Dienstencentrum dit Valkenburg nog uit jaar van de grond I Zoetermeer krijgt een vrije academie AANMELDING VAN LEERLINGEN W. v. VEENSCHOOL NIEUWKOOP IN EEN MIDDELEEUWS PAK Grote bijval voor Gustav en Marie Leonhardt BEURSO VERZICHT W inkeliers ongerust over inbraken D'66 NOORDWIJKERHOUT WIL OPENBAARHEID Ruygers (58) overleden Micro-korfbal Ondanks bepaling rijbewijs geen bril T in op J. H. REIJNDERS Een greep uit onze vakantie gidsen Jaarcijfers en slotdividend van Unilever Hartog (Unilever kon. onderseheidei NIEUWE IE1DSE COURANT WOENSDAG 18 FEBRUARI 1970 VALKENBURG Nog dit jaar hoopt men in Valkenburg te be ginnen met de bouw van een dienstencentrum en negen be jaar - denwoningen. Het architectenbu reau A. A. Bos uit Baarn, heeft een fraai plan ontworpen, dat tij dens de eerstvolgende gemeente raadsvergadering ter sprake zal komen. Direct aan het dienstencentrum grenst een recreatiezaal. Het is nog niet bekend of een stichting dan wel de gemeente de exploita tie op zich neemt. Verwacht wordt echter dat de gemeente Valken burg de bouw voor haar rekening neemt en het na gereedkoming aan een stichting zal overdragen. Links op de foto staat het reeds bestaande flatgebouw aan de Mar. Poststraat. De twee lage gebouw tjes in het. midden van de foto, zijn de negen bejaardenwoningen. Er is één blokje van drie wonin gen (gedeeltelijk zichtbaaren een blok van negen. Rechts ziet men 't dienstencentrum met daar naast (een stukje ervan is op de foto te zien) de recreatiezaal. Redhts ondier staat de lagere school aan de Broekweg, die ook zal worden uitgebreid. In het dienstencentrum is onder meer ruimte voor een spreekka mer voor een arts, tandarts enz. (foto liruyt) OEGSTGEEST Tqdens de jaar vergadering van de winkeliersver eniging Oegstgeest Actief heeft voorzitter Trijselaar kritiek geuit aan het adres van de politie. Wij durven bijna onze zaken niet meer alleen te laten, zei hij. Het aantal inbraken neemt toe en wij verwach ten een sneller optreden van de po litie als wij waarschuwen. Het be stuur zal in een schrijven aan b. en w. zijn bezorgdheid over deze zaak tot uitdrukking brengen. De heer F. L. van de Leeuw, hoofdbestuurslid van het Koninklijk Verbond van Winkeliersverenigin gen prees in een toespraak Oegst geest Actief voor haar vele acties, die niet alleen zorgen voor behoud van de omzet maar ook voor een KATWIJK De heren B. M. P. Kornet en J. van Rijn werden tijdens een bijeenkomst van de gymnastiek vereniging Hercules gehuldigd, omdat zij 25 jaar lang hun beste krachten aan de vereniging hebben gegeven. Namens de vereniging ontvingen de heren een boeket bloemen. Overigens gaat het goed met Hercules. Het aan tal leden beweegt zich in stijgende lijn. NOORDWIJKERHOUT - Dinsdag avond heeft D'66 in hotel Zegers haar gemeente-programma voor de verkiezingen in juni behandeld. Vernieuwing van de democratie in Noordwijkerhout is de eerste doelstelling, en wel door verbetering te brengen in de openbaarheid van alle gemeentelijke aangelegenheden KATWIJK Vijfeentsaktie bracht 13.148.24 op KATWIJK Tijdens oen bijeen komst in de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd de opbrengst van de zgn. vijfcents-aktie, die in 1969 werd gehouden, aan dc kerkvoogdij van