Israël protesteert bij VN tegen agressie van Syrië V rachtluchtha ven op Tien Gemeten? Debat over het pro en contra van junta Kritiek op wetsontwerp oiw Ier nemiii «f srac len Nasser: Geen andere keus dan vechten alles goed Rijn-Schelde bouwt vier schepen Tom Mix Gin Uit de Haagse hof geplukt Vervanging van burgemeester roept vragen op Zestig gewapende aan vallen Weer strijd bij hoogte Gola/v 5 DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 TEL AV1V Israël heeft bij de Veiligheidsraad geprotesteerd tegen de „verheviging van de agressie van Syrië tegen Israël". In een brief aan de voorzitter van de Raad staat dat Syrië een „actieve en centrale rol speelt in de strijd die door terreur organisaties vanuit Syrië en andere Arabische landen tegen Israël wordt gevoerd". Volgens de Israëlische VN-ambas- sadeur Yosef Tekoah hebben zich in januari meer dan zestig gewapende aanvallen door Syrische strijdkrach ten op Israëlisch grondgebied voorgedaan en hebben deze aanvallen zich in februari voortgezet. Voor de derde achtereenvolgende dag woedden er gisteren tussen Syrië In het Apollohotel te Amsterdam is gistermiddag de zilveren" koks muts uitgereikt. De bezitter kan zich dan (officieus) kampioen van Neder land noemen. Winnaar werd Nol F'ilarski, chef van de koude keuken van de KLM, die de prijs won op de laatste dag van de Horecava in liet RAI-gebouw in Amsterdam, waar toen voor de tiende maal de wedstrijden toerden gehouden om de zilveren koksmuts. Filarskïs cre atie was een koude schotel voor vier personen op basis van tong-filets. Discussie in ,welles-nietsesfeer (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN De eerste avond van de door de SSR Leiden samen met de Griekenlandwerk groep Leiden georganiseerde Griekenlandweek is een groot succes geworden als men op de belangstelling let. Zeker duizend mensen bezetten een stampvol Minerva. Ook was er een groepje Griekse busjes waren zij, waarschijnlijk op zeevaarders aanwezig. Met enkele verzoek van de Griekse consul, naar Leiden gekomen. Hun geregisseerd pro-junta-ge roep hinderde de discussie sterk. Echte discussie was er trouwens wei- Biafra (4) De doorsnee Nederlander heeft geen verstand van de interne verhoudingen tussen Nigerianen en Biafranen. Wij zien alleen maar de ellendige gevolgen van de oorlogstoestanden, de door hon ger uitgemergelde kinderlijfjes en dat spreekt tot ons. Als er dan acties voor die slachtoffers gevoerd worden, geef je. Dat interview met mevrouw prof. dr. B, Siertsema kwam op een onge lukkig tijdstip, maar dat kon zij niet helpen. Voor ons leken kan prof. Siertsema gelijk hebben, maar dr. Roskam net zo goed. Beiden zijn in Nigeria geweest. Het betoog van dr. Roskam zou ons toch veel sympathieker en waardevol ler geleken hebben, wanneer hij die beledigingen aan het adres van me vrouw Siertsema achterwege had gela ten. Van wetenschapsmensen verwacht je toch dat ze, ook wanneer ze het niet tegenover elkaar kunnen debatteren, met elkaar eens zijn. zonder grofheden vooral wanneer de tegenpartij een vrouw is. Prof. Siertsema toonde tenminste in haar weerwoord dat het ook anders kan en ik ben heel blij dal zij voor 100 pet achter de hulp aan Biafra staat. Rijswijk-ZH Mevr. F. Eiselin-Hoon Verolme Er zijn blijkbaar nogal wat mensen in ons land blij dat de heer C. Verol me aftreedt als president-directeur j van het grootste scheepswerven-con-i cern van Nederland. Een concern dat hij in goed twintig jaren tot stand 1 heeft weten te brengen. Nou. ik vind dat deze man meer heeft gepresteerd dan heel wat Ka merleden. die voor een jaarlijks in- 1 komen van 40.000 gemakkelijk kri tiek kunnen leveren. De heer Verolme is voor zijn personeel ook een goede werkgever geweest en in het buiten land bezorgde hij heel wat mensen eveneens een goede boterham. Hulde voor alles wat hij gedaan heeft. Lelden H. H. Zuidema. Het