Rokken worden langer Autonomie in ruil voor rust oliegebieden i Hort schakelde Ivkov nit voor zege Hoogoventornooi Shocking Blue komt tijd te kort Irak wil vrede met de Koerden Tv-coramentaar Politiek PvdA-motie over oefenterreinen Parijs dicteert: Leg zomen weer uit Venus' stuwt Haagse popgroep naar de top Nigeria geeft Nederland veeg uit pan WOENSDAG 28 JANUARI 1970 BAGDAD De Iraakse rege ling schijnt bereid te zijn om ter- jtoille van de vrede in de voor (aar zo belangrijke oliegebieden a het noorden van het land, de Ipstandige Koerden hun zo ver langde autonomie te geven. Sinds maandag worden in Bagdad besprekingen gevoerd tussen het gaath-regime en een Koerden-dele gatie onder leiding van Moestafa el gBarsani. I Een duurzame wapenstilstand zou, iehalve een prestigewinst, ook bete kenen dat de toestand in de oliege- *)ieden zou worden genormaliseerd Bkaardoor de daar gelegerde militai ren kunnen worden teruggetrokken i lie het Baath-regione voor zijn eigen ledigheid dringend nodig heeft. Te lgeer nu het voor „de strijd tegen I-Israël", ongeveer 20.000 militairen in |Syrië en Jordanië heeft gelegerd. De in het noorden gelegerde eenhe- len hadden tot taak de. grens af te luiten om een einde te maken aan /apenzendingen, die de Koerden uit :rzjë ontvingen: Hoffelijk De opstandige Koerden leveren al JÉmeer dan acht jaar een guerril- Öüastrijd tegen de regering in Bagdad öbm erkenning van hun rechten te herkrijgen. U De bereidheid van de Iraakse rege- afing om met de Koerden te onder- llhandelen bleek vorige week. Toen tehet regime in snel tempo zijn te lgenstanders liquideerde op beschuldi ging van een' staatsgreep, werden de Koerden in dit verband niet ge- fnoemd. Voorheen waren zij bij bin nenlandse en buitenlandse crises door h'Bagdad steevast als agenten van de lisjah van Perzië of van het Ameri- caanse imperialisme gebrandmerkt. Ditmaal werden zij met de uiterste hoffelijkheid behandeld. En afgelopen zondag kondigde de Koerdenleider Barsani regering zelf een algemene amnestie af voor alle burgers en militairen die betrokken zijn bij de strijd van de Koerden. Tezelfdertijd werd de ver plichting opgeheven dat deze burgers en militairen hun wapens moeten in leveren. Verder werden belangrijke maatre gelen aangekondigd ter normalisering van de situatie in het noorden. Uitvoering akkoord De Koerden-delegatie dringt bij het overleg in Bagdad aan op de vol ledige uitvoering van het reeds op 29 juni 1966 gesloten akkoord met de toenmalige premier Abdel Rachman Bassas. Naast de amnestie voor burgers en militairen die de zijde van de Koer den hebben gekozen, voorziet het ak koord in de formele erkenning van het nationalisme van de Koerden, of ficiële erkenning van de Koer den-taal in de gebieden die zij bewo nen en evenredige vertegenwoordi ging in alle maatschappelijke func ties. CHU-fractievoorzitter Jurjen Mel- lema verscheen op zijn beurt gister avond in mini-portret op de KRO-te- levisie. Hij kwam tevoorschijn als een man die zich zijn boer-zijn niet schaamt, al voelt h\j soms een leem te in zijn opleiding tegenover acade misch gevormde collega's. Hij gelooft dat zijn streven om de Unie meer kleur te geven, wel resultaten heeft gehad. Wij zagen de heer Mellema op zijn riante boerderij in Scheemda, die hij vijf dagen per week verwisselt voor een eenzame flat in Scheveningen, waar hij met tegenzin de koppen en glazen van een hele week tegelijk af wast, hetgeen hem minder handig af gaat dan zondags even helpen in de stal na een middag op zijn