F 1 urkse kinderen zijn niet dommer BINNENHUIS70 Assistententekort apothekers in brengt nood Actie Honderd dagen kost 109 doden voor Israël gestart Onderwijs onderweg A. VAN DER WOUDE NAM UITDAGING AAN fieschiedenis hoeven ze van mij hiet le leren" Predikantenpetitie Mozambique vindt weerklank Gtm 15 februari v— ahoy'* rotterdam vele noviteiten Aap-noot-mies Huisvrouwen wilden leraar uitkleden Rapporten Carnaval in Rio Filmportret van Frydrik Weinreb Animo voor cursus schrikbarend gedaald Eind februari gaat Koers verschijnen 5 If WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 (door Ko Jille) LAARDINGEN De op- 1 dracht was: breng twaalf [rurkse leerlingen zóveel Neder- lands bij, dat ze binnen de kortst logelijke tijd in een Hollandse las meekunnen. Onderwijzer A. ran der Woude (24) nam de uit- aging aan. „Ten eerste omdat I et me leuk werk leek en ten y [weede omdat ik daardoor mocht tfzwaaien als dienstplichtig sol- fat'. Nog steeds meent de heer Van der i Koude dat hij geen foutief besluit heeft genomen, hoewel zijn opdracht na vele maanden niet is volbracht. Dat is niet te wijten aan een mogelijk {erkeerd uitgepakte lesmethode, ook niet aan (vaak veronderstelde) dom heid van zijn Turkse leerlingen, maar joodgewoon aan het feit dat het aan tal buitenlanders, dat zich bij de Theo Thijssenschool aan de Vlaar- liagse Willem Beukelsznstraat aan meldde, bleef groeien: Van der Wou de startte in apri.l twee jaar geleden met twaalf Turkse kinderen, maar t er nu 23 en één Pers onder zijn AMSTERDAM Ongeveer 760 priesters en predikanten hebben zich gesteld achter de petitie aan de Tweede Kamer ten gunste van het Mozambique-instituut. Het initiatief tot deze petities, ge lijk wij meldden, uitgegaan van vijf tien theologen van verschillende ker ken. Zij willen, dat de regering fi nanciële steun geeft aan het Mozam bique-instituut. Verder moet Neder land in de NAVO aan de onde stellen, dat Portugal in Afrika wapens ge bruikt. geleverd in het kader van de NAVO. De Amsterdamse hervormde jeugd- predikant ds. A. Dronkers jr., die de actie organiseerde, noemde 'de actie geslaagd. Er waren ook predikanten, die hun kerkeraad mee hadden laten tekenen. dagelijks: 11-17 en 19-22.30 u. zondags12-18u. 4e internationale beurs voor woninginrichting 12.000 nf woon-iaeeen tentoonstelling 'p 'kinderen wonen' i de keuken van de toekomst expositie 'parodie-me u beien' vele noviteiten BANDEN VERSTEVIGEN met tw leeft er hoede. Hoe pak je deze leerlingen, die ;een woord Nederlands verstaan, aan? „Ja, dat was voor mij in het begin lok een vraag", zegt de jonge onder wijzer. ..Er bestaan geen leerboekjes over Turken. Zo goed en zo kwaad ds het ging, heb ik dus maar wat .uitgeprobeerd." „Het eerste wat je die Turkjes bij brengt zijn de Hollandse klanken. (Daarom begin ik met „aap, noot, mies", net als in een eerste kl'as met Nederlandse kinderen. Je komt er op deze manier overigens wel achter hoe moeilijk het Nederlands voor een buitenlander is aan te leren." Geheel tevreden over deze aanpak was de heer Van der Woude niet. „De notilijkheid was", zegt hij, „dat er tee'ds nieuwe kinderen uit Turkije lijkwamen. Met de ene kon je al wat ezen, terwijl de andere soms ook I ONDERWIJZER A. van der J Woude, die zelf vrijwel geen woord Turks spreekt, bereikt het meest met individueel onderwijs. AMERSFOORT Meer door de bolle Mina's dan door de Muze ge ïnspireerd heeft een aantal huisvrou wen die schilderles krijgen in het gemeentelijk instituut voor beelden de expressie, gisteren een leraar Ma »overmand" en gepoogd hem van zijn Weren te ontdoen, rhenw De vrouwen wilden de leraar, de heer G. Grassère, daarmee overha len hen drie uur les te geven in- plaats van twee uur. De man verzet te zich hevig, maar slechts dank zij de hulp van de adjunct-directeur, de heer W. de Jonge, ontkwam hij aan de schande die de „dames" voor hem ih petto hadden. Ook de heer De Jonge werd aange- ▼allen, maar twee mannen bleken ge noeg om de vrouwen weer tot beda ren te brengen. Daarna werd de schil derles gewoon voortgezet jrepart reinig