in ARPNederland moet uit de NAVO gaan mijn volgende pakje is weer Verduistering van huizen weer in Egypte ingesteld Arabisch verzet: Niet verantwoordelijk voor brand in Miinchen MASSAMOORD IN DORP BIAFRA? Geen stemming over drie standpunten Von Thadden weer voorzitter van de NPD Mening over defensie was sterk verdeeld Israël nam olieleiding in gebruik Gewond bij steekpartij Tom Mix Gin nt die smaakt nu eenmaal anders dan andere Lord Dowding overleden Passagiers gefolterd door Noordkoreanen MAANDAG 16 FEBRUARI 1970 WERTHEIM Adolf von Thadden is zaterdag op het congers van de Westduitse NPD opnieuw tot partij voorzitter gekozen. Tijdens het con gres bleken spanningen binnen de partij te bestaan. Benno Herr- y inannsdörfer, voorzitter van de afde- ling Beieren, trad als zodanig af op grond van het feit, dat hij het niet eens is met de ideologie van de par tij, die een dictatoriaal bewind niet uitsluit. De politie heeft 5.000 jongeren uit eengejaagd die bij de congrespartij iemonstreerden. Dat gebeurde met traangas en een laagvliegende heli copter. foto vele nstranten tegen von Tha artij waren in de weer en i politie moest optreden om ze niet al te dicht by het object van hun aversie te laten komen. (Van onze parlementsredactie) UTRECHT De brainstorming van de ARP, vrijdag en zaterdag in het Congrescentrum in Utrecht gehouden, heeft duidelijk aange toond hoe zeer de opvattingen zijn gewijzigd. Vergeleken met vorige programs van acties is er veel veranderd. Conferentie-voorzitter drs. J. de Koning noemde zaterdagmiddag als voorbeelden de nieuwe benadering van de Duitse kwestie, de vele plei dooien voor een samenhangend en rechtvaardig inkomensbeleid en de uitspraken voor nieuwe bestuursvor men (gewesten in plaats van provin cies). „De discussie is zeer uitvoerig, maar ook zeer plezierig geweest", zo typeerde drs. De Koning de be raadslagingen verder. Maar over de bereikte resultaten moet nog verder worden nagedacht. Het gesprek in de ARP zal worden voortgezet. Dat zal zeker het geval zijn met de discussie over de interna tionale politiek en in het bijzonder over de bewapening en de NAVO. Vooral over het vraagstuk van de defensie liepen de meningen uiteen. Een opvallend aantal deelnemers van alle leeftijden sprak zich resoluut uit tegen het gebruik van kernwapens en chemische wapens. Op grond van dit standpunt wenste men uit de NAVO te treden en Nederland de positie in te laten nemen van een ongebonden natie. isten, uks st acoba de KI u ks yoia a li el J; de U ou kii dena \nita e kat eisten ks se len D diver Adoptie en doop (6) Wat weer een fijne kans om onze broeders in de Geref. Kerken (vrijge maakt) af te kraken op een hatelijke, 6i on liefdeloze en felle manier. Is dat broe- lierliefde? Natuurlijk sta ik niet ach ter het besluit van de synode dier kerken, maar dat is toch nog geen n vrijbrief om met termen te gaan smij- Zotenfen als „schijnheilige discriminatie", so o „liefdeloosheid", „heren theologen", tisten „curie c.q. inquisitie'', „sekte" en „trap Beven»? Heilige verontwaardiging is wat an ders dan een gelijkvloerse scheldpartij chrii 0P lasterlijk niveau. Overigens: waar- isten om generaliseren we weer zo? Maken mJif tegenwoordig theologen de kerk uit of bestaan nog eenvoudige, eerlijke gelovigen die we pijn zouden doen EUy door hen mede-verantwoordelijk te •w 5telIen voor een beslissing, waarvan ze met schrik in de krant lezen? Kcthel Mevr. Van Clarissen-Visser Adoptie en doop (7) Het lijkt soms net of wij. gelovigen, niet weten wat God bedoelt met „el kaar liefhebben". Enfin, ieder is voor zichzelf verantwoordelijk. Zo