WEER VN-LEGER STUREN Inzinking in bouwwereld duurt voort Commentaren Sneeuwlast wijkt even voor dooi BIJ RITUELE MOORD IN VS DRIE MENSEN OMGEKOMEN Het Kwartet Mus bepleit standpunt Israël bij Arabieren en HIT WEER Synode achter Israël-rapport Opnieuw geelzucht onder militairen in Tunesië Nieuwe Leidse Courant Woensdag 18 februari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN, OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" oofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Grote l /pr bespreken toestuml Thant: I 'oorkont /iiViiicc ramp NEW YORK Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft [isteren gezegd, dat de vier grote mogendheden de mogelijkheid lespreken om opnieuw een militaire vredesmacht naar de Nabije )osten te zenden. Het is nog niet duidelijk of zij dat f na een politieke regeling in at gebied willen doen. De vorige N-strijdmacht werd nog geen wand voordat de zesdaagse oorlog an 1967 uitbrak o verzoek van ré- dent Nasser uit het Nabije Oosten iruggetrokken. Oe Thant verklaarde op een pers- jnferentie, dat er van de wapenstil- land in het Nabije Oosten weinig of iets meer over is en dat ..slechts rachtige maatregelen een nieuwe amp zullen kunnen voorkomen". Vooral achtte hij de situatie ge- aarlijk langs het Suezkanaal, waar Israëlische troeen tegenover die an Egypte staan. Hij zei optimistisch te zijn over de esprekingen over het Nabije Oosten ran de grote vier. waarvan hij hoop- dat er spoedig overeenstemming al kunnen worden bereikt over be- angrijke zaken. Deze zouden dan als ichtlijn kunnen dienen voor de nieu- bemiddelingspogingen van de weedse ambassadeur Gunnar Jar- Premier Golda Meir van Israël j •ft in een interview met de Lon- .se Times gezegd, dat Israël geer. j ;eling in het Nabije Oosten zal .jvaarden, die overeenkomt met de j msen van de Sovjetunie had geen vertrouwen in waar- ■gen van de Sowjetunie en Ameri- of van de grote vier. ..Zij kun- en niets voor ons doen". Israëlische vliegtuigen hebben gis- jravond opnieuw aanvallen gedaan Egyptische stellingen aan het üezkanaal. Het was de derde maal p één dag dat de Israëlische lucht- cachtin actie kwam. In Den Haag zei minister Luns op en persconferentie aan het eind van iet bezoek van zijn Israëlische collega Ibba Eban, bij zijn komende bespre- tingen te Beiroet, Amman en Kaïro niet als bemiddelaar te zullen op- j treden. Wèl zal hij daar weergeven. j wat het Israëlische standpunt is. Ook zal mr. Luns contact met Israël blij- ven onderhouden voor het geval de situatie zich mocht wijzigen. Mr. Luns was het met minister Eban eens, dat de Arabische landen het feit moeten aanvaarden, dat Is raël recht heeft op permanente gren zen. Op de vraag: welke grenzen?, kunnen de Arabieren slechts het ant woord te weten komen, als zij aan de conferentietafel plaatsnemen. „Als ik de mening van mijn vriend peil, meen ik dat hij zijn land niet wil binden voordat de onderhande lingen zijn begonnen". Eban m ku de teren de aa ssa v ;est,vs •JEN khou tie Er zou weinig van mij overblijven indien ik alles moest afstaan, wat ik aan anderen te danken heb. GOETHE „Mag Tommy's broertje eet* of je been echt gebroken is?" DE BILT Het lagedruk gebied. dat gisteren over Enge land naar het zuidoosten koerste, is over het noorden van Neder land naar Noord-Duitsland ge trokken, wat met veel wind en sneeuwval gepaard ging. Aan de achterzijde van dit lagedrukgebied werd koude vrieslucht over het land gevoerd. De luchtdrukverschillen werden in de loop van vanmorgen snel kleiner, waardoor de wind afnam. Ten zuidwesten van IJsland bevond zich vanmorgen een diepe depressie. Het bijbehorende warmtefront lag toen circa 300 km ten westen van Ierland. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp: 0 tot 5 graden boven nor maal; max. temp.: van ongeveer iervooll normaal tot 3 graden boven nor- •aktijk' maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; kans op een geheel droog etmaal: <0 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 75.8 cm (1011 millibar), constant. ZOD en maan 19 februari zon op 7.48. onder 18.01; maan op 15.56, onder 7.27; 21 febr, VM. Eban zei ondanks de moeilijke si tuatie verre van wanhopig te zijn. Er zijn naar zijn mening geen con flicten, waarin de partijen niet ver zoend kunnen worden. De minister vindt het nuttig, dat mr. Luns „accurate indrukken van Israëls politiek" meedeelt aan Ara bische regeringen, daar zijn land zelf geen relaties met zijn buurlanden onderhoudt. Tevoren had minister Eban voor het Nederlands genootschap voor in ternationale zaken in het Kurhaus te Scheveningen gesproken over de po sitie van zijn land in het Nabije Oos ten. Hij wees de gedachte van de hand, dat het: conflict van buitenaf zal worden 'geregeld. Daarvoor is de situatie te ingrijpend veranderd. Het Nabije Oosten is niet langer een kruispunt van wegen van Europa naar het Verre Oosten. Het Suez kanaal is niet zó onmisbaar als vroe ger wel werd beweerd. Het Nabije Oosten is een eigen bestaan gaan lei den en Israël ziet zich in de eerste plaats als een Middellandse zee mogendheid. De positie van zijn land vergeleek hij met die van David tegenover Go liath. Hiermede wilde hij zeggen, dat aantallen weinig zeggen, maar dat het aankomt op de mentale instel ling. Bij het Kurhaus trotseerden enkele betogers de sneeuwjacht met borden, waarop recht voor de Palestijnen werd gevraagd en elke bom op Egypte een vergissing werd genoemd. Vanochtend vertrokken minister en mevrouw Eban naar Brussel. Cijfers vallen opnieuw tegen Prins Claus ook in de sneeuw zonder overjas tijdens de wandeling met burgemeester drs. R. J. M. van de Laar van het stadhuis van Bergen op Zoom naar het Markiezenhof. De Prins liet zich op de hoogte^stel- len van .de planologische 'Ont wikkeling. In het stadhuis kreeg de Prins een grote carnavalspop aangeboden voor de kinder kamer van kagteel Drakensteyn. DRIEBERGEN De hervormde synode heeft het rapport over de staat Israël in grote lijnen aanvaard. De commissie van ontwerp zal het resultaat van de (zeer geanimeerde) synodediscussie zoveel mogelijk nog in het stuk verwerken. Het breed moderamen zal dan de eindredactie vaststellen, zodat het stuk binnen en kele maanden gepubliceerd kan wor den. Wij komen morgen op de discussie terug. Zout voorraad bijna uitgeput Ook vanmorgen had het wegverkeer nog veel last van de opge jaagde sneeuw, maar in de loop van de middag trad een aanzienlijke verbetering in doordat de temperatuur opliep. Voor morgen ver wacht het KNMI weer sneeuw of ijzel, terwijl vannacht weer matige vorst zal optreden. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De inzinking in de bouwwereld duurt voort. Uit cijfers van het Centraal bureau voor de statistiek blijkt dat zo wel de produktie in de woning bouw als het aantal produktieve uren per man in 1969 met vijf procent zijn afgenomen. Het ongunstige weer in de algelo pen maanden maakt deze achterstand alleen nog groter. Bovendien zal door de extra feestdagen in het voorjaar weer produktieverlies optreden. De vrees is dan ook groot, dat minister Schut ook dit jaar niet het gewenste aantal voltooide woningen kan op leveren. Tijdens het debat onlangs in de Tweede Kamer over dit probleem op het niet zo ongunstige cijfer van wo ningequivalenten (de woningproduk- tie. gemeten aan het aantal gereed gekomen