de hervormde gemeente aangeboden. De heer Bloot mocht als president-kerk voogd f 13.148.24 in ontvangst nemen. Penningmeester G. de Best bracht financieel verslag uit. De opbrengsten waren in het afgelopen jaar groter dan in het jaar daarvoor. De bedra gen waren als volgt: wijk noord f 1920,95; wijk west f 887,50; wijk zuid f 4269,79: wijk oost f 2034,26; wijk Hoornes f 1671,29; wijk Overduin l 2458,45. en inspraak te verkrijgen van de burgers in het beleid. Mr. J. P. van den Bosch zei niets te hebben tegen de reeds bestaande politieke partijen in het dorp. maar wél tegen de wijze waarop deze menen hun doelstellingen te moeten realiseren. Méér informatie door o.a. perio dieke forumavonden, opneming van niet-raadsleden in raadscommissies en minder ambtelijke taal in ge meentelijke stukken. Ondemocratisch Vanuit de KVP werd geprotes teerd tegen de uitdrukking „ondemo cratisch", die door de heer Van den Bosch werd gebezigd toen hij sprak over de wijze van kandidaatstelling bij de KVP. De KVP-'leden hebben volledig inspraak gekregen. vermeerdering ervan. Zaterdag be gint een nieuwe zegelactie, die tot 20 juni duurt. LISSE In De Witte Zwaan is zondagmorgen om 10.15 uur een ex perimentele gezinsbijeenkomst van de Ned. Prot. Bond onder het the ma „Hier en Nu". Het is een sa menkomst met zang, declamatie en bespreking van het thema. LISSE Morgenavond om half acht houdt niet ds. W. Suyker, maar ds. P. Boogaard uit Leiden een bij bellezing voor de Geref. Gemeente. VOLGENS RICHTLIJNEN VAN C.R.M. tandarts. Katwijk. DONDERDAG 19 FEBRUARI GEEN SPREEKUUR. Bejaardensoos De Kaag DE KAAG Enige weken gele den richtte de heer P. Möllers van de Buitenkaag een sociëteit op voor bejaarden en alleenstaanden. Elke dinsdagmiddag om 2 uur is iedereen welkom in restaurant Kaagzicht De contributie (f0,25 per keer) is be doeld om zo nu en dan een spreker te laten komen. Men kan sjoelen, kaarten of gewoon met elkaar pra ten. VOORHOUT De afdeling Voor hout van de Christen-Vrouwenbond houdt vrijdag 20 februari om 8 uur haar jaarvergadering in de chr. school aan de Boerhaavelaan. voor de hoofd C. G. Kamerling, Nieuwstraat 4a, (gelegen tussen Openb. en Chr. Kleuterschool) op donderdag 19 februari tussen 7-8 uur Leerlingen voor de eerste klas (ingericht als speel- leerklas) moeten vóór 1 oktober 6 jaar zijn. Het Bestuur van de vereniging voor Christelijk Onderwijs op G.G. ZOETERMEER Het idee van de kunstenaar Tamas Ordody om te komen tot de stichting van een Vrije Kunstacademie voor Zoeter meer en omgeving zal definitief verwezenlijkt worden. Tijdens een zaterdag gehouden „hearing" in diens atelier „Galerie Luna" aan de Broekweg bleek voldoende be langstelling voor zijn idee. „Wij willen deze academie of hoe men het ook wil gaan noemen, profes sioneel gaan opzetten", aldus de heer Ordody. „Wij willen gaan werken vol gens de richtlijnen van het ministerie van C.R.M., want dan krijgen we ook subsidie". De heer Ordody en enkele andere particulieren hebben zich ingezet voor de stichting van de Vrije Academie. Mr. Van Alphen zal zich belasiten met de opstelling van de statuten voor de nieuwe stichting. „We wachten niet op een definitieve huisvesting, maar we gaan over een week of veertien dagen