GEEN ENKELE REDEN OM SOMBER TE ZIJN BINNENHUIS70 WITTEVEEN TOONT ZICH TEVREDEN Aanval speculanten is goed afgeslagen Naar 4 weken vakantie en 8 procent toeslag „Rechts PAK nooit de meerderheid" Westduitse melkplas wordt kleiner Geen aanzienlijke verhoging van btw Btm15 februari -^e— ahoy'*rotterdam no^ae» Witteveen over effecten-kwestie: alles goed/ en wer Praags beraad in Moskou Overleg over één nationale politie Man schiet caféhouder in de maag Eerste gesprek tussen Polen en West-Duitsland Al 170.000 Uit de Haagse hof geplukt OJ^- 197c NIEUWE LEIDSE COURANT 5 dagelijks: 11-17 en 19-22.30 u. zondags 12-18u. 4e internationale beurs voor woninginrichting w1j2.00Ö.rn[. woon-ideeën. tentoonstelling 'kinderen wonen' dè'kBiiken van de toèkor expósltie' 'parodie-meubelen' m vele' noviteiten - (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „Via een door wrocht wettelijk systeem en een nauwkeurige uitvoering van dit systeem is het gelukt het rechts herstel met betrekking tot de in de bezettingstijd geroofde effec ten tot een goed einde te brengen." Minister Witteveen antwoordde dit gisteren in de Kamer op een vraag van mr. W. Scholten van de CHU en eerder gestelde schriftelijke vragen van drs. E. L. Berg van de PvdA. Dr. Witteveen zei nadrukkelijk dat zich geen geheimzinnigheid heeft af gespeeld bij de effectenregistratie. Bij deze registratie was het onvermijde lijk, dat een aantal effecten waarde loos werd verklaard, ook al bleven de stukken materieel buiten de greep van de Nederlandse autoriteiten. Onvermijdeli jk In het bijzonder geldt dit voor de waardeloos verklaarde stukken in Geïrriteerde synode Het is niet alleen merkwaardig, maar bijna zelfs verbijsterend, dat ook de heer Diemer zich schaart in de rij van hen die de uitspraak van de gere- formeerde synode over oorlogvoering j met ABC-wapens toeschrijven aan ir- ritatie op grond van het optreden van een groepje demonstranten. Is dan één klein groepje demon stranten voldoende om als steentje in de rimpeloze synodevijver zo'n college van wijze mannen, studerend en zich bezinnend bij bijbels licht, ge heel van hun stuk te brengen? Groter gebrek aan wezenlijk inzicht in grote lijnen kan men zich moeilijk denken! De synode heeft geïrriteerd, zegt de heer Diemer gesproken: oorlog voering met ABC-wapens is géén zon de. Wie zich verbijsterd afvraagt, wat dan wel als zonde kan worden aange merkt, is een simpel en goed synodaal antwoord te geven: de zonde tegen het zevende gebod bijvoorbeeld. Heerlijk konkreet („moeten" trouwen bijv.),! heerlijk om over te roddelen, heerlijk- om met de vinger na te wijzen. Het zou de heer Diemer eren. eens een kee* een wat minder zachte heel meester te zijn: een kerel (een pro feet?) die wat fout is fout noemt en niet vergoelijkt. Het zou de synode eren zich niet door irritaties of emoties te laten leiden en beslissingen te ne men, die respect afdwingen in plaats! van zielig medelijden opwekken. Wanneer „staken" de kerken eens., tegen zo'n synodaal irritant optreden?] Of is dat inderdaad de moeite niet .meer) waard? Een rimpelloos vijvertje is immers o zo idyllisch (is: vreed-j zaam...) En knus. Maar: dood en stil staand water gaat wel stinken... Maassluis M. Vreugdenhil Celibaat (2) De paus is bedroefd over Nederland, omdat naar zijn mening afschaffing van de celibaatsplicht o m. tot zede lijke vervlakking zal leiden. Wanneer zal hij eens uiting geven aan zijn bedroefdheid over de praktij ken in zuidelijke gebieden van Italië, waarbij de prostitutie door kerk en priesters teg.m betaling beschermd wordt om de arme arbeiders ..tevre den te houden? Rotterdam L. van Luin buitenlandse handen. Vanzelfsprekend hebben speculanten, die de stukken hebben of denken te bezitten, steeds geprobeerd een reële waarde in han den te krijgen. Het beste zou zijn ge weest, dat deze papieren uit de circu latie waren verdwenen. Dit was ech ter niet het geval. We moeten nu als onvermijdelijk aanvaarden, dat: in het buitenland steeds weer nieuwe groepen denken profijt te kunnen hebben van deze volledig waardeloze stukjes papier, zei de