Kamer is voor aanpassing van koninkrijksstatuut Rijkspostspaarbank rentetot 7% Financiële steun voor de slachtoffers apartheid Nederland loopt vooraan in onderwijshervorming N >P CNV: snel uitspraak verdeling inkomens ►al Geen initiatief van Nederland Wensen van de West primair Steun voor besluit in zaak-Jonckheer er ver idei PAK begint tournee met kritiek Tweede Kamer verwierp negen moties VERINGA OVER NTEUWE OPZET: Jongeling vraagt naar leerstoel Nederlands in VS Diplomatieke onschendbaarheid prof. Goedhuis ingetrokken Drie Arabieren in München gearresteerd II 1970 5 WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 ité op vkoop comit losma, Rui- srken. feest- orden ■n iet! id ge- De standpunten van de politieke partijen over het statuut zijn sinds vorig jaar veranderd, zo bleek gisteren bij het Kamer debat. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De Nederlandse regering zal op dit moment geen initiatief nemen tot wijziging van het statuut voor het koninkrijk. Vice-minister-president drs. J. A. Bakker deelde de Kamer vannacht mee, dat de regering zich hierin primair laat leiden door de wensen van de regeringen van Suriname en de Antillen. dag it in hi en in orsproi Gistermiddag kreeg de beroemde dirigent Mantovani in het Amstel- veense restaurant Molen de Dikkert een gouden plaat, hem uitgreikt door Phonogramdirecteur Hasling- huis (rechts). Na de plechtigheid poseerde de orkestleider gewillig in de sneeuw voor de molen. Mantovani is, zo zei hij gisteren in een televisie-uit zending, warm voorstander van de moderne popmuziek, zoals die van de Beatles. Rolling Stones e.a. Als de mensen eens rustige muziek wil len. komen ze toch allemaal bij hem. Paramaribo heeft laten weten, dat het er niets _voor voelt deze kabinets periode (vier jaar) aan het statuut te gaan sleutelen. Willemstad moet zich hier nog nader over beraden. Minister Bakker: Mogelijk komt er een ver zoek van de Antilliaanse regering alsnog een gesprek te beginnen over wijziging van het statuut. De standpunten van bijna alle poli tieke partijen over het statuut heb ben zich sinds de dertigste mei van het vorig jaar aanzienlijk gewijzigd. Wezen bijvoorbeeld alle regerings- frakties in 1969 nog een wijziging van het statuut van de hand. gisteravond lieten de meeste frakties doorscheme ren. dat een aanpassing van het sta tuut op z'n minst noodzakelijk is. En AR-woordvoerder G. A. Kieft sloot een Nederlands initiatief zelfs niet uit. Hij verschilde daarin van mening met drs. Bakker, zij het een nuance-verschil. De heer Kieft: „Als zou blijken dat het statuut vervangen moet worden, door een andere sa menwerkingsvorm, dan moet dat maar". De heer Westerterp ging wat die samenwerkingsvorm betreft een stap verder: „De KVP-fraktie stelt zich. nadrukkelijk op het standpunt dat ten aanzien van de toekomstige be trekkingen tussen Suriname, de An tillen en Nederland geen enkele staats- of volkenrechter!ijke vorm bij voorbaat mag worden uitgesloten". Te ver tl van vero» 1 artik hij .B. Vo :e klas Lelli trok z klas. 1 71 2'/r-l lor 4. één rtten. ■t bei rden is). LSG 4 is het teleurst ■eiderdi ploeg want 'gen nonnen en tal op de vo jaar one Tevreden over motie-De Gaay Fortman UTRECHT „Het wordt hoog tijd dat de regering een duide lijke uitspraak doet over de zo dringend noodzakelijke verbete ring van de inkomensverdeling." Dit schrjjft „De Gids", het officiële orgaan van het CNV. Het CNV is tevreden over de motie-De Gaay Fortman, die tijdens de debatten over de loonwet in de Eerste Kamer is aanvaard. Deze motie vraagt van de regering te bevorderen, dat binnen een rede lijke termijn kan worden gekomen tot formulering van een doelbewust in komensbeleid. waarin niet alleen de lonen, maar ook alle andere inkomens zijn begrepen. Weerklank „De grief van de vakbeweging", al dus De Gids, „dat de regering wel de inkomens van de werknemers onder toezicht stelt, terwijl andere groepen buiten schot blijven, heeft veel weer klank gevonden in de senaat". Noodsituatie