Joodse nationaliteit blijft gekoppeld aan godsdienst Middenmoot raakt in Gerrie over haar ,evan Commentaar Foto Synood kreet nodig voor nieuwsvoorziening Leraar stelt vorming schoolcommuiie voor Een woord voor vandaag Uitspraak Hooggerechtshof geneutraliseerd Uw probleem is het onze.... Puzzelhoek Vernieuwing wel zo belangrijk als financiën BEROEPINGSWERK HONDERDSTE NUMMER VAN OPWEKKING Nakuren in hotel mogelijk via aanvullingsfonds Jubileum vrijzinnige zondagsscholen De DDR Peking rle,JL DONDERDAG 12 FEBRUARI 1970 De meest tragische zin uit hel begin van het Evangelie van Lucas is: Zij stonden op en wierpen Hem de stad uit en voerden Hem tot aan de rand van de berg, waarop hun stad gebouwd was, om Hem van de steilte te storten." Het merkwaardige van verzet tegen God is, dat het altijd ontaardt in moordzucht. Je kunt niet alleen maar boos zijn op God Wie zich kwaad maakt op wat Hij ons te zeggen heeft, moet altijd proberen God kwijt te raken. Hij moet zijn uiterste best doen om Christus uit zijn stad te verstoten. En zo zien we ineens wat Lucas bedoelt in het vierde hoofdstuk en ook reeds in het derde Christus identificeerde Zich met Zijn volk in Zijn doop. Hij identi ficeerde Zich met Zijn volk in Zijn gaan naar de woestijn. Maar Zijn volk weigert, zich met Hem te identificeren. Het volk wil Hem kwijt. Hier speelt zich in Nazareth al af. wat zich straks in Zijn stad Jeruzalem zal gaan afspelen. Pas nu kunnen we het Evangelie van Lucas gaan lezen en begrij pen. Het verhaal dat Lucas gaat vertellen is het verhaal van een Heiland die verworpen is. Heel het evangelie is geschreven tegen de achtergrond van het kruis. Pas in dat licht kunnen we de beschreven voorvallen gaan begrijpen. Wc lezen vandaag Psalm 3 cn 4. (Van een onzer medewerkers) JERUZALEM Voor het eerst heeft Israël in een staatswet vastgelegd, wie jood is. Met 69 tegen 15 stemmen b(j 23 onthoudingen heeft het Israëli sche parlement een amendement op de Wet op de Terugkeer aan vaard. In dit amendement is vastgelegd, dat als jood wordt be schouwd A. ieder, die geboren is uit een joodse moeder en niet tot een ander geloof is overgegaan; B. ieder, die door een rabbijn in het jodendom is opgenomen. Dit amendement was, zoals premier Golda Meir met nadruk betoogde, noodzakelijk, hoewel de stemverhouding duidelijk laat zien dat een groot deel van het volk deze nauwe koppeling van staat en synagoge niet wil. Het gevaar dreigde, dat Israël on bestuurbaar zou zijn geworden, een groot deel van de orthodoxie het land zou verlaten en een ander deel van het joodse volk, dat buiten Israël woont, het land de rug zou toekeren. Revolutionair De wetswijziging was noodzakelijk geworden na de revolutionaire uit spraak van het Hooggerechtshof vori- Brieven die niet zijn voorzien van naain en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een galden aan postze gels te worden ingesloten. Vraag: Een weduwe krijgt een kostwinnersvergoeding van 9 per week voor een zoon in militaire dienst. Telkens als haar uitkering uit het weduwen- en wezenfonds verhoogd wordt, gaat de kostwin nersvergoeding omlaag. Is dit rede- liik? Antwoord: Inderdaad mag bij de bepaling van de kostwinnersvergoe ding rekening gehouden worden met het overige gezinsinkomen. Zodra dit vermeerdert, vermindert de kost winnersvergoeding. De verhogingen van de Algemene weduwen-uitke ring houdt echter tevens verband met de stijging van de levenskosten. Het beste is dus dat zij daarop de afdeling militaire zaken van ge meente attendeert. Per slot van re kening heeft de weduwe, als zij niet kan rondkomen, recht op bijstand krachtens de Algemene bijstandswet en dit loopt eveneens over de ge meente. Vraag: Wat is het adres van in stellingen of personen, die de uitzen ding en opleiding verzorgen van vrijwilligers voor ontwikkelings landen, in het bijzonder in Zuid- en Midden-Amerika? Antwoord: U kan inlichtingen vra gen aan het ministerie van buiten landse zaken, afdeling internationale technische hulp, Van Alkemadelaan 500, Den Haag. Figuur-puzzel Vul in: 1-2 spierpijn. 