BREUK IN REGERING VAN HET KONINKRIJK IS Commentaren versierde bal gehakt Madras 11111 Luns vreest oorlog in Nabije Oosten Burgemeester dronken achter het stuur? Het Kwartet Geen neo-kolonialisme 1M iü!B£ EMU® 5 TM 15 FEBRUARI Auto schept feestvierende kinderen Premier De Jong wil af koe li ngsperiode IlIIllUVti Jongen (13) doodt meisje Kans op akkoord lijkt klein Spanje koopt 30 Mirages Carnavalvierder in been geschoten Tachtig tips over moord Patiënten voor nakuren naar hotel het weer Veel wolken 1970 Nieuwe Leidse Courant DINSDAG 10 FEBRUARI 1970-50ste jaargang Directeur: F. Dïemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 vai Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Premier De Jong heeft de beschuldigingen van neo-kolonialisme van de hand gewezen. „We hebben niet onze wil aan een ander wil len opleggen. Het ging om het gouverneurschap als een onderdeel van het koninkrijk". JONCKHEER w-o dagelijks geopend van 10-17 uur en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f3.50 a AMSTERDAM speciaal T rein - T oegang - biljet mei 3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations Twee doden, 2 gewonden CHAAM Een personenauto is gisteravond in Chaam ingere den op een groep carnavalvieren- de kinderen, die plotseling hos sende de ryweg opliepen. De der tienjarige H. van Beek uit Baarle Nassau en de viertienjarige Els Aerts uit Chaam kwamen om het leven. Twee andere kinderen raakten zwaar gewond. DEN HAAG Er dient volgens premier De Jong een afkoelings periode in acht te worden genomen nu de ministerraad van het ko ninkrijk de Koningin gevraagd heeft de benoeming van dr. E. Jonck- heer tot gouverneur van de Nederlandse Antillen ongedaan te maken. „Dit is het eerste grote menings verschil in het koninkrijk. Ik vind het jammer, dat dit is gebeurd. Er kunnen zich nare gevolgen voordoen. Het zal moeilijk zijn de breuk te helen", aldus de premier gisteravond na afloop van het overleg in de mi nisterraad. De premier bevestigde, dat zeker rekening was gehouden met het standpunt van de Antillen. „Maar de regering van dit rijksdeel was niet eensgezind en in de Antilliaanse sta ten en samenleving werd geheel ver schillend gedacht over dr. Jonckheer als gouverneur. Wanneer hij in deze functie naar de Antillen zou zijn ge gaan, zouden de gevolgen weieens ernstig hebben kunnen zijn." Belangrijk voor het bepalen van het Nederlandse standpunt waren de be vindingen van de commissie van on derzoek die op verzoek van de Antil len is ingesteld na de onlusten van 30 mei 1969. De gebeurtenissen van toen waren geen incidenten. Er de den zich politieke verschuivingen voor, zo zei de premier. Met de beslissing van de minister raad van het koninkrijk kwam een eind aan een lange dag vergaderen en wachten. Tijdens het door de An- tillianen aangevraagde intern appèl was gebleken dat dr. Jonckheer niet van plan was vrijwillig voor zijn be noeming te bedanken en er geen overeenstemming mogelijk bleek met de delegatie uit de Antillen. Het intern appèl volgens artikel 11 lid 4 van het Statuut van het konink rijk begon gistermorgen om tien uur. Aan dit beraad namen deel premier P. J. S. de Jong als voorzitter, vice- premier J. A. Bakker, minister van justitie C. H. F. Polak, de gevolmach tigde minister van Suriname dr. J. D. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE DONNEE OPGEEFT.} Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn'aktivltelt ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. van dit blad hokje zwart makien naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. V. Polanen, de gevolmachtigde minis ter van de Nederlandse Antillen dr. E. Jonckheer en de vice-premier van de Antillen, de heer S. G. M. Rozen dal, die een adviserende stem had. Schorsing Nadat de ministers in twee ronden hun standpunten hadden meegedeeld, vroegen de afgevaardigden van de Antillen schorsing van het beraad. Deze schorsing duurde van half een 's middags tot half zeven 's avonds. Mi nister Rozendal telefoneerde met