ABM -PLAN UITGEBREID Akkoord over rechtsorde Koninkrijk is bereikt Tegen kernchantage van Rood China ft kniiiiiiiii Prinses Beatrix vandaag 32 jaar Het Kwartet SER stelt fusiecode vast Vrijstelling voor dienstplichtige bouwvakkers Koningin benijdt haar man Snel Surinaamse dienstplichi Onderhandelinge cao van grafici vastgelopen VS beproeft nieuwe wapens (rita) HET WEER Nieowe Leidse Courant j Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85- Zaterdag 31 januari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur DEN HAAG De SER heeft gis teren eenstemmig een vrijwillige fusiecode vastgesteld, nagenoeg over eenkomstig het door de commissie- Van der Grinten voorbereide ontwerp advies. De fungerende voorzitter van de raad, de heer W. Bruynzeel (drs. De Pous is buitenslands) constateerde aan het eind van de vergadering met blijdschap, dat dit resultaat tot stand is gekomen. De commissie ging in haar ontwerp advies uit van een regeling die niet opwettelijke grondslag berust, maar die door een besluit van de SER tot stand zou komen. Zo'n regeling kan slechts effectief zijn als over de in houd van de gedragsregels en over de wijze van toepassing een grote mate van overeenstemming bestaat bij de maatschappelijke organisaties, die zich bij fusies betrokken voelen. DEN HAAG Het kabinet heeft zich bij monde van premier De Jong in beginsel bereid verklaard dienst plichtige bouwvakarbeiders van de nieuwe lichting vrijstelling te verle nen. Deze week heeft het kabinet onder meer gesproken over de bevoegdhe den van het Europese parlement en het standpunt van de Nederlandse re gering in deze bepaald. Een vereenvoudiging van de jeugd- spaarwet is in voorbereiding en de regering overweegt een algemene maatregel ten aanzien van het vor mingswerk voor jongeren van 14 tot 18 jaar. Gisteren heeft het kabinet de kwestie Verolme besproken, zo deelde de minister-president mee. Indonesische pers: Strijd ii iiiflaiiv tntrdi suvvvs (jOlllIHCllLtirCll II li»i'.vi'/iiiii'/fii/ rnor JSmtrd-Yirinunt Interesse DJAKARTA - ..Koningin Juliana benijdt haar man om het bezoek dat hij in de tweede helft van maart Indonesië zal brengen". Dit heeft mi nister Mintaredja volgèns het Indo nesische persbureau Antara het par lement meegedeeld. De koningin heeft tevens de hoop uitgesproken dat president Suharto Nederland zal bezoeken, wanneer hij in de nabije toekomst een buiten landse reis onderneemt, aldus de In donesische minister. Volgens het mi nisterie van buitenlandse zaken bestaan nog geen plannen voor een bezoek van de Indonesische president aan ons land. Minister Mintaredja bracht begin deze maand een onofficieel bezoek van zes dagen aan Nederland. Op 10 januari ontving de Koningin hem in audiëntie. Hij heeft ook gesproken met de vice-voorzitter van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel. en met de minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink. WASHINGTON De grote verrassing van president Nixons persconferentie gisteravond op Het Witte Huis was de bekendmaking dat hij besloten had het fel omstreden anti-ra ketsysteem ter verdediging van Amerikaanse steden uit te brei- Nixon zei dal dit stellig nodig is om de natie te verdedigen te gen mogelijke kernchantage door een staat als Rood China. Binnen een maand woerden nadere I bijzonderheden bekend. Het is zeker I dat een nieuw woedend debat zal ont- i slaan in de Senaat, die wekenlang ge- I streden heeft, alvorens de eerste gel den voor het stelsel mei een uiterst kleine meerderheid toe te staan. Nixon zei dat het ABM-svstem dus- danig zal worden uitgebreid, dat hoog j in de dampkring vijandelijke projec- I tielen kunnen worden vernietigd, die i onderweg zijn naar Amerikaanse doe len. De eerste fase van het stelsel, dal nog geheel opgebouwd moei worden, is de bewaking van de plaatsen waar j de