Drugteam Breda is uniek door gezamenlijke opzet VERKRAPPING VAN GELDMARKT GROTER IJsland voor het eerst met reizen op de markt Tweetal ging onder invloed van hard drugs op roof uit rivella: een kwestie van "etiquette" KEURMERK KLM Betrekkingen VS en Japan op dieptepunt Geld nodig voor reis naar India Uranus Hoopt op rotsen bemanning gered Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Het Kwartet KAMPEERDERS: MEER SUPERMARKTEN 16.000 ISederlanders dit seizoen naar Roemenië 6 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM Uit de cijfers van de verkorte balans van de Neder- j landsche Bank per 16 februari blijkt i een zeer bevredigende terugkeer van bankbiljetten als gevolg waarvan de circulatie is verminderd met ruim 84 min tot 8779 min. Het saldo van de schatkist heeft zwaar geleden door de gisteren verrichte uitkering aan de gemeenten ten bedrage van 350 min. waardoor dit saldo is verminderd met bijna 300 min tot 273 min. Deze uitkeringen zijn met name ten I goede gekomen aan het saldo van banken, die daardoor in staat waren 354 min af te lossen op de dure voorschotten. Deze zijn daardoor in- I gekrompen tot 244 min. In de ko- I mende dagen valt een versterking voor de schatkist te verwachten: op 18 februari moet de olie-accijns aan het rijk betaald worden waarmee, naar men meent een bedrag gemoeid is. liggend tussen 100 min en 150 min. Dan volgt op 20 februari de storting uit hoofde van de twee jong ste 8 pet staatsleningen tot een geza menlijk bedrag van 325 min. In verband met het voorgaande wordt in de komende dagen een aan zienlijke verdere verkrapping van de geldmarkt verwacht. Het officiële ta rief van daggeld is nog altijd 6 34 pet, maar op de markt wordt gehan deld van 7 tot 7 1 pet. De weekstaat toont verder aan. dat de post ..andere ingezetenen" met bijna 14 min is toegenomen tot ƒ60.3 min. Dit is een gevolg van de aflossing van staatsle ningen op 16 februari, waarvan een deel naar het saldo „andere ingezete nen" is gegaan. Dit zijn instellingen die een schuldregister hebben. De goudvoorraad is met 1 1 j min toege nomen, terwijl de goud- en deviezen- I reserve van de centrale bank te za- i men verminderd is met 6.9 min. tot 7837.8 min. Guldensvord. op buitenl. 3.106 Papier in disconto 262.978 Papier door bank gekocht 1.283.605 Voorsch. en beleningen 243 969 Nederlandse munten 38.500 PASSIVA: Bankbiljetten 8.779.140 s Rijks schatkist 273.325 Banken in Nederland 27.460 Banken in buitenland 51.833 Andere ntet-ingezetenen 16.942 Saldi buitenl geld 5.479 Totaal goud en deviezen 7.837.755 Waarvan convertibel 1.330.028 Dekking percentage 85.82 1.233.605 598.110 35.286 12 438 53.799 10.324 5.477 7.844.676 1.330.119 82.67 WASHINGTON De betrekkingen tussen Amerika en Japan zijn op het ogenblik op een dieptepunt, consta teert het Amerikaanse weekblad US News en World Report. Er worden twee oorzaken genoemd van de spanningen: de weigering van Japan een groter aandeel te nemen in de last van de verdediging van Azië en de aarzeling van dat land zijn handels- en investeringsbeleid te wij zigen dat door de Amerikanen als discriminerend wordt beschouwd. 16 2 9'2 <ln duizenden gld) ACTIVA: Goud 6.232.151 6.230.678 Vorderingen- in goud enz. 1.329.682 1.329.763 Buitenl. betaalmiddelen 346 356 ROTTERDAM Door de slechte weersomstandigheden nabij de haven van Garlieston is de 400 ton metende Uranus I op de rotsen gelopen. Het ongeluk gebeurde omdat de anker ketting brak. De Nederlandse beman ning, zes mannen en een vrouw, werd ongedeerd van boord gehaald door een reddingboot. De Uranus I was onder Panamese vlag vertrokken met een lading kunstmest. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Onder invloed van drugs soft drugs en hard drugs is het plan gemaakt om aan geld te komen, het plan dat op 14 oktober leidde tot een poging tot roof by de sigarenwinkelier J. de Me|j aan de Zaagmolendrit. Op de bewuste dag gingen de 23-jarige vertegenwoordiger Carlo F. S. en de 20-jarige telefoniste Ingrid W. gewapend met een flesje ether, een lap en handschoenen om even tuele vingerafdrukken te voorkomen naar de sigarenhandel. Ingrid zou naar een sigarettenpijp je vragen en Carlo zou de etherfles bedienen. Een stuntelige poging, die al gauw in de gaten liep. zodat de ruim zeventig jaar oude winkelier de bedwelmende lap, die onder zijn neus werd gehouden, kon ontwijken. De aanleiding tot deze poging tot roof is te zoeken in het feit dat beide verdachten verslaafd waren aan ma rihuana. hashish, palfium en opium. Ingrid „spoot" (opium) twee a drie keer per week: Carlo deed dit „slechts" een enkele keer. waardelijk en een proeftijd van twee jaar. De raadslieden van de verdachten legden allebei sterk de nadruk op de geweldloosheid van de poging tot roof. De raadsman van Ingrid, jhr. mr. A. E. Stoop vroeg zich bovendien af hoe het kwam dat het voorarrest zo lang had geduurd. „Vier maanden, waarin niets is gebeurd in het belang van mijn cliënt," De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. (Van een onzer verslaggevers) BREDA Het drugteam dat deze week in Breda werd gepre senteerd is in zoverre uniek voor Nederland, dat het onder ver antwoordelijkheid van de gezamenlijke reclasseringsinstanties is ontstaan en gaat werken. niet zo, dat wij nagaan hoeveel men sen verdovende en stimulerende mid delen gebruiken. De heer Cremers wil zich niet uit laten over (geschatte) aantallen drug- (Advertentie) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Dit zegt de secretaris van de re- classeringsraad Breda, de heer J. A. H. Cremers. die wat beduusd is van de overweldigende belangstelling uit het land voor dit initiatief. De instel ling van het drugteam is de eerste stap op de weg naar opvang en ver zorging van gebruikers van verdo vende en stimulerende middelen in het arrondissement Breda. De heer Cremers verwacht dat bin nen niet al te lange tijd drugklinie ken zullen komen. Hij ziet voorlopig geen mogelijkheden voor een derge lijke kliniek in Breda, omdat daar voor de nodige mankracht en specia listen ontbreken. Bovendien beschikt Brabant niet over de daarvoor nood zakelijke universiteitsziekenhuizen. Misschien zouden we iets kunnen doen op dit gebied met de medische faculteit van Rotterdam, oppert hij voorzichtig. Hoe gaat het drugteam op korte termijn praktisch werken? De heer Cremers: aan derden duidelijk maken wat het gebruik van drugs inhoudt, verhoudingen tussen sub-culturen en de normale maatschappij schetsen e.d. Dus een vertalende functie. Daarnaast gaat het team een kwa litatief onderzoek verrichten naar het druggebruik in het arrondissement Breda. Dit sluit aan op het onderzoek van drs. Herman Cohen. Het is dus gebruikers in Brabant. Even later zegt hij wel, dat een goed ogezette opsporingsactie waarschijnlijk „hon derden" rocessen-verba al wegens druggebruik (voornamelijk marihua na en hasjiesj) zou opleveren. Maar hij wil het opsporingsapparaat niet „op de rails" zetten, want zo'n actie zou naar zijn mening zinloos zijn. Straffen helpt hier niet, zo heeft de ervaring geleerd, zegt hij. i Naar de overtuiging van de heer Cremers. en hij is niet de enige, die nen druggebruikers die gepakt zijn, niet strafrechtelijk te worden ver volgd, maar een medische en sociale begeleiding te krijgen. In Bredase re- classeringskringen begint men zich wel af te vragen of het nog juist is voorlichtingsrapporten uit te brengen aan rechtbank en justitie over drug gebruikers. Streven Het streven is in Breda te komen tot een jeugdadviescentrum. waar jongeren met hun problemen (en. niet alleen verslaving aan drugs) terecht kunnen. Een dergelijk centrum kan pas zinvol werken, wanneer het een team van specialisten achter zich heeft. Met de oprichting van het drugteam is men eigenlijk begonnen bij het eind, aldus de heer Cremers. Maar je gaat op gegeven moment werken aan wat haalbaar is. De stichting van een jeugdadviescen trum in Breda zal nog wel enkele jaren op zich laten wachten, veron derstelt hij. ts het bij U thuis at een zaak van „etiquette" om een