Leken doen mee aan keuze van Rotterdams bisschop Commentaar S Uitspraak paus niet afzwakken Terug naar de Bijbel en beraad in breder verband UH Over oorlogsvraagstuk geen uitspraak maar bidden en vasten Em ivoord voor vandaag Bliksempeiling is uniek in de kerkgeschiedenis Celibaat Uw probleem is het onze. Kunstgebitten Zij wordt nu onwetend gehouden R.-K. vrouw wil meer erkenning in kerk Camara genoemd als winnaar van Nobelprijs Anglicanen en R.K. streven naar eenheid Meer zakgeld bejaarden Vaticaanse waarschuwing BEROEPÏNGSWERK Oorlogsvraagstuk in Lunteren Puzzelhoek DINSDAG 3 FEBRUARI 1970 Jezus werd door de Heilige Geest naar de woestijn geleid. Hij wordt ook door de Heilige Geest er weer uitgeleid We lezen in Lucas 414 "En Jezus keerde in de kracht des Geestes terug naar Ga lileo. Er volgt een heel opmerkelijke zin op dit woord: "En de roep over Hem ging uit door de gehele streek." Het merkwaardige is: Jezus heeft nog geen daad gedaan en geen woord gesproken. Die uitspraak verwacht je aan het einde van het hoofdstuk. Die roep ging uit, om de wonderen die Hij verrichtte. Die roep ging uit, omdat Hij zulke wonderlijke dingen zei. Die roep ging uit, omdat zulke merkwaardige mensen bij Hem kwamen, mensen soms van het laagste allooi. Maar Hij heeft nog geen woord gesproken, geen daad gedaan en niemand ontvangen. Maar Christus werd niet bekend om wat Hij zei, noih om wat Hij deed, noch om de mensen die tot Hem kwamen. Jezus trok de aan dachtomdat Hij vervuld was door de Heilige Geest. De mensen proefden iets in Hem, wat zij in een andere mens niet zagen. Hij bezat iets wat zij niet bezaten. En zo is het nog. De Heilige Geest komt ook in ons leven. Zijn grote taak is om op ons leven het stempel te drukken van de nieuwe tijd, van Gods Rijk dat komt. En als dat stempel er is dan kijken de mensen op. Ze voelen het. Ze zien het. Ze beseffen dat zij het niet hebben. En zo komt de opening voor ons om van Hem te getui gen. Maar eerst moeten we de Heilige Geest ontvangen hebben. We lezen vandaag: Genesis 25 7-11 (Van een medewerker) ROTTERDAM - Op zondag 8 februari zullen de circa 300.000 rooms-katholieken boven de zestien jaar, die de tweehonderd ker ken van het bisdom Rotterdam bezoeken gelegenheid krijgen mee te werken aan de bisschopskeuze. Zij worden verzocht een enquête m te vullen waardoor „het profiel van de opvolger van bisschop M. A. Jansen uitkomt". men tevens met deze vraagstelling proberen te krijgen. Zo kan men zich uitspreken of een bisschop voor het leven moet worden benoemd of voor zes jaar met de mogelijkheid van een herbenoeming. Een alternatief wordt voorgelegd: Voor Zuid-Hol land is één bisschop genoeg of: In Zuid-Holland moeten er meer bis schoppen zijn. Brieven die niet rijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding ls verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Moet de spaarbank het sal do meedelen aan de belastingautori teiten. of is dit een bankgeheim? Antwoord: Het fiscaal bankgeheim is afgeschaft. Ten aanzien van ande ren dan de fiscus is het bankgeheim van kracht gebleven. Voor de meeste mensen is dit niet van belang omdat de vrijstelling van vermogensbelas ting voor tariefgroep I 40.000 be draagt, voor tariefgroep II (gehuw den en daarmee gelijkgestelden) 55.000, plus 12.500 voor ieder kind, waarvoor recht op aftrek be staat, en verder ƒ35.000 voor invali den en bejaarden. Vraag: Ik las dat Rudolf Schock een hartaanval had. Hoe gaat het met hem? Lang geleden las ik dat Heinrich Böll ernstig ziek was. Ik las ook geen aankondigingen meer van nieuwe boeken van hem. Ook van Paul Robeson las ik geruime tijd geleden dat hij een hartaanval had. Woont hij nog in Londen en hoe is zijn toestand? Antwoord: Van Heinrich Böll ver schijnt in het voorjaar eer nieuw boek met korte verhalen. Dit wijst op een herstelde gezondheid. Over de gezondheidstoestand van Rudolf Schock en Paul Robeson waren bij versch il lende pi a tenmaa tschappi