„Doe ook de vuile was van anderen" Rini Wagtmans is dikker geworden SVV wellicht de kat die vreemde sprongen maakt 9 t Zal je kind maar «Bs. Feijenoord realiseert zich goecl: Meer ontwikkelingshulp Wereldkamp skiën elke dag op tv VRIJDAG 6 FEBRUARI 1970 Huib Goudriaan Foto's: Herbert Behrens speelt ook in de musical „De kleine parade" en het weik eist hem nogal op. Is er tijd over dan duikt hij de keuken in (hij is dol op koken) of leest in het onlangs uitgekomen boek van Weinreb: „Ongelofelijk boeiend." Leen trekt zich bovendien af en toe terug in zijn flat in Londen. „Ik hou veel van Engeland." De levendige Amsterdammer is nooit op de toneelschool geweest. Hij was na de ambachtsschool boekbinder en kantoorbediende, pas toén hij in een cabaretvoorstelling van amateurs in 1953 werdt „ontdekt" door de to neelgroep Puck (nu „Centrum"), kwam hij in de toneelwereld. Na elf jaar werken b(j Centrum volgde de musical „Heerlijk duurt het langst" en „Mensen, hè mensen" van Cabaret Lurelei. Leen Jonge waards ster rees vooral door zijn vertolkingen van Gerrit en Opa in de VARA-tv-serie „Ja zuster, nee zuster". Zijn liedje „Op een mooie Pinksterdag', enige maanden op de hitparade, bracht hem ook veel populariteit. En het Schaep vergroot te zijn faam. Als Leen vertelt graag in de keu ken te staan, zegt Adèle: „Ik ben ook dol op koken." Waarop Piet Römer reageert met: „Maar het is een hele grote tragedie dat wij nog nooit zijn uitgenodigd om bij haar te komen eten." Adèle: „Dat is niet waar. je bent een secreet! Ik haat je." Piet ant woordt: „Haat is het begin van lief de." Adèle Bloemendaal maakt niet de indruk van de femme fatale, de voor mannen gevaarlijke filmdiva, waar voor velen haar verslijten. Nog min der is ze zo na de repetitie in een onderonsje puur Amsterdamse Doortje van het Schaep met de vijf poten. Ze lijkt een rustige, hard werkende jonge vrouw, die ook aan haar eigen shows „een baal werk" heeft. Adèle is in Amsterdam geboren werd bij een amateur-cabaret opge merkt door Wim lbo, speelde bij Toon Hermans eh bij „Puck", „En semble" en cabaret-gezelschappen als Lurelei en Tingeltangel en bij Johan Kaart, Jaap van der Merwe en Albert Mol. Een veelzijdige actrice, die alle mogelijke en onmogelijke, wat net- aan-de-rand rollen speelde. Ze trouwde op haar achttien de en scheidde later van Donald Jones. Met de zevenjarige zoon uit dit huwelijk, John-John woont ze nu in Amsterdam. Naast koken is lezen haar hob by. „Ik ben dol op Agatha Chris tie en lees alle Simenons, die ik te pakken krijg." Heeft ze inderdaad zoveel kat ten als wordt gezegd? ,JJat is per ongeluk gegaan. Ik had twee Siamese poezen, en toen er twee bij kwamen, kon ik ze niet weg doen." Adèle verschuilt zich achter haar bril. Leen zet zijn muts weer op en Piet blijft nog wat plakken. DEN HAAG Spelden met kleurige knoppen, gesto ken in grote landkaarten, geven aan waer ter wereld de 400 Nederlandse vrijwilligers in het veld staan. De 52-jarige M. G. Mollee draagt om z'n rechterpols een armband van olifantshaar, een mascotte die nooit meer mag worden afgelegd wil hij het ongeluk niet naar zich toehalen, zo luidt het verhaal. „Ik kreeg 'm van 'n vriend in Kenya. Ik ben niet bijgelovig, maar toch wel gelukkig". De, heer Mollee zegt geen bijzondere betekenis te hechten aan z'n exotissche mascotte. Maar de armband kan nooit meer af, want hij heeft zil veren knoppen laten maken, die het ijzersterke olifantshaar strak om de pols klemmen. De heer Mollee is hoofd van de afdeling recruteripg van de Stichting Nederlandse Vrijwilligers. De stichting zetelt halverwege de „wolkenkrabber" aan j de Haagse Muzenstraat, „waarop het zo gemakkelijk is aan 'n woning te