DIT JAAR MEER HUIZEN Gezonde zoon voor prinses Irene Commentaren wam na ai aim w Lonen hoger bij streekvervoer Crita) Het Kwartet Lichte vorst ik PvdA niet tevreden met toezegging ik Waarom goochelenmet bouwcijfers? Minister Schut iets extra 's5 te hoopt doen Carlos Xavier Bernardo ft iedereen mag vlaggen voor iedere baby'' Gesprek Unieleden over positie CHU Autogordels volgend jaar verp Jicht West-Duitsland en Polen gaan op 5 februari praten Een greep uit onze vakantie gidsen wr JARI Nieuwe Leidse Coeraut Woensdag 28 januari 1970 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nracteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Laat u een vreemde prijzen, en niet uw mond; een onbe kende en niet uw lippen. SALOMO ^5T - IAItlft DE BILT Een rug van hoge I luchtdruk, die gisteren over Span- je en de Britse Eilanden lag, is U het afgelopen etmaal sterk in be ll tekenis toegenomen en heeft zich daarbij enigszins in oostelijke richting verplaatst. In een groot 1 deel van West-Europa vormde 3 zich bij zwakke wind op uitge- I breide schaal mist, terwijl in op- 1 klaringsgebieden de temperatuur I tot om het vriespunt daalde. Inmiddels is een oceaanfront in 1 het zeegebied tussen Ierland en I Portugal aangekomen. Het ver- 1 plaatst zich vooral over het Ibe- I risch schiereiland naar het noord- I oosten. Op de nadering ervan zal 1 de wind in onze omgeving gelei- I delijk toenemen, waardoor de list zal verdwijnen en de kans p opklaringen toeneemt. De •ontale bewolking zal ons land e komende 24 uur waarschijnlijk inog niet bereiken. Vooruitzichten voor vrijdag: Aantal uren zon: 2 tot 7. win. temp.: omstreeks normaal. Max. temp.: omstreeks normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog et- I maal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur I 76.6 cm. (1021 millibar), stijgend. Zon en maan 29 januari zon op 8.25, onder 17.22; maan op 0.11. onder maan op 0.11, 10.25; 30 januari LK. Woningbouw (\an onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Schut van Volkshuisvesting en ruim telijke ordening „houdt er ernstig rekening mee" dat in 1970 meer dan 125.000 woningen gereed zullen komen. „Ik hoop dit jaar al iets meer te kunnen doen dan in de begroting is voor zien", deelde hij gisteren in de Eerste Kamer mee. ..ook al zou het Centraal planbureau dat niet adviseren". Daarmee kwam de minister de Eerste Kamer tegemoet, die eerder in alle toonaarden had gepleit voor meer woningen. De PvdA vroeg in een motie een bouwprogramma van 130.000 huizen. De PvdA-fractie nam geen ge noegen met de „toezegging' van de heer Schut, die door steeds meer Kamerleden als een echte toezeg ging werd beschouwd. Behalve PvdA, PPR en PSP vond alleen AR- Senator drs. Van Tuinen de motie, waarover volgende week wordt ge stemd. „sympathiek". Na het ant woord van de minister had hij er echter geen behoefte meer aan. culiere bouw door de nieuwe sub sidieregeling belangrijk is gestegen. Bijna elke fractie drong er bij mi nister Schut op aan niet meer te ..goochelen" met de woningbouw- cijfers. De hele Kamer noemde het getal van minimaal 125.000 wonin gen per jaar meer magisch dan reëel. Eigenlijk verweet niemand de minister dat hij alleen de schuldige zou zijn van de te weinig gebouwde huizen in 1969. Wel verweet men hem voortdurend optimisme. Grote vreugde in het academisch ziekenhuis te Nijmegen, waar gister avond het eerste kind van prinses Irene werd geboren. Op de foto: prins Carel Hugo drinkt op de gezondheid van zijn zooi? Carlos Xavier Bernardo. „Irritant'' Ir. Schut noemde het „irritant" telkens verwijten te horen over zijn optimistische kijk op de woning bouw. Hij zei dat het redelijk is te verwachten dat in 1970 meer dan 125.000 woningen gereed zullen ko men. Verder dacht hij dat het aantal in aanbouw te nemen woningen de eerste helft van dit jaar met spron gen omhoog zal