ook met de ..adoptie-doop-vraag". Uit welk motief laat je je kindje 115dopen? Als volwassen gelovige heb ik ,r hij mijn. belijdenis mijn doop aan vaard en wil -ik in die toegezegde belof ten geloven en wandelen. Het uit mij pln~* geboren kind hoort, net als ik. in dat ■gesloten verbond met de hemelse Va der en daarom laat ik het daarin ook bijschrijven. Adopteer ik nu een kindje, dan heb Ik het wel net zo lief als het eigen kind. maar mijn verantwoordelijkheid zou het. geloof ik, winnen van mijn gevoel. Mocht het kind het bij het groter worden naar vinden niet ge- doop; te zijn dan zou ik er op die tijd een feestelijke doop-zondag van ma ken Wat zal het heerlijk zijn als dat kind zelf zegt: „ik houd van de Here Jezus" Ik zie hier geen discriminatie in. wel een „doordenkertje". Rotterdam. Mevr. J. G. Labots-Klavcr Adoptie en doop (8) Moet nota bene een studie-depu- iaatschap beslissen of een kind ge doopt kan worden? Heeft Gods Woord dan niets meer te zeggen? Gewoon doen wat in de bijbel staat: de kinderen tot Jezus brengen! Ook de discipelen wilden de Heiland al de les 'ezen over wat wel mocht en niet "tocht. Het rijkste voor een vader e "loeder is daaraan maling te hebben de hun toevertrouwde kinderen tot Jezus te brengen, die hen zegent. Oen Haag W. R. v.d. Heetkamp MÜNCHEN Het is vrijwel zeker, dat de brand in het joodse bejaardentehuis in München, waarbij zeven mensen om het leven kwamen, met opzet is ge sticht. Dit heeft de hoofdcom missaris van politie Manfred Scheiber in München dit week eind meegedeeld. Na de brand Ï6 in het gebouw een benzineblik gevonden. De politie is ervan overtuigd dat de brand met ben- nzine is aangestoken. Het blik werd aangetroffen op de trap waar Je brand ontstond. Inmiddels heeft minister Genscher meegedeeld, dat de beloning voor de opsporing van de daders is verhoogd tot 75.000 Mark. de hoogste die ooit in West-Duitsland is uitgeloofd. Geen spoor De Westduitse politie heeft nog steeds geen spoor gevonden van de brandstichters. Er is een scherpe be waking afgekondigd voor alle joodse eigendommen in de bondsrepubliek. Verder is voorgesteld dat de douane scherper gaat letten op de visa van sommige buitenlanders. Een woordvoerder van de Ara bische guerrilla's heeft de beschuldi ging, als zouden Arabieren voor de brand verantwoordelijk zijn „kwaad aardige propaganda" genoemd. „Deze ex-Nazi's denken dat ieder- TEL AVIV de oliepijpleiding tussen de Rode Zee en de Middel landse Zee is al enige dagen in be drijf, zo is van welingelichte zijde in Tel Aviv vernomen. De buis, die een capaciteit heeft van 60 miljoen ton olie per jaar loopt van Eilat naar een kleine haven in de buurt van Asjdod aan de Middel landse Zee. Met de aanleg ervan werd enige maanden na de zesdaagse oorlog begonnen Frankrijk heeft met Westduits staal de oliereservoirs van 52.000 ton in houd gebouwd. De installatie heeft bij elkaar 220 miljoen dollar gekost. een net als zij is", aldus de woord voerder over de Westduitse functio narissen. „Niet al te lang geleden de den zij dit soort dingen zelf en nu willen zij ons er de schuld van ge ven." „Wij vinden beschuldigingen, die ons in verband brengen met een aanslag op een heiligdom, verachte lijk. De strategie van de guerrilla s is duidelijk en aanvallen op joodse eigendommen horen daar niet bij", aldus de woordvoerder. De Zuidafrikaanse hartchirurg Christiaan Barnard en zijn negentienjarige bruid Barbara Zoellner worden door de televisie belaagd na de voltrekking van hun huwelijk, zaterdag kort na middernachtDe bruid weigerde op vrijdag de dertiende te trou wen: de plechtigheid