RUSLAND WAARSCHUWT Commentaar Consument dupe van rentewinst op verzekeringen Jonckheer weigert hardnekkig Bertrand Russell (97) in Wales overleden Het Kwartet GEEN VERNEDERINGEN MEER Militair ingrijpen als Israël actie niet staakt Crita) HIT WIER Overval oorzaak treinramp? Rebel Pacifist Nieuwe Leidse Courant Dinsdag 3 februari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E, Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur "£oriu sprak fampitlou Smirnocsky bij Wilson Contact Moskou cn CS NASSER President Nasser van Egypte heeft gedreigd een open lijke oorlog met Israël te beginnen als de Russen hem op grote schaal geen militaire hulp verlenen. ,Jk moet wat terugdoen. Egypte kan geen vernederingen meer ondergaan"aldus Nasser. PARIJS De Sowjetunie heeft met militaire interventie in het Nabije Oosten gedreigd als Israël zijn luchtaanvallen niet staakt. De waarschuwing werd door de Russische ambassadeurs in Parijs en Londen doorgegeven aan president Pompidou van Frankrijk en premier Wilson van Engeland. President Nixon werd gewaarschuwd via de verbinding tussen het Kremlin en het Witte Huis. gisteren onthuld door de De beste manier om met een onderwerp vertrouwd te raken is er een boek over te schrijven. DISRAELI „U weet dat ik een hekel heb aan hete thee." DE BILT Boven de oceaan is een krachtige westelijke stro ming tot stand gekomen tussen een gebied van hoge luchtdruk boven de Azoren en een diepe depressie ten noorden van Schot land. In deze stroming trok de afgelopen nacht een storing van Ierland over het zuiden van ons land naar Duitsland weg. Plaatselijk viel daarbij meer dan 10 mm. De komende 24 uur komt er aan de aanvoer van oceanische lucht nog geen einde. De depressie ten noorden van Schotland verplaatst zich naar Scandinavië terwijl een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over Ierland naar ons land verplaatst. Hierdoor zullen er morgen op nieuw opklaringen voorkomen. Een nieuwe storing van de oceaan kan later op de dag de bewolking in de hogere niveaus weer doen toenemen. Vooruitzichten voor woensdag en donderdag: overwegend dooi met tijdelijk regen of enkele buien. Aantal uren zon: 1 tot 5; min.temp.: 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp. omstreeks normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Zon en maan 4 februari zon op 8.16, onder 17.33; maan op 7.40, onder 14.41; 6 febr. NM. Dit Franse journalist Edouard Sablier, vroeger hoofd van de nieuwsdienst van de Franse televisie, nu verbon den aan het Franse radiostation Eu- ropa-1. Rusland, aldus Sablier, wil berei ken dat Israël ertoe wordt gedwon gen de luchtaanvallen te staken en het bezette gebied te ontruimen. Nasser zou volgens hem het Krem lin vorige week hebben laten weten dat hij een openlijke oorlog tegen Israël zal beginnen als hij geen mili taire hulp op grote schaal van de Sowjetunie krijgt, waartoe MIG-23 straalvliegtuigen behoren. Geen andere keu s BUENOS AIRES Volgens een niet bevestigd bericht heeft een overval op een station tot het grote spoorwegongeluk in Argentinië geleid, waarbij 236 mensen zondag het leven hebben verloren. De overvallers hadden het perso neel opgesloten, zodat het niet kon doorgeven dat er een trein was blij ven steken. Van de 236 doden heeft, men er slechts 31 kunnen identificeren. De ravage bij dit treinongeluk, een van de ergste in de hele wereld tot nu toe, was zo hevig dat men slechts met de grootste moeite had kunnen vaststellen hoeveel mensen er om het leven waren gekomen. Er zijn 360 ge wonden. Het Franse blad l'Aurore brengt eenzelfde verhaal in grote opmaak. Volgens dit blad heeft president Nas ser de Russische ambassadeur in