ingen. TIES TVE Turkse klas van de Theo U Thijssenschool in Vlaardingen die best op de foto wilde. oudere nog geen woord Hollands sprak." Aan deze onhoudbare situatie kwam een eind toen mevrouw R. Ce- likal zich bereid verklaarde les te ge ven aan de Turkse leerlingen van de Theo Thijssenschool. Zij is een Rotter^ damse, getrouwd met een Turk uit Izmir en spreekt vloeiend de taal van haar man. Aanvankelijk trad zij alleen op als tolk van onderwijzer Van der Woude. Maar ook dit experiment was weinig succesrijk. Daarom geeft zij nu les aan Turkse leerlingen die pas in ons land zijn en geen woord Nederlands spreken noch verstaan. „Drie ochtenden in de week maar, want ik heb nog twee kinderen thuis en die vragen ook veel van je aan dacht." Wanneer mevrouw Celikal de Turkse scholieren wat wegwijs heeft gemaakt in de Nederlandse taal, gaan ze over naar de klas van de heer Van der Woude, die ze les geeft in schrij ven, rekenen lezen, aardrijkskunde, tekenen en handenarbeid. Gymnas tiek en zwemmen wordt samen met de Hollandse kinderen van de school gedaan. „En geschiedenis hoeven ze van mij niet te leren. Voor Turkse kinderen is het immers niet van belang dat ze weten dat Prins Willem van Oranje in 1584 is vermoord..." Leergierig zijn de meeste kinderen uit Turkije overigens wèl. Mevrouw Celikal: Ik heb sinds kort twee meis jes in mijn klas. Ze zijn vijftien en zeventien jaar en hadden in Turkije les op een lyceum. Beiden willen le rares aan een huishoudschool wor den". ..Laat ik trouwens veel Nederlan ders uit de droom helpen: een door snee Turks kind is niet dommer dan een Nederlands kind. Alleen aan hen, die van het platteland komen, kun je merken idat ze wat minder ontwik keld zijn. Vergeet ook niet dat de Turkse kinderen pas leerplichtig zijn op hun zevende jaar, terwijl wij hier in Nederland al met ons zesde jaar naar de lagere sohool moeien. Zo kan het gebeuren dat een Turks kind zal zeggen, dat hij bijvoorbeeld in de vijfde klas zit, terwijl zijn in telligentiepeil gelijk is aan dat van een Hollands kind uit de derde klas", zegt mevrouw Celikal. Onderwijzer Van der Woude: Rap porten krijgen ze ook. Niet dat de cijfers nu zo'n duidelijk beeld geven van het werkelijke kunnen, ze zijn hoogstens als waarschuwing bedoeld, maar ik wil die kinderen, niet het idee geven dat ze er maar een beetje bij hangen. Als ze zien dat onze Neder landse kinderen een rapport krijgen, willen zij er ook één." Voor de heer Van der Woude is het les geven aan een Turkse klas nog steeds een uitdaging. „Het is plezie rig. maar moeilijk werk. Ik spreek vrijwel geen woord Turks. Vooral de taalmoeilijkheden zijn groot, al is daar sinds de komst van mevrouw Celikal veel verbetering in gekomen". „Zij is trouwens onmisbaar. Als zo'n Turks kind voor het eerst op school komt, ben ik niet in staat het behoorlijk op te vangen. Het verstaat me immers niet. Mevrouw Celikal I daarentegen kan er goed mee over- weg en stelt het op zijn gemak." Of i.k al goede resultaten heb be- i reikt? Ik weet hett zelf niet. Begrijp i goed, dat alles wat ik die kinderen aanleer „doe-het-zelf-werk" is. Mis schien is er wei een betere methode. Er zijn nu eenmaal geen richtlijnen. Er is zelfs geen leerboekje voor Turkse scholieren." In de omgang met Turkse school kinderen variërend in de leeftijd van zes tot twaalf jaar vindt de heer Van der Woude twee dingen op merkelijk. „Het valt mij op dat de verhouding ,ygrote broer - kleine broer" nog sterk leeft bij ide Turken. Ik heb in mijn klas twee broers ge had. Wat de grote broer zei had de kleine maar te doen. En als de kleine niet wilde, sloeg de grote er op los". Opmerkelijk bij Turkse kinderen is ook de angst, vooral in het begin. Als een Turkje voor het eerst in de Hol landse schoolbanken zit, voelt hij zich vanzelfsprekend niet zo op zijn ge makt. Daarom loop je naar zo'n kind toe. De meesten trekken hun gezicht dan weg of verbergen het achter hun I AMSTERDAM De actie „Honderd dagen voor Israël" voor de plaatsing van geld leningen ter ontwikkeling van de staat Israël is dezer dagen in