WINST OP TANKERBOUW du boot J Commentaar Europese bundeling in de verpakkingsindustrie Het Kwartet Nieuwe orders als medicijn voor Verolme Laos wil geen in strijd met Pathet Lao NOB pareert aanval op vervoer- politiek KM 1 IflIlHIIIU Subsidie van regering kan tijdelijk zijn Schoolvakantie Verblifci NV overgenomen Koninklijk huis wint proces boulevardblad Tsjechische partijleden verhoord Voetbalvelden zijn morgen onbespeelbaar Ziektekosten verzekering wordt duurder (RITA) HIT WEER Buien Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 20 februari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. f4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Het ziet er naar uit dat terugkeer tot gezonde verhou dingen bij het Verolmeconcern mogelijk is. Dat is beter dan dat het Rijk de werf zou moeten blijven steunen, want dat zou alle verhoudingen scheef trekken, zegt ons het Tweede-Kamerlid drs. B. Goudzwaard. Gewonde Israëlische actrice heen kwijt MÜNCHEN Het linkerbeen van de Israëlische actrice Hannah Mar ron (46), die vorige week gewond was geraakt bij de actie van Arabische guerrilla's op het vliegveld van Mün- chen, is gisteren onder de knie ge amputeerd. Haar toestend is niet kri tiek. GOUDZWAARD iginel in Jas mei iperin n pri prijze vate pake /AT of pil Tl VJ1T1 Onafgebroken IL/ IA 11 V CU±± ky Laos kent. evenals het buur praten alleen over Amerikaanse bombardementen, maar zij zeggen niets of weinig over de Noordviet- namese invasie." VIENTIANE Laos zal Amerika niet om troepen vra gen om weerstand te bieden aan de toenemende militaire druk van Noord-Vietnam. Dit zei gisteren premier prins Soevanna Phoema. „In weerwil van de beschuldigingen tegen onze regering bevinden zich in Laos geen buitenlandse troepen, en die zullen er ook niet komen." Hij hield een persconferentie, terwijl de druk van Noordvietna- mese troepen op Laotiaanse rege ringstroepen in de strategisch be langrijke noordelijke Vlakte dei- kruiken toeneemt. Terloops zei Soevanna Phoema dat tot dusver dertien buitenposten door zijn troepen zijn prijsgegeven, elk met een bezetting van twee tot drie compagnieën, totaal 2500 man. Over de Amerikaanse bombar dementen zei de prins: „De mensen j Ove 'I demei 1== Laos kent, evenals het buurland Vietnam, vrijwel onafgebroken in wisselende mate strijd. In 1953 viel de Vietminh, gesteund door de Pathet Lao, Laos binnen. De ge vechten duurden tot 1954, toen bij de Geneefse conferentie een over eenkomst werd bereikt, die voor zag in militaire en politieke inte gratie van de Pathet Laos. De situatie bleef verward tot prins Soe^gnna Phoema in augus tus 1960 met een militaire staats greep een neutralistische regering vormde en zich met de Pathet Lao verzoende. Maar een jaar later moest hij na een opstand het land ontvluchten. Onder druk van de grote mo gendheden kwam hij in maart 1961 terug. In april riepen Engeland en Rusland als voorzitters van de Ge neefse conferentie van 1954 op tot een staken van de nog steeds voort durende strijd. Na langdurige onderhandelingen tussen de prinsen (Soevanna Phoe ma Boen Oem en Soevanavong) werd in juni 1962 een regering van nationale eenheid gevormd. Een maand later besloot de Geneefse conferentie de neutraliteit van Laos te garanderen. Buitenlandse troepen moesten worden terugge trokken. ROTTERDAM Het NOB- wegtransport reageert op de vorige week gedane Duitse aan val op de Nederlandse houding inzake een Europees vervoerpoli- tiek, door te stellen dat de kreten die door dr. Hans Apel gebezigd zijn al te beluisteren waren kort voor de laatste wereldoorlog in het Berlijnse Sportpalast. De heer Apel deed zijn uitlatingen tijdens een lezing voor de Hamburgse havenvereniging. De vervoersdeskun- dige sprak onder meer van „Gaullis ten die in de vervoerspolitiek van