CNV wil NVV en NKV weer in het loonoverleg halen BINNENHUIS70 Iongerustheid over publieke opinie Burger vraagt waar geld ontwikkelingshulp blijft Lawinegevaar nog niet geweken reumatische pijnen Staat mag zedewetten niet verder afbreken Van Dis noemt VN aanfluiting MertensRoolvink zal artikel 8 niet hanteren Kamer aanvaardt FMO-ontwerp Nieuwe partij in Amsterdam Val d'Isère geïsoleerd B t m 15 februari anoy •.rotterilant ,e/enoviteiten ■- DONDERDAG 12 FEBRUARI 1970 LANSER OPTIMISTISCH Voorzitter Lanser heeft goede hoop dat de irie vakcentrales in de toekomst weer samen ian het loonoverleg zullen gaan deelnemen. Ook in Nederland treden rivieren buiten hun oevers, en dit heeft de Waal dan ook gedaan en ver erbuiten bovendien. De veerpont, in tiel func tioneert zodoende'(even) niet meer. I oor praktische, ouderen niet zo'n leuk verschijnsel, maar de jeugd ver maakt zich opperbest. SGP-voorzitter ds. II. G. Abmo: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG SGP-voorzit- er ds. H. G. Abma heeft van- norgen een groot deel van zijn ede op de j aarvergadering van SGP in Utrecht besteed aan iet voornemen van de regering le zedelijkheidswetgeving nog eerder af te breken. Abma: „Men loopt storm tegen wat ïen zwartgekleurd de Staat als zede- ïecster heet. Op het departement 'an Justitie worden voorbereidingen «troffen om ons volk te bevrijden an een pakket zedclijkhcidswetge- jtóg „De echtschei dings wet komt op de LEEUWARDEN De directeur de particuliere stadspostdienst is mieuw veroordeeld tot een boete in ƒ750. Verdachte heeft als direc- ur van de N.V. Schalekamp brieven ten bezorgen en ophalen in Leeu- arden. 'a Prins van Wales is gisteren geïnslal- wd als lid van het Britse Hogerhuis. W!» een lachende prins in de traditio nele kledij van dit (hoge) college. helling. Tegen de zogenaamde 'grote leugen' zijn eindeloos veel bezwaren geuit, maar in hoeveel gevallen was de grote leugen geen grote waarheid? Wat zal het huwelijk betekenen in een samenleving, waar voor- en bui tenechtelijk geslachtsverkeer gaat be horen tot vanzelfsprekende dingen? Homofilie „De abortus moet hoognodig gewet tigd worden en de moeder moet daarover geheel zelfstandig beslissen. De pornografie vraagt om een ruim hartig beleid. Alle vuiligheid moet in ■het belang van de geestelijke volks gezondheid open en bloot in etalages liggen om zoveel mogelijk kopers te maken. Het effekt is geweldig, zeggen de voorstanders. „Homofilie en heterofilie moeten als gelijkwaardige vormen van sek suele genieting zelfde rechten en be scherming verlangen. Dat is ook een eis van deze tijd. „Evenals onlangs voor de lijkbezor ging begraving en krematie werden gelijk gesteld, zullen ook de eed en de belofte ter keuze moeten zijn. Het is duidelijk, dat menigeen, die terug deinsde voor het afleggen van een eed, zijn verklaringen vlotter zal ver gezellen van enige belofte. Hoe langer hoe meer wordt elke herinnering of verwijzing naar een almachtige God verdrongen, ofschoon we niet de ver wachting koesteren, dat dezelfden, die zo schroomvallig tegenover de eedsaflegging staan, hun grove vloe ken binnen de omheining van hun tanden zullen houden". Afgoden Ds. Abma verwacht niet dat de verkiezingen voor provinciale staten een grote invloed zullen hebben op de landelijke politiek. Het is ook geen zuivere aanwijzing hoe de Tweede Kamer er uit zal zien, zelfs niet al zouden er nog dit jaar parlements verkiezingen worden gehouden. Hij kon weinig waardering opbren gen voor de passieve houding van de „zwijgende meerderheid". Het is niet bepaald een moedig standpunt dat die meerderheid aanneemt ten aanzien van luidruchtige maatschappijver nieuwers. Over partijvernieuwing: „De poli tieke partijen zien geen kans de paarden, die op hol zijn. te keren. Onderling en intern verdeeld pro beert men het volk te geven waar het om vraagt: afgoden, broden en spe len. Gezagsinstanties wankelen en men laat