handen. Ze denken dat ze een klap Amsterdam gestart, krijgen. De angst is uit hun ogen te lezen. Kennelijk worden er op Turkse scholen nogal rake klappen uitge deeld. Natuurlijk heb ik dan andere be doelingen. Je wilt immers graag dat ze zich vlug bij hun onderwijzer thuisvoelen." rjIT meisje schreef Turkse woor- den op het bord en zette zelf de Nederlandse vertalingen er achter. Met de lidwoorden heeft ze kennelijk geen moeite. Deze actie heeft tot doel de staat Israël aan geld te helpen voor de eco nomische ontwikkeling van vele on derontwikkelde gebieden, zoals de Negevwoestijn, waar honderdtwintig duizend mensen wonen, en wordt ge voerd bij gelegenheid van de vijfen- twintigste verjaardag van Nederlands bevrijding. In een boodschap heeft premier Golda Meir haar beste wensen gege ven aan alle partners van Israël, die aan deze actie deelnemen. „De tradi tionele vriendschap van Nederland voor ons volk wordt hierdoor weer bevestigd", aldus de Israëlische mi nister-president. Tot nu toe werd voor .1300 miljoen dollar op de State of Israel Bonds ingeschreven. Nederland hoopt tien I miljoen gulden aan deze leningen, j waarvan reeds de helft is afgelost, bij te dragen. Met de ontwikkelingsleningen, het I hoofdinstrument voor de oplx>uw van de Joodse staat werd in 1954 een be- j .gin gemaakt. I Toeristen in Israël kunnen te allen I tijde en bij elke bank hun State of Israel Bonds ter bestrijding van hun toeristische uitgaven tegen Israëlische ponden inwisselen tot een maximum van tweeduizend vijfhonderd dollar per persoon per maand. Er zijn twee soorten obligaties uit een vijftienjarige coupon obligatie met een rente van vier pro cent per jaar van 500 tot en met 100.000 dollar en twaalfjarige spaar- obligaties van 100 tot en met 10.000 dollar, die op de vervaldag met 160 procent worden afgelost. Immigranten De uiteindelijke opnamecapaciteit in de Negevwoestijn wordt geschat op twee miljoen mensen. De nieuwe im migranten zullen moeten worden bij gestaan in de ontwikkeling van deze woestijn om dit gebied verder leef baar te maken. Voor inlichtingen over "Honderd dagen voor Israël" kan men zich wenden tot het bureau van de actie, 'Keizersgracht 503,te Amsterdam, te lefoon 020 - 24.64.50 en 24.93.15. RIO DE JANEIRO De vier da gen carnaval hebben in Rio de Janei ro aan zeker 109 mensen het leven gekost. Duizenden mensen moesten in verkeer en bij vechtpartijen. Veel van de slachtoffers bezweken als gevolg van te intensief feestvie ren, maar er vielen ook doden in het verkeer en bij vchtpartijen. Onder de mensen die in ziekenhui zen moesten worden behandeld, wa ren ongeveer 10.000 lijders aan een zonnesteek het i£ op het zuidelijk halfrond zomer. Maandag 16 februari zal' bij Venlo een nieuwe grensovergang in gebruik worden genomen. De overgang maakt deel uit van de Europaweg 3, die de verbinding vormt tussen Lissabon en Stockholm, via Rijssel, Antwerpen, Eindhoven, Venlo en Duisburg. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Ik ben in feite een rabbi, mens onder de mensen. Ik geloof dat het voornaamste voor een mens is los te zijn van elke slavernij, van werk. sigaretten, vrouwen, psy chiaters. Je van elke roes en verlei ding vrij houden." Met deze woorden heeft dr. Frydrik Weinreb eens zich zelf in een interview getypeerd. Ze worden ook aangehaald in een bericht van CVK/IKOR, die op don derdag 26 februari a.s. een filmpor tret van dr. Weinreb gaan uitzenden, dat zich beperkt tot zijn „Bijbelse visie op de mens". Uit zijn memoires, aldus de mede deling, hebben velen zijn uitzonder lijke visie op zijn medemensen welke uitgangspunt werd voor beslissingen, soms raadselachtig en daardoor nega tief beoordeeld, leren kennen. In deze film wordt gevraagd naar de inspiratie die de man die zoveel voor en tegenstanders kent, in zijn relaties met medemensen heeft ont- ROTTERDAM Waarvoor in apothekerskringen al lang werd gevreesd is toch nog sneller ge beurd dan men had verwacht: het tekort aan apothekersassis tenten in Rotterdam heeft, zo schrijft de Rotterdamse apothe ker dr. P. H. Mars in het