z Geref. Bond is soepel jegens nieuwe berijming AKV-agenda schakelt kerk gelijk met bedrijf of bond Gereformeerden doen mee met geza ngen bunde l Krachten verdubbelen voor werelddiakonaat 1 Weer synodaal beraad over oorlogsvraagstuk Een woord voor vandaag Oude blijft voorkeur houden Ds. J. Zuurdeeg afgetreden Breuk in Heerenveen NIEUWE BRIEF VAN DE 24 VERONTRUSTEN Gemeente moet geschoold worden BEROEPINGSWERK i Vrijgemaakte hulp Korea Puzzelhoek l Arm dagrantsoen voor synode VRIJDAG 4 FEBRUARI 1970 In de synagoge van Nazareth leest Jezus een profetie voor uit het boek van Jesaja die op Hem slaat. Daar wordt gesproken over de Messias. Hij brengt het evangelie aan de armen. Hij verkondigt ge vangenen vrijlating. Hij geeft blinden het gezicht weer. Hij zendt verbrokenen naar huis in vrijheid. Hij verkondigt het aangename jaar des Heren. Deze woorden laten zien voor welke mensen Christus op aarde is gekomen. Voor armen, voor gevangenen, voor blinden, voor door het leven gebrokenen. Voor mensen die de vrijheid niet hebben om te kunnen doen wat ze willen. Voor mensen die de weg niet kunnen vinden zonder hulp. Voor mensen die te moe zijn om nog verder te gaan. Hoe je deze woorden ook bekijkt, altijd blijkt weer dat de mensen die genoemd worden mensen zijn die de kracht niet bezitten om te doen wat ze zouden willen. Ze bezitten niet de mogelijkheden waar mee God indertijd Zijn schepping had vervuld Merkwaardig. Hier wordt geen woord gesproken over zonde. Hier wordt wel gesproken over ongerechtigheid Deze mensen hebben last van het onrecht,, want 'het is immers niet rechtvaardig dat zij arm, blind gevangen of terneergeslagen zijn, dat ze minder hebben dan een ander. Dat recht komt Christus herstellen. Hij komt hun nieuw leven brengen, dat is een nieuwe rijkdom en vrijheid, een nieuw licht en een nieuwe hoop. NiEUW We lezen vandaag: Genesis 271—17 (Van onze kerkredactie) UTRECHT Het hoofdbe stuur van de Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk heeft aan kerke raden en afdelingen zijn lang verwachte advies uitgebracht inzake de nieuwe psalm berijming. Het hoofdbestuur erkent, dat tegen de oude berijming bezwaren kunnen worden aangevoerd. Het waarschuwt tegen een generaliserend afkeuren van de nieuwe berijming. Maar het blijft de voorkeur geven aan de oude berijming boven de nieuwe. Wel klinkt in het advies een duide lijke soepelheid door. Blijkbaar wil Maar het hoofdbestuur waarschuwt er wel voor, dat de invoering van de nieuwe berijming ook in zulke ge mengde gemeenten niet abrupt dient te geschieden. Zulk een plotselinge algehele verandering is voor de oude ren onbarmhartig en voor de jonge ren niet zinvol, omdat bij hen een meer dan oppervlakkige kennis van de nieuwe berijming nog niet aanwe zig is. Het hoofdbestuur wijst dwangmatig ingrijpen van de kerkeraad in de lei ding van de kerkdienst door de pre dikant af. Als een kerkeraad of een predikant voor de onontkoombare keuze gesteld wordt ten aanzien van het gebruik van de oude of nieuwe berijming in een bepaalde dienst, zal de dienst des Woords moeten preva leren. Het hoofdbestuur baseert zijn ad- het hoofdbestuur voorkomen, dat het j vies op een rapport van een com- gebruik van de oude berijming met zo'n sibbolet voor de Gereformeerde Bond wordt als het niet zingen van gezangen in de eredienst. Met name in gemengde gemeenten (bedoeld worden hervormde gemeen ten. waar de gereformeerde-bonds- ridhting en andere richtingen samen leven) kan niet altijd de meest ge wenste weg worden gegaan. Kerkera den, predikanten en gemeenteleden zullen dit moeten verstaan, aldus het hoofdbestuur. missie, die