beginnen. Of wel in mijn atelier, of ergens anders maar we willen zo snel mogelijk van start gaan". Zaterdagmiddag waren ook vertegenwoordigers van de Cultu rele Kring en de Kunstkring Zoeter meer aanwezig. Er ontstond enige discussie tussen de voorstanders van de vrije academie en de reeds bestaande kunstorganisa ties. Men vroeg zich af of er geen mogelijkheid was geweest om de vrije academie als onderdeel van de Kunstkring te laten fungeren. Tamas Ordody hierover: „Ze hebben nu ineens wel belangstelling voor dit werk, maar nu gaan we zelfstandig door. We willen in een duidelijke be hoefte gaan voorzien. Niet werken naar mooie resultaten, maar de mensen prettig bezig te laten zijn". Om aan de normen van hot C. R. M. te voldoen zal men beginnen met ba sistechnieken voor twee- en driedi mensionale richtingen. De Vrije Academie zou het liefst in een oude boerderij haar domicilie hebben maar dat zal afhangen van de gemeentelijke medewerking. De nieu we stichting richt zich niet alleen op de inwoners van Zoetermeer, maar ook op de belangstellenden uit de wij de omgeving. Iedereen is welkom. Het contactadres is voorlopig Tamas Ordo dy, Voorweg 94. Augustinus, een der grootste figuren in de kerkgeschiedenis KATWIJK In de zaal bij de Gereformeerde kerk vergaderde de plaatselijke afdeltmg van de Christen-Vrouwenbond. Mevr. M. Matrijs-Visser Uit Den Haag sprak over het onderwerp Een moeder (Monica) vecht voor haar zoon (Augustinus)". Augustinus, één der grootste figu ren uit de kerkgeschiedenis, werd in 354 geboren in de Noordafrikaanse stad Thagaste. Hoewel christelijk op gevoed, ging hij eigen wegen, maar zijn moeder Monica begeleidde hem met haar gebeden. Hij was zeer begaafd en werd ten slotte leraar in de welsprekendheid. Hij vestigde zich in Rome en later in Milaan, waar hij, mede door de pre diking van bisschop Ambrosius tot een leven kwam in dienst van God. Toen besloot hij naar Afrika terug te keren. Tijdens de reis stierf zijn moeder. In Afrika werd Augustinus gekozen tot bisschop van Hippo. In 430 over leed hy. Zyn leven is van groot be lang geweest voor de Christelijke kerk. Rloemlrekkers bijeen in Lisse LISSE De bloemtrekkersver- eniging DES hield de jaarvergade ring. Voorzitter B. van 't Riet gaf een overzicht De totale omzet van de vereniging is gestegen. De tul- penaanvoer is met 630.000 bos tul pen meer dan in 1968 met 30 pro cent gestegen. De aanvoer van hya cinten bleef achter. De heer G. P. van Gerven uit Hillegom deelde in zijn jaarverslag mee. dat er goede prijzen voor de produkten waren gemaakt. Het ledental is tot 352 gestegen. De heer W. Imanse uit Haarlemmer meer maakte een batig saldo van f 1159.48 bekend. Vijftig leden ston den echter nog in het krijt. De heren P. Zeestraten, W. Imanse en G. van Gerven werden herkozen. Agendanieuws Lisse LISSE Morgen is er om 3 uur in Rustoord een ontspanningsmid dag voor bejaarden. Mej. B. de Haan komt vertellen over haar reis naar Japan. De speeltuinvereniging Marijke houdt donderdagavond om 8 uur in de Witte Zwaan de jaarvergade ring. De fotoclub Bollenstreek komt vrijdagavond om 8 uur bijeen in de filmzaal van het Bloembollenlabo ratorium. Diezelfde avond is er een bij eenkomst in WaTOng Djawa van de vrijwillige brandweer. Enkele leden warden gehuldigd. De afd. Lisse van de chr. be drijfsgroepencentrale houdt zater dagavond om kwart voor acht in de Witte Zwaan de jaarvergadering. Contante wisselkoersen AMSTERDAM. 