Geldontwaarding ging alle perken te buiten „Kwakzalvers ongrijpbaar" kom Christenvrouwen moeten voor welzijn meepraten Honderdvijftig verhalen over Tweede-Kamerleden VAN REEI1WUK Hiswa: nu grootste ter wereld W ereldbe volking groeit heel snel Wie is wie" snel verouderd AMRO-bank: Ingrijpen overheid onvoldoende Kunstenaarsbond wil boekenweek boycotten BB BLIJFT IN ZUID-HOLLAND Wetgeving biedt onvoldoende waarborg ...overtuig u Beter... mooier., goedkoper.. 1! VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 AMSTERDAM Door de inge bruikneming van dc Amstelhal wordt de vijftiende Hiswa, die van 13 tot en met 22 maart in dc RAI wordt ge houden, de grootste watersportten- toonstelling ter wereld. Niet minder dan 313 deelnemers doen er mee en produkten zijn er uit 27 landen. Daarbij zijn duizend boten, waar- Ivan 62 van meer dan vijf ton. Meest opvallende tendens in deze „natte sector" is het feit, dat de na- tuurhouten schepen nu geheel zijn verdwenen. Polyester viert hoogtij op deze Hiswa. Naast de schepen biedt de Hiswa ook weer het brede scala van moge lijkheden in de „droge sector": een keur van tenten en zeer veel acces soires. Het accent bij de tenten valt dit jaar vooral op de middenklassers: gevolg van het feit, dat de vraag naar dure grote tenten de laatste jaren vrij sterk terugloopt. :Op de tentoonstelling worden meer dan 200.000 bezoekers verwacht. NEW YORK De bevol kingscommissie van de VN verwacht, dat de wereldbevolking in de jaren zeventig sneller zal toenemen dan ooit, ondanks het feit dat de geboor- tenbeperking steeds meer wordt toe gepast. Tussen 1960 en 1980 zal de stede lijke bevolking naar de mening van de commissie van 990 miljoen tot bij na 1,8 miljard stijgen. De wereldbe volking zal van ruim 3,6 miljard in 1970 tot ruim 4.4 miljard in 1980 toe nemen. In het Vietnamese dorpje My Khe zou op dezelfde dag als in My Lai een massamoord zijn gepleegd door een Amerikaanse patrouille. Foto links: twee ooggetuigen van het drama, rechts Ngoeyen Tai Thanh en midden Ngoeyen Thong. Foto rechts: nog een getuige, mevrouw Ngo Thi De. Inmiddels is kapitein T. K. Willingham in staat van beschuldiging gesteld. (Van een onzer verslaggeefsters) Eindhoven De uitspraak, die mr, M. H. L. Weststrate uit Vlaardingen gisteren op de studiedag, die werd georgani seerd door de Hervormde Vrou wen Dienst en de Gereformeer de Vrouwenbond deed over de gehuwde werkende vrouw liet veel stof bij de ongeveer vijftig dames opwaaien. Als er gesproken wordt over er kenning van de DDR, ziet u die staat dan op de kaart voor u? Ik niet. En ernaar vragend bij ande ren, merk ik dat ik niet de enige ben voor wie de Oostduitse contou ren vaag zijn. Dat is niet alleen een manco bij degenen wier schooltijd voor de splitsing van Duitsland viel. maar ook bij vele jongeren. In een groot deel van de naoor logse periode is de DDR in de meeste atlassen en schoolboeken aan de Westduitse Bondsrepubliek vast blijven zitten. Het ministerie van buitenlandse zaken in Bonn heeft er jarenlang een functionaris op na gehouden, die alle atlassen- makers van de wereld afreisde om terugkeer tot de Duitse grenzen van voor de oorlog te bepleiten. Dat had in Nederland bij het aangeven van de nieuwe grens tus sen Oost-Duitsland en Polen niet veel succes, maar het heeft lang geduurd voor in onze atlassen de scheiding in Duitsland zelf visueel tot uitdrukking kwam. Zo vormden bijna twintig jaar na de oorlog de twee Duitslanden in de Bos-atlas nog één geheel, zij het wel met een rode