frisdrank te drinken die wérkelijk fris, puur-natuurlijk en kristalzuiver Is? Die frisdrank heet Rivella en er zijn twéé soorten: Rood etiket: voor de liefhebbers van een zachte, milde smaak. Blauw etiket (zonder suiker een pittige drank voor iedereen die „de slanke lijn" eerbiedigt. nllijri RIVELLA lliuls, op Lw gezondheid! BRUSSEL Nederland is r, meer de voornaamste afnemer v België. Uit Belgische cijfers blijkt ons land naar de derde plaats is vi drongen door West-Duitsland (2 procent) en Frankrijk (20,9). Ons la ontvangt 19,3 procent van de Belj sche uitvoer. DEN HAAG Op 1 april zal drs. J. H. Bannier aftreden als directeur van de Nederlandse organisatie voor zui ver wetenschappelijk onderzoek. Hij wordt gedelegeerd lid van het bestuur en zal zich in het bijzonder bezighou den met beleidskwesties. Zijn opvolger is prof. dr R. van Lieshout, thans algemeen directeur van het Instituut voor kernfysisch onderzoek te Amsterdam. deze krant behoort tot In het Westen veruit grootste prot. chr. dagbladpers Het kersverse echtvaar Bar bara en Chris Barnard de be kende Zuidafrikaanse hart-chi- rurg heeft tot nu toe weinig rust genoten tijdens zijn huwe lijksreis. Hier wuiven Barbara en Chris vanuit hun hotelkamer in het Italiaanse Trastevere naar de (vele) persfotografen. INDIA Het geld dat zij zo hard nódig had den, zouden zij gebruiken voor een reis naar India. Vooral Ingrid wilde hier graag naar toe „omdat zij het land wilde zien, zoals zij dinsdag tegen de president van de rechtbank, mr. A. R. Jolles, vertelde. Na enkele scherpe vragen haalde hij echter de waarheid eruit: „In India zijn de ver dovende middelen makkelijk en goedkoop te 'krijgen". Het psychiatrisch rapport dat over Inigrid was uitgebracht, stelde een be handeling buiten een psychiatrische inrichting onverantwoord. Bovendien bleek hieruit dat bij herhaald gebruik van verdovende middelen geweldda digheid niet uitgesloten zou zijn. Falen staat bij voorbaat vast. zo luidde het psychiatrisch oordeel over Carlo. Hij is wankel en zal zeker niet van drugs kunnen afblijven. SCHADELIJK „Ook in deze zaak is weer duidelijk gebleken dat soft-, maar zeker hard drugs, zo niet schadelijk voor de li chamelijke gezondheid, beslist scha delijk voor de geestelijke gezondheid zijn", merkte de officier van justitie, mr. A. Niessen op in zijn requisitoir. Mr. Niessen was zeker genegen het advies van de psychiater te volgen, dat opname in een inrichting stelde: „Ik moet echter een gevangenisstraf eisen, omdat de inrichtingen, dankzij het steeds toenemend gebruik van drugs, al overbevolkt zijn. Tijdens de executie van de straf moet dan maar 1 worden bekeken, hoe beide verdach- ten geholpen kunnen worden." Mr. Niessen eiste tegen beide ver dachten een gevangenisstraf van twaalf maanden met aftrek van voor arrest, waarvan drie maanden voor- EXCLUSIEVE MAAK KOSTBARE IHIIAM.I JIIMI A IJsland, grillige vlek in het blauw van de noor delijke oceaan, heeft naast zijn vis en schapenvlees een nieuwe inkomstenbron aangeboord: de Europese toerist. Resultaat daarvan is, dat dit jaar voor het eerst ook uit Nederland georganiseerde reizen wor den aangeboden. Hoewel de belangstelling ervoor nog maar gering is, re kenen de IJslanders erop, dat de stroom die jaarlijks nooit meer dan 20.000 toeris ten uit Europa en Amerika heeft geteld door de cam pagne flink zal worden ver breed. In de eerste plaats om de wankelend.e economie overeind te helpen komen, maar ook en vooral omdat de IJslander vindt. dat zijn eiland in het internationaal toerisme maar stiefmoederlijk is bedeeld. De heer G. J. Hartman van de Rotterdamse Spangeseka- de. die door het IJslandse toe ristenbureau als promotor is aangesteld, zegt er dit van: „natuurlijk speelt de econo mie een belangrijke rol, maar de IJslander voert ook actie omdat hij zichzelf graag wil presentéren, als gastheer dan wel te verstaan. Zijn land is zijn trots en dat wil hij graag meer in de belangstelling brengen". Ruig De campagne wordt ge voerd door het nationaal toe