Vakantie in Zweedse rustig midden in ,stuga natuur Basketbal- dames neer tegen Polen Voetbal zit het tellen dwars... Nijenburgh en Jelburg gaan eigen weg TV-coramentaar Uitbreiding wegennet eist enorme bedragen Huisartsen vrij in vaststellen van tarieven Imponerend KLEINE BUREAUS VORMEN TOERKOOP Na banken nu olie UEFA-team voor interland Dagen van internist zijn beslist nog niet geteld „Anders wordt Nederland onleefbaar" Opstand in jongensinternaat nieuwe leidse courant 6 dinsdag 3 februari 1970 Reformatorisch uitgangspunt blijft Van onze kerkredactie LUNTEREN De gereformeerde aynode heeft zich. alvorens gister avond in intern beraad te gaan over de kwestie van het ooriogsvraagstuk. In de middag vrij lang beziggehouden met de consequenties van de andere status die De Nijenburgh (school voor maatschappelijk werk) en De Jelburg (opleiding voor jeugdleiders) door volledige subsidiëring hebben gekregen. Door deze honderd procents-subsi diëring strookt de formele binding aan de gereformeerde kerken niet langer met de eigen verantwoorde lijkheid: beide opleidingen, waarvan De Nijenburgh thans als sociale aca demie kan worden aangeduid en De Jelburg als kadervormend op het ge bied van jeugdvorming en volksont wikkeling, dienen voortaan onder ei gen bestuur en verantwoordelijkheid als dochters van de kerken die nu zelfstandig het leven ingaan haar weg te vervolgen. Daarom sprak de synode als zijn oordeel uit. dat de tot nu toe bestaan hebbende ene stichting moet worden opgeheven en twee nieuwe, zelfstandige stichtingen in het leven moeten worden geroepen. Voorts, dat tegen de in de ontwerp statuten ge noemde grondslag geen bezwaar be hoeft te bestaan. Die laatste zin was een gewijzigde formulering, aan de hand gedaan door pre-adviseur prof. dr. D. Nauta, „omdat beide opleidingen nu los van de kerk komen". Een ander voorstel (dr. Broek Roe lof s van Zuid-Laren c.s.) om helemaal niet meer over de grondslag te praten vanwege het vol ledige ..eigen leven" haalde het niet. Rapporteur ds. Bloemkolk (Eindho ven) had er tevoren al op gewezen dat de trend tot zelfstandig worden al jaren geleden is begonnen, omdat in 1957 al voor de stichtingsvorm was gekozen. Zowel qua afzetgebied als wat de leerlingen betreft is de oplei ding al niet meer specifiek gerefor meerd in de kerkelijke betekenis van het woord. Bezwaren Met bezwaren tegen de manier van Inbrengen van. de grondslaggedaehte in de nieuwe constellatie, die vaag zou zijn en allerlei interpretaties zou kunnen toelaten (ds. Van Til, Middel burg en ds. Wouters. Pijnacker) was rapporteur Bloemkolk het niet eens. Zijns inziens draait de zaak om de vraag: is er voldoende waarborg dat de stichtingen mensen afleveren die wij als kerken kunnen gebruiken? Een vraag waar toch iedereen vol mondig „ja" op zal kunnen zeggen. rakter der stichting omschrijven. In dat verband werd een regle mentswijziging voorgesteld. Deze werd van de synode zonder veel discussie verkregen. Voorts werd o.m. besloten over 1970 een bedrag van maximaal een ton uit de diako- nale middelen ter beschikking te stellen van dit werk. Curaqao Op een verzoek van de kerkeraad van Curacao om meer armslag in de oecumenische samenleving op het ei land te verkrijgen werd vervolgens gunstig beschikt. Dit kon mede naar aanleiding van een bezoek van een drietal afgevaardigden uit Nederland naar de West, die positieve ontwikke lingen constateerden en het Curagao- se verzoek volkomen gewettigd acht ten. De grotere vrijheid heeft betrek king op kanselruil en gemeenschap pelijke kerkdiensten met alle plaatse lijke kerken aangesloten bij de Oecu menische Raad van