Rotterdam zitten' en „met Neder landse chantage kunnen wij geen Europa opbouwen". Het NOB-wegtransport wijst er in dit verband op dat het juist de Duitse minister Georg Leber is die niets an ders doet dan nationaal egoïsme bedrijven bij de discriminatie van het wegtransport ten gunste van de Duit se spoorwegen. De vergelijking van de door staats secretaris Keyzer ondernomen tegen actie met ..colpolteursmethoden" laat het NOB geheel voor rekening van de heer Apel. wiens socialisme wel grie zelig nationaal gericht is, zo zegt het NOB. VOOR IEDER DIE «I NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. O per maand O per kwartaal ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktïviteït ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. I ar keuze inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Caravans en tweewielers van allerlei slag kan men vanaf morgen tol 1 maart bewonderen op de gecombineerde caravan- en tweewielertentoonstelling in de RAI in Amsterdam. Voor velen is een bezoek aan dit evenement al een vakantie- voorproefje: in elk geval vindt u op pagina 13 alles over deze expositie in de RAI. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De orders die het Verolme-concern zal krijgen zullen aangenomen worden te gen een prijs die geen verlies op zal leveren. Het contract voor de bouw van mammoetschepen is nog niet getekend maar verwacht wordt dat de Shell of Esso een belangrijke opdracht bij het con cern zal plaatsen. De prijzen hiervoor zullen zo'n 50 procent hoger liggen dan de prijs die bij voorbeeld voor de onlangs over gedragen Mysella werd bedon gen. „We mogen verwachten, dat de rentabiliteit van het bedrijf zal wor den hersteld", aldus het commentaar van drs. B. Goudzwaard. Het lid van de Tweede Kamer voor de ARP verheugt zich i-n deze ont wikkeling. Want uitgerekend hij heeft deze week tijdens de openbare vergadering van de vaste commissie voor economische zaken uit de Twee de Kamer zijn twijfel uitgesproken, of de voorwaarden, die de minister stelt voor de steun aan de scheepsbouwindustric wel stringent i genoeg zijn. Minister Nèlissen heeft, volgens zijn brief aan de Tweede Kamer j vooral gekeken naar het belang van j de scheepsbouw in het algemeen en naar de belangrijke factor van de werkgelegenheid. „Maar", zegt drs. Goudzwaard, „de zekerheid, dat het bedrijf weer rendabel zou -worden, bestond niet." Principieel De vraag naar het herstel van de rentabiliteit is belangrijk. Voor de overheid moet de garantie bestaan, dat de steun slechts tijdelijk is. Drs. Goudzwaard zegt: „Wanneer de overheid een bedrijf voortdurend blijft steunen, ook al is het zelfs Ver-, olme. wordt de zaak economisch scheef getrokken. Dan worden de concurrentieverhoudingen lelijk ver stoord." De overheid behartigt dan een taak, die haar niet toekomt. Voor mij ligt dat wel principieel, verfekert drs. Goudzwaard. Trouwens, er ko men ook reakties op dergelijke over heidsmaatregelen. Met de regerings steun aan de scheepsbouw was men in het land lang niet altijd eens. Dat hoorde je wel bij het vervullen van een spreekbeurt voor kiesverenigin gen. Hoe moeilijk was en is het niet in de fruitteelt en in de textiel. Het punt van rechtsgelijkheid in de eco nomie moet altijd nauwkeurig in de gaten worden gehouden. Door de combinatie met de Rijn-Schelde groep is steun verleend aan een bedrijfstak en niet aan één bedrijf, zoals wordt bepleit in het raDoort Biesheuvel-Langman. Het is geen eeheim. dat de combi natie van de twee scheepsbouwgroe- pen fRiin-Schelde en Verolme) geen ideaal huwelijk is. Dit is de achter grond van de waarschuwing van drs. Goudzwaard in de commissie van de Tweede Kamer, dat gewaakt moet worden tegen de ontmanteling van hel Verolme-concern. Het Verolme-concern is een geïnte- Anneke