2-3 schilder- kwastje. 1-4 kashouder. 3-4 in houdsmaat. 3-6 leerling van een ly ceum. 4-5 halvemaan vormig bol werk. 5-6 koolpoeder dat medici naal wordt gebruikt. Bij juiste invulling leest men in de dikomrandc hokjes de naam van een bloem. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. perkoen - eg. 2.' agent - koel. 3. genie - stel. 4. aleer - tint, 5. dato - feest. 6. Eris - er - ere, 7. teken - al - o.r., 8. Ina - Ri ga - nr.. 9. nat - agenda Verticaal: I. pagadet - in. 2. egel - arena. 3. renet - ikat. 4 knie - os - era, 5. O.T. - erf - enig. 6. ekster - üge, 7. notie - clan. 8. Ec - Ens - rond. 9. gl. - Lt. - terra. BRUINS SLOT AAN GEREF. SYNODE: (Van onze kerkredactie) UTRECHT Na de nogal boze brief die het moderamen van de ge reformeerde synode aan de hoofdre dactie van het dagblad Trouw heeft gestuurd in verband met de komst van een fotograaf van dit dagblad tijdens de vredesdemonstratie van Synoodkreet in de vergaderzaal en het vervolgens publiceren van een foto over dit gebeuren tegen het uit drukkelijk verzoek van het modera men om dit niet te doen. heeft de hoofdredacteur van Trouw op zijn beurt schriftelijk gereageerd. Dr. Bruins Slot schrijft in zijn he den in het Persbulletin van de ker ken gepubliceerde brief o.m. aan het moderamen: u merkt op dat u op zichzelf geen bezwaren, maakt tegen het feit dat tijdens het incident gefo tografeerd werd. Uw enige bezwaar is dus, zo moeten wij wel conclude ren, dat onze fotograaf zich niet eerst bij de directeur van de informatie dienst heeft gemeld." „Van de verwachting van een der gelijke melding waren we ons niet bewust", aldus de hoofdredacteur van Trouw, „aangezien ons reeds toestemming was verleend de publie ke zittingen van de synode bij te wonen. De komst van de fotograaf leek ons een normaal uitvloeisel van onze journalistieke taak. Van uw thans gebleken wens dat voor persfo tografen afzonderlijk toestemming moet worden gevraagd tot het bijwo nen van de openbare vergaderingen der synode hebben wij nota geno men". En het schrijven vervolgt: „Onze redacteur heeft ons op de hoogte gesteld van de wens van uw praeses, dr. Kunst, dat de gemaakte foto niet zou worden gepubliceerd. De motie ven voor een dergelijke wens worden Hot weer in Europa min. temp. neerslag Bisteren Amsterdam Brussel Frankfort Genève Innsbruck Kopenhagen Locamo Londen Luxemburg Madrid Majorca MUnchen Nice Parijs Wenen Zürlch zw.bew. geh.bew. l.bew. sneeuw l.bew h.bew zw.bew. sneeuw zw bew. mist zw.bew. sneeuw onbew zw bew. mist ons ook uit uw brief niet duidelijk, temeer niet, omdat u er op zichzelf geen bezwaar tegen blijkt te hebben, dat er tijdens de demonstratie gefoto grafeerd werd. We hebben gemeend niet aan deze wens te kunnen vol doen omdat naar ons oordeel de nieuwsvoorziening met publikatie ge diend was." „Artikel 54 van de huishoudelijke regeling der synode menen wij in dit opzicht niet te hebben geschonden, tenzij wat wij niet mogen aanne men dit artikel volgens u inhoudt, dat het moderamen medeverant woordelijkheid draagt voor wat wel en wat niet gepubliceerd wordt." „Een dergelijke interpretatie vkn dit artikel zou niet voor ons en naar wij aannemen voor geen enkel persorgaan aanvaardbaar zijn om dat deze zou neerkomen op een aan tasting van de onafhankelijkheid van de pers". Aldus dr. Bruins Slot van Trouw aan het moderamen van de gereformeerde synode. DEN HAAG Verbetering van de onderwijssituatie in de ontwikkelings landen is lang niet alleen een kwestie van financiering. Men zal daar het onderwijs geheel anders moeten aan pakken. Zoals het nu gaat, komt men nauwelijks vooruit en wordt er eigen lijk geld verkwist. Dit zei gisteren drs. B. J. E. M. de Hoog. lid van de uitvoerende raad van de UNESCO, by de introductie van het interna tionale jaar voor