ONENIGHEID IN ISRAËL TROS wil met toto stoppen Bonden dreigen taxibedrijf Geringe buit bij overval op bank Commentaar AUTO'S PISBUI sta mat at h ntU Ex-Rotterdammer wurgt vrouw in haar badkuip Arafat: We winnen J" Het Kwartet lf«w yvirvltl in Xabijjv Ooslvn Suvcvssvn mnr ymwrilhi Tien mille voor inlichtingen over overval Plan verkoop vergunningen geeft weer onrust Kassier tleecl langzaam aan Een greep uit onze vakantie gidsen 5 TM IS FEBRUARI ïgm en prins Koning naar doop van Carlos spreuk C rita) V Nieuwe Leidse Courant vVoensdag 4 februari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghen9poet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 - Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. j 4,95, p. kw. 14,85 Beroepsspelers aan het werk HILVERSUM De wekelijkse tv-toto van de TROS is in moeilijkheden geraakt. De TROS vermoedt dat beroepsgokkers met een eigen systeem deelnemen en daardoor hun kansen ver groten. Enkele honderden deelnemers heb ben daarom vorige week een brie! van de TROS ontvangen, waarin ge adresseerden werd verteld dat hun prys voorlopig was geblokkeerd. Dit in afwachting van het onderzoek, dat de TROS-directie zou instellen. Overigens zijn de prijzen inmiddels uitgekeerd in gevallen dat deelnemers konden aantonen, dat zij hun geld met eigen prestaties hadden verdiend. Volgens de regels mag één kijker voor de TROS-toto maar één oplos sing inzenden. Een groep kijkers neemt deze regels niet zo nauw. Er js een drukke handel in goede oplos singen en daarnaast opereren beroeps spelers, die namen en adressen ver zamelen en dan de mensen vragen aan de TROS-toto mee te doen. Zij zor gen voor de organisatie en de deel nemers krijgen 70 a 80 procent van de winst. Zonder enige tegenprestatie aan de toto deelnemen is echter in strijd met de wettelijke voorschriften waar aan de TROS zich bij het uitzenden van de toto moet houden. De TROS-toto trok vorig jaar no vember op haar hoogtepunt meer dan 300.000 deelnemers en nu maar 60.000. „De animo is er kenne lijk een beetje uit", zegt de TROS. De directeur, mr. J. M. Landré, overweegt zelfs ermee op te houden als ook na een verscherping van de bepalingen de beroepsgokkers ongrijp baar blijven. Mr. F. H. J. J. Andriessen is ge kozen tot tweede vice-voorzitter van de Tweede-Kamerfraktie van de KVP. ^Als opvolger van mr. R. J. Nelissèn in het fraktiebestuur is ge kozen drs. M. W. J. M. Peijnenburg. Bij grondboringen in de Ma- thenésserlaan, vlakbij de Heem raadssingel in Rotterdam is dinsdagavond om- zes uur een hoofdbuis van de waterleiding lek geraakt. De boorauto zakte steeds verder weg en bescha digde de buis daardoor. Binnen zeer korte tijd stond een deel van de Mathenesserlaan laan en van de Heemraadssingel en van de Heemraadssingel veer tig centimeter onder water. Het verkeer moest worden omgelegd. Kelders liepen vol. De brandweer is een groot deel van de avond bezig geweest om deze kelders leeg te pompen. De drinkwaterleiding heeft het lek provisorisch gedicht zodat de omgeving niet- zonder water kwam te zitten. Het snel uitstromende water heeft ook veel zand weggespoeld. Een deel van de Mathenesserlaan ligt dan ook onder een laag zand. LONDEN - Het Britse genootschap voor individuele vrijheid heeft de Engelse regering ervan beschuldigd telefoongesprekken van ambassades af te luisteren met het doel inlichtin gen op het gebied van de handel te verkrijgen. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; (Va JERSEY CETY De 34-jarige oud- Rotterdammer Jan van Beket heeft voor de rechtbank bekend de 28-jari- ge mevrouw Galan te hebben ver moord. Hij wurgde de vrouw, die ze ven maanden getrouwd was, in de badkuip van haar woning op de ver jaardag van haar echtgenoot. Van Beket was conciërge in de flat, waar mevrouw Galan woonde. Hij kan maximaal tien jaar gevangenisstraf en duizend dollar boete krijgen. DORDRECHT De officier van justitie te Dordrecht heeft een be loning uitgeloofd van 10.000 voor inlichtingen, die kunjien leiden tot aanhouding van dader of daders van de donderdag 11 of vrijdag 12 september 1969 gepleegde overval in het Chevron-benzinestation te Wil lemsdorp. gemeente Dubbeldam. De 46-jarige pompbediende G. J. Alewijn werd daarbij door pistool schoten dodelijk getroffen; er werd een vuurwapen van het kaliber 9 millimeter gebruikt. Inlichtingen worden ingewacht bij het districts bureau van de rijkspolitie te Dor drecht, tel. 01850-37444. een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Er is weer onrust in de taxiwereld van de Maasstad. Gisteren lieten de bon den een fel protest horen tegen het plan van een taxibedrijf, dat zijn vergunningen aan zijn chauffeurs wil verkopen. De bonden dreigen met boycot en bezetting van dit bedrijf. Volgens de bonden zouden in finan ciële moeilijkheden verkerende onder- nemingen nu trachten hun vergun- ningen van, de hand te doen. Het i gaat met name om de firma J. van J Dyk eri Zoon, die het plan heeft haar 35 taxi-vergunningen voor 12.500 per stuk totaal 437.500 aan chauffeurs in loondienst te verkopen. Deze transactie zou kunnen geschie den met behulp van reeds toegezegde bankkredieten. per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. ...„unden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig ais u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het bijkan toor van de Raiffeisenbank aan de Nieuwe Binnenweg is gister middag overvallen. Een nog on bekend bedrag (vermoedelijk maar een paar honderd gulden) is de buit. De overvaller kwam binnen toen de kassier alleen aanwezig was. Deze kassier, de 22-jarige Jos Maliepaard uit Capelle a.d. IJssel, werd bedreigd met een revolver. Hij moest geld geven. De geschrokken kassier ging daar op, nadat hij het stil-alarm in wer king had gesteld, langzaam naar een op tien meter afstand staande kas. Hij haalde er een bundeltje bankpapier uit, liep terug naar de balie en gaf het aan zijn overvaller. Deze vroeg om meer. De kassier liep opnieuw zeer langzaam naar de kas. Hij hoopte dat de politie intus- I sen zou arriveren, maar toen hij ook het tweede bundeltje bankpapier in een boodschappentas had gedaan, was de politie er nog niet. De overvaller verdween lopend. Ge tuigen zeggen dat -hij de kant van het Heemraadsplein koos. Niemand heeft hem echter meer gezien, hoewel de politie vrij snel bij de bank was. j i Ook het zoeken in de buurt, waar- aan een vrij groot aantal politieman- i nen deel nam. leverde niets op. Doordat de kassier de opdrachten van de overvaller langzaam had uit- gevoerd, had hij een zeer nauwkeurig signalement van de niet gemaskerde man in zich kunnen opnemen. Hij is 1,75 tot 1,80 meter lang, lus- sen de 30 en 35 jaar oud, gezonde huidskleur, donkerblond haar, bolrond gezicht. De overvaller was gekleed in een lange grijze ondoorzichtige plastic regenjas. Het geld droeg hij in een boodschappentas. Nu door de verhoogde lonen garantieloon van 230 per week en de instelling van de Taxi Telefoon centrale de TTC. die per 1 april gaat draaien eindelijk normale ondernemersdiensten gaan gelden, tracht de firma Van Dijk een exor bitante winst te maken, aldus de samenwerkende bonden van ver voerpersoneel. De bonden dreigen het bedrijf van Van Djjk te bezetten en de chauffeurs te boycotten als de voorgenomen transacties