Coretta Kim, wesf mieer Er is terms Arabieren wilden passagiers gijzelen Begeleiding bij het VPRO-kijk en Ik zet zijn strijd op eigen manier voort DE AARDE IN LIEFDE BEWOONBAAR MAKEN MEVROUW CORETTA KING: Geen correspondentie Dopperkerken met Fortman met Jurgens op de PPR-tour Bronchiletten Albeda uit PAK NOGAL WAT OPSTAND Aanslag niet gericht op Day an jr. 99 Synode in Hoogeveen Ds. Van Helsdingen (91) overleden DONDERDAG 12 FEBRUARI 1970 AMSTERDAM Lord, I can't turn back. Lord, I can't turn back. Heer, ik kan niet terug, zong Coretta King. Met dit lied beleed izq gisteren op het bevrijdingsconcert in het RAI-congrescentrum wat haar drijft om in het voetspoor van haar man Martin Luther King voort te gaan. Lord, I can't turn back, just because I've been born again. I. be lieve, that Jesus will my soul receive. You can talk about me just as much as you please. Heer, ik kan niet terug, omdat ik op nieuw geboren ben. Ik geloof, dat Jezus mijn ziel redt. U kunt over mij beschikken zoveel U maar wilt. Dit lied laat iets zien van de instel ling van deze beide mensen, die voor immense opgaven werden gesteld. Een moeizame weg. Een vroege dood voor de een. Een eenzaam doorzetten, doorvechten voor de ander. Gelatenheid Het optreden van Coretta King deed onwillekeurig terugdenken aan dat van haar man zes jaar geleden op de wereldbaptisten vergadering, ook in de RAI. Bij beiden een gelatenheid van mensen, die veel verdriet hebben geleden (Nobody knows the trouble I have seen) en veel moeten verduren en verwerken, maar met een moed en rust, die alleen het geloof kan geven. Geloof in God en geloof in het grote vrijheidsideaal, dat begon in de Ver enigde Staten en dat verlossend moet zijn voor de hele wereld. Onder de felle schijnwerpers van de televisiecamera's bracht Coretta King, gekleed in een heel lichtblauwe japon, een uitgebreid repertoire van declamatie en liederen. In beide ge vallen werd zij begeleid door de ne ger-pianist Russell Goode. Dr. J. 'J. Buskes leidde haar in op zijn beken de geëmotioneerde wijze („Soms ver wijt ik God. dat hij Luther King en niet mij heeft laten sterven"). Mevrouw King vertelde eenvoudig over het leven van haar man en haar, het begin van de geweldloze bewe ging, de busstaking en het niet meer terug kunnen dat daarop volgde. In 1967 wordt de strijd voor recht aan die van de vrede gekoppeld als King de vinger bij Vietnam legt. diecentrum voor negers, waarover onze krant gisteren uitvoeriger schreef. Jammer, dat de NCRV geen betere uitzendgelegenheid kon vinden voor dit programma dan zaterdagavond kwart voor elf op het tweede net. In de grote saai van het congrescen trum van het Amsterdamse RAl-gebouw hebben duizenden een vrijheidsconcert bijgewoond: medewerking verleende me vrouw Coretta King. De droom Zij declameerde het bekende vi sioen van haar man „De Droom" en sprak over de laatste kruistocht. Hij deed een beroep op Amerika met al zijn rijkdom en welvaart. Hij was weds het geweten van een volk toen bi door de kogel viel. „Er gaat b-acht uit van zijn verlossende woor den voor alle volken van de hele we reld om de aarde bewoonbaar te ma ken in een verlangen naar liefde." De gesproken tekst met pianobege leiding op de achtergrond werd afge wisseld door spirituals, die zij zong, loals „Mv feet are tired but my soul is rested" (Mijn voeten zijn moe, maar mijn ziel is uitgerust), zoals een oude negerin op een vredesmars eens xei. Natuurlijk ontbrak „He's got the de zaal staande meezong met „We shall overcome". Een bijzonder accent bij dit laatste lied gaf de medewer king van het koor The