Mellema: „De kleurlingen zijn moeilijkste probleem" Scholen blokkeren lentevakantie Kritiek op Schut was overtrokken Tweka brengt comfort voor strandseizoen ONDERWIJS WACHT AF BEDRIJVEN GEVEN VRIJ Polak tegen „Befehl ist Befehl" Stamverwantschap telt nog Dialoog niet verbreken Prins Charles bij Marine 21 FEBR. TIM 1 MRT. Type no braverovert badmode Leiding NRT Sixpence blijft Veel remmende invloeden VS eist bewijs normalisatie in Griekenland DE OOSTZEE VRIEST DICHT VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 Schaatsen Jet stukje, dat u op maandag 16 jruari (op pagina 1 nog wel) wijdde jm de Nederlandse schaatssuccesscn Oslo, acht ik beneden het peil van r blad. Een open, eerlijke en spor en ^eve strijd wordt door u vertaald in m i-^gn van agressie en primitief ge- r„Nederlandse schaatsploeg slaat ird toe! Noorwegen heeft een dreun verwerken gekregen, een knock- itslag met een heleboel sterretjes. :anjesterren" (zeer geestig opge- :rkt). Even later slaan de pupillen Leen Pfrommer nog eens „hard Haak" en slechts een Noor „wist zich lande te houden in dit Oranjege- i reld". Wat is dit voor een snoeverig taaltje, it de tegenstander bij voorbaat te mt als een verachtelijke vijand, die •n dreun moet hebben, zodat hij itjes ziet"? Als u dat op straat iteert. zit u subiet bij de politie op bureau. De schaatssport is nog een van de ist bezoedelde sporten en „onze igens" gedragen zich daarin aller- ;t als primitieve krachtpatsers, die dorpldreunen" uitdelen. Zij kunnen trou joy. fens evengoed verliezen als anderen. Zou het daarom niet beter zijn wat bjectiever en vooral sportiever over ize sportsucccssen te schrijven van in termen a la Nasser en (Oajan vol agressie en bedekte hoon j an de tegenstander? geltli riebergen ds. G. P. Klijn make n ga >oI. enat Ta Opportunisme Via pers en radio werd den volke ,aj ond gedaan dat de synode der Neder- pdse Hervormde Kerk de leden van e Tweede Kamer per telegram ge raagd heeft niet voorbij te gaan, aan et onrecht dat in Zuid-Afrika ge- Ëedt. Mochten enige leden van onze volks- lur v ertegenwoordiging n.a.v. dit hoogeer- thuize vaarde schrijven gebukt gaan onder lun °P deze wijze nog meer verzwaar- erme 'e verantwoordelijkheid, dan moge ik J; ls ambtsdrager van dezelfde kerkge- menschap als de telegraferende syno- bioen le hun zorgen wat verlichten. De sy- ^^fode der NHK, die zweeg toen zij loest spreken (volksstemming der Pa- \ioea's), heeft het recht van spreken rerloren zolang geen schuld is erkend. Cu zij in dit geval toch spreekt kan laar niet geheel ten onrechte opportu- lisme worden verweten. Vandaar mijn idvies: deze synodale aansporing loogstens voor kennisgeving aanne- C. Kalle [LONDEN Getrouw aan de fami- ^straditie zal prins Charles jÊSritse troonopvolger dienst nemen fbij de koninklijke zeemacht. Hij volgt [daarmee het voorbeeld van zijn va- |der, zijn grootvader en zijn overgroot vader. 1 Prins Charles, die al in het bezit is i een vliegbrevet zal eerst enkele ïaanden een vliegcursus voor gevor- erden volgen. DEN HAAG ,.De kleurlingen in Zuid-Afrika vormen het moeilijkste pro bleem. waar men voor staat. Kleurlingen zijn over het hele land verspreid, men kan j ze geen thuislanden geven, zoals verschil lende Bantoevolken. De oppositie onder j de kleurlingen is bijzonder groot. Van de veertig gekozen leden van de Kleurlingen- raad behoren er 26 tot de oppositie, de Labour Party. De rest zijn Federalen en Republikeinen. De raad wordt in even wicht gebracht doordat twintig Federalen en Republikeinen worden benoemd". De heer J. T. Mellema, fraktievoorzitter van de CHU in de Tweede Kamer laat zich in de kwestie-Zuid-Afrika niet leiden door emoties. Nuchter vertelt hij over zijn be zoek aan dat land, als tweede fraktievoor zitter. Mr. Geertsema van de VVD ging hem voor. Nuchter stelt hij vast. dat de apartheidspolitiek