scheidslijn erin. Pas in 1964 kreeg deze atlas een kaart die de Bondsrepubliek en de DDR in verschillende kleuren toont. Vraag niet hoeveel discussies zich bij die omschakeling hebben afgespeeld. Wolters-Noordhoff heeft een boek, Deutsch als Fremdsprache met een kaart die overgenomen was van het Goe- the-instituut in München. Critici constateerden dat de grens tussen Oost- en West-Duitsland met een ander stippellijntje was aangege ven dan de grens tussen Oost-Duitsland en Polen; dat wordt nu in een volgende druk gecorri geerd. Een ander boek, So leben wir. van dezelfde uitgever, is uit Zweden afkomstig. Daarin heeft de DDR een eigen kaart, los van ande re, gekregen. Dat beeld de vorm van het land doet een beetje aan die van Ierland denken zie je nog zelden. Cijfers „Aan Zijne Excellentie, de Mi nister van O. en W. Geeft met verschuldigde eerbied te kennen, KUSTERS, Augustus, Wilhelmus, Henricus, wonende..., van beroep leraar Geschiedenis...; dat hij de thans vigerende beoordelingsschaal een zeer gebrekkig hulpmiddel vindt bij het beoordelen van de kwaliteit der mondelinge en schrif telijke prestaties der leerlingen; dat hij Uwe Excellentie heeft ver zocht....; dat aan zijn verzoek tot op heden niet werd tegemoet geko men; dat sinds de algehele invoe ring van de Mammoetwet de selec tieve kwaliteiten van de beoorde lingsschaal veel belangrijker zijn geworden; dat...; dat... Redenen waarom hij Uwe Excellentie nog maals dringend verzoekt...; 't Welk doende..." De Goudse leraar Kusters is weer ten strijde getrokken. Een paar jaar geleden was hij een van degenen die zich druk maakten over de cijferschaal. Hoofdpunten in zijn argumentatie: om de presta ties van de goede leerlingen (20 procent van het totaal) te beoorde len, hebben we drie symbolen, na melijk de cijfers 10, 9 en 8, en voor de onvoldoende-groep die in een geselecteerde klas 10 lot hoogstens 20 procent van het totaal vormt, hebben we maar liefst vijf moge lijkheden: 5, 4,3, 2 en 1. Maar voor de „normalen" die veruit de grootste groep vormen (60 tot 70 procent), beschikken we al leen over de 7 en de 6. De heer Kusters pleitte dan ook voor een nieuwe cijferschaal. Ongeveer tcge- I Ujkertijd werd dit probleem even- eens aangesneden door prof. dr. A. door Ton Elias D. de Groot en dr. G. Muskens, die weer andere schalen voorstelden. Klungelen Dat was in 1967. En wat is er sindsdien gebeurd? De Goudse le raar werd op het ministerie ont vangen, maar er veranderde prak tisch niets, aldus zijn klacht. Hij schrijft nu aan Veringa „met verschuldigde eerbied" en ,,'t welk doende". Dat zie je niet vaak meer in protestbrieven, maar binnen die formele omlijsting maakt Kusters zich echt kwaad: „Ik begrijp niet waarom Uwe Excellentie ons voort laat klungelén". Ja, waarom doet die excellentie dat? Reactie van het departement: bij het beoordelingsvraagstuk komt de kwestie van de objectiviteit aan de orde daar wordt nu veel aan gedaan door het nieuwe Studie- toetseninstituut en verder is er de vraag of de cijferschaal gehand haafd kan blijven, dan wel veran derd moet worden. In het laatste geval moet men ook nog rekening houden met verschillende meningen over wat dan wél een goede schaal zou zijn. De kwestie is besproken met de inspectie en is ook bij het examen- overleg in Lochem aan de orde geweest, maar men heeft de zaken tenslotte gelaten zoals ze zijn. Dit weerwoord kan heel redelijk zijn, maar om dat te kunnen beoor delen zou men de verschillende ar gumenten moeten kennen en die zijn niet openbaar