Amerikaanse Minuteman-aanvals- projectielen staan opgesteld. Verdediging van grote gebieden I achtte Nixon van het grootste belang voor de bescherming van Amerika, opdat geen kernchantage tegen de VS of landen als de Filippijnen kan wor den gebruikt. dan in het verleden als Hanoi mocht pogen de strijd in Zuid-Vietnam uit te breiden. Terugtrekking van de Amerikaanse troepen hangt af van de hevigheid der vijandelijke activiteit, de vorde ringen van de vredesbesprekingen en het tempo van opleiding van Zuid- vietnamese strijdkrachten. Mirages Nixon zei dat binnen een maand besloten wordt' over wapenhulp aan Israël en dat hij met de Franse pre- i sident Pompidou zal praten over de betreurde Franse levering van Mira- i ge-vliegtuigen aan Libië, j In zijn eerste economische jaar- I boodschap heeft Nixon vandaag be kendgemaakt dat Amerika met an dere industrielanden nagaat hoe het aandeel van de ontwikkelingslanden i in de wereldhandel kan worde ver- groot. De boodschap wijst op toenemende concurrentie in de wereldhandel van j Duitsland. Italië en Japan. Inflatie Gistermiddag hebben studenten van verschillende, onderwijsinstellingen in Den Haag geprotesteerd, tegen de trage democratisering en wijziging van de bestuursstructuren. Op de foto: een groep studenten, zittend op straat. Nixon zei verder dal zijn komende begroting een zware slag zal beteke nen voor de inflatoire psychologie. Zijn strijd tegen de hoge prijzen zal succes hebben, beloofde hij. De in flatie was de schuld van zijn demo cratische voorgangers. Zijn begro tingsplannen zullen.teèn-fieer ten goe de brengen, zei Nixon. De president waarschuwde de rege ring van Noord-Vietnam dat de VS bereid zijn krachtiger op te treden AMSTELVEEN Tijdens bagger- werkzaamheden zijn in de Amstel nabij Ouderkerk twee brisantgrana- ten uit de Tweede Wereldoorlog ge vonden. De explosievenopruimings dienst van de landmacht heeft een i van de projectielen lot ontploffing gebracht. De tweede wordt, later on schadelijk gemaakt. Gistermorgen hebben vijf duikers een brede strook van de Amstel afgezocht naar nog meer projectielen. DEN HAAG De onderhandel in - gen over de cao voor grafici zijn vastgelopen. Het enige waarover overeenstemming is bereikt is de verkorting van de werktijd. Deze gaat per 1 februari in. De vakbonden willen opneming van het gemiddelde boven-minimale loon in de basis-uurlonen en doorbereke ning van prijsstijgingen in de lonen. De werkgevers boden een loonsver hoging aan van vijf procent en aan passing van de prijsstijgingen tot een bepaald maximum. „Bolle Tinus tegenhanger „Dolle Mina BUSSIJM Twee Bussemse scho lieren hebben gisteren een actie groep opgericht die tot doel heeft tc ageren tegen de Amsterdamse ..Dolle Mlna's". De naam van Nederlands jongste actiegroep: ..Bolle Tinus". De Bolle Tinussen verwerpen de drastische methoden die Dolle Mina gebruikt, j Wel staan zij hel totstandkomen voor i van de algehele vrouwenemancipatie; I maar dan op een ietwat mildere ba sis. TTET FEIT DAT INDIA interesse toont voor vervaardiging van kernwapens betekent nog niet, dal hel ook werkelijk van plan is ze zelf te gaan maken. Dat India totdusver geweigerd heeft het verdrag tegen spreiding van kernwapens te ondertekenen, be hoeft niet met deze opvatting in strijd te zijn. De oorzaak hiervan kan ook gezocht worden in de (eveneens in Japan levende) vrees, dat het gebruik van kernenergie voor vreedzame doel einden beperkt kan worden. Op aandringen van het parlement zal de regering van India (naar ver luidt) onderzoeken hoeveel een ei gen kernmacht het land zou kosten. Een onderzoek als dit kan bedoeld zijn om aan te tonen, dat een mili tair verantwoord project economisch niet haalbaar is en daarom geen aanbeveling verdient. Want wat heeft India eraan, als het een geldverslindende verdediging opbouwt ten koste