van de Zuidafrikaanse regering hem „wezensvreemd" is. Maar even nuchter vertelt hij, dat wij in Neder- j land de problemen toch wel te makkelijk bezien. Dus men moet er toch geweest zijn om er een oordeel over te vellen? Niet milder Mellema: ..Zonder in Zuid-Afrika te zijn ge weest kun je natuurlijk de apartheidspolitiek veroordelen. Maar als je een tijdje in Zuid-Afri ka bent, dan merk je al gauw dat de problemen niet zo eenvoudig zijn. Je moet het relatiever benaderen. Zonder overigens een milder stand punt in te nemen. „Het probleem wordt alleen maar groter als je weet dat er zeven totaal verschillende Bantoe volken zijn. Ieder met zijn eigen taal en eigen cultuur. Het ene volk verstaat het andere niet. Kom dan maar eens met. het one-man-one-vote aanzetten. Er zijn stammen die nog leven zoals honderden jaren geleden". „En vergeet niet dat het een groot land is. De afstand Amsterdam- -Rome. En hoeveel verschillende volken ontmoet je niet als je van Amsterdam naar Rome reist? ..Het interesseert veel Bantoes niet met welke problemen men allemaal te kampen heeft. Ze kiezen een hoofdman, zoals ze dat al eeuwen hebben gedaan. Ze denken erg traditionalistisch. Er is dan ook geen zinnig mens, die zegt ieder een moet kunnen stemmen. Het is gewoon niet uitvoerbaar," „Om op die kleurlingen terug te komen, de Kleurlingenraad heeft een grote mate van zelf standigheid. Op een aantal gebieden zoals onder wijs, opvoeding, financiën en plaatselijk bestuur behandelen ze hun eigen problemen. Men stelt een budget op. dit jaar ongeveer 60 miljoen rand, ruim 300 miljoen gulden. Naar eigen goeddunken zouden zenden. De dialoog met het land moet open blijven. Een economische of welke andere boycot dan ook wijs ik van de hand. Contact is altijd een betere zaak, dan de mensen links laten liggen". De apartheidspolitiek wordt niet consequent doorgevoerd. Mellema: „Er zijn gebouwen met aparte liften, er zijn er ook met één lift. In alle winkels zie je blanken en zwarten door elkaar kopen, maar er zijn speciale „witte" drankwinkels en zwarte. Het mooiste hotel in Transkei is zwart. Daar kom je als blanke niet in". Transkei. De thuis landen. De grote troef van de Zuidafrikaanse regering. Met twee wieten goed uit! TWEEWIELER RAI Internationale show van: fietsen, brommers, scooters, motoren, onderdelen en toebehoren CARAVAN RAI70 Honderden kampeer- en vouwwagens en toebehoren uit Nederland en ver daarbuiten. open van 10-17 uur en van 19-22 uur zondagen 10-17 uur toegang f 3,50 AMSTERDAM Bi BEfli Bi speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations MELLEMA zoekt de raad daar passende bestemmingen voor." De raad wordt via het districtenstelsel recht streeks gekozen. Dat de regering 20 leden van de raad benoemt vindt, de heer Mellema ongeluk kig: „Dat zou ik niet hebben gedaan." Zwarte kerk Als christelijk politicus is de heer Mellema ook geconfronteerd met de apartheid in d ekerken. Het blijkt, dat de rooms-katholieke en de Angli caanse kerk meer zijn geïntegreerd dan de grootste kerk in Zuid-Afrika, de Nederduits ge reformeerde kerk. Hier is een aparte blanke kerk en een zwaarte, allebei met een eigen syno de. Maar dat is meer om praktische redenen. De zwarte kerken zijn typisch zendingsgcmcenten. Overigens verzetten de kerken zich in het alge meen niet tegen de regeringspolitiek. Individuele geestelijken misschien wel eens. Zuid-Afrika, het blanke deel althans, kan men etnologisch als een broedervolk van Nederland beschouwen, al is het generaties terug, dat men inderdaad als het stamland? „Men voelt zich inderdaad als een stamver want volk. Vele uit Holland afkomstige Zuidafri kanen spreken dan ook van Culemborg „als onze geboorteplaats". Voor Culemborg kun je natuur lijk honderden andere Hollandse plaatsen invul len. Maar men blijft het als de geboorteplaats beschouwen, al is het