gaan. Voordat hij eventueel aanvullende maatregelen zal nemen, wacht de heer Schut eerst het advies van het Centraal Planbureau af. Dit bureau onderzoekt de economische gevolgen van de opvoering van de woning bouw met 3.000 a 5.000 tot 135.000 a 140.000 omstreeks 1975. De minister overweegt een premie stelsel in het leven te roepen voor het sneller bouwen van tooningen. Deze premie zou aan de bouwer ten goede komen. Ook wordt bekeken welke maatregelen voor de agglo meraties kunnen worden getroffen. Particulier Hij deelde mee dat de belangstel ling voor de gesubsidieerde parti- Steenfabriek sluit APPINGEDAM De directie van e NV Veendorp's Steenfabriek in Lppingedam ziet zich genoodzaakt laar fabriek te sluiten. De betrokken werknemers in totaal 20 zullen ie komende maanden geleidelijk noeten afvloeien. JOHANNESBURG Een groep Zuidafrikaanse negerpriesters heeft een manifest gepubliceerd waarin zij om grotere zeggenschap in godsdienstige zaken in Zuid-Afrika vragen en afgeven op de manier waarop zij in de Rooms-Katholieke Kerk worden behandeld. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE 80NNEE OPGEEFT.I Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. O per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktivlteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt cnze krant veertien dagen gratis. I NIJMEGEN Prinses Irene heefl gisteravond om zeven uur liet leven geschonken aan een flinke zoon. Prins Carel Hugo van Bourbon Panna maakte ooi kwart voor acht de namen van zijn pasgeboren zoon bekend: Carlos Xavier Bernardo. Het eerste kind van prinses Irene en prins Carel Hugo weegt 3.050 gram. heeft blauwe ogen en blond haar en is vijftig centi meter lang. „Moeder en kind maken het naar omstandigheden voortreffe lijk", zo deelde een bijzonder gelukkige Carel Hugo mee. Prof. dr. J. L. Mastboom, de behandelend geneesheer, sprak in een me disch communiqué overeen voorbeeldige bevalling, die langs nor male weg is verlopen. Carlisten De carlisten in Madrid hebben en thousiast gereageerd op de geboorte van de zoon van prinses Irene. Zij betreuren het echter dat het prinsje niet in Spanje is geboren en dat het niet de Spaanse nationaliteit bezit. Tol nu toe hebben de officiële nieuwsmedia in Spanje nog geen melding gemaakt van de geboorte van prins Carlos. Prins Carel Hugo had graag gezien dat zijn zoon in Spanje was geboren. De Spaanse autoriteiten, die verschei dene malen hierover gepolst waren, wilden dit echter niet. De weigering wordt in carlistische kringen gezien als „een nieuw bewijs van het systematisch verzet" van de l'rin «I'S Irene Spaanse regering tegen het streven crWJe vit? dp carlisten. gezonde zoon Om half zeven gisteravond, werd prinses Irene van haar ka mer in het Nijmeegse Sint Rad- boudziekenhuis naar de verlos kamer overgebracht. Precies een half uur later werd het prinsje geboren. Prins Carel Hugo vertelde dal het prinsenkind over een weck of tien dagen zal worden gedoopt in het Franse Ligné, waar de va der van prins Carel Hugo woont. De juiste datum hangt af van de gezondheidstoestand van moeder en kind. Aangifte p. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart makpn naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Vrijdagmorgen om 10 uur zal de prins bij de burgerlijke stand aangifte doen van de geboorte. Hij heeft de afgelopen nacht in het Rad- boudziekenhuis doorgebracht en zal de komende dagen in de nabijheid van Nijmegen logeren. De jongste Oranjetelg Carlos X«. vier Bernardo kan geen aanspraak maken op de troon. Prinses Irene werd van het recht van troonopvol ging uitgesloten, nadat zij van het vragen om goedkeuring van haar huwelijk met prins Ca rel Hugo had afgezien. Het huwelijk werd op 29 april 19G4 in de Borghesekapel van de basiliek Santa Maria Maggiore in Rome. ingezegend door kardinaal Paolo Giobbe. Prin ses Irene wordt op 5 