weer in Enropa weer min. temp. neerslag gisteren Amsterdam half bew. 2 11 Brussel half bew. 5 9 Frankfort regen -2 IS Gerève regen 2 27 Innsbruck regen -2 17 Kopenhagen sneeuw -4 3 Locarno geh. bew. -2 0 Londen half bew. S 1 Luxemburg Madrid licht bew. 1 Majorco licht bew. 0 München geh. bew n lfi Vice licht bew. fi 0 Pariis regen 12 2 Rome geh. bew. S Wenen sneeuw -5 T Ziirich regen 1 21 en Israël hevige gevechten bij de hoogten van Gal. Syrië meldt zelf een verlies van een tank en een gepantserd perso- neelsvoertuig en de dood van een of ficier. Damascus zegt vier vliegtuigen te hebben neergeschoten en drie tanks te hebben vernietigd. Israël bericht het verlies van een vliegtuig. Aan Syrische zijde zouden op zijn minst twee tanks zijn vernie tigd. IS ijldelta nig. Het bleef in de „welles-nietes" sfeer, dat zijn oorzaak vond in de j samenstelling van het door Joop van I Tijn geleide forum, bestaande uit het PvdA Tweede-Kamerlid Dankert, de lieer Smeets, lid van het comité Vrij Griekenland, als tegenstanders van de junta, en mr. L. van Heyningen i en luit.-kol. b.d. Kanters als vóor- standers van het kolonels-regime. Onvrijheid De heer Van Heyningen, die als eerste het woord kreeg, meende dat het bezwaarlijk was dat er in Grie kenland geen vrijheid is, maar die onvrijheid is inherent aan hex Griekse politieke systeem. Ook on der Papandreoe waren er politieke gevangenen in kampen, j Uit preventieve overwegingen I (dreigend communisme) was de coup noodzakelijk omdat er een tweede Vietnam dreigde. Liever onvrijheid dan een chaos. De heer Dankert bracht daar tegen in, dat onder des huidige omstandig heden een tweede Vietnam dreigt. Verder meende hij dat het argument dat men net zo goed tegen Russische i terreur kon protesteren niet opgaat, omdat Nederland als bondgenoot van Griekenland via de NAVO en straks misschien de EEG in staat is machtsmiddelen aan te wenden om l de situatie daar te verbeteren. Luit.-kol. Kanters kreeg hel ver wijt te horen dat hij een totalitair regime rechtvaardigl om een ander totalitair regime te voorkomen. Hier op antwoordde Kanters dat Rusland een miserabele regendag is verge leken bij Griekenland, dat hij een stralende zomerdag noemde. Verder meende hij dat de Griekse bevolking blij was met de censuur, omdat de overheid beter kan cen sureren dan de kranten zelf, die volgens hem zichzelf willekeurig censureren. De heer Smeets betoogde dat fol tering en marteling een systematisch onderdeel vormen van het beleid in Griekenland. Hij viel de Amerikanen aan. die de leden van de Raad van Europa probeerden over te halen, te stemmen tegen het voorstel, Grie kenland uit de raad te verwijderen. Pak slaag De heer Van Heyningen had voor de Raad en voor haar rapporteur mr. Van der Stoel geen goed woord over. ..Wij worden voor de gek gehouden," meende hij. Voor zover de heer Kanters iets wist van martelingen meende hij I dat in voorkomende gevallen een 1 flink pak slaag Wel verdiend was. De slachtoffers hadden heel wat op hun geweten sinds de Wereldoorlog, vond hij. Ongeveer tegelijkertijd vielen Israëlische toestellen gistermorgen twee Egyptische kampementen in de Nijldelta aan. Het was de zevende maal in minder dan een maand tijd dat de Israëlische luchtmacht diep in Egyptisch gebied doordrong. Volgens Kairo hebben Egyptische vliegtuigen een geslaagd aanval ge daan op Israëlische posities bij El Kantara en BI Cap. Israël zegt dat de aanval is mislukt. Sterk genoeg President Nasser herhaalde giste ren dat de Arabische landen geen andere keus hebben dan te vechten voor het herwinnen van de door Israël bezette gebieden. Hij zei. dat Egypte en zijn Arabische bondgeno ten sterk genoeg zijn voor de strijd. AMECAMECA, MEXICO In hun slaap zijn zeven houthakkers zondagmorgen vroeg door schoten en messteken afgemaakt, terwijl vM*r andere zwaar verwond werden. Zij waren overvallen