Teleurgestelde dr. Jonckheer beschuldigt minister Bakker Negen nieuwe A-arbiters lit ben de KNVB danltbaai dat ik dit mocht doen Henk Olijves koninkrijk dreigt ineen te storten NV RINCO IN MOEILIJKHEDEN .Zaak niet fair gespeeld Gezwicht voor intim idatie DEUR OPEN VOOR AGITATIE .Hij beloofde het in oktober aan oppositie G V A V-F eijenoord nu donderdag in Rotterdam Scheidsrechters stuurden KNVB een telegi ram 55 Gentleman-vakman Georg Kessler: Co Ier betreurt verzoek Kessler Egyptisch lijntoestel verongelukt Vier uit Zuid-Holland 6 DINSDAG 10 FEBRUARI 1970 Vice-premier Rozendal: De deur staat nu open voor meer agitatie. Hij voorspelde een gezags crisis; sprak over eventuele stappen van de Antil liaanse regering, maar wilde niet zeggen welke. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De door de ministerraad van het Koninkrqk als gouverneur van de Antillen geweigerde dr. E. Jonckheer, heeft gis teravond de Nederlandse vice-premier drs. A. J. Bakker beschuldigd de oppositie al in oktober te hebben beloofd, dat de benoeming zou worden ingetrokken. Een prinselijk beraad voor het begin van de eerste Europese na tuurbeschermingsconferentie, ge organiseerd door de Raad van Europa ter gelegenheid van het Europese natuurbeschermings- jaar-1970 gisteren in Straatsburg. Op de foto van links naar rechts: prins Charles van Luxemb\ prins Charles van Wales, Bernhard, prins Philip vc Groot-Brittannië en prins Albej van Luik. Gisteren is op het ministerie van buitenlandse zaken te Den Haag een aanvullend protocol ondertekend op de luchtvaartovereenkomst ge sloten in 1958 tussen Nederland en Rusland. Dit betekent een uitbrei ding van de luchtdiensten van KLM en Aeroflot met openstelling van de luchtroute over Siberië voor de KLM. Op de foto: onderminister voor burgerluchtvaart Burgajef (links) en minister Luns ondertekenen het verdrag. In het Antillenhuis verklaarde de j teleurgestelde dr. Jonckheer, dat mi nister Bakker vorig jaar „papa" Go- det en Stanley Brown zou hebben gezegd, dat de benoeming niet zou doorgaan. Het varkentje zou wel ge- I wassen worden. Tijdens het overleg gisteren zou vi ce-premier Bakker van de oppositie in Curasao al een danktelegram heb ben gekregen voor het nakomen van de beloften. Dr. Jonckheer had de indruk, dat minister Bakker de zaak niet fair had gespeeld. „Ja", zei dr. Jonckheer, „ik heb het hem vandaag ook gezegd. En hij gaf een stilzwij gend commentaar." Dr. Jonckheer. wilde nog niet zeg gen, of hij nu ook als gevolmachtigde minister zou aftreden. Ik ga eerst een tijd verlof nemen, zei hij, om rustig te kunnen nadenken. Inderdaad, gaf hij toe, de verhou ding tussen de Antillen en Nederland is er door deze beslissing niet beter op geworden. De houding van Suri name is ook erg teleurstellend ge weest. Nu stonden we alleen. - DEN HAAG (ANP) De beker wedstrijd GVAV Fcijenoord (tweede ronde), die aanvankelijk voor vrijdag 27 februari te Groningen op het programma stond, zal nu op don derdag 12 februari 's avonds om 20.15 uur in het Feijenoordstadion te Rotterdam worden gespeeld. Inmiddels is komen vast te staan, dat de competitiewedstrijd tussen beide clubs morgen niet door kan gaan in verband met de nog altijd miserabele toestand van het GVAV-terrein. Deze ontmoeting is nu verschoven naar Vrijdag 27 februari. LONDEN Het luchtverkeer zal in 1980 ongeveer viermaal zo groot zijn als in 1968, maar het is on waarschijnlijk dat de tarieven in de naaste toekomst belangrijk zullen da len. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de centrale organisatie van voet balscheidsrechters (COVU) heeft maandagavond een telegram aan het hoofdbestuur van de KNVB gezonden met de volgende inhoud: „Opnieuw ernstig verontrust over de moeilijkheden die een aantal col lega-scheidsrechters heeft ondervon den verzoeken wij u met klem op de kortst mogelijke termijn die maatre gelen te treffen die de veiligheid van de scheidsrechters onvoorwaardelijk garanderen". Zaterdag is er in Lunteren een ver gadering van het hoofdbestuur van de COVS, waarbij deze kwestie na der wordt besproken. Waarschijnlijk zal men dan nog een brief aan de KNVB richten. Niet pijnlijk Dr. Jonckheer vond het niet pijn lijk, dat hij zelf aan het overleg om over zijn lot te beslissen, meedeed. „Ik had nu alle gelegenheid om mijn weigering me niet terug te trekken uit te leggen." Het pleidooi, dat hij tijdens het beraad en de ministerraad vrijdag moet hebben gehouden, herhaalde hij in het Antillenhuis. Hij vertelde ons, dat hij nooit gouverneur had willen worden. Hij werd gevraagd. En dat was reden voor een lange vakantie om te kunnen nadenken. Eind 1967 besloot dr. Jonckheer gouverneur te worden. De onlusten, die in mei van het vorig jaar in Willemstad uitbraken, waren voor hem een grote teleurstelling. LENINGRAD Een Noorse stu dent is gisteren in Leningrad tot een jaar arbeidskamp veroordeeld omdat hij vorige maand in deze stad vlugschriften had uitgedeeld met protesten tegen de vervolging van Russische intellectuelen. (Van onze correspondent) ENSCHEDE Na de zaak-Verolme dreigt opnieuw een ko ninkrijk van een selfmade industrieel van grote allure in te stor ten. Het gaat over de oprichter-directeur Henk Olijve van de NV Rinco Campingsportfabrieken te Oldenzaal. een miljoenen bedrijf dat in enkele jaren uit de grond i6 gestampt. Moeilijkheden rondom de liqui diteitspositie van een dochteron derneming te Raamsdonksveer schijnen er de belangrijkste oor zaak van te zijn, dat de Rinco Campingsport plotseling een overbruggingskrediet van twee miljoen gulden nodig heeft. In een gistermiddag hierover op het ministerie van Economische zaken ge voerd spoedoverleg zou als voorwaar de voor overheidssteun ztfn gesteld, dat de heer Olijve zyn plaats moet in ruimen voor een financiële deskun dige. Misrekend Het schijnt dat Rinco zich heeft misrekend bij de overname enkele jaren geleden van het bedrijf te Raamsdonksveer, dat Rinco Interna tional heet. Daar zou de liquiditeits spanning zijn ontstaan. In dit bedrijf worden huishoudtrappen, ladders enz. gemaakt. Van de zijde van de banken zou de heer Olijve bij de overname al zijn gewaarschuwd voor de problemen, die hier lagen. De oplossing die de Enschedeër had gedacht, is niet ge komen vooral omdat geen juist zicht op de problematiek kon worden ver kregen. Als andere belangrijke oorzaak wordt in Den Haag gezien, de smalle basis, waarop onlangs enkele grote investeringen zijn gedaan. Zo ver huisde het bedrijf pas de afgelopen •omer v»n Enschede naar een fraai nieuw complex in Oldenzaal. Daarbij had de heer Olijve blijkbaar een zwa re wissel getrokken op de toenemen de werkloosheid van enkele jaren ge leden waarvan vooral in de Twentse textiel sprake was. Want behalve de 600 vaste werk nemers die Rinco telt, en de 900 zoge naamde thuiswerkers, die bij de pro- duktie zjjn