Kerken, op Cura cao. De kerkeraad aldaar zal onder de aandacht worden gebracht zoveel mogelijk bij al zijn handelingen in nauw contact te treden met deputa- ten in Caraïbisch gebied en met de classis 's-Gravenhage, tot welk res sort hij behoort. Het gaat hier om een hele reeks besluiten op het gebied van inter kerkelijke samenwerking, die nu a.h.w. in dit nieuwe synodebesluit kunnen worden „ingebouwd". Tucht doopleden Al geruime tijd wordt in tal van kerken de behoefte gevoeld de richt lijnen inzake de tucht over doopleden zonder overigens structureel in de kerkorde in te grijpen, te wijzigen en te bekorten (in de kerkorde bestaat dit onderwerp maar liefst vijf pagi na's). Maar daarbij doet de noodzaak zich dan wel voor, dat die opdracht nader wordt gestipuleerd. Anders hebben deputaten geen „houvast", hetgeen prof. Nauta als lid van de deputaten nog eens nadrukkelijk on derstreepte. De synode besloot daarom aan ge noemde deputaten te verzoeken alsnog na te willen gaan daaihij uitgaande van wat in de kerkorde is vastgelegd in hoeverre de tekst zo wel van de richtlijnen als van de be kendmakingen (via de kansel) voor de tucht over doopleden gewijzigd en met name sterk bekort zou kunnen worden en daarover aan de volgende synode te rapporteren. Echter niet eerder, zo werd er aan toegevoegd, dan nadat de commissie die hierover rapporteerde die opdracht nader zal ji(wiiul£ „ja ufj ca i tsuimcii neggen. uit w. Bovendien: oude formuleringen blij- hebben gepreciseerd, ken in de praktijk vaak niet leven- j dig meer een zaak die al eerder in de synode aan de orde is gekomen. De synode besloot tenslotte depu- tanten van toezicht dank te zeggen voor hun arbeid, geen nieuwe depu- tanten te benoemen, twee nieuwe stichtingen in het leven te roepen waarin het werk van De Nijenburgh en De Jelburg wordt voortgezet en van dit besluit mededeling te doen i aan het bestuur der (oude) stichting alsmede aan de kerken. De nieuwe naam. van bijvoorbeeld De Jelburg. die ..stichting reformato risch opleidingscentrum voor educa tieve arbeid" wordt en de geformu leerde grondslag: „de stichting j oriënteert zich bij de realisering van haar doel op de betekenis die de op- gestane Heer. naar bijbels getuigenis, voor mens en samenleving heeft" zijn toch duidelijk genoeg. Evangelisch Herstel, Zeer uitvoerig waren de synodele den geïnformeerd over het veelom vattende werk van de stichting Evangelisch Herstel en Opbouw, het landelijk overkoepelend orgaan voor het gereformeerd bijzonder jeugd- en gezinswerk dat in Rotterdam ge vestigd is. Het werk was aanvankelijk veelal bedoeld voor jeugd uit zwak- maatschappelijke milieus, vooral in grotere plaatsen. Deze onderscheiding is ten dele weggevallen. Het werk heeft zich verlegd naar een veel bre dere laag van de bevolking. Het doel is niet alleen sociaal-cultureel werk te doen doch ook vanuit het Evange lie sociaal-cultureel dienstbaar te zijn voor de medemens en antwoord te geven op levensvragen. Evangelisch Herstel en Opbouw wil zich als „koepel" uitsluitend blijven opstellen voor instellingen met een doel dat overeenkomt met de opzet van de stichting. Plaatselijk ontstaan echter algemene en/of interkerkelijke instellingen. De stichting acht het be langrijk thans ook als „koepel" te fungeren voor niet-gcreformccrde instellingen die hel evangelisch ka- (Van onze soc. econ. redactie) UTRECHT Het bestuur van de Landelijke huisartsenvereniging staat op het standpunt dat de huisartsen tarieven vrU zijn. Dat hier en daar de tarieven verhoogd worden vindt men een billijke zaak. Oproepen om hogere doktersrekeningen niet te betalen noemt