Rivals onder leiding van Rob van Dijk met het trio Louis van Dijk. INon-conformist Dr. Buskes zei in Coretta Kings stem de stem van Martin te herken nen, die in deze genadeloze wereld duizenden heeft geholpen hun geloof Van onze parlementsredactie DEN HAAG AR-radikaal Bas de Gaay Fortman gaat met PPR-voorzit- ter Erik Jurgens op een politieke tournee langs enkele provinciale hoofdsteden en Heerlen. Hij zal de AR-kiezers in die provincies waar de PPR met een eigen lijst uitkomt, aanraden op de PPR te stemmen. Onder het motto „PAK van ons hart" zullen Erik Jurgens en vi- ce-voorzitter Andre van der Louw van de PvdA, een politieke tournee ma ken langs twaalf plaatsen, waaronder Rotterdam en Den Haag. Deze geza menlijke presentatie moet afwijken van het oude stramien van politieke bijeenkomsten. Aan de hanid van filmbeelden en geluidsbanden zal men proberen de kiezer uit zijn tent te lokken en een discussie aan te gaan met Jurgens en Van der Louw en in elke provincie kandidaten voor provinciale staten. In sommige provincies zullen ook PSP'ers aan de tournee meedoen. De discussies met het publiek zul len door verschillende journalisten worden „geactiveerd". Frits van de Poel, Koos Postema en Marcel van Dam hebben hun medewerking toe gezegd. Deze presentatie beoogt een aantal kernpunten van het gezamenlijke op treden van de progressieve partijen en de daaruit voortvloeiende moge lijkheden voor politieke vernieuwing helder voor te stellen, aldus de initia tiefnemers. Met nadruk verklaren Jurgens en Van der Louw dat de provinciale sta tenverkiezingen niet als zuiver pro vinciaals mogen worden beschouwd, maar dat ze beslist landelijk van gro te betekenis zullen zijn. Ze hopen de kiezer dat dan ook duidelijk te ma ken. rio«tdrank in tabletvorm. 1.- niet te verliezen. De Amsterdamse predikant betrok Kings leer ook op Nederland. Van hem is het woord „Jezus was een non-conformist, dus moeten wij dat ook zijn". Zoals bekend bezocht mevrouw King, die inmiddels naar Stockholm is vertrokken, ons land in verband met haar boek Mijn leven met Mar tin Luther King, waarvan de Neder landse vertaling eind verleden jaar bij de Amsterdamse uitgeverij Ten Have is verschenen. In samenwerking met de NCRV-te- levisie heeft Ten Have deze avond georganiseerd. De opbrengst is be stemd voor het Martin Luther King Memorial Centre in Atlanta, een stu- fVan onze parlementsredactie) DEN HAAG Het a.r. Eerste-Ka- merlid prof. dr. W. Albeda zal we gens tijdgebrek niet langer deelne men aan het werk van het Progres sief Akkoord.. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM De VPRO propa geert zich als de omroep, die geen water in de wijn doet en aandacht vraagt voor vernieuwingen, die vaak nog geen gemeengoed zijn. Daarom behoeft niemand zich onderschat te voelen, als we enige begeleiding ge ven bij :h«t ev. kijken vanavond naar een keur van programma's van de VPRO, die nogal wat opstand en op standigheid representeren. Misschien valt een en ander U dan de VPRO-bedoeling ten spijt ove rigens wat minder rauw op 't dak. Van de Engelse groep Soft Machine, die op 16 januari optrad in de Rotter damse Doelen en zich daar liet fil men, niets dan goeds. U kunt er di rect na 7 uur een dik half uur van genieten. Er blijft dan nog een kwar tiertje over voor het vertonen van een van die korte Nederlandse films, die met subsidie van CRM zijn ge maakt en toch (bijna) nooit vertoond worden. Zoals U weet, heeft de VPRO zich over een aantal van die films ontfermd om ze een tv-kans te geven. Vanavond een film van Meino Zeillemaker: Cinderella keert terug. Of