werkka mer. Ook mochten wij even kennis maken met de charmante mevrouw Mellema (die het niet altijd eens is met de politiek van haar man) en met vier zonen, van wie de oudste de boerderij beheert, terwijl de anderen studeren. De heer Mellema ergert zich aan negatieve voorlichting in radio en te levisie, waarbij het schokeffect wordt gehanteerd en symptomen worden gesignaleerd door excessen naar vo ren te brengen. Er was trouwens volop politiek op de buis na de drukke dag in beide Kamers. Brandpunt liet een stuk van de debatten in het parlement zien en bracht de heren Aantjes en Van den Doel samen om te praten over de komende interpellatie over het wo ningbouwbeleid. De heer Van den Doel zou het aftreden van de minister eisen, de heer Aantjes ziet daar geen aanleiding voor. Er was goed gecoördineerd, want bij de AVRO ontmoetten de fractie voorzitters Schmelzer en Den Uyl elkaar in een gesprek over minister De Block en de kans op vervroegde kamerverkiezingen. AVRO's-televizier hield zich op nieuw bezig met informatie over Ni geria, daarbij nu ook een filmmonta ge vertonend over het toenemend mi litaire regime in jonge Afrikaanse landen. Beide omroepen verschoten al hun kruit voor eigen werk in de lange actualiteitenrubrieken. De rest van de avond werd gevuld met de bekende buitenlandse series. HILVERSUM Mevrouw A. H. Richters-Wolvius, presidente van de Ned. Christenvrouw enbond, zal zater dag a.s. prinses Beatrix voor de radio gelukwensen aanbieden op haar ver jaardag. De uitzending is te horen in een NOS-programrr.a, 's middags om 1 uur op Hilversum II. tij Nixon itït UET bezoek van premier Wilson aan Washington zal niet veel meer zjjn dan een (op zichzelf niet onbelangrijke) demonstratie van Amerikaans-Britse verbondenheid. Beelden in het tv-journaal gaven een kleurrijke ontvangst te zien van een gewaardeerd familielid, dat voor het eerst in twee jaar een oude band komt verstevigen. Belangrijke resultaten zullen de ge sprekken tussen president Nixon en premier Wilson niet hebben. De gast heer zal verkiezen, de rol van luiste- raar te spelen. De president heeft dit jaar maar één doel voor ogen: een republikeinse overwinning bij de verkiezingen voor het Congres, die in het najaar wor den gehouden. Hij wil de democratische meerder heid tenietdoen, die hem in het eer ste jaar van zijn presidentschap heeft genoodzaakt, méér dan hij wilde, te geven en te nemen. Niettemin is het van belang, dat Nixon hoort wat zijn Britse bondge noot op het hart heeft met betrek king tot de problemen, die de span ning in de wereld verhogen. Voor premier Wilson heeft de bij eenkomst te Washington meer dan gewone betekenis in verband metj vervroegde verkiezingen, die hij dit; jaar bij verrassing kan uitschrijven.' Of Nixon met de plannen van zijn gast rekening zal houden? In elk ge val niet door hem met een vette kluif; naar huis te laten gaan. Het zal bij goede bedoelingen blijven. Wél zal de vorstelijke bejegening, die| Wilson ten deel viel, indruk maken! op het Britse publiek, dat aan uiter lijk vertoon nog altijd grote waarde hecht. WIJK AAN ZEE De Tsjech Hort, hardnekkigst achtervolger van de Rus Taimanov heeft dinsdag in de twaalfde ronde van het Hoogo ven-tornooi de Zuldslavische crack Ivkow uitgeschakeld, die ronde na ronde een imponerende rol heeft gespeeld. Thans staat hij met nog slechts 3 partijen te spelen V/i punt op Taimanov achter. Hort daarentegen heeft het lot sterker in eigen hand. Dat dankt hij mede aan grootmeester Donner, die met wit