dokter Salomé namens het LHV-bestuur volkomen onbillijk. De laatst bekende tarieven van 9 per consult en 13.50 per visite dateren van juli 1967. Trekt men de ontwikkeling in de CBS-cijfers over de afgelopen jaren door dan zou men op het ogenblik ongeveer 17 per visite rekenen. De nieuwe tarieven gaan echter over het algemeen niet hoger dan 10 per consult en 15 per visite. Dokter Salomé vindt dit volkomen billijk. Hii staat bovendien op het standpunt dat de tarieven niet vast liggen. Deze worden per geval naar de aard en de duurte van de presta ties van de arts bepaald Hiervoor gelden wel algemene richtlijnen. Dr. Salomé herinnerde er nog aan. dat de bedragen van 9 en 13.50 in 1967 golden als de minimum-ta rieven: deze cijfers zijn echter gehan teerd als maximumbedragen. De Rotterdamse havenvakschool heeft haar bijzonder mooie en boeiende propagandafilm verkocht aan de NCRV voor vertoning op de beeldbuis en dat zal geen van de kijkers die er voor gingen zitten, hebben gespeten. Niet alleen om de schitterende hovenbeelden die eraan te pas kwa men, maar ook door de dikwijls verrassende informatie over de opleiding die kan uitlopen op het veroveren van een van de 187 baan tjes, die de haven biedt. Het geheel was een imponerend kijkje in een groots bedrijf, dat een wereld op zichzelf vormt. Tussen Tweekamp, Lucy-show en ..Please Sir" troffen we een absur distisch televisie-spel van W. F. Hermans aan. dat ons de gruwelen van een „spionnenschool" vertoonde. Ingeborg Elzevier speelde er de rol in van de oprechte en dus verdrukte voor vechtster van de waarheid, tussen een stel bazen en knechten die aller lei nevenbedoelingen nastreefden bij de grote test, die in nachtmerrie achtige lege kantoorruimten werd afgenomen. Kennelijk, gezien de kwaliteiten van de schrijver die er niet op uit is zomaar beklemmingen te verbeel den. een spel met een dubbele bodem, waarin de symboliek van de in eenzaamheid strijdende mens in een wereld vol onwaarheid en bij oogmerken. met zijn toewijding en goede wil stuk loopt. Als zodanig een boodschav die juist door hel negativisme een positieve verwijzing inhoudt. Er werd niet zo ontzettend best gespeeld ..maar dat zat er ook niet in". alleen Ingeborg kreeg goede kansen, emotioneel spel te leveren en dat deed ze ook. Lenny Kuhr en Ben Cramer traden bij de VARA op in cabaret-achtige sfeer om beurten en samenzingend (met stemmen die niet zo goed bil elkaar passen), een sketch opvoerend en met elkaar babbelend in erg uit het hoofd geleerde, onnatuurlijke teksten. Maar charmant ivas het toch wel. Veel en lang zón-afstand overbrugd met etmaal comfortabel varen naar Caotenburg Naar het noorden dan maar dit jaar? Vakantie vieren in de bossen, aan de meren of de kusten van Scandinavië? De reisbu reaus bevestigen het: de belangstelling ervoor is nog niet zo groot, maar wel duidelijk groeiend. Langzaamaan stappen steeds meer toeristen heen over de afstand en de „ijzige" naam. die de Scandinavische landen bij velen nog hebben. Zij ontdekten, dat deze anti-argumenten niet waar zijn, dat de afstand met slechts 24 uur comfortabel varen wordt overbrugd, dat de temperaturen er hoger liggen dan hier en dat de zon er uitbundiger en vooral langer schijnt. Duur zo'n Scandinavische vakantie? Vooral Zweden heeft nogal de naam een flink beroep te doen op het vakan tiebudget. En dal is ook zo, al zijn de verschillen met Ne derland na de prijsstijging van de laatste jaren hier niet meer zo groot. Maar nog al tijd geldt, dal men voor hotels en restaurants of voor een verfrissing op een terras meer kwijt is dan op vaderlandse bodem. Om dit bezwaar te onder