werd daar om tot twaalf uur 's nachts uit gesteld. Het paar brengt de wit tebroodsweken door in het eeuwige Rome. Het zal zich daarna in Kaapstad vestigen. Deze deelnemers noemden het poli tiek en militair gebruik van deze de monische wapens in strijd met de be voegdheid van de overheid als diena res van God. Een risico van het lijden onder onrecht en verdrukking mag door een christelijke politieke partij niet worden vermeden door de be reidheid zelf deel te nemen aan mas saal onrecht en absoluut geweld. Verder was er een standpunt gefor muleerd, dat Nederland juist een bij drage kan leveren aan het bewaren van het evenwicht tussen Oost en West door in de NAVO te blijven. Ten slotte bepleitte een groep niet het eerste kernwapens te gebruiken, geen Europese kernmacht te vormen en het bezit van kernwapens te be perken. Geen stemming Het was juist over deze drie stand punten, dat werd gevraagd een stem ming te houden. Partijvoorzitter dr. A. Veerman greep in om dit te voor komen. Hij vond, dat door een derge lijke stemming of opiniepeiling het gesprek ontijdig zou worden be ëindigd. „Een andere keer moeten we een dergelijke uitspraak doen", zei hij. Drs. De Koning liet de beslissing aan de vergadering over. Volgens een ru we telling van de stemmen spraken 52 zich uit tegen een opiniepeiling en 42 voor. Zes deelnemers onthielden zich van stemming. Tijdens de plenaire zitting van het congres was de opmerking gemaakt, dat er zo weinig Kamerleden van hun belangstelling blijk gaven (gesigna leerd werden vier leden uit de Eerste Kamer en zes uit de Tweede Kamer). Voorzitter Veerman zei in zijn slot woord en later tijdens een nabespre king in beperkte kring, dat de Ka merleden veel plegen te doen en op andere wijze bouwstenen aandragen voor het program. De discussie over het sociaal-econo misch beleid leverde een amendement op van CNV-secretaris L. de Graaf. Men sprak zich onder meer uit voor de invoering van een pensioenwet voor werknemers met waardevaste of zo mogelijk welvaartsvaste aanvul lende pensioenen. Een andere wens was een uitbreiding van het pakket op grond van de AWBZ en voor de overige behoeften een beperkte volksverzekering. Program In de eerste vergadering van het partijbestuur zullen de resultaten van de twee dagen noest denkwerk aan de orde worden gesteld. Daarna denkt men een concept-aktieprogram op te stellen, waarover de kiesvereni gingen weer kunnen beslissen. In ju ni zal de partijraad de definitieve tekst van het aktie-programma vast stellen. De bezinningscommissie onder leiding van de heer J. Smallenbroek zal donderdag ter sterkte van 20 man voor het eerst vergaderen. ROTTERDAM In een café aan de Nieuwe Binnenweg heeft zater dagavond de 30-jarige J. J. Hazel, af komstig uit Aruba, twee messteken opgelopen tijdens een ruzie met een groep andere Antillianen. De groep verliet het café, zodat de politie alleen de gewonde man aan trof. Hij is in een ziekenhuis opgeno men. Eindelijk is er... dn ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken KAÏRO Het Egyptische mi nisterie van binnenlandse zaken heeft de bevolking opgedragen in het gehele land een volledige verduistering in acht te nemen. De bevolking werd gevraagd de ramen blauw te schilderen of zwarte gordijnen te gebruiken. Ook werd gezegd dat alle neon verlichting moet worden gedoofd en dat de koplampen van auto's blauw moeten worden geschilderd. De hoofdstraten van Kaïro, die ge woonlijk fel zijn verlicht, boden za terdagavond een sombere aanblik. De verduisteringsinstructies komen over een met die welke een jaar geleden zijn uitgevaardigd en