minister. Maar alle pogingen om van de grote operatie van rechtsherstel van effec ten misbruik te maken, zijn afgesla gen." Minister Witteveen bracht in dit verband postume hulde aan prof. Bregstein en aan prof. Koopmans. die de geestelijke vaders waren van dit systeem. „Dit systeem heeft goed gewerkt. Vooral als men bedenkt dat Neder land na de oorlog was leeggeplunderd, vaak met aanwending van zeer inge- I nieuze manipulaties en ook gewoon door roof." De taak was alle rechtsbetrekkin gen die door de bezetter waren ver- stoord. te herstellen. Hiervoor is een speciale wetgeving in het leven ge- i roepen, waaronder ook de effecten vielen. In het totaal zijn 9.600 aan vragen binnengekomen, waarvan er 9.446 zijn afgewikkeld. Er zijn 5.174 aanvragen ingewilligd en 4.272 afge wezen. De aanvrager moest steeds de bona fide verkrijging van de effecten aan tonen. De minister bevestigde dat de j mijnindustrie herhaalde malen is be- naderd'door personen, die aanzienlijke voorraden niet aangemeld effecten en daarom waardeloos verklaarde papie ren hadden. Ook werd contact gelegd met scheepswerven. Men beschikte evenwel niet over bewijsmateriaal en j de gegadigden hebben later niets meer van zich laten horen. Op het ogenblik heeft de regering nog duplikaateffecten in bezit ter waarde van ca. 14.300.000-. Hieronder vallen ook effecten, waarvan de aan melder niet als eigenaar is erkend (Van onze kerkredactie) MOSKOU De kopstukken van de Praagse christelijke vre- j desconferentie zijn begin deze week drie dagen in Moskou bij een geweest, om te beraadslagen over de impasse, waarin de orga nisatie geraakt is na het aftre den en overlijden van de voor zitter, prof. Josef Hromadka. De vice-presidenten en de leden van het internationale secretariaat waren bijeengeroepen door de Russische metropoliet Nikodim. Op het agendum stond onder meer i het samenroepen van een buitenge- 1 wone vergadering van het werkco- j mité. Over de resultaten yan het be raad is niets bekend gemaakt. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het voorontwerp voor een politiewet zal nooit een offi- j cieel wetsontwerp worden. Minister Polak van justitie heeft vanmiddag in de Tweede Kamer de vraag van de heer M. W. Schakel (a.r.) of het voor- otwerp in de archieven was verdwe nen, bevestigend beantwoord. De minister zei geen ,.ja" op de vraag of de gedachten gaan in de richting van een nationale politie, i Over dit probleem, aldus de minister, is overleg gaande. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Wit teveen ziet op het ogenblik geen reden voor enorme verhogingen van de BTW in 1971. Hij gaf gis teren in de Tweede Kamer welis waar toe. dat de opbrengst van de BTW vorig jaar is tegengeval len, maar deze tegenvaller is van tijdelijke aard. De minister zag geen structurele oorzaak. De voorspelling van de heer A. de Goede van D'66 van een structureel tekort van 500 miljoen dit jaar leek de minister zeer onwaarschijnlijk. „Dit Kamerlid", zei minister Witteveen, „verlustigt zich in een somber beeld". Er zijn wel onzekerheden, zei de minister, maar er is geen enkele reden om somber te zijn. Dat geldt ook voor het beeld dat de begroting van 1970 op het moment laat zien. Het is zelfs iets gemakkelijker de uitgaven in de hand te houden dan een jaar geleden. Er wordt een strin gent begrotingsbeleid gevoerd. Te genover elke extra uitgave moet een compensatie staan. Bestrijding Het begrotings- en belastingbeleid is optimaal gericht op de bestrij ding van de inflatie, zei de minister. Hij bleek niet ontevreden te zijn over de resultaten. Hij wees op de grote gunstige voorraadvorming en het herstel van de werkgelegenheid. „Maar", zo onderbrak drs. B. Goudzwaard hem, „de voortduren de prjjsstjjgingen blijven toch wel een grote bedreiging". Minister Witte veen ontkende dat hjj in de eerste plaats en alleen verantwoordelijk zou zijn voor de bestrijding van de infla tie. Ook de andere ministers zjjn ver antwoordelijk. Zo is de loonpolitiek zeer belangrijk. Daarom is de be heersing hier van groot gewicht. Deze loonpolitiek, zei dr. Witte veen na interruptie