vangen. hebben de Zweden nu een nieuwe trekker naar voren, geschoven: de Stuga. het buitenhuis, dat de Zweed naast zijn stereogrammofoon, zijn kleuren-tv, zijn Volvo en zijn motorboot als statussym bool voert. Houten huizen met comfort, midden in de natuur en riant. .Ideale onderkomens voor lange weekeinden en va kanties. Rust Sinds enkele jaren zijn, die stuga's er nu ook voor de toe rist: sinds de Zweden ontdek ten, dat ze in trek waren en er geld mee kon worden ver diend. De belangstelling is daarna zo gegroeid, dat er nu stuga's worden gebouwd, spe ciaal voor de buitenlandse va- kantievierder. Belangrijk voordeel van zo'n buitenhuisje is de prijs. Men heeft ze al voor 85 gul den per week. terwijl de duurste (soms; van steen) zo'n 300 gulden doet. Maar daar voor heeft men dan ook ruim plaats voors zes personen en geniet men het comfort van een kleine villa: goede meu bilering, radio en tv, cen trale verwarming, bad ijs kast. De goedkoopste stuga's zijn. uiteraard, wat eenvou diger (zonder bad en tv), maar bieden toch wel vol doende comfort. Althans ge noeg om prettig te kunnen le ven. De grootste pré van de Zweedse stuga's is echter de ligging ervan. Wie voor Zwe den kiest, weet van tevoren niet terecht te komen in een bungalow-park, zoals het ge val is in zoveel zuidelijke va kantie-streken. Geen dorpen van huisjes, geen keurig aan geharkte straatjes en tuintjes zonder privacy, geen toeris tenconcentraties. De stuga is voor de indivi dualist, voor de toerist, die zijn vakantie alleen, midden Naast banken en warenhuizen is nu ook de eerste olie maatschappij in de reiswereld getreden. Als uitbreiding van haar Touring Service heeft Shell Nederland door de tourope rator ITC (Internationaal Toer Centrum) een aantal reisbestemmingen in Italië, Spanje. Zwitserland, Duitsland en Oostenrijk laten selecteren en deze samengevoegd in een reisgids. De arrangementen zijn allen bestemd voor automobilisten er worden geen reizen aangeboden. De gids kan worden aangevraagd door een bij de stations verkrijgbare bestelkaart in te vullen en op te sturen. Achter in deze gids vindt men een reserveringskaart, waarmee rechtstreeks bij ITC kan worden geboekt. De reserveringen gelden voor een periode van één of meer weken, telkens van zaterdag tot zaterdag. De aanbiedingen betreffen zowel hotels als bungalows. Veel stuga's liggen mid den in de bossen, in Zwe- dens wijde ongerepte na tuur. in de natuur, ongehinderd wil doorbrengen. De huisjes lig gen dan ook meestal in bos sen, aan meren of aan de zee kust. Daarom ook adviseert het Zweeds informatiebureau in Amsterdam (Nes 5, tel. 020 - 234764) de auto mee te ne men. Men is dan ambulanter en zit sneller in het dorp, dat soms wel 30 km. weg kan lig gen.... 0 Zeereis Dat meenemen van de auto hoeft voor de reis geen enkel bezwaar te zijn. Zeker niet voor de toerist uit.. West-Ne derland. Die kan het best ge bruik maken van de veer dienst van de Torline. die tweemaal per week direct van Amsterdam naar Gotenburg vaart en behalve goede ac commodatie voor de passa gier ook ruimte biedt voor de auto. Wanneer men met vier per sonen is. gebeurt dat laatste zelfs gratis. Is men met drie personen, dan betaalt men voor een retourtje 60 gulden, terwijl twee personen 100 gulden voor hun auto moeten neertellen. ven zijn de maaltijden ove rigens niet begrepen. Volgens de directeur van het Zweeds informatiebureau, de heer J. W. Kessens, is vooral in Nederland de be langstelling voor een stuga- vakantie sterk groeiend. Vo rig jaar kozen er al 110.000 toeristen voor, wat een ver dubbeling betekent van het aantal vier jaar terug. Met