jen geen inlichtingen te verkrijgen. Het adres van eerstgenoemde is Herzog Film, Theatinerstrasse 24. München van laatstgenoemde Amadeo, Untere Donaustrasse 17, Wenen. (Advertentie) Goed bericht voorde bezitters van Dentofix - een nieuw aangenaam en hygiënisch poeder - brengt uilkomst voor alle loszittende of losrakende kunstgebitten. Een weinig Dentofix, 's morgens op de plaat gestrooid, houdt Uw gebit de gehele dag, onder alle omstandigheden, vast en zeker op zijn plaats.Tevredenheid gega randeerd. Verkri|gbaar in discrete, neutrale plastic flacons, prijs f.2,60, bij apotheken en drogisterijen. Deze bliksempeiling wordt uniek in de kerkgeschiedenis genoemd. Na verwerking van de gegevens zal e°n tweede commissie aan het werk gaan om te komen tot voorbereiding voor de kandidaatstelling. Op 9 maart zal in het openbaar over de persoonskeu ze worden vergaderd. Paus Paulus zal dan de nieuwe bis schop benoemen na adviezen te heb ben ingewonnen bij het Nederlands episcopaat en de nuntius. „Zal Rome de voordracht van het kapittel se rieus nemen?", heeft men zich wel afgevraagd. Vicaris generaal drs. W. M. I. van den Ende zegt hierover: „Ik kan me niet voorstellen dat er een bisschopskeuze zal plaatsvinden, die tegen het gevoelen van de gelovigen ingaat en ik kan me ook niet inden ken, dat Rome zo maar een man zal laten droppen in het Rotterdamse". Volle agenda De vragenlijst is verdeeld in zet rubrieken, waarin men enigszins sim plistisch te werk is gegaan. Al jaren klagen de bisschoppen over een te volle agenda. Daarom is een fictieve agenda opgesteld. De kerkgangers wordt verzocht aan te geven welke punten zij belangrijk vinden en wel ke niet. De agenda ziet er als volgt uit: gouden klooster jubileum van zuster Eleonora, kerkwijding in Dub beldam, bespreking met de praeses van de synode van de Her vormde kerk, dekens- vergadering, bezoek aan pastoor Harmsen in het ziekenhuis en een interview voor de televisie. Dan volgt een serie eigenschappen en houdingen, die de nieuwe bisschop zou moeten bezitten en waaruit kan worden gekozen: Op eenheid met Rome gesteld zijn, stelling durven nemen in politieke vraagstukken en de mocratisch ingesteld zijn. Wijsheden Een beetje ridicuul doen de volgende vra gen aan. Het zijn va derlandse wijsheden, die men de nieuwe bisschop al dan niet wil toewensen: Zij die geloven haasten niet; wie het oude niet eert, is het nieuwe niet weerd; nieuwe heren, nieuwe wetten; twee weten meer dan een; spreken is zilver en zwij gen is goud; stel niet uit tot morgen wat je vandaag doen kunt. Inzicht in andere problemen wil Bischop Jansen buigt niet zelf over de papieren voor de keuze van de nieuwe bischop. De pape rassen van het pastoraal concilie vragen hier zijn aandacht. STOCKHOLM Drie sociaal-de mocratische Zweedse parlementariërs hebben voorgesteld de Nobelprijs voor de vrede dit jaar toe te kennen aan Dom Helder Camara, aartsbisschop van Recife, Brazilië. „Door zijn werk in de achterbuur ten en zijn politiek optreden met als doel een verandering in de maat schappijstructuur van Brazilië, is Helder Camara een symbool gewor den voor het streven de Katholieke Kerk te laten werken aan de maat schappelijke gerechtigheid in Zuid- Amerika", aldus de Zweedse parle mentsleden in een brief aan het Noorse Nobelprijscomité, dat in no vember over de toekenning van de prijzen zal beslissen. Ontivikkelingsfonds van Wereldraad MONTREUX De Wereldraad van Kerken heeft besloten een nieuw Wereldontwikkelingsfonds in te stel len. Voor de financiering zorgen meer dan tweehonderd lidkerken. Een speciale commissie, die haar zetel krijgt in Genève komt aan het hoofd te staan, terwijl regionale bu reaus in de verschillende hulplanden komen. De lidkerken zal worden verzocht minimaal twee procent van het jaar lijkse inkomen aan het ontwikke lingsfonds af te staan. Dit geldt ook voor de kerken in de ontwikkelings landen zelf. Men verwacht in Genève, dat het fonds jaarlijks