augustus 31 jaar en prins Carel Hugo viert op 5 april zijn veertigste verjaardag. Prins Corel Hugo dronk op telg (Van onze parlementsredaklie) DEN HAAG Van de rijksgebou- wen werd vandaag niet gevlagd we- j gens de geboorte van de zoon van prinses Irene. De staatsrechtelijke j positie van prinses Irene is zo, dat ze geen recht meer heeft op de troon, zo legde minister-president P. J. S. de Jong gisteren in de Tweede Kamer uit. „Iedereen mag vlaggen voor iedere baby", zei de premier nog, „maar op j staatsrechtelijke gronden wordt niet van de rijksgebouwen gevlagd." De heer N. Verlaan van de Boeren partij, aan wie een spoedinterpellatie over dit onderwerp was toegestaan. omdat de baby elk ogenblik geboren kon worden, had gevraagd waarom j „de kleinkinderen van onze geliefde Koningin wat het vlaggen betreft on gelijk werden behandeld. Men mag toch niet op formalistische gronden onrecht plegen." De heer Verlaan diende een motie in, maar deze werd, ondanks een be roep van het lid van de Boerenpartij op D'66. onvoldoende ondersteund en kwam niet in behandeling. In het verleden heeft D'66 wel eens een mo tie ondersteund waarmee ze het niet eens was, omdat men de discussie over het betreffende onderwerp nut- j tig vond. Maar deze waardering kreeg de Boerenpartij-motie niet. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Een groot aantal voorzitters van CH-Ka merk ringen heeft gevolg gegeven aan een uitno- diging van het comité „31 januari 1970" voor een gesprek over de situa- I tie in de CHU. De bijeenkomst, zater dagmiddag in Utrecht, zal ook wor den bijgewoond door prof. dr. J. W. van Hulst, de voorzitter van de Unie. Het comité „31 januari 1970" is be gin dit jaar „ontstaan" omdat veie Unieleden verontrust zijn over de fi nanciële en organisatorische moeilijk heden in de CHU. In eerste instantie ondertekenden achttien leden de uit nodiging. Dat aantal is inmiddels aanzienlijk uitgebreid. Met nadruk verklaart het comité dat het de bedoeling is alleen een aantal principiële en technische orga nisatorische kwesties te behandelen. Er zal niet worden gediscussieerd over personen en „richtingen". Het is de bedoeling van de organisatoren, het comité zo snel mogelijk weer op te heffen. Er zullen zaterdag drie hoofdonder werpen worden behandeld. De heer J. A. Langelaan houdt een inleiding over het financiële en organisatori sche beleid in de Unie. De heer G. K. Timmerman, student in de politiek- sociale wetenschappen aan de Am sterdamse Vrije universiteit, be spreekt de verhouding lussen de Unie en de CHJO. Tenslotte zal de heer P. Brijnen van 'Houten uit Scheveningen de toepassing van de statuten ter sprake brengen. LIET met spanning tegemoetgeziene debat in de Eerste Kamer over de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening is minder sen sationeel verlopen dan sommigen had den gehoopt. Voor de oppositiepar tijen moet het debat teleurstellend zijn geweest. Iloewel de Kamer hel er over eens was dat de woningbouw moet worden opgevoerd, zo mogelijk nog in 1970. voelen de vier regeringspartijen wei nig voor de door de PvdA ingediende motie. En dat was juist. De vier steunden de minister, niet omdat ze „loyaal" wil den zijn, maar omdat de motie in fei te onjuist was. Ze vroeg een opvoe ring van de bouw met 5000 woningen, die dan nog dit jaar voltooid zouden moeten zijn. Dat maakt men op uit de motie ais men die op het eerste gezicht leest. De PvdA bedoelt natuurlijk dat dit jaar nog moet worden begonnen met de bouw van 5000 woningen; klaar komen kunnen ze dit jaar dan niet meer. Maar dan moet diezelfde PvdA de spraakverwarring (een van hun ver wijten aan minister Schut) nog niet groter maken door over voltooide wo ningen te spreken. Minister Schut zelf voelt veel voor opvoering van de woningbouw. Dat liet hy duidelijk doorschemeren. Maar hij kan onmogelijk toezeggen, dat die 5000 