Naar aanleiding van uw artikel over het tekort aan apothekersassistenten assistenten, hebben deze nood situatie al jaren zien aankomen. In veel apotheken werkt men met een anderbezetting, maar daar is nooit aver gesproken. De belangrijkste oor zaak van het tekort is het salaris, het maximum is slechts iets meer dan dat van een ongeschoolde arbeider. Nu wil men woningen beschikbaar honoi stellen, maar waarvan moeten wij die er oft betalen? Een andere oorzaak van het tekort is de slechte cursusopleiding van leerlingen en de tc hoge examen- Meer dan de helft slaagt niet H. S. i bestu koninf ie bij rsiei op I de eerste keer. akenDr. P. H. Mars heeft in het Pharma- -. Gp ceutisch Weekblad voorgesteld hulp krachten te werven, die dan meehelpen 'n de apotheek. Daarmee zijn we het 'eker niet eens, want dat betekent nóg meer verantwoordelijkheid voor de geschoolde assistenten. Wij moeten dan immers ook deze d meisjes nog controleren en dat naast het eigen werk. Gaat er iets fout dan dragen wij de schuld. Dat is geen ver lichting van onze taak. maar een hvaardere belasting. Ik kan u verzekeren dat er op deze wijze geen assistent blijft. Wij voelen f niets voor om met het huidige lage [palans een nóg grotere verantwoor delijkheid te dragen. 2 Over de regeringsnota van eind 1969, handelend over de bestaande in komens- en vermogensverhoudingen, wordt gezegd: „De nota zwijgt in alle talen over het beleid, dat zou moeten worden gevoerd. Na de motie-De Gaay Fortman zal de regering moei lijk kunnen blijven zwijgen. Kritiek oefent De Gids uit zowel op de VVD als op de PvdA. partijen die in de Eerste Kamer tegen de motie stemden. Ook al blijft het CNV bezwaren hebben tegen het „langza merhand beruchte artikel 8" toch meent het dat er wellicht gelegenheid is om dit hete hangijzer te laten af koelen. Dit omdat de wet pas in wer king treedt als de meeste „grote" con tracted voor 1970 al rond zijn. DEN HAAG Op de eerste ver kiezingsbijeenkomst van het PAK in Apeldoorn heeft PvdA's vice-voorzit- ler André van der Louw felle kritiek geuit op D'66 en AR-fraktieleider mr. B. Biesheuvel. De Demokraten ver- j weet hij geen keuze te doen, zoals de KVP dat jaren heeft gedaan. De kritiek op mr. Biesheuvel gold vooral diens uitspraken, dat hel met het PAK allemaal niet meevalt. De heer Van der Louw herinnerde de AR-fraktie'eider aan zijn eigen radi- kalen. „Door zulke uitspraken pro beert Biesheuvel de aandacht van zijn eigen partij af te leiden." Hij gaf Biesheuvel wel gelijk, dat de vernieuwing niet overal geruisloos verloopt. Maar hij twijfelde er niet aan dat ook de heer Biesheuvel, wat de ar-radicalen betreft, met hangende pootjes op zijn uitspraken zal moeten terugkeren. Ten slotte deed mr. Bas de Gaay Fortman een beroep op alle anti-re volutionaire kiezers de PPR te stem- men. De ARP is bezig zich tot een progressieve christelijke partij om te vormen, maar is nu op een „dwaal spoor" gebracht De ARP behoort naast de F>vdA en de PPR te staan Mr. YV. Scholten (chu) wil ccn aanpassing ook niet uit d.c weg gaan. Maar hi.j vond het wel te ver gaan, *j als de Nederlandse regering haar be leid zou laten bepalen door ineidente- le gebeurtenissen. De oppositie ging hier natuurlijk lijn recht tegenin en vergeleken met het laatste debat over de West. waren ook de standpunten van P.v.d.A, PPR en D'66 geëvolueerd. De heer De Goe de (D'66) diende een motie in waarin d.e regering wordt gevraagd het in itiatief te nemen het statuut binnen afzienbare tijd „af te wikkelen", ui teraard in samenwerking met beide rijksdelen. Volgens drs. J. den Uyl (soc.) is het statuut dermate in opspraak geko men, dat het keerpunt is bereikt. De regering loopt achter de feiten aan en dat vergroot de spanningen. Hij drong er bij minister Bakker op aan een stelsel van socaile uitkeringen en voorzieningen in te voeren. De socialistische fraktieleider dien de een motie in, waarin hij de Kamer vraagt uit te spreken, dat wijziging van de staatkundige verhoudingen geen invloed