van dr. A. Von deling (soc.), is vorig jaar goed ge weest. Het extern evenwicht is be waard gebleven en de uitgaven van WITTEVEEN de overheid zijn in de hand gehou den. Het kabinet, zo constateerde de minister voldaan, heeft begin 1969 snel gereageerd op het omslaan van de conjunctuur en de juiste maatre gelen getroffen. (Van onze correspondent) ARNHEM Bij een hevige schiet partij in een Arnhemse bar is gister nacht de 32-jarige caféhouder Pauli K. gewond geraakt. Hij werd met een zwaar bloedende wond naar het Gemeenteziekenhuis gebracht. Daar bleek dat hij er met een schot in de maagstreek nog betrekkelijk goed was afgekomen. K. een goede bekende van de Arnhemse politie ontmoette in de bar een oude „vijand." Het was de 25-jarige schipper Tony K. die Pauli een maand terug met de kolf van een pistool ook al het ziekenhuis ln sloeg. De dader nam de benen, maar werd later in zijn woning in hechtenis ge nomen. Verbeteringen in industrie (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG De vakbonden van industriearbeiders hebben een uitgebreid program van eisen opgesteld voor de komende onderhandelingen. Naast tal van kleinere industrieën gaat het hier ook om grote bedrijfstakken als de chemische, de voedings- en genotmiddelen-, de papier- en de aardolie-industrie en voorts om grote ondernemingen als AKU en Unilever. De Christelijke bedrijfsgroepen centrale deelde ons als toelichting op het gemeenschappelijk beleid van de vakbonden mee: in het algemeen zal 3 procent reële loonsverhoging worden gevraagd en 4 procent verho ging voor compensatie van prijsstijgingen; de vakantieduur en de vakantie toeslag moeten worden ver beterd. Het streven bestaat om de vakfinties op 20 dagen of 4 weken te brengen en de va kantietoeslag op 8 procent. Langere vakantie Per jaar hopen de bonden de vakanties telkens een dag te verlengen en de vakantietoe slag met 0.4 procent op te trek - ken. Thans wil men van 16 naar 17 dagen en van 6.4 naar 6.8 procent toeslag. In 1973 hopen de vakbonden de 4 weken en de 8 procent te bereiken; de beloning voor mannen en vrouwen moet worden gelijk getrokken; voor de jongeren moet de leef tijd worden verlaagd waarop het loon voor volwassenen in gaat en voor scholing en vor ming zullen zij per week een betaalde vrije dag moeten krij gen; de bonden wensen een bepaling in de cao die de werknemers sociaal veilig stelt bij reorgani satie. fusie of sluiting van het bedrijf; - de pensioenrechten moeten wor den verbeterd; in het algemeen wenst men een verkorting van de werktijd tot 42Vi uur per week, maar de werktijdverkorting zal geen breekpunt vormen bij de onder- i handelingen. Eventueel zal men genoegen nemen met een ver korting van de werktijd op een later tijdstip. De loonsverhoging van VA pro cent is een algemeen percentage, dat i in sommige gevallen hoger zou kun- 1 nen uitvallen, met name wellicht in de chemische industrie. In sommige gevallen wensen de bonden ook een geïntegreerde rege- ling voor uurloners en beambten, waarbij het percentage voor de uur loners royaler dan 7 procent zou kunnen uitvallen. Het laatste geldt bijvoorbeeld voor het Unileverbe- drijf. CPN houdt 23ste congres (Van onze parlementsredactie) AMSTERDAM Vandaag is in het Amsterdamse Marcanti het 23ste congres van de Communistische Partij Nederland begon nen. Het driedaagse congres zal zich hoofdzakelijk bezighouden met de binnenlandse politiek. Het streven van enkele linkse partijen, PvdA, PSP en PPR, naar een Progressief Akkoord krijgt bij de communisten niet bepaald een gunstig onthaal. On der het hoofdstuk „Eenheid van linkse krachten" voorspelt hel partijbestuur, dat een rechts PAK geen enkele kans heeft ooit in Nederland een meerderheid te halen. Dat wordt dan met enig leed vermaak verkondigd, maar men kan niet aan de indruk ontko men, dat de CPN een beetje ja loers' is op datzelfde PAK. En passant worden alle grote de monstraties. die het afgelopen jaar in Nederland zijn gehouden, onder het hoofd „door de CPN georganiseerd" gebracht. Deze vervalsing van de geschiedenis lijkt veel op die van Moskou, al leen