er een schokje in zit, vertelt de VPRO nog niet. Na wat berichten uit de samenle ving zullen we eens veronderstel len, dat er pedagogische academies aan te pas komen? begint een nieuwe serie, die cabaretier Jaap van de Merwe voor de VPRO samenstelde en die RobTouber regisseert. Dc titel „Dagboek van een oproer kraaier", met ondertitel voor deel 1 •Maagden en Geuzen", mag U al dui delijk maken, dat er in dc liedjes, die Jenny Arean, Adcle Bloemendaal, Henk Molenberg, Boudewijn de Groot, Ferd Hugas en een koor ten gehore brengen, geen blad voor de mond wordt genomen. Er Is alles aan gedaan om de show geestig op te die nen, maar zoetsappig zal het niet zijn. In een reportage „Zengakuren" kunt U zien wat Roelof Kiers aan ervaringen opdeed, toen hij in Japan zocht naar de kernen van het gewel dige studentenverzet, dat daar in 1948 al begon. Vergeleken bij de toestan den, die deze studenten teweegbren gen, terwijl zij universiteiten uit el kaar rukken (figuurlijk), met de op roerpolitie vechten en in groepen ge organiseerd ook als vijanden tegen elkaar optrekken, zonder bij dit alles enig alternatief te bieden, was de Amsterdamse Maagdenhuisbezetting een braaf kinderspelletje. Erg gemakkelijk bad Kiers het niet bij zijn „onderzoek": niet alleen moest hij opzijspringen voor rond vliegende keien, maar het taalpro bleem en het feit dat ondervraagde studenten geen directe antwoorden konden of wilden geven, vormde een hele barrière om tegen op te klaute ren. Om 10 uur dan nog een tv-spel van heel merkwaardige allure. Samuel Becket schreef „Hét Joe" niet alleen zorgvuldig, maar hij gaf ook precieze aanwijzingen voor de actie en zelfs voor het werk van de ene camera, die eraan mag meewerken. Kees Brusse speelt, zwijgend, de enige rol. Hij is een ondere man, die de eenzaamheid zoekt na een kwalijk leven en daarbij onweerhoudbaar MÜNCHEN De Arabische aanslag van gisteren op de lucht haven van München was niet gericht op de persoon van Assaf Dayan, de zoon van de Israëlische minister van defensie. Dit is gis teren in München meegedeeld. Eén van de daders bevond zich tijdens de aanslag enkele ogenblikken vlakbij de ministerszoon en had hem dus gemakkelijk kunnen doden. Gisteren is de identiteit bekend ge maakt van drie van de vier de daders van de aanslag op het vliegveld Riem in München. Het zijn de Jordaniërs Hadidi Mohammed 28) en Saleh Ab- der Rachman (21), en de Egyptenaar El Hanafi Mohammed (24). Zij zijn officieel in staat van beschuldiging gesteld. Bij de aanslag kwam een 32-jarige Israëliër om het leven. Hu zou zich volgens ooggetuigen op dc granaat, die in de bus met passagiers voor een El-Al Kjnvliegtuig naar Londen was gegooid, hebben gewor pen om de overige reizigers te be schermen. Elf personen werden met verwondingen opgenomen in een zie kenhuis. Onder hen bevonden zich onder meer een politieman, de gezagvoerder van het vliegtuig en de Israëlische actrice Hannah Meron, die er ernstig aan toe is. Zij is reeds twee maal geopereerd. Israëlische chirurgen hebben zich naar München begeven om daar het medische team bij te staan. De 46-jarige actrice was met de zoon van de Israëlische minister van defensie Assaf Dayan naar Lon den onderweg om te onderhandelen over het maken van een Amerikaanse verfilming van de musical „Fiddler on the roof'. Ontvoering De leider van de „Alhaja Alamila", een commandogroep voor de bevrij ding van Palestina, dc 42-jarige Is- sam Saratawi heeft meegedeeld dat het doel van de aanslag de ontvoering was van enkele Israëliërs naar een Arabisch land. Zij zouden dan voor wordt gekweld door