luchtvracht naar Israël ua bomaanslagen gestaakt wmawM innam Commentaren Op Noordzee tien zeelui verdronken Demonstratie Grieken voor Domkerk ,ad€*u IB VIJF KATWIJKSE VISSERS Het Kwartet Luchthavens beter bewaakt Zwitsers vliegtuig ontploft: 47 doden Margarine duurder ME mt ms* Luns spreekt afschuw uil over aanslagen Oranjefeest in Domkerk Nota-Posthumus: Jonger afstuderen 197 Nieuwe Leicis e Courant Maandag 23 februari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Nw Directeur: F. Oiemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer ootdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur KLM-reizigers voor Israël worden op wapens gefouilleerd, tefyiijl hun bagages aan een grondig onderzoek worden onderworpen. De Schiphol-politie nam deze maatregelen in verband met de bomaanslagen op twee passagierstoestellen, die vermoedelijk zijn gepleegd door Palestijnse guerrilla's. De bemanning van de Oostenrijkse Caravelle SCHIPHOL De veiligheidsmaatregelen op alle Belangrijke Europese luchthavens zijn verscherpt na de bomaanslagen op twee lijntoestellen, die vermoedelijk zijn gepleegd door Pale stijnse guerrilla's. Air France, BOAC, BEA, Swiss Air, SAS en KLM hebben het vracht- en postverkeer van en naar Israël tot naderaankondiging 'gestaakt. DEN HAAG De prijs voor een pakje margarine van 250 gram is vandaag twee cent hoger geworden. Hiertoe is besloten wegens de hoge prijzen van grondstoffen op de we-' SBldmarkt. Weinig dingen zijn op zich zelf onmogelijk en de. toewij ding om ze te bereiken ont breekt ons vaker dan de mid- deletu ROCHEFOVCACl.D „Ik had er geen idee van dat ik v die afstand echt kon raken." DE BILT Zwaar bewolkt met regen maar overdag van 'het westen uit enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind tussen zuidwest en west. Weinig ver andering in temperatuur. DE BILT In de westelijke luchtstroming die het afgelopen weekeinde over het oostelijke deel van de Atlantische oceaan en West-Eropa stond, werden enkele storingen meegevoerd die een be langrijke invloed op het weer in ons land hadden. De regengebieden die hiermee samenhingen, brachten op sommi ge plaatsen ongeveer 30 millime ter water. In de luchtdrukverde ling boven West-Europa kwam echter niet veel verandering. Boven Scandinavië bleef de luchtdruk hoog evenals in het ge bied rond de Azoren. Tussen deze twee hogedrukgebieden trekken ook het komende etmaal storingen ;van de oceaan over West-Europa. Een van deze storingen ligt nu nog ten zuidwesten van Ierland. Verwacht wordt dat deze morgen 'het weer in ons land zal beïn vloeden. Vooruitzichten voor woensdag: aantal uren zon: 2 tot 7; min. temp. 2 tot 6 graden boven nor maal: max. temp.: 0 tot 4 graden boven normaal; kans op een droge Deriode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Barometerstand: heden 10 uur 15.4 cm (1005 millibar), stijgend. Zon en maan 24 februari zon op 7.38, onder 18.10; maan op 22.01 onder 8.23; 1 maart LK. I KLM-reizigers voor Israël j werden gisterochtend op Schip- I hol door rechercheurs op wa- I pens gefouilleerd, terwijl hun j bagage aan een uiterst minitieus f onderzoek werd onderworpen. Een van de Palestijnse verzetsorga nisaties. een commandogroep in de Jordaanse hoofdstad Amman, eiste de verantwoordelijkheid op van de aanslag op het vier-motorige Corona- do lijn toestel van Swiss Air. Alle 47 inzittenden van dit vliegtuig kwamen om het leven. Het was op weg naar Israël. De commandogroep herriep later echter deze verklaring, nadat liet overkoepelende orgaan van de Pa lestijnse