Mevrouw King zal spreken en spirituals zingen IK HEB HET LEF VAN OPA'S ZENDELINGEN BEWONDERD Stukje welvaart voor verbetering van leefklimaat afstaan Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Puzzelhoek VERMOEIDE CORETTA OP SCHIPHOL Mijn man geen heilige, maar een geroepene Vredesleger in België Vijftienhonderd mensen op Twents concilie Conferentie van godsdiensten Kamer verwerpt motie lagere aardgasprijs Het hervormde zendingshlad vernieuwd Suenens: In 1 België blijft celibaat Geoffrey Murray overleden BEROEPINGSWERl Ondanks ontwikkelingshulp moet zending er altijd zijn WOENSDAG 11 FEBRUARI 1970 De pró feel helpt altijd degene, die geen rechten op hem laten gelden, was mijn laatste zin van gisteravond. Dat laat ons de bijbel zien. De profeet roept tot bekering. En alleen wie zijn woord hoort en werkelijk tot bekering komt, dat is: tot God komt, deelt in zijn reddende kracht. Maar hoe reageren de mensen van Nazareth? Buigen ze zich voor Zijn woorden? Aanvaarden ze Zijn uitleg van de bijbel, die hele maal nieuw voor hen moet zijn? Helemaal niet. Het tegendeel is waar: "En allen in de synagoge werden met toorn vervuld, toen zij dit hoorden Let er eens op hoe Lucas in hoofdstuk 428 precies hetzelfde woord gebruikt als in vers 22. Daar stond: "En allen betuigden hun instemming, met Hem". En nu staat er: "En allen in de synagoge werden met toorn vervuld". Dezelfde mensen die eerstzo luid "amen" en "halleluja" riepen, roepen nu "Kruisigt Hem". Ze hebben alleen maar de zoon van Jozef horen spreken. Ze hebben alleen maar de stem gehoord van hem die uit hun midden op stond, alleen maar de stem, als het ware, van hun eigen hart. Ze hebben niet de stem van God gehoord, van Hem die oproept tot bekering. Ze kwamen niet tot het besef dat Zijn wonderkracht alleen open baar wordt in wie tot Hem komt. We lezen vandaag: Psalm 2 Brieven die niet xljn voorrlen van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze- gels te worden Ingesloten. Vraag: Als iemand gedurende vijf jaar telkenjare gratificatie heeft ontvangen, heeft hij dan bij het ein de van zijn dienstbetrekking bij de ze werkgever recht op een gedeelte van het tantième over die maanden, die hij in het lopende jaar heeft ge werkt? Bedoelde tantièmeregeling gold slechts voor enkele leidingge vende en administratieve figuren en was niet schriftelijk overeengeko men. Antwoord: Als deze gratificatie niet in de arbeidsovereenkomst vast gelegd was, kan er in dit geval niet van een recht gesproken worden. Het woord gratificatie duidt op een geschenk in geld boven het bedon gen loon als bewijs van bijzondere tevredenheid. Als uw werkgever tot uw ontslag toe reden had tot de zelfde tevredenheid over uw werk als voorheen, is een verzoek om gra tificatie redelijk te noemen. De uitkering, die door u ook'tan tième genoemd wordt, kan ook op ten mondelinge regeling berusten. In dat geval heeft u er zeker recht op. Het geval lijkt ons het meest geschikt voor een tactvolle regeling met be hulp van een vakorganisatie. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 2 3 4 6 7 8 9 Kruiswoord-puzzel zonder zwart Horizontaal: 1. heipaal - landbouw werktuig. 2. vertegenwoordiger - fris. 3. geniaal mens - bij elkaar be horende voorwerpen. 4. alvorens - rode Spaanse wijn. 5. op de ver melde dag - viering van een heug lijk feit, 6~ Myth, figuur - voorvoeg sel - eer. 7. sein - telwoord - oude rekening (afk.>. 8. meisjesnaam - stad in Letland - nummer (afk.). 