er dit jaar nog zullen komen zonder daarvoor de toestemming te hebben van het hele kabinet. Want hij zou dan de hulp van minis ter Witteveen nodig hebben, en het is wel zeker dat die geen cent wil en kan missen. De Kamer begreep dat. en vandaar haar milde houding. Dat zal bij de interpellatie in de Tweede Kamer mo gelijk anders lopen. Het socialistische Kamerlid Van den Doel staat dan al te trappelen van ongeduld om het hoofd van de minister te eisen. De regeringspartijen in de Tweede Kamer doen er goed aan zich niet Ie laten meeslepen door opgelaaide emo ties. Nakaarten |_JET nakaarten in de Tweede Ka mer over de ministerscrisis heeft de opmerking van minister-pre sident De Jong opgeleverd, dat de positie van het kabinet is versterkt. Ook was daar de constatering van de heer Van Mierlo van D'66, dat de fraktieleiders van de CHU en ARP het hadden gewonnen: hun kandidaat Xelissen was benoemd tot minister van economische zaken en niet de man van het kabinet, de heer Grap- përhaus. In de sociaal-ecenomische driehoek van het kabinet zou de invloed van minister Witteveen te groot worden wanneer zijn staatssecretaris minister van economische zaken was gewor den. Dan moet het bezwaar van CHU en ARP tegen dr. Grapperhaus zijn geweest. Maar de heren Mellema en Biesheu vel konden, gezien de bestaande ver houding tussen regeringspartijen en kabinet, het wantrouwen tegen een te sterke liberale invloed niet beves tigen. En de minister-president be riep zich op het goede gebruik, dat de discussies in het kabinet geheim zijn. Zo verdween een deel van liet Ka merdebat in de mist. Trouwens, mi nister Nelissen was zelf niet aanwe zig. zodat de meeste opmerkingen in de Kamer over het economische be leid onbeantwoord bleven. Het nakaarten over de ministerscrisis liet gisteren dus een onbevredigende indruk achter. Dat was iammer. Want er werd veel aangeroerd. Grootmoeder Juliana de zesde UTRECHT De elfduizend werk nemers in het autobusvervoer in de provincie krijgen met ingang van 1 maart een loonsverhoging van 7,3 procent plus een extra loonsverhoging van ƒ28 per maand als voorschot op het loonstructuurrapport. Dit rapport wordt over enkele maanden verwacht. De nieuwe CAO betekent de ge lijkstelling van werknemers in het streek- en stedelijk vervoer (behalve Amsterdam. Het streven naar deze gelijkheid is jarenlang een twistpunt geweest en leidde vorig jaar tot sta kingen in Friesland. De arbeidstijd in het streekvervoer zal dit jaar tot 42 uur per week (thans 433/« uur) worden verkort. De vakantie wordt met een dag uitge breid. BONN West-Duitsland en Polen zullen op 5 februari in Warschau voor het eerst sinds de Tweede Wereldoor log politieke besprekingen beginnen. (Van onze verkeersredaeteur) DEN' HAAG Per 1 januari 1971 zullen iu Nederland allo auto's, zowel de nieuwe ais de oude. voorzien moe ten zijn van autogordels op de twee voorste zitplaatsen. Het gebruik van de gordels wordt niet verplicht. Voor de gordels wordt binnen af zienbare tijd een internationaal keu ringsreglement van kracht. Een voor afgaande keuring wordt wenselijk geacht. De bevestigingspunten zullen moe ten voldoen aan de nu al geldende internationale eisen. Ze moeten door de fabriek zijn aangebracht. Volgens en enquête van de RAI is MALLORCA 8-15-22 dg. (vliegre;s appart.) v.a. 2M.- GARDAMEER 10-15-22 dg. (vliegreis hotel) v.a 319.- per touringcar TIROL 10-13-14 dg. (touringcar hotel) v.a. 225,- de vakantiegids ligt voor u klaar. DE MAGNEETn.v het meest complete .reisbureau Stadhuisplein 3. tel. 01710- f32472. Alphen a/d Rijn. van aal 7. lel CI720-3658'4909 dit zonder uitzondering bij de nieu we auto's het geval. Slechts een betrekkelijk klein deel van de tweedehands auto's zal niet aan deze eisen kunnen voldoen. Hun aantal is te gering om daarvoor een uitzondering te maken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1