de nieuwe berijming heeft onderzocht. Deze commissie bestond uit vijf leden, onder wie twee theolo gen en twee neerlandici. Zij beperkte zich tot achttien psalmen, die zij re presentatief achtte voor de hele bun del. Tekort In meer dan een psalm komt het messiaans-eschatologische element te kort, aldus het rapport. In Psalm 16 wordt bijvoorbeeld Handelingen 2:31 en 13:25 niet gehonoreerd. Voor (Van onze kerkredactie) UTRECHT Ds. J. Zuurdeeg, pre dikant-secretaris van de Nederlandse Protestantenbond, heeft verzocht van zijn functie ontheven te worden om persoonlijke redenen. Mevrouw E. M. de Bruyn-Sep- meijer te Drempt treedt nu voorlopig op als secretaresse van het hoofdbe stuur. Een handicap is daarbij, dat de algemeen secretaris van de NPB, de heer O. de Haan te Amsterdam, een tijd rust moet houden in verband met een auto-ongeluk. Ds. Zuurdeeg was predikant-secre taris sinds 1 maart 1963. Tevoren was hij werkzaam eerst als hervormd predikant te Geertruidenberg en daarna als voorganger van de NPB te Hilversum, Parijs en Wassenaar Hij is 60 jaar. HEERENVEEN In de gerefor meerde kerk (vrijgemaakt) heeft zich een scheuring voorgedaan. Een deel van de gemeenteleden verwijt de predikant ds. J. D Houtman en de kerkeraadsmeerderheid, dat zij de konsekwenties van de besluiten van de generale synode niet trekken ten aanzien van de Open Brief en de dubbele afvaardiging uit Noord-Hol land. Het synodegetrouwe deel heeft zondag onder leiding van twee ouder lingen voor het eerst eigen kerk diensten gehouden De kerkeraad van Zwijndrecht- Groote Lindt heeft ds. p. van Atten voor drie maanden geschorst Oscar Rolander, oud-zendeling ih Tanzanië en later man op het zen dingsthuisfront van de lutheranen in de Verenigde Staten, is benoemd tot coördinerend secretaris van de lutherse zending in Tanzanië. Zijn zetel zal in Genève zijn. Elf lutherse kerken in de wereld, waar onder die van ons land, steunen de lutherse kerk van Tanzanië. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG In de agenda van de komende algemene kerk vergadering van de Nederlandse Hervormde Kerk is voortdurend sprake van de kerk. Maar de fundamentele vraag „Wat is de kerk?" ontbreekt. Zoals het stuk thans voor ons ligt, zou het, na een aantal wijzi gingen in woordgebruik, een uit stekende bijdrage tot gesprek kunnen zijn binnen een bedrijf of vakbond in zijn verhouding van bestuur tot plaatselijke afde lingen en leden. Daar kan immers gesproken worden van werving van mankracht en personeels bezetting, effect en efficiency. Dat deze woorden, met andere meer. in de agenda voor de AKV aangetroffen worden, onthult, dat in dit stuk een andere kerk bedoeld wordt dan wij kennen uit het Woord Gods, een andere dan die in onze be lijdenis spreekt en over welke deze spreekt. Dit schrijven "de 24" in een brief aan de hervormde kerkeraden. Deze groep van bezwaarde predikanten in de Nederlandse Hervormde Kerk on der leiding van dr. W. Aaiden kwam in 1967 in de publiciteit door hun bekende Open Brief. Zij schrijven de kerkeraden nu, dat het hun onmogelijk is, vanuit het uit gangspunt van de agenda voor de AKV en gebonden door dit kader over de voorgelegde vragen mee te spreken. De kerk van het discussiestuk is een kerk onder de wet, niet onder de genade. Een kerk niet onder de god delijke wet, die een tuchtmeester tot Christus is, maar een kerk, die ver moeid en belast is met de noden van deze tijd, onder de wetten van deze tijd met zijn onontwarbare situaties en uitzichtloosheid, maar nochtans niet tot Christus komt. Een kerk, die gebogen gaat onder talloze taken en plichten, die zo oneindig veel „moet" en zo weinig „kan", aldus „de 24". Zij beluisteren in de agenda van de AKV niet de kerk, gekocht door het bloed van Jezus Christus en ver nieuwd door de Heilige Geest. De kerk, die in aanhankelijkheid jegens haar Heer voor alle dingen het ver langen heeft Hem welbehagelijk te zijn. De kerk, die begeert het rich tende en genadige Woord Gods als het enige reddende licht te laten schijnen in de angstwekkende duis ternis van deze wereld, opdat mensen tot God getrokken worden, zodat zij van de zondedienst worden losge maakt en gesteld in de dienst des Heren, uit een tuchtloze waanvrijheid geleid in de bevrijdende tucht van Gods wil, en zij met de ene Gemeente God groot maken. Hier spreekt, aldus „de 24", niet de kerk der vrijen, maar een kerk der slaven. Een kerk, die verdwaald is, doordat zij zich zeer veel zorgen maakt over de vragen die de mensen haar stellen, maar doof is voor de vragen die God haar stelt. Een kerk, onder het juk van de werkheiligheid en vreemd aan Gods genade. Een kerk, die opjaagt en niet weet te her ademen in de vrede van God. Het bevrijdend antwoord op de vragen van de kerk en de noden in de samenleving kan alleen gegeven worden, aldus de opstellers van deze brief, wanneer de enige gebondenheid der kerk is die aan God en Zijn Woord. „De 24" erkennen mede schuldig te staan aan het verval van de Her vormde kerk. mede omdat zij elkaar in bijzaken dikwijls niet hebben ver dragen. HEILLOOS „Doch nu men zulke heilloze plan nen beraamt om welhaast het laatste wat onze Nederlandse Hervormde Kerk met oneindig veel gebrek nog kerk doet zijn, aan haar te ontnemen en haar met wereldse organisaties ge lijk te schakelen, moeten wij ons zwijgen verbreken en zeggen: gaat niet voort op deze weg, die zal ver gaan." Zij roepen vervolgens op tot beke ring en tot geloof in de zekerheid, dat welke machten de gemeente ook be dreigen, de troon van Christus, die ten oordeel wederkomt, onwankel baar vaststaat. Tenslotte gaan zij nog in op enkele concrete punten van de agenda. Zij wensen geen restauratie van wat was. maar zijn zeer beducht, wanneer men thans een nieuw belijdenisge schrift zou maken. Zij verwachten, dat daarin het geloof zou worden verwoord, dat zoveel geesten nu ge vangen houdt. Het is voor hen geen vraag, of het reformatorisch karakter van de Her vormde Kerk gehandhaafd moet blij ven. „Een kerk, beroofd van haar re formatorisch, dus bijbels karakter, Is geen kerk meer." Zij noemen het één „maken" van kerken geen goddelijke opdracht. „Eenwording van kerken zal een gave van God zijn, wanneer de kerken elk zich tot deHeere wenden." (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Ik ben blij met de oecumenische opzet van dit rapport over ontwikkelings samenwerking en ook omdat de ze zaak nu eindelijk in onze ker ken centraal zal worden gesteld. Prof. dr. J. Verkuvl zei dit donder dag in de gereformeerde synode toen deze zaak daar in behandeling was genomen, waarvan een der belang rijke punten was dat het hier gaat om een interkerkelijke zaak. die een veel grotere krachtsinspanning van de (eigen) kerken vraagt, dan tot nu toe aan de dag is gelegd. Zo is het de bedoeling (tot een be sluit is de synode om technische re denen nog niet gekomen) dat de ker ken zullen worden opgewekt te stre ven naar een verdubbeling van de huidige inkomsten van het wereld diakonaat en dit dan nog als minimum. Deze extra inkomsten zullen kun nen worden gebruikt eensdeels voor het intensiveren van de voorlichting die een mentaliteitsverandering be oogt in de gemeenten. Een mentali teitsverandering die er onder meer op neerkomt dat men meer gaat denken