het onderwijs. Vele ontwikkelingslanden besteden 30 procent van hun begroting of zelfs meer aan onderwijs. De internatio nale lichamen en financiers hebben tot voor kort investeringen in het onderwijs ook als zeer goede inves teringen gezien. Dit blijkt echter niet zonder meer op te gaan. De soorten van onderwijs waren dikwijls niet afgestemd op de behoef ten van de ontwikkelingslanden. Het schortte ook aan de juiste methoden; de recrutering en de wetgeving lieten te wensen over enz. Het onderwijs moet op vele plaatsen compleet ver nieuwd worden, zodat meer mensen het onderwijs kunnen afmaken en het geleerde ook in praktijk kan wor den gebracht Zou men de oude lijn blijven volgen, dan wordt ook dc financiering steeds problematischer. ge maand in de zaak van de marine- -officier Benjamin Sjalit. Deze uit spraak betekende immers, dat voor het eerst in de geschiedenis een jodendom als godsdienst en het jo dendom als volk. Het Hooggerechtshof schiep de mo gelijkheid, dat iemand de joodse na tionaliteit kon hebben, zonder dat hij in godsdienstige zin joods was. Men kent de zaak. Benjamin Sjalit is een in Haifa geboren jood, die zijn geloof vaarwel gezegd heeft. Hij is getrouwd met een Schotse vrouw An ne Geddes, die zich eveneens als atheïst beschouwt. Het Hooggerechtshof wees na ja- I renlang procederen Sjalits eis toe, dat zijn kinderen door de burgerlijke stand ingeschreven moesten worden als van joodse nationaliteit. Daarmee werd een scheiding ge maakt tussen wat altijd als een on deelbare eenheid werd geacht. Vol gens de rabbijnse opvatting is alleen jood, wie uit een joodse moeder gebo ren is. Dit wordt afgeleid uit Deute- ronomium 7 3 en 4. Verder worden dan degenen die door een rabbijn in het jodendom zijn opgenomen, tot het joodse volk gerekend. Volk en gods dienstzijn één. Het Hooggerechtshof ontketende met zijn uitspraak een strijd, die steeds angstvallig vermeden was, maar die toch eens komen moest. Nauwelijks was de uitspraak bekend, of de Israëlische regering werd uit binnen- en buitenland met protesten overladen. Het opperrabbinaat vaar digde zelfs een verbod uit, „om joden, die in werkelijkheid geen joden zijn, als behorend tot het joodse volk te registreren." Maar er was ook een grote groep, die de uitspraak toejuichte. De „Liga tegen de religieuze dwang" probeert al lang een eind te maken aan de „rabbijnenterreur". Zij zouden willen, dat Israël niet joodser zou zijn dan HERVORMDE KERK Beroepen te Oud Alblas: kand. J. de Vrugd te Katwijk aan Zee. Bedankt voor Stolwijk: J. H. Vlijm te Krimpen aan den IJssel. GEREF. KERKEN Beroepen te Middelburg: J. H. van Boggelen te Diemen-Watergraafs- meer-Bijlmer; te Londen: J. W. Bats te Marknesse (NOP); te Hoogeveen: Th. P. van Belzen te Vorden. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Noordscheschut: J. Westerink te Kerkwerve-Haamstede. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Zeist: Chr. v. d. Poel te Yerseke; te Unionville (Can.) D. Hakkenberg te Dordrecht. VRIJE EVANG. GEMEENTEN Aangenomen naar Winschoten: J. G. Niewöhner te Apeldoorn. Dit is een van de hoofdthema's die ter discussie staan in 1970, door de algemene vergadering van de VN uit geroepen tot „Internationaal Jaar voor het Onderwijs". Voor de ontwikkelingslanden gaat het er vooral om geëigende onder wijsstructuren te creëren. Maar ook de ontwikkelde landen zelf krijgen met een structureel vraagstuk van de eerste orde te maken. De idee van in je jonge jaren de geestelijke tank te vol gooien en daar verder een leven lang op rijden, gaat niet meer op. Onze maatschappij stelt niet alleen de eis van vorming voor iedereen, maar ook in alle fasen van het leven. In dit onderwijsjaar moet nagedacht worden over de con sequenties van die voortdurende scho ling voor de inhoud van het onder wijs, de rol van de docenten, de inrichting van de gebouwen (enz.), aldus dr. J. Verhoeve, directeur- generaal Volksontwikkeling