verwijtende stemmen, die in zijn hoofd klinken. Aan het woord is in dit halve uur een vrouwenstem (Lies Franken), die hem monotoon in herinnering brengt, heel precies, hoe hij haar liefde heeft vermoord. Langzaam en onbewogen de stem, verstard en zwijgend "le man, telkens een paar seconden stilte, waarin de camera steeds dichter op de man inrijdt. Dit alles behoort heel beklemmend te zijn voor de toe schouwer. Maar als U denkt, teveel van het goede te krijgen, dan is op dat tijd stip de TROS op Ned 2 met luchtig vermaak: 24 uur uit het leven van Roger Bunn, een aankomende pla- tenartiest die „een vreemde vogel" wordt genoemd. gevangengenomen commando's van de organisatie kunnen worden uitge wisseld. De passagiers weigerden echter aan de bevelen van de commando's gevolg te geven. De bendeleider deelde te vens mee dat Duitsland was aange wezen als plaats van de aanslag uit protest tegen de pro-Israëlische poli tiek van de bondsregering. De actie-, organisatie zou sinds de oprichting in 1968 reeds 250 Israëlische militai ren hebben gedood door sabotageda den. Sonia Gaskell krijgt eregeld DEN HAAG De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk dr. M. Klompé heeft op advies van de raad voor de kunst besloten als blijk van waardering voor de bij dragen .aan het Nederlandse kunstle ven, bijzondere eregelden toe te ken nen aan mevrouw Sonia Gaskell, dans, mevrouw Mascha ter Weeme, muziek, en aan dr. Willem Gehrels, in de sector beeldende kunst en bouw kunde. Gistermiddag, voor de grootscheepse massabijeenkomst in de RAI in Amsterdam waar zy o.m. negrospirituals zong is mevrouw Coretta King, weduwe van dr. Martin Luther King, door koningin Juliana op paleis Soestdijk ont vangen. door Rolf Hoekstra AMSTERDAM Haar melodieuze stem past wonderwel bij haar charmante verschijning. Met een vage glimlach staat ze de journalisten te woord in een zaal van het deftige Amstel- hotel. Aan het slot van de persbijeenkomst sig neert ze, voor wie dat wil, haar boek met de woorden: Best Wishes, Coretta Scott King. In een fors handschrift. Dan trekt ze haar paarse jas aan over een jurk van dezelfde kleur met daaronder een felrode coltrui, snel op weg naar paleis Soest dijk waar koningin Juliana haar een lunch aanbiedt. Waarom schreef ze het boek „Mün leven met Martin Luther King". „Velen kennen hem als leider van de geweldloze Beweging, maar ik ken .hem als toegewijd man en vader. Dit boek moest ik gewoon schrijven om iedereen in staat te stellen hem te leren kennen als mens. We hebben samen veel geluk gekend, maar ook waren er momenten dat hij huilde". Ze vertelt over zijn innerlijke strijd. Want zijn ge vecht voor vrijheid, voor economische en sociale gerech tigheid bracht hem ook in conflict met zichzelf. Streed hij de goede strijd, vroeg hij zich vaak af. „Z'n motieven waren zuiver. Hij wist het gelijk aan zijn kant te heb ben. Wat de consequenties ook waren, hij heeft ze willen nemen". Tot de laatste toe: zijn gewelddadige dood. „De gewledloze Beweging was voor hem het belang rijkste. Hij wós de Beweging, zegt mevrouw King. Hij was de architect ervan. Het was zijn manier van leven, van liefhebben en geven". Het zijn de woorden van een vrouw, die haar man steunde in z'n strijd voor recht en gerechtigheid. In 1964 kreeg hij de Nobelprijs voor de Vrede en vier jaar later werd hij vermoord: 'n fellere aanklacht kan niet. VERNEDEREND In Montgomery in de staat Alabama startte ds. King de geweldloze Beweging toen hij 27 jaar was, vertelt mevrouw King. De voorschriften van de Montgomery Stadsbussen waren wel het vernederendst van