zich leiden door het ver duisterd verstand en vleselijke nei gingen". Duxiasheid „Hoe vurig sommigen mogelijk ge hoopt hadden, dat ons volk (na de bevrijding-red.) niet weder tot dwaasheid zou keren, het is jammer lijk genoeg op grote schaal geschied. Met woorden ontleend aan het Oude Testament moeten we verklaren, dat Nederland deed wat kwaad was in de ogen des Heeren en dat ze Hem tot ijver hebben verwekt meer dan al onze vaderen gedaan hadden met hun zonden, die zij zondigden", aldus ds. Abma. (Vaii onze parlementsredaktie) DEN HAAG CNV-voorzitter Lanser heeft de voorzitters van het NVV en het NKV, de heren Kloos en Mertens, uitgenodigd binnen het overlegorgaan van de drie vakcentrales te gaan zoeken naar een oplossing van de loonpolitieke crisis, die is ontstaan door het niet meedoen van NVV en NKV aan het loonoverleg in de SER en de Stichting van de Arbeid. Op een persconferentie, direct na aanvaarding van de Loonwet door de Eerste Kamer, vertelde de heer Lanser dat hij goede hoop heeft dat de drie vakcentrales in de toe komst weer samen aan het loonover leg zullen gaan deelnemen. Als voor beeld noemde hij het opstellen van halfjaarlijkse rapporten van de SER, met dien verstande, dat daarin geen loonnormering meer wordt vastge steld. Het CNV ziet geen enkele aanlei ding uit het loonoverleg te treden, nu de Eerste Kamer zich achter minister Roolvink heeft geschaard. Hij ziet zelf een mogelijkheid, dat de SER zeer binnenkort minister Roolvink zal adviseren over het beruchte artikel acht in de wet, die de bewindsman de bevoegdheid geeft in afzonderlijke arbeidsovereenkomsten in te grijpen. Kaarten al geschud Minister Roolvink heeft de SER na melijk om een advies gevraagd over loonindexering. Bij die gelegenheid zou de SER de minister tevens over artikel acht kunnen adviseren. NKV- voorzitter Mertens echter zei, dat NVV en NKV aan geen enkel SER- overleg zullen deelnemen, dat de toepassing van artikel acht tot gevolg kan hebben. De heer Lanser vond het jammer, dat de Eerste Kamer niet nader is ingegaan op het compromisvoorstel van CNV en NKV artikel acht zo te wijzigen, dat niet. in materiële zin zou kunnen worden ingegrepen. Met de heer Mertens meende hij, dat de kaarten al lang voor het debat in de Eerste Kamer- waren geschud. Men wist van te voren al hoe het zou aflopen. De heer Lanser verwacht geen grote moeilijkheden op het so ciale front door het uittreden van NW en NKV. „Er is in dit debat 1 geen winnaar of verliezez-". aldus de CNV-voorzitter. Materieel gewonnen En Mertens vulde aan: „Materieel hebben we zelfs gewonnen, wapt de minister zal artikel acht in de prak tijk niet gebruiken". De NKV-voor- zitter had weinig op met het voorstel van KVP-Senator Middelhuis (oud- -voorzitter van het NKV), dat ninis- ter Roolvink aan het eind van dit jaar de SER om advies moet vragen over de werking van de wet (de mi nister heeft dat toegezegd). De meeste arbeidsovereenkomsten van dit jaar zijn al gesloten, vele zelfs voor de duur van twee jaar. Er komen alleen nog maar daaraan kan mende wet niet toetsen. De minister heeft gezegd, dat men aan het eind van dit jaar bij de be oordeling van de werkwijze van de wet, ook de voorafgaande twee jaren moet betrekken, omdat toen in de praktijk eigenlijk is uitgevoerd wat nu in de wet staat. Mertens: „Die ervaringen waren nou niet bepaald gunstig. Denk alleen maar aan de bouw-cao". Rookgordijn Beide vakbondsleiders waren het er over eens, dat de Partij v.d.Arbeid wat betreft de motie van AR-senator prof. De Gaay Fortman een "kans i heeft gemist". Natuurlijk stond de fraktie in de Senaat achter de inhoud van die motie over een doelgericht inkomensbeleid, maar alleen uit poli tieke overwegingen stemde men te gen. De heer Lanser zag de motie niet als een rookgordijn of een alibi voor de drie christelijke partijen ten op zichte van de katholieke en protes tantse arbeiders om de Loonwet goed te