,Zet militair- student niet op wachtlijst geconserveerde Spaarlust blijft daalt waarde groot al gulden Succesvolle transplantatie zenuwen aflopende Midden- en kleinbedrijf geen aflopende zaak Docenten eisen herstructurering Drs. Tilanus: Geen dubbele handicap De Sade is toch gespeeld Een anti-prikkel die niet werkt Drie jaar cel voor Achermann Perquin: Veel nieuwe zelfstandigen Raad van State behandelt beroep van het COC Huisorde van Oranje bestaat 65 jaar Tal van rangen Huisorde Oranje afgeschaft In Denemarken 100.000 stakers DINSDAG 3 FEBRUARI 7970 NIJMEGEN De katholieke vere niging van docenten aan pedago gische academies, die gisteren in Nij megen vergaderde, heeft zich uit gesproken voor een totale herstructu rering van het onderwijs aan de pe dagogische academies. Hoofdpunten van het verlanglijstje zijn: eigen verantwoordelijkheid bij werkprogramma en wijze van stu die-afsluiting; stafdocentschap, zodat de leraar kan loskomen van het „overdragen van stof'; college vorm; werkgroepen en tentamensysteem: meer praktijk- én begeleidingsuren; meer administratief personeel; finan ciële faciliteiten en behoorlijke tech nische outtillage. Als deze eisen niet voor 1 mei in gewilligd worden, zouden de leraren Nederland duidelijk moeten maken dat zij onderwijs zoals nu niet langer kunnen en mogen geven. In overleg met besturen, ouders, studenten en vakcentrales zou men moeten over gaan tot acties. Op de Kamerleden zou politieke druk moeten worden uitgeoefend. DEN HAAG Studenten aan de medische faculteiten,' die in militaire dienst moeten, mogen in geen geval op een wachtlijst worden geplaatst. Het is niet billijk dat deze stu denten voor een tweede keer in hun studietijd een handicap ontmoeten. (Van onze parlementsredactie) Dit Ls de duidelijke mening van drs. A. D. W. Tilanus, lid van de Tweede Kamer voor de CHU. Wan neer het desbetreffende wetsont werp van de numerus clausus aan de orde komt, is drs. Tilanus van plan de minister van onderwijs te verzoeken de procedure van het op stellen van de wachtlijsten zó te bepalen, dat er geen studenten dubbel gedupeerd worden. Het is de bedoeling de wachtlijs ten op te stellen op basis van de gehaalde cijfers. Drs, Tilanus is weinig enthousiast over deze cijfer vorm. 0 Extra hindernis De knappe jongens met de goede cijfers komen er altijd wel. Zij die lagere cijfers halen en er veel moeite voor moeten doen, krijgen weer een extra hindernis. Waarom, zo vraagt drs. Tilanus zich af, stelt men de wachtlijsten niet simpel op volgens een loting? Dat is altijd eerlijk. Drs. Tilanus zegt dat het hier om een probleem gaat. dat steeds be langrijker wordt. Niet immers al leen aan de medische faculteiten, maar ook aan andere dreigt een overvloed aan studenten. De Tweede Kamer heeft het teren dat het succes van zijn methode nu onomstotelijk is gebleken. De nieuwe methode van dr. Jacoby berust op een invriesdroogproces. j waaraan zenuwen van overleden I mensen worden onderworpen. De chi- rurg heeft daarmee bereikt dat de geconserceerde zenuw na de trans plantatie niet wordt afgestoten zoals mei zoveel vreemde weefsels wel ge- j beurt. Volgens dit procédé is ab eerste I dat in tien jaar ruwweg een derde deel van de waarde van de gulden is verdwenen. Wie tien jaar geleden zeg duizend gulden op de spaarbank had staan, kan nu voor diezelfde duizend igulden een derde deel minder kopen. Geen wonder dat het vertrouwen in het geld geringer wordt, om niet te zeggen verdwijnt. Toch laten de mensen zich niet weerhouden om te blijven sparen. Voor ons land gezien is dat maar ge