in wereldverhoudingen en meer oog krijgt voor de politieke aspecten hier van, bijvoorbeeld die structuren in sommige landen, die een verhindering vormen voor betere economische en sociale verhoudingen aldaar. Een con creet plan zou daarvoor in interker kelijk verband moeten worden opge steld. Speciale projecten Voor het overige zouden die extra inkomsten kunnen worden gebruikt voor speciale projecten, die op deze structuurveranderingen zijn gericht, zulks in samenwerking met de We reldraad van Kerken. Prof. dr. J. T. Bakker te Kampen, sprekend als deputaat voor de bestu dering van het vraagstuk hulpverle ning aan ontwikkelingslanden, lichtte toe dat de achtergrond van dit rap port en de daaruit voortvloeiende voorstellen de verhouding we- relddiakonaat-ontwikkelingssamen- werking is zoals die recent in Mon- treux aan de orde is gekomen. Geen EHBO Werelddiakonaat mag niet armen zorg op grote schaal, een soort EHBO voor slachtoffers, worden. Want juist de kerken zijn zo geschikt voor de diepte-dimensies te peilen en de daaruit voortvloeiende problemen aan te vatten. Daarbij komt onvermijdelijk de po litiek aam de orde. Hij miste die ten dens wel enigszins in het rapport; zou zelfs zo ver willen gaan door te stellen: juist als synode en kerken kun je vanwege je bijzondere „in valshoek" zo onbaatzuchtig politieke pressie uitoefenen. Deputaat dr. J. van Klinken, direc teur van het Algemeen Diakonaal Bureau, zette uiteen dat het er voor wat betreft de fondsenwerving om gaat zo geconcentreerd mogelijk een beroep op gemeenten te doen. Hij kon niet nalaten te wijzen op de gunstige tendensen die ook weer uit de grotere offervaardigheid bij de Biafra-col- lecte en de z.g. februari-collecte voor het Werelddiakonaat blijken: men wil inderdaad meer doen, dan er al gedaan is. Met klem wees hij ook op de mogelijkheid van periodieke bij dragen, bijvoorbeeld gemiddeld tien gulden per maand per gezin. Rapport is „bij" Drs. C. H. Koetsier, onlangs spe ciaal aangesteld o.m. voor de pastora le en opvoedende taak van de kerkle den (hij is verbonden aan het ADB) ging in op de eigen aard van de nieu we bijdrage. Deze slaat enerzijds op de diakonale dimensie (sociale gerech tigheid), anderzijds op de missionaire dimensie (vormingskeTk). Conform wat in Montreux werd gesteld (het rapport is dus bijzonder „bij") wil dit ook wel degelijk zeggen, dat zo nodig pressie uitgeoefend kan worden op machten in de samenleving, die in ontwikkelingslanden sociale en eco nomische ontplooiing in de weg staan. Een van de voorgestelde punten is de kerken mee te delen dat zij de z.g. rietsuikeract'e kunnen gebruiken als illustratief voorbeeld hoe arme lan den worden achtergesteld. Hiertegen werde door sommige synodeleden (vooral uit de agrarische hoek) nogal wat bezwaren geopperd. Rapporteur diaken J. de Boer uit Den Haag maakte duidelijk dat deze actie niet economisch bedoeld is, maar meer als een illustratie gericht op bo vengenoemde mentaliteitsbeinvloe- ding. Overigens wees hij erop, dat ook typische Iandbouwfiguren als dr. Mansholt (EEG) en drs. Zijistra (CBTB) niet tegen deze actie zijn. Bijdragen Och, onze bijdragen voor wereld diakonaat zijn nog zo gering; we kunnen, veel meer, zo stelde hij. De jaarlijkse vier miljoen kunnen er ge makkelijk acht worden. Die verdub beling betekent natuurlijk niet dat deze aan elke kerk gevraagd zal wor- Psalm 40 geldt hetzelfde ten aanzien j van Hebreeën 10:5b en 10a. De nieuwtestamentische vervulling van bijbelse noties als bevrijding, verzoening, heil, de Naam Gods wordt niet of niet voldoende openge houden. Een aantal verzen is te nuchter, te mat