vastbeloten bleek niet te buigen voor het inventieve geweld van Taimanov. De Nederlanders ving de tweesnijdende Gurenfeld-Indiër van zijn opponent heel precies op, en deed reeds rond de 20ste zet de vuren doven Vt). Te vermelden valt, dat Donner voor het eerst sinds tien tallen partijen een uur meer bedenk tijd had gebruikt dan zijn tegenstan der. Hij controleerde kennelijk met nadruk elke „beweging" van de theo rie, want juist Taimanov zou iemand kunnen zijn, die de wetenschap ver der brengt... De zege van Kurajica op Ree was imposant. De dit jaar voor het eerst in de grootmeestergroep opererende Joegoslaaf (ex-wereldjeugdkampioen) kan thans zelfs -nog hopen de vierde plaats te behouden die hij ietwat „voorlopig" bezet houdt Het zou een hoogtepunt in zijn loopbaan beteke nen. In de meestergroep won de jonge Andersson opnieuw. Hij weerlegde •de Nimzowitsj-verdediging van Van Geet (1. e4, Pc5 2. d4, d5 3. Pc3, de4: 4. d5), met overtuiging. Dit is te im- ponerender, omdat juist de Nederlan der er pittige ervaring mee heeft op gedaan. Slechts een half punt scheidt nu nog de Zweed van een meester- resultaat. Uitlatingen van zijn bege leiders maken duidelijk dat hij eveneens op tornooi-winst uit is. Dat zou een invitatie voor de groot meestergroep 1971 betekenen en een dusdanige indruk op de schaakwereld maken, dat hij misschien wel profes sioneel kan gaan opereren. Uitslagen Uitslagen. Grootmeestergroep 12e ronde: Donner (Ned) - T&lmanow (Rusl) Vi'It, Flllp (Tsj.sl.) - Westerlnen (FInl) atgebr.. Kurajica (Zd.Sl) - Ree (Ned) 1—0, Hort (Tsj.Sl.) - Ivkov (Zd.Sl) 1—0. Cortlever (Ned) - Kuijpers (Ned) 0—1. Kavalek (Tsj.Sl) - Platonow (Rusl) atgebr., Bobotsov (Buig) - Benko (VS) afgebr., Langeweg (Ned) - Janosevic (Zd.Sl.) algebr. -#■ Jackie Cooganpet met afneembare klep, ontwerp Jean Patou. -#■ Breed gerande hoeden bij Nina RiccL Zeerover shoed voor mannen en vrouwen, ontwerp Jacques Pinturier. -)(- Geplooid fantasiehoedje van Pin turier. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG PvdA-senator Tho- j massen heeft gisteravond een motie ingediend, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen militaire oefenterreinen niet aan te leggen in bossen en recreatiegebieden, maar op landbouwgronden en in de nieuwe polders. Deze motie, waarover volgende week zal worden gestemd, werd door minister Schut afgewezen. Hij maakt in de senaat geen enkele kans te worden aanvaard, hoewel enkele par tijen, waaronder die de regering steu nen, de inhoud wel sympathiek von den. Men vond de motie niet op zijn plaats, omdat de regering al een defi nitief standpunt heeft bepaald ovër de oefenterreinen. Het kabinet heeft dat vastgelegd in een nota, die mo menteel bij de Tweede Kamer in be handeling is. Het zou volgens sommi ge senatoren staatsrechtelijk onhuist zijn de behandeling in de Tweede Kamer te gaan doorkruisen. (Van onze moderedactrice) PARIJS Het lijkt wel alsof vooral de jongeren in Parijs méér geneigd zijn een hoed te dragen dan in vele voorgaande jaren. Misschien omdat ze nu eenmaal alles willen wat de ou deren afschaffen, en omgekeerd. Zeker is. dat de grande dame steeds minder een hoed draagt. De pruik is een enorme concurrente van de hoedenmakers geworden. Die hoedenontwerpers hebben het moeilijk. Ieder groot modehuis heeft tegenwoordig een serie hoofddeksels bij de collectie. De mooie handge maakte hoed, die dus duur is, wordt nauwelijks meer gevraagd en de jeugd wil vlotte leuke dingen, die goedkoop zijn. Parfums Zo verdwijnen er elk seizoen