komen. Je moet net doen alsof je naar beneden wilt springen". Zo'n opmerking heeft natuurlijk ook iets met ontwikkc- j lingshulp te maken. Toch laat de heer Mollee duidelijk I merken niet gediend te zijn van de manier, waarop de jonge Hagenaar een woning heeft afgedwongen. Even later i zegt hij: „Er is in Nederland nog zoveel te doen, zeggen ze als je over ontwikkelingshulp begint. We moeten ruimer denken; we moeten niet alleen onze eigen vuile was doen, maar ook die van anderen". Adèle: kón ze niet wegdoen ROTTERDAM „Wanneer die knie tijdens de Ronde van Andalusië weer moeilijkheden oplevertstap ik zó af. Dan zit er nog maar één ding op. Operé ren, hoe erg' ik daar ook tegen op zie." Over het gezicht van Rini Wagtmans, nog geen jaar geleden de grote revelatie in Jacques Goddets bont gekleurde j wielerspektakel dat Tour de j France heet, glijdt een verdrie tige trek. Want het gaat de klei ne renner met het blond gekleur de haarlokje niet helemaal naar wens. Verleden jaar al constateerde de bekende Limburgse sportarts Jesse een euvel aan de meniscusband van de rechterknie. Straks tijdens de van 15 tot 21 februari te verrijden Ronde van Andalusië moet blijken in hoe verre de dure, door Willem II-Gazelle bekostigde behandeling vruchten heeft afgeworpen. Wagtmans, die aanmerkelijk min der slank lijkt dan andere jaren, heeft goede hoop dat wanneer zijn knie het houdt hij langer in topcondi tie zal verkeren dan bijvoorbeeld verleden jaar. Van professor Bierste ker, sinds de vóór-Olympische wed strijden in Mexico een oude bekende van hem. hoorde hij dat zijn gewicht dat tijdens het hoogseizoen nog maar 68 kilo bedraagt te laag was, „Mo menteel weeg ik 75 kilo en ik hoop erop dat ik niet beneden de 70 kom. Dan ook behoudt ik langer mijn piek. Al besef ik dat ik nu nog niet zal kunnen duelleren met een Joop Zoe temelk in Spanje. Dat komt echter wel in de Tour," aldus Rini Wagt mans. Stijgende lijn Ton Vissers wees gisteren tijdens een persconferentie, waarbij de nieu- Onderzoek „In ons land weten weingi mensen wat ontwikkelings werk betekent. Dat is gebleken uit een opinie-onderzoek, gemaakt in opdracht van de Stichting Nederlandse Vrijwil ligers door Makrotest in Amsterdam. Doel van het onder zoek was onder meer: nagaan waarom zich niet voldoende geschikte vrijwilligers melden. De heer Mollee: „Het onderozek heeft bevestigd wat we al wisten. Onze werving door middel van dagbladadver tenties voldoet niet helemaal. In 'n advertentie kun je weinig informatie kwijt en juist daaraan bestaat zo'n grote behoefte. Daarom hebben we al enige tijd geleden besloten door middel van tv-uitzendingen in het kader van Socutera meer informatie te geven. Maar voorlichting dus. „Ik wil duidelijk maken dat ont wikkelingshulp geen liefdadigheid is, maar bittere nood zaak. Het verlenen van hulp moet niet emotioneel geladen zijn. Het vereist een zakelijke aanpak, zakelijk in de goede betekenis van het woord", „Daarom wordt onze selectie steeds meer gericht op mensen, die we voor 'n bepaald project nodig hebben. Bijvoorbeeld een bouwkundige voor de Ivoorkust of een I huishoudkundige voor Dahomey. Ik zoek niet alleen men sen die weten hoe het moet, maar die ook kunnen vertellen waarom het zo moet". Overbodig. n ..Het overdragen van kennis is het belangrijkste. De mensen vinden het raar bij het zien van 'n film over ontwikkelingswerk dat de vrijwilliger geen hand uitsteekt maar alleen aanwijzingen geeft, 'n Vrijwilliger hoeft z'n handen niet uit de mouwen te steken, want het enige waaraan ontwikkelingslanden geen gebrek hebben is ar beidskrachten. We moeten ons niet onmisbaar maken, maar overbodig". Vooral specialisten op technisch, medisch, agrarisch