17 februari Contante prijzen: Londen 8.74»/»—8.75*,fa. New York 3.63' .—3.64. Montreol 3J8»/«—J-38Vi Parijs 53.50—66.55. Brussel 7.31 >/s—7.32Frankfort 98.57%—98.62'/:. Stockholm 70.24—70.29, Zurich 94.531/084.58'/:. Milaan 57.75»/:— 57.79'/:, Kopenhagen 48.46—48.51, Oslo 50.84»/: 50.89»/:, Wenen 14 05' 14.06' Lissabon 12.79*'.—182.80%. Ziet u maar. Per K.LM. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.) v.a. f 298,- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a. 318,- per touringcar TIROL 10-13-14 dg, (touringcar hotel) v.a. 225, de vakantiegids ligt voor u klaar. DE MAGNEETnv het meest complete reisbureau Leiden, Stadhuisplein 3. tel. 01710- 32222/32422; Alphan a/d Rijn, van Boetzelaerstraat 7 tflh. 01720-3658/4909. Sinds 1946 Kamerlid DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid G. J. N. M. Ruy gers is afgelopen nacht na een ziekte overleden. Hy was sedert 25 juli 1946 lid van de Tweede Kamer. De heer Ruygers was op 21 aug. 1911 in Rotterdam geboren. Na zijn mo-akte Nederlands te hebben ge haald, was hij onder meer leraar in Roosendaal en medewerker aan dag- en weekbladen en tijdschriften. Hij was hoofdredacteur van de Bra- bantia Nostra en in 1940-'41 van de Unie. Daarna was hij werkzaam in de illigaliteit. Na de bevrijding werd hij hoofdredacteur, later voorzit ter van de redactieraad van Je Maintiendrai. De stem van Neder land (tot 1948). Hij was lid van de vaste Tweede-Kamercommissie voor buitenlandse zaken en plaatsvervan gend lid van de Raad van Europa, en de Westeuropese Unie. Voorts was de heer Ruygers lid va nde bestuursraad van de Pax Christi-beweging en bestuurslid van de Willibrordusvereniging. Vamiddag is de heer Ruygers in de Tweede Kamer herdacht. NIEUWKOOP Tijdens de na tionale feestdagen in begin mei zal het centrum van Nieuwkoop in een middeleeuws pak worden gestoken. Van 30 april tot en met 9 mei zullen vlaggen en wapenschilden worden aangebracht tussen De Groene Kik ker en de r.k. kerk en op het Regt- huysplein. Op dit plein zal een oud- Hollandse markt worden ingericht terwijl op het gazon rond de toren een groot podium zal verrijzen waar op vele manifestaties zullen plaats vinden. Enkele van die manifesta ties zijn een optreden van de uit Oirschot afkomstige Vendelzwaaiers, en van de Spielleute uit Arnhem, demonstraties boogschieten met de kruisboog, volksdansen en schermen. Dit alles gebeurt in oude kleder drachten. Ook zullen enkele voor ons land unieke exposities worden ingericht van de koninklijke en keizerlijke kronenverzameling en mogelijk ook één van oude draag, en ordetekenen van ,de Noord- en Zuidhollandse wa terschappen. Ook zal er een middel eeuwse minstreel spelen in Nieuw- koops straten. Het comité, dat dit alles op poten heeft gezet, heet aktiecomité Floris. Deze naam is te danken aan het feit dat de televisieploeg die de avontu- Burgerlijke stand van Leiderdorp LEIDERDORP Geboren: Ilse Elisabeth José, d v J H Nievaart en J van Varick, Poelgeestlaan 15; Bas, z v W den Heeten en W N