9. doorweekt - aantekenboek. Verticaal: I. soort duif - voorzetsel. 2. insektenetend zoogdier - strijd perk. 3. appel - handweefwerk. 4. lichaamsdeel - rund - tijdrekening. 5. deel van de bijbel - grond die bij een hoeve behoort - leuk. 6. bosvogel - leeftijd (fr.). 7. begrip - aanloop. 8. water in Friesland - plaats in de N.O.P. - cirkelvormig. 9. munt in Ned. (afk.) - luitenant (afk.) - aarde, grond. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor. Vert 1 I fanatiek 2 2 akelig 3 3 netel 4 4 Alcm 5 5 lii 6 6 l.G. 7 7 kalander 8 12 m.l. 9 11 Gea J0 10 kern 11 9 gebod 12 8 merode. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM Een ver moeide, maar charmante Coretta King arriveerde gisteravond op Schiphol voor een kort verblijf in Nederland. De 42-jarige we duwe van de vermoorde Ameri kaanse negerleider dr. Martin Luther King zal vanavond op treden in een zogenaamd vrij heidsconcert, dat in het RAI- congrescentrum gehouden wordt, en dat zaterdagavond door de NCRV-televisie zal worden uit gezonden. Morgenochtend ver trekt mevrouw King al weer naar Stockholm om haar Euro pese tournee voort te zetten. Coretta King, die vergezeld wordt door een zuster van haar overleden man en door de negerpianist Russell Goode, u zangeres van professie en BRUSSEL België gaat proeven nemen met een vredesleger. Hiertoe zullen 200 jongelui zich ter beschik king stellen voor.hulp aan een ont wikkelingsland in plaats van de mili taire dienst. De minister van landsverdediging Segers deelt de vrijwilligers in en zijn collega voor ontwikkelingshulp Scheyven zorgt dat zij ter bestèmder plaats komen. België hoopt op deze manier een kweekschool voor ontwikkelingshulp tot stand te brengen. Bovendien komt de vervangende dienst tegemoet aan de idealen van een groot aantal jon geren. In 1970 zullen totaal 2200 vrijwilli gers, waarvan 1299 onderwijskrach ten worden ingezet voor de ontwik kelingshulp, welke begroting in 1970 met 17 procent zal stijgen. De totale hulpverlening aan de ontwikkelings landen van België loopt hiermee op tot ruim vier miljard gulden, waar mee België na Frankrijk, Australië, en Nederland verhoudingsgewijs de vierde plaats bezet op de ranglijst van hulpverlenende landen. De hulpverlening richt zich in het bilaterale vlak voornamelijk op de Kongo, Ruwanda en Boeroendi. ENSCHEDE Op 24 en 25 april wordt de slotzitting gehouden van het Twents beraad van kerken. De organisatoren verwachten, dat ongeveer vijftienhonderd mensen aan dit overleg zullen deelnemen. Het zijn de afgevaardigden van de gespreks groepen. die zich in heel Twente in het winterseizoen intensief hebben bezig gehouden met oecumenische ge spreksthema's. Het oecumenisch actiecentrum OAC te Driebergen zal aan de hand van de verslagen ontwerpresoluties opstellen, waarover 24 april wordt gestemd. De resoluties zullen dan 25 april in de grote hal van het stadhuis van Hen gelo worden aangeboden aan regio nale en nationale beleidsfiguren op kerkelijk en maatschappelijk terrein. Voortbouwend op de resoluties zal het OAC voor 1970 nieuwe gespreks stof samenstellen. NEW DELHI Op een conferentie van afgevaardigden van wereldgods diensten is een handvest aangenomen ter bevordering van de vrede en het onderling begrip in de wereld. Vastgesteld werd, dat de wereld nimmer groter behoefte heeft gehad aan „spiritualiteit". De conferentie was georganiseerd door het in India gevestigde ..wereldgenootschap van godsdiensten". Vierentwintig landen waren vertegenwoordigd. Volgend jaar zullen o.a. In Engeland en West- -Duitsland regionale conferenties worden gehouden. Hot weer in Enropa weer min. temp. neerslag gisteren Amsterdam onbew. 