en onderwijsgebied zijn nodig. De stichting stelt geen geringe eisen, waardoor een groep belangstellenden moet worden - - j teleurgesteld. „Ik vind dat erg jammer, maar we kunnen ze der Lans, Herman van Loo, Rik van niet plaatsen. Sommigen denken zelfs dat we een cursus Looy, Jan van Nueten, Harm Otten- ontwikkelingswerk geven. Liefst een cursus van tien bros. Peter Post, Leen Poortvliet, schriftelijke lessen". René Pijnen, Norbert Seeuws, Jan j Zou de stichting lagere eisen stellen, „dan konden wc Serpenti. Jos van der Vleuten, Rini j net zoveel mensen krijgen als we wilden. Ondanks de Wagtmans en Rik Wouters. voorselectie vallen nog twee van de drie kandidaten af". Nieuw in de ploeg zijn: Frits Hoo- Een goede doorsnee-vrijwilliger bestaat niet, omdat capaci tpitpn iraFaVtf»?" An nn/Fnrn A nFn—..„11..f Nar Rini Wagtmans, knieblessure. we ploeg voor 1970 werd voorgesteld op de stijgende lijn: „In 1967 één ze ge, in 1968 vijftig trioipfen en in 1969 zeventig overwinningen." Willem II gaat deelnemen, aan vrijwel alle klassiekers en aan de Ronden van Frankrijk, Spanje, Luxemburg, Bel gië, Zwitserland en Portugal. De ploeg waaruit nogal wat namen verdwenen zijn bestaat uit: Eef Dol man, Jules van der Flaes, Herman Hoogzaad, Jan van Katwijk, Piet van gerheide. Albert van Midden. Chris Pepels, Vic Nuelant, Ward Seis en Gilbert Wuytak. teiten, karakter en allerlei andere factoren volkomen af hankelijk zijn van het land waarnaar men wordt uitgezon den. definitief lijkt ingezet te hebben, ont vangt op het Zuiderpark DOS. Met of zonder Hans Kraay, dat is nog niet zeker. Wel zeker is dat wanneer de ex-Feijenoorder tegen .ADO aan treedt, hij in ieder geval volgende week een liesoperatie zal moeten on dergaan. GVAV - DWS is een dubbel vraagteken. Dubbel omdat in het Oosterpark voetbal wellicht onmoge lijk zal blijken en bovendien een uit slag voorspellen onmogelijk is. Tel star - NAC en MW - FC Twente zijn andere vraagtekens, al lijkt MW na het succesje tegen Ajax mentaal zeer sterk. Tepzij de carnavalspret de Maastrichtenaren natuurlijk in de benen zit. NEC - Haarlem wordt een. gelijkspel en of PSV de cadans in Deventer tegen Go Ahead zal her krijgen is ook al dubieus. (Van onze radio- en tv-redactic) HILVERSUM Van morgen af zal de NOS-televisie dagelijks samenvat tende reportages geven van de we reldkampioenschappen skiën, die worden van 7 t/m 15 februari in Sel- va di Val Gardena, Italië. Op werkdagen zijn de uitzendingen te zien op Ned. 1, telkens van kwart over 6 tot kwart voor 7. Op zondag worden ze opgenomen in het middag programma dat tot half 6 duurt. Alleen op donderdag 12 februari worden er geen wedstrijden gehou den en is er dus geen uitzending. De wedstrijden omvatten afdalin gen, slalom en reuzenslalom voor he ren en dames. Alle. reportages zijn in kleur te ontvangen. M. G. MOLLEE olifantshaar Er zijn nogal wat aanmelders, die zich tijdens de selec tieprocedure terugtrekken. Het komt zelfs voor, dat sommi ge jongelui aanmelding gebruiken als een pressiemiddel tot het afdwingen van een trouwbelofte. Anderen zien door het gunstige antwoord op hun aanmelding hun zelfvertrou wen aanzienlijk stijgen, maar vallen lelijk op hun gezicht wanneer ze afvallen tijdens de selectie. Een onthutsend voorbeeld van argumenten, die bij de selectie een rol kunnen spelen! Uit Zambia komt het bee- richt dat vrijwilligsters worden gewantrouwd, wanneer ze in de afgelegen dorpen het eten van eieren propageren, omdat het zo eiwitrijk en dus gezond is. ..Het voedsel dat de vrijwilligsters gebruiken heeft hen onvruchtbaar ge maakt, anders hadden ze al lang kinderen gekregen", zo redeneerde men. Motieven „Volgens het