van Leeu wen, Splinterlaan 45; Sigrid Clemen tine, d v J C Beekhuis en G Singe- ling, Meidoornstraat 16; Pietronella, d v N J Oosterom en M A Geerlof, Hoofdstraat 176; Melissa Hannah Sa- tori, d v G den Heeten en C Ommen, Loevestein 1. Ondertrouwd: Marius Th J van der Zwaluw, 34 j, te Katwijk Overrijn 7 en Sophia HAM Ruimers, 28 j, wo nende te Leiderdorp, Julianastraat 10; Philip F Tampung, 22 j, te Leiden en Emelia W Polderman, 21 jaar. Getrouwd: F P A van der Krogt, en A Zwaan te Zoeterwoude; M de Witt, en V Hogervorst. VOORBURG Het balcon van de aula in het Voorburgse Huygensly- ceum is tot een intiem zaaltje ver bouwd. Bijna ideaal, ook akoestisch, voor oude kamermuziek. Gisteren was het concert door Gustav Leonhardt, klavecimbel en Marie Leonhardt, viool, meteen al een zeer hoge muzikale top. Want Gustav Leonhardt is in de wereld van de 17de- en 18de eeuwse muziek een gespecialiseerde kunstenaar van inter nationale allure. Met uiterste gestrengheid en op ba sis van een ongekende instrumentale tucht houdt hij zich aan het voor geschreven metrum Zo dient hij de bezieling en zo krijgt zijn voordracht een niet te evenaren grandeur, wars van alle virtuoze praal, maar onwrik baar gericht op absolute structuele helderheid. Dit tokkelspel is uitermate expressief en geheel feilloos in de ka rakteristiek van elke variatie. Marie Leonhardt is het in haar so ber zingend vioolspel uiteraard met deze beginselen eens. Anders zou zij niert met zulk een liefde en kunde een tweetal oude meesterviolen uit de 17de en 18de eeuw dus met de historische mensuur hebben bespeeld. Ook hier bleef de geest springlevend binnen het metrum Bach! en wat jammer eigenlijk, dat men de muziek van Heinrich von Bi- ber. door Burney de grootste violist van de 18de eeuw genoemd, niet wat vaker kan beluisteren. Gustav Leonhardt bespeelde een door de Nederlandse Klop gebouwd instrument op Ruckerbasis: de violen waren van Jacob Steiner en Domenico Montagnana. Frescobaldi, Froberger. Vivaldi en De Mondonville vormden de gidsen, die ons de tocht naar het grote muzi kale verleden tot een veel meer dan louter museale belevenis maakten. Dergelijke composities zijn van alle tijden, maar dat hoort men alléén als ze zo meesterlijk worden vertolkt als gisteren het geval was. Geen wonder dart de bijval zeer uitbundig was. F.D. ren van Floris opnam, het comité op de gedachte bracht om Nieuwkoop middeleeuws te maken. In het comitj zitten de heren Van Nes, G. Bosma, J. Scheltinga, J. van Eijken, G. Rui- terman, N. Zwart en G. v. d. Werken. In hotel Spiero zal in de feest- week een middeleeuws feest worden gehouden. Voor de jeugd is een ietj minder middeleeuwse beatavond ge- organ iseerd. De opbrengst van de week is be stemd voor het Medisch Centrum. LEIDEN In de hoofdklasse het Amsterdamse Westerkwartier regel recht op het kampioenschap af. De stand: Westerkwartier 10—18, Archipel DeetOS 12—14, HKV 11—12, AKC 12—S. Wordt Kwiek 11—8, ZKC 12—8. Swift 11-5 Hoofdklasse B: Blauw Wit heeft in de hoofdklasse een lelijke steek tegen Het Zuiden later vallen, door gelijk te spelen. Van dea misstap profiteerde Ons Eibernest, dat n met een wedstrijd en één punt minder op de tweede plaats staat. Voor de Danaide gaat het