en mist de sterke bewogenheid van de psalmist in tijden van strijd en twijfel. Een en ander komt in de oude be (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Enige tijd ge leden heeft de hervormde sy node een concept gezangenbun del, die ongeveer 450 liederen omvat voorlopig goedgekeurd. Het is een interkerkelijke bun del, waarmee ook een aantal an dere kerken (de lutheranen en remonstranten onder meer) ak koord is gegaan. De gereformeerde synode heeft de- rijming in het algemeen wel goed I M concept-bundel gisteren eveneens voorlopig goedgekeurd, dat wil zeg gen: voorlopig vrijgegeven voor ker kelijk gebruik. Overigens staat het al wel vast dat er van de 450 voorgestelde gezangen een fors aantal uit de bundel zoals hij er thans ligt zal moeten verdwijnen. Ter toelichting het volgende. Een derde deel van de hervormde kerk vormden noch de gereformeerden be hoefte hebben aan een zo lijvige bun del van 450 gezangen. Op die manier zou zo'n bundel ook veel te duur gaan worden. Welnu, de gereformeerde synode i besloot verder dat een speciale com missie, bestaande uit enkele gezan- gendeputaten, enkele synodeleden, enkele mensen die het uitgeversvak kennen en een paar leden van het moderamen der synode zullen gaan praten mét het breed moderamen van de hervormde synode om samen tot een goede, (voorlopige) oplossing te j komen. den (er zijn ook hulpbehoevende ker ken) het gaat om een. globaal gemid delde, van alle kerken samen. Ds. D. N. Wouters van Pijnacker die zijn vrees had uitgesproken dat deze verdubbeling eerder als een slaappil dan als een peppil zou kun nen werken (hebben we verdubbeld dan is het weer „in orde") kreeg van de rapporteur te horen, dat dit toch echt niet de bedoeling is. Heel duidelijk is het rapport toch over de nadrukkelijke intensivering van de ontwikkelingssamenwerking en een mondig maken van de ge meente in deze problematiek. Wel was hij het eens met de sug gestie van ds. Wouters het „vasten" terwille van arme landen meer te propageren. Maar daar kan iedere dominee op de preekstoel het zijne aan doen. NED. HERV. KERK Aangenomen naar Middelburg (b.w.; leraar godsdienst christelijke scholengemeenschap Walcheren), dr. J. Bakker, kandidaat aldaar. Bedankt voor Scherpenzeel, H. A. van Slooten te Nijkerk op de Veluwe; voor Zeist (vac. H. Roelofsen; toez.), T. Lekkeykerker te Oosterwolde (Geld). Emeritaat aangevraagd door H. Roelofsen te Zeist. GEREF. KERKEN (buiten verb.) Emeritaat verleend aan J. Zwart te Haren (Gr.). GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Slikkerveer, J. van Haaren te Amersfoort door. fVaardig Het rapport stemt toe, dat het taal gebruik in de nieuwe berijming door gaans waardig en verstaanbaar is, zonder profaan te worden. Te moei lijke of te alledaagse uitdrukkingen komen voor, doch zelden. De nieuwe berijming bevat minder toevoegingen aan de onberijmde tekst dan de oude. Maar in hun Ijver om modern Ne derlands te gebruiken hebben de dichters zich vele malen losgemaakt van uitdrukkingen, die tot het karak teristieke bijbelse taaleigen behoren het woord „goedertierenheid" bij voorbeeld, komt maar een enkele maal voor tegen ongeveer honderd maal in de nieuwe vertaling. Dit noemt het rapport een verarming van de taalschat. Er zijn psalmen, die in de nieuwe berijming verder van de grondtekst staan, maar het omgekeerde komt ook voor. Als voorbeelden van slecht berijmde psalmen worden 56 en. 146 genoemd. Respect Het hoofdbestuur waarschuwt te gen een generaliserend oordeel over de nieuwe berijming, waarin te wei nig respect uitkomt voor de vele ern stige arbeid, die erachter ligt. Anderzijds wraakt