keuren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het wetsontwerp voor deelneming van de staat in de Nederlandse Financie ringsmaatschappij voor Ontwikke lingslanden N.V.. is gisteren door de Tweede Kamer aangenomen. Tegen de oprichting van deze maatschappij, r'ie is bedoeld om de Nederlandse investeringen in de ar me landen te stimuleren, stemden de PvdA, CPN, PSP, D'66, de Boeren partij en de groep-Aarden. Het amendement van mr. J. A. Mommersteeg (kath.v.), waardoor het doel van de NV duidelijker wordt, werd aangenomen. Ook de motie waarin een studie wordt gevraagd over de westerse investeringen in de ontwikkelingslanden accepteerde de Kamer. AMSTERDAM Nederland is weer een politieke partij rijker. Gis teren maakten Arie Alpert (beter be kend als Haring Arie), ir. W. Stam, fotograaf Cor Jaring, kunstschilder Jan Marten en ex-rookmagiër Robert Jasper Grootveld in het NOS-radio- programma „X, een sprong in het duister" bekend dat de door hen op gerichte partij „Amsterdamse belan gen combinatie" gaat heten. De huidige partijen in Amsterdam zijn in een impasse geraakt, vinden zij. Hier ligt een taak voor Neerlands jongste kind der democratie. Ter gelegenheid van zijn aanstaand bezoek aan Ethiopië kreeg prins Bernhard gisteren op paleis Soesldijk een inspec- tieivagen aangeboden door Toyota voor het Were.ldnatuur- fonds. Op de foto de prins bij zijn nieuwe aanwinst, rechts de heer E. Lawman, een van de directieleden van Toyota- Nederland. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer waren gisteren veront ruste stemmen te beluisteren over de publieke opinie over het ontwikkelingsbeleid. Zo merkte drs. Th. E. Westerterp van de KVP op, dat er een groot ver schil bestaat in de waardering van dit beleid in binnen- en bui tenland. Terwijl men in het buitenland vol lof is over de Nederlandse initiatie ven. is men in Nederland geneigd te zeggen, dat het ontwikkelingsbeleid niet deugt en te weinig wordt gedaan. Mr. dr. M. J. J. A. Imkamp van D'66 wilde de publieke opinie wakker schudden en stelde daarom het vol gende voor: Het thema van de ontwikkelings samenwerking op het lesrooster van de lagere scholen plaatsen; De gemeenten de kans geven een bepaald percentage van zekere inves teringen uit te laten geven voor ont wikkelingshulp. Dr. Imkamp zei: „Nu de wereld een dorp is geworden, moeten de gemeen ten ook hun enge lokale grenzen doorbreken..." Voorlichting Drs. R. Zijlstra van de ARP dacht ook in deze richting, maar dan in veel groter verband. Zijn idee was, dat Nederland zich speciaal het lot zou aantrekken van een van de zeer arme landen. Hij noemde Opper Vol ta, Malavi, Tsjaad en Mali. De bedoeling van drs. Zijlstra is, dat de publieke opinie meer bij enke le landen wordt bepaald. Belangrijk is natuurlijk ook de goede voorlich ting over de ontwikkelingssamenwer king. Reportagereizen zouden daarom VAL D'ISÈRE In de Franse i Alpen hebben zich gisteren nog I minstens een dozijn lawines voorgedaan, waarvan acht in de l buurt van het wintersportcen- trum Val d'Isère, waar de dag tevoren 42 mensen door een la- wine werden gedood. Op een bergweg aan de rand van Val d'Isère werden vier auto's door een sneeuwmassa honderd meter meegesleurd. Daarbij liep echter nie mand letsel op. De hulpactie voor Val d'Isère wordt vanuit de naburige stad Bourg St. Maurice georganiseerd. Hoewel de weg door verscheidene lawines was versperd, wist een militair convooi voorafgegaan door een bulldozer de wintersportplaats te bereiken. Ze voerden levensmiddelen aan, en doodkisten voor de slachtoffers van de lawineramp. In het wintersport centrum zijn ongeveer 10.000 mensen van de buitenwereld afgesloten. Een even groot aantal zit opgesloten in de meer naar het noorden gelegen Tig- nes. Herhaling voorkomen Voor het stadhuis van Bourg St. Maurice speurden ouders van de kin deren, die in het getroffen jeugdcen trum logeerden, de tot dusver gepu bliceerde, nog