ingeschakeld, rekende de heer Olijve op de medewerking van I misschien wel duizenden te werk ge stelden in zogenaamde sociale werk plaatsen. Dat laatste nu is niet hele maal uitgekomen. Weliswaar werken i in Oldenzaal en Limburg vele hon derden mensen in deze sociale werk- i plaatsen voor hem, ma^r dat aantal is lang niet voldoende om de grote orderpositie die het bedrijf zou heb- ben, af te wikkelen. Verkeerd Deskundigen zijn dan ook van me- i ning dat het bedrijf wel voldoende bestaansrecht heeft, maar dat de hui dige situatie is te wijten aan een ver keerd beleid van de heer Olijve. En daarmee is dan een zeer onder nemend mens een belangrijke illusie armer geworden. De velen in Twente willen trouwens nog niet eens gelo ven dat Henk Olijve een fout zou heb ben gemaakt. Want tot dusverre lukte immers alles wat deze kleine, ge wiekste zakenman, die als eenvoudige jongen begon, aanpakte. Na zijn suc cessen in Nederland stichtte hij met ogenschijnlijk groot gemak enkele be langrijke buitenlandse vestigingen. Maar zyn grootste populariteit kreeg hjj ongetwijfeld met de voet balclub FC Twente, waarin hij als financieel manager een groot aandeel had. Samen met de ook al kleine trai ner Kees Rijvers van FC Twente be haalde Henk Olijve na de successen van het vorige jaar tegen landskam pioenen als Fejjenoord en Ajax zeer frequent de voorpagina's van sport bladen. Gestoord Er waren zelfs mensen die zich erover beklaagden dat ze in een za kelijk gesprek met de „boss" vaak werden gestoord door mensen die op belden en vroegen of er nog voetbal kaartjes waren. Ook al was dat laat ste waar, het bedrijf scheen er niet onder te lijden, integendeel. Als er nieuwe voetballers werden aangetrok ken, kregen ze meestal wel een part time baan bij Rinco en een bedrijfs woning was er ook altijd wel te krij gen. Kortom, bij alle economische klap pen die Twente de laatste jaren voor al m de textielsector kreeg te ver duren, werd het bedrijf van Henk Olijve vaak als gunstig voorbeeld van een juist ondernemerschap gesteld. Maar nu is dus ook deze ballon door geprikt. En ten slotte verwyten de vakbon den de heer Olijve nu ook nog, dat zij te laat zjjn ingelicht. Pas gister avond werd het personeel van de moeilijkheden op de hoogte gesteld. Spanning Inmiddels wacht men in Twente in spanning op de reactie van de rege ring. Komt er geen financieel soulaas, dan zullen de leveranciers van grond stoffen morgen niet meer aan de fa- briekspoort verschijnen waardoor een deel van de produktie zou moeten worden stopgezet. Het personeel van Rinco Camping- sport, dat gisteren een vrije dag kreeg om varnaval te vieren, had vanmor gen wel een kater Dr. Jonckheer: „Dertien jaar lang had ik voor het land gewerkt en haid ik alles gedaan voor de opbouw. In eens viel alles in duigen. Op dat ogenblik overwoog ik me terug te trekken. Maar ik voelde mijn morele verplichting tegenover de Antillen. Het zou verraad zijn geweest, wan neer ik mij na de onlusten had terug getrokken. Mijn ervaring moest in dienst van het land worden gesteld." De gevolmachtigde minister vertelt, dat de verleiding om geen gouver neur te worden erg groot was. „Ik heb hier een mooie betrekking en drie van mijn vier kinderen zijn in Nederland.' Benaderd In juni of juli werd hij echter door de Nederlandse vice-premier drs. Bakker benaderd om zich terug te trekken. Dr. Jonckheer liet weten, dat hij eerst de op dat ogenblik