ristenbureau in samenwer king met Iceland Air,, een van de twee luchtvaartmaatschap pijen van het land. Belang rijkste verkoopargument daarbij is het natuurschoon, dat nog ongerept is omdat er r.iet meer dan 200.000 IJslan ders wonen. Ongerept en ruig: de (nu uitgedoofde) vul kanen hebben er grillige la vaformaties doen ontstaan, die de indruk van een verla ten maanlandschap wekken. Die vulkanische oorsprong is ook oorzaak van een unieke plantengroei en een breed scala van zeldzame vogelsoor ten Ideaal voor de weten schapsman, die vakantie wil combineren met onderzoek. Hij krijgt er alle gelegenheid voor. Duur Nadeel van de reizen is. dat ze vrij duur zijn. Wie boekt voor een negendaagse standaardreis is al 930 gulden kwijt en moet dan ook nog diners en lunches zélf betalen Wél inclusief zijn de excur- DEN HAAG Vrij zijn van het dagelijkse levenspa troon, de natuur en de rust, zijn de belangrijkste motie ven. die de vakantievierdejr er toe brengt te gaan kamperen. Achttien procent van de kam peerders doet het uit finan ciële overwegingen en elf procent heeft nog de idealen varn de eerste kampeerders: het primitieve. Dit staat in een pu'blikatie van het staatsbosbeheer, op gesteld door drs. J. C. Heytze en drs. W. van Rossum. Het onderzoek heeft verder uitgewezen, dat voor de kam peerders op de algemene ter reinen (98 procent) een kamp- winikel een niet te missen voorziening blijkt te zijn. Bij na 80 procent wilde zelfs een supermarkt of tenminste een zelfbediendngszaa'k. Over de noodzaak van een kantine wordt verschillend llllllllllll den). Dat is, zeggen de IJslan ders. de beste manier om het land te leren kennen. Men kan dwars door de natuur trekken, op zalm en forel vis sen in de talrijke beken, bergen beklimmen of kampe ren op de enkele) campings of midden in de vrije natuur. Wie dat per eigen auto wil doen, kan dat ook. Het ver schepen van een middenklas se-auto kost ongeveer 300 gulden (de vliegticket 800 gul den). 0 Klimaat Koud zo'n vakantie op IJsland? Het toeristenbureau zwaait dat bezwaar van velen luchtig weg. In Reykjavik wil het nog wel eens regenen en zelfs in de zomer guur zijn. Maar wie naar de oostkust trekt, ziet het kwik niet zel den naar 30 graden Celsius stijgen, terwijl de gemiddelde dag- en nacht-temperatuur op het eiland in de zomer altijd nog zo'n 18 graden is. Dat gevoegd bij de lange dagen in juni gaat de zon helemaal niet onder maakt het klimaat aantrekkelijk. En wat de andere attracties be treft: men moet er van hou den, van de ruigheid en de verlatenheid. Maar wil men in die omgeving vakantievie- ren en heeft men het geld, dan heeft IJsland in ieder ge val unieke aanbiedingen. (Inlichtingen: G. J. Hartman, Spangesekade 77B, Rotter dam, tel. 010 - 371854). gedacht. Ruim 37 procent vond deze helemaal niet nodig en 28 procent vond het wel prettig, maar wilde er geen lawaai van hebben. Andere punten uit het rap port: Kamperen in gezinsver band met 'kinderen komt het meeste voor (83 procent). Het. kamperen wordt door alle leeftijdsgroepen beoefend (zelfs door bejaarden). De helft van de kampeer ders verblijft in een bunga-J lowtent, 23 procent in een ca ravan en 5 procent in eei vouwwagen, in trekkerstentei wordt door 21 procent over-j nacht. De samenstellers van. ih. rapport constateren voorU een ontwikkeling om in voor afgaande maanden kampeer plaatsen voor een heel seizoen te verhuren. Zij vragen zioh af of de kortverblijver hier door niet inde knel komt. Non-stop naar Los Angeles voor 452 dollar Lufthansa, de maatschappij, die het in november vorig j-aar aan de stok kreeg met de Rijksluchtvaartdienst omdat zij voor 450 dollar (dus ruim onder de IATA-tarieven) een retourticket naar Los Angeles aanbood, gaat nu per 1 april tegen ongeveer dezelfde prijs (452 dollar) naar de westkust, zij het dan ditmaal met toe stemming van be RLD. Dit is het gevolg van de met succes afgesloten IATA-onderhande- lingen. Zoals bekend, kreeg de maatschappij in november het „nee" van de RLD en moest zij noodgedwongen