lukkig. Want het is noodzaak dat er voortdurend gespaard wordt. Ja, dat er steeds meer gespaard wordt. Wij moeten meer investeren om voor een groeiende bevolking werk te kunnen vinden en om het beetje wel vaart dat wij hebben, verder te ver groten. Investeringen in fabrieken, machines, woningen, cultuurtechni sche werken, waterstaatswerken en wat dies meer zij, kosten handenvol geld. En dat moet beschikbaar wor den gesteld, het moet eerst worden gespaard door het bedrijfsleven, door de overheid, door de gezinnen. Die gezamenlijke besparingen moeten op zijn minst gelijke tred houden met de noodzakelijk geachte investeringen. Via de spaarinstellingen komt on geveer 15 procent van alle besparin gen binnen, de overige 85 pet. wordt gespaard door het bedrijfsleven, door de overheid, bij de sociale fondsen, de pensioenfondsen en de Revensverze- keringsmaatschappi jen Reutetypen j In de gezinnen kan op versehil— I lende wijzen worden gespaard: Bij de manier die wij kiezen, speelt de rente een grote rol. Wij kunnen bijna geen krant opslaan of wij zien wel adver tenties waarin ons wordt voorge houden dat instelling A zoveel rente geeft en instelling B zoveel. Zonder volledig te zijn, louter als illustratie, geven wij enkele voorbeel den. Bij alle spaar- en handelsbanken kan de spaarder nu een rente van 7 pet. krijgen als hij zijn spaargeld daar twee jaar achter elkaar laat staan. Beperkt men zich tot een op zegtermijn van één jaar. dan wordt er 6 pet. gegeven. Zo daalt de rente naar gelang de opzegtermijn korter wordt. Bij directe ophaalmogelijkheid dus zonder opzegtermijn 1 wordt tegenwoordig bijna overal 4 pet. ge geven. Er zijn ook banken —r zoals Van Lanschot met enkele aangesloten banken die bij een opzegtermijn van twee jaar 7 1/4 pet. geven. Mees en Hope kent weer een ander systeem, de öbligatierenterekeninig waarbij de rente gekoppeld is aan het rendement op staatsleningen. Die rente veran dert dus; thans is zij 6 3 4 pet. bij een opzegtermijn van drie maanden. Leningen De spaarder heeft echter meer pij len op zijn boog. Er wordt thans een staatslening uitgegeven waarbij de staat een rente van 8 pet. geeft. Het Protestantse Ziekenhuis in Drachten geeft een lening uit waarbij 8 3/4 pet. rente wordt gegeven. De Westland- Utrecht hypotheekbank doet het weer anders: de rente van de pand brieven (een soort obligaties) varieert met de marktrente, momenteel wordt 8 1/4 pet. gegeven. Door het geld uit te lenen, krijgt men voor zijn spaargeld dus een wat hogere rente. De spaarder is zijn geld dan echter langer kwijt dan twee jaar. Hoe lang hangt van het aflos singsschema af. Wel zal hij zijn obli gatie gewoonlijk op de effectenbeurs kunnen verkopen, maar de kans be staat dat hij door een koersdaling en door de kosten minder terugkrijgt dan hij had uitgeleend. Dat is dan de prijs die hij voor zijn hoge rente moet betalen. Het wordt de spaarder moeilijk ge maakt. Zijn spaarvermogen wordt door hogere inkomsten groter. Maar dat wil op zichzelf niet zeggen dat zijn spaarlust groter wordt. Dat hangt ervan af of hij liever iets wil kopen of het geld opzij wil leggen. En bij dat opzij leggen is de rente na tuurlijkeen prikkel. De waardedaling v n het geld zou als anti-prikkel moeten werken, zou de kooplust moeten vergroten met de gedachte dat het geld toch steeds minder waard wordt. Gelukkig ge beurt dat niet. Er wordt nog goed gespaard. LUZERN De 56-jarige Anton Achermann, eigenaar van de kunst zaal Hofgalerie, is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf en een boe te van 1000 Zwitserse franken. In de