alle vor men van rassenscheiding. Hoewel zeventig procent van de passagiers zwart was, werden ze als vee behandeld. In alle bussen waren de voorste plaatsen gereserveerd voor de blanken. Achterin moesten de negers opstaan voorde blanken, wanneer er niet voldoende plaats was. Bovendien moesten de negers hun kaartjes voorin de bus betalen, dan weer uitstappen, naar het achterportier lopen en daar instappen. Soms reed de bus zonder hen weg, nadat ze al betaald hadden. Dit overkwam vooral oudere mensen en zwangere vrouwen en de chauffeurs vonden het 'n geweldige grap. Ds. King was de grote voorvechter, nadat het besluit was genomen de bussen te boycotten. De negers gingen lopen („schitterend en trots") of maakten gebruik van de particuliere vervoersdiensten, waaraan honderden chauffeurs medewerking verleenden. De boycot duurde 381 dagen, maar toen werden de eisen van de negers ingewilligd. Dat was het begin. Na een strijd van meer dan twaalf jaar werd de prediker van de geweldloosheid gedood. Hij was 39 jaar. „Ik voelde dat ik moest proberen zijn werk voort te zetten, zij het op een andere manier. Ik hoop dat mijn boek daartoe een bijdrage is. De laatste twee jaar zijn er geen rassenonlusten van betekenis geweest in Amerika en dat schenkt grote voldoening". ZWARTE PANTERS Over de Zwarte Panters, die hun doel door middel van geweld willen bereiken, zegt ze: „Hierover bestaan mis verstanden. Ze zijn gering in aantal, maar ze halen de voorpagina's, waardoor een overtrokken beeld wordt verkregen van hun akties. Het beste wapen is de ge weldloosheid. Daarvoor wilde mijn man sterven en ik weet uit de duizenden brieven die ik heb gehad, dat zijn dood niet tevergeefs is geweest". „Nu wij geen grote akties meer voeren denken de mensen ten onrechte dat er niets gebeurt. Op plaatselijk niveau zijn enorm veel activiteiten. Elke gemeenschap heeft z'n eigen leider. We bereiden onze mensen voor op het leiderschap, zowel op politiek terrein als in maat schappelijke zin. Dat is nu de richting van onze Bewe ging". Op de vraag of zij ds. Abernathy, de opvolger van ds King, even bekwaam vindt als haar man antwoordt ze sympathiek: „Voor iedereen zou het erg moeilijk zijn de taak van mijn man over te nemen en dezelfde weer klank vinden, want voor velen was ds. King de Bewe ging zelf. Het is niet eerlijk een vergelijking te maken". Vandaag is mevrouw King naar Stockholm vertrokken, vrijdag vliegt ze naar Stuttgart, maandag staat Bonn op het programma, dinsdag Milaan, woensdag Barcelona en donderdag Pa rijs. Het doel van haar reis is: voortzetting van de geweldloze strijd voor gelijke rechten. Ze heeft nog 'n lange weg te gaan. (Van onze kerkredactie) HOOGEVEEN „De Dopperker ken in Zuid-Afrika, officieel geheten „Die Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika", hebben uit praktische over wegingen van kerkelijke tactiek een besluit genomen waarmee ze emi granten willen trekken". Aldus ds. H. J. de Vries uit Mariënberg gisteren op de synode van de Gereformeerde Kerken vrijgemaakt. Hij zei dat bij de bespreking van de verhouding van deze kerken tot de Dopperkerken en grondde deze uitla ting op het besluit, dat de Dopperker ken in 1961 hebben genomen om in een ander land met meer dan één kerk correspondentie te onderhouden (aanvankelijk deed men dal met slechts één kerk in één land). De Dopperkerken staan echter op het standpunt dat de verscheurende invloed van de zonde heeft bijgedra gen tot praktische omstandigheden, waarmee men rekening moet houden. Wat in andere landen verdeeldheid bewerkt, aldus de Dopperkerken, telt •bij