1 9 Brussel h bew. -2 2 Frankfort zw.bew. -1 1 Genève regen 0 19 Innsbruck mist -3 1 Kopenhagen onbew. -6 0.6 Locarno regen 2 0.1 Londen mist -3 0 Luxemburg onbew. -3 1 Madrid onbew. 0 0 Majorca onbew 4 0 München sneeuw -1 3 Nice h.bew. 10 0 Parijs 1 4 Rome r.w bew. 5 0 Wenen h.bew. 0 0 ZUrich sneeuw -1 12 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De motie van me juffrouw N. Barendregt van de PvdA, waarin om een verlaging van de aardgasprijs voor de tuinbouw wordt gevraagd, is gisteren door de Tweede Kamer verworpen. De motie was vooral ingediend om de ernstige luchtverontreiniging door de oliesto- kende tuinders tegen te gaan. Het bleek, dat niemand bezwaar had tegen deze motie. Maar omdat staatssecretaris Grapperhaus had ge zegd, dat er een beslissing op til was, stemden de regeringsfrakties tegen. Mr. W. Scholten van de CHU vond de motie bovendien niet volledig, om dat er niets in werd gezegd over de kosten van de ombouw van de ver warmingsinstallaties. De heer P. Jongeling van het GPV vond, dat de regering de tuinders te lang' aan het lijntje had gehouden. En hij stemde :voor. BELASTINGEN De motie van de heer A. de Goede (dem.) voor de verhoging van de ver mogensbelasting als deugdelijk dek kingsmiddel in de begroting werd met de stemmen van D'66, PSP, PvdA en de groep-Aarden voor ver worpen. De motie van dr. A. Vondeling (soc.), waarin wordt betreurd, dat de regering nog steeds niet de beloofde voorschotten aan de gemeenten heeft uitgekeerd, onderging hetzelfde lot. Ook de moties van de heren Wie- benga (psp) over de compensatie voor de geldontwaarding en van ,dr. Von deling over uitstel van verkoop van grond in Lelystad door de staat aan bouwers van particuliere woningen haalden de eindstreep niet. (Van een onzer verslaggeefster) OEGSTGEEST Een fris rode omslag met een sprekende kleurenfo to en een groter formaat dan zijn voorganger: de eerste kennismaking met het vernieuwde blad van de hervormde zending. Nevenstaand artikel van Jan Fili- us is de ouverture. Er volgen enkele artikelen over het financiële gedeelte yan de zending. Achtendertig lezers gireerden samen 7203, terwijl acht lezers ƒ4265 hebben toegezegd voor studiebeurzen van studenten in Indo nesië. Van de 428 staan nu nog 394 beurzen open. Het gironummer is 67074 van het zendingsbureau te Oegstgeest. Op een andere „geldpagina" wordt de begroting voor 1970 bekendge maakt. De gemeenten wordt gevraagd 4.669.000 bijeen te brengen. Het eerste nummer van het ver nieuwde zendingsblad is dus nogal praktisch ingesteld. Iets dat het eerste artikel Is opa's zending dood? niet direct doet vermoeden. Een in- teTvfew of achtergrondartikel zou in een dergelijk verjongd blad ook niet misstaan. Nu zorgen brieven van zendelingen voor de nodige informatie van het zendingsveld. Meer aandacht wil men besteden aan de wereldoecumene, waarvoor een speciaal vignet is ont worpen: kerk in zes continenten. Het zendingsblad, dat zeven maal per jaar uitkomt, kost vijf gulden. JERUZALEM Het Israëlische parlement heeft gisteren met 69 te- I gen 15 stemmen, bij 23 onthoudin- i gen het wetsvoorstel aanvaard, waar- bij overeenokmstig de religieuze op- vatting slechts degenen die geboren zijn uit een Joodse of Joods geworden moeder, als Joden worden erkend. 