Phar- maceutisch Weekblad, in een half jaar tijd geleid tot een moei lijke situatie die men niet had voorzien. In Rotterdam zijn enkele apo theken gesloten, zij het om rede nen die niet direct met deze noodsituatie verband houden. Maar dr. Mars vindt het niet denkbeeldig, dat er, als er niet gauw verbetering in de perso neelsbezetting komt, méér Rot terdamse apotheken moeten slui ten. Nu wordt de farmaceutische ver zorging van fondspatiënten ernstig belemmerd. Er zijn apotheken, die normaal met acht tot tien assistenten werken, die er nu nog één of twee over hebben. Voor de komende jaren verwacht dr. Mars, gezien de geringe animo voor de opleiding tot apothekers assistent. geen verbetering. Vorig jaar meldden zich honderd gegadig den voor de cursus, dit jaar waren er maar 63. En dr. Mars constateert dat Rotterdam hierin niet alleen staat, maar dat ook in de andere ste den in het westen de animo aanzien lijk is gedaald. Daarbij komt dat twee derden van de nu van de cursus komende meis jes al nodig zijn voor de ziekenhuizen, klinische chemici en artsen. Voorts ziet hij een grote zuigkracht van het bedrijfsleven, dat hoge salarissen biedt. Hog er salaris Dr. Mars beveelt ingrijpende nood maatregelen aan, waaebft een betere salariëring, ook van leerlingen, een belangrijk onderdeel is. Voorts stelt hij inrichting van crèches voor ten behoeve van kinde ren van gehuwde assistenten, en onderzoek naar de mogelijkheid van beschikbaarstelling van woningen, een onderzoek naar doelmatiger werkwijze via samenwerking dan wel fusie van apotheken, streven naar vereenvoudiging in de receptuur, be perking van de nachtdiensten door oprichting van enkele vaste nacht apotheken en centralisering van de administratie. Het departement Rotterdam van de Koninklijke Maatschappij ter Bevor dering der Pharmacie heeft zich over deze situatie reeds in verbinding ge steld met het hoofdbestuur. LEIDERDORP Op 26 februari verschijnt het eerste nummer van Koers. een protestants-christelijk opinie-weekblad, in een oplaag van 50.000 exemplaren. In december verscheen reeds een proefnummer. Als gevolg daarvan heeft het blad nu ruim vijfduizend betalende abonnees. Elke dag melden zich gemiddeld 150 abonnees. Het blad wordt uitgegeven door de gelijknamige persstichting (Park laan 11, Zeist) en gedrukt bij Misset te Doetinchem. De advertentie-exploi tatie is toevertrouwd aan het bureau B. C. van der Veer te Leiderdorp. Het zwaar-roomse beeld van een dominerende aanwezigheid van religieuzenkleding in al lerlei variaties is op de jaar vergadering van de katholieke vereniging van docenten aan pedagogische academies ver dwenen; later dan elders, maar nu ook vrij radicaal. Ook in an dere opzichten kreeg de ver gadering van dit jaar een nieuw aanzien. Door het uit vallen van een spreker splitste het gezelschap zich meteen op in discussiegroepen. Op vele plaatsen tegelijk werd in de Nijmeegse stadsschouwburg in tensief gediscussieerd. Vroeger zat men veel langer netjes in het gelid te luisteren naar het doorwrochte betoog van een waardige voorzitter. Als 'de lossere vergadervormen het winnen, krijgen de voorzitters het moeilijker dan voorheen: er gaan zich verschillende stromingen aftekenen, men wordt het moei lijker eens, schopt harder tegen het bestuur aan enz. Maar het lééft meer dan in de vergadermodellen die de aanwezigen dwingen de wijsheid van betweters passief over zich te laten komen. Doorwerken De gang van zaken in Nijmegen wekt het vermoeden dat bij de le raren van de pedagogische acade mies heel wat invloeden van hun in beweging komende studenten doorwerken. Er werd om hardere formuleringen en acties gevraagd en vooral om tempo-tempo; men nam z'n vertegenwoordigers in het bestuur zeer kritisch en men liet zich in het algemeen minder ge makkelijk'dan vroeger gezeggen. Dit is het noteren waard omdat men nogal wat aan concrete onder wijsverbeteringen te vragen had. Wat gaan de leraren buiten hun vergadering doen als die verbete ringen nu eens niet zo vlot zouden afkomen zie de berichten over het afremmen van de uitgavengroei