delen van woningen). In 1969 zouden echter volgens het CBS slechts 120.700 woningequivalenten zij nge- I produceerd. De grote opponent tijdens het debat, drs. J. van den Doel (soc.) vroeg minister Schut gisteren schriftelijk of thans niet de hoeksteen van de steun, die de regeringspartijen hem tot nu toe gaven, is weggevallen. Vraag van Van den Doel: Welke consequenties trekt de minister hieruit? Bij de beoordeling van de cijfers over de bouwproduktië 1969 mag niet vergeten worden dat. vooruitlopend op de verhoging van de omzetbelas ting (BTW) op 1 januari 1969, in 1963 al een produktie is geregistreerd 'lie eigenlijk verwerkt had moeten wor den. in de cijfers van 1969. Het aantal produktieve uren per arbeider daalde o.a. door de werktijd verkorting op 1 juni 1968. De inzinking deed zich vooral voor in het laatste kwartaal van 1969 (aan tal produktieve uren zes procent lager dan in het voorafgaande kwartaal, i waarin de gehele vakantie viel en i negen procent lager dan een laatste kwartaal van 1968). Het eerste kwartaal van 1969 lever de een verlies op van tien procent vergeleken met het eerste kwartaal i van 1968. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE DONNEE OP GEE FT. Gezellige kaars m een Terwijl hij de lucht In uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Al« beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoord.nimmer 267, Leiden. Het begint hoe langer hoe moei lijker te worden om de wegen berijd baar te houden. De zoutvoorraad be gint uitgeput te raken. Tal van in stanties, die zich met strooien be lasten. beginnen door hun voorraden heen te raken. Als het weer gaat. ijzelen weet men niet wat er gebeurt, aldus het ministerie van verkeer en waterstaat. Dez.e winter is er zo'n 150.000 ton zout meer over de wegen gestrooid da nvorigj aar. zo luidt een schatting van de Koninklijke Nederlandse Zout- industrie. De langdurige sneeuwjachten van gisteren hebben het verkeer danig parten gespeeld. Maar over het alge- meen werd er voorzichtig gereden, zo dat er geen ernstige ongelukken ge beurden. Wel waren er de nodige slip partijen. die blikschade teweegbrach ten. Veel autombilisten lieten gisteren evenwel hun auto thuis en reisden j met het openbaar vervoer. Ook in Engeland, Frankrijk en Ita- I lië heeft men te kampen met sneeuw- j stormen. Het grootste doel van Engeland is mot een laag sneeuw bedekt. Honder den wegen zijn onbereidbaar. Tiental len dorpen zyn van de buitenwereld afgesloten en duizenden automobilis ten moesten hun wagens in de sneeuw achterlaten. Aan de westkust van Schotland j liep de Panamese kustvaarder Uranus tijdens een sneeuwstorm aan de i. grond. Acht bemanningsleden zijn van I boord gegaan. In Schotland is een i groep bergbekilmmers door een lawi- I ne overvallen. Over hun lot is niets j bekend. Het noorden en oosten van Frank rijk werden geteisterd door zware sneeuwstormen. In Cherbourg en in de omliggende dorpen viel het licht uit. i Op Sicilië hebben hagelbuien grote j schade aangericht in de sinaasappel en citroenboomgaarden. Bij Roccara- so werden drie skieërs door een la- wine gedood. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Onder de 222 mili tairen, die in de herfst van vorig jaar naar Tunesië werden gezonden om behulpzaam te zijn bij herstelwerk zaamheden na de watersnoodramp, is opnieuw geelzucht uitgebroken. Het gaat thans om zeven militairen die Pensioenen TNE ARP heeft vorige week ter voor bereiding van het program van actie vele belangrijke onderwerpen be sproken. Van niet alle onderwerpen is de be tekenis duidelijk naar buiten geko men. Een studiecommissie zal nog de mogelijkheden nagaan van een ge- integreerd