te vormen regering wilde raadplegen. In New York volgde een gesprek met de premier, „een goede vriend van me, die me het advies gaf als gouverneur naar de Antillen te ko men." Toen ik in mei benoemd werd, zei dr. Jonckheer nog, wist men toch ook al, dat ik een lange poli tieke geschiedenis achter de rug had. Ze zeggen, dat ik een voor werp ben van politieke contro verse. „Maar," aldus tdr. Jonck heer," een Commissaris der Konin gin of een burgemeester, die wordt benoemd, heeft tooh ook een poli tiek verleden. De afgewezen gouverneur ontkende, dat er tegen zijn benoeming oppositie was. „Ja," gaf bij toe, „er was een heel kleine groep Gezagi scrisis Vice-premier Rozenzal, die voor het intern overleg uit Curasao was overgekomen, voorspelde na het in trekken van het Koninklijke Besluit van de benoeming een gezagscrisis. Eerst ging de regering immers ak koord met de benoeming van dr. Jonckheer. Daarna, na de onlusten in mei. komt men terug op dit besluit. „Men is dus gezwicht voor de agitatie en intimidatie van een kleine min derheid," aldus de conclusie van mi nister Rozendal. „De deur staat nu open voor meer agitatie," voegde hij eraan toe. Hij sprak over eventuele stappen van de Antilliaanse regering, maar wilde niet zeggen welke. Van het rapport van de commissie van onderzoek (ingesteld na de on lusten in mei) had minister Rozendal geen kennis genomen. Dr. Jonckheer: „Ik hecht minder waarde aan het oordeel van personen, die even op de Antillen zijn geweest. (De Neder landse regering heeft zich door de Nederlandse leden van de commissie van onderzoek laten voorlichten) Minister Rozendal sprak nog van een ernstig geschokt vertrouwen. Maar hij wilde niet tegenover Neder land het woord „neo-kolonialisme" in de mond nemen. De minister twijfelde eraan, of er nu ooit een gouverneur zou kunnen worden benoemd. Tegen iedereen bestaan toch politieke bezwaren.... ZEIST Het verzoek van George Kessler aan de KNVB, hem per 1 juni van dit jaar ontslag te verlenen als bondscoach, is dan toch nog onverwacht gekomen. Voor insiders, dat dient nadruk kelijk gesteld, tvas Kesslers besluit evenwel géén verrassing. Het was slechts aan weinig mensen bekend dat de samenwerking tussen de bondscoach en zijn direkte pa troon, Henk Burgwal in zijn func tie als secretaris-penningmeester van de bond, alsmede voorzitter Wim Meuleman, niet meer boterde. Het feit dat er na afloop van de Israëlische trip harde woorden geval len zijn mag daarvan niet als grootste oorzaak genoemd worden. Drijfveer voor kessler is ongetwijfeld geweest dat hij van Burgwal te horen kreeg dat het bijwonen van de wereldkam pioenschappen voetbal in Mexico voor hem, George Kessler, taboe was. Het observeren van de deelnemers en met name de voorbereiding op de WK 1974 werden door de KNVB op prijs gesteld, maar dat was volgens Burgwal evengoed mogelijk via de tv. Gentleman Nochtans bleef Kessler, de gentle man dié hij in alle jaren dat hij in dienst van de KNVB was, geweest is. ROTTERDAM De heer Jos Co- Ier, vice-voorzitter van de KNVB, voorzitter van de sectie betaald voet bal en voorzitter van de technische commissie, betreurt het verzoek van Kessler. De heer Coler: „Ik kan nu onmoge lijk zeggen hoe mijn me de-bestuursleden zullen reageren op het verzoek van de heer Kessler. Zijn vraag heeft mij net zo verrast als wie dan ook. Ik weet eigenlijk weinig meer dan dat de heer Kessler ver zocht heeft van zijn