er somber uitzien. Na de neder laag tegen Ons Eibernest is het de vierde plaats van onder gezakt, stand: Baluw Wit 13—21, Ons Eibernei 12—20, Luto 14—17, Die Haghe 13—12, Hf 1 Zuiden 13—12. De Danaiden 1311. Rohd f. 13—10. PSV 11—9, Asko 14—4 (degr.). Overgangsklasse De beslissing ln deze klasse is gevalli Regenboog werd kampioen terwijl For na en DKC beide uit Delft degradei Vicus herstelde zich keurig, het staat op de tweede plaats. De Algemene is tegengevallen. Het wist zich zondag definitief in veiligheid te stellen, i Fortuna te kloppen. De stand: Regt boog: 12—22, (kamp.). Vicus Oriënl 13—15, Ready 12—13, Spangen 12—13, vogels 12—12, De Algemene 13—12, Foi na 13—8 en DKC 13—5 degraderen. Eerste klasse A: Fluks leverde een goede prestatie d«j binnen een jaar terug te keren na overgangsklasse. Op Ons Huis na 1 ren alle ploegen nog in degradatiegevad KNS moet beslist zondag van HSV V nen om uit de zorgen te komen. Roze burg degradeerde reeds naar de twee' klasse. De stand: Fluks 11—19 (kampJ Ons Huis 11—13, KNS 10—10, Phoe 10—10, HSV 10—10, Kwiek 10—7, burg 11—6 (degr Eerste klasse B: Zuiderkwartier is er niet in gesla Pams van de titel af te houden, onderste regionen zijn nog verschilli ploegen die tegen de rode streep vechtei De stand: Pams 12—21 (kamp.). Zuider kwartier 11—16, Sperwers 10—14. TJot 11—8. Quick 11—7, ODO 12—6 (degr.) OSO 11—5. Tweede klasse A: Crescendo dat sterk voor de dag gekomen in de tweede klasse gaat in hi volgende seizoen de krachten meten in eerste klasse. Met een ruime voorspron heeft het beslag weten te leggen op titel. Diverse teams komen nog in a merking om te degraderen. De satni Crescendo 12—22 (kamp.). Terheijü 11—14, Olympiaan 10—13. Dubbel Zes Hoogvliet 10—7, Zwervers 10—6, 10—5. Derde klasse B: Noorderkwartier zal waarschijnlijk een éénjarig verblijf in de derde kli terug moeten naar de afdeling. De str Ten Donck 10—16, AU Ready 10—14, Sr dam 9—8, Hou Stand 9—7, Vlaardii 8—6, Noorderkwartier 9—5. AMSTERDAM Amsterdam moest vandaag min of meer op eigen kracht varen, nu Wall Street geen duidelijke aanwijzing heeft gegeven. De stem ming voor de hoofdfondsen was vrien delijk, vooral voor Philips en Hoog ovens. Eerstgenoemd fonds noteerde bij opening 64.60 of 0.70 boven de vo rige slotkoers. Hoogovens begon 30 cent hoger op 103 en liep daarna verder op. Hier is men in hoopvolle verwach ting van een hoger dividend. Aan het einde van de eerste periode werd ge handeld tegen 104.60. De stemming voor Kon. Olie viel niet tegen. Van morgen werd in het niet-officiële ver keer 128.70 gedaan, maar geopend werd op 129.10 of 20 cent hoger dan giste ren waarna de koers opliep tot 129.50. Akzo was prijshoudend op 92.30, even als Unilever op 110.70 De staatsfondsenmarkt vertoonde een lichte reactie. Heden vindt de in schrijving plaats op de 8pet 8-jarige obligatielening Herstel-Bank groot 50 min tegen 100 pet. Voor deze lening wordt grote belangstelling uit het bui tenland verwacht. Een succes van deze lening zou volgens de beurs de weg vrij maken voor volgende kandidaten zoals de Ned. Gas-Unie en de BNG. De cultuurmarkt was verdeeld met kleine verschillen. Scheepvaartfondsen waren merendeels lager, Scheepvaart- Unie prijshoudend. KLM was f 