1 In het debat had premier Golda Meir betoogd dat het voorstel nood zakelijk was voor de eenheid van het Joodse volk. Coretta King speelt daarnaast viool, piano en trom pet. Ze bezocht het New England- -conservatorium te Boston: de plaats, waar ze in 1951 Martin Luther King leerde kennen. „Ik heb in m'n leven aan zo'n veer tig vrijheidsconcerten meegewerkt", zei ze na aankomst uit Londen, waar ze door premier Wilsoni» en diens echtgenote werd ontvangen. „Sinds de dood van m'n man op 4 april 1968 heb ik me niet meer op vrijheidscon certen laten horen, maar ik ben wel blijven zingen. In verschillende ne- gerkerken in de Verenigde Staten heb ik meerdere malen solozang ten gehore gebracht." Introductie Mevrouw King beschreef het van avond te geven vrijheidsconcert als een mengsel van spirituals en gespro ken tekst ter ondersteuning van de beweging voor gelijke burgerrechten, waarvan haar man de initiatiefne mer was. Coretta King is ook in Nederland om met een persoonlijke introductie haar boek „Mijn leven met Martin Luther King" te propageren. De Ne derlandse vertaling hiérvan ver scheen in november van het vorig jaar bij Ten Have in de serie Caril lon-Paperbacks. De uitgever, die haar op de luchthaven met een bos tulpen begroette, verklaarde dat er al 10.000 exemplaren van waren verkocht. Een deel van de royalties van het boek, dat in vele talen en landen is uitgegeven, komt ten goede aan de beweging, waarvan dominee Aberna- thy thans leider is. „De opbrengst zal ook dienen voor het onderhoud van mijzelf en mijn vier kinderen", zo voegde mevrouw King er eerlijk aan toe. „Ik heb tenslotte geen vast inko men meer". Coretta K»ng liet duidelijk blijken dat zij de idealen van haar ver moorde echtgenoot trouw gebleven was en deze ook wilde blijven uitdra gen. Ze sprak, zij 't indirect, over de bestrijding van het racisme, de ar moede en de oorlog, terwijl ze meer dan eens de geweldloze campagne aanroerde, die ze na de dood van haar man beeft geleid om het lot van de Amerikaanse neger te trachten te verbeteren. De gewelddaden van de Zwarte-Panter-Beweging verwierp ze met klem. Martin Luther King beschouwde ze niet als een heilige in haar boek vergelijkt ze hem met profeten als Amos en Micha maar wel als een door God geroepene, die bereid was zich op te offeren voor zijn verdrukte medemens, en die nooit bang was ge weest het martelaarschap te aan vaarden. „Als hij nu nog geleefd had, zou hij dezelfde geweldloosheid heb ben gepredikt als vroeger". Uitvoerig ging mevrouw King nog in op de bouw van een Martin Luther King Memorial Centre in Atlanta, waarvan een deel al tot stand geko men is. „Dicht bij de plaatsen, waar mijn man zolang gewoond en gepreekt heeft", zei ze, „is deze schrijn bezig te verrijzen. Het gaat om een studiecen trum voor negers met een bibliotheek in zijn soort de grootste ter wereld een instituut ter propagering van de geweldloosheid, een museum voor de geschiedenis en de cultuur van het negerras en een vrijheidstentoonstel lingshal. Het geheel is sterk interna tionaal opgezet. Jongemensen, die zich beijveren voor gelijke burger rechten voor iedereen, zullen er in spiratie kunnen vinden. Uit alle delen van de wereld stromen al giften bin nen. maar er is nog zeer veel geld nodig. Als het centrum geheel gereed is, zal de graftombe van m'n man in een nog aan te leggen Memorial Park worden geplaatst." Staatssecretaris Krnisinga voor CHU: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Elke Neder lander is direct of indirect ver antwoordelijk voor het hygië nische niveau van onze maat