die toen al na een paar dagen vrijwel geheel werden genegeerd. Vrijgesteld zijn grote hotels, cafés en de tientallen nachtclubs die zijn gevestigd langs de weg naar de pyra- mides. °P? (gelost Israëlische vliegtuigen hebben gis teren twee en een half uur lang Egyp tische militaire doelen ten noorden van het Suezkanaal gebombardeerd. De Jordaanse koning Hoessein heeft dit weekeind gezegd, dat de jongste crisis tussen zijn bewind en de Pa lestijnse guerrilla's is opgelost. Hij zei dat de regering per ongeluk de vei ligheidsmaatregelen bekend had ge maakt, zonder daarbij uit te leggen, dat zij niet tegen de guerrilla's ge richt waren. In een interview met de Ameri kaanse journalist James Reston heeft LAGOS Biafranen hebben tegen het internationale waar nemersteam in Nigeria gezegd, dat Nigeriaanse soldaten op eer ste Kerstdag 106 burgers, onder wie vrouwen en kinderen, heb ben vermoord. De massamoord zou zijn gepleegd in het dorpje Arikpo bij de oostgrens van de voormalige staat. De internationale waarnemers hebben hiervan melding gemaakt, maar verklaard geen bewijzen van groepsmoord gevonden te hebben. Zy gaven te kennen dat het gedrag van de Nigeriaanse troepen „net zo goed is geweest als dat van welke strijd macht ook tijdens en na een oorlog". De Nigeriaanse regering heeft in middels laten weten dat op grond van een door haar ingesteld onder zoek is gebleken, dat een bende op standige terroristen een overval op onschuldige burgers heeft gepleegd. Eindrapport In hun eindrapport zeggen de waarnemers, dat zij, ondanks het be hoorlijke gedrag van de federale troepen in het algemeen, gevallen van plundering en verkrachting heb ben geconstateerd. Ook was tijdens een bezoek aan een bepaald deel van het voormalige Biafra gebleken, dat daar geen or ganisatie bestond, die afdoende hulp kon verlenen, hoewel er voldoende voorraden levensmiddelen en medi cijnen aanwezig waren. de Egyptische president Nasser giste ren verklaard, dat het bombardement door Israël van de staalfabriek in Aboe Zaabal een „weloverwogen ter reurdaad" is geweest. TURNBRIDGE WELLS Lord Dowding de Britse luchtmaar- schalk, die tijdens de slag om Enge land de RAF aanvoerde is gisteren op 87-jarige leeftijd overleden. Velen beschouwen hem als de redder van Engeland, doordat hij met zijn slagvaardige Hurricanes de Duit sers dwong om af te zien van een invasie. De luehtmaarschalk heeft weinig waardering voor zijn werk geoogst. Nadat hij herhaaldelijk in botsing was gekomen met de regering werd hij ontslagen van zijn post toen het grootste gevaar was gekeerd. In 1943 ging hij op eigen verzoek met pen sioen. SEOEL Nadat zij zaterdag door de Noordkoreaanse auto riteiten waren vrijgelaten heb ben 39 passagiers van het in de cember gekaapte lijnvliegtuig een persconferentie gehouden op het vliegveld van Seoel. Zij verklaarden dat verschillende van hun zijn gemarteld en geslagen tijdens de 65 dagen dat zij werden vastgehouden. Een van de passagiers was zo mishandeld dat hij nauwe lijks kon praten, lopen kon hij even min. De Noordkoreanen zouden bij hun folteringen gebruik hebben gemaakt van elektrische apparatuur. Van de 51 passagiers en beman ningsleden zijn er twaalf in Noord- Korea achtergebleven. Alleen de tweede piloot en de Noordkoreaanse agent die het vliegtuig zou hebben gekaapt zijn volgens de passagiers vrijwillig gebleven. Tijdens hun gedwongen verblijf in Noord-Korea hadden de luchtreizigers geen enkele bewegingsvrijheid. Een paar keer mochten zij in een zwaar bewaakte autobus een ritje jloor de omgeving maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5