inkomensbeleid. Het betreft bier een optrekking van AOW en AWW tot het wettelijk mini mumloon en vervanging van het hui dige veelvormige pensioenstelsel door een geïntegreerd, met zo mogelyk wclvaartsvaste aanvullende rege lingen. Dergelijke aanvullende pensioenen zyn haalbaar zonder extra lasten voor de schatkist. Een kwart eeuw na de bevrijding werkt men nog met gebrekkige pen sioensystemen. Allang was duidelijk geworden dat de pensioenen van ve len in geen relatie stonden tot de be hoeften. Geldontwaaarding had de systemen onbruikbaar gemaakt. Naast een welvaartsvast AOW is een waardevast aanvullend pensioen no dig. De stap van de ARP behoort door andere, ook uit andere partijen te worden gevolgd. Noodmaatregel A/'N-secretaris.generaal Oe Thant gaat iets doen tegen uitbreiding van de strijd in het Nabije Oosten. Alleen krachtige maatregelen kun nen daartoe bijdragen. Hem staan VN-troepcn voor ogen. als buffer tussen de partijen. Een noodmaatregel dus. Hij is echter afhankelijk van de gro te mogendheden, die immers in de Veiligheidsraad een vetorecht heb ben. [Rusland is geen voorstander van VN-troepen. Wellicht heet Oe Thant nu gepoogd lichte druk uit te oefenen. Kan hy Moskou tot medewerking be wegen, dan is toezicht mogelijk op na leving van het in 1967 opgelegde be stand. hetgeen op zichzelf welkom is. Niet voldoende J^EGRIJPELIJK ziet Israël niet veel heil In VN-troepcn als niet te vens vrede wordt gezocht. Vóór de oorlog in juni 1967 was de aanwezigheid van een VN-strijd- macht al geen enkele garantie geble ken. Israël heeft geen behoefte aan bevei ligde brstandslijnen. maar aan veilige grenzen, zoals alle andere 125 leden van de volkerenorgansatie die heb ben. Die grenzen kunnen alleen door onderhandelingen worden vastge steld. De Arabieren, die Israël nooit hebben erkend, zullen aan de confcrentietafel plaats moeten nemen. Voor VN-bemiddelaar Jarring, die zyn werkzaamheden had gestaakt, is een nieuwe belangrijke taak weggelegd. morgen vervroegd naar Neder land zullen terugkeren. I Enkele weken geleden kregen 14 militairen geelzucht. Ook zij kwamen spoedig daarna terug in ons land. Met het herstel van deze ziekte zijn ge middeld acht a negen weken gemoeid. De thans nog in Tunesië verblijven de soldaten zullen begin maart de te rugreis aanvaarden. Slachtoffervan een rituele moord: Kimberley (6). Kristen Jean (2) en ir. Macdonnld. Opnieuw werk van hippie-groepering? FORT BRAGG Overdekt met steekwonden is gisternacht de Amerikaanse legerarts kapi tein Jeffrey MacDonald gevon den in zijn woning bij de basis Fort Bragg in North Carolina. Zijn vrouw en twee kinderen waren al dood. De politie vermoedt dat de misdaad is gepleegd door een groepje hippies. Zij vertoont grote gelijkenis met de rituele moord, die vorig jaar augustus werd gepleegd op de actrice Sharon Tate. Ook ditmaal hadden de moor denaars met bloed het woord Pigs (varkens) o de ledikanten van de slachtoffers geschreven. Het vermoeden van de politie wordt bevestigd door het relaas van de legerarts die in het militaire Wo- mac-hospitaal is opgenomen. Hij vertelde dat omstreeks vier uur 's nachts drie mannen en een meisje de woning waren binnengedrongen. Zij hadden slappe hoeden op en droe gen brandende kaarsen in hun hand. Het huis van het gezin staat in een officierswijk van de basis. In Fort Braggs zijn ongeveer 60.000 militairen gelegerd. Een belangrijk deel van deze solda ten wordt opgeleid voor het keur- kors de Groene Baretten. Dit leger onderdeel is bestemd voor de dienst in Zuidoost Azië. Kaitein Mac Do nald is arts van de zesde afdeling Groene Baretten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1