schappij. Daarom moeten burger en overheid een stukje van de welvaart afstaan voor handha ving en verbetering van het leef milieu. Er moet een planning komen die geheel wordt geïntegreerd in de so ciaal-economische ontwikkeling. De planning moet een van de hoofd doeleinden zijn". Aldus staatssecretaris Kruisinga (van Volksgezondheid) vanmiddag op de jaarvergadering van de Vereni ging van c.h. gemeente- en provincie bestuurders in Utrecht. Prijs Onze welvaart neemt van jaar tot jaar toe. Met dezelfde regelmaat schijnt de ontevredenheid toe te ne men. We moeten ons nu afvragen of de wezensbronnen van maatschappe lijke welvaart per sé in een economi sche groei moeten worden gezocht. Want de veronderstelling dat het zo is, beheerst de hele wereld. Vraag En dan moet men de vraag stellen of de met geld meetbare levens standaard het doel en universele maatstaf van het menselijk welbe hagen zijn. Een ander aspect dient zich dan aan: De psychohygiëne, de geestelij ke volksgezondheid. We zitten mid den in een proces. We denken dat de milieuhygiëne alleen gericht is op de materiële vervuiling en dan wor den we geconfronteerd met de on rust en onbehagen in sommige lagen van de bevolking, de problemen rond gezag en orde, de jeugdproblematiek. De staatssecretaris concludeerde dat er de komende jaren grote aandacht zal moeten worden gevraagd voor de psychohygiënische kwaliteit van de samenleving. Meer aandacht hiervoor betekent dat de betekenis van de kleine gemeente toeneemt. Juist de kleine gemeenten kunnen hieraan veel doen. Herbezinning over über haupt opheffing van de kleine ge meente lijkt daarom toch wel ge wenst. Reveil De heer Kruisinga besloot met een herinnering aan het Reveil, dat juist in onze maatschappij meer betekenis krijgt: toen als nu miskenning van de noodzaak van een plaats van Christus in de wereld. Drie kente kenen van het Reveil zijn nu voor ons van grote betekenis: de Evange lische alliantie, het verlangen naar een gerealiseerde christelijke sociale actie en het verlangen naar arbeid in een christelijke gemeenschap. BRUSSEL De Belgisctoe kardi j naai Suenens heeft gisteren tijdei een lezing gezegd, dat er in Belgi l geen getrouwde priesters zullen zlji j De Belgische bisschoppen zullen 1|( celibaat handhaven. Suenens heeft geen bezwaar tege I een gesprek over het celibaat. Oó I zouden de kerkelijke regels zijns in I ziens kunnen worden herzien. Zij zij I „misschien te strak" en houden nb I genoeg rekening met individuele gt f vallen". -11 De kardinaal, die als „progressie I bekend staat, leek een kritische hoi ding in te nemen ten opzichte van d Nederlandse bisschoppen. Hij vroj j zich af, of het Nederlands pastorn i concilie werkelijk representatiefis. 1 Een priestergroep in het aarts bb dom Wenen heeft zich gisteren gt keerd tegen de „verkettering" van Nederlandse rooms-katholieken. '1 GENEVE Op 62-jarige leeftijd! overleden Geoffrey Murray, de pubB citeitsman van de afdeling interkë* kelijke hulpverlening van de Wereli raad van Kerken. Na een loopbaan van 32 jaar aai verschillende Engelse kranten tra hij in 1961 in dienst van de Wereld-' raad. Hij reisde over de gehele we reld en schreef verhalen over di slachtoffers van overstromingen aardbevingen, oorlogen en anden rampen, waarbij de kerken inspron gen. Hij stierf te Montreux tijdens dj conferentie over kerk en ontwikkel lingssamenwerking, aan de voorberek ding waarvan hij nog een belangrijj aandeel had. Prof. Baumgartner overleden BAZEL Op 83-jarige leeftijd 