dit cijfer staat ons land in Zwe den hoog genoteerd: op de tweede plaats, vlak achter West-Duitsland en ruim voor Engeland. Voor dit seizoen rekent men op een nieuwe stijging. Op een nog bredere stroom van toeristen, die allen dit in Zweden zoeken: ongerepte natuur en rust. Interieur van een een voudige stuga: wel wat pri mitief maar voor 100 gul den per week kan men geen luxe verwachten. Voor wie door de bomen het bos niet meer ziet ofwel door de lawine van reisgidsen boordevol vakantie-dorado's niet meer kan kiezen, heeft een aantal bureaus een gids uitgege ven. die alle aanbiedingen voor een bepaald land by elkaar plaatst. Wanneer er dus vijf reisbureaus naar Oostenrijk gaan. vindt men deze reizen ook allemaal onder één hoofdstuk. Het initiatief is van de organisatie Toer koop. twee jaar gele den al opgericht, maar dit seizoen voor het eerst in actie: een groep kleine tot mid delgrote bureaus, die zich aaneensloten om beter tegenwicht te kunnen geven tegen de concentraties van gro te bureaus, banken en warenhuizen. Deze samenwerking betreft behalve het ge zamenlijk uitgeven van een reisrids ook het samen voeren van campagnes. Dit alles met het doel de kos ten te drukken en con- currerender te kunnen aanbieden. Op het ogenblik zijn elf bu reaus in Toerkoop verenigd, maar inschrijving door meer bureaus staat open. als men althans aan de voorwaarden voldoet. Eén van deze voor waarden is, dat men lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus (ANVR). Dat het tot deze samenwer king van kleinen zou komen, lag voor de hand. Door de concentraties van vooral de laatste jaren dreigden deze bureaus in de molen te ra ken. Vooral bij het inkopen van reizen manifesteerde zich dit vaak doordat grote onder nemingen met hun massa- afname dikwijls lagere prij zen konden bereiken dan de kleintjes, die de touroperator slechts een relatief geringe afname konden garanderen. Voor de toerist heeft de sa menwerking als voordeel, dat hij een overzichtelijke gids krijgt gepresenteerd, al geeft het bureau een Altersabonne- Hij kan er de prijzen van de verschillende bureaus in vergelijken en tegelijk kiezen uit een ruimer aanbod in een bepaald land. De administratie van Toer koop is in Amsterdam ge vestigd (Stadionplein 29, tel. 020—721714). Korting voor ouderen in Zwitserland Dames van boven de 61 en heren ouder dan 64 draagt het nationaal Zwitsers verkeers bureau kennelijk een warm hart toe. Zij kunnen goedko per in Zwitserland terecht dan elke andere toerist. Voor 50 francs kunnen zij bij deze natuurlijk geen com pleet beeld van de mogelijk heden. Win ter gids Duitsland Waar men als wintersporter goed in Duitsland terecht kan, wordt precies uit de doeken gedaan in de nieuwe Amstel- reisgids Duitsland (uitgave L. 'J. Veen, Amsterdam), ge schreven door G. Rob. Het gidsje (in pocketformaat) somt alle mogelijkheden op, ook die van de dicht-bij-huis-gebie- den als Taunus en Sauerland, en geeft ruime informatie over (onder meer) hotels, ski liften en sneeuwzekerheid. Stijging De passagierstarieven va riëren van 160 tot 260 gulden, al naar gelang de gewenste luxe. Alleen in het hoogsei zoen van 25 juni tot en met 10 «mgustus liggen ze (vrij aan zienlijk) hoger. In deze tarie- ment krijgen, waarmee zij een jaar lang voor halve prijs mogen reizen met treinen, postauto's en boten. Boven dien geeft het abonnement recht op logeren tegen spe ciale lage prijzen in duizend Zwitserse hotels. De kortingen in hotels gel den van 10 tot 31 januari, van 1 tot 30 april en van 1 september tot. 15 december. De kortingen op trein, post auto en boot zijn niet aan sei zoenen gebonden. De