opinie-onderzoek gaf de helft van de onder vraagden op wel eens erover te hebhen gedacht zich te laten uitzenden. De motieven waren zuiver emotioneel: een idealistische instelling, sociaal gevoel, schuldgevoel tegeno ver landen met een lager ontwikkelingspeil en een verlan gen naar avontuur". „De weerstanden waren van praktische aard. Als voor naamste belemmeringen werden genoemd: het niet zien van een duidelijk nut of effect, materiele omstandigheden, een gezin, het willen afmaken van een studie, het opbou wen van een carrière, gehechtheid aan de eigen welva rende omgeving". Mensen die de Nederlandse nationaliteit bezitten, tussen de 21 en 35 jaar oud zijn, bereid zijn een verbintenis van twee jaar aan te gaan, bij voorkeur niet getrouwd zijn. voldoen aan de eisen van vakbekwaamheid die het werk in een. bepaald project stelt en de vereiste mentaliteit hebben, kunnen inlichtingen vragen bij de Stichting Nederlandse Vrijwilligers, Muzenstraat 30. Den Haag. De heer Molle wil volgend jaar .">00 vrijwil ligers in het veld hehhen. ..We schijnen toch niet zulke wereldreizigers le zijn. zo progres sief, als we wel doen voorkomen. Toch moet het voor *n heleboel jongeren een uitdaging zijn om anderen te leren zichzelf te helpen". ROTTERDAM Voor hel eerst sinds lange lijd kan gesteld worden dat de kans er in zit dat er tijdens het komende week einde weer volop gevoetbald wordt. We bedoelen zotvel in de be taalde sector als bij de amateurs. Dat wordt trouwens hoog tijd, want speciaal de competitieleider bij de liefhebbers heeft alle reden zich zorgen te maken over de afwikkeling van het seizoen 1969-1970. ven. SVV verkeert in de regionen waar de slagen doorgaans vallen, de gradatie is zelfs niet uitgesloten voor de formatie van Goosens. Maar trad er na de tweede transferperiode, vooral na het aantrekken van Arie Don en de Zuidslaaf^ Ciric niet een kentering in? Twente "toch geen katje om zonder handschoenen aan te pak ken, redde het niet op Harga en Haarlem moest eveneens met een winstmarge van 50 pet. genoegen ne men. Ernst Happel weet dat SVV - Feijenoord zaterdagmiddag op Spangen voor de stadionformatie moeilijk gaat worden. De Oosten rijker voelt zich evenwel naast het goede spel van Henk Wery tegen DOS gesterkt door een score van 110 uit de laatste drie wedstrijden (DWS, Telstar en DOS). Een ander interessant duel is Spar ta - Holland Sport. Het feit dat het juist de kasteelclub was die Van der Harts ploeg destijds op Houtrust het eerste verlies toebracht, schreeuwt volgens Jan Boskamp om revanche. Maar of Sparta, dat zijn draai inmid dels onder Pim Visser gevonden heeft, als een vrijwillig proefkonijn zal willen fungeren, betwijfelen we. Liesoperatie ADO, dat via zeges op PSV en AZ'67 de weg naar het betere voetbal voor het noorden niet serieus genoeg is) zullen zich toch wel als één man achter deze mee- deiner kunnen scharen. Sinds het befaamde drietal KRO'stv-programma 'f Schaep met de vijf poten met zoveel zwier vertolkt, is 't Zal je kind steeds populairder ge worden. „Het Was meteen een knaller", zegt Leen Jonge- waard, na de repetitie voor de vijfde uitzending in een zaal tje van Amsterdams Olympisch Stadion. Op dat ogenblik staat Leen, met beremuts op, gereed om naar huis te gaan, evenals Adèle en Piet. Regisseur J. Dupré had kennelijk verteld dat we slechts een plaatje kwamen maken. En ze voelen er weinig voor (ac teurs worden tot vervelens toe aangeklampt door journalisten) nog een interview weg te geven ook. „De lezers willen misschien weten, wie er schuil gaan achter de drie acteurs, die de sfeer van de J or daan zo goed weergeven mag ik u vanavond even opbel len?" ,j Piet Römer: „Laten we dan maar I weer even