1,- be ter op 125. Heineken en ABN hand haafden de oude koers, maar Amro- bank was 30 cent lager op 53.10. In een rustige lokale markt over heerste vandaag de dalingen. Tapijt fondsen zaten weer in de verdrukking met voor Bergoss een aderlating van 18 punten en voor Desso een reactie van f 3. Ook Thomassen en Drijver lag zwak in de markt op 98 f 1.90). zodat de brug van 100 weer niet werd overschreden. Uitgeverijen deden het niet best: Wegener moest f 1.50 (15 punten) terug en Kluwer fl, Pakhoed verloor f 2 en Tilburgse waterleiding drie punten. Bij Ver. Ned Kleermake rijen stond onder druk door de slschte jaarcijfers. Van het relatief zeer lage niveau ging nog 2 punten af op 36. ACF stelde zich aan de winstzijde op met een rijzing van f3. Gist-Brócades steeg f2.60 (26 punten), Naeff schoot 15 punten naar boven en Mijnbouw zette de opmars met 8 punten voort. Kloos steeg zeven punten. De aankondiging van AKZO van een onderhandse lening ad f250 min tegen 9 pet heeft de stemming op de obliga- tiemarkt grondig bedorven. Tijdens beurs liepen de koersen in de staats- fondsenhoek stevig terug. De laag rentende leningen gaven verliezen van 0.60 te zien. ook de acht pet leningen liepen geleidelijk terug. Voor de hoofdfondsen nam de be langstelling later flink toe. waardoor merendeels op het hoogste punt van d edag werd gesloten. Hoogovens ver liet de markt op circa 104.880 en Kon. Olie op 130.880. Philips steeg tot 65 en AKZO tot 93.50. HAL verliet de markt op 87.5 of 2 punten beter dan gisteren. Deli-mij boekte f 1 winst op 46.30. In de tweede periode verloor Desso nog f3. zodat het verlies werd ver dubbeld, Bergoss herstelde zich 7 pun ten. Homburg was 6 punten hoger. Lacune in de. wel: vrijspraak de "J i' ,'fl I Ie» DEN HAAG De vraag of een autobestuurder, voor wie bij verstrekken van een rijbewijs is be paald, dat hij een bril dient te dra gen bij niet voldoen daaraan straf baar kan worden gesteld, gisteren een onderwerp van bespreking voor de Haagse rechtbank. Als gevolg van een lacune in de wetgeving moest de officier van justitie concluderen, dat verdachte hier niet strafbaar is zo dat vrijspraak werd gevorderd. In eerste instantie had de kantonrech ter verdachte veroordeeld tot f 10 boete en voorwaardelijk intrekken van het rijbewijs gedurende twee maanden met proeftijd van drie jaar. De verdachte, een 28-jarige techni cus uit Voorburg, was met de door hem bestuurde auto betrokken ge weest bij een lichte aanrijding. Daar uit bleek, dat hij bij het verstrekken van het rijbewijs in 1961 het dragen van een bril was gesteld. Op het mo ment van de aanrijding droeg de man echter geen bril, als gevolg waarvan hem ingevolge artikel 25 van de we genverkeerswet in gevaar brengen van de veiligheid voor het verkeer ten laste gelegd, waarna de kanton rechter hem veroordeelde. Daarvan kwam verdachte in hoger beroep bij de Haagse rechtbank. Hij gaf het feit wel toe, doch onitkende daarmee de veiligheid van het ver keer in gevaar te hebben gebracht, omdat zijn gezichtsvermogen vrij be hoorlijk was. Als gevolg van het pro- ces-verbaal. had de officier van justi tie aan het CBR om nadere informa ties gevraagd, waarbij echter werd volstaan met verwijzen naar het in 1961 uitgebracht