gemaakt. Zo ontstaat de indruk dat de overheid het wat de cijfers betreft wel ge looft, terwijl in het schoolleven en in de relatie school-gezin rapporten en examenlijsten juist zo'n grote rol spelen. Als het ministerie niet los van de schoolwerkelijkheid opereert, gedraagt het zich wel alsof. Zuiverheid Over het beoordelen van leerlin gen gesproken: „Wij weten immers dat er jongelui zijn die denken en soms ook zeggen: „Geeft niets, hij zal me er op de een of andere manier wel doorslepen. Niet voor mij. maar voor de leraren is het nodig clat er op school zo weinig mogelijk zittenblijvers zijn". Dit stond laatst in de Prawda. Een artikel uit deze krant, over genomen in het Lerarenweekblad, begint met deze constatering: „Eenieder die dicht bij school staat, zich voor haar belangen interes seert, is het bekend dat er proble men aan de opvoeding van leerlin gen verbonden zijn die onmogelijk in enig verslag of rapport kunnen worden weergegeven Zij liggen in het vlak van de morele zuiverheid". Volgt een kritiek op o.a. het op voeren van de succespercentages der scholen. „Vele leraren beschou wen de leiders van het onderwijs schuldig aan deze manie voor pro centen. Maar het is duidelijk dat daaraan in de eerste plaats de lera ren schuldg zijn die geen burger moed tonen en in nedagogisch op zicht geen principiële houding. De beoordeling van het werk van de leraar mag niet op het principe berusten: een groot aantal geslaag den, dus een betere leraar, een kleiner aantal, dus een slechtere", aldus dit lesje uit Rusland. En verder... wordt in de kring van de kritiese leraren overwogen speldjes met ..zeg maar jij" te dragen. Een ander plan is de verspreiding van een soort wollen petjes, te dragen door leerlingen die niet autoritair bena derd willen worden. Wat de dra gers met hun petjes zullen doen als ze toch „autoritair" zouden worden aangesproken, is niet bekendge maakt. Het gaat om een ,,'udieke actie". Mr. Weststrate, gecommitteerde van het openbaar lichaam Rijnmond, meende, dat het gevaar voor werk loosheid lang niet denkbeeldig is als gehuwde vrouwen meer in het ar beidsproces worden opgenomen. Hij gooide wat olie op de golven door te verklaren, dat hij allerminst tegen arbeid van de gehuwde werkende vrouw is. „Dat mocht vroeger niet." Maar het mocht niet baten. Hij kreeg wel aanwezigen op zijn hand, maar dat gold ook voor mevrouw W. de Ru-Schouten (redactrice en giste ren aanwezig vanwege de HVD). Zij meende, dat de spreiker alleen maar de economische factor in het geding bracht, maar het sociale contact, dat een huisvrouw vaak zo nodig heeft, verwaarloosde. Een leuke reactie van een van de aanwezigen, als de vrouw eens een paar "dagen werkt en de man ook een paar dagen, bracht de gemoederen tot rust. Gelukkig Het thema van de studiedag was „Bedreigt de maatschappij ons?" In een tijd van welvaart zou men geluk kig kunnen zijn, aldus mr. Weststra te, er zou welzijn moeten zijn. Maar de vraag of er dreiging is spreekt voor zichzelf. Hij citeerde de bijbeltekst „Toen Israël vet werdsloeg men afhteruit". In een tijd van grote materiele wel vaart denkt men dat men het zelf wel klaren kan. De spreker meende te kunnen zeggen, dat men in de samen leving er vanuit gaat God niet meer nodig te hebben. Degenen, die dat denken voelen zich niet bedreigd, maar het zijn de anderen. In feite zijn we bang voor ons menselijk kunnen. Het is niet zo gek als men vandaag zegt, dat men alles kan, maar dan begint de twijfel of we werkelijk wel alles kunnen. Kun nen we