op kleine schaal. Lijn-Moskou Dat merkt men pas duidelijk, als de CPN het heeft over de herdenking van de bevrijding. Met veel lof wordt gesproken over de zeventien miljoen doden, die de Tweede Wereldoorlog van de Russen heeft geëist. De kwart miljoen doden van Amerika wor den op een lijn gesteld met de prestaties van Nederland. Het is erg gesteld met een par tij, die haar gelijk met het aantal doden moet bewijzen. En daarom zal de CPN het wijselijk niet hebben over Biafra. Het Amerikaanse imperialisme en het Duitse revanchisme zijn als gewoonlijk de oorzaken van de narigheid in de wereld en al leen de socialistische landen wil len de internationale spanningen verminderen. Heel terloops wordt dan herinnerd aan d.e passieve houding van de CPN ten aanzien van het Russische optreden in Tsjechoslowükije, oftewel de „moeilijk'ïeden cn tegenstellin gen" in de communistische we reld. Over Communistisch China geen woord. Volgt de CPN in de buiten landse politiek dus weer geruis loos de lijn van Moskou, op bin nenlands gebied zweert de partij bij de parlementaire democratie. Hoe de CPN dat parlement zal moeten beheersen, wordt duide lijk uiteengezet: Buiten parlement ..Eenheid van linkse krachten. Het perspectief is daarbij aller eerst een gezamenlijke buiten parlementaire oppositie, die dan in het parlement zal doorwer ken". Elke partij gaat de verkiezin gen in met een serie leuzen, die de lading moeten dekken. Zo ook de CPN: invoering 40-urige werk week steun aan het midden- en kleinbedrijf geen aantasting van het kiesstelsel en (natuurlijk) verlagin mili aire uitgaven. De minister van verkeer en waterstaat werd gisteren voor een wel minder netelig probleem geplaatst dan toen hij in een andere hoedanigheid de gouver neurskwestie op de Antillen moest aanpakken: gisteren open de hij de 59ste RAI-tentoonstel ling van bedrijfsautomobielen in Amsterdam. Hier minister Bak ker in de cabine van een van de wagens. WARSCHAU In de Poolse hoofdstad zijn gisteren de eerste poli tieke besprekingen tussen Polen en West-Duitsland op regeringsniveau begonnen. Deze hebben verbetering en uiteindelijk normalisering tot doel van de sinds de oorlog door bitterheid gekenmerkte betrekkingen tussen beide landen. Verwacht wordt dat de onderhan delingen moeilijk zullen zijn en lang zullen duren. Het kernpunt zal Poolse eis tot erkenning van de Oder- Neissegrens zijn. koeien op slachtlijst VERRASSEND hoog is in West-Duitsland het resultaat van het uitloven van EEG- premies voor het slachten van melkkoeien. Men heeft al onge veer 170.000 koeien aangemeld. In de Bondsrepubliek telde men eind 1967 5.86 miljoen melkkoeien, in Frankrijk 9,12 miljoen, in Italië 4,76 miljoen, in Nederland 1.79 miljoen, in Eigenlijk is het gek. Je holt en draaft de hele dag, moet dit doen en daar naar toe. Je bent er diep van overtuigd dat het allemaal helemaal noodzakelijk is. Dat de boel gewoon mis gaat en de mist in. wanneer je ergens verstek zou laten gaan. En dan zet je ergens in je agenda het grote woord: vakantie.... en vol gen er een heleboel dagen voordat je cokrabbelt: terug van vakantie..,. Alle data daartussen blijven blan co. Opeens kan dat. Blijkt dat alles gewoon doordraait ook al bemoei je jeer helemaal niet piee.' Blijft de vraag of dat nu gerust stellend of teleurstellend is. Hoe het ook zij, ik neem vakantie. De maand uit en hoop op 2 maart weer in het dagelijks gareel terug te keren. Er zijn wel wat verbaasde gezich- len zo rond me. Wie neemt nou 'n februari vakantie? Nou ik. Heel gemotiveerd. De nawinterse vermoeidheid er uit slapen, de voor jaarsenergie er inwandelen, hopelijk veel gekke mensen ontmoeten, want daar moet een mens als ik het toch van hebben. Omdat alles altijd heel ingewik keld moet, komt er eerst een duik in eigen land en door omstandigheden, die nog ingewikkelder zijn, moet dat in het zuiden zijn. De grootste kunst was een hotel te vinden, waar enige rust gegaran deerd werd. Immers het carnaval creekt uitgerekend zaterdag los. Na veel getelefoneer is het gelukt. Een zachte g vertelde, dat welis waar: „De Prins bij ons