zomer van 1967 had hij 130 j schilderijen geëxposeerd, die eigen- dom waren van de Amsterdammer Jelle T. de Boer. Het ging om 115 j .onbekende' Van Goghs en eveneens niet bekende werken van anderen. Deskundigen stelden vast dat het I vervalsingen waren. (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN De „over heid gaat bewust voorbij aan de plaats en betekenis van het mid den- en kleinbedrijf in de totale sociaal-economische ontwikke ling. Dit is een belangrijke te kortkoming." De heer W. Perquin, tot voor kort directeur van het partijbureau van de KVP, aanvaardde gisteren het voorzitterschap van het Nederlands katholiek onderncmersverbond. In een rede leverde hij ernstige kritiek op het overheidsbeleid. De heer Perquin is de eerste full time voorzitter van het NKOV en volgt de heer P. F. M. Nettesheim als voorzitter op. De heer Perquin noemde het midden- en kleinbedrijf beslist geen aflopende zaak. In 1968 en waarschijnlijk ook in 1969 hebben circa 16.000 mensen het aangedurfd zich als zelfstandig ondernemer te vestigen. Keihard komt de betekenis van het midden- en kleinbedrijf ook tot ui- tjng in de bijdrage tot de werkgele genheid. In 1968 gaf het aan 24 pro-' cent van de totale beroepsbevolking werk. Inflatie De nieuwe voorzitter stemde graag j in met de oproep van de twee voor- zitters van de industriële werkge versverbonden, de inflatie krachtig te j bestrijden. De twee vakcentralen, j NKV en NW, die uit het loonoverleg j zijn gestapt, gaf hij de verzekering, dat voor terugdringing van de infla tiespiraal hun medewerking on misbaar is. Een strak prijsbeleid is echter naar de mening van de heer Perquin niet het enige middel tegen inflatie. Voor het midden- en kleinbedrijf zou dit funest zijn. In de afgelopen jaren zijn hier de omzetten al achtergeble ven en dreigen de winsten te laag te worden om de stijging van de lonen te volgen. De hee>- Perquin vond ver dere nuancering van het prijsbeleid per sector noodzakelijk en rechtvaar dig. een draaier behandeld, bij wie een belangrijke zenuw in de onderarm, de medianus, was doorgescheurd. Het vier tot vijf centimeter grote „zenuw- gat" werd door dr. Jacoby met een transplantatiezenuw overbrugd. De draaier is alweer in staat zijn oude beroep uit te oefenen. Eerste succesvolle zenuwtransplan taties van mens op mens werden al in 1963 in de VS gemeld. Daarbij werd echter gebruik gemaakt van niet-ge- conservecrde zenuwdelen. De heer Nettesheim was bij zijn afscheid bijzonder gelukkig met de samenwerking met het Nederlands christelijk ondernemersverbond. Sa men vormen deze beide verbonden nu de Ondernemersfederatie. Nog dit voorjaar zal het gezamenlijke kan toorpand in Rijswijk gereed geko men, dat als naam krijgt „Centraal Ondernemershuis". Hij noemde de samenvoeging van de secretariaten van de beide verbonden een verster king van de deskundigheid en de kracht van het stafapparaat. Beide verbonden zijn gelijkgestemd in hun visie op het sociaal-economisch ge beuren en de plaats van het midden- en kleinbedrijf daarin. De gezamenlijke programmacom missie komt binnenkort met een nieuwe formulering van de visie op beleid en organisatie. De organisatie gaat in toenemende mate het karak ter dragen van eon service-instituut. DEN HAAG Vanmorgen behan delde de afdeling geschillen van bestuur van de Raad van State in een openbare zitting een beroep van het hoofdbestuur van de Nederlandse vereniging van homofielen (COC) ge richt tegen het Koninklijk Besluit waarbij het COC niet als rechtspersoon werd erkend. Het grootste bezwaar van de Kroon voor erkenning