van inspanningen op het zeker zo belangrijke soci aal-economische terrein? India heeft veel meer belang bij Amerikaanse en Russische garanties voor zijn veiligheid in ruil voor on dertekening van het verdrag tegen spreiding van kernwapens. Als India tot dit laatste bereid is, moeten Amerika en Rusland, die hel verdrag hebben ontworpen, geza menlijk stappen doen om deze waarborgen gestalte te geven. Veiligheid hee langi sten dste idinc plaa'. nder nge pi rklei ede' -qoe- sten: den- VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; plaats; Als beloning vooi mijn aktiviteit O per maand ontvang ik een "Gouda Bouquet De nieuwe abonnee krijgt onze krant O per kwartaal veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart makpn naar Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden J WILLEMSTAD Vice-pre mier Bakker, die vrijdag van Willemstad terug naar Neder land is vertrokken, zei bij zijn vertrek, dat bij de besprekingen met de Antilliaanse en de Suri naamse premier over de rechts orde van het Koninkrijk vol strekte overeenstemming is be reikt. Het akkoord is vastgelegd en zal, na goedkeuring door de regeringen, gelijktijdig in de drie rijksdelen worden gepubli ceerd. Ook is gesproken over tic kwestie- Jonckheer. „Ik ben naar de Antillen gekomen om mij daarover tc informe- I ren en een afgerond beeld te krijgen." De definitieve beslissing over het doorgaan van tic benoeming van dr. E. Jonckheer tot gouverneur is nog niet i gevallen. De Koninkrijksregering moet die beslissing nemen. De voorzitter van de Staten van I Suriname, de heer J. Lachmon, zei j gisteren op een persconferentie, dat t hij het initiatief heeft genomen om het contact tussen de drie parlemen- I ten van het Koninkrijk te verstevi gen. Om de twee jaar is er contact tussen de parlementaire delegaties, i ..maar dan moeten niet alleen feest- j jes worden georganiseerd of projecten bezocht". Leger De heer Lachmon zag meer in het; opstellen van een agenda met punten j als de ontwikkelingshulp aan Surina me en de Nederlandse Antillen en kwestie van de onderlinge bijstand en hulp. Als voorbeeld van een goed contact noemde hij zijn bezoek aan Den Haag, toen hij de kamermommis- sies nader kon inlichten over de wens 1 van de Surinaamse regering het leger j te „Surinamiseren". In het statuut staat duidelijk, zei de I heer Lachmon, dat voor de verdedi- I ging van Suriname en de Nederlandse Antillen zoveel mogelijk personen zul- I len (en niet kunnen) worden opgeno- I men die in deze landen wonen. Dit I Geeft Suriname ruimte desnoods een gedeeltelijke dienstplicht in te voeren, I „waardoor bij handhaving van orde en rust in Suriname geen Hollandse jongens maar Surinaamse militairen kunnen worden ingeschakend". ..Nederland zal dan niet kunnen worden beschuldigd van kolonialis me". zei de heer Lachmon. Hij achtte het noodzakelijk zo snel mogelijk met het opleiden van Surinaamse militai ren te beginnen. „Met de Surinamise- ring van het leger zijn we opnieuw een stap dichter bij onze zelfstandig heid gekomen". Zijn uitleg had vol gens hem Den Haag gerustgesteld. Incidenten De aankomst van minister Bakker in Willemstad was niet zonder inci denten verlopen. Het dagblad Arnigoe di Curacao schrijft over demonstran- j ten op het vliegveld, die protesteerden tegen de benoeming van dr. Jonckheer tot gouverneur. Op spandoeken ston den leuzen als „Wij willen Jonckheer niet" en „Geen blanke moord op zwar- te mensen, neem mariniers meer". De politie moest optreden, teneinde i de doorgang van de auto waarin mi- I nister Bakker zat, te verzekeren. Vol gens de demonstranten is „gewelda- dig" opgetreden, maar de politic zegt geen geweld te hebben gebruikt: „Er is geen gebruik gemaakt van de wa penstok en er is niet geslagen". WASHINGTON De Verenigde Staten hebben gisteren onthuld, dat. de