Goudsmit van D'66 ver scheen gisteren in de Tweede Kamer in modieus broekpak. Zij en het grootste deel van haar mede- parlementariërs hebben zich uitge- sproken voor afschaffing van de 1 opkomstplicht bij de verkiezingen. I Het is ?ut aan de propaganda van de j partijen de kiezers ertoe te brengen hun opkomst toch als plicht te beschouwen. greerd bedrijf en het zou niet verant woord zijn wanneer delen van de scheepsbouwgroep van Verolme inge pikt zouden worden door Rijn-Schel de. Dat zou economisch niet verant woord zijn. Trouwens de Rijn-Schel de, zegt drs. Goudzwaard, is zelf nog niet geïntegreerd. Bollekdok Het zou absoluut onjuist zijn. dat het Verolmedok in de Botlek de eerste vijf jaar „bevroren" zou wor den om zo ruimte te kunnen schep pen voor het dok op de Maasvlakte. Voor 1975 moet eigenlijk voor dit dok geen cent worden gegeven. „Het gaat mij er maar om", zegt drs. Goudzwaard nog, „dat de desin tegratie van de Nederlandse scheepsbouw wordt tegengegaan". TAE periode van 30 april tot 11 mei leent zich goed voor een voor jaarsvakantie. Slechts vier dagen extra vry zijn nodig voor een vacantie van elf dagen. Een welkome onderbreking in een lange werkperiode. In het bedrijfsleven bestaat bereid heid om dan tot sluiting over te gaan. Uitgezonderd uiteraard de bedrijven die vanwege hun structuur niet kunnen sluiten. In overleg met de Stichting van de Arbeid is bepaald, dal voor deze periode vier snipperdagen kunnen worden opgenomen of vantevoren met overuren vier vrije dagen extra kunnen worden verdiend. Waar niet het hele bedrijf sluit, kan een aantal personen in overleg met de leiding vrijaf nemen. Een moeilijk punt vormen de school vakanties. Het departement heeft nog geen richtlijn gegeven voor een vakantie in mei. Voor de lagere scholen, die op zaterdag al sluiten, is het niet moeilijk. Maar voor dr middelbare zou de Paasvakantie ten gunste van een voorjaarsvakantie verkort kunnen worden. Het departement moet hier een stand punt kiezen. Wel stellen de scholen zelfstandig hun vakanties vast, maar dit sluit een coördinerende invloed van het departement niet uit. een caravan uit een vliegtuigfabriek?! DEVENTER Het bedrijf van Thomassen en Drijver-Verblifa NV zal binnenkort worden opge- DEN HAAG Prins Bernhard en prinses Irene hebben ook in hoger beroep het proces gewonnen tegen het Westduitse boulevardblad Neue Welt. Het Oberlandesgericht in Hamburg heeft het blad veroordeeld tot een schade vergoeding van 100.000 mark wegens aantasting van de. persoonlijke sfeer. Het Landesgericht was tot dezelfde uitspraak gekomen. Het geld wordt door de Koninklijke familie ter beschikking gesteld van het Internationale Rode Kruis. De Prins en de Prinses hadden het proces aangespannen omdat liet blad had geschreven, dat prinses Irene voor haar huwelijk met prins Carel Hugo zwanger zou zijn geweest en dat de Prins en de Koningin medeschuldig zouden zijn geweest aan het voortijdig beëindigen van de zwangerschap. nomen in een wereldomvattend verpakkingsconcern. Besprekin gen om in Europa te komen tot een nauwere band tussen een aantal verpakkingsindustrieën hebben deze week tot een con creet resultaat geleid. Continental Can Company (Ameri kaans) zal een houdstermaatschappij „Europemballage" oprichten met een hoofdkantoor in Brussel. Deze maatschappij zal, doordat Con tinental Can Company haar meer derheidsbelang in Schmalbach-Lu- beca Werke de grootste verpak kingsindustrie in West-Duitsland inbrengt, werkmaatschappijen heb- I PRAAG Bij persoonlijke onder- i vragingen zal werden beslist over de I verlenging van het lidmaatschap der anderhalf miljoen leden van de Tsje- choslowaakse communistische partij. De partij zal elk partijlid verhoren wanneer de nieuwe lid maatschapskaarten worden uitge reikt, zo zei de