verzetsorganisatie, het Vere nigd Commando, alle verantwoorde lijkheid voor het gebeurde had afge wezen. Het andere toestel, een Caravelle van de Oostenrijkse maatschappij Austrian Airlines, ontsnapte ternau wernood aan een ramp. Tien minuten na het vertrek uit Frankfort keerde het ijlings terug nadat zich in een postzak een explosie had voorgedaan. De postzak was bestemd voor Israël. Tussen de resten van de ontplofte postzak vond men later ontste kingsmiddelen. De Caravelle had 38 inzittenden aan boord. Niemand werd door. de explosie gewond. Ongeladen pistool Onder de passagiers van het ont plofte Swiss Air-toestel bevonden zich dertien Israëliërs, onder wie de bekende hartchirurg professor Mil- widsky. Er waren geen Nederlandse passagiers bij. Onder de resten van het toestel werd een ongeladen 9 mm pistool gevonden. Een eerste onderzoek heeft be vestigd dat zich een ontploffing aan boord heeft voorgedaan. De magne tische band die de woorden van de bemanning heeft geregistreerd, bevat de aankondiging van de piloot dat zich achterin het toestel een explosie had voorgedaan. De rook die daarna is ontstaan heeft een goed overzicht van hel instrumentenpaneel verhin derd. Het Israëlische kabinet is gister ochtend bijeengekomen om over de aanslagen te beraadslagen. Waarne mers menen dat Israël vergel dingsmaatregelen zal nemen. Geschokt Hel Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken reageerde met de woorden: „Als de bewering van het volksfront voor de bevrijding van Palestina juist blijkt te zijn, zal hel wereldgeweten daar woedend en geschokt door zijn." De New York Times eiste een luchtverkeersboycol tegen de Ara bische landen. „Het antwoord moet van de hele wereld komen en niet alleen van Israël", aldus het blad. dat er niet aan twijfelt; dat een fanatieke Palestijnse groepering verantwoor delijk is. De regering van Jordanië heeft haar spijt betuigd over de ramp. Dit ongeluk kan op geen enkele wijze verband houden met welke Ara bische actie ook, zei een rege ringswoordvoerder. Stom Het in Beiroet verschijnende blad Daily Star noemde de aanslag „de stomste en onverantwoordelijkste daad, die de Arabische guerrilla's ooit hebben begaan". De Arabische volke ren en hun regeringen hadden al di rect na de eerste aanslag op een pas sagiersvliegtuig de moed moeten heb ben, de bevoegde guerrillastrijders aan het verstand te brengen, dat dit niet de juiste weg is om Palestina terug te krijgen. Met de aanslagen is niets bereikt. Eerder staat de wereldopinie wederom volledig achter Israël, aldus het blad. Laf "pVE Palestijnse commando-organisa ties hebben wel bijzonder laffe en misdadige wapens gekozen in hun strijd tegen Israël. /ij waren al ver gegaan met hui» terreurdaden, al liepen zij tot dusver ook zelf gevaar. Nu zijn zij echter buiten schot ge bleven en willen zjj tevens na aan vankelijk de 'eer' voor zich te hebben opgeëist alle verantwoordelijkheid van zich afschuiven. Met gevolg, dat ook anderen verdacht kunnen wor den. De getroHen veiligheidsmaatregelen komen neer op een onvrijwillige boy cot van voor Israël bestemde goede ren. Voorlopig hebben de terroristen hun zin gekregen. Wat valt tegen dit soort sluipmoor den te doen'? Zal een boycot van alle» wat Arabisch is nieuwe aanslagen kunnen voorkomen? "Toch moet snel het nodige gedaan worden om de veiligheid in de lucht te verzekeren. Laos TNE vergeten oorlog in Laos trekt sinds vorige week weer dc aan dacht door de opmars van Noord- vietnamese en Pathet Lao-trocpen in de vlakte der kruiken. Vietnam