ons eigen kunnen wel contro leren? We kunnen de ganse wereld vernietigen maar als dat proces op gang is gekomen, zijn we dan zo machtig dat we de demonie nog af remmen? Chemische industrie, havens in zee, ondanks de nadelen moeten we ver disconteren, dat zij ook welvaart heb ben gebracht. Kan men met de uit breidingen zo doorgaan? Ja, zeggen de economen. Maar al is het hoogcon junctuur, toch is het niet gezegd, dat alles zo door kan gaan, voegde mr. Weststrate eraan toe. Controverse Als we de economie laten prevale ren. dan zijn we het welzijn op schromelijke wijze aan het misken nen. Die controverse speelt in het le ven van vandaag een belangrijke rol. Welzijn kan er alleen zijn als er wel vaart is. Toch moeten we zoeken naar een bepaalde verhouding. Het gaat niet alleen om een goed loon, vakan tiereizen en auto's Het betekent ook dat ik als christen-mens in deze maatschappij kan leven en mij ont plooien kan naar mijn eigen aard. Ook dat laatste is een ding, dat velen bedreigt door de reglementen. Onze eigen individuele verantwoor delijkheid zou in het geding kunnen komen Sommigenweten vandaag al niet meer waar ze bepaald recht zou den moeten zoeken. De rijksgebou wen? De burger komt er niet binnen, hij kan niet meepraten. De eenzijdige nadruk op de econo mische ontwikkeling geeft talrijke bezwaren TEr sprakek wamen lucht en waterverontreiniging. Kritiek had de spreker ook op de woningen, flats, waar men niet echt in leven kan. Reactie van een toe hoorster: maar wat hadden we vroe ger dan? Christenvrouwen moeten een eigen geluid laten horen en zeggen wat zij veranderd willen zien. Dat kost geld en we zullen mee moeten betalen. De vrouwen moeten meespreken bij de woningbouw. Ze zullen moeten mee praten. want het gaat om de leef baarheid. Wetsontwerp Meepraten deden de dames gisteren binnenskamers in ieder geval al. De verschillende discussiegroepen brach ten hun mening naar voren. Zo zei men, dat er een wetsontwerp moet komen, waardoor iets kan worden ge daan aan de luchtverontreiniging van fabrieken en auto's. De industrieën zouden over heel Nederland moeten worden verdeeld, waarvoor subsidie zou moeten komen. In de flats zouden meer speel- en recreatieruimten moeten komen. Maar dat het Nederlandse volk om de leefbaarheid te bevorderen met min der welvaart tevreden zou zijn zag men niet allemaal in. Men was van mening, dat de poli tieke partijen niet voldoende aan dacht schenken aan de gevaren, die de burger bedreigen. Het eigen pres- I tige speelt te veel een rol! Daarom I zou de kerk de mentaliteit van de mensen moeten beïnvloeden en via de spnodesde regeringen bereiken. 99 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Frits van der Molen, die een paar jaar ge leden merkwaardige kranten koppen en zetfouten verzamelde en liet uitgeven, heeft sinds gis teren een bundel van 150 ver halen op zijn naam staan. Dit boek, uitgegeven door Bekking, Amsterdam (prijs 12,50) heeft als titel „Wie is wie in de Twee de Kamer". De 150 verhaaltjes hebben dan ook steeds een lid ran de Tweede Kamer tot on derwerp. Nu is Frits van der Molen bij dit werk niet uitgegaan van het prin cipe „gelijke monniken, gelijke kap- pen."Dat hoeft ook niet. Want er zijn belangrijke en onbelangrijke Kamerleden. Maar de verschillen zijn soms wel opvallend groot. Goed, de fraktieleiders krijgen een aantal pagina's; zij hebben het ver gebracht. Maar waarom moet iemand als M. W. Schakel het met een droge opsomming doen, waarin zelfs de ijsclub Noordeloos yoor- komt, terwijl