worden doorgezet. Ook hebben zy B en \V' van Rotterdam verzocht niet mee te werken aan he; overschrijven der vergunningen. Waarschuwing Vertegenwoordigers van de bonden I hebben bij het omstreden bedrijf cir culaires uitgereikt met de vermelding I „waarschuwing". Daarin zetten zij I uiteen dat de transacties alleen maar tot verlies kunnen leiden. Verder heb ben de bonden aan directie en com missarissen van de pas opgerichte telefooncentrale verzocht tegenmaai- j regelen te nemen. Juist dezer dagen leek de rust in de Rotterdamse taxibedrijven te zijn weergekeerd nadat werkgevers en werknemers een vrijwel volledig ak koord hadden bereikt over de lonen en de instelling van een centrale tele foon, met welk apparaat de bestaande •ongezonde toestanden op concurrentie- i gebied moeten worden tegengegaan. Zier u maar: Per K.L.M. MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegreis appart.) v.a. 298, AMMAN De successen van de guerrilla-organisatie Al Fatah hebben ernstige politieke en mi- j litaire meningsverschillen ver oorzaakt tussen de leiders van I Israël over de vraag hoe de toe neming van het geweld in het I Nabije Oosten moet worden te- i gengegaan. I Dit zei gisteren de leider van de Al Fatah-beweginqg, Yasser Afarat, I in een interview met Dennis Neeld. correspondent van het Amerikaanse i persbureau Associated Press. 1 Hij waarschuwde dat de verlenging van de ambtstermijn van de chef-staf van de Israëlische strijdkrachten, generaal Haim Barlev. verdere esca latie van het conflict kan inluiden. I Al Fatah is vastbesloten te winnen. „We weten precies welke weg we moeten volgen om deze overwinning te behalen", aldus Arafat. De Palestijnse zaak is uitgegroeid tot een complete oorlog. De strijd tegen Israël wordt niet meer alleen uitgevochten door leden van de guerrilla-organisatie. Oude mannen, vrouwen en kinderen vechten thans aan de zijde van de guerrilla's. Arafat beweert voorts dat Israël de ernst van de verzetsbeweging I onderkent, maar dit poogt te ver- bergen. De Israëliërs vertrouwen op i wat hij noemde de „strategie van de dam". „Zij zijn voortdurend bezig om achter de dam hun moreel op te schroeven, maar als er zich een scheur gaat vertonen is alles ver loren". Verbergen Arafat verwierp opnieuw alle vreed- 1 zamc oplossingen welke voorzien in het voortbestaan van de staat Israël. De vrees voor escalatie van de oor- I log in het Nabije Oosten is niet alleen een zorg voor de direct bij het con flict betrokken Arabische landen. De grote mogendheden trachten op diplo matiek niveau een oplossing te vinden. De wapenleveranties van Frankrijk aan Libië, dat tot de Arabische lan den kan worden gerekend, enerzijds en de toegezegde militaire hulp van de VS aan Israël anderzijds, hebben de kansen op een verheviging van de spanning doen toenemen. Hulp De Sowjetunie zou zoals gemeld met militaire interventie in het Na bije Oosten hebben gedreigd als de Israëlische acties niet worden stopge zet. Hel Kremlin heeft dit gisteren officieel ontkend, maar in nota's aan Amerika, Engeland en Frankrijk heb ben de Russen duidelijk gesteld dat zij de Arabieren zullen helpen als de drie landen er niet in slagen Israël te bewegen de aanvallen stop te zetten. Ambtelijke Amerikaanse kringen in Washington beschouwen de nota's als een poging om nieuwe Amerikaanse wapenleveranties aan Israël te ver hinderen. Premier Golda Meir van Israël deel de gisteren mee, dat de acties alleen zouden worden geslaakt, wanneer de Arabische landen de bestandsovereen komsten nakomen. Kiachtendienst bezorging 13.00—19.00 uur Terughoudend j TSRAËL heeft reeds gereageerd op de Russische waarschuwing, die