abonnementen zijn ver krijgbaar bij het Zwitsers verkeersbureau in Amster dam (Koningsplein 11). NIEUWE GIDS VAN ANWB De ANWB heeft zijn serie reisgidsen uitgebreid met een deeltje over Tsjechoslowakije. Evenals alle andere gidsen in deze serie is ook deze zeer uitgebreid en geeft zij gron dige informatie over het land. Zelfs de kleinste details zijn niet over het hoofd gezien. Speciale aandacht wordt be steed aan Praag, „de gouden stad met honderden koepels en torens", die 24 pagina's krijgt toebedeeld. Overigens levert het gidsje (223 blz.) niet alleen een beeid van de toeristische mogelijk heden. Ook de historie, de po litiek en de cultuur worden behandeld. (Prijs voor leden 7.50; voor niet-leden 12.50). ALMELO Het Nederlands dames basketbalteam heeft maandagavond een interland wedstrijd tegen Polen met 5059 (2829) verloren. De ontmoe ting werd in Almelo gespeeld. In de derde ontmoeting tussen de beide ploegen, die eerder allebei een maal hadden gewonnen, hadden de Poolse dames gedurende vrijwel de gehele wedstrijd een overwicht. Toch werd de strijd pas in de slotfase ROTTERDAM FeijenoordVorwarte Berlin en verkiezingen voor de Provinciale Staten lykcn weinig betrekking op elkaar te hebben, maar toch bezorgt deze rombinatie een groot aantal mensen een probleem. De voetbalwedstrijd èn de verkiezingen vallen op 18 maart. In Rotterdam vreest men slechts met de grootste moeite vijfhonderd stemmentellers te zullen vinden. Hoewel de thuiswedstrijd van Feijenoord nog niet officieel is vast gesteld. mag aangenomen worden dat deze inderdaad op 18 maart gespeeld wordt. De heer J. Groenenberg. secretaris van Feijenoord: De UEFA beslist dat. en daar kunnen wij bepaald niet aan tornen. Uitstel is onmogelijk." De verkiezingen verschuiven is natuurlijk ook niet mogelijk. Mr. dr. W. K. J. J. van Ommen Kloeke, secretaris van de Kiesraad in Den Haag: ..De datum is vastgelegd in de wet. Dat kunnen we niet voor een voetbalwedstrijd veranderen. Het is toch al bijna zo dat voetballen belangrijker is dan politiek.' Ook de NOS heeft met het probleem te maken. De wedstrijd begint om half negen, zodat de NOS een schakelprogramma zal moeten organiseren tussen voetballen en verkiezingsuitslagen. Blijft de vraag: welke vijfhonderd l mensen in Rotterdam zijn bereid als stemmenteller te fungeren beslist. Nadat Carla de Liefde en Jet ty Witte bij de stand 50-53 de gele genheid onbenut hadden gelaten de Nederlandse dames via strafschoppen aan punten te helpen, deden de Poolse dames dit wel. De Poolse uit blinksters Marcininak en Strozyna bezorgden hun ploeg een voorsprong van negen punten (50-59). De Poolse dames legden de basis voor de zege reeds in de beginfase, toen zij uitliepen tot 8-0. Acht minu- i ten na de hervatting leken de Neder landse dames een echec tegemoet te gaan, de achterstand was inmiddels na enkele snelle Poolse acties uitge groeid tot 35-45, maar onder leiding van Ria de Roos kwamen de Neder landse dames terug. Twee minuten voor het einde was de voorsprong van de Poolse dames geslonken tot drie punten: 50-53. In deze slotfase bleek het betere rich- tingsgevoel van Polen van doorslag gevende betekenis. VOETBALLER OVERLEDEN LONDEN Runar Vilhjalmsson, 20 jaar en opgesteld in het IJslandse voetbalelftal dat vandaag tegen En geland zou spelen, is in een zieken huis te Londen overleden. Vrijdagavond liep Vilhjalmsson zware verwondingen op toen het bal- con van het Londense hotel waar hij op stond instortte en hij met het ba Icon een val van acht meter maak te. DEN HAAG De vermoedelijke opstelling van het Nederlands Uefa- jeugdelftal. dat morgenmiddag op