en Re creatie. GOLDA MFIR noodzakelijk ter wille van de eenheid van hel joodse volk New York, waar de meeste inwoners ook joden zijn. De regering overzag al spoedig de grote moeilijkheden. Het was haar onmogelijk, de beslissing als nietig te beschouwen. Maar het was haar even onmogelijk, het uit te voeren voor meer kinderen dan de kinderen Sja lit. Ettelijke kabinetsvergaderingen besteedde ze aan dit vraagstuk, on danks de vele urgente problemen die in Israël om een oplossing vragen. Compromis Het compromis-voorstel kwam van de minister van justitie, Jaacov Sja- pira. Het behelst twee wijzigingen van de Wet op de Terugkeer, die de vrije immigratie en het recht op ves tiging van joden in Israël regelt. Laten we, zei hij, in de eerste plaats de rabbijnse omschrijving van wie jood is in de wet vastleggen. En laten we dan tevens bepalen, dat niet-joodse gezinsleden van joodse immigranten dezelfde rechten zullen hebben als de immigrant, ook zonder dat zij geregistreerd worden als be horend tot het joodse volk. Alzo is geschied. En het opperrab binaat heeft van zijn kant toegezegd, dat de procedure, waardoor niet- joodse leden van een immigranten- familie in het jodendom kunnen wor den opgenomen, bespoedigd zal wor den. Overigens gelooft niemand, dat de vraag „wie is jood?" nu bevredigend geregeld is. Type rend is, dat de regeling is vast gelegd in de Wet op de Terug keer. Voor de toenemende secularisatie in Israël zelf biedt het geen oplossing. de keèlontsmettende tabletten Ook Engeland Onrust op middelbare scholen in het Gooi (Van onze correspondent) HILVERSUM Op verschil lende middelbare scholen in het Gooi is een toenemende onrust ontstaan over de huidige gang van zaken bij het voortgezet on derwijs. Op de Hilversumse scholenge meenschap voor atheneum en havo zijn dermate grote spanningen ontstaan, dat docenten in spoedbe raad bijeen zijn gekomen, leerlingen protestacties en demonstraties hou den en als gevolg van een en ander al dri.c leerlingen voor kortere of lan gere tijd van school zijn gestuurd. Ook verschillende leraren willen trouwens wel het een en ander aan de bestaande structuur veranderen. Drs. B. D. van Oostveen, leraar Ne derlands aan de scholengemeenschap heeft een opmerkelijk plan opgesteld. Hij wil als afsplitsing van de huidige scholengemeenschap een alternatieve gemeenschap in de vorm van een sohoolcommune. Deze commune zou echter niet in -de eerste plaats een breuk met de „moederschool" moeten nastreven, maar binnen het kader van de juridische mogelijkheden juist een zo groot mogelijke samen werking, meent drs. van Oostveen. Men wil alleen zijn eigen weg gaan, een volledig zelfbeschik kingsrecht verwerven en daartoe biedt het huidige juridische kader van het onderwijssysteem geen ruim te. aldus drs. Van Oostveen. „Wij willen ons ontwikkelen volgens eigen inzichten, eigen structuren ontwer pen. maar een soort 'entente cordiale' met de huidige Hilversumse scholen gemeenschap houden. Riskante zaak Drs. Van Oostveen vindt zelf dat de oprichting van een schoolcommu- ne een riskante zaak is. „De prak tische moeilijkheden zijn talrijk, maar vallen in het niet bij de moei lijkheden die ontstaan wanneer de bestaande situatie blijft gehand haafd." Gezien de stemming op ande re Gooise scholen denkt de heer Van Oostveen eventueel met honderd leerlingen te kunnen starten. De onrust op de Hilversumse scho lengemeenschap heeft reeds tot ge volg gehad dat een lerares Engels onlangs haar ontslag heeft genomen, nadat de leerlingen duidelijk te ken nen hadden gegeven zich met haar wijze van lesgeven niet langer te kunnen verenigen. Dit en andere pro testacties en demonstraties heeft zo veel onrust onder de docenten tot gevolg gehad, dat zij een geheime spoedvergadering hebben belegd waarop het plan voor de vorming van de schoolcommune werd gebo ren. (Van onze kerkredactie) LONDEN Middengroepen moÜ liseren in de kerken raakt