be kende namen. Ditmaal misten we Rosé Valois die in de herfst haar col lectie niet kon tonen door ziekte en van wie men zegt, dat heel de zaak drijft op de parfums, die vooral in Amerika grote roem verwerven. Het populairste lijkt de collectie •£- Zomerse ijsmuts van Jacques Pinturier, die muske- tiershoeden en de strooien zeero- vershoeden als uitgangspunt nam. Ze zijn er voor mannen en vrouwen, of liever voor jonge mannen en jonge vrouwen. Ze staan vlot en flatteus. Ook Nina Ricci bracht grote hoe den van fijn stro, ontworpen door Jacques Le Brigant. Ze hebben hoge bollen en brede ronde randen en staan heel chic. Versierd paardehaar, model vai Jean Jacques Brosseau. Jean Patou toonde grote slappe luxueuse Jackie Cooganpetten. Soms was de klep afneembaar. Achteloos Jean Charles Brosseau gebruikte naast organza vooral doorzichtig paardehaar voor zijn grote hoeden, waarvan de bol met kleurige motie ven geborduurd is. Maar al die grote hoeden hebben het bezwaar, dat ze wel gedragen kunnen worden, maar nooit in een koffer gestopt of achte loos neergelegd mogen worden. Daarom waren er in vrijwel alle collecties sierlijk geplooide turbans of fantasiekapjes van foulardzijde. Pinturier toonde driehoekige sjaals, die met de lange punt voor gedragen worden en achter op het hoofd dicht geknoopt zijn. In de lange punt Is dan een ovale opening voor het ge laat gesneden. Een soort zomerse versie op de aloude ijsmuts! Britten pleiten: laat Hess vrij LONDEN In het Britse Lager huis is gisteren een ontwerpmotie in gediend, waarin wordt gepleit voor ae vrijlating van de 75-jarige Rudolf Hess, de laatste grote Duitse oorlogs misdadiger die nog gevangen zit. In de motie, ingediend door de con servatief Airey Neave, wordt het Na zisme veroordeeld, maar gesteld, dat Hess moet worden vrijgelaten, omdat hij oud en ziek is. Engeland, Amerika en Frankrijk vinden dat Hess moet worden vrijgelaten maar Rusland verzet zich hiertegen. Stand na 12 ronden: 1. Taimanow 9V>, 2. Hort 9. 3. ivkov 8 4. Kurajica 75. Weste- rinen 7 1 afgebr., 6. Kavalek 6'/t I af gebr.. 7. Donner 6' r, 8. Kuijpers 6. 9. Filip S'/« 1 afgebr.. 10/11. Benko en Bobotsow 5 1 afgebr., 12/13. Langeweg, Platonow 3l/i 1 afgebr., 14. Ree 31/». 15. Janosevic 3 1 afgebr.. 16. Cortlever 3. Meestergroep 12e ronde: Drlmer (Roem) - Sokolow (Zd.Sl) Medina (Sp) - Clar ke (Eng) afgebr., Antunac (Zd.Sl) - Maeder (W.Dld) afgebr., van Scheltlnga (Ned) - Doda (Polen) Honflt (Hong) - Sme- derevac (Zd.Sl) 1—0, Andersson (Zw) - Van Geet (Ned) 1—0, Day (Can) - Hartokh (Ned) afgebr., Piket (Ned) - Forlntos (Hong) af gebr. Stand na 12 ronden: 1. Andersson 9. 2. Honfl 73. Medina 7 1 afgebr., 4/6. Antunac. Forlntos. Hartoch 6 l afgebr., 7. Drimer 6, 8. Clarke 5'/- l afgebr.. 9/10. Doda. Van Geet 5V>. 11/12. Day. Maeder Scheltlnga 5, 15. Plket 4 1 afgebr., 16. Sokolow 4. Damesgroep 8e ronde: Cohn (W Did) - Ferrer (Sp) '/r—Tuk (Ned) - Alexandria (Rusl.) 0—1. Assenova (Buig) - vreeken (Ned) afgebr., Timmer (Ned) - Teodorescu (Roem) V»Vokralova (TsJ SI) - Heems kerk (Ned) afgebr.. Cardoso (Braz) - Ko- narkowska (Zd SI) afgebr. Uitslag 7e ronde: Alexandria (Rusl.) - Ferrer (Sp) 1—0. Stand na 8 ronden: 1. Alexanrria 7»/i, 2. Teodorescu 5, 3. Cohn 4. 4/7. Assenova, Heemskerk. Vokralova Vreeken 31 a. 8/9. Ferrer, Timmer 31/». 10. Konarkowska 3 afgebr.. 11. Tuk 3. 