het, dat de oude berijming soms even ongenuanceerd afgewezen wordt om archaïstische woorden en uitdrukkingen en andere gebreken, waarbij niet wordt gere kend met de bijzondere betekenis van deze berijming voor het kerkelijke en geestelijke leven, dat twee eeuwen lang de invloed ervan onderging. Het nieuwe zal een zeer sterk prae moeten hebben, zal dit het oude kun nen verdringen en vervangen. Invoe ring van een nieuwe berijming met Vóór Ter synode werd eerst van gedach- j ten gewisseld over de vraag: willen i we een gemeenschappelijke bundel ja i of neen? Het antwoord was 54 stem- men voor, 7 tegen en 1 onthouding. Een tegenvoorstel van ds. P. van Til te Middelburg, drs. A. M. van der Zanden te Emlichheim, diaken H. A, H de Vries te Houten en ouderling A. C. (de Gereformeerde Bond) zingt geen j Ledegang te Baarn om niet met het r\a^a Ar. tor tnff»l liotrpnHo onnrent. in zee te gezangen. Omdat zij juist tot de trouwste kerkgangers behoren kan het duidelijk zijn dat, wil men zake lijk met een nieuwe gezangenbundel van enige omvang behoorlijk uit de voeten kunnen, de hervormde kerk niet alleen plus wat kleinere kerken met de voorgestelde bundel in zee gaat. Anders gezegd: wil het komen tot één protestantse gezangenbundel in ons land, dan dienen de gerefor meerde kerken mee te doen. Anders kan de bundel niet of nauwelijks van de grond komen. Daar komt nog bij dat noch de her- algehele eliminering van de oude acht het hoofdbestuur altijd onjuist. Altijd zal nodig rijn een lange periode van overgang van de ene naar de andere. Aan het slot pleit het hoofdbestuur nog eens voor een restauratie van de oude berijming. Onberijmd Verder wil het „nu zo vele moei- heden kn de kerk betreffende de be rijming zich voordoen, dat de moge lijkheid onder ogen gezien wordt om in de eredienst onberijmde psalmen te zingen." In diverse gemeenten van gerefor- meerde-bondssignatuur is de nieuwe berijming al ingevoerd of wordt ze beproefd. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN In de commis sie, die het oorlogsvraagstuk heeft behandeld is men ervan overtuigd, dat moderne strijd middelen zo verwoestend zijn, dat het onverantwoord is ze te gebruiken. Onverantwoord om dat het een opdracht van Gods wege is de wereld te bewaren en leefbaar te houden. De Bijbel is daarover zeer duidelijk. Daarom mag en moet van zondig worden gesproken. Dit heeft dr. O. C. Broek Roelofs uit Zuidlaren als rapporteur van de com missie, die het oorlogsvraagstuk heeft behandeld, woensdagavond nog eens nader verklaard op de gereformeerde synode. Namens de gespreksgroepen, die de oorlogsmaterie nader hadden besproken kwamen vijf predikanten aan het woord. Ds. H. Hogenhuis uit Zwolle noem de de huidige bewapening zonde, maar we kunnen niet zonder meer een nieuwe situatie scheppen. Ontwa pening, al of niet eenzijdig, is niet zonder meer mogelijk. Bovendien begeven we ons op een vlak, dat niet op kerkelijk terrein ligt. Maar wel moeten we een geluld laten horen, dat impulsen kan geven aan ons han delen en dat van de overheid. en vrede in de Wereldraad van Ker ken ter sprake te worden gebracht. Ds. H. J. Bouwhuis uit Harderwijk zei zo dicht mogelijk te willen blijven waar commissie III wilde uitkomen, maar de uitspraak oorlog is zonde vond hij te ongenuanceerd. Stelt men dit, dan is er immers geen enkele andere mogelijkheid dan dienstweige ring. Drs. A. M. van der Zanden uit Em lichheim zou uitgesproken willen zien. dat oorlogen met kernwapens zondig zijn. Hij wilde niet uitsluiten dat de overheid als dienaresse Gods geweld desnoods met geweld mag ke ren en zou de overheid niet tot weer loosheid