bleek te zijn dat het COC iedereen als lid wilde toelaten, met name ook gehuwden. Mede hier door zou het COC de rechtsorde aan tasten. omdat gehuwden elkaar vol gens het Burgerlijk Wetboek ge trouwheid. hulp en bijstand verschuldigd zijn. Deze trouw, die de echgenoten bij het aangaan van een huwelijk elkaar beloven, vormt de grondslag van het burgerlijk huwe lijk. Een dcc! van dc werkzahmheder. van het COC bestaat uit het mogelijk maken en bevorderen van handelin gen en verhoudingen die tegen de huwelijkstrouw indruisen. Daarom acht de Kroon het in strijd met het algemeen belang de erkenning als rechtspersoon te verlenen. Het COC stelt daartegenover dat de weigering is gebaseerd op gronden die juist niet aan het algemeen be lang zijn ontleend. „Het is onjuist dat de overheid, door de erkenning te verlenen, noodzakelijkerwijs tegeno ver homoseksuele verhoudingen en handelingen een meer permissieve houding zou aannemen dan ten aan zien van heteroseksuele daden en handelingen." Het COC beschuldigt de minister van justitie ervan schriftelijk gedane mededelingen te hebben verdraaid, zodat wat in feite uitsluitend toleran tie is, wordt aangemerkt als leidraad voor actief gedrag. (Het toelaten van gehuwden, red.) Voorts meent het COC dat de mi nister slechts één facet uit de activi teiten van het COC heeft gelicht. 7.onder ook maar enige aandacht te schenken aan het totaalbeeld van de feitelijke werkzaamheid. voorlopig verslag over het Wetsont werp uitgebracht. Het wachten is op de memorie van antwoord. De eerste zorg van het Tweede-Ka merlid voor de CHU gaat nu uit naar de medische studenten-mili tairen, die dubbel gehandicapt drei gen te worden. 0 Medicus Dat juist drs. Tilanus het voor deze studenten opneemt, is niet verwonderlijk: hij is medicus en verder heeft hij zijn sporen in de militaire dienst verdiend. In het verleden is op zijn aan dringen de keuring ingesteld van recrutén na de eerste zes trainlngs- weken. Deze zogenaamde Tilanus-keu- ring blijkt nog steeds van groot nut te zijn. De oud zwarte schapen" bur gemeester Van Rappard van Gorkum en oud-hoofd commis saris Van der Molen uit Amster- I dam waren gisteravond met hun dames getuige van de verkiezing van bisschop J. W. H. Bluyssen tot zwart schaap van het jaar 1970" door de Nijmeegse carna valsvereniging 't Swerte Schaop. De plechtigheid vond plaats in I Berg en Dal. Alternatieve DEN HAAG Koningin Juliana heeft de structuur van de Huisorde van Oranje gemoderniseerd. Dat be tekent dat een groot aantal rangen zijn vervallen en dat bij het verlenen van deze onderscheiding niet meer zal worden gelet op de maatschappe lijke verantwoordelijkheid van dege ne, die voor deze onderscheiding in aanmerking komen. In het vervolg zal iedereen dezelf de onderscheiding krijgen. Bij bij zondere verdienste is dat het erekruis (zie foto) en bij bevordering het groot erekruis en het grootkruis. Voor hofpersoneel wordt het gou den kruis van trouw en verdienste in gevoerd (voor veertig jaar dienst) als mede het zilveren (voor vijfentwintig jaar). De gouden medailles voor kunst en wetenschap en voor voortvarendheid en vernuft blijven bestaan; de zilve ren vervallen. Voor de diplomatieke dienst is een uitzondering gemaakt. Hier blijven alle onderscheidingen, (rangen) van grootkruis tot eremedaille in brons, gehandhaafd. (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Uitgerekend de nogal exclusieve Huisorde van Oranje is de eerste Neder landse ridderorde, waarvan het onderscheidingensysteem wordt vereenvoudigd. Over nieuwe richtlijnen voor het toekomen