pre mier Petronia in Willemstad. On danks de lange duur van de schor sing kwamen er geen nieuwe ge zichtspunten naar voren. Er werd ook geen poging tot een compromis ondernomen. Na de her vatting werd spoedig de conclusie ge trokken, dat het koninklijk besluit van de benoeming tot goeverneur van dr. Jonckheer moest worden inge trokken, onder aantekening dat dr. Jonckheer tegen deze conclusie was. Direct na het intern overleg heeft de ministerraad van het Koninkrijk, zoals in het Statuut voorgeschreven, deze conclusie overgenomen en be krachtigd. Direct na de ministerraad verklaarde premier De Jong, dat dr. Jonckheer geen goeverneur kon wor den, omdat hij een voorwerp was ge worden van politieke controverse. Inmenging Later op de avond verklaarde dr. Jonckheer in het Antillenhuis, dat hij juist alles in het werk had gesteld om zich buiten de politiek te houden. Vi ce-premier Rozendal van de Antillen voelde de beslissing van het Konink rijkskabinet als een inmenging in de Antilliaanse zaken. Dr. J. O. V. Polanen, de gevolmach tigde minister van Suriname, voelde zich geroepen na de ministerraad te verklaren, dat door persberichten zeer ten onrechte de indruk is ge wekt, dat Suriname, lopend aan de LONDEN Een dertienjarige Engelse jongen wordt beschuldigd van moord op de tienjarige Julia Ma ry Bradshaw. Zij verdween vrijdag toen zij boodschappen aan het doen was. De kleren van het meisje werden gisteren gevonden in een straat van Skelmersdale (Lancashire), dicht bij haar oudelijk huis. Later ontdekten agenten het ontklede lichaam van het meisje in een huis op een kilometer afstand. eiband van Nederland, zonder meer wenste, dat de benoeming van dr. Jonckheer ongedaan zou worden ge maakt. De Surinaamse regering, aldus deze verklaring, heeft op geen enkele wij ze de goede betrekkingen met de Ne derlandse Antillen willen verstoren en ze heeft zich ook niet willen be moeien met de interne aangelegenhe den van haar rijksgenoot In de officiële verklaring, die na de ministerraad is uitgegeven wordt ge zegd, dat alle deelnemers aan het in tern overleg van mening waren, dat een goeverneur hoven de partijen en buiten de partijpolitiek moet staan. De Nederlandse en Surinaamse deel nemers meenden, dat aan deze eis niet werd voldaan. De Antilliaanse deelnemers, aldus het communiqué, waren een tegengestelde opvatting toegedaan. Verder meldt het officiële communiqué „een diepgaand verschil van mening betreffende de verschil lende aan deze zaak verbonden as pecten". Vannacht is koningin Juliana toch nog na uitstel van haar vertrek in verband met het be raad over de kwestie-Jonckheer met een speciaal vliegtuig van de vliegbasis Soesterberg naar Frankrijk gevlogen. Prinses Bea trix en prins Claus hebben zich vandaag bij haar gevoegd. Prinses Irene was er gistermor gen al: hier bij aankomst in het landelijk Lignières, met in een reiswieg de kerngezonde prins Carlos Javier Bernardo, die van daag in aanwezigheid van een schare familieleden, gedoopt werd. Meer nieuws rondom prins Carlos zie pagina 5. lekker eten tips Voeg peper en zout toe, kneed fijn gesnipperd uitje door de gehakt. Theelepel kerrie per bal. Dicht schroeien en eve» laten sudderen. Opdienen in jus met wat peterselie. Aardappelen of rijst. een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven (Van onze correspondent) HILVERSUM Minister Luns van buitenlandse zaken beeft vanmorgen in het NOS-program- ma „Praten met de minister" de vrees uitgesproken, dat een nieu we oorlog tussen Israël en de Ara bische landen zal uitbreken. „Ik ben pessimistisch over de situa tie in het Nabije Oosten. De ecalaties over en weer nemer zeer bedenke lijke vormen aan. Ik vrees dat er een nieuwe ronde van gevechten zal ko men," aldus minister Luns. Alleen in „zeer voorzichtige diplo matieke onderhandelingen" zag hij nog een mogelijkheid voor een oplos sing van het conflict. Angola Minister Luns maakte ernstige be zwaren tegen een artikel in Vrij Ne- ALKMAAR De burgemeester van Alkmaar mr. H. J. Wytema