Kairo op 22 januari, na de Israëlische verovering van het. eiland Sjadwan, gezegd dat Egypte dergelijke vernede ringen onmogelijk kon blijven onder gaan. Op die manier kan ik niet aan de macht blijven. Ik moet wat terug doen. Ik heb daarom besloten een aanval tegen Israël te ondernemen. Ik heb de risico's gewogen en heb geen andere keus". De Russische ambassadeur in Pa rijs, Valerian Zorin, deelde gisteren aan de pers mee dat hij veertig mi nuten met president Pompidou had gesproken over „een dringende en belangrijke kwestie". Hij liet doorschemeren, dat het over het Na bije Oosten ging. In Londen sprak zijn collega Mi- chail Smirnovsky twintig minuten met premier Wilson. Bijzonderheden zijn niet bekendgemaakt. Gisteren heeft Rusland de VS laten weten dat het van plan is de wapen leveranties aan Egypte op te voeren nu de Amerikaanse regering besloten heeft Israël van wapens te voorzien. In diplomatieke kringen in Washington wordt reeds enkele da gen rekening gehouden met de moge lijkheid dat de Sowjetunie Egypte en wellicht ook andere Arabische landen de modernste straaljager, de Mig-23, zal leveren. (Zie verder pag. 5). Het vertrek van prinses Irene met baby Carlos nit het acade misch ziekenhuis te Nijmegen is niet onopgemerkt gebleven. Honderden waren er gisteren om de prinses geestdriftig uit te wuiven. De toe loop was zo overweldigend dat een officieel afscheid van de verloskun dige prof. Mastboom op het voor plein niet mogelijk was. De auto met het prinselijk paar en de baby reed toen zonder ceremonieel recht streeks naar Soestdzjk (foto boven). Op de foto onder verlaat een ge lukkige moeder met zoon Carlos stevig in de armen, het ziekenhuis. De doop van de kleine prins is op 10 februari in het familielandgoed Lignières bij Bourges. Regering zet door DEN HAAG De gevolmachtigde minister van de Nederlandse Antil len, dr. E. Jonckheer. biyft weigeren zelf intrekking te vragen van zyn benoeming tot gouverneur van de Antillen. De oud-premier had giste ren een onderhoud met vice-minis ter-president drs. J. A. Bakker, die hem erop heeft gewezen dat de Nederlandse en de Surinaamse re gering zich tegen zijn benoeming zullen blyven verzetten. De Antilliaanse regering-Petronia j heeft nog geen definitief standpunt bepaald. In Willemstad wordt druk overleg gevoerd over de vergadering van het Koninkrijkskabinet, die vrij dag wordt gehouden. De Nederlandse regering heeft die van de Antillen verzocht voor die vergadering een andere minister naar Den Haag te zenden. Het liefst zou men zien dat premier Petronia zelf de bijeenkomst zou bijwonen. Onjuist Men acht het onjuist, dat dr. Jonckheer als gevolmachtigd minis ter zelf meebeslist over het al dan niet doorgaan van zijn benoeming. De reden, dat de Antilliaanse regering nog geen definitief standpunt heeft bepaald, moet volgens politieke krin gen worden gezocht in de wens, dat men Den Haag eerst een nieuwe kan didaat wil noemen, voordat men dr. Jonckheer laat „afvallen". Tussenkomst Er zijn twee kandidaten, de Neder landse ambassadeur in Trinidad en Jamaica, de heer Gorsira, die eerder bestuursfunkties op de Antillen uit oefende (waaronder „gezagvoerder" van Curasao) en de huidige plaats vervanger van gouverneur Debrot, de heer Leitho. Twijfel De Antilliaanse studenten in Ne derland hebben inmiddels een beroep op dr. Jonckheer gedaan, zn „hals starrige"' houding op te geven en zijn benoeming niet te aanvaarden. De studenten betwijfelen, of dr. Jonckheer zich neutraal kan opstel len, omdat hij als leider van de De mocratische Partij jarenlang het po litieke beeld op de Antillen heeft be heerst J^E Russische stap hij Amerika, En geland en Frankrijk