mag hebben op de om vang van de hulpverlening. Mr. YV. Scholten lanceerde het idee alle dokprojekten in Nederland. Suri name en de Antillen te bundelen. Bijvoorbeeld door het Y'erolmedok met het Maasvlaktedok en het dok op Curacao ter wille van de werkgele genheid in een NV samen te brengen. Het aandelenkapitaal zou dan voor een belangrijk deel in handen moeten zijn van de Nederlandse en Antil liaanse overheid. Binding Jong Rechts: geen subsidie NVSH cr UTRECHT De subsidie aan de NVSH moet worden ingetrokken. Dit zal de jongerenorganisatie van „Bin ding Rechts" op het aanstaande par tijcongres vragen aan de minister van crm. De organisatie spreekt haar ver ontrusting uit over de plannen van de Rotterdamse afdeling van de NVSH om een sexueel trefcentrum op te richten. „Binding Jong Rechts" is van me ning, dat de activiteiten van de NVSH „een vernietigende invloed op de geestelijke volksgezondheid uit oefenen." Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Koningin moet ook in de West resideren Bezorgd De meeste frakties toonden zich nogal bezorgd over de sociaal-ekono- mische ontwikkeling. De heer Kieft drong er bij de minister op aan de absolute prioriteit te verlenen aan de verbetering van de toestand op de Antillen. De kwestie Jonckheer heeft volgens het AR-Kamerlid weer eens aange toond hoe doorzichtig het zogenaamde interne appèl is. De communist Wolff noemde dit „onze koloniale SER". Al le frakties dankten de regering voor het besluit Jonckheer niet naar de Antillen te laten vertrekken. De oppositiepartijen stelden, dat de regering dr. Jonckheer nooit had mo gen- benoemen. Deze heeft na de on lusten in Willemstad geen politieke uitspraken meer gedaan, die zijn be noeming ter discussie hadden kunnen stellen. Konklusie" van die partijen: Jonckheer stond voor zijn benoeming tot gouverneur al niet meer boven de partijen. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG Kamerlid P. Jongeling (g.p.v.) vindt dat de drie Koninkrijksdelen moeten worden gelijkgeschakeld. ,,In de praktijk blijkt dat Nederland binnen het Koninkrijk een do minerende functie vervult". Hij vroeg zich af waarom bij voorbeeld bij de onlusten op Curasao geen Surinaamse poli tie was ingezet. De heer Jongeling vindt ook dat de Koningin minstens enkele weken per jaar op de Antillen en in Suriname moet resideren evenals trouwens de Koninkrijks regering. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gistermiddag negen moties verworpen, die alle be trekking hadden op het beleid van minister Luns van buiten landse zaken. De Kamer aan vaardde vier moties, waaronder drie \'an de oppositie. Met 67 stemmen tegen 60 ging de Kamer akkoord met de motie-Dan- kert (soc.) waarin er bij de regering o wordt aangedrongen geld beschik baar te stellen aan het VN Trust Fund voor de slachtoffers van de aarthidsolitiek in Zuid-Afrika. Behalve de frakties van de PvdA. CPN, PSP. D'66 en groep-Aarden stemden negen AR-kamerleden voor de motie en acht leden van de CH- fractie. Dat waren: mejuffrouw Hannie van Leeuwen (arp) en freule Wttewaall van Stoetwegen (chu) en heren Veerman. Zijlstra. Aantjes, Boertien. Geelkerken. Diepenhorst, Goudswaard en Kieft (allen ar) en Van der Mei, Schuring, Scholten. Ti- lanus, De Boo, Bos en Kikkert (allen chu). Verdeeld Stemden ARP en CHU hier ver deeld. bij de twee andere moties kon de PvdA-fraktie geen eensgezind oor deel vellen. De motie van PSP'er Van der Sek over volkenrechtelijke er kenning van Xoord-Vietnam kreeg behalve van de CPN de steun van tien socialisten en drie demokraten. j De PSP-motie over erkenning van de j DDR kreeg de steun van zes socialis- ten. Met grote meerderheid stelde de Kamer zich op achter de motie van de democraat Visser, waarin het stemgedrag van de Nederlandse dele gatie bij de VN werd betreurd. Het ging hier om een resolutie over de I zelfbeschikking van de Portugese ge- i bieden in Afrika. De motie doet een beroep op minister Luns in het ver- volg bij soortgelijke resoluties in de j