generaties treug. dat men zich in Zuid-Afrika vestigde." „Men is dan ook zeer teleurgesteld over de houding, die de Nederlanders af en toe ten aan zien van de apartheidspolitiek aannemen. De kritiek komt dubbelhard aan. Of ik die stamver wantschap ook voel? Je voelt die band niet zo, hoewel het erg plezierig is, als je merkt dat je met je Nederlands overal in het land terecht kan." In de Eerste Kamer is al verschillende malen gepleit voor een beter contact, tussen het Neder landse en Zuidafrikaanse parlement. „Die behoefte bestaat in Zuid-Afrika in ieder geval. Ik zou er ook niets op tegen hebben ais we een parlementaire delegatie naar Kaapstad „Gastarbeiders" „De thuislanden genieten een grote mate van zelfstandigheid. Men wil op den duur naar een toestand, waarbij de onderlinge staten onafhan kelijk van elkaar samen een economisch en poli tiek geheel gaan vormen, zonder een uniforme nationaliteit. Maar de zwarten, die in de blanke industrieën werken? Moeten die gaan pendelen? „Je moet er vanuit gaan dat de blanken de totale economie volledig in handen zullen blijven houden. Er komen na verloop van tijd natuurlijk wel Bantoe-corporaties. De voor de industrie be- nacifgde zwarte arbeidskrachten worden in grote woonsteden ondergebracht, die in de buurt van de grote steden liggen. Men kan ze als gastarbei ders beschouwen Vandaar het „verwijt" van veel Afrikaners dat gastarbeiders in Nederland ook geen stemrecht hebben. Riekt dat ook niet. naar een zekere apartheid, vraagt men zich af. ..Het is maar net hoe je het opvat. Ik kan er ergens wel begrip voor opbrengen. Ik keur het af. Je moet elke Bantoe, die een bepaalde positie heeft bereikt, een zekere persoonlijke ontwikke ling en een gekwalificeerde status stemrecht ge ven. Maar de regering voelt niets voor een gelei delijke integratie. Ik vind dat jammer." Intussen staat of valt de Zuidafrikaanse econo mie met die zwarte arbeiders. En om de toeloop naar de grote steden wa af te dammen worden de woonsteden gebouwd. Het is heel merkwaar dig, zegt Mellema, dat de regering de hulp aan de Bantoes als ontwikkelingshulp in eigen land beschouwd. Felle oppositie „Wij bekijken Zuid-Afrika met Amerikaanse ogen. We stellen de moeilijkheden daaT gelijk met die in de Verenigde Staten. Maar dat is onjuist. Irreëel. Oppositie? De Progressieve Par tij heeft een parlementszetel. In april worden eT verkiezingen gehouden. Niemand verwacht er grote verschuivingen. De oppositie doet felle aan vallen op de regering. Maar dat zal weinig uit halen. De vier blanken, die in het parlement de kleurlingen vertegenwoordigen, komen niet meer terug. „Natuurlijk heb ik met Bantoes gepraat. Voor- en tegenstanders van de regering. Het zijn hartelijke mensen. En erg hoffe lijk (Van een onzer verslaggeefsters AMSTERDAM Nieuwe lijnen, nieuwe dessineringen en bovendien nieuwe stoffenzoals lycra jersey, nylon charmeuse en astron kwalitei ten, heeft Tioeka donderdag in een show van de badmodecollectie-1970 in het Amsterdamse Hilton Hotel gepresenteerd. In deze collectie loappert de vlag van de vrijheid en vrijmoedigheid; van openheid en onbevangenheid. Voorop gaal de Ligne Naturelle", waarbij recht wordt gedaan aan de vloeiende. natuurlijke lichaams vormen. Dit wordt bereikt door een nieuwe bh-conceptie de harde cups r in vervangen door dunner en soepeler materiaal, dat de vrouw een maximum aan comfort biedt soepele stofsoorten, opengewerkte stoffen zoals kant en crochet en transparante stoffen. Vooral de laatste twee zijn veelal op een bijzonder geraffineerde ma nier verwerkt: een doorzichtig bad pak van zwart nylontype „no bra", waarvan alleen het broekje is ge voerd, en dat tot aan de hals is gesloten, of een geperforeerde stof. die een doorschijnende indruk geeft. De kleuren, veelal in vlinder-, cashmir-, oriënt-, en florale matieven verwerkt, zijn licht