is hoe ingrijpend ook van aard niet ver bazingwekkend. Want Moskou is mede-verantwoorde lijk voor de machteloze positie waar in Egypte zich bevindt. Het heeft geweigerd de luchtdoel raketten te leveren die de Israëlische luchtmacht tot de orde kunnen roe pen. Bovendien kan het zich blijkbaar slecht veroorloven nog meer wapens naar op wraak belust Egypte te zen den. Ook economische motieven kunnen hierbij een belangrijke rol hebben ge speeld. Nasser zit in grote geldnood. De enorme Franse wapenleveranties aan Libië houden ongetwijfeld ver band met de Egyptische moeilijkhe den. De Russische tussenkomst bewijst eens temeer, dat Moskou niet zijn modernste wapens aan Nasser wil leveren. Dat zou noodzakelijk zijn geweest om een afdoend antwoord te kunnen ge ven op de uitdagende Israëlische aan vallen. Opvallend is geweest, dat de Egypti sche luchtmacht nooit heeft gerea geerd op deze vernederende aanval len. Ook bij acties rondom Kaïro bleven Nassers toestellen aan de grond. Zó schuwde men daar het luchtgevecht. Als gevolg hiervan is de Israëlische poging om de Egyptische luchtmacht vleugellam te maken zonder succes gebleven. Alleen door rechtstreekse inmenging kon Rusland proberen een eind te maken aan de serie vernederingen. Het heeft gebruik gemaakt van de be zorgdheid die niet alleen bij Frankrijk en Engeland, maar ook bij Amerika leeft. Zelfs in Israël waren al stemmen op gegaan om de aanvallen te onderbre ken en Nasser een nieuwe kans te geven. Minister Dajan stelde zich echter up het standpunt, dat Egypte moest be ginnen het bestand in acht te nemen. Het zou goed zijn. als Rusland ook de moeite zou nemen Nasser van de noodzaak daarvan te overtuigen. Rijst nog de vraag, of de Russische interventic Amerika ervan zal weer houden Israël van wapens te voorzien. Intussen is duidelijk geworden, dat het militair vertoon van minister Dajan geen problemen kan oplossen. Het is nu weer de taak van minister Eban, zijn diplomatieke gaven in te zetten, om de schade zoveel mogelijk te beperken. SAIGON De Amerikaanse paci fist Richard Boyle heeft in Saigon ge zegd, dat een groot aantal Ameri kaanse officieren in Vietnam door eigen mensen is gedood. Ook verklaarde hij dat „honderden negers onder de Amerikaanse strijd krachten hebben geweigerd tegen hun Aziatische broeders te vechten en zich aansluiten bij de blanken, die voorde vrede ijveren." Onvermoeibaar vechter voor zijn idealen LONDEN De Britse filosoof Bertrand Russell is gisteravond in zijn woning in Penrhyndeu- draeth in Wales overleden. Hij is 97 jaar geworden. Deze Nobel prijswinnaar (literatuur 1950) kreeg vooral bekendheid door zijn campagnes tegen oorlog, kernbommen en rassendiscrimi natie. De laatste jaren was hij in het nieuws toen in 1966 onder zijn leiding een „tribunaal" in Stockholm werd gehouden, waarin Amerika de be klaagde was vanwege wandaden in Vietnam. Bertrand Arthur William Russell behoorde tot een van Engelands oud- placht hij vooraan te lopen bij mas- j sale betogingen tegen kernbewape- I ning, rassendiscriminatie en andere vormen van wat hij zag als uitingen i van onmenselijkheid. Niemand was veilig voor zijn I scherpe tong. Hij was de rebel, wiens i radicale denkbeelden het gezag van gevestigde instellingen ondermijnden. Zijn opstandigheid ging evenwel ge paard met liefde voor de mens en een brandend verlangen, de wereld be- j woonbaarder te maken. Afgezien j daarvan veranderde hij met verba zingwekkend gemak van standpunt, zo, dat hij zijn vele tegenstanders wel I eens wat onnozel voorkwam. Onder de geleerden cn vrijdenkers (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De meeste levens- verzekeringsmaatschappyen