willen oproepen. God gaf het zwaard vanwege de dreiging van on gerechtigheid in de wereld. ter tafel liggende concept in zee te gaan kon maar weinig medestanders j vinden. Het moge duidelijk zijn, dat de ge zangenbundel er nog niet is, daar zui len, zo wordt algemeen verwacht, ze ker een jaar, misschien wel twee ja ren mee gemoeid zijn. Enkele opmerkingen uit de dis cussie: ds. D. N. Wouters te Pijnacker ging graag akkoord, maar zou meer aandacht willen vragen voor geliefde dichters van het verleden. Ook ds. C. Ch. Griffioen van Woerden vond het een juiste stap, die zeker gezet moet worden na de besluiten over gemeen schappelijke avondmaalsdiensten. Dr. H.B. Weiland te Arnhem ging eveneens graag mee, maar: kunnen teae gemeenteleden nog inspraak krijgen? den Ds. Th. Boersma te Grootegast: ik ga Lei< mee, maar waarschuw voor een te lijvige bundel. J belo Paapse mis 0IW Omdat de Synode gistermiddag nog wat tijd „over" had bracht praeses dr. P. G. Kunst ter afronding van de behandeling van de kwestie over de Cfl paapse mis (vraag en antwoord 80 V van de Heidelbergse Catechismus) kJ' een nieuw voorstel in stemming, waarbij als rapporteur opnieuw drs. A. J. de Bakker te Zuidland optrad. Zonder veel discussie ging de syno de akkoord met de overwegingen dat de formulering van vraag en ant woord 80 uiteraard een tijdgebonden karakter draagt en dat er mogelijk ook andere factoren zijn waardoor te gen dit onderdeel van de H.C. bezwa ren kunnen worden ingebracht. Voorts, dat door deze synode reeds besloten is een deputaatsohap te be noemen met o.m. de opdracht „na te gaan of en in hoeverre er buiten de wijze van inkleding en betoogtrant van de formulieren van enigheid nog andere factoren zijn, die in de weg staan aan het vragen van volledige instemming met de belijdenisge schriften". nee Om vervolgens te besluiten aan de mal vragen van drie briefschrijvers om de jvan H.C. in dezen te wijzigen niet te vol- y doen, maar de ingekomen brieven voor nader beraad in handen te stel- "e I len van het bovengenoemde depu- raai taatschap. Aan dit deputaatschap zal toei worden verzocht t.a.v. dit nadere be- gcj„ raad zo spoedig mogelijk in overleg te treden met deputaten Reformatie-Ro- me. reld haai zoek BIJBELS Ds. P. van Til uit Middelburg acht te het doorstoten naar een bijbelse doorlichting van het vraagstuk punt één. Omdat het zover nog niet is rest ons alleen een situatieve benadering inzake dingen waarover wij zeker heid hebben. Oriënteringspunt is dan dat de overheid Gods dienaresse is en daarom een taak heeft van Gods wege. Vervult zij die niet dan zondigt rij. Dr. F. L. Bos uit Vlaardingen meende dat de gerechtigheid met NBC-wapens niet kan zijn gediend en dat die daarom als goddeloos moeten Zolang dit nog niet zover is, dient i S2ïe,L^rworpent..LievfIr dan °,ver begrip te worden opgebracht voor ge- f^!JS •a'a'i wl? sP en wetensconflicten, die kunnen oït- „s'rijdimddejen derge. staan en dient de kwestie van oorlog ™™Ietiïingsto«:ht (waarmee i dan ook monstrueuze conventionele bewapening kan zijn bedoeld) dat de gerechtigheid er niet mee is gediend." (Vanonzè kerkredactie) LUNTEREN Heel wat min der spectaculair maar niet min der indringend dan met hun spandoeken over het oorlogs vraagstuk hebben jongelui van „Synoodkreet" donderdag een ac tie onder synodeleden onderno men. Toen dezen hun plaatsen innamen vonden ze op hun tafel een plastic zakje met vijf en twintig gram rijst erin: „één maaltijd is geen maaltijd" ofwel het dagrantsoen van miljoenen in arme landen. Dit heeft indruk gemaakt op de synode. Zo zelfs dat waarnemend praeses dr. C. Gilhuis van 