en pastelachtig, zoals mint, peach, sahara, fresia en apricot. Uitgesproken modelinten voor het komende strandseizoen zijn leather, rost. whisky en framboise. Tweka heeft naast de veelge vraagde. badpakken en bikini's, speciale aandacht besteed aan de volslanke figuren. Voor hen is er niet alleen een uitgebreide collectie bad pakken met het- al weer klassieke „slankmakende schootje", maar ook een serie bikini's, die zijn uitgevoerd met een hoog taillebroekje Daarnaast is een apart model ont worpen voor aanstaande moeders. Dit bestaat uit een broekje en jurkje waarin de bh werd verwerkt. De omvang van het broekje en bij pas sende jurkje is verstelbaar. IAMI IT LOOK De ..partner look", die Tweka enkele jaren geleden bracht is nu uitgebreid tot een complete family look". Niet alleen geliefden dragen nu badpakken en zwembroeken van dezelfde stof, maar ook vader, moeder, zoon en dochter. Makkelijk om op deze manier de kinderen al- van ver te kunnen herkennen, maar wat als er twe>e families in dezelfde ,Jamily look" rondlopen? ALs klap op de vuurpijl, wierpen de ontwerpers van Ttoeka Tricotage- fabrieken een blik op de toekomst en creëerden als sluitstuk van een veelzijdige collectie een soort semi- kini. Het bovenstuk is gemaakt van helanca-silky en apart gestyleerd: het onderstuk bestaat uit een grof- gebreide dus doorzichtige rok tot op de knie. waaronder een huid- kleurig tninibroekje ivordt gedragen. Kienspel mag niet DEN HAAG Minister Polak van justitie zal de verbodsbepalingen voor het vooral in Limiburg populaire kienspel handhaven. Wel toegestaan wordt het zogenaamde folkloristische kienen, waarbij men een haas en een fles drank kan winnen. Het verbod geldt het uit België overgewaaide commerciële kienen, om prijzen als een reis naar Italië of een wasmachine, zo zei de minister op vragen van het Kamerlid mr. Im- kamp (D'66). ROTTERDAM John van de Rest zal met. ingang van 1 september sa men met Marius Kip de directie voe ren van het Nieu Rotterdams Toneel. De artistieke leiding zal bestaan uit John van de Rest, Jules Royaards, Eric Schneider en Anty Westerling. Prins Charles (van Wales) zalioorden ingedeeld bij de Britse marine. Deze fotomontage van het hoofd van prins Charles op een foto van zijn vader toont hoe hij er ongeveer uit zal zien in zijn nieuwe hoedanigheid, al klopt de rang niet helemaal voor een ..beginneling" Goedeomzel IBM AMSTERDAM De omzet van IBM Nederland NV over 1969 was ƒ402,2 miljoen. In vergelijking met 1968, toen een omzet werd bereikt van ƒ355.5 miljoeo bPtekende dit een stijging van 13,1 procent. De winst over 1969 bedraagt na aftrek van be lastingen 66 miljoen, een stijging van 4 procent ten opz'Chte van 1968. LONDEN Hei meest gebruikte geldstuk van de Brittten. de sixpen ce, zal ook na de invoering van het tientallig systeem ir Engeland in om- loop blijven. Het Britse Lagerhuis heeft hieraan gisteren zijn goedkeuring gehecht. De omschakeling is op 15 februari 1971. Vanaf die datum zal het pond ster- S ling verdeeld zijn in honderd nieuwe i pence, met als nieuwe geldstukken I vijf. tien en vijltig nieuwe pence. Daar komt dus nu ook het geldstuk I van zes pence bij AMSTERDAM De achterstand in de jaarproduktie van wo ningen op het voorgenomen programma is zo weinig, dat op zakelijke gronden niet zo'n vernietigende kritiek gerechtvaardigd was als mi nister Schut ten deel is gevallen. Aldus wordt Opgemerkt in een pu blicatie van het algemeen verbond ondernemers bouwnijverheid. Er zijn, aldus het verbond, in 19C9 remmende invloeden geweest (niet allec-n het slechte weer in december) en die invloeden zijn er ook nu nog. Daar is vooral het tekort aan bouw- rüpe grond. En de voorbereidingen lot het bouwrijp maken van de be schikbare terreinen lopen achter. Iu gevaar Die achterstand gaat zich steeds «neer wreken en brengt ook de con tinuïteit