ARD SCHENK DE ALLERGROOTSTE Oranje suprematie op Noors Bislet Jan Klijnjan de vedette op Henk Bosvelds plaats Bislet in cijfers AZ '67-NEC Met Ajax voor de boeg probleem voor winnend Sparta TOTOCIJFERS Ards laatste kampioenschap geslaakt 9 MAANDAG 16 FEBRUARI 1970 OSLO - De tachtig centimeter die Dag Fornaess in Innsbruck te kort kwam, zijn voor het wereldkam- pioenschap in Oslo beslissend geweest. Voor Ard Schenk vormde die smalle marge een voldoende basis om een indrukwekkend bastion van zelfvertrouwen op te trekken. Fornaess en Claeson, de nummers twee en drie van de Europese titelstrijd zijn de klap niet te boven gekomen. Zij boden Schenk geen enkele tegenstand. Alleen de oude" Magne Thomassen en de teruggekeerde Kees Verkerk waagden het de absolute heerschappij van de Noordhollander aan te tasten. Zonder succes overigens. Want Schenk, die in Innsbruck Europees kampioen, werd met een kleinst mo gelijk verschil, greep in Oslo met overmacht de wereldtitel. Ard Schenk heeft de armen los gegooid. Via een alle energie verslindende eindspurt wint hij centimeterstienden van secon den op de concurrentie. „Een groot kampioen,'-' aldus de korte veelzeggende kwalifikatie van coach Leen Pfrommer. „Na de eerste dag stond Schenk al bovenaan. Der de op zowel de 500 als de 5000 meter. Zo iets kun je niet wegcijferen. Daarna op de tweede dag tweemaal in het eerste paar te moeten aan treden en in het eerste persoonlijke duel je naaste tegenstander op af stand rijden en tot slot op de tien kilometer harder gaan dan ooit, is dat niet geweldig?" Net zoals in Innsbruck toen Schenk op de 1500 meter tegen For naess verschrikkelijk uithaalde, sloeg hij ook nu op deze sleutelaf stand onverbiddelijk toe. Het was iets minder spectaculair, omdat hij nu in het laatste stuk naar de finish de buitenbocht had en daarom Tho massen de gehele race vrijwel niet had gezien, maar het was precies zo effectief. Later beaamde Magne Tho massen, de 28-jarige Noor, die twee jaar geleden achter Fred Anton Ma- ier eveneens tweede werd, dat Schenks 1500 meter hem had ge ïntimideerd. „Ik had gehoopt op een tijd rond de 2.05, maar toen Schenk zo hard wegliep was ik op slag kansloos." Zelfverzekerd Zelfverzekerd hield Schenk na zijn rit op de tien kilometer de han den boven het hoofd. De reken meesters in de Nederlandse ploeg hadden het schema tot tweemaal toe moeten aanpassen aan de feilloze regelmaat waarmee hij zijn rond jes had getrokken van 15.48,0 via 15.40,0 naar 15.32,0. Schenk, de man ROTTERDAM Sparta kan ook zonder Charley Bosveld voet ballen. De wedstrijd SpartaGVAV toonde dat tenslotte duidelijk aan. Had Pim. Visser een uur voor de wedstrijd, nadat het. slechte nieuws dat de lange Arnhemmer tóch nog niet helemaal fit be tonden was, alle reden om aan een goede afloop te twijfelen, ruim tweeëneenhalf uur later straalde de tevredenheid hem van iet gezicht Want in de formatie die een 20- riomf op GVAV bevocht, was de ol van spielmacher weggelegd voor emand die aanvankelijk gewogen n te licht bevonden was. Met een antal gierende projectielen, die el- e andere keeper dan Tonnie van eeuwen tot capitulatie hadden ge- wongen en een fluwelen smulpass waaruit Janus Kowalik het tweede oelpunt scoorde, onderstreepte Jan lijn jan, het vermoeden dat hij een lassespeler kan zijn. Mits hij, op e voor