|B. en W. Katwijk zoeken bevredigende oplossing Turk zette ook tolk voor aap jouw woningen ligt nog steeds stil Besturenbond Noordwijk over actuele problemen Efl BOUWBEDRIJF GING FAILLIET T. en D. organiseert simultaantornooi in Stadsgehoorzaal SUBSIDIE 40.000.- VOOR VIERING 5 MEI Bloemen op straat zijn te duur voor Lisser VVV Prinses Irene en baby maken het uitstekend A. Goedbloed nam afscheid van gemeente Sassenheim KritiekKVP op Schut Bouw sporthal Warmond moet niet worden gestagneerd Hasjiesj gehaald; hasjiesj verdeeld; hasjiesj verkocht; hasjiesj vervoerd Rl 197 e Got (eta r vi Trat. isaki Panai weg Sewaj lioo, I wegni erm Harbu (de Fora el (dokki LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 JANUARI 1970 a LorxT KATWIJK „Het kwam ook voor ons tegen het einde van het vorige «koori ar als een volkomen verrassing, dat het Exploitatie-, Bouw- en Aan- ''Jemingsbedrijf H. G. Hendriks N.V. in financiële moeilijkheden ver- .voidwrde. Omtrent de oorzaak van de moeilijkheden hebben ons wel muruchten bereikt, maar wij zijn daarover niet zodanig geïnformeerd, at wij hel verantwoord achten daarvan op deze plaats melding te a aken", aldus b. en w. in antwoord op vragen van raadsleden. Zoals i ekend bouwt het aannemingsbedrijf een complex van 58 woningen in atwijk. Het werk werd evenwel stilgelegd, omdat de N.V. niet meer in de financiële plichten kon voldoen. Gedurende de eerste week van werkloosheid heeft het perso- rjiel een uitkering ontvangen uit daarvoor ingesteld speciaal hoo inds. Daarna viel het onder de irmale wachtgeldregeling. Inmiddels bleek het mogelijk de 1 eschoolde arbeidskrachten zonder iel moeite te herplaatsen, zo zeg- ;n b. en w. De tewerkstelling van ongeschoolde personeelsleden es Goede positie De Danaïden LEIDEN De standen in de NKB-microcompetitie zien er na de het afgelopen weekend gespeelde edstrijden als volgt uit: hoofdklas Blauw Wit 1118, Ons Eibernest n*f—14, LUTO 11—14, Die Haghe 11— 1, Danaïden 12—11, Rohda 10—10, et Zuiden 10—8, PSV 10—7, Asko 3; overgangsklas: Regenboog 9 Vicus Orientis 911, Spangen 9 r Ready 99, Trekvogels 98, For ma 108, De Algemene 97, DCK 5; eerste klas A: Fluks 814, Ons uis 810, Phoenix 810, KNS 88, SV 76, Kwiek 95, Rozenburg eerste klas B: Pams 917, Sper- 812, Zuiderkwartier 810, uick Boys 9—7, ODO 9—6, OSCR —3, Tjoba 82; tweede Idas A: Irescendo 916, Olympiaan 912, 'leijden 811, Dubbel Zes 87, 85, Zwervers 74, Hoogvliet i; derde klas B: Ten Donck 712, Ready 812, Schiedam 78, loorderkwartier 85, Hou Stand W-G, Vlaardingen 62. LEIDEN Voor de tiende maal rganiseert Vroom Dreesmann schaaksimultaan-toumee door iederland van grootmeesters en leesters, die aan het Hoogoven- ornooi deelnemen. Ook Leiden is it jaar weer in het pfogramma op enomen. De simultaanséance wordt ehouden op maandag 16 februari s. in de Stadsgehoorzaal en begint m half acht 's avonds. Als simultaanspelers komen naar e Sleutelstad de Deense grootmees- er Bent Larsen, onze bekende Ne- lerlandse grootmeester Jan Hein )onner en de meesters Hans Ree, ampioen van Nederland, Coen Zui- ema en de jonge, veelbelovende lob Hartoch. Met deze schakers kinnen de liefhebbers uit Leiden n omgeving aan 170 borden him rachten meten. De grootmeesters lemen ieder veertig tegenstanders 'oor hun rekening en de meesters lertig. Wie aan dit schaakevenement wil needoen kan zich opgeven bij froom Dreesmann in Leiden (Af- leling Inlichtingen) of bij de wed- trijdleider van de Leidse Schaak- ond, drs. W. de Haas, Sterrewacht te Leiden. In verband met het be- chikbare aantal plaatsