Variatie op Caravan-RAÏ dit jaar groter dan ooit Zelfdenkende' garage stapelt auto's op i r STADSBROMMER STIJGT IN POPULARITEIT Al caravans van onder 2000 gulden - duurste kost tienvoudige Elektrische fiets 100.000 doden in Europa Sportieve Simca Stallen geen probleem Voorlichting Jongeren weren zich op het voedselcongres VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 rage weinig grond nodig heeft, ver eist de bediening nauwelijks of in 't geheel geen personeel. Een andere voordelige factor is de veiligheid. Doordat er in de automatiek vele beveiligingen zijn ingebouwd, kan er praktisch niets mis gaan. 1 w jsm Elk jaar opnieuw vergt liet ver keer in Europa 100.U00 doden. Aan gewonden wordt in twaalf maanden ruim een half miljoen namen gere gistreerd. Deze schrikwekkende cijfers wer den onlangs door de Wereldgezond heidsorganisatie gepubliceerd, ter wijl er nog aan werd toegevoegd dat de verkeersonveiligheid jaarlijks met vijf procent toeneemt. In West-Duitsland, België en Oos tenrijk vallen de meeste verkeers slachtoffers: meer dan 800 namelijk per 100.000 inwoners (doden zowel als gewonden). Engeland en Frank rijk liggen in de zone 600 tot 800, Nederland in die van 400 tot 600. Wie op grond van deze cijfers re den meent te hebben optimistisch te zijn over de verkeersveiligheid in ons land, relativeert wel wat al te sterk. Op de Nederlandse wegen vallen jaarlijks 3000 doden en dat is 3000 te veel. Vuurvogel in nieuwe jas De Firebird van de afdeling Pon- tiac van General Motors heeft een totaal nieuwe vormgeving gekregen. Het model 1970 is gemaakt naar een semi-fastback concept, heeft grote- portieren met een enkele ruit en een radiateurscherm waarvan de openin gen op inlaten van een luchtverver singsinstallatie lijken. Vermeldenswaard zijn nog de in de voorruit ingebouwde radio-anten ne, de verzonken ruitewissers en kuipstoelen zowel voor als achter. De basiskrachtbron is een 4-liter 6-cilindermotor. Er zijn diverse V-8 motoren beschikbaar. Het Japanse bedrijf Sanyo Elec tric Co. heeft de eerste elektrisch aangedreven fiets ter wereld op de markt gebracht. Het voertuig kar een maximum snelheid van 20 kilo meter per uur bereiken en rijdt uit eraard geruisloos. De fiets, die zijn energie ontleent aan een nikkel-cadmium batterij kan hier zo'n. 50 kilometer mee af leggen. Het opladen is eenvoudig en kan thuis gebeuren. Sanyo is voornemens 30 van deze fietsen op de wereldtentoonstelling in Osaka te plaatsen alvorens dc tweewieler op de markt te brengen. De prijs van het voertuig is nog niet vastgesteld. ANWB: 26.44.55 Dit is de nieuwe Simca 1000 Ral- ley, die deze maand in Frankrijk is geïntroduceerd en in de loop van dit jaar op de Nederlandse weg zijn intrede zal doen. De wagen is uitgerust met dc mo tor van de 1000 Special (53 DIN pk bij 5800 omw/min. en een top van 150 km) en lijkt uitwendig veel op de 1000 LS: alleen de grille ont breekt en de kleur is anders (fel oranje met een zwart kofferdekscl). Voorts heeft de Rallye een dubbe le strip op de motorkap, twee gazel- les op het voorscherm, een lucht- hoorn en halogeen-verstralers. Wat het interieur betreft: er is een kuipstoel voor de bestuurder, de binnenbekleding is zwart, evenals het sportstuur en op het dashboard zijn vier ronde klokken (waarbij een toerenteller) aangebracht en 6 con trolelampen. In Poissy is men op het ogenblik bezig twee kits te ontwikkelen om de prestatie nog meer te verhogen. De eerste kit zal de snelheid verho gen tot 155 km per uur, de tweede tot 170 km. De prijs voor Nederland is nog niet bekendgemaakt. De Verkeersinformatiedienst van de ANWB heeft een nieuw telefoon nummer gekregen. Hij is thans be-- reikbaar onder nummer 26.44.55, kengetal 070. De Verkeersinformatiedienst, vroeger Wegeninformatiedienst ge heten, verstrekt aan leden en niet- -leden van de ANWB 24 uur per dag alle individuele telefonische wegen- en verkeersinformatie. Ook het hoofdkantoor van de ANWB en daarmee dus o.a. de Alarmcentrale en de Radio-oproep dienst kreeg een ander telefoonnum mer. Dit is thans 070 - 26.44.26. Sunbeam If>7II Het nieuwe Sunbeam-model, zo wel van de 1250 als de 1500, dal Rootes dezer dagen in Engeland heeft gepresenteerd De nieuwe vierdeurs wagens zullen in drie uit voeringen op de Nederlandse markt worden uitgebracht (wanneer is nog onbekend): de 1250 Standaard, de 1250 de Luxe en de 1500 Super. D> 1250 cc motor heeft een top van 135 Itm per uur, de 1500 cc heeft een toj van 145 km. De prijzen zijn nog niet bekend. (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Wie de blik nü al op zomerzon gericht houdt en naar die zon per cara van wil reizen, kan als hij althans nog niet behoort tot de club van 100.000, die al over zo'n rijdend vakantiehuis be schikt van zaterdag tot en met 1 maart terecht op de Am sterdamse RAI. Hij vindt er het hele scala van mogelijkheden. Een bescheiden caravan? Hij staat er al voor een bedrag van tussen de één en twee mille. Wat meer comfort? De Cara- van-RAI biedt het ook. Voor een dikke 20.000 gulden kan men zich de eigenaar noemen van een forse sta-caravan, die maar in weinig onderdoet voor een luxueuze bungalow. Meer nog dan vorige jaren is de industrie tegemoet gekomen aan de wensen van trekkende vakantievierders: het huisje op twee wielen staat er in alle vor men, afmetingen en prijzen. 9 Record Dat de industrie zich die moeite getroost is overigens niet zo'n won der. De caravan is in, zo blijkt wel uit statistieken. In tien jaar tijd is het aantal bezitter ervan vertien voudigd. En verwacht wordt, dat hun aantal de komende jaren versneld zal toenemen. Vandaar het record op deze RAI: 93 merken uit tien landen en niet minder dan 516 typen. West-Duitsland spant daarbij de kroon met 176, gevolgd door Enge land (164) en Nederland, dat met 113 typen van 26 mérken royaal is verte genwoordigd. Variatie Dat betekent, dat het aantal mer ken met 10 procent en het aantal typen zelfs met 25 procent is toege nomen in vergelijking met vorig jaar. Die forse stijging werd mogelijk doordat fabrikanten, aangemoedigd door de sterk groeiende verkopen (2500 wagens in 1960; vorig jaar ruim 20.000), meer variatie in hun aanbie dingen konden brengen. Aanbiedingen, .die in veel gevallen nauwelijks prijsstijgingen laten zien in vergelijking met vorige jaren: de concurrentie (vooral in Nederland), fusies én het feit, dat steeds grotere series in produktie konden worden genomen, maakten het mogelijk de prijskaartjes sympathiek te houden. Uitersten Opvallend is, dat de industrie zich sterk richt op de uitersten: er wordt geproduceerd voor zowel de heel bescheiden beurs als voor de caravanner, die van zijn huisje-op-wielen alle comfort ver wacht. Toch blijft het accent nog steeds op de middenklassers liggen. De grootste keus wordt geboden in de prijsklasse van 5 tot 6 mille. Uiteraard wordt ook ditmaal weer ruime aandacht gegeven aan de vouwcaravans, de reiswagens, die men met enkele eenvoudige grepen kan opzetten tot een tent met royale afmetingen. In deze sector zijn twee nieuwe concepties geïntroduceerd: de Eurocamper van Van Weeghel en de Paradiso van Paradiso Caravans. Over het algemeen zijn deze vouwca ravans aanzienlijk voordeliger dan de caravans met vaste opbouw. Voor het andere uiterste, de luxu euze sta-caravan, wordt het veelvoud gevraagd. Maar daarvoor heeft men dan ook vaak een hyper-luxe onder komen. Er zijn zelfs caravans in tweeling-uitvoering: twee eenheden van 9 x 2,5 meter, die aan elkaar worden gevoegd tot een bungalow van 9x5 meter met badkamer, mo derne keuken, ruime zitkamer en slaapkamers (enkele hiervan zijn op de expositie te zien). Een van de middenklassers: de Yvonne LS 303 van Mostard. Prijs: f 5475,—. Wél een caravan, maar geen plaats om te stallen. Op de Caravan-RAI zegt men: „ondanks het grote aan tal caravans, is er in Nederland nog ruimte genoeg". Waar? Over het al gemeen zullen caravan-verkopers en de kampeerterreinhouders voor zover zij niet zelf over stallingsmogelijkhe den beschikken, adressen kunnen verstrekken. Zo niet, dan kan men altijd nog terecht bij de Nederlandse Caravan Club (Lochemseweg 37 G, Gorssel) of bij ANWB of KNAC. Overdekte stalling voor een norma le toer-caravan heeft men voor 10 tot 20 gulden per maand. De Hitachi-parkeergarage bestaat uit een torengebouw met een cen trale liftschacht en aan weerszijden op dc verdiepingen ruimte voor autostalling. Het gebouw laat zich goed exploiteren in drukke stadscen tra, waar voor ruimte eisende op- en afritten niet voldoende grond meer beschikbaar is. Een grondoppervlak van 8 bij 8 meter is voor een Hita chi-parkeergarage al genoeg. Bij het parkeren komen niet lan ger mensenhanden te pas. De auto bestuurder zet zijn wagen slechts op het liftplatform en stapt dan uit. De lift gaat omhoog en de „zelfdenken de "besturing zoekt een verdieing uit waar nog ruimte vrij is. Een vork tilt de wagen van het liftplat form op en plaatst hem op de be trokken verdieping. Deze bestaat, evenals het liftplatform, uit een rooster, waar de tanden van de vork tussendoor kunnen glijden. Wanneer de auto wordt terugge haald, hoeft de eigenaar slechts een sleutel in een slot te steken (afgege- Meer nog dan vorige jaren heeft de Caravan-RAI ditmaal aandacht be steed aan de voorlichting van cara van-bezitters. Zoals gebruikelijk: neemt de ANWB-stand hierbij een belangrijke plaats in. Op alle tech nische vragen krijgt men een ant woord en bovendien vertelt men er graag welke caravan er het best bij welke auto past én welke mogelijk heden men met een caravan tijdens de vakantie heeft. Daarnaast wordt voorlichting gege ven in de stand van de Nederlandse Caravan Club, terwijl een groep Ne derlandse en buitenlandse WV's in lichten over de toeristische mogelijk heden langs de "groene kustweg", die van Stavanger in Noorwegen tot de Belgisch-Nederlandse grens loopt. Ook de exploitanten van kampeer terreinen zijn dit jaar vertegenwoor digd: zij geven antwoord op de vraag waar men zijn caravan dit jaar in binnen- en buitenland kan plaatsen ofvoorde winterkanstallen. Belangrijke ontwikkeling bij de bromfietsen: de weg terug naar het fietsen zonder trappen, de stijgende populariteit dus van de utiliteits- of stadsbrommer. Op de komende RAI zullen van deze uitvoering, veelal met automatische koppeling, diverse nieuwe modellen worden getoond, die in veel gevallen een verbeterde ve ring hebben meegekregen. Het grootste deel van deze brom mers ligt in de prijsklasse van 450 tot 600 gulden: de meest populaire groep, getuige de sterk gestegen omzetten. Vorig jaar stegen de verkopen in de ze groep tot 55 procent van de totale verkoop. Sportbronuner Anderzijds blijkt er ook weer meer vraag te zijn naar de zwaardere toer-en sportbrommers. Door de wet telijke snelheidsbeperking van 40 km ligt ook bij deze categorie het accent echter op het utilitair karakter. Ove rigens zijn de prijzen in deze catego rie (waarin 30 procent van de verko pen worden genoteerd) aanzienlijk hoger dan die in de groep van de stadsbrommer: da helft ervan valt in de klasse van 1000 gulden en meer. Een andere ontwikkeling in de bromfietsindustrie is het streven naar minder geluid. Mede doordat de wet vorig najaar het maximum toe laatbare geluid verlaagde tot 73 deci bel is er thans een froot aantal nieu we bromfietsen dat inderdaad ge ruisloos is. Fiets ..in*' In vergelijking met de bromfiets van 15 jaar geleden is het geprodu ceerde geluidsvolume zelfs met 30 Ook aan de wensen van de jeugd komt de rijwielindustrie tege moet. Hier een nieuw model Amerikaanse jeugdfiets met hoog opgebogen stuur en bana nen zadel. procent verkleind. Verwacht wordt, dat in de naaste toekomst nog meer stringente eisen ten aanzien van het geluid zullen worden gesteld. In de fietsensector ligt het accent sterk op de al of niet opvouwbare meeneemfiets. Een logisch gevolg van de belangstelling van het publiek: ongeveer 20 procent van de totaal zeven miljoen fietsen bestaat uit deze modellen. Ook het meer traditionele model, heeft echter wijzigingen on dergaan. De fiets werd lichter en te vens werden vele kwaliteitsverbete ringen doorgevoerd. De wat stijve, zware toerfiets heeft dan ook g -oten- deels plaats gemaakt voor de vlotter gelijnde, kleuriger sportfiets. Hoewel het in de rijwielindustrie lang niet overal zo goed gaat, is men ven na het wegzetten). Zijn wagen wordt hem niet lang daarna volau tomatisch geoffreerd. CapueHvil De capaciteit van de garage is van verschillende factoren afhankelijk. De hoogte van het gebouw (eerder beperkt door stedebouwkundige eisen dan door technische onmoge lijkheden) speelt o.m. een rol, alsook de snelheid van het wegzetten, die weer afhankelijk is van de mate van automatisering. Belangrijk is ook of de garage wordt ingesteld op Euro pese wagens of op zoveel grotere „Amerikanen". Behalve dat de Hitachi-parkeerga- Nog dit voorjaar zal de twee miljoenste brommer in ons land op de weg komen. Reden voor de RAI om er op de tweewieler- tentoonstelling (gelijk met de Caravan-RAI) ruim baan voor te maken; vooral de laatste jaren is de belangstelling voor dit ver voermiddel zeer snel gestegen, zó zelfs, dat fabrikanten dit jaar een omzet van 300.000 brommers verwachten. Dat de industrie zich vooral op de brommende groep werpt blijkt wel uit het aantal stands: van de 91 fa brikanten laten er 21 bromfietsen zien, 19 fietsen en 17 motorfietsen (de scooter-fabrikanten zijn wegens ge brek aan belangstelling niet meer vertegenwoordigd). (Van een onzer verslaggevers) ten aanzien van de toekomst vrij op timistisch. De laatste jaren is name lijk een sterk gegroeide belangstel ling voor dit pei definitie Neder landse vervoermiddel geconstateerd. Deze groei manifesteerde zich vorig jaar in een record-verkoop van 700.000 fietsen. Motoren Bij de motorfietsen liggen de kaar ten net omgekeerd. In deze groep Is nog steeds een sterke daling merk baar. Waren er vlak na de oorlog nog 130.000 op de weg. thans zijn het er niet meer dan 55.000. De industrie maakt zich hierover echter niet al te druk. „Schafte men zich toen een motor aan omdat men de duurdere auto niet kon betalen, nu zijn de motorrij ders echte motorrijders, hobbyisten, die er uit liefhebberij op rijden," zegt zij. Deze verschuiving houdt uiteraard DEN HAAG Tachtig Neder landse jongeren zullen zich op het tweede wereldvoedselcongres van de FAO, dat van 16 tot 30 juni in Den Haag wordt gehouden, duchtig we ren. Onder auspiciën van het Neder lands comité voor internationaal jongerenwerk zal op 11 april in de RAI in Amsterdam een jongerencon- gres worden gehouden, waarop het ta voeren beleid zal worden besproken. Tevens zullen de 80 afgevaardigden worden gekozen. Voorzitter Roel von Meyenfeldt uitte gistermiddag tijdens een persconferentie kritiek op de woor den van minister-president'Dé Jong De premier noemde het wereld voedselcongres het grootste interna tionale gebeuren in de Nederlandse geschiedenis. Roel von Meyenfeldt was echter van mening dat het con gres meer dan louter een prestige- zaak moet worden. „Wij zien de hon ger niet als een technologisch pro bleem, maar als een politieke aange legenheid. Na het FAO-congres zul len dan ook politieke acties moeten volgen." in een toenemende belangstelling voor de zwaardere sportmotoren, al- thans de motoren met een groter ver- mogen. Zo zijn op de komende RAI o.m. een 750 cc van Honda te zien en een motor met een vermogea van niet minder dan 88 DIN-pk (prijsi I ruim 11000 gulden), _j De volautomatische Hitachi- parkeergarage is nu ook in Ne derland leverbaar. De Reus Liftenfabriek te Krimpen a/d IJssel heeft voor ons land het alleenrecht verworven om deze garage, die in Japan reeds ja renlang met succes wordt toe gepast, in licentie te bouwen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13