hem goede plaats opereert. )at dat juist de plaats van Bosveld wordt Sparta's grote probleem iet de strijd tegen Ajax voor de tteg. Want dat de Dordtenaar er olgende week, wanneer Bosveld Pél van de partij zal zijn, niet naast ezet kan worden, is na gisteren «n ieder wel duidelijk. Een probleem dus voor Sparta's echnische dienst, zeker nadat men ■en andere man die er gisteren na ange tijd weer bij was, Hans Ven- neker, toe heeft gezegd dat hij drie a vier wedstrijden achter elkaar de kans krijgt zich in het elftal te spe len. Jan Klynjan na afloop: „Na tuurlijk was het voor mij een te leurstelling te horen dat ik er naast stond. Toen ik een uur voor de wed strijd wist dat ilc Charley Bosvelds plaats mocht innemen, dacht ik: dat wordt alles of niets. Achter die voorhoede krijg ik juist die ruimte die ik zo broodnodig heb. In feite was dit een ideale kans om me waar te maken. Ik heb het al zo vaak ge zegd, ik ben geen rechtsbuiten. Ze ker in dit Sparta niet. dat het ac cent te veel op links ligt." En Hans Venneker: „Ik heb in het begin nog al last gehad met het tempo. Ik ben niet ontevreden, maar ik geloof dat ik beter kan." Onder de moeilijke omstandigheden kan Sparta terugblikken op een goede wedstrijd. Men slaagde er zelfs in met de bal die vaak veel weg had van een oliebol in witte poedersui ker, via snelle combinaties, het Gro ningse doel onder druk te zetten. Daarbij viel al snel de zwakte in de GVAV-stellingen op. Toch zou Sparta niet een 10 voorsprong bij rust hebben gehad, wanneer sterkeeper Tonnie van Leeuwen niet een non chalance had gekend. Na een hoge voorzet gooide hij de bal achterwaarts naar Kristen - sen, die meteen Venneker in het spel betrok. De kopbal waarmee de blonde spits GVAV op 10 dacht te zetten werd echter door Martin Koeman met de hand gekeerd. Eij- kenbroek voltrok het vonnis vanaf elf meter onberispelijk: 10. Van Leeuwen na afloop: „Ik doe dat zo drie of vier keer per wedstrijd. Ik geloof dat ze me door hebben. Schrijf maar op dit is de laatste keer geweest." Sparta kwam aan het tweede doelpunt, toen Klijnjan zoals ge zegd, een meesterpass af gaf, waar uit Kowalik nummer twee scoorde. GVAV-trainer Jan *le Jong mis troostig: „Onze laatste competitie wedstrijd was 7 december. We mis sen het wedstrijdritme. Bovendien is trainen in een bloemenveiling op een tegelvloer niet bevorderlijk voor de conditie. Maar moed verlo ren al verloren. Er komen nog wed strijden zat. Al vind ik dat Sparta een heel goede ploeg heeft Uit een pas van Klijnjan scoort Kowalik Sparta's tweede goal. Van Leeuwen en Van Vlierden kunnen er niets meer aan veranderen. die tot aan dit seizoen zijn angst voor de pijn en het lijden op de zwaarste afstand nauwelijks ver borgen kon houden, finishte in de nieuwe persoonlijke recordtijd van 15 minuten en 33,0 seconden. Om hem van die eerste plaats te ver drijven zou Magne Thomassen daar veertien seconden onder moeten blijven en Verkerk zelfs 23,2 secon den. Een onmogelijke opgave. Toch heeft die tienduizend meter geweldige gevechten te zien gege ven. De spanning, die in de vijf kilometer van zaterdag ontbrak, leek te zijn samengebald op de dubbele afstand. In de eerste vier ritten wer den heroïsche duels geleverd tussen Nederlanders en Noren. Steeds won nen de Nederlanders. Magne Tho massen werd door de voor zijn eigen kans rijdende Jan Bols zover mee gesleept dat hij van zijn achterstand op Schenk bijna de helft goedmaak te. In taktisch opzicht leverde Ver- heyen een unieke prestatie. Wegge gaan met de opdracht: „Er mag ge beuren wat wil maar je laat For naess niet gaan", bleef hij steeds in het spoor van de titelhouder. Toen deze halverwege tóch weg dreigde te lopen sprintte Verheyen in de binnenbocht naar hem toe en pas seerde hij hem voorlangs. Fornaess moest inhouden en raakte uit zijn ritme. Zes ronden voor het einde schreeuwde dokter Lap de Deventer onderwijzer toe: „Dag zit kapot. Je kunt hem hebben" en van dat mo ment liep Verheyen van de Noor weg alsof hij een figurant naast zich had. In de laatste rit probeerde Jappie van Dijk iets dergelijks tegen Göran Claeson. Ook Jappie won, zij het NACHolland Sport, ver. uitsl. 3 VitesseVeendam, verv. uitsl. 1 DFCExcelsior, verv. uitsl. 2 EindhovenDrente, verv. uitsl. - 1 - LimburgiaBaronie, verv. uitsl. 1 ChelseaLiverpool, verv. uitsl. 2 EvertonArsenal 3 Stoke CityWolverh. Wanderers 3 Tottenh. HotspurLeeds United 3 R.-W. Oberh.—MSV Duisb., verv. uitsl. 3 B. Mönchengladb.B. Dortm. 1 FC Köln—Hertha BSC 1 VFB StuttgartRot-Weiss Essen 1 Gelukwensen van Koningin DEN HAAG De Koningin en Prins Bernhard hebben aan de Nederlandse schaatsploeg in Noorwegen een telegram gezon den, waarin zij alle Nederlandse schaatsers geluk wensen met het behaalde succes en in het bijzon der de wereldkampioen 1970, Ard Schenk. Aldus deelt de rijksvoorlichtingsdienst mee. DEN HAAG Minister M. A. M. Klompé van cultuur, recrea tie en maatschappelijk werk, heeft twee gelukstelegrammen laten verzenden naar Oslo. De teksten zijn: Aan Ard Schenk, Uw verovering van wereld- schaatstitel 1970 was magistraal. Van harte gegund. Aan de gehele Nederlandse schaatsploeg, Hulde aan u allen voor Neder landse schaatsprestaties tijdens Europees en Wereldkampioen schap 1970. Heel Nederland heeft daarvan genoten. Ook het bestuur van de Ne derlandse Sport Federatie heeft twee felicitatietelegrammen naar Oslo doen uitgaan. De teksten zijn: Aan: Ard Schenk. U bent op magistrale wijze wereldkampioen geworden. U heeft ons onvergetelijke dagen geschonken. Met deze geweldige prestatie wenst de Nederlandse Sportfederatie u van harte ge luk. Aan: Leen Pfrommer, In u wenst de Nederlandse Sportfederatie haar grote be wondering uit te spreken voor de behaalde Nederlandse succes sen bij het wereldkampioenschap schaatsenrijden. OSLO Ondanks de successen van het bijna afgelopen schaatsseizoen blijft Ard Schenk bij zijn reeds eer der afgelegde verklaring om het tij dens hel volgend jaar wat kalmer aan te gaan doen en zijn studie af te maken. Dat betekent niet dat Schenk voor de schaatssport verlo ren is, want de Noordhollander wil wel bij de speciale sprintkampioen schappen van de partij zijn. Deze kampioenschappen eisen een veel minder intensieve voorbereiding dan die voor de klassementswedstrijden. minder overtuigend dan hij zelf had gewild. Halverwege had hij een flin ke voorsprong opgebouwd, maar hij was in de steeds intenser wordende kou te zorgeloos met zijn krachten omgesprongen en moest toestaan dat Claeson in de slotfase nog heel dichtbij kwam. Tegen die rit ten einde was, kreeg het Oranje-legioen zijn langverbeide huldiging. De ingenomen anti-vries drankjes hadden de koppen verhit. Schenk kon nog net op tijd zijn ereronde be ëindigen en langs het politiecordon wegkomen. Toen drong het klom penlegioen onverbiddelijk op. Het mangelde de tulpen strooiende Jan Bazen en Jan Bols en beschadigde de muziekinstrumenten van de po- litiekapel van Oslo. De ordebewa kers hadden totaal geen greep meer op de hossende massa. Hier en daar lieten de Noren de confettiregen van versnipperde kranten op de schaats- ovaal neerdalen. Een speciaal ere saluut aan Magne Thomassen, de populaire eeuwige tweede in Noor wegen, die de aanval van Verkerk op zijn tweede plaats in de eind rangschikking met verve had afge slagen. Hegemonie Het wereldkampioenschap van 1970 was uitsluitend een gevecht tussen Nederland en Noorwegen. Van de eerste tien in het eindklas sement komen er negen uit een van beide landen. Nederland legde met Schenk, Verkerk, Bols, Verheyen en Van Dijk beslag op de eerste, derde, vierde, negende en zestiende plaats. Noorwegen greep met Thomassen, Fornaess, Stensen, Tveter en Hen- driksen de tweede, vijfde, zevende, achtste en tiende plaats. Van de elf andere deelnemende landen kon alleen Zweden zich met een vijfde (Claeson) en een elfde plaats (Höglin) enigszins handhaven. De Russen kwamen opnieuw in het spel niet voor evenmin als Finland. Beter nog dan in het eindklasse ment komt de Nederlandse hege monie tot uitdrukking in de medail leverdeling. Van de vijf gouden me dailles waren er vier voor ons land. Jan Bols won de vijf en tien kilome ter, Ard Schenk eiste de sleutelaf stand, de 1500 meter, voor zich op en werd eerste in het eindklasse ment. In totaal greep Nederland tien ereprijzen, Noorwegen vier en West Duitsland met Erhard Keiler een en dat was nog slechts zilver, want een van de zaken die dit wereldkam pioenschap duidelijk aan het licht bracht, is dat de hegemonie van de typische sprinters op de 500 meter is aangetast. Weliswaar werd de Ja panse snelheidsmachine Keichi Su zuki na drie valse starts gediskwa lificeerd (hij bleef overigens als eni ge beneden de veertig seconden) maar een typische klassementsrij der als Schenk kwam op Keiler slechts 0,04 seconde tekort, terwijl Magne Thomassen toch in de eerste plaats klassementsrijder de Duitser zelfs ruimschoots vóór bleef. Die ontwikkeling verhoogt onge twijfeld de kans van Ard Schenk om het volgende weekeinde in West Allis ook de derde titel van dit sei zoen te grijpen: het sprintkampioen schap van de internationale schaats- federatie. Drie Nederlanders streden dit weekeinde in de eerste linie. Ard Schenk was duidelijk de meest com plete rijder uit het veld. Hij kende geen enkel zwak moment. Verkerk ging op de korte afstand veel be ter dan in Innsbruck, maar miste op de 5 en 10 kilometer de macht om snel te beginnen en snel te eindigen. Hij reed op vlakke schema's. Zon der te willen eigenlijk. „Ik was eigenlijk van plan sneller te ver trekken, maar er is iets dat me te gen hield." Oorzaak: de drie weken, waarin Verkerk wegens ziekte niet heeft kunnen trainen. Bols won zo wel de vijf als tien km een pres tatie, die veelal voldoende is om de titel te grijpen. De Hoogevener ver speelde echter zijn kans op de 1500 meter. Bij de kruising werd hij door de hevig zwaaiende kruispuntwach ter vol in het gezicht getroffen. „Ik raakte helemaal uit balans", vertel de hij