heeft vermoedelijk in de nacht van zater dag op zondag onder invloed zijn au to bestuurd. De loco-burgemeester G. H. A. de Zeeuw deelde gisteren mee dat bur gemeester Wytema de bewuste avond in hotel Victory heeft gedineerd. Na afloop zou hij naar huis zijn gereden. Alkmaarders, die de burgemeester op vreemde wijze naar de Oranjelaan hebben zien rijden, waarschuwden de politie. Na aankomst bij zijn woning werd de burgemeester verzocht mee te gaan naar het politiebureau voor een bloedproef. De burgemeester gaf hieraan gewillig gehoor. Mr. Wytema, die onlangs nog in het nieuws kwam, toen hij zijn lid maatschap van de PvdA opzegde, is voorzitter van de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten. Hij heeft zich gisteren ziek gemeld en zal dus deze week de gemeente raadsvergadering niet bijwonen. De gemeentepolitie van Alkmaar, geassisteerd door de rijksrecherche stelt een onderzoek in, op gezag van het waarnemend hoofd van het par ket, officier mr. J. X. Wiarda. MADRID Spanje zou vandaag nog met Frankrijk een contract slui ten voor de aankoop van 30 Mira- ge-straaljagers, zo werd uit Madrid vernomen. De onderhandelingen over de aan koop van de Mirages hebben maan den geduurd. Een deel van de toestellen zal in Spanje worden ge bouwd. derland, waarin zijn beleid ten aan zien van Portugal en Angola aan een beschouwing wordt onderworpen. „Het is een uitzonderlijk onbehoorlijk artikel", zegt de heer Luns. „Er staan dingen in, die ik noch gezegd, noch bedoeld heb. De hele teneur is vol strekt fout." VENLO Tijdens de vele vecht partijen, mishandelingen en vernie lingen in het afgelopen carnavals weekeind zijn zes mensen gewond ge raakt. In de nacht van zondag op maan dag loste een 41-jarige inwoonster van Venlo vijf schoten op haar feest vierende echtgenoot, nadat in de auto van het echtpaar, een hevige ruzie was ontstaan. De man is in het dijbeen getroffen. Hevig bloedend strompelde hij naar zijn woonwagen in het centrum „De Romer". De vrouw is gearresteerd en heeft bekend. Zij wordt wegens poging tot doodslag in staat van besohuldiging gesteld. UZ BU 1&MLUU/71ZZ\ INTERIEURVERZORGING □PUNÓbURGD HEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING 25 JAAR VERDUYN INTERIEURVERZORGING Gedenksteen voor Rinie (Van onze correspondent) DOETINCHEM Het voormalige actiecomité De Kruisberg heeft beslo ten geld ter beschikking te stellen voor een gedenksteen op het graf van de donderdagavond vermoorde Rinie Wielheesen. De Doetinchemse bevol king is opgeroepen nog meer geld te storten. Het comité ijverde na de moord op Rietje Florijn in 1967 voor opheffing van het psychopatenasiel De Kruis berg, welk doel overigens inmiddels is bereikt. De achttien man sterke moordbri gade is met het onderzoek naar de moord op Rinie nog geen stap verder gekomen; er wordt gesproken van ontmoedigend weinig aanwijzingen, ook nadat op een radio-oproep veel passanten zich meldden. Er kwamen meer dan tachtig tips binnen. DEN HAAG Het bedrijfschap Horeca wil de mogelijkheid onder zoeken om de hotelbedrijven in te schakelen bij de nabehandeling van ziekenhuispatiënten. Binnenkort neemt het hierover contact op met het ministerie, de ziekenfondsraad en particuliere verzekeraars. Het plan is van de secretaris van het bedrijfschap, drs. A. Merk, die het heeft overgenomen van Duitsland. Daar is het al lange tijd gewoonte, dat ziekenhuispatiënten na hun be handeling voor „Erholung" worden opgenomen in hotels. Soms ook in Nederlandse hotels. Voordeel ervan is, dat de zieken huisbedden eerder vrijkomen en dat de hotels beter bezet zijn. Financieel is er voor de zieken fondsen en particuliere verzekeraars het voordeel, dat men niet overbodig lang de hoge ziekenhuistarieven hoeft te betalen. Afgewezen J|ET eerste ernstige conflict in hel Koninkrijk is levensgroot aanwe zig. Nederland en Suriname hebben dr. Jonckheer geweigerd als gou verneur van de Antillen en koningin Juliana voorgesteld zijn benoeming ongedaan te maken. Een belangrijke overweging was, dal de