Rooms-Katholieke Kerk heeft hat actiegroep „Wereldkerk". In de Gen formeerde Kerken proberen ds. M. van Dijk te Nunspeet en drs. Vlaardingerbroek te Ermelo „Confessioneel-gereformeerde vera ging" van de grond te krygen. S komt uit Engeland het bericht, ook in de Anglicaanse Kerk de mi dengroep zich organiseert. In november zullen voor het t verkiezingen plaatshebben voor generale synode van de Anglicaan Kerk, die de plaats zaal innemen de huidige kerkvergadering. „Nieuwe Synode Groep" wil in district kandidaten van het middi stellen. In een manifest zegt de gr« (onder leiding van Lord March) bij de vorige verkiezingen de vleuge in de kerk (de laag-kerkelijke evai gelischen en de hoogkerkelijke angli katholieken) met de steun van partijapparaat kandidaten steldi Daardoor zijn de vleugels oververti genwoordigd in de verschillende chamen. Het voornaamste programmapti van de Nieuwe Synode Groep is sin le vereniging van de Anglicaai Kerk met de Methodistische Ke Het waren juist de vleugels, die geheel verschillende motieven) verenigingsplan verleden jaar tol deerden. En verder bevat het manifest tl pisch formuleringen voor een dengroep: liturgievernieuwing ma met erkenning van de waarde van traditie, matiging van de band tussi kerk en staat maar geen verbrekil enzovoort. PUTTEN Nummer 100 van het evangelisatienieuwsblad Op wekking (van de Hoekendijken) is uit. Als altijd is het weer aan trekkelijk opgemaakt en er wordt natuurlijk wel enige aan- I dacht aan deze mijlpaal (er zijn in tien jaar ongeveer een mil joen exemplaren van dit blad verspreid) besteed. Eerlijk en charmant is wat een van de jonge medewerksters. Gerry van i der Garden, over haar aandeel in het evangelisatiewerk vertelt. Ze zegt on der meer: „In de samenkomsten ziet u Ben (Hoekendijk - red.) vaak met Opwekking zwaaien en hoort u hem zeggen: „Neem er wat van mee bij de boekentafel". Daar liggen ze dan al lemaal klaar. Gebed Elke dag mogen we deze „evange listen" uitzenden, in en buiten Neder land. Er worden zielen door gered, mensen worden erdoor gebouwd in Gerrie van Garderen aan haar schrijfmachine. hun geloof Ons gebed bij elk blad is, dat het geboren zal worden uit Gods geest. Er wordt voor gebe den als er nog geen letter op papier staat, totdat het bij de mensen in de bus ligt. Ook voor de enveloppen, waar elke maand uw adres op geponst moet worden, wordt gebeden. Tot voor kort was dat het werk van Christien, die daar reuze handig in was en in een paar dagen alle 8000 abonnees geponst had. Maar nu Christien weg is doen Irene en ik het. Wel eens fout Dat kan dan ook de reden zijn als u deze afgelopen maand uw blad niet kreeg: uw ponsplaatje was dan na melijk doorgeschoven. Of u kreeg het blad vijfmaal in de bus: dan was het ponsplaatje blijven haken.... Hierbij j dan onze excuses: alle begin is moei- i lijk. Hoe 'i Dan wil ik u gewoon eens wat re acties doorgeven, die wij zo krijgen op het blad. Op een middag stond i een jongeman op de stoep. Hij was op het verkeerde adres, maar voor hij ging. gaven wij hem een Opwek king, die hij al helemaal had doorge keken voor hij op zijn brommer wegsnorde. Een paar dagen later kregen we een brief van hem met de vraag: Hoe word ik een kind van God? een jonge knul van ruim 20, die zag dat z'n leven een warboel was en er wat moest gebeuren, maar die de weg niet wist. Wat heerlijk dat je hem dan op Jezus mag wijzen. Ik denk aan de brief van een zieke man, die vreselijk in nood was. Hij had van alles geprobeerd om beter en gelukkiger te worden. Hij had het overal gezocht tot hem bij „toeval" het krantje Opwekking in handen was gekomen. Hij schreef een brief in de trant van „baat het niet. het schaadt ook niet". Vreugde We schreven hem en gaven zijn adres door aan een broeder ter plaatse. Wat een vreugde toen we hoorden dat deze man na huisbezoek zijn leven aan de Heer gegeven had en bevrijd was De Heer werkt echt machtig door het blad. Ik