later. „Die man deed steeds vervelend als een Nederlander pas seerde. Ook Jappie van Dijk had daar last van," aldus Pfrommer. „Maar wat kun je eraan doen. Als je protesteert mag je misschien over rijden en wat schiet je daar mee op. Als er ook nog een 10.000 meter op het programma staat?" Opvallend goed Voorts reed Eddie Verheyen een opvallend goed kampioenschap. Zijn vijf en tien kilometer waren van voortreffelijk gehalte. Jappie van Dijk kon eveneens op de lange af standen goed meekomen. „Onze vierde en vijfde man komen echter op de korte afstand sprintsnelheid tekort ten opzichte van een Stensen en een Hendriksen. Voor het grote publiek lijkt misschien dat de No ren hier in Oslo hebben teleurge steld maar als je al hun prestaties bij elkaar optelt, komen ze mis schien zelfs beter uit de bus dan wij. Het is bepaald niet zo dat wij de wedstrijden helemaal hebben be heerst," aldus Pfrommer. De man die op het ijs van Bislet terug kwam. Want daarop komt het bij Kees Verkerk toch neer. Achter deze Ard Schenk, achter deze Magne Thomassen was zijn derde plaats bijzonder eervol. OSLO De gedetailleerde resultaten van de beste zestien rijders van de strijd om het wereldkampioenschap in het Bisletstadion te Oslo zijn: (ach- puntentotaal; tussen haakjes telkens de klassering op de diverse afstanden): 1. Schenk 40,30 3) 2.04,4 1) 7.30,7 3) 15.33,0 4) 173.487 2. Thomassen 40.15 1) 2.06,1 3) 7.33,5 4) 15.27,2 2) 173.893 3. Verkerk 41,57 (10) 2.04,6 2) 7.29,0 2) 15.28,6 3) 174.433 4. Bols 41.78 (14) 2.08,1 9) 7.28,6 1) 15,22,6 1) 175.470 5. Fornaess 40,87 6) 2.06,2 4) 7.38,2 7) 15.39,2 6) 175.717 40,78 5) 206,2 5) 7.39,8 (11) 15.57,4 (13) 176.697 7. Stensen 41.62 (12) 2.07,0 6) 7.37,4 6) 15.46,9 8) 177.038 8. Tveter 41.17 8) 2.08,2 (10) 7.36,9 5) 15.53,7 (10) •177.278 9. Verheyen 42,24 (18) 2.07.5 7) 7.39,0 8) 15.35,8 5) 177.430 10. Henriksen 41.62 (12) 2.08,6 (11) 7.39.4 9) 15.48,0 9) 177.827 11. Höglin 41,12 7) 2.08,0 8) 7.42,8 (14) 16.06,3 (16) 178.382 12. Koskinen 42,28 (19) 2.10,1 (14) 7.39,5 (10) 15.46,5 7) 178.922 13. Zimmermann 42,07 (17) 2.09,4 (13) 7.40,9 (13) 15.59.8 (14) 179.283 14. Lavroesjkin 42.43 (21) 2.09,3 (12) 7.44,0 (16) 15.57,0 (12) 179.780 15. Joemasjev 42,56 (22) 2.11,7 (16) 7.43,7 15) 16.03,9 (15) 181.025 16. Van Dijk 43,28 (26) 2.12,4 (17) 7.40,7 (12) 15.56,6 (11) 181.313 O ALKMAAR Scheidsrechter Hoppenbrouwer zag er geen been meer in. Na ruim een kwartier spe len in de tweede helft van de ere divisie-wedstrijd AZ '67NEC be sloot hij het duel te staken, omdat de hevige sneeuwval het geheel on mogelijk maakte de lijnen te onder scheiden. Op dat moment hielden AZ en NEC elkaar uitstekend in evenwicht. Nadat Bob van Rijssel AZ na een half uur de leiding had gegeven, schoot Meyers NEC echter juist voor het rustsignaal van Hop penbrouwer naast. AZ '67: 11. DEN HAAG De wedstrijd AZ '67NEC, die na zestien minuten in de tweede helft wegens de hevige sneeuwval moest worden gestaakt, zal in zijn geheel worden overge speeld. De reglementen van de KNVB schrijven namelijk voor, dat indien een wedstrijd wegens weers omstandigheden moet worden ge staakt, deze opnieuw moet worden vastgesteld.. Het Nederlandse legioen amu seerde rich in Oslo. Geen wem der ook, met een eerste, een der de en een vierde plaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9