van „lintjes" in „gewone" orden Oranje-Nassau en Nederlandse Leeuw wordt ten departe- mente nog steeds gestudeerd. De Huisorde van Oranje is inge steld in 1905 door het hoofd van het Huis Oranje-Nassau: koningin Wil- liclmina (in dezen dus niet als staats hoofd handelende). Zij dient tot be loning van personen die zich verdien stelijk hebben gemaakt ten aanzien van de Koningin of haar Huis. De Koningin is grootmeester en uitsluitend het recht van toekenning der toekenning in de verschillende klassen en graden. Die vijf klassen zijn: grootkruisen, grootofficieren, commandeurs, officieren en ridders (gesplitst in ridders der eerste en der tweede klasse). MEDAILLES Gelijk in rang met grootofficieren ■taan hen aan wie de bij de orde behorende gouden eremedaille voor Kunst en Wetenschappen of die voor Voortvarendheid en Vernuft is toe- j gekend; gelijk in rang met de offi- ren staan de dragers van een van deze medailles in zilver; gelijk in rang i met ridders staan zij die de medaille voor Voortvarendheid en Vernuft in brons dragen. Verder kent de orde „eredames" zonder aanduiding van klasse. Dc grootmeester kan ook nog verlenen een gouden of zilveren kruis van verdienste en een gouden, zilveren of bronzen eremedaille. Tenslotte is er nog de zilveren medaille „Voor Moed en Zelfopoffering", te verlenen voor redding uit levensgevaar. GOUDEN KRUIS Het versiersel van de orde is een glimmend gouden kruis, rood ge ëmailleerd, in het midden een gouden medailon met het wapen van Oranje en de spreuk „Je maintiendrai", aar. de keerzijde een gekroonde W. Tus sen de armen van het kruis een gouden krans van oranjebladen. De ridders tweede klasse dragen iet» dergelijks in zilver. De grootkruisen dragen\het versier- j sel over schouder en heup, de groot officieren en commandeurs om de hals. de officieren en ridders op de borst, de eredames aan een strik op de schoude. De Huisorde van Oranje moet niet verward worden met dc Orde van Het Belgische koningspaar oogst op zijn staatsiebezoek aan India triomf. Overal waar zij vergezeld van Indiase hoogwaar digheidsbekleders zich ver tonen, is een enthousiaste menigte op de been om hen luidkeels toe te juichen. Hier heeft koningin Fabiola een van de kinderen op de arm genomen tijdens een bezoek aan het ..SOS-dorp" in New-Delhi, waarin voor het grootste deel wezen zijn geherbergd. Oranje-Nassau, die verreweg de mees te onderscheiden Nederlanders om vat. Een veel minder bekend eorde is die van de Gouden Leeuw van Nas sau. een gemeenschappelijke huisorde voor beide takken van het Huis van Nassau (Nederland en Luxemburg), waarover sinds 1905 de Koningin der Nederlanden kan beschikken. MÜNCHEN In de neurochi- rurgische kliniek van de univer siteit van München is het vr i de eerste maal gelukt geconser veerde menselijke zenuwen met succes over te planten. Twee van zulke transplantaties zijn al circa drie maanden geleden in de kliniek uitgevoerd. Dr. Walter Jaco by, he.t hoofd van de kliniek, zei gis- TILANUS BREDA De uitvoering van het toneelstuk Het buitenspo rige sexuele genie van de mar kies De Sade, die door B en W van Breda werd verboden is zon dagavond toch doorgegaan. Wel iswaar niet op de planken van dc eerbiedwaardige stads schouwburg, maar in een zaal van het vormingscentrum Bou- vigne. Oorspronkelijk zouden de jonge ac teurs van het documentair-actueel theater DAT het stuk spelen in het vestzaktheater De Trapkes. Toen echter bekend werd dat in het vor mingscentrum over het verbod van het gemeentebestuur zou worden ge discussieerd trokken de acteurs en hun publiek naar