verplichtingen te worden ontheven, hoewel hij nog bij na anderhalf jaar heeft uit te dienen. Persoonlijk zal ik niet a priori roe pen: Kessler mag wat mij betreft weg gaan voor zijn contract is afge lopen. Ik heb er nooit een geheim van gemaakt dat ik hoopte dat Kessler zou blijven als bondscoach en die gedachte heb ik tijdens onze vergaderingen ook herhaaldelijk uit gesproken. Ik vind dat hij zijn werk goed heeft gedaan. Wij zullen woensdagavond in de eerste plaats moeten zoeken naar het waarom van het verzoek van de heer Kessler". door GER ST0LK Viel er bij alle' tegenwerking die er van de zijde van de clubs was tijdens zijn pogingen Oranje naar een hoger j voetbalniveau te stuwen, geen onver togen woord uit zijn mond te beluis teren, Burgwals visie op het destijds tussen Jos Coler en Kessler overeen gekomen afspraak, was wellicht de druppel die de emmer deed overlo pen. Te vaak reeds, moest Kessler zwijgen. Te vaak ook moest hij machteloos toezien hoe zijn werk te niet gedaan dreigde te worden. Was er immers tijdens zijn bewind geen affaire Piet Keizer? En dreigde er niet enkele malen èen rel rond Johan Cruyff? Kessler, de idealist bleef lang in de betere zaak geloven, maar uiteinde lijk toonde ook hij aan mens te zijn. iHij gaf er ontgoocheld de brui aan en verzocht de KNVB hem van zijn plich ten te ontheffen. Een yerzoek waaro ver naar alle waarschijnlijkheid woensdagavond, wanneer het bonds- bestuur bijeen zal komen, gunstig be slist zal worden. Voorzitter Wim Meuleman: „Dit is een zeer kwets- elders e enbetere kans te kunnen krij gen, moet je hem daarbij niet in de weg staan." Georg Kessler, de man die in de 26 wedstrijden dat hij Oranje onder zijn hoede, had, tien maal overwon. Glimlahcend zegt hij: „Ik had het er vaak heel erg moeilijk mee. Maar toch was het een fijne periode. Ik blijf het bondsbestuur altijd dank baar voor de kans die me geboden werd. Echtm de bond heeft me alle steun gegeven die mogelijk was. Het heeft me geholpen in mijn streven Oranje meer aanzien te geven." 0 Erg moeilijk De kapot geslagen illusies ten spijt zal Kessler, wanneer zijn verzoek door de KNVB ingewilligd wordt, toch in het vak blijven. Sparta de club, die Wiel Coerver met behoud van sa laris het bos instuurde en momenteel het seizoen uit freewheelt onder Pim Visser licensie B zal straks de vruchten plukken van Kesslers grote vakmanschap. Men heeft de miskende Westduitser een contractvoor twee jaar als manager-coach aangeboden. Een beslissing die onder de Sparta- spelers grote vreugde veroorzaakte. Hans Eijkenbroek, die als aanvoer der van het keurkorps met Pim Vis ser. die overigens als tweede trainer aanblijft, door Dolf Aarse van Kess- elrs komst op de hoogte werd ge steld, verteld razend enthousiast: „Niet te geloven. Ik had gedacht dat Kessler zijn contract nog wel zou verlengen tot 1974. Het heeft bij ons vaak ontbroken aan een goede orga- KESSLER naar Sparta nisator. Zo iets is Kessler op het geschreven. d Persoonlijkheid Ger Ter Horst: „Er zijn veel nam genoemd van trainers die Coer eventueel op zouden volgen. Maar had ik niet verwacht. Voor mij Kessler een kei, een man met pet soonlijkheid. En die hebben we Sparta nou net 'nodig...."En Kess. zelf: „Ik voel me eigenlik te veel N dcrlander om hier weg te gaan. I historie en de image van Sparta zi voor mij aanleiding, dit als een uitd ging te beschouwen.. Daarom blijf hier. Daarom ga ik met