door een groep van twintig mannen, in verband met een geschil over het recht om ter plaatse te mogen kappen. Order van KJCPL (Van onze scheepvaartredactie) ROTTERDAM Van der Giessen- de Noord te Krimpen aan den IJssel, cn de Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, lid van de Rijn-Schelde groep, hebben een grote seheepsbouworder in de wacht ge sleept. Beide werven ontvingen op dracht voor de bouw van twee iden tieke hypermoderne vrachtschepen van 16.000 ton en een lengte van 165 meter. De opdracht is geplaatst door i de Koninklijke Java-China-Paket- vaart Lijnen te Amsterdam, een dochteronderneming van de Neder- j landsche Scheepvaart Unie. f De schepen, die ontworpen worden met een verstelbare schroef, zullen in het laatste kwartaal van 1971 en in het eerste kwartaal van 1972 moeten I worden opgeleverd. Voor de voortstu wing zal een hoofdmotor van het fa brikaat Schelde-Sulzer worden inge bouwd. De vrachtschepen zijn niet alleen geschikt voor het vervoer van stuk goederen. maar ook ingericht voor het vervoeren van geunitiseerde lading, alsmede ongeveer 500 containers. Speciale aandacht is besteed aan I het verkrijgen van arbeidsbesparing zowel in de machinekamer als bij de ladingbehandeling. Van der Giessen- de Noord bouwde voor dezelfde re derij reeds drie schepen in de zgn. Straat A-serie. Nog geen nota begroting'70 DEN HAAG Op dit ogenblik kan minister Witteveen van Financiën nog geen nota uitbrengen over de te verwachten ontwikkeling van de lo pende begroting 1970. Deze zal, zoals toegezegd, in de loop van het voor jaar gereed 'komen. De minister antwoordt dit de libe rale Tweede-Kamerleden Portheine en Joekes. Advies van HoUand-Ameriha Lijn (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een grote vrachtluchthaven ergens tussen Rot terdam en Antwerpen zou over tien tot vijftien jaar de eerste lucht- vrachthaven ter wereld kunnen zijn. Dit verwacht de heer A. M. Leis, lid van de raad van bestuur van de Holland-Amerika Lijn. Gisteren werd de Nederlandse inzending voor de modeshow van Westeuropese kleding die tijdens de komende wereldtentoonstel ling in Osaka wordt gehouden aan de Nederlandse pers getoond. De ontwerpen. afwisselend mini en maxi, waren van Frans Molenaar en van de EN KA Glanzstoff Workshop en toerden geshowd door Japanse manne quins, een soort synthese van oosterse charme en westerse visie op de mode van vandaag. Hij zei dit in ccn causerie voor dc Havenvereniging Rotterdam. Hoewel hij geen directe plaats aan wees voor een specifieke vrachtlucht haven. bleek dat hij wel geporteerd was voor het eilandje Tien Gemeten, een andere plaats in het Haringvliet, of in de Hoekse Waard. De heer Leis betoogde dat er op het ogenblik een zeer duidelijke groei in de luchtvracht zit. Met enkele cij fers toonde hij aan dat de vrachtca paciteit van vliegtuigen zeer snel stijgt. Kon in 1930 een DC-2 2000 kilo vervoeren, in 1950 konden vliegtuigen al 10.000 kg meenemen, in 1970 reeds 60.000 kg en in 1975 (gepland) 150.000 kg. Stukgoed Dat houdt in dat reeds over vijf jaar die grote vrachtluchthaven er zou moeten zijn. Maar zijn betoog was gebouwd op geplande vliegtui gen tot 1980 die waarschijnlijk drie honderd ton kunnen meenemen. Dan is containensaiie ook mogelijk door de lucht. Het zal vooral stukgoed zijn dat door de lucht vervoerd zal wor den. Van de verwachte 38 miljoen ton stukgoed die in 1980 in de Rotter damse haven verwerkt zal worden, zouden volgens de heer Leis, zeker vier miljoen Ion door de lucht naar Rotterdam komen. Aangezien Rotterdam de belang rijkste stukgoedhaven ter wereld is. moet men hier niet afwachten, maar een vliegveld voor vracht bouwen van wereldformaat. Alleen de omge- vjng van Rotterdam heeft voldoende vrachtaanbod en een goed achter land. zoals Engeland en de Benelux. Hij zei ook dat Rotterdam niet de keus moet maken of er wel een der gelijk vliegveld moet komen of niet. maar alleen „waar". Hij adviseerde ook dat als de Belgen eerder met de plannen komen Nederland zich daar bij moet aansluiten. Volgens hem is het verder niet mogelijk zowel van Schiphol als van Rotterdam vracht te vervoeren door de lucht. heer Leis een van de concurrentie- factoren zijn. Hij rekende tenslotte voor dat een schip met een capaciteit van tweeduizend containers evenveel zal kosten als een vliegtuig dat vijf tig containers kan laden, namelijk honderd miljoen gulden. Eindelijk is er... 