baseren hun tarieven nog steeds op een be leggingsrente van 4 procent (vóór sep tember 1969 zelfs nog op 3'/ï procent), terwijl zy in feite al geruime tyd een opbrengst van 8 procent en meer kun nen maken. Er zyn maatschappijen, die een winst- en kostenmarge han teren van 100 a 200 procent. Dit blijkt uit een (nieuw) onderzoek van de Consumentenbond. De Consu mentengids: ,H,et verschil tussen in gecalculeerde en werkelijke rente is langzamerhand zo omvangrijk gewor den dat het resultaat vaak twee- tot driemaal zo groot zou zijn wanneer men zelf de premies had belegd. Hoe is het mogelijk, zo vraagt de Consumentenbond zich af, dat prak tisch een gehele bedrijfstak al jaren lang zijn produkten aan de man weet te brengen tegen zo'n hoog prijspeil? Als oorzaken worden genoemd de afspraken in het levensverzekerings kartel (de Nederlandse Vereniging ter bevordering van het levensverze keringswezen, waarbij de meeste le vensverzekeraars zijn aangesloten, ook maatschappijen die gelieerd zijn met vakcentrales) en de belastingwet geving, die het „verzekeringssparen" P5571 uc (jc.cciucii v:ijuciiKcjd j üv.i» „vi-i/.». rci ui is hij vooral bekend door zijn ruim bevoordeelt boven het „zelf sparen' veertig boeken, waarvoor hij ver scheidene internationale onderschei dingen kreeg. VANAVOND 8 UUR Stadsgehoorzaal Leiden Inschryving en toelichting LEILENTO Voorjaarsmarkt. RUSSELL ste adellijke geslachten en is de ge schiedenis ingegaan als de radicale aristocraat-filosoof, die niets heeft nagelaten om de mensheid een atoomoorlog te besparen. In Engeland zal men aan hem blij ven denken als een prediker van bur gerlijke ongehoorzaamheid. Lang, mager, zijn witte haardos in de war, Russell was tot de opkomst van de Nazi's pacifist. In 1918, toen hij we gens pacifistische activiteit tot een half jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld, schreef hij voor een belang rijk deel zijn Introduction to Mathe matical Philosophy. Kort na de eerste wereldoorlog be zocht hij de Sowjet Unie en China. In Peking en ook in Amerika is hij lec tor geweest. In 1929 verwekte hij in de VS opschudding met zijn boek Huwelijken Moraal. Na de tweede wereldoorlog hield Russell overal ter wereld lezingen. Hij was een vurig aanhanger van de beweging voor een wereldregering en speelde een leidende rol in de cam pagne tot afschaffing van kernwa pens. In 1949 verleende de Britse re gering hem de orde van verdienste. Russell is viermaal getrouwd geweest. Herziening De belastingwetgeving op dit ter rein is nodig aan herziening toe, al dus de Consumentenbond, die pleit voor wijziging van de artikelen 25 en 45 van de Wet Inkomstenbelasting (waarin de belastingfaciliteiten ten gunste van de lijfrenteverzekering zijn vastgelegd), teneinde een einde te maken aan, wat genoemd wordt de economisch ongezonde bescherming van het levensverzekeringswezen. „Dit zou dan eindelijk eens verlost worden uit zijn comfortabel isolement, hetgeen er hopelijk toe leidt dat het kartel ineenstort en dat de verzeke raars zich meer gaan richten op hun eigenlijke taak: het verzekeren van risico's". Zolang dit nog niet verwezenlykt is zouden volgens de Consumentenbond maatregelen moeten worden genomen om de consumenten tegen het kartel te beschermen, byvoorbceld door de maatschappyen te verplichten de ge hele rentewinst door te geven aan de klanten. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.Ï Gezellige kaars in een Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk fri9se geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. i dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig cris u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1