via Washington. Londen en Parijs werd gegeven en waarover nogal te rughoudend wordt gedaan. Dit laatste is begrijpelijk en zelfs wenselijk, al blijft het nadeel, dat het verwarring in de hand werkt en geruchten de vrije loop laat. De Russische stap ziet de Israëlische regering terecht als een zet in de psychologische oorlogvoering. die Egypte aan het verliezen was. In Parijs en Londen is men geneigd, het optreden van Moskou te zien als opvoering van de diplomatieke druk en niet als het begin van een militair ingrijpen. Van Russische zijde wil men slechts kwy't. dat de situatie ernstig is. maar dat een politieke oplossing in het Na bije Oosten alsnog mogelijk is. Intussen is de waarschuwing, dat Rus land niet machteloos kan blijven toe zien, voor velerlei uitleg vatbaar. Be grijpelijk heeft de minst verontrus tende voorkeur. Dit neemt niet weg. dat Israël er re kening mee moet houden en er goed aan zal doen. van militaire op diplo matieke middelen terug te vallen. Die bereidheid is er, op voorwaarde dat Egypte en de andere Arabische landen eveneens het in 1967 overeen gekomen bestand in acht willen ne men. Als de Russen werkelijk menen, dal een politieke oplossing alsnog moge lijk is. moeten zy beginnen, Nasser tol naleving van dit bestand aan te sporen. Zelfs dit laatste is echter onvoldoende, zolang de Arabische landen niet over vrede willen praten, doch de onver mijdelijkheid van een nieuwe oorlog prediken. lit o C.O "(j O dagelijks geopend van K)-T7uur en 19-22 uur zaterdag en zondag 10-17 uur toegang f3» 4EJH AMSTERDAM speciaalTrein-Toegang-biijet met3x reductie verkrijgbaar aan ca. 140 NS-stations DEN HAAG Koningin Juliana j en prins Bernhard zullen de doop van hun jongste kleinzoon, prins Carlos Javier Bernardo, bijwonen. De doop- j' plechtigheid is dinsdagmorgen 10 fe- j bruari op kasteel Lignières in Frank rijk. Ook prinses Beatrix, prins Claus en mr. Pieter van Vollenhoven zul len de doopplechtigheid bijwonen. ■22 dg. GARDAMEER 10-15-5 (vliegreis hotel) per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar -f hotel) v.a, 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. 4/rer DE MAGNEETnv I het meest complete reisbureau Stadhuisplein 3. tet. 01710- 132222/324??. Alphen d Rijn. van U Boetze'acsl'aat 7, lel. 01720-3658 «909 Men zou veel meer dingen tot stand kunnen brengen in dien men er minder voor on mogelijk hield. MALESHERBES „Kijkt een kwartje kunt di niet." Barometenstand: heden 10 uur 74,8 cm. (998 millibaar). dalend. Zon en maan 5 februari zon op 8.13. onder 17.35; maan op 8.13. onder 16118; 6 febr. NM. HIT WEER DE BILT Het afgelopen el- maal koerste een depressie, die vergezeld ging van stormweer, van het zeegebied tussen Schol- land en Noorwegen, via Noord- Denemarken naar Zuid-Zweden en nam daarbij in activileit af. Het bijbehorende slormveld nam eveneens in omvang en kracht af en trok naar de zuidelijke Oostzee weg. Vergezeld van opklaringen breidde een rug van hoge lucht druk zich van de Britse eilanden via de Noordzee tot over ons land uit. De zuidelijke provincies evenwel kwamen nog juist onder de invloed van een snel oost waarts koersende storing die met een bijbehorend regengebied over Noord-Frankrijk trok. Inmiddels heeft een omvangrijke depressie zich van hel zeegebied ten zuid westen van IJsland naar Ierland verplaatst. Het laat zich aanzien dat de kern van dit lagedrukge bied het komende etmaal in de directe nabijheid van ons land zal vertoeven. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon 1 tot 4, min. lemp. 0 tot 4 graden boven nor maal, max. temp. omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1