leidde jarenlang de aandacht van de strijd af, die daardoor in de vergetelheid raakte, maar intussen gewoon werd voortgezet. Aangenomen werd. dat de commu- nistisch-georiënteerde Pathet Lao met steun van Noord-Vietnam al jaren geleden heel Laos onder de voet had kunnen lopen. Ken grootscheepse operatie bleef ech ter uit, omdat men wilde voorkomen dat Amerika op eenzelfde wijze als in Vietnam bij de strijd betrokken zou raken. Nu president Nixon het Amerikaanse beleid ten opzichte van Zuidoost- Azië drastisch heeft gewijzigd, lijkt de weg naar machtsovername open. Dit alles kan bijzonder nadelig zijn voor de vredeskansen in Vietnam, die te Washington toch al niet groot wer den geacht. SCHIPHOL Minister Luns heeft gisteren zijn afschuw uitgesproken over de aanslagen op -de twee vlieg tuigen van Swiss Air en Austrian Airlines. „We moeten helaas geloof ik aannemen, dat achter deze gebeurte nissen opzet in het spel is. Ik kan alleen maar zeggen, dat daarover iedereen buitengewoon geschokt is", aldus de bewindsman. Mr. Luns zei dit bij zijn vertrek naar Tanzania, waar hij vier dagen zal blijven. Hij is daarvoor uitgeno- I digd door president Nyerere. Minister 1 Luns verwachtte, dat de president veel belangstelling zal hebben voor nadere inlichtingen over de EEG-pro- i blematiek. De jongste generatie Oranje heeft er zaterdag voor gezorgd dut de doopbediening in de Utrechtse Domkerk niet helemaal zo'n plechtige gebeurtenis is geworden als misschien wel de bedoeling was geweest. Op hartveroverende wijze liet prins Willem Alexander televisiekijkend Nederland zien, dal een ongedwongen optreden hem eigen is, en deze eigenschap vormde wel de jolige drijfveer tot zijn charmante daden. Men zou wel kunnen zeggen dat prins Willem Alexander hier pro beert hij een speelgoedautootje aan ds. Kater te slijten „de show stal" (bovenste foto). Op de foto eronder de Oranjefamilie in de Domkerk na de plechtigheid. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG. 23 febr. Ondanks de kritiek op zijn plannen tol verkor ting van de duur der universitaire cursussen handhaaft prof. dr. .K Pos- het wetenschappelijk onderwijs, zijn mening dat in het algemeen gestreeld moet worden naar verlaging van de afsludecrleeflijd. In een vandaag verschenen nota wijst de regeringscommissaris erop dat de leeftijd waarop men afstudeert in Nederland veel hoger is dan in zogoed als alle andere landen. West- -Duitsland uitgezonderd. Vooral in de Angelsaksische landen is de student een stuk eerder met zijn studie klaar, terwijl niet gezegd kan worden dat buitenlandse afgestudeerden zoveel minder bekwaam zouden zijn dan hun Nederlandse collega's. In oktober van het vorig jaar ver scheen de „Nota-Posthumus" over de opbouw van de universitaire studies. In een „eerste voortgangsnota" gaat de regeringscommissaris nu in op de kritiek die hij heeft ontmoet en op tegenvoorstellen die vooral door radi cale studenten zijn gelanceerd. In een tweede voortgangsnota die dit voor jaar te verwachten is, zullen 136 reacties van faculteiten, universitei ten en secties van de Academische Raad behandeld worden. Zie ook: pag. 7. KATWIJK Tien mensen zijn verdronken bij twee scheeps rampen. Alle vijf opvarenden van de Katwijkse kotter Wim KW 103 kwamen in de nacht van vrijdag op zaterdag om in een storm. Visserschepen, op zoek gegaan naar het verloren schip, troffen zondag bij Terschelling wrakstukken van de Wim aan en een grote olievlek. De redding- vlotten waren niet opgeblazen. Eveneens ter hoogte van Terschel ling zonk dc