komst van dr. Jonckheer als gou verneur in Willemstad nieuwe onlus ten tot gevolg zou hebben. Bij het bepalen van het standpunf heeft men zieh laten leiden door hel oordeel van de Nederlandse leden van de commissie, die na de ongere geldheden van 30 mei j.I. een ondeiv zoek instelden. Niet om de andere zwakke Ko ninkrijkspartner zijn wil op te leg gen, maar omdat men zich verant woordelijk wist ook voor het be lang van de Antillen, werd dr. Jonck heer afgewezen. De andere reden was, dat de benoemde het voorwerp was geworden van politieke controversen. De ministerraad van het Koninkrijk heeft het met deze affaire niet ge makkelijk gehad. Want dr. Jonckheer, zich aandienend als de man, die zijn land niet in de steek wilde laten, heeft tot het laatst volgehouden en door middel van het intern appèl de zwarte Piet duidelijk in handen van de Nederlandse ministers gespeeld. „Óver een paar maanden ziet alles er veel anders uit", zei premier De Jong gelaten. Dat zal zeker het geval zijn. Want het afwijzen van dr. Jonckheer als gouverneur kan belangrijke ge volgen hebben. Informatie 'pOEN vorig jaar mei op Curasao de ernstige onlusten uitbraken, heb ben wij die in verband gebracht met de gebrekkig informatie waarover wij hier beschikten met betrekking tot de Antillen. Daarom kwamen die onlusten voor heel velen ook als een pijnlijke verrassing. Onder dat gebrek aan informatie hebben niet alleen wij als volk, maar heeft ook onze regering geleden. Die situatie heeft zich dan nu gewroken in de even pijnlijke noodzaak terug te komen op eens eens afgekomen gou verneursbenoeming. Achteraf is ge bleken, dat die benoeming destijds beter niet geschied had kunnen zijn. In dit opzicht doet zich, zij het mis schien in mindere mate, hetzelfde voor als in voorbije tijden ten aan zien van het huidige Indonesië. Dei enorme afstanden, de slechte verbin dingen, de hoge kosten van de infor matie zij leidden ertoe dat er ten onzent onvoldoende kennis was met betrekking tot de situatie ginds. Ook voor wat betreft de Antillen ia de informatie te zeer beperkt geble ven tot wat vanuit enkele tamelijk omgrensde en zich mogelijk ook afgrenzende groepen tot ons door drong. Onvoldoende informatie leidt al te licht tot een verkeerde beoorde- deling. Dan kan het gebeuren dat men door schade wijs moet worden. Het zicht op de Antillen is door de meigebeurtenissen en door de daar na gehouden verkiezingen verscherpt. En de behoefte aan afdoender infor matie wordt temeer gewekt, nu men begrepen heeft dat hier een manco is. Het is beter zo, al is het altijd jam mer wanneer dit met teleurstelling voor betrokkenen gepaard moet gaan. ADDIS ABEBA President Tito van Zuid-Slavië is gisteren vanuit Zambia vertrokken naar Ethiopië voor een bezoek van drie dagen. Op het vliegveld werd hij begroet door keizer Haile Selassi. In de tragedies van het le ven spelen dikwijls kome dianten de hoofdrol. SIRIUS Crita) „Ik heb pap's pantoffels en pijpen in de diepvriezer gedaan. We hebben BAROMETERSTAND: heden 74.2 cm (990 millibar) dalend. Zon en maan 11 februari zon op 8.04, onder 17.46; maan op 9.43 onder 13 febr. EK. 17.4f M, Een lagedrukgebied, waarvan het centrum gisteren tussen IJs land en Schotland lag, verplaatst zich naar het midden van de Noordzee en vulde daarbij lang zaam op. Hierbij bleef ons land in de aanvoer van onstabiele lucht, die van de oceaan werd aangevoerd. Hierin kwamen veel buien voor waarvan sommige met hagel en natte sneeuw vergezeld gingen. In de vroege ochtend daalden de temperaturen op vele plaatsen tot om het vriespunt. Van belang voor het weer voor morgen is een storing die van morgen 360 mijl ten westen van Ierland lag. Verwacht wordt dat deze ten zuiden van ons land zal trekken Hierdoor blijft er bij ons in het algemeen veel bewolking, waarbij de temperaturen slechts weinig verandering ondergaan. Vooruitzichten voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; min. en max. temp.: omstreeks nor maal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1