in huis komt, maar om twaalf uur is het echt waar afgelopen..." Daar vertrouwen we dan maar op. Slim idee Later gaan we nog verder naar het zuiden. Voorbij de sneeuwgebie- den. De een voorspelt ons een ont luikend voorjaar, de ander zegt som- oer. dat het er regen en mist zal 'ijn. De folders tonen alleen zomerse -ubtropische bloemenpracht. Wie of wat te geloven? We wachten het af, bereid eLk avmtuur tegemoet te gaan. Sterker nog: hoe meer avontuur des te beter, mits het aangename avonturen tijn. Eerlijk gezegd weet niemand nu nog waar we naar toe gaan. Dat is ook niet nodig. We reizen incognito. Zo bescheiden zijn we wel Schrijven onze naam hoogstens in notelregisters en gastenboeken, in dien daar om gevraagd wordt. Dat aatste vind ik altijd ontzettend moeilijk. Men verwacht dan iets in telligents. kort en krachtigs. Waar ik nooit op het goede ogen blik op kan komen. Voor heel- intelligente speurders toch een tip. In de reisbagage zit een stapel Maigrets. Al'emaal al een keer gele zen maar de intrige vergeten. Die gaan we overlezen en dan... zo maar ergens laten liggen. Dat zal ons spoor worden.... Motief tot dit alles: iedere vakan tie pakken we de koffer te vol en hebben dan geen rukmte voor nieu we aanschaffen, terwijl het winke len in den vreemde juist een attrac tie is. Door de boekenkast eerst en het "verliezen" later komt er vanzelf plaats.Slim idee. Tot 2 maart hopen we! België 1.03 miljoen en in Luxemburg 1 59.000. Van de 22,65 miljoen melk koeien in de EEG moeten om te be ginnen tot 500.000 koeien uit de (melk-)produktie worden genomen, waarvan 250.000 door ze te slachten en 59.000. Van de 22,65 miljoen, meik- 250.000 door er slachtvee van te ma ken. Misschien worden die cijfers nog wat hoger, wanneer alleen al in de Bondsrepubliek 170.000 koeien ge slacht worden. De premie die per dier 732 mark bedraagt (maar hoogstens 7.320 mark per bedrijf) wordt aan be drijven met ten minste twee koeien betaald, wanneer de eigenaar zich verbindt de melkproduktie geheel stop te zetten. Volgens schattingen in Bonn kan de melkproduktie door het slachten van ongeveer 170.000 koeien met 1 a 2 procent worden vermin derd. Ongetwijfeld hebben tal van boe ren sedert het najaar het verkopen van melkkoeien zoveel mogelijk uit gesteld. om voor dc premie in aan merking te komen. Het aanmelden voor een slachtpre- mie (de termijn was in december af gelopen) verplicht niet tot slachten. De slachtcampagne duurt van 9 -fe- bruarie tot 30 april. Deverbruikers hopen, dat de prijzen voor rundvlees in die tijd omlaag zullen gaan. Overschakelen Men bevordert dan ook niet alleen het slachten van melkkoeien, maar ook het overschakelen van melk- op slachtvee: boeren, die meer dan tien koeien bezitten, kunnen een even ho ge premie in hun zak steken, wan neer ze zich verbinden geen melk of melkprodukten meer op de markt te brengen. Daarvoor zijn ook al ver over de 40.000 koeien aangemeld. De bedrijven, die tot die omschakeling overgaan, beginnen doorgaans de ruderen te mesten en gebruiken de melk als voer voor kalveren en voor varkens Een evenwicht op de agrarische markten moet volgens de opvatting van de regering in Bonn zowel door een uitbreiding van de omzet als door een beperking van de produktie tot stand worden gebracht. Door het goedkoper maken van de koelhuisbo- fer (o.a. ook door deze tegen verlaagde prijzen aan ouden van dagen te ver kopen) is de Duitse boterberg al wat lager geworden. De minister van landbouw. Ertl, heeft al op de moge lijkheid gewezen de premie-cam pagne nog uit te breiden. B. en J. de Gray ter uit topleiding zaak s-HERTOGENBOSCH De heren B. de Gruytef en J. de Gruyter zijn uit de directie getreden van de NV P. de Gruyter en Zoon in Den Bosch. Dit besluit is genomen in verband met de vereenvoudiging van de re- organisatiestructuur. Beide heren zijn ter beschikking van de Raad van Be stuur gesteld, zo meldt het levens- middelenbedrijf. De reorganisatie heeft tot gevolg, dat in de topleiding alleen nog de heer P. de Gruyter de familie ver tegenwoordigt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5