's-Gra- venhage-oost tijdens de middag maaltijd voorstelde: laten we dit maar eens door de keuken klaar laten maken en morgenochtend als ontbijt nuttigen. Dan begrij pen we er misschien meer van, Een suggestie, die zo niet tot daden, dan toch in ieder geval tot nadenken stemde. Want: waar blijven we met ons „vasten"? Daarover zou op de preekstoel (deze zaak kwam ook even in de officiële synodevergadering ter sprake) wel eens veel meer ge zegd kunnen worden. Driehoek-puzzel Horizontaal woorden invullen die betekenen: 1. klinker,, 2. volksnaam van de kauw. 3. peulvrucht. 4. vracht. 5. eenjarig kalf, 6. bedekte spot. Bij juiste oplossing vormen de be ginletters de naam van een bloem. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. parade - bis. 2. are na - damp, 3. Roden - Inka, 4. Amerika - er, 5. ban - aga - arg, 6. ergens - Lee, 7. lente - tuil, 8. pioen - Erna, 9. Asen - Urk - dl. Verticaal: 1. parabel - pa, 2. aroma - reis, 3. reden - gnoe, 4. Ane - ra - eten. 5. danig - Ne - nu, 6. edik - aster, 7. banaal - Urk, 8. imker - eind, 9. spargel - al. het konr en r en u ping jong HOOGEVEEN De synode van de de j Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) verb heeft zich gisteren beziggehouden Lam met de hulp aan Korea.-Reeds enkele jaren ontplooien plaatselijke vryge- Qj-j maakte kerken en particulieren aller- lei activiteiten ten behoeve van de Presbyteriaanse (Kosin)kerk in Korea. .Qn* Nu de synode onlangs officieel tot tonc correspondentie met deze kerk beslo- de ten heeft, kwam de betrokken com- onve missie, waarvan ds. R. Houwen rap- ]and porteur was, gisteren met het voor- talis stel, om een speciaal deputaatschap jnve in te stellen voor de kerkelijke hulp- «grd verlening aan Korea. Aj Ds. Houwen legde er de nadruk^ op, dat het niet de bedoeling was, om ,daai opnieuw te beginnen, maar om de ini- den tiatieven die gegroeid zijn, te coördi- |kra3 neren en in kerkelijke banen te leiden, loi-ie Vooral wordt gedacht aan hulp in^ de vorm van gastcolleges door hoog-js jn leraars uit Kampen aan de seminaries stga in Poesan en Seoel. Enkele synodeleden hadden bezwaar tegen, dat men direct na het aangaan van correspondentie al mate riële hulp zou gaan aanbieden. Dat *®.n zouden de Koreanen wel eens als m,n bevoogding kunnen opvatten. Praeses ds. J. Kok miste in no voorstel de gedachte, dat de Neder- V landse kerk ook de Koreaanse nodig heeft. Misschien zjjn wjj wel geeste lijk armer en kunnen wjj veel van hen leren, zei hjj. p (Er zijn in Korea verschillende UO groepen, die zich Presbyteriaanse Kerk noemen. De Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) onderhouden contact met de „Kosin"-kerk. Deze kerk telt ongeveer 100.000 zielen. Zij scheidde zich in 1948 en volgende jaren van de hoofdgroep af, omdat1 volgens de Kosin-mensen predikanten en gemeenteleden, die onder de Ja- Danse bezetting gezwicht waren voor de keizercultus, te gemakkelijk weer' in de kerk geadopteerd werden. De twee grote Presbyteriaanse ker ken in Korea zijn de ..Tong Hap"- CI^ kerk en de ..Hap Dong"-kerk met res- I pectievelijk 600.000 en 500.000 zielen, j Zij gingen in 1959 uiteen op het punt j van het lidmaatschap van de Wereld- j raad van Kerken, maar de perspectie-l I ven voor een hereniging zijn niet on- gunstig. Dan is er de „Kitsjang"-kerk, die in de jaren vijftig zich naar links afscheidde en ongeveer 150.000 zielen telt. Tong Hap, Hap Dong en Kosin zijn theologisch conservatief, KPsjang staat open voor liberale invloeden I Red.) iverc het nist riscl D gest uni\ Volg Grie ecor Grit strij H de j schi

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2