het NAC-terrein in Breda een vriendschappelijke wedstrijd tegen België speelt, is: DOEL: Barth (Fortunq VI) Achter-. Hildebrand (DOS), Neeskens (RCH). Visser Ajax) en Jongens (De Volewijckers) Midden: Rijsbergen (Roodenburg) en Trompert (Excelsior) Voor: Rep (Ajax), Ruiter (Ajax), Bleijenburg (Go Ahead) en van Mar wijk (Go Ahead). Wisselspelers: Mom (Sparta), La- croix (Cesar), Dekker (Go Ahead), Van Eeden (Ado) Mulder (SVV) en Van Tongeren (RCH). AMSTERDAM De dagen van de internist zijn beslist nog niet geteld, maar zijn taak wordt eerder nog uit gebreid is de conclusie van prof. dr. M. Koster, gisteren in zijn oratie aan de Universiteit van Amsterdam, waar hij hoogleraar in de algemene inwendige geneeskunde is geworden. Hij bezag het probleem van de ver houding algemene inwendige genees kunde ten opzichte van de in aantal steeds toenemende deelspecialismen, zoals endocrinologie, cardiologie, ne- frologie. gastro-entrologie. enz. Prof. Koster komt tot de conclusie, dat er voor internisten nog vpel ter reinen braak liggen ook op het re search gebied, en dat juist oudere mensen vaak meer ziekten tegelijker tijd hebben. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM In de ko mende tien jaar zal het Neder landse volk zich offers moeten getroosten om de enorme be dragen op te brengen voor „een fantastische, nu nog haast ondenkbare uitbreiding van ons wegennet", die noodzakelijk is om het steeds groeiende verkeer in de hand te houden. Dit zei de voorzitter van de Neder landse Vereniging van Wegenbou wers, ir. H. D. Prins, gisteren in zyn jaarrede op de algemene vergadering in Amsterdam. Volgens ir. Prins is MAASTRICHT Een groot aantal jongens in het internaat „Huize in den Nieuwenhof' te Maastricht is maandagnacht in opstand gekomen tegen het beleid van het bestuur. Bedden en ruiten werden vernield, waarop de directeur de politie alar meerde. Deze bracht twaalf jongens in de leeftijd van twaalf tot achttien jaar over naar het bureau waar proces verbaal wegens vernieling werd op gemaakt. Nadat zij waren gekal meerd, werden de jongelui terugge bracht naar het internaat, waar voog dijkinderen wonen en jongens die daar door de politierechter zijn ge plaatst. De directeur van het inter- i naat was niet bereid om commentaar op het gebeurde te geven. de keus waarvoor het Nederlandse volk wordt gesteld, niet moeilijk: als deze offers niet worden gebracht, zal Nederland onleefbaar worden. Alle prognoses over de toekomstige ontwikkeling van het verkeer zijn tot dusver onjuist geweest. Het aantal auto's is steeds meer toegenomen dan men aannam. In 1960 werd een ver dubbeling van het autobestand voor speld: het aantal is daarentegen ver viervoudigd tot 2,3 miljoen thans. Capaciteit In die tijd werd de gemiddelde capaciteit van een weg in voorbe reiding afgemeten aan het gemiddel de werkdagverkeer. Het is nu het weekeind- en recreatievèrkeer, dat bepaalt hoe groot de capaciteit dient te zijn. Op het gebied van de wegenbouw zyn het de oude bestuurlijke struc turen, die de ontwikkeling in de weg staan. Ir. Prins pleitte daarom voor een betere coördinatie in de wegen aanleg door het Rijk, de provincie en de gemeente. Op de kortst mogelijke termijn moeten er honderden miljoenen be schikbaar komen voor de gemeente lijke wegenbouw. Daar de gemeenten zelf geen financieringsmogelijkheden hebben boven het huidige niveau, kunnen deze gelden alleen door het Rijk beschikbaar worden gesteld. De gemeenten moeten dan maar wat van hun absolute zelfstandigheid prijsgeven, willen deze bedragen ef ficiënt worden besteed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6