als zij wensen? Het moeten lieden met een voor uitziende blik zijn geweest die an derhalve week voor het Kamerde bat over 's rijks financiën in Nij megen een verlanglijst in discussie brachten, bestemd in de tweede plaats voor staatssecretaris Grosheide cn in de eerste plaats voor minister Witteveen. Bladen Het gaat wel langzaam, maar er is enige beweging aan het komen in de zaak. Die zaak is het pro bleem van de enorme versnippe ring in de onderwijspers: ons land telt een paar honderd onder wijsbladen en -blaadjes waar veel geld en vooral kennis en energie in wordt gestoken zonder dat het ge heel publicistisch veel voorstelt. Maar de laatste tijd zijn er enke le concentraties te melden. De lera ren van vwo en havo hebben nu één weekblad zes tijdschriften zijn met elkaar in gesprek over samen werkingsmogelijkheden vier uit gaven op het gebied van de tech nische hulpmiddelen hebben zich verenigd in het tijdschrift „Onder wijs en Media" een hele reeks bladen is opgegaan in „Inkom." een maandelijkse uitgave voor het christelijk voortgezet onderwijs it door Ton Elias en afgelopen week verscheen voor het eerst „De Pedagogische Acade mie," één orgaan van drie docen tenorganisaties. Bij dergelijke combinaties begint men meestal met de voorzichtige weg te volgen van „elke bond z' eigen rubriek." Zo vermeldt de in houdsopgave in het eerste nummer van „De Pedagogische Academie" échter de naam van een der orga nisaties voor de zekerheid: „Geen kopij." Niemand hoeft bang te zijn dat samenwerking in ons land non chalant zal worden opgevat. Departement Er tekenen zich op O. en W. twee beleidssferen af. Trek daaruit de consequenties en maak een splitsing in een departement voor het universitair onderwijs en de wetenschapszaken en een departe ment voor al het niet-universitaire onderwijs, zo betoogde mr. Schelf hout van de KVP bij het begro tingsdebat in -de Eerste Kamer. Minister Veringa erkende dat er een kern van waarheid in zit wan neer men het over twee beleidssfe ren heeft. Het directoraat-generaal voor de wetenschappen vormt op het ministerie een wereld apart (dit is geen uitspraak van de minister, maar de indruk van een journalist). Maar, zei Veringa, het zou ver keerd zijn het wetenschappelijk onderwijs departementaal te isole ren, want dat gaat in tegen ide ont wikkeling naar „tertiair onderwijs" een ontwikkeling die juist om een verhand tussen universitair onder wikkeling naar „tertiair onderwijs", vraagt (voorbeeld TH-hts). Een logische tegenwerping. Zo ook Vcringa's kanttekening dat grote landen als Engeland en Frankrijk het ook nog steeds met één ministerie doen. Maar als de opzet blijft zoals nu, wordt het wel een grote vraag of men op den duur mensen zal vinden die bereid zijn zo'n probleemrijk departement als O. en W. voor hun rekening te nemen. De vervanging van De block duurde te lang, werd in het land gezegd. Maar ik heb het idee dat het nog heel wat langer had kun nen duren als er een nieuwe mi- nistér van onderwijs gevonden had moeten worden. Mannetjesputters Wil men ter bevordering van de samenhang in het onderwijs (leer- lingenschaal en onderwijzersoplei ding, voortgezet onderwijs, leraren opleiding en wetenschappelijk on derwijs - tal van vraagstukken zit ten aan elkaar vast), het met één minister blijven doen. dan mag hij wel een paar mannetjesputters van staatssecretarissen naast zich krij gen; bijvoorbeeld: een voor het kleuter- en basisonderwijs, een voor het voortgezet en een voor het tertiair onderwijs. De minister zelf kan dan proberen zicht te houden op het geheel. Je kunt dat nu nog zeggen zon der van politieke bijbedoelingen verdacht te worden, hoop ik. Het onderwijs zou er m.i. niet over hoeven treuren wanneer Veringa en Grosheide die het met elkaar en met de bestaande structuur goed schijnen te kunnen vinden, voorlo- oig blijven zitten. Maar dat is geen reden om niet vooruit te denken over een goede departementale op- I zet voor het geval de heren er de brui aan geven of de politiek hen uitrangeert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7