Bouvighe. Ongeveer 400 Bredanaars waaronder enkele gemeenteraadsleden woonden de dis cussie bij. De hearing, die ordelijk verliep, werd afgerond door het aannemen van een motie waarin de aanwezigen hun afkeuring uitspreken over het besluit van B. en W. Van het college wordt geëist zijn besluit binnen twee weken te herroepen. De discussianten vinden dat de stadsschouwburg een instituut is dat ten dienste moet staan van de gehele gemeenschap en dat daarom censuur op stukken die daar worden gespeeld voorlaan achterwege dient te blijven. KOPENHAGEN Ongeveer hon- derdduizend Deense arbeiders in ver- j schillende takken van de industrie zijn gisteren een wilde staking van 24 j uur begonnen tegen de beperkende economische politiek van de niet-so- j cialistische coalitieregering. Het is de I grootste staking in Denemarken in vijftien jaar. Alle politieke partijen noemen de actie „zinloos". De staking betekent het eerste gro-' 1 te probleem voor de liberale regering van premier Hilmar Baunsgaard. Uit j een opiniepeiling is ook gebleken dat j de populariteit van de coalitiepartijen afneemt, ten gunste van de commu- nisten. academie wordt doel stichting BEVERWIJK Het interimbe- stuur van de alternatieve pedagogi sche academie Beverwijk heeft deze academie omgevormd tot een „stich ting ter bevordering yan het alterna tief pedagogisch onderwijs." Doel is het bevorderen van de oprichting van scholen voor pedagogisch onderwijs binnen het kader van de huidige wet telijke regeling met als speciale uit gangspunten de kritische voorberei ding van de studenten op hun toe komstige maatschappelijke functie als onderwijzer in het basisonderwijs en alsmede de bevordering van de moge lijkheden tot experimenteren met eigen studievormen en studie-mhoud. Verbruik strooizout is stuk gestegen DEN HAAG Het verbruik van strooizout is in enkele jaren tot het viervoudige gestegen door de uitbrei ding van het wegennet en meer nog door de hogere eisen, die in verband met de verkeersveiligheid aan de gladheidsbestrijding worden gestéld. Dit schrijft minister Bakker van ver keer en waterstaat in antwoord op vragen van het Kamerlid Willems (soc.), die had gewezen op een tekort aan zout tijdens de recente vorstpe riode. Dit laatste heeft de bewinds man toegegeven. Hij wij^t in dit ver band op de weersomstandigheden (af wisselend dooi, vorst en veel neer slag) waardoor bijzonder veel zout moest worden verwerkt. (Door onze economische medewerker) GOED GESPAARD is er in 1969 bij de verschillende spaarbanken. De bondsspaar banken konden tenminste mee delen dat het spaartegoed vorig jaar met 700 miljoen was ge stegen oftewel met 15 procent. Dat was wel met inbegrip van de rentebijschrijving. De ge zamenlijke Raiffeisenbanken zagen hun spaartegoed met 985 miljoen toenemen, ook in clusief. Officiële cijfers van alle spaarban ken over 1969 zijn er nog niet; wel heeft het Centraal bureau voor de statistiek kunnen vertellen dat in de eerste elf maanden bij alle spaarban ken tezamen 1727 miljoen gulden is gespaard tegen 1462 miljoen in de zelfde periode van 1968. En. dat is zonder rentebijschrijving. Eigenlijk is die stijging met een kleine 20 procent iets wonderlijks. Het betekent namelijk dat de spaar ders zich weinig aantrekken van de voortdurende waardedaling van de gulden. Vorige week hebben de voorzitters van de werkgeversverbonden in een open brief overheid, werknemers, werkgevers en vakbonden opgewekt tot een gezamenlijke strijd tegen de geldontwaarding. Want het is toch verschrikkelijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7