3 overleden de bekende Bazelse Oud testamenticus prof. Walter Baumgart ner. Zijn naam werd vooral over de ge, hele wereld onder theologen een bef grip door het woordenboek op hf Oude Testament, dat hij samen mP Kohier samenstelde. In Mainz is op 77-jarige leeftijd df Duitse dogmaticus prof. Friedrich Dp lekat overleden. ■ft- De Russische Orthodoxe Kerk heel 130.000 gulden beschikbaar gestel! voor herstel van een klooster op 6 berg in Athos in Griekenland, d< enkele maanden geleden door braiv zwaar geteisterd is. GEREF. KERKEN (vrjjgem.) Beroepen te Bunschoten-Spaken- burg: S. Cnossen te Vollenhove-Ca- doelen. i CHRIST. GEREF. KERKEN j I Beroepen te Hoogeveen: P. op der i Velde te Zierikzee. i Bedankt voor Hillegom: J. W. di Bruin te Nieuw-Amsterdam. GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Scherpenisse: Chi v. d. Poel te Yerseke. (Van een onzer verslaggeefsters) QEGSTGEEST Js het u nooit opgevallen, dat wij al vele jaren de zendeling niet meer in de karikatuur zien? Voor de oorlog was dat schering en in slag. Een tekening van een zen deling, met tropenhelm, die in een pot kokend water zat tuild dansende negers om hem heen." Dit constateert Jan Filius in het vernieuwde zendingsblad van de her vormde kerk, als hij zich afvraagt: Is opa's zending dood? Hij signaleert nog meer, namelijk dat er geen zendingsverhaaltjes meer zijn. "Ik bedoel verhaaltjes in de trant van arme primitieve negers, die in contact gekomen met de zen ding, nu plotseling broeken gingen dragen en, na een hele serie onzede lijke, onsmakelijke en ohhygiënische gewoonten te hebben opgegeven, in het vervolg psalmzingend door het oerwoud togen op weg naar de dag sluiting". Lachen Filius, die de perszaken van de hervormde zending behartigt, wil hiermee aantonen, dat de zending is veranderd, opa's zending is dood. „En misschim komt er over die goeie ouwe zendingstijd nog ooit wel eens een boek tot stand in de trant uon „Het'rijke roomse leven", of „Die taaie rooie rakkers". Dan kunnen we weer eens lachen... Maar ik vind dat soort lachen over die simpele zielen van vroeger toch wel eens wat goedkoop. Ik heb het lef van opa's zendelingen, de pioniers van de wereldwijde oecumene, altijd bewonderd. En de vraag is nog niet eens of wij het toen beter gedaan zouden hebben. De vraag is voor mij of wij nu dit soort lef nog wel voorradig hebben. Dat ten eerste. En verder weten wij nu zo langza merhand wel wat zij fout gedaan hebben. Zoals men over honderd jaar anecdotes zal vertellen over de stom miteiten die wij in weréldverband hebben uitgehaald. En voorlopig pro beren we het beter te doen. Want, en dat is dan ten tweede. Opa's zending mag dan wel verdwenen zijn, de zen ding is er nog. Anders, dat is waar. Vernieuwd is zijn methode, dat is ook waar. maar het is nog steeds: zending. Protesten En ,tegen de protesten in dat het nu gaat om ontwikkelingshulp, om struc tuurverandering enzovoort, enzovoort (dat moet ook, natuurlijk moet dat ook, ik zou het niet graag betwisten) zou ik de stelling willen verdedigen dat de zending er moet zijn, steeds zal moeten zijn. En dan niet als hfl wat in de weg lopend stokpaard* van een geestelijke hobbyclub, mat' als een wezenlijk stuk werk van kerk. In de zending hebben wij deel at' Gods opdracht aan zijn wereldwM kerk om, overal waar mensen woni* het evangelie te verkondigen en ai' de consequenties ervan gestalte I1 helpen geven in het leven van me* en maatschappij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2