onvolledige lijsten van doden en overlevenden af. Minister van binnenlandse zaken Raymond Marcellin, die de leiding van het hulpwerk heeft, zei dat nie mand de ramp had kunnen voorzien. Maar een regeringswoordvoerder in Parijs deelde mee dat president Pom pidou en zijn kabinet alle redelijke preventieve maatregelen genomen wensten te zien om een herhaling van zo'n ramp tegen te gaan. Ook Zwitserland heeft van lawines te lijden. Er is echter geen melding gemaakt van slachtoffers. De weg naar de tunnel door de grote St. Bern hard, die Zwitserland met Italië ver bindt, is door een enorme sneeuwin- storting versperd. De lawine heeft ook een spoorbrug op de lijn Mar- tigny-Orsières meegesleurd. In het kanton Wallis vormen helikopters voor sommige bergdorpen de enige verbinding met de buitenwereld. Plastic mijnenveger voor Britse marine LONDEN De Britse marine krijgt de beschikking over een mij nenveger van plastic met een lengte van 47 meter. Het schip van kunststof gaat ruim 17 miljoen gulden kosten, en heeft als voordeel dat magnetische mijnen niet op haar aanwezigheid reageren. TSK Bejaard echtpaar op rijksweg gedood TIETJERKSTRADEEL Gister- middag heeft een verkeersongeluk op de rijksweg Leeuwarden-Groningen het leven gekost aan W. Rienks (75) en B. Rienks-Schaafsma (74). De auto van het echtpaar uit Ber- gum was in botsing gekomen met een personenwagen uit de richting Leeuwarden, toen de bejaarde auto mobilist de rijksweg opreed. nuttiger zijn dan de zogenaamde oriëntatiereizen van ambtenaren. Drs. Zijlstra maakte zich zeer onge rust over de publieke opinie. Bij de ontwikkelingssamenwerking maakt men gebruik van allerlei termen en afkortingen, waarvan niemand iets begrijpt. Zo is het ontwikkelingswerk lang zamerhand een vorm van elitedenken geworden, waaraan de gewone burger part noch deel heeft. Maar, zei drs. Zijlstra, die gewone burger moet wel geld geven. En hij zal bereid zijn een steeds groter deel van zijn inkomen af te staan. Wel stelt hij evenwel nuchter de vraag waar zijn geld is gebleven en hoe besteed. Die vraag dan moet in alle duidelijkheid worden beant woord. Dan alleen kan de publieke opinie voor het slagen van het tweede decennium voor de ontwikkelingssa menwerking gemobiliseerd blijven. De woordvoerder van de ARP, die zei alle waardering te hebben voor het beleid van minister Udink vroeg zich toch af, of de ontwikkelingshulp inderdaad een onderdeel moet zijn (dus afhankelijk) van de buitenlandse politiek. Waarom moet hulp aan Cuba wor den uitgesloten. Of op grond van onze buitenlandse politiek aan.... Grieken land? En is het juist onze normen meteen te laten gelden voor de arme landen? Verder wilde drs. Zijlstra graag de vraag beantwoord hebben waarom in het ene land het ontwik kelingswerk wel slaagt en in het an dere land niet. Kritiek Een zeer kritische rede kreeg mi nister Udink te horen van drs. H. M. Franssen van de PvdA. Hij zei, dat de ontwikkelingssamenwerking met een land mislukt is, wanneer de ver betering van het lot van de massa niet is bereikt. Drs. Franssen vervolgde: „Ik kan mij niet onttrekken aan de indruk dat de minister aan de sociale kanten van het ontwikkelingsvraagstuk te licht tilt." Bij het verlenen van ontwikke lingshulp, stelde drs. Franssen, mag het sociale onrecht niet blijven be staan. De structuren moeten worden veranderd. Hij herinnerde aan de waarschuwing van bisschop Helder Camara, dat de ontwikkelingshulp de bezittende klasse nog rijker maakt en de armen nog armer. Ook in de vergadering van de We reldraad van kerken in Montreux heeft men deze waarschuwing kun nen horen. De hulp kan niet neutraal zijn, want dan gaat men aan menson terende situaties voorbij. Met dr. Imkamp vroeg drs. Frans sen zich af of de restauratie van het Instituut voor de tropen wel als ont wikkelingshulp is te zien. en wilde Cuba op een lijn zetten met andere ontwikkelingslanden. Opdracht De heer