geloof, dat we niet kun nen zeggen: Het is ons blad, maar dat het van Hem is. Het is Zijn werk". UTRECHT Nakuren in een hotel is misschien mogelijk via de aanvul lingsfondsen van de ziekenfondsen. Dit meent de heer A. Polderman van de Centrale bond van onderling beheerde ziekenfondsen, in een reac tie op het idee van drs. A. Merk van Horeca, om ziekenhuispatiënten in ho tels te laten nakuren. Zaken die bij eventuele uitvoering aandacht moeten hebben zijn de personeelsbezetting van de hotels (er moeten mensen zijn die eenvoudige verzorgende taken kunnen uitvoeren, zoals verband vernieuwen) en de continuïteit (de patiënten moeten niet op straat kunnen worden gezet als het toeristenseizoen begint.) ZAANDAM De Nederlandse ver eniging van vrijzinnige zondagsscho len bestaat 17 oktober 1970 zestig jaar. Ter gelegenheid van dit jubi leum heeft de NWZ een prijsvraag uitgeschreven voor een spel. Gevraagd wordt om richtlijnen en suggesties van gebeurtenissen of si tuaties, die de kinderen en leiding vrij naar eigen inzicht en omstandig heden kunnen uitwerken. Het moet geschikt zijn voor kinderen van 6 tot 12 jaar cm te spelen in een gezins- dienst als onderdeel daarvan. Als thema voor dit spel en voor de hele herdenking is gedacht aan „Op de Tocht". Inzendingen aan de spelcom- missie van de NWZ, Hobbemastraat 5, Zaandam. Meer Surin^mers in o» *1 '3 fl 5 etion PARAMARIBO Suriname krijgt een groter aandeel in de behartiging van de buitenlandse betrekkingen van het koninkriik. Het aantal Suri- namers in overheidsdienst zal worden uitgebreid. Uit Suriname afkomstige ambtenaren bii de buitenlandse dienst, en de diolomatieke en consu laire posten zullen sterk in aantal toenemen. De besprekingen van de vorige maand tussen de Surinaamse pre- mierr Sodnev en minister Luns heb ben tot deze gemeenschappelijke con clusies geleid. In de toekomst zullen maatreee'en worden genomen voor de vorming er enle-ding van een Suri naamse am^te^arenkern voor de bui tenlandse dienst. .,1 dat land aldu erdoor kan word We yOLKENRECHTELIJKE erkenri van Oost-Duitsland (DDR) is* in Nederland weer aan de orde. is zelfs inzet geworden van pari politieke strijd. Zij die voor onvoorwaardelijke kenning zijn gaan er van uit, dat i blij) oplossing van het Europese veill kne heidsvraagstuk bespoedigd. Er is echter nog altijd meer rei om aan te nemen, dat als de Rf sen in dit opzicht hun zin krijgen het tegendeel zal worden bereikt Is de erkenning definitief, dan i er over het Duitse probleem o i meer te praten, omdat er voor Mi kou eenvoudig geen weg terug staat. 'lug liefs We het ken En dat terwijl erkenning juist moéten leiden tot Europese toenal Dezi ring, in het kader waarvan oplossi houi van het Duitse probleem mogelijk i 0ni" moeten worden. Een meerderheid van de Nederli socialistische Twecde-Kamerle heeft dat begrepen en wil de regerl te Bonn niet voor de voeten lopen Zij wijken hierbij af van het o( ciële partij-standpunt en tonen du mee niet alleen politieke moed, mi ook besef van voranfwoordelijkhei mei J-JET hoeft niet te verbazen als Chinees-Russische hesprekini ouo Peking binnenkort niet meer ministerieel niveau worden gein roe den. Al vóórdat onderminister Koeznet uit Moskou vertrok waren er aan» zingen, dat verder gesprek fl grensincidenten weinig zin had. Moskou wilde echter niet de ni dat het de onderhandelingen eend Ud) dig had afgebroken, en daarom Koeznetsof nu in Peking duimen draaien. Het grote probleem voor de Rus is, dat de Chinezen niet zozeer oi de grensincidenten maar over grens zelf willen praten, met hW rische eisen in de hand. Ter versteviging van hun positie ren belde landen een psychologie oorlog, waarin dreigementen niet il uitgebleven. Hoe zwaar die wegen moet blijki De eventuele terugkeer van Koen* sof naar Moskou hoeft in dit verW geen bijzondere reden tot ongenfl heid te geven. mod ian peaj

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2