voorzitter van de cen trale controle- en revisiecommissie Milos Jakes gisteren. Het doel is hiervan de scheiding te bewerkstelligen van de leden, die de opvattingen van Dubcek steunden. DEN 1IAAG Nogmaals heeft de conipetitieleiding van de KNVB van daag moeten besluiten tot een totale afgelasting van het zaterdag-amateur- voetbal. De byzonder slechte gesteld heid van de terreinen maakt het morgen onmogelijk om te spelen. De j afgelasting geldt zowel het KNVB- I als alle afdelingsvoetbal. ben in België. Duitsland. Nederland, Nederlandse Antillen en Oostenrijk. Niet in gevaar Bovendien zal The Metal Box Co in Engeland onder voorbehoud dat overeenstemming wordt verkregen over de voorwaarden in Europem ballage deelnemen door inbreng van haar minderheidsbelang in Thomas sen en Drijver-Verblifa, haar belan gen in Superbox SPA, de grootste blikfabrikant in Italië, en haar fa briek in Engeland. Europemballage zou over 1969 naar schatting een omzet hebben van ruim 1 miljard gulden en een personeels bestand van bijna 20.000 mensen. De leiding zal overwegend Europees zijn. De werkgelegenheid binnen de be drijven van Thomassen en Drijver- Verblifa zal door het samengaan niet in gevaar komen. Er werken 7000 man in dit grootste Nederlandse blikemballagebedrijf. Continental Can zou er 200 miljoen gulden voor geboden hebben. Thomassen en Drijver-Verblifa ontstond in 1965 uit een fusie, eerder had T. en D. het Belgische blikconcern Sobemi overgenomen. Lange tijd is het onrustig geweest in het bedrijf: fabriekssluitingen in Dordrecht, Utrecht en Krommenie leidden tot ontslagen. Kamsteeg Watersport, Tel. 01717-4995 Hofweg 39, Voorschoten ••••••••••••••••••••••a DEN HAAG De ministers van economische zaken, van financiën en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid kunnen er zich mee verenigen, dat de premies voor particuliere ziektekostenverzekerin gen worden verhoogd. De premies voor verzekering tegen de kosten van een verblijf in het zie kenhuis mogen met 12 procent wor- den verhoogd en die welke tevens kosten van ambulante specialistische hulp omvatten met 14 procent. Italiaanse SECRETAIRE primitief ambachtelijk KUNSTMEUBEL f 1125- Speciaalzaak voor woonkunst BULTHUIS Botermarkt 23 - Nieuwe Rijn 25 LEIDEN Niemand ontvangt graag bijval voor zijn dwalingen. VAUVENARGUES Barometerstand: heden 10 uur 75 em. (1000 millibar) dalend. Zon en maan 21 februari zon op 7.44. onder 18.04; maan op 18,22, onder 7.54; Volle Maan. ORGELS - PIANO'S ELEKTRONISCHE ORGELS Tel. 01726 2541 KERKSTRAAT 2-28 BEZOEKT ONZE TOONZALEN OF VRAAGT BROCHURE. Doop Prinsjes op Nederland-I HILVERSUM De tv-reportage van de doopplechtigheid van de prins jes Constantijn en Berhard zal mor gen niet op Nederland-2 maar op Ne derland-1 worden uitgezonden. De uitzending begint om elf uur. DE BILT In de nacht van donderdag op vrijdag trok een actieve frontale storing van het westen uit over het land. Met krachtige tot harde westelijke winden werd de winter naar oos telijker gelegen streken terug gedreven. In de nacht steeg de tempera tuur in de binnendringende zach te lucht in het zuidwesten plaat selijk tot 8 graden, maar na de passage van eer. koufront werd weer polaire lucht aangevoerd waarin de temperatuur enkele graden lager ligt. In deze lucht die zeer onstabiel is komen frequent buien voor waarvan sommigen met hagel. Inmiddels nadert over de oceaan ppn nieuwe oceaandepressie, die later de bewolking weer doet toenemen en lijdelijk regen zal brengen. Vooruitzichten voor zondag: Aantal uren zon: 1 lot 5; min. temp.: 0 tot 4 graden boven nor maal; max. temp.: omstreeks nor maal: kans op een droge periode van minstens 12 uur. 70 procent kans op een geheel droog el maal 40 procent. :nt; tal:

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1