naar binnen gaan; we zijn nu toch alle drie bi.i elkaar." Hij nes- telt zich onmiddellijk achter de bar I van het zaaltje in een voor tv-kijkers niet onbekende houding. Leen zet z'n Ij ijzige muts maar weer af. Adele speelt terwille van de fotograaf met haar hippe bril. Kan niet op Piet Römer vertelt dat het zijn idee was, hier een sociëteitslokaal te gaan repeteren. „J° kunt rustig wer ken en er is parkeerruimte. Ook is hier al een bar en de hele sfeer van het Schaep; dat geeft ons wat hou vast: het kan bijna niet idealer!" Leen: „Het plezier kan niet op." Piet: „Dat zou ook zo zijn als we ervan konden leven Hij vertelt een tikkeltje grimmig dat in Duitsland de honorering van een programma als het Schaep zes keer zo hoog is. „Maar dat komt omdat het taalgebied veel groter is." De oude grief van Römer: met tv- werk kun je in Nederland je brood niet verdienen. De 41-jarige, vader van vijf kinderen en al grootvader, begon als figurant in de Gijsbregt en belandde via verschillende toneelge zelschappen bij het „Centrum" waarvoor hij nog steeds werkt. Alvorens hij zestien jaar geleden toneelspeler werd, had hij het gepro beerd als verzekeringsagent, kolen- man. behanger, classificeerder en banketbakker. Zijn eerste rol bij de televisie: in een driekoningenspel onzichtbaar voor de kijkers als os achter de krib liggen en af en toe loeien. De rol van kok in de tv-kinderserie „Varen is fijner dan je denkt" gaf hem bekendheid. Maar als zoon van Stiefbeen, een NCRV-produktie, werd hij in een slag beroemd. Deze rol, evenals die van kastelein in het Schaep, was hem de wat barse, rondborstige Amsterdammer op het lijf geschreven. Het antwoord op de vraag hoe hij rijn vrije tijd besteedt, had Stief- beens zoon ook kunnen geven. Piet Römer zegt ironisch: „Drank, vrou wen en kaartsoel ik ben totaal gedegenereerd Koken l een Jongewaa'd (43) Piets klei de. vinnige assistent in 't Schaep -egt weinig vrije tijd te hebben. Hij AMSTERDAM Morgen host heel het zuiden carnaval 1970 in. Gistermor gen hoorden Piet Römer, Leen Jongewaard en Adèle Bloemen daal van platenmaatschappij Phonogram dat hun "t Zal je kind maar weze" numiüer één is op de lijst van carnaval-top pers. Noorderlingen zowel als zui derlingen (de komende dagen feestend met een ernst, waar- Bovendien is het niet bevorderlijk voor de cadans in het elftal nog lan- gen buitenspel te blijven. Hoe moei lijk het is het ritme terug te krijgen ondervond bijvoorbeeld het Haagse RVC tijdens het afgelopen weekeinde. Want de door Carol Schuurman ge leide aanvalslinie, voor de winterpe riode gevreesd om de produktiviteit, kwam tegen het Leidse Roodenburg niet aan scoren toe. I In de betaalde regionen spitst de I aandacht zich zoals altijd weer toe op j de duels van de twee titanen op hoog "rw- TT" "r f /m j niveau, Ajax en Feijenoord. Dat Auk f H /M fLll Ajax' tegenstander AZ'67 een zwakke \T \T W. J /W /vV v| broeder is in het eredivisiemilieu, dat V V d durft inmiddels geen mens meer te I beweren. De formatie van trainer Ro- I bert Heinz beschikt weliswaar niet over uitgesproken sterren, maar te vaak reeds bewees men met een koel op balbezit gericht soort voetbal in de breedte, zelfs de sterkste tegenstan der uit zijn ritme te kunnen krijgen. Dat ondervond Feijenoord in Alk maar aan den lijve Rinus Israel moest zelfs voor het ene puntje zor gen en het is niet denkbeeldig dat Ajax er in de Meer ook mee te ma ken krijgt. Ajax zij dus gewaar schuwd. Gesterkt Een andere ploeg die op zijn tellen j moet passen is Feijenoord. Toegege- Onderonsje met Adèle (links). Leen (tweede van rechts) en Piet (geheel rechts) (door Rolf Hoekstra)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9