Amerikaanse kernwapendeskuncii- gen de laatste tijd proeven nemen met „ideeën voor nieuwe wapenen". Vermoedelijk handelt het om bizarre wapens als de laserbom. de neutro nenbom en de waterstofbom met „zuivere splitsing". De atoomenergiecommissie geeft geen details over de nieuwe wape nen, maar uit wat de laatste tijd van deskundigen is vernomen, valt het volgende beeld te destilleren: De Amerikanen trachten „zuivere .splitsingwapenen" ie ontwikkelen. Hieronder worden verstaan wa terstofbommen en kernkoppen 'voor raketten, die om tot onsteking te ko men geen „gewone" atoombom nodig hebben en daarom vrij zijn van radi oactieve fallout. Hof fotograaf Max Koot maakte deze opname van prin ses Beatrix, die vandaag haar 32- ste verjaardag viert. J)AT HET MET veiligheidsgaran ties van Russische zijde niet alles is. kan worden opge maakt uit de ervaring, die een Nederlandse delegatie te Moskou heeft opgedaan. Het bezoek heeft een Europese vei- ligheidsconfercntie geen stap dich terbij gebracht. Dit is op zichzelf geen teleurstelling. De mogelijkhe den zijn niet uitgeput. Wel is ontmoedigend, dat de Russen geen agenda wensen waarop concre te zaken als de Duitse kwestie en beperking van de bewapening voor komen. De enige punten waar zij over wil len praten zijn nogal vrijblijvende, zoals bet afzien van gebruik van geweld en het bevorderen van eco nomische samenwerking. Daar is echter geen Europese veiiig- heidsconf eren tie voor nodig, omdat zij langs de normale diplomatieke kanalen geregeld kunnen worden. Hetgeen dan ook moet gebeuren. Aan een veiligheidsconferentie die alleen inaar valse illusies wekt heeft Europa geen behoefte. Zij heeft slechts zin als reële resultaten ge boekt kunnen worden. Blijkbaar geven de Russische leiders voorkeur aan zekerheid in eigen kamp, boven het prijsgeven daarvan om in groter verband veiligheid te garanderen. CBJ y&uwu/nz.II INTERIEURVERZORGING CPUN5BURGD MEER KEUS IN 1 PASSENDE OMGEVING Wie niet uit zichzelf ver standig is. wint tevergeefs verstandige raad in. SYRÜS „lk kijk alleen hoe jouw vrienden er inet lang haar zouden uilzien." De Bilt verwacht tot morgen avond: Droog weer met opkla ringen. in de nacht overwegend lichte tot matige, maar in het oosten plaatselijk strenge vorst. Morgenmiddag liehte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Aanvankelijk zwakke. later tot matig toenemende zuidoostelijke wind. Het gaat een vrij kuud weekein de worden. Niet alleen 's nachts maar ook grotendeels overdag temperaturen onder het vries punt. De oostenwind gaat afne men en kan na zondag de koude oosthoek verlaten. Daarna gaat de vorst wat teruglopen. De kans op een sneeuwbuitje is aanwe zig maar blijft klein. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 0 tol 4; Min. temp.: omstreeks normaal; Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden onder normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 00 procent: Kans op een geheel droog et maal: 70 procent. Vandaag in ZO. -fr Dr. ir. J. Ph. Poley: Marihuana waarom niet? Prof. dr. G. Kuiper Hzn: De luren van de schoolbesturen. Huib Goudriaan: Een vrouw aan d.« top van denkfabriek. -#• Kirsten Emous: Hubertina's tra- qiek. Paul v. Langstraat: lisbergen als zoetwaterleveranciers. Rolf Hoekstra in gesprek met Alexander Pola. Dr. C. Rijnsdorp: Wegwijs in li teratuur. Pieter-Jan Dekkers: De angst van een premier. Ton v. d. Hammen; Weduwnaars qaan er tegenaan. Jeanne de Vlieger: Ontwerpers kunnen tempo niet bijsloffen. Phé Wijnbeek:- Communicatie op enkel spoor. Zon en maan 1 februari zon op 8.21, onder 17.27; maan op 4.18, onder 11.26; 6 febr. NM 2 februari zon op 8.19, onder 17.29; maan op 5.40 onder 12.10; 6 febr. NM. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76.4 cm (1018 millibaar). stijgend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1