volgende nacht de Noor se kustvaarder Ansi (497 ton) na een aanvaring met een Liberiaanse tan ker. De enige overlevende is de kapi tein, Herbert Jacobs (40) uit Bremer haven. De vijf anderen zijn verdron ken. De bemanning van de KW 103 be stond uit de schipper A. J. van Welie (29), gehuwd en vader van drie kin deren, stuurman W. Ouwehand (29), gehuwd, twee kinderen, monteur J. van der Boon (20), matroos J. Schaap (17) en matroos G. Krijgsman (17). die een zoon was van de reder van het schip, W. Krijgsman. Een Neptune van de Koninklijke j Marine hielp bij de speurtocht. Het j laatst werd iets vernomen vrijdag- j avond om zeven uur, toen de Wim J zich op zo'n 20 mijl ten noorden van I het lichtschip Texel bevond. Op dat j moment moest het schip wegens het j slechte weer bijdraaien. Volgens de kapitein van de gezon ken Noorse kustvaarder is de ramp met zijn schip veroorzaakt door een foutieve manoeuvre van de Liberiaan se bulkcarrier Aragon. Deze zou het lichtschip Texel aan de verkeerde kant hebben gepasseerd en daardoor in de vaarroute van de Noorse coaster zijn gekomen. „Ik zag op de radar dat de Liberiaan plotse ling naar stuurboord wegdraaide. Kort daarop ramde hij mijn schip", aldus kapitein Jacobs. Verslagen Bij zijn aankomst in Rotterdam maakte de Noorse kapitein een ver slagen indruk. Aan boord van het schip dat hem nadat hü ander- half uur in zijn reddingsvlet had rondgedreven oppikte, kon de ge zagvoerder slechts met de allergroot- UTRECHT Een groep Grieken heeft zaterdag bij de Domkerk gede- monstreerd teger. de aanwezigheid van koning Constantijn bij de doof van de prinsjes Constantijn en Bern- i hard. Tegen de hofauto van prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenho- I ven werd oranje verf gegooid. De 1 dader is aangehouden. Toen koning Ccristantijn uitstapte, hieven de Grieken spreekkoren aan j als „Wat doet Constantijn? Niets" en I „Griekenland Vri]". Aan de ongeveer zeshonderd belangstellenden werden stencils uitgereikt, waarin de „minder democratische kwaliteiten van Con stantijn" werden opgesomd. Op het moment dat de koning en zijn vrouw Anneniarie na de doop plechtigheid de kerk uitstapten en in een hofauto wegreden, werd opnieuw gedemonstreerd. „Koning, waar is je volk" stond in het Nederlands en het Grieks op een spandoek te lezen. I stë moeite zijn belevenissen onder woorden brengen. Hij vertelde dat het ongeluk even na middernacht was gebeurd, juist nadat hij de wacht had overgenomen. „Ik hoorde een enorme klap en ren de naar beneden om mijn mannen te waarschuwen. Toen was het al te laat. De bemanningsverblijven wa ren in enkele seconden onder water gelopen. De mannen moeten in hun slaap verrast zijn." Nadat hij tot de conclusie was ge komen dat er niets meer te redden viel, besloot de kapitein het schip te verlaten. Dat lukte hem na veel moei te. Ten slotte kon hij een opblaasbaar vlet overboord zetten. In de Maas bij de stuw van Borg haren Ls zaterdag het met klei geladen Franse motorschip Fram gezonken. Het schip kwam in botsing met het Rotterdamse sleepschip Petrus An- tonius. Het hele schippersgezin 12 personen is gered. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNES OPGEEFT.I Gezellige kaars m een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk friese geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktivileit ontvang Ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden Begin april ontvangen alle avonnees gratis een prachtige jubileum-bijlage

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1