zal kunnen be schikken over vijftig tot honderd mil joen dollar. VOGELENZANG De ker kelijke autoriteiten op alle ni veaus van de Rooms-Katholieke Kerk zullen moeten worden be naderd in verband met de rol van de vrouw in deze kerk. De vrouwen moeten er bij de ver antwoordelijke leiders op aan dringen, dat de plaats van de vrouw in de kerk op het volgen de Vaticaanse concilie wordt er kend en duidelijk omschreven. Gistermorgen op de derde dag van het studiecongres van de Europese afdeling van de Wereldunie van de katholieke vrouwenbeweging kwam mejuffrouw Pilar Bellosillo, presi- I dente van deze Wereldunie tot bo vengenoemde uitspraak. Zij zei onder meer, dat na het twee de Vaticaanse concilie nieuwe moge lijkheden zijn geopend voor de vrou wen als leden van het volk van God en dat zij meer dan ooit zich bewust zijn van hun verantwoordelijkheid in de missie en de vernieuwing van de Geref. evangelisatieiverkers tot synode: BAARN Gereformeerde synode, als u volgende week over het oorlogs vraagstuk niet kan komen tot een profetische uitspraak, waarin de een voud van het Evangelie duidelijk wordt, constateer dan nadrukkelijk dat wtJ in een impasse verkeren. Ca moufleer uw machteloosheid niet, maar spreek die openlijk uit, zodat de samenleving waarin onze kerken hun roeping te vervullen hebben wéét, dat onze kerken zich daarover verootmoedigen. Dit schrijven namens deputaten voor de evangelisatie en hun mede werkers, de predikanten Van Tuinen (Amsterdam), Wiersinga (Hilversum) en Suurmond (Baarn) aan deze synode omdat zij. zonder de synode ook maar iets te willen verwijten „juist als dat deputaatschap dat door u is benoemd mede met het oog op de vertolking van het Evangelie voor de samenle ving, constateren, dat de profetie ont breekt". Het gaat hun overigens niet alleen om deze erkenning. ZU zouden de sy node dringend willen vragen de ker ken en haar leden op te roepen tot bidden en vasten de door de Heer zelf aangewezen weg. daar waar zfjn leerlingen hun machteloosheid moe ten erkennen en zo te vragen hoe in deze zaak naar Gods wil zal wor den gesproken en gehandeld. Deze oproep tot bidden en vasten zou dienen te worden herhaald tegen die datum, waarop de synode even tueel dit vraagstuk opnieuw in be handeling zal nemen. Eerder wordt in de brief geconsta teerd. dat de synode niet kon komen tot een duidelijke uitspraak over wat de Geest over dit vraagstuk tot de gemeente te zeggen heeft in het Evan gelie. Met als gevolg, dat tot nu toe onze kerken op dit punt geen bood schap hebben. Er mag geen uitspraak worden geforceerd. Stemmen tellen? Het is ook met de waardigheid van deze kerk van Christus niet in over eenstemming om in een zaak als deze door het tellen van steóimen vóór of tégen welke uitspraak ook maar, vast te stellen dat de Geest tot de gemeente sprak door de helft plus één. Wij zouden samen uiterst bevreesd moeten zijn voor de mogelijkheid dat een. overigens begrijpelijk, verlangen om te komen tot een uitspraak waar in iedereen zich zou kunnen vinden, zou kunen leiden tot het formuleren van een compromis, waarin niet het Evangelie, maar het haalbare norm zou zijn. Zo zou, aldus het schrijven, het Evangelie krachteloos worden ge maakt en onze diepste nood worden gecamoufleerd, waarin wij als kerken verkeren, namelijk: onze gezamen lijke machteloosheid in een zó urgen te zaak. kerk. Zij voelen zich in de kerk ech ter nog gediscrimineerd. Een wereldenquête, die de Wereld unie van de katholieke vrouwenbe weging in 1967 heeft gehouden, laat zien, dat de ene helft van het volk van God actief en de andere helft passief werkzaam is De meerderheid van de rooms-katholieke vrouwen wil van de passieve en onbelangrijke rol in een zuivere mannenkerk af. Historisch Wij worden onwetend gehouden, als minderjarigen behandeld, en op grond van het historische feit, dat Christus slechts mannen tot het priesterschap heef» geroepen worden wij als vrouwen dom gehouden en