Schiphol voor deze dienst opgeven en uit Frankfort vertrekken ve le Nederlanders hadden er overigens best een retourtic ket van 48 dollar naar Frank fort voor over: ze waren dan nog 66 dollar goedkoper uit). Het nieuwe tarief geldt overigens alleen voor 29- tot 45-daagse retours. Het norma le jaarretour bedraagt 754 dollar. Voordeel van de dienst is, dat hij non-stop wordt uit gevoerd. zodat tijdrovend overstappen in New York overbodig is. De vluchtduur bedraagt twaalf uur. f: uT o iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii sies. o.m. naar de Godfoss- waterval en het Myvath- meer, het vulkanisch gebied van Geysir en de fjorden. Wil men meer dan dit stan daard-programma. dan komt er meestal een nogal aanzien lijke som bij. Voor een vier daagse toer naar Groenland het grootste eiland ter we reld met oogverblindende ijs bergformaties betaalt men nog eens 750 gulden bij, maar lllllllfllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De KLM is het nieuwe toe- risme-seizoen begonnen met een aantal geselecteerde alles- inbegrepen vliegvakanties te voorzien van een speciale aanbeveling, gestoeld op des kundige controle van het aan geboden pakket van lucht transport en land-arrange ment. De ité's, die aanspraak kun nen maken op een dergelijke aanbeveling, zijn in de reis bureau-brochures herkenbaar aan een soort keurmerk in de vorm van een label, dat de naam KLM draagt. De onderscheiding betekent, zegt de KLM, overigens niet zeggen, dat deze reizen luxueuzer of beter zouden zijn dan andere arrangemen ten; zij geeft er slechts mee aan. dat de kwaliteit van deze Ité's gecontroleerd is en ook inderdaad overeenkomt met wat men er op grond van de reissom en verstrekte inlich tingen van kan verwachten. daarvoor krijgt men dan ook zeer veel exclusieve beziens waardigheden gepresenteerd. Er wordt een boottocht ge maakt langs de ijsbergen, men wandelt naar de rana van groenlands ijskap, men krijgt de ruïnes te zien van Eric de Rode en Leif Ericsson, de ontdekkers van Noord- Amerika en nog veel meer. Wie zijn vakantie op IJsland zelf wil uitbreiden, kan dat ook. Bijvoorbeeld met een driedaagse ponytrektocht, dwars door het land. Kosten daarvan:211 gulden. Overigens hoeft men zich zeker niet aan deze program ma's te houden. Er zijn er veel meer. Zo is er bijvoor beeld een twaalfdaagse toer voor geologen, die een weten schappelijk tintje heeft. Een excursie naar het in 1963 spontaan ontstane vulkaan- -eilandje Surtsey is daarin niet opgenomen. Maar voor veertig gulden vliegt men er naar toe de boot is nog goedkoper. Ook is een zesdaagse glet- Een ruig landschap met grillige (lava)rotsformaties sjertocht mogelijk met over nachtingen in berghutten. Jeeptoclit Wie zich helemaal niet aan programma's wil binden, kan er gemakkelijk op eigen hout je op uit. Per pony of per jeep (tientje per dag) en dan overnachten in berghutten midden in de natuur (logies plus ontbijt een kleine 15 gul- Roemenië verwacht dit jaar 16.000 Nederlandse toeristen. 5000 meer dan het jaar ervoor. Het grootste deel ervan zal per chartervliegtuig gaan. de rest reist individueel, voor het grootste deel per auto. Speciaal voor deze laatste groep "neeft de ANWB in samenwerking met de Roemeense ACR twee toers ontworpen. De eerste is bestemd voor de sportieve rijder, die lange dagetappes niet schuwt, de tweede voor de toerist, die het rustig aan wil doen. Deze laatste toer gaat dwars door het bijzonder mooie kloostergebied in Moldavië (Noord-Roemenië) Verreweg het grootste deel van de Nederlandse toeristen (evenals dat van de twee miljoen anderen) kiest Roemenië vanwege de Zwarte Zee-kust, waar in vijf jaar tijd een modern toeristisch centrum is verrezen. Mamaia, Eforie em Mangalia (het nieuw ste) zijn er de trekkers. Attracties naast hoge temperaturen, veel strand en zon zijn, volgens het Roemeens toeristenbureau, ook de mogelijkheden om van de kust vliegtochten te maken onder meer naar Egypte. Turkije en Rusland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6