VN de principiële veroordeling var het Portugese koloniale bewind zwaarder te laten wegen. Deze motie was wal minder scherp dan een vorige, waarin de heer Visser het beleid van minister I.uns ronduit afkeurde. Dat werd door een wijzi ging afgezwakt, waardoor ARP. CHU en KY'P zich eimee akkoord konden verklaren. De Y'Y'D'er Berkhouwer kondigde aan dat noch de minister noch zijn fraktie behoefte aan de mo tie had. Opvallend was echter, dat bij de stemming de Y'Y'D bleef zitten en de motie daarmee blijkbaar steunde. Minister Luns: „Ik laat die motie over me heengaan". Antisemitisme I Alleen de Boerenpartij. groep- Harmsen, GPV en SGP verzetten zich tegen de motie Dankert. waarin stelling werd genomen tegen de wa penleveranties aan Portugal, voor zo ver die wapens worden gebruikt bij het onderdrukken van de vrijheids bewegingen in Angola en Mozambi que. Tenslotte aanvaardde de Kamer de motie-Berkhouwer. Hierin spreekt de Kamer haar verontrusting uit over het herlevend antisemitisme in de Oostbloklanden. Alleen de CPN („an ti-communistisch stuntje") PSP en Boerenpartij stemden tegen (Verlaan: „Ik ben tegen alle linkse hogebloed- drukmoties"). Verworpen werden moties over: voorwaarden ontwikkelingshulp In donesië. verbreking associatieverdrag Grieken!and-EEG. financiële steun Mozambique-instituut. bepaalde akti- viteiten van de NAVO. opheffing economische blokkade van Cuba en terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam. Oegslgecst Mej. J. den Hollander en bij zware of hardnekkige verkoudheid POTTER'S CATARRH PASTILLES Alleen bij apothekers en drogisten (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Minister Ve- ringa noemt zijn opzet voor de hervorming van het universitair bestuur de meest vooruitstreven de van Europa Hij zei dit giste ren, „ervan afgezien of de de mocratisering ver genoeg gaat". Vlak daarvoor had de Neder landse Studentenraad Veringa's voorontwerp als schaamteloos bestempeld. De NSR ziet in het ministeriële democratiserings plan „nog minder dan een fop speen". Veringa hoopt de adviezen die ge vraagd zijn aan de Academische Raad, het centiaal overleg voor personeelszaken, de vereniging van stafconventen, de voorzitters van de curatoreneolleges. de rectoren en de NSR, zo snel binnen te krijgen dat hij rond Pasen van zijn voorontwerp een wetsontwerp kan maken. Daarna is hij afhankelijk van het i tempo waarin de Kamers de zaak j kunnen afhandelen Als de wet in dit I parlementaire jaar aangenomen wordt „hopelijk met een ruime meerderheid" zou de nieuwe 1 bestuursstructuur op eind 1970 kun- j nen beginnen. Bouwstenen Op een persconferentie zei de mi nister dat dit niet het einde is: staatssecretaris Grosheide beraadt 1 zioh over de democratisering bij het hoger beroesonderwijs (hts'en, socia le academies, edagogische academies enz.) en zal daar binnen niet te lange tijd zijn visie o geven. Bouwstenen voor de nieuwe uni versitaire structuur die in het Ka merdebat over do Onderwijsbegro ting worden aangedragen, zijn ge bruikt, aldus Vei inga maar „ik heb nooit gezegd dat ik ze alle zou gebruiken". Op de vraag waarom in het voorontwerp niet gesproken wordt van plenaire universiteitsver gaderingen, antwoordde de minister: „Ik zeg niet dat dergelijke vergade ringen er niet moeten zijn, maar ik ken ze geen beslissingsbevoegdheden toe. Dit zou ik volstrekt onjuist vin^ den". Veringa ziet het voorontwerp niet als een abrupte breuk met zijn nota. wel als verder denken op het stra mien van hetv orig jaar. In een van de laatste artikelen van het stuk wordt gesroken over een commissie voor de bestuurshervorming die alle bestuursvergaderingen aan de uni versiteiten kan bijwonen en over de j werking van de wet zal raorteren. Dit is alleen bedoeld om te kunnen beoordelen wat er gaande' is; het wordt geen insectie, aldus Veringa. Maagdenhuis Er is ook geen verband tussen de rol van die commissie en het wetsar tikel dat bij verwaarlozing van het bestuur overdracht van bevoegdheden aan anderen mogelijk