krijgen wij geen toegang tot de kerkelijke opleidingen, die gelijk zijn aan die van de man. De katholieke kerk is enigszins te rughoudend om de fundamentele rechten van de vrouw in de kerk te erkennen. Dit in verband met de consequenties, die dit kan hebben voor de toelating van de vrouw tot het priesterschap. Wij hebben het ge voel, dat dit theologische probleem moet worden opgehelderd in het licht van Christus' wil en niet op histo rische gronden." De presidente zei ervan overtuigd te zijn, dat de katholieke kerk in deze tijd niet tot haar volle ontplooi ing kan komen zonder de bijdrage van de vrouw in de totale missie, op gelijke voet met het mannelijk deel van de kerkbevolking. WINDSOR ..Het bereiken van volledige organisatorische eenheid tus sen onze beide kerken" zien anglica nen en rooms-katholieken als einddoel van het werk van een internationale angl;caan,?-rooms-katholieke com missie. die dezer dagen voor het eerst (een week) samengekomen is. In een perscommuniqué aan het eind van deze bijeenkomst wordt er tegelijk op gewezen, dat de dringend noodzakelijke samenwerking van bei de kerken „in de vervulling van de wending van de kerk in de wereld" niet afhankelijk mag worden ge maakt van het tempo van de groeien de theologische overeenstemming. In september komen de 22 commis sieleden weer bijeen. Dan zal worden gesproken over de sociale ethiek. Nu ging het over het gezag van de kerk, het ambt en het avondmaal. Terwijl de commissie in Windsor vergaderde, demonstreerde voor het conferentiegebouw een groep militan te protestanten onder leiding van Ian Paisley. DEN HAAG Een aantal van die bejaarden, die met een uitkering op grond van de Algemene Bijstandswet in bejaardenoorden wonen, krijgt met terugwerkende kracht tot 1 januari meer zakgeld. In een nieuwe regeling worden de verschillen opgeheven die in veel ge meenten voor dit zakgeld aange duid met „persoonlijke uitgaven" tot nu toe hebben gegolden. Het niveau voor deze persoonlijke uitgaven wordt in het gehele land vastgesteld op ƒ80 per maand plus 102 per half jaar voor alleenstaan den en op 137 plus 144 voor echt paren. De Sjaloomgroep heeft in een open brief aan de bisschop van Rot terdam deze verzocht een appèl te doen op paus Paulus achter bisschop Helder Camera te staan. LJET priestercelibaat is in de Rooms- Katholieke kerk geen geloofskwes tie. Men realiseert zich in Rome zeer goed, dat de eerste twaalf eeuwen geen celibaatsplicht kenden en dat in de met Rome geünieerde kerken van het Oosten de gehuwde priester nu nog een normale figuur is. Het priestercelibaat heet te zyn geen goddelijke wet, maar een kerkelijke. De paus lijkt echter op weg om van de celibaatskwestie toch een geloofs stuk te maken, doordat hy het zo nauw koppelt aan zyn primaatschap. De zaak komt steeds meer terecht in de sfeer van gezag en prestige. De manier waarop hij tot nu toe de dialoog met de Nederlandse bisschop pen voert isgrievend. Hij antwoordt hen door middel van zijn zondagse toespraakje tot pelgrims uit het raam van zyn werkkamer. Eerder kreeg zyn internuntius in Den Haag opdracht om de celibaatsdiscussie in Noordwykerhout niet by te wonen. Maar de tyd is voorbij, dat de paus door een machtswoord een dis cussie denkt te kunnen smoren. De eerste berichten wijzen er op, dat juist deze tactiek de storm van op positie zal aanwakkeren en het des- integratieproces in zijn kerk zal doen toenemen. Nog geen twee jaar na de Humanae- Vitae-affaire wordt nu het gezag van de paus opnieuw uitgehold. NED. HERV. KERK Beroepen te Boven-Hardinxveld: J. de Lange te Rijssen; te Ede (vac. J. v. d. Heuvel): J. Smit te Putten; te Woudrichem: A. de Kleine te Ou- demirdum. GEREF. KERKEN Beroepen te Breukelen: W. Mole naar te Heiloo, die dit beroep ook heeft aangenomen; te IJmuiden: L. Drost te Groningen-Helpman en Th. ten Napel te Naaldwijk. Aangenomen naar Rijswijk (vac. H. J. Spier): drs. J. Faber, hulppred. te Nigtevecht; naar Gorkum: T. L. H. Pieterse te Culemborg: naar Ter Apel-Valthermond: D. Jansma te Zonnemaire. CHRIST. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Alphen a. d. Rijn: P. Sneep te Zaamslag, die be dankte voor Nieuwpoort. Bedankt voor Toronto (Ont. Can.): J. Westerink te Kerkwerve-Haamste- de. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Kapelle-Biezelinge (Z.) en te H. I. Ambacht: G. J. v. d. Noort te Capelle a. d. IJssel; te Nieuw-Beij- erland: J. v. Haaren te Amersfoort. GEREF. KERKEN (vrygem.) Beroepen te Groningen-Noord (vac. dr. C. Trimp): drs. A. N. Hendriks te Delft. (Van onze kerkredactie) ROME De officiële woord voerder van het Vaticaan, Faus- to Vallainc, heeft gisteren ge waarschuwd tegen elke poging de uitlatingen die de paus zon dag over het celibaat heeft ge daan, af te zwakken. Dat de paus zijn uitspraak deed tij dens zijn gebruikelijke korte toe spraak tot pelgrims op het Sint-Pie tersplein. verkleint de waarde van zijn woorden geenszins. Verder sprak Paulus niet als bis schop van Rome, maar als „hoofd van de universele kerk". Intussen heeft het secretariaat van de Nederlandse bisschoppenconferen tie het volgende meegedeeld: „De bis schoppen zijn nog in contact met het Vaticaan. Zij hebben niet de indruk dat de toespraak van de paus be doeld is als een antwoord op de zor gen die zij hem hebben voorgelegd." Men vraagt zich overigens in Ne derland en in Rome af, of de aange kondigde ontmoeting tussen de paus en kardinaal Alfrink nu nog zal door gaan. Verleden week had de paus al laten weten dat hij de Nederlandse kardinaal op korte termijn niet wen ste te ontvangen. Volgens het Italiaanse blad La Stam pa bereidt de paus een apostolische brief voor. gericht aan de bisschop pen, geestelijken en gelovigen in Ne derland, waarin hij zijn gedachten over het celibaat verder zou uitwer ken. (Van onze kerkredactie) LUNTEREN Nadat de ge reformeerde synode gisteravond haar interne beraad over het oorlogsvraagstuk had beëindigd, werd de vergadering weer open baar en kreeg een lange ry spre kers de gelegenheid om op de impasse in te gaan waarin men thans met dit agendapunt ver keert. Vrijwel alle sprekers zagen de on mogelijkheid om tot een uitspraak te komen en wilden dat die onmacht duidelijk naar buiten werd gebracht. Velen achtten de hele kwestie tot nu toe ook onvoldoende bijbels gefun deerd en zouden de hele problematiek in de gemeenten willen dragen, in elk geval in veel breder verband aan de orde willen stellen. Slechts enkele zagen nog heil in een opnieuw de draad opnemen bij waar men gebleven was. (Ds. D. N. Wouters van Pijnacker: de praeses heeft op het juiste moment gezegd: Tot hiertoe en verder kan het niet meer). Om de sprekers meer op de voet te volgen dr. F. L. Bos uit Vlaarding'en: laten we eerlijk uitspre ken, dat wij elkaar niet vinden en toch niet met een onderwerp als dit tot compromissen trachten te komen. Emotionaliteit Porf. dr. D. Nauta: We moeten er eigenlijk allemaal achter staan alvo rens tot een beslissing te kunnen ko men en anders zeggen dat we het niet kunnen. In onze onmacht en verle genheid moeten we om licht vragen ten einde licht in deze uiterst inge wikkelde kwestie te krijgen. Generaal T. de Ruig (deputaten geestelijke verzorging zee-, land- en luchtmacht) achtte één der belang rijke oorzaken van de impasse de grote emotionaliteit waarmee werd gesproken en ook de ondeskundig heid: praten we eigenlijk niet over dingen, die we niet helemaal vatten kunnen? Hij wilde de kwestie terug wijzen naar de deputaten en deze zo nodig aanvullen met meer deskundi gen. Drs. H. Schut van Urrecht diende mede namens ouderling Mulder, ouderling Van Galen en prof. Firet een voorstel van orde in. dat neer kwam op een gereformeerd „concilie" voor het vredesvraagstuk, waarbij men zich richt tot de kerken om een brede inspraak. Dit „concilie" zou over anderhalf jaar moeten worden gehouden en door een commissie van brede samen stelling dienen te worden