rapport. „Maar intussen kunnen veranderin gen in het gezichtsvermogen zijn op getreden". merkte de president van c}e rechtbank, mr. W. F. C. van Hattum op. „Misschien zou het juister zijn ge weest. wanneer hij inderdaad een nieuw onderziek zou zijn ingesteld door een pecialist", zo gaf dr. A. Pie- ron, medisch adviseur van het CBR. als getuige toe. „We kunnen evenwel in dergelijk geval niet iemand ver plichten weer naar een oogarts te gaan. Dat zou wel kunnen, indien ie mand bijvoorbeeld vroeg de bril- clausule te schrappen en dat is hier niet gebeurd". RAPPORT Op een vraag van de president deel de getuige ook mee. dat er wel enkele landen zijn, waarin speciale voorschriften bestaan met betrekking tot het dragen van een bril. Een geval als dit had getuige nog niet bij de hand gehad. Er is een rapport van de Gezondheidsraad, waarin wel richtlij nen met betrekking tot het vereiste gezichtsvermogen staan aangegeven. In 1963 is de kwestie reeds aanhangig gemaakt bij de regeringsinstanties, doch er is nog steeds niets definitiefs als resultaat verkregen. De officier van justitie, mr. dr. H. van 't Veer. zei, op grond van ee verklaring in 1961 niet tot een veroo deling op grond van genoemd artik 25 te kunnen komen, zodat hij vrijspraak concludeerde. Indien er et recent rapport zou zijn, kan de mop lijkheid bestaan tot een andé zienswijze in deze. De rechtbank zal 3 maart vont wijzen. onderscheiding behorende versiersel eis zijn hem gisteren in Londen op ministerie van buitenlandse zaken gereikt door onderminister, ge Thomson. ROTTERDAM Unilever zal op' februari a.s. direct na beurs de v« lopige cijfers over het boekjaar 1' en het slotdividend op de gewone delen over 1969 bekend maken. Competitie L.S.B. le Klas: LSG 3—Noordwijk 5—5 (na bitrage), LSG 2—Sassenhelm 7»/i2»/i (It 2e klas A: LSG 4—Philidor 4 2Vï- uitspelen), Rijnsburg—Voorbout (na arbitrage). Voorschoten 2—Leihi 2'/»7'/. (id.). VTL—Rijnsburg 3»/:-f Philidor 4—Katwijk 7«/«—21/», then—LSG 4 6»/.—2»/s (voorl.). hout—Voorschoten 2 uitgesteld. 2e klas Leiderdorp—Katwijk 2 8—2, Lettl 2—Philidor 5 5—5, Bodegraven 2 trok i terug en degradeert naar de 3e klas. klas A: Noordwijk 2—Leihten 4 7»/.—! 3e klas C: Alphen 3—Koudekerk 2»/: Noordwijk heeft dus een puntje ve verd op LSG 3. In 2A is de grote senss de nederlaag van het tot dusver ongeslagen Katwijk tegen Philidor 4. ze ploeg leidt nu met één voorsporng op Katwijk en Leihten. kampioenschap ligt binnen het ben maar dan moet gewonnen worden Rijnsburg (uit) en Voorhout (thuis). Behalve Voorhout is nu ook LSG 5 degradatienood geraakt. In 2B is het l lijke spel van Philidor 5 wat teleurs lend, na het fraaie 5—5 legen Lei der 4: ln de vorige ronde. Maar de ploeg hoeft zeker niet te degraderen, want rest nog een thuiswedstrijd tegen K wijk 2. In de beide 3e klassen wonnen koplopers. ROTTERDAM De heer H. S. Hartog, voorzitter van de raad bestuur van Unilever N.V. en ce-voorzitter van de raad van bestfl van Unilever Limited is door koninl Elizabeth II benoemd tot honoi stel knight commander of the order of Britisch empire (grootofficier in orde van het Britse rijk). De bij bet: teki van de Gef ceu kra in i lek

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4