ons vaak niet mee, en niets ver hindert de emigranten bij ons een geestelijk tehuis te vinden. De kerken hebben dan ook aan de Gereformeer de Kerken vrijgemaakt verzocht om correspondentie te onderhouden en gisteren bracht ds. De Vries namens de betrokken commissie daarover ad vies uit. Er waren bij de synode bovendien enkele verzoeken binnengekomen van emigranten die in Nederland bij een vrijgemaakte kerk hebben behoord, maar in Zuid-Afrika zijn overgegaan naar de Dopperkerken. Zij vragen te rug te komen op de uitspraak van de vorige synode, dat het aangaan van correspondentie van de Dopperkerken met de Gereformeerde Kerken in Ne derland een verhindering vormt om met de vrijgemaakte kerken een band aan te gaan. De commissie meent dat de Dop perkerken uitgaan van een pluriteits- leer, die naar feiten en omstandighe den spreekt over de kerk, maar niet naar het Woord Gods. Ze handelen door de nood gedwongen, evenals de Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland dat doen. Gevaarlijk VOORSCHOTEN Ds. W. F. C. van Helsdingen, gereformeerd eme ritus predikant, is op 91-jarige leef tijd te Voorschoten overleden. Hij heeft de kerken in Cubaard, Augus- tinusga en Hendrik Ido Ambacht ge diend. In 1944 ging hij met emeritaat. Hü was een onvermoeid pleiter voor de eenheid van de kerk. Toen de gereformeerde synode zich in 1946 uitsprak tegen aansluiting bij de We reldraad van Kerken, stuurde hij een adres naar deze synode met het ver zoek op deze negatieve beslissing te rug te komen. Doordat zij de band met de Gere formeerde Kerken waarin zich een gevaarlijke ontwikkeling voltrekt, onderhouden, worden ook de Afri kaanse Kerken geïnfiltreerd door dwalingen. De kansels, de katheders en de avondmaalstafels in de Dopper kerken blijven toegankelijk voor le den van de Gereformeerde Kerken. Gereformeerde hoogleraren, zoals prof. dr. G. C. Berkouwer, hebben in de Dopperkerken vooorlichting gege ven en er gepreekt. De Dopperkerken hebben verder afgevaardigden gezonden naar de Ge reformeerde Oecumenische Synode en ook dat vindt de commissie onjuist. Vaak genoeg hebben de vrijgemaakte kerken de Dopperkerken gewaar schuwd. Maar een poging om na de vrijmaking wijlen prof. dr. K. Schil der voorlichting te laten geven in de Dopperkerken werd tegengewerkt en voor vrijgemaakte predikanten werd de preekstoel gesloten. Dat alles vormde voor de commissie een reden de synode te adviseren géén correspondentie met de Dopper kerken aan te gaan. Als de synode van de Dopperkerken die dit jaar in Potchefstroom gehouden wordt, zou besluiten de verschillen tussen de Gereformeerde Kerken en de Gere formeerde Kerken vrijgemaakt te on derzoeken, dan pas zouden deputaten voor correspondentie met de buiten landse kerken alle medewerking moeten verlenen. Korea De synode besloot verder .hulp te verlenen aan de Presbyterian Church in Korea. Er zullen middelen gezocht worden om de oefening van de ge meenschap met'deze kerken zo effec tief mogelijk te maken. Men zal over leggen hoe men elkaar kan dienen bij de opleiding van predikanten, bij voorbeeld door de uitwisseling van hoogleraren, voor het geven van gast colleges en door lectuurvoorziening. De rapporteur van de commissie, ds. P. Houwen te Utrecht wees erop. dat men vooral de nadruk legt op de wederzijdse steun. Het aanvankelijke voorstel om een apart deputaatschap deze steunverlening te doen beharti gen, werd ingetrokken. De relaties met de kerk in Korea zullen alleen lopen via de deputaten voor corres pondentie met de buitenlandse ker ken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5