12. Cardoso l'lt 1 afgebr. (Van onze moderedactrice) PARIJS Voordat de week ten einde is, kan men natuurlijk niets met zekerheid zeggen, maar twee dagen shows hebben ons geleerd, dat de roklijn mis schien langzaam maar toch wel zeker zakt. Bij Balmain is duidelijk gekozen voor de rok tot of over de knie. Voor cocktailtoiletten geldt de kuitlengte en de avondjaponnen zijn lang. Voor de dag wordt veertig centi meter van de grond af de rokzoom bepaald. De rok heeft ook meer ruimte, variërend tussen gerend en even klokkend. Heel dikwijls zijn de banen schuin gesneden. De jasjes van de tailleurs hebben ook hier twee lengtes. Kort tot in de taille of iets langer tot op de heup. Die lange jasjes hebben een smal ceintuurtje waar het schootje zo'n tien centime ter onder uitkomt. De blouses worden weer in de rok gedragen en daarbij is wit favoriet. Vulling Belangen J)E Zes van de EEG hebben weer een stapje gezet op de vorig jaar op de Haagse topconferentie uit gestippelde weg. Zij hebben een potje van een miljard dollar (ruim drie en een half miljard gulden) voor een kwade dag. Elke lidstaat, die moeilijkheden met zijn munt krygt (zoals vorig jaar Frankrijk en Duitsland) kan eruit putten. Dat zo spoedig overeensteming werd bereikt komt vooral, omdat Parijs ge toond heeft, er veel belang bij te heb ben. Het belang van de één is in dit geval ook dat van de anderen, al moet wor den betreurd, dat Engeland ontbreekt. Het akkoord loopt weliswaar vooruit op de Britse toetreding tot de Euro pese gemeenschap. Maar die is nog lang geen feit. Daar komt nog bij, dat een Europese regeling op zichzelf nog onvoldoende Is en slechts tijdelijk soelaas geeft. Alleen oplossing van de monetaire problemen op wereldschaal kan wer kelijk uitkomst brengen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM Ze zijn even in ons land geweest. Op doorreis naar Engeland, waar zij vanavond in „Top of the Pops" optreden, één van de be langrijkste tienerprogramma's van de BBC: Shocking Blue. De laatste maanden zijn de vier Hagenaars in het nieuws geko men door welhaast tomeloze successen in de Verenigde Sta ten met Venus, een eigenlijk niet eens zo heel apart num mer. Maar het is eerlijke, open blues met een opvallend stemgeluid van zangeres Mariska Veres. Dal heeft aangeslagen in de grote bakermat van het miljoenensucces voor de popgroepen. Het belangrijkste mo ment moet nog komen: Mighty Joe, de twee singles van Shocking Blue nu al nummer één in ons land, moet ook omhoog in de top hon derd van Amerika. Dan is het kostje gewonnen voor Haagse Robbie van Leeuwen en zijn groep. Bijna miljonair Ze zijn misschien al bijna miljo nair. Want vele miljoenen singles die verkocht zijn, dat levert wel hei een en ander op. Die populariteit betekent inmiddels ook dat Robbie, Mariska, Klaasje van der Wal en Cor van Beek voor drie kwartier act (want show komt rr wel aan te pas) ruim vijfduizend gulden vra gen. Voor Nederland wel erg hoge bedragen. Vandaar dat er uitgeoreid heen en weer wordt getoerd in een speciale bus, van het ene land naar het andere. Door componeren Wat verlegen, maar toch drom mels goed wetende wat hij wil, wim pelt Robbie van Leeuwen (ex-Mo- tions) veel eer af. Wat we allemaal gaan doen weet ok niet zo direct. Later blijkt, dat na het populaire Engelse programma een nog popu lairder Amerikaans tv-programrnn op het lijste staat: de Dean Martin show. Shocking blue topprestatie Want natuurlijk gaat Shocking Blue (nummer één in cashbox) naar de Ver. Staten. We componeren maar gewoon door, vertelt Robbie van Leeuwen nuchter. Alle jasjes sluiten met één rij van drie knopen en hebben smalle revers. De schouderbreedte leek iets ver groot, al