maakt. Ant woord o de vraagof dat wetsartikel betrekking heeft o een situatie als bij de bezetting van het Maagden huis: „Het bestuur werd toen niet verwaarloosd. Het artikel is in ieder geval niet geschreven met het oog o bezettingen". Sprekend over de vrijheid van de bijzondere universiteiten en ho gescholen. zei de minister: „Ik vind dat hij alle instellingen, openbare zo wel als bijzondere, democratisering een essentiële voorwaarde is en dat het geen vrijheiasaantasting is die voorwaarde te stellen". Op vragen ovei de hervorming bij de subfaculteit der psychologie te Groningen luidde het antwoord dat deze hervorming niet strijdig hoeft te zijn met de strekking van de wet. In verband met de boycot van de studie van de verkiezingsprocedure, die aangekondgd is door de ASVA. zei Veringa dat als bij verkiezingen ook in de tweede ronde minder dan 25 procent van een geleding meedoet, de plaatsen tenslotte ingenomen zullen worden door vertegenwoordigers vah degenen die wel opkomen. De Nederlandse Studentenraad heeft nog geen lijr. vastgesteld inzake het al dan niet boycotten van de toe komstige verkiezingen. De raad meent dat elke reële invloed van de studenten uitgeschakeld wordt en dat Veringa's ontwerp de almacht vast legt van de beheerstop die alle rela ties met Den Haag onderhoudt. De voorstelling van zaken als zouden sommige maatregplen nog open blij ven, noemt men huichelachtig. DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid P. Jongeling (GPV) heeft de minister van onderwijs en weten schappen gevraagd of het waar is dat zijn ministerie niet heeft gereageerd op een verzoek uit Amerika om sub sidie voor de vestiging van een leer stoel Nederlands aan drie universitei ten. „Is de minister niet van mening, dat het tot stand komen van een der gelijke leerstoel van groot belang is voor het uitdragen van de Neder landse cultuur in de VS." zo vraagt hij verder. De heer Jongeling dringt er tenslotte op aan al het mogelijke te doen om een dergelijk initiatief te bevorderen. LONDEN De Nederlandse am bassade in Londen heeft gisteren de diplomatieke onschendbaarheid inge trokken van de diplomaat prof. mr. D. Goedhuis, die vorig jaar betrokken was bij een verkeersongeluk. Prof. Goedhuis had zelf hiertoe een verzoek ingediend om na het ongeluk waarbij een jongen om het leven kwam in de gelegenheid te worden gesteld zijn naam te zuiveren, zono dig door op dezelfde wijze als iedere staatsburger van Engeland terecht te slaan Prof. Goedhuis ontkent verant woordelijk te zijn voor het ongeluk. VOOR JACHTAKTE GEEN EXAMENS DEN IIAAG Minister ir. P. J. Lardinois van landbouw en visserij heeft besloten geen vaardigheidseisen aan de afgifte van jachtakten te ver binden. De overweging om niet tot een exa men over te gaan. steunt vooral op het feit. dat naar de mening van de minister een dergelijke verplichting te ver gaat. daar „weidelijk" jagen vooral een kwestie is van de juiste mentaliteit. Hierover kan een examen geen dui delijk beeld verschaffen. De minister zegt dit in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. A. Vonde ling. MUENCHEN De politie van München heeft gisteren op de vlieg- haven München drie Jordaniërs gear resteerd De mannen zouden op de vlucht van Parfjs naar München een woordenwisseling hebben gehad met de piloot van het toestel. Na de landing heeft de piloot de mannen die gewapend waren uit het toestel gezet. De Münchense politie durft nog niet te zeggen of er verband bestaat tussen het ge- beurde en de aanslag vorige week op een verkeerstoestel van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al. waar bij een Israëliër werd gedood. De steward van het toestel waarin de Jordaniërs zich bevonden, zou tij dens de vlucht argwaan hebben ge kregen vanwege de vele bagage die de mannen bij zich hadden. Een nog tijdens de vlucht ingesteld onderzoek door de bemanning zou hebben uitge wezen, dat de Jordaniërs inderdaad l wapens bij zich hadden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5