P. Jongeling van het GPV sprak zich positief uit over de ont wikkelingshulp. Volgens de Bijbel hebben de volkeren de taak de gehele aarde tot ontwikkeling te brengen. Daarom willen we onze grote inspan ningen getroosten en geen verschil maken tussen hier en ginds. Overi gens was de heer Jongeling, gezien de geringe communistische bereidheid mee te werken, niet al te optimis tisch. Hij stelde de vraag, nu de slechte uitvoering van hel verdrag van New York Indonesië nog langer als voor- keursland te behandelen. De heer Jongeling wilde Indonesië geen hulp op grote schaal meer verlenen. Ook de heer Van der Spek van de PSP wenste Indonesië te straffen. Hij diende een motie in met het verzoek de hulp aan Indonesië afhankelijk te stellen van het staken van de onder drukking en vervolging van anders denkenden. verpakking: 14 en 40 tabletten Zending 4e internationale beurs voor woninginrichting 12.000 m woon-ideeën f tentoonstelling 'kinderen wonen' de keuken van de toekomst parodie-meubelen dag^ijks: 11-17 en 19-22.30 u. zondags 12-18 u. Drs. Franssen liet zich niet enthou siast uit over de medefinanciering van particuliere projecten. De spreker van de PvdA bracht de kwaliteit van dit werk in het geding en sprak van risico's. Drs. Westerterp van de KVP daar entegen wilde de posten voor de me definanciering van dit werk van zen ding en missie sneller laten stijgen, zoals in het verleden reeds was ge beurd. Het particuliere initiatief is belangrijk in het ontwikkelingswerk. Er is reeds een stuwmeer van aan vragen voor projecten ontstaan. De pot voor de medefinanciering is ech ter leeg. De' KVP sprak zich verder uit voor de oprichting van een Rea- doptatiefonds, dat financiële compen satie zou kunnen bieden voor de afzet van produkten en halffabrikaten uit de ontwikkelingslanden. Bij de SER en de EEG zou hierover advies moe ten worden ingewonnen. Ook wenst de KVP een Europees investerings fonds voor Latijns-Amerika. Drs. Westerterp had vooral kritiek op het ontbreken van een ontwikke lingspolitiek door de EEG. Mr. C. A. Bos van de CHU besprak vooral de internationale aspecten van de hulp verlening en leverde enige kritiek op het Pearsonrapport, waarover we on langs schreven. De afgevaardigde van de CHU ont kende, dat Nederland had meegedaan aan de boycot van Cuba. Hij geloofde, dat het staken van deze boycot een internationale ontspanning betekent (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Tijdens de voort zetting van het debat over de begro ting van buitenlandse zaken heeft de heer C. N. van Dis de organisatie van de Verenigde Naties een open bare aanfluiting genoemd. De grondslag van de volkeren organisatie is hu manistisch. De VN zijn niet bij machte de vrede te handhaven, zei de heer Van Dis. Handhaving van de vrede is al leen maar moge lijk wanneer de volkeren zich verootmoedigen. Volgens de heer Van Dis treden Van Dis de Verenigde Naties het recht met de voeten. Vooral de kleine landen moeten het ontgelden. Aan de Pa poea-bevolking is schreiend onrecht aan gedaan. Het verdrag van New York is door de Indonesië niet na gekomen. Ook wilden de Verenigde Naties niet helpen in Biafra. De heer Van Dis vond bet verder verkeerd, dat de Verenigde Naties een land als Zuid-Afrika door middel van resoluties de les lezen. Het Kamerlid van de SGP her haalde nogmaals zijn bezwaar tegen het handhaven van de Nederlandse ambassade in het Vaticaan. Hij had hiertegen principiële bezwaren. Het debat leverde verder nog twee moties op van de PSP. In de eerste motie van de heer A. G. van der Spek wordt de erkenning van de Duitse Democratische Republiek ge vraagd als een belangrijke bijdrage van de ontspanning in Europa. Ook vraagt de PSP de volkenrech telijke erkenning van de Democrati sche Republiek Vietnam om zo te de monstreren, dat men het niet eens is met de politiek van de Verenigde Staten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9