kan er niet gezegd worden dat er vulling is aangebracht. Al kan absoluut niet gesproken worden van de terugkeer van de ge nepen taille, de jasjes tonen toch enigszins het middel. Maar de grootste verandering in het silhouet wordt toch bepaald door de roklijn. Het Is frappant hoe snel men weer went aan die verlengde rok. De mi ni-rokjes staan er bijna al heel dwaas door. De wat oudere vrouw zal vera demen nu alle zomen weer uitgelegd mogen worden, want die korte rok was geen pretje om te dragen. Broekpak Met de broekpakken zijn de ont werpers dit seizoen niet royaal. Men fluistert dat ze wat geschrokken zijn van het succes waardoor de_ vrouw, die eenmaal aan de pantalon gewend is, geen jurken meer draagt en ze dus ook niet meer koopt en dat is wel het laatste wat een modeontwerper zich wensen kan! Philippe Venei Een aparte plaats neemt Philippe Venet in Parijs in. Zijn ster is om hoog geschoten en ditmaal waren vooral zijn mantels een succes Ze hebben geen kraag, maar de hals is aan de achterzijde opgesneden of heeft een boordje. De mantel valt recht ma*r heeft toch enige ruimte; er wordt een ceintuur over gedragen, die weliswaar met een haakje of een drukkerijsluit, maar toch een grote metalen gesp of ander orna ment heeft. Evenals bij Balmain waren er verscheidene modellen met een V-hals, die dan weer gelegenheid geeft tot het dragen van een fraaie sjaal. Soms ook wordt de V opgevuld door de hoge halslijn van de japon. De lengte van de mantel varieert van bijna tol op de kuit tot even boven de knie. In het laatste geval komt er dus een flink eind van de japon onderuit en kunnen we spre ken van driekwart of zevenachtste mantels. Tailleurs Bij de tailleurs zijn twee combina ties: kort jasjes met lange rok, of een korte rok met lang jasje. De korte jasjes zijn eigenlijk bolero's en de lange rokken klokken licht. Venet toonde nog wel broekpak ken, maar bracht als nieuwtje naast de tuniek een soort boerenkielen met glad schouderpasje en een aangerim- pelde rug. De japonnen hadden lange rechte lijven met geplisseerde rokstrook, een herinnering aan de mode uit de jaren dertig. Voor de avond heel wijde, golven de toiletten met lange wijde mouwen, die alle romantiek brachten, die men Retrault. ontwierp deze zomer schoen met brede neus en lage hak in wit leer. voor een avondfeest maar wensen kan. Forse schoenen De schoenontwerpers houden vast aan de forse leest waarbij de teen tot een bijna rechte lijn is geworden. Het voorblad van de schoenen toont veel garnering, hetzij door perfora ties, hetzij door gebruik van twee kleuren leer of door grote gespen al dan niqt voorzien van een platte strik. Ook de hak blijft breed en stevig, maar vertoont wel een neiging iets hoger te worden. Sluit de schoen met een band over de wreef, dan is die band ook al weer breed en stoer. Lakleer wordt steeds populairder, waarbij donkerblauw, liefst met wit gegarneerd, voorop gaat. Het lijkt wel of suède minder in trek is. LAGOS Nederland heeft giste ren een flinke veeg uit de (Nigcri- aansc) pan gekregen inzake zijn hou ding in het conflict Nigeria-Biafra. Een commentator van de Nigeri- aanse radio en tv zei dat Nederland, Engeland en Amerika „mooi-weer- vriendjes" zijn en dat Rusland meer steun aan Nigeria heeft gegeven dan enig ander land. De commentator had de meeste kritiek op ons land, waarvan de rege ring „het niets kan schelen" wat er in Nigeria gebeurde, zolang haar oliebelangen maar niet werden geschaad.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7