een schone i beginnen. Bij Sparta ja...." Vier gewonden MUENCHEN Een straalvr keersvliegtuig van de Egypti maatschappij „United Arab Airli is gisteravond bij het opstijgen de luchthaven van Münchem-1 van de baan geschoten. De Comet, 14 passagiers en 10 bemanningslei aan boord had, Rwam in een wei stilstand, vlak voor een rij hui Vier passagiers zijn met verwoni gen in een ziekenhuis opgenomen. Onder de reizigers in het toest dat onderweg was naar Athene ren vier Nederlanders. De gezagvt der van de Comet had de start aft broken omdat de linkervleugel i brand stond. Bij de buiklanding wel een motor geheel uit de linker vle» gelwortel gerukt. Een luchthavenfunctionaris hee bekend gemaakt dat 't vliegtuig vot de start extra goed is nagekeke ..Met Israëlische en Arabische vliej tuigen wordt rekening gehouden itf sabotagepogingen", verklaarde hij. d Groep van sterke mannen voor de wedstrijden eerste klas compleet (Van onze sportredactie) DEN HAAG De groep A- scheidsrechters in het zaterdag- amateurvoetbal is uitgebreid met negen personen en daar mee van elf op twintig gebracht. Na uitvoerige selectie z\jn de volgende arbiters gepromoveerd: ARBITER SCHROOT8 L. v. Amerom (Rijnsburg), D. v. d. Burg (Amsterdam), A. Hilbrands (Groningen), H. Jongman (Zwolle), H. Kroon (Utrecht), J. de Looper (Amsterdam), P. Ouwersloot (Leiden), G. Schroots (Dordrecht) en W. G. Vink (Alblasserdam). Tot de groep behoorden reeds de volgende scheidsrechters: H. J. Brand (Schiedam), R. Karei (Zwolle), G. Lub (Enkhuizen), J. 't Hart (Leeuwarden), R. K. W. Bos (Den Haag), W. M. v. d. Brom (Amersfoort), W. H. Postma (Hoogkerk), J. A. A. v. d. Horst (Heemskerk), L. Winkel (Zwolle), H. A. van Merkesteijn (Rotterdam) en H. Rebergen (Veenendaal). De samenstelling van deze groep van twintig kan overigens aan het einde van dit seizoen nog worden veranderd. Indien van de nu nog juist niet In aanmerking komende, maar toch veelbelovende arbiters zich enkelen in de volgende maanden aandienen als onbetwiste kandidaten, zal er een plaatsje worden inge ruimd. Test in Zeist De A-scheidsrechters zullen op ARBITER VAN AMEROM vrijdag 24 april in het sportcentrum van de KNVB in Zeist een test moe ten afleggen. De daarop volgende za terdagmorgen zal er theorie worden behandeld en worden er praktische wenken gegeven door de hoofd-scheidsrechterscommissie van de KNVB. Het ligt in de bedoeling dat de twintig top-scheidsrechters volgend jaar vrijwel uitsluitend de wedstrij den in de twee te vormen eers klassen zullen leiden. In hoofdzaa zal het er op neer komen, dat men een cyclus van vier weken driemai een wedstrijd in de topklas te arb: treren krijgt en eenmaal beschikbai is voor de sub-commissies om ingezf te worden bij wedstrijden in de 2ö of 3de klassen. Eerste fase Met het opvoeren van het aanfc A-scheidsrechters is de eerste fa* van de plannen uitgevoerd die heer Jaap Veldkamp uit Groninga als lid van de hoofdscheidsrect terscommissie, nu bijna twee jatf geleden heeft ontvouwd. De A-selec tie bestaat een jaar en heeft stellig nuttige effecten gesorteerd, want be houdens mogelijk een enkele uitzoc dering zijn alle top-arbiters die he zaterdagvoetbal op dit moment kei wel in de selectie opgenomen. Da neemt niet weg dat er uit distric West II toch nog wel drie of via fluitisten op te noemen zijn die o, korte termijn de promotie moetfc verdienen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6