in gevaar Veel te weinig wordt beseft, aldus het verbond, dat ook steeds ongun stiger terreinen in gebruik moeten worden genomen, ongunstiger zowel naar soort grond, naar ligging en be reikbaarheid en naar prijs. Verder is er de hoge rentevoet, die aarzeling en onzekerheid teweeg brengt. Hetzelfde geldt voor de steeds weerkerende veranderingen in de pre mieregeling. De invloeden van derge lijke factoren zijn moeilijk lang van tevoren te ramen. Het verwijt dal de bouw te weinig inlichtingen zou geven over het ziek teverzuim en het doorwerken in de winter, gaat volgens het verbond niet op. De gegevens over de verletbestrij- I ding zijn overal gepubliceerd. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT De periode van 30 april tot 11 mei leent zich dit jaar uitstekend voor een voor jaarsvakantie. De 30ste april is een vrije dag (Koninginnedag), 5 mei is vrij (25 jaar bevrijding) en 7 mei is Hemelvaartsdag. Voor een periode van elf dagen behoeft men slecht vier vrije da gen extra op te nemen. In een groot aantal bedrijven en diensten is hiervoor al een oplossing getroffen. Overal in het land treft het echter pijnlijk, dal de scholen met deze situatie nog vrijwel niet of nau welijks rekening gehouden hebben. Vooral middelbare scholen hebben tot nog loe geweigerd, de leerlingen gedurende deze periode vrijaf te ge ven, omdat dan het noodzakelijke aantal schooldagen over dit cursus jaar niet gehaald zou worden. Bij de lagere scholen ligt het hier en daar wat beter, omdat de zaterdag als re gel toch al een vrije dag is. zodat het hier ook slechts om vier vrije dagen extra gaat. Het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid heeft al eerder aan de Stichting van de Arbeid gevraagd j ATHENE De nieuwe Ameri- kaanse ambassadeur in Athene. John Henry Tasca. heeft van de Griekse I regering „bewijzen van normalisatie j van het politieke leven in Grieken land" geëist. Volgens de Griekse krant „Ethnos" zou de ambassadeur zijn bezorgdheid hebben geuit over het niet toepassen van de Griekse grondwet van 1968. het handhaven van de wet op de staat van beleg en het gevangen hou den van officieren zonder aangegeven gronden. De ambassadeur zou binnenkort rapport moeten uitbrengen aan het Amerikaanse ministerie van buiten- landse zaken. Van dit rapport zou het afhangen of het Amerikaanse embar- j go op de militaire hulp aan Grieken- i land wordt opgeheven of niet. op welke wijze in het bedrijfsleven een vrije periode van 30 april tot 11 mei geregeld zou moeten worden: door het maken van overuren op an dere dagen of door het opnemen van snipperdagen. Het departement van onderwijs en wetenschappen heeft tot nog toe echter in alle talen gezwegen. De mogelijkheid van een voorjaars- vacantie is voor vele werknemers be langrijk om de lange werkperiode van een jaar reeds na een hait jaar korte lijd te kunnen onderbreken. Eenmaal per jaar vacantie is volgens vele artsen in de meeste gevallen on voldoende. Een tweede vacantieperiode kan leiden tot een betere arbeidsprestatie en minder ziekteverzuim. In vele ge vallen is het echter onmogelijk met vacantie te gaan. wanneer ook niet de schoolgaande kinderen vrijaf heb ben. Op dit moment is al bekend, dat een groot aantal bedrijven van 30 april tot 11 mei sluit. Voor bedrijven als Hoogovens en AKU (AKZO en Rudi Carell moge op de vader landse beeldbuis maar sporadisch te zien zijn, bij onze oosterburen is hij ontegenzeglijk populair. Hij heeft gisternacht in Miinchen voor zijn bijzondere kwaliteiten als „showmaster" de Zilveren Bambi in ontvangst mogen nemen. Op de foto krijgt Rudi zijn trofee van collega Kuhlen- kampf. ENKA) is dit als gevolg van de struc tuur van het bedrijf onmogelijk. Bei den zijn continubedrijven, die op zon en feestdagen doordraaien. Maar Phi lips Eindhoven sluit van 30 april tot 11 mei de poorten. De provinciale