'j1 de ideale "tic" in longdrinks met frisdrank of vruchtensap Om"lang"te drinken jji ook puuiTeborrd voor moderne mensen Tarieven voor bejaardenoorden 4 pet. omhoog i DEN HAAG De betrokken mi- i nisteries hebben zich ermee akkoord verklaard, dat de op 31 december 1969 wettelijk toelaatbare tarieven van bejaardenoorden worden ver hoogd met vier procent. De toestem- I ming werd verleend teneinde, gelet op de kostenstijging in dze sector, een aanvaardbare huisvesting en ver zorging in bejaardenoorden te waar borgen. Een en ander is neergelegd in 1 een prijzen beschikking bejaardenoor den. Nieuw jaarsbestand in Zuid-Vietnam SAIGON De regering van Zuid- Vietnam heeft besloten een bestand i van 24 uur in acht te nemen ter gele genheid van het Boeddhistische nieuwjaar (TET). Het vuren wordt gestaakt op 5 fe bruari om 18 uur. De Vietcong houdt een wapenstilstand van vier dagen, beginnend op 5 februari om 7 uur. In 1968 ondernam de Vietcong ijdens het TET-bestand van een weck het grootste offensief van de hele oorlog. De kosten zouden voor de aanleg van een vrachtluchthaven niet hoger zijn dan voor de aanleg van de Rijn- poorthaven. ongeveer de helft van de aanlegkosten van Schiphol. Het snel lossen en laden van het vliegtuig met vracht zal volgens de Een aanvulling op de 65 - voor deeltjes bij het reizen in het buiten land! De heer Kalsbeek uit Katwijk aan den Rijn verschafte het ons met de aansporing: "Zegt het voort..." Liefst laat ik hem zelf aan het woord, want het is een kostelijk verhaal hoe men met verstand en overleg het maximum uit geboden kansen kan halen. Hier komt het: „Dinsdag 20 januari reisden mijn vrouw en ik op onze 65+- kaarten naar Roskilde in Denemarken. Dinsdag 27 januari reisden we te rug. Dat werd: in Nederland gratis rei zen; in Duitsland half geld en., in Denemarken half geld. Dat laatste is bij de NS en op de reisbureaus onbekend, maar onze zoon in Denemarken had het ons be richt. We kochten hier een kaartje naar de grens van Denemarken en koch ten daar in de trein "zonder enige strubbeling van de conducteur een half-geldkaartje.f." De gratis reisdagen in Nederland zijn voorlopig van de baan. maar goed half geld is nog niet gek. Men moet natuurlijk wel eerst een 65 - kaart kopen en dus zo reislustig zijn, dat men die er weer uithaalt. Dat wordt wel een rekenarij. want het komt erop neer. dat men de hal ve enkele reis betaalt, dus voor een retour de prijs varv één enkele reis. In Duitsland en Denemarken is Ëh'ii fin ti rli fii men dus nog royaler ten opzichte van de 65 "ers dan in Nederland, want daar is het half geld zonder meer. Wat me hooglijk verbaast is, dal al die Europese spoorwegen blijk baar zo weinig contact met elkaar hebben, dat dergelijke voordeeltjes niet buitenslands bekend worden. Te meer daar de spoorwegen zo graag goodwill kweken bij het pu bliek. Geloof me maar. elke 65+'er die ontdekt eigenlijk het dubbele voor zijn kaartje betaald te hebben, zal zich zwaar bedrogen voelen en heel boze woorden zeggen over al wat trein heet. Bovendien kan dat halve-geld- voordeeltje net de doorslag geven voor een reis. want nooit wordt ge makkelijker geld uitgegeven, dan wanneer men het idee heeft, dat daardoor wat „verdiend" wordt. Geld verdienen door geld uitgeven is een in de commercie veel gehan teerde methode. De kreet drie halen, twee betalen is uit die verkooppsy- chologie geboren. Ben wel benieuwd of de lijst der reductiebiedende landen nog langer wordt. Eén internationale regeling zou in ons eenwordend Europa wel zinvol zijn. De beste propaganda die men denken kan yoor de gekriti seerde EEG DEN HAAG De christelijke werkgevers hebben er bezwaar tegen dat minister Roolvink in het wetsontwerp op de onder- j nemingraden vastlegt, dat in be paalde gevallen de onderne mingsraad de raad van commis sarissen moet horen. Zij hadden liever gezien dat de be windsman dat aan dc raad zelf over laat. In tegenstelling lol de SER pro beert de minister van de onderne mingsraad een college van onderhan delingen te maken in plaats van een college voor overleg. De werkgevers kunnen zich in gro te lijnen wel verenigen met de be voegdheden van de ondernemingsraad, i Maar wat de minister wettelijk wil regelen ten aanzien van het overleg I in deze raad stuit op veel verzet Men is het er bijvoorbeeld niet mee eens. dat de gekozen leden van de raad onder leiding van de vice-presidem een vergadering kan verlaten. Zo ko men we in de onderhandelingssfeer, en dat is beslist niet de bedoeling van het SER-advies geweest, vinden de werkgevers. Combineren Het overlegorgaan van de drie vak centrales heeft de Tweede-Kamer commissie, belast met de voorberei- DEN HAAG De socialistische Tweede Kamerleden Franssen en Tans hebben minister Beernink van binnenlandse zaken gevraagd of het waar is dat bij de vervanging van de burgemeester van Spaubeek door de burgemeester van Geleen. is afgewe ken van de normale wijze van ver vanging door een der wethouders, en dat dit is gebeurd buiten voorkennis van de gemeenteraad en van het col lege van b. en w. Zij willen voorts van de bewinds man vernemen of hij deze wijze van handelen vindt getuigen van vol doende respect voor de zelfstandig heid welke de grondwet het gemeen telijk bestuur waarborgt en recht doet wedervaren aan de plaats, die door de grondwet aan de gemeente raad en door de gemeentewet aan. de gemeenteraad en het college van b. en w. in het gemeentelijk bestel wordt toegekend. dende behandeling van het wetsont werp op de ondernemingsraden, voor gesteld bet artikel waarin onderwer pen worden genoemd waarover de ondernemingsraad advies kan uit brengen tc combineren met het arti kel dat onderwerpen aangeeft, waarover besluiten van de onderne mer pas na instemming van de raad kunnen worden genomen. Hieraan wil het overlegorgaan toe voegen de wijze van taakvorming en taakverdeling, een beoordelingssys teem en de overleg- en communica tiestructuur. Het overlegorgaan spreekt zich uit voor het laten vervallen van de leef tijdsgrens voor actief en passief kies recht. met dien verstande dat de be trokkene voor actief kiesrecht één jaar en voor passief kiesrecht drie jaar in de onderneming moet hebben gewerkt. Voorts wenst het overlegorgaan wettelijk te zien vastgelegd dat de gegevens die eventueel in de plaats van de jaarrekening aan de onderne mingsraad worden verstrekt, zodanig moeten zijn dat een verantwoord oor deel kan worden gevormd over de solvabiliteit, liquiditeit en rentabili teit van de onderneming. De Britse Nobelprijswinnaar en mede-ontdekker van de penicilline, prof. dr. Ernst Boris Chain, is een van de belangrijkste getuigen in het thalidomide- nf softenonproces. Gisteren heeft hij op de rechtszitting in Alsdorf t West -Duitsland) ver klaard dat thalidomide geen poly- nauritis kan veroorzaken. De Palestijnse verzetsorganisatie heeft een medisch specialist de behandeling opgedragen van Samuel Rosenwasser, die sinds een xoeek ernstig ziek is. Rosenwasser is de Israëlische wachter, die op 31 december door een commando-eenheid van El Fatah in het aan de grens met Libanon gelegen Israëlische dörp Me- toellah gevangen werd genomen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5