voorbereid Die inspraak zou allerlei kerkelijke organisaties en ook gemeenteleden, zonodig zelfs leden van andere ker ken kunnen omvatten. Uit dit beraad zouden uiteindelijk voorstellen in de synode moeten komen. Ds. H. Hogenhuis van Zwolle zon evenwel het halverwege afgebroken gesprek over het vraagstuk in de sy node weer voort willen zetten en de ingediende amendementen willen be spreken, want hij zag wel degelijk een kans van slagen in deze procedu re. Dr. H. B. Weijland van Arnhem stelde: terug naar de bijbel, anders verkondig je alleen maar meningen. Waar is overigens de Schriftanalyse over dit vraagstuk gebleven? Evange lisch „vingertoppengevoel" is een verkeerde leidsman. In concreto: Aan de commissie en deputaten moet het vertrouwen worden gegeven en de problematiek moet naar de „achter ban". Kleuterschool Ouderling Ledegang van Baarn: we doen als een klein kind op een kleu terschool, dat meent volleerd te zijn. Meer bestudering van het vraagstuk is nodig; veel voorzichtiger beginnen. Ds. P. van Til van Middelburg wil de ook schriftuurlijke fundering als punt één en bepaald de amendemen ten niet meer op tafel brengen. Ds. Wouters: „We hebben toch een mondige gemeente? We kunnen de gemeenten wegen aanwijzen om er intensief mee bezig te zijn. Aan de gemeenten kunnen bijvoorbeeld de pluriforme gedachtengangen uit de Bijbel over het vraagstuk worden voorgelegd als eerste bezinningsmate- riaal. De procedure van nu is fout. Ds. W. F. Bolt (van deputaten voor de bestudering van het oorlogsvraag stuk) verbaasde zich erover, dat ken nelijk bij vele synodeleden nog niet duidelijk is hoe de verhouding keric- overheid ten dezen ligt. Is dit overigens duidelijk uitgespro ken op de Gereformeerde Oecumeni sche Synode te Potchefstroom? Hij wilde er verder op wijzen, dat het beraad binnen deputaten „altijd heel fijn is geweest" en dat deze sfeer kennelijk niet goed in de synode zeif is overgekomen. In elk geval dient de zaak niet van de agenda te worden afgevoerd. Ds. A. C. van Noord van Velsen wilde desnoods een tussentijdse uit- Kruiswoord-puzzel Horizontaal: 1. werktuig van de goudsmid, 4. alledaags. 9. lied, 11. munteenheid van Iran, 12. geldhan delaar, 16. ontkenning. 17. rond hout, 18. het Oosten, 21. meisjes naam, 22. gezichtsorgaan, 23. staat siekleed in het Oosten, 25. Rijks grens (alk.), 27. gevangenis, 28. baviaan, 31. zwakke, 32. lichaams deel. 34. specerij, 35. boom. Verticaal: 1. Algemene voorschrif ten (afk.), 2. vogelbek, 3. flink, 5. jongensnaam, 6. inwendig lichaams deel, 7. bloeiwijze, 8. telwoord, 10. snede, 13. graafschap in Engeland, 14. gebak, 15. gramschap, 17, meis jesnaam, 19. kraakbeen vis, 20. deel van een gebit, 21. zeemacht, 24. boom. 26. tijding, 28. onbep. voor- naamw., 29. ontkenning, 30. dril, 31. scheik. element. 33. hooggelegen bouwland. OPLOSSING VORrGE PUZZEL Hor.: 1. marine - Rai, 2. olim - ereis, 3. damp - kwaal, 4. export - ara, 5. ree - rail - Em, 6. An - Lt - slank, 7. torn - tsa - do, 8. ora - era - lel. 9. restant - l.k. Vert.: I. moderator. 2. ala - xeno - re, 3. rimpel - ras, 4. import - net, 5 nek - ras - tra. 6. erwt - i.l. - San. 7. reaal - aalt, 8. ai - arend - el. 9. Islam - kolk. spraak van de synode, die door nader beraad kan worden gevolgd. Prof, dr. J. Firet ten slotte, wilde duidelijk vaststellen, dat de synode niet in staat blijkt een uitspraak te doen in een zaak die voor de wereld een kwestie van leven en dood is. Hij meende dat ook niet alle wegen be wandeld zijn tot een begrijpen van elkaar. Hij zou de synode op een later tijd stip in gespreksgroepen willen verde len en een commissie ad hoe op wil len dragen dit voor te bereiden. Voor de wereld moeten we een woord kun nen zeggen. Na al deze cn nog andere sprekers sloot praeses dr. Kunst de avondver gadering met deze woorden: het mo- deramen zal zich beraden en voor stellen doen hoe er gehandeld moet worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2