griffie in Utrecht en al het personeel van deze provincie is van 30 april tot 11 mei vrij Ook hier wordt, dagelijks overgewerkt, zodat de vrije dagen niet ten koste van de zomervakantie gaan. Het CNV-be- stuur besloot hel volledige personeel van deze vakcentrale van 30 april tot 11 mei vrijaf te geven. HAMBURG Het gevaar is groot dat de laatste vaargeulen in de Oost zee dichtvriezen wanneer de verst nog een paar dagen aanhooudt. Ten zuiden en ten oosten van het Deense eiland Bornholm worden stukken open vaarwaier met dichtvriezen be dreigd. Vanaf de kusten heeft zich een ijsmassa gevormd die zich tol ver in zee uitstrekt. In de Finse en Bot- nisehe Golf is die ijslaag al meer dan 40 cm dik. Tussen de Westduitse kust en Denemarken en in het Kattegat heeft het ijs een dikte van 25 cm bereikt. Nu Philips in Eindhoven sluit heeft het gemeentelijk lyceum in deze stad. waarschijnlijk als eerste middelbare school in het land, tevens besloten van 30 april tot 11 mei geen school te houden. De.extra vrije dagen worden in mindering gebracht op dc Paasva- cantie. Dit voorbeeld zal waarschijn lijk nog wel navolging vinden naar mate de meimaand nadert. Wellicht dat het departement van O. en W. alsnog met suggesties gaal komen. Taalstrijd (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Naar de kwestie van het aangezegde ontslag van de heer Van der Ven uit Den Bosch zal een grondig onderzoek worden inge steld. Minister van justitie mr. G. II. F. Polak heeft dit gisteren in de T./eede Kamer beloofd. Deze zaak van de maatschappelijk werker, wiens rapport door de Raad van de kinderbescherming opzij werd ge schoven. maakte mejuffrouw mr. A. M. Goudsmit van D"66 gisteren aan hangig tijdens het vragenuurtje in de Tweede Kamer. Bij het beantwoorden van de vra gen zei minister Polak fel tegen de mentaliteit van „Befehl ist Befehl" te zijn. In de hiërarchie van de ambte lijke wereld moet altijd ruimte blij ven voor de persoonlijke verantwoor delijkheid. Minister Polak veronderstelde, dat er sprake was geweest van een com municatiestoornis. In de adoptiepro cedure werd het betreffende echtpaar informeel van het besluit van de Raad van kinderbescherming op de hoogte gebracht. Wanneer de Raad van kinderbescherming een advies uitbrengt, dat afwijkt van het rap port van de maatschappelijk werker moet dit in ieder geval met hem wor den besproken, zo zei de minister. ^AL de door premier E.vskens voor gestelde grondwetswijziging een eind maken aan de taalstrijd in Bel gië? Op papier ziet alles er aantrek kelijk uit. Maar zal het in de praktijk werken? Nimmer heeft de taalstrijd zich aan grenzen gestoord. Ook onder de nieuwe bedeling blijft het frans een grensoverschrijdende taal, die het nederlandstalige gebied niet onaan getast zal laten. De Waalse vrees voor de toekomst wordt weggenomen omdat staatkundig een eind wordt gemaakt aan de Vlaamse meerderheidspositie. Op cul tureel gebied had Wallonië al niets te duchten. Het ontwerp biedt de Vlamingen compensatie, maar hun strjjd tegen verfransing van het maatschappelijke en culturele leven zal er niet een voudiger door worden. Positief j^ANSELlER Brandt heeft de Ouslduilsc uitnodiging aanvaard, maar een flinke sla^ om de arm gehouden. Hij toont geen haast en wenst voorbereidende besprekingen op lager niveau. Bovendien stelt hjj niet langer een briefwisseling op prijs waarin de Oostduitse zijde steeds hetzelfde on aanvaardbare standpunt herhaalt. Brandt zal slechts naar Oost-Berlijn gaan. als geen voorwaarden vooraf worden gesteld. Zoals volkenrechter- lijke erkenning van de Oostduitse staat (DDR). Wèl kunnen alle facetten van het Duitse probleem worden besproken. Oost-Duitsland zit nu met het pro bleem. dat de kanselier positief heeft gereageerd zonder zich aan datum of voorwaarden te binden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5