hij toch de wandelende burgemeester is en een van de ver- maardste sprekers in het parlement? Voor dit gezellig over de Kamerle den vertellende boek was Schakel een gemiste kans. Uit het boek blijkt overigens wel welke Kamerleden zich bescheiden op de achtergrond houden en einde lijk eens moeten gaan. nadenken over een eigen levensverhaal, dat het doet. Natuurlijk springen daar naast de parlementsleden er uit, die de pers wél weten te vinden. Het is de bedoeling „Wie is wie in de Tweede Kamer" om de vier jaar uit te geven. Om de gegevens recent te houden. Maar wat dit betreft is de uitgave een hachelijke onderne ming. In een naschrift moet de uitgever al uitvoerig de nodige wijzigingen vermelden. Maar zelfs deze lijst van gegevens zijn al weer gedeeltelijk achterhaald. Gisteren bijvoorbeeld verdedigden de socialistische Ka merleden Laban en Franssen hun initiatiefwet. Maar dit wapenfeit wordt pas over vier jaar aan hun staat van dienst toegevoegd. Overi gens, wie meer wil weten over de Tweede Kamer kan in de 150 ver haaltjes terecht. Waarin terecht een ruime plaats is gegeven aan het menselijke in het harde politieke be drijf. AMSTERDAM De groei bij de AMRO-bank heeft zich vorig jaar onverminderd voortgezet. Het totaal der baten steeg met 20.2 procent en de kosten gingen 24.3 procent omhoog. De netto winst bedroeg 68,2 miljoen, een aanwas van 13,2 procent te gen 15,9 procent in 1968. Omtrent de conjuncturele ontwik keling in ons land zegt het jaarverslag dat in de economische expansie in 1969 een duidelijke vertraging is op getreden. De prijsindex avn de ge- NEW YORK De secretaris van de Tsjechoslowaakse vertegenwoordi ging bij de Verenigde Naties, Jirl Mladek. heeft de Amerikaanse auto riteiten om politiek asiel gevraagd. De diplomaat zou oorspronkelijk met zijn gezin op 15 februari naar Praag hebben moeten terugkeren, na eer. verblijf van vier jaar in de VS Het wordt toch zomaar lente, al blijven ras-pessimisten bij hun winterse stemmingen. De eerste lammetjes leveren het onaantastbaar bewijs dat het voorjaar al een beetje praats begint te krijgen. Herder Van Limbeek uit Rheden toont vol trots het kwartet lammetjes. Moeder Schaap kijkt moederlijk toe. zinsconsumptie steeg met gemiddeld iVz procent, e entempo van geldont waarding dat sedert de Korea-hausse niet meer was voorgekomen. De geld ontwaarding is vorig jaar alle nor men te boven gegaan en derhalve ten zeerste te betreuren. l}e pogingen va nde overheid tot direct ingrijpen in de prijsvorming waren niet bijster effectief. De prijs stijging van de gezinsconsumptie be tekende dat het reële inkomen van de werknemers nauwelijks verbeter de. Wel moet hierbij ook de arbeids tijdverkorting in aanmerking wor den genomen. Voor sommige sociale gkroepen, wier inkomen niet naar rato van de inflatie of meer toeneemt, betekende de stijging der prijzen zelfs een niet te rechtvaardigen aanslag op het levenspeil. Afhankelijk Maatregelen tot afremming van de investeringen of consumptieve beste- AMSTERDAM De Nederlandse federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars heeft haar leden schriftelijk gevraagd op geen enkele manier medewerking te verlenen aan de komende boekenweek wanneer niet voor 1 maart het conflict tussen schrijvers en uitgevers is bijgelegd. De federatie roept al haar leden op om zich solidair te verklaren met de schrijvers, die nog steeds geen be vredigende tariefregeling met hun uitgevers hebben kunnen sluiten. In haar brief heeft de federatie het over „de gerechtvaardigde eisen van de schrijvers ter verkrijging van rechten, die andere arbeiders reeds tientallen jaren geleden hebben ver worven". Die rechten zijn onder meer: Regeling van een minimum royalty en minimum tarieven voor vertalers. Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben gisteren de motie inzake de opheffing van de BB verworpen. Daarmee was tevens het oprichten van een algemene rampenor ganisatie van de baan. De stemverhou ding was 33 voor een 28 tegen. De motie was afkomstig van PSP. PvdA en PPR. Tegen stemden KVP. CHU, SGP en WD. Voor waren PvdA, PSP. PPR. CPN en Boerenpartij. UTRECHT De Nederlandse wet geving biedt volgens de arts A. P. N. de Groot voorzitter van de vereni ging tegen kwalzalverij niet ge noeg ruimte öm doeltreffend te kun nen optreden tegen pseudo-genees- kundigen. „De wet op de uitoefening van de geneeskunst is de overheid geheel uit de hand gelopen", zo schrijft hij in de Ziekenfondsgids. Dat de kwakzalverij in Nederland hand over hand toeneemt, wijt de heer De Groot verder aan de politie, de justitie en aan de gehele medische wereld. I De politie zou dermate ondeskun dige processen verbaal opmaken dat I er met geen mogelijkheid een over treding uit zou kunnen worden afge leid. De artsen zouden hun patiënten bovendien zodanig benaderen, dat de ze hun heil zoeken bij kwakzalvers. Veel ernstige ziektegevallen zouden kunnen worden tegengehouden of ge nezen. wanneer zij tijdig werden her kend en op de juiste manier aange- pakt. Door de kwakzalverij zouden j veel patiënten een gerede kans op ge nezing mislopen. De heer De Groot verbaast zich er I over dat deze on-orthodoxe genees kunde steeds meer opgang vindt. Niet alleen bij het grote publiek, maar ook bij talloze intellectuelen. „Ondanks termen van onbevoegde genezers als „het water is u over de longen gelopen" en „uw zenuwen zit ten in de knoop", aldus dokter De Jong. Benfica verbannen uit Estadio da Luz LISSABON Benfica, nog steeds voetbalkampioen van Portugal mag van de Portugese voetbalbond zijn komende acht thuiswedstrijden niet op het eigen veld in het Estadio da Luz spelen. De bond sprak die straf uit nadat drie weken geleden een groot aantal toeschouwers op het speelveld was gekomen. In de wedstrijd tussen Benfica en Bclenenses stuurde de scheidsrechter twee spelers van Benfica uit het veld, waarna, naar schatting, 5.000 toe schouwers het veld opstroomden om te protesteren tegen die beslissing. dingen konden nauwelijks bijdragen tot beteugeling van de prijsinflatie. Met name de pogingen tot investe ringsbeperking acht de AMRO-bank een betreurenswaardige zaak, omdat de toekomstige groei van de nationale economie sterk van de investeringen afhankelijk is. Een verlaging van enige betekenis van het renteniveau op de kapitaal markt valt nauwelijks te verwachten. Wel is een vermindering van de vraag naar kapitaal mogelijk, indien er sprake zou zyn van een belangrijke conjuncturele omslag in invloedrijke landen, vooral in de Verenigde Sta ten. De Russische arts Dimitsjof heeft een opvallend experiment uitgevoerd door het bloed van een aap volledig te vervangen door dat van een mens: het dier leefde meer dan een week met dit bloed. Volgens de medici opent dit experiment brede perspectieven voor bloeduitwis- seling van mensen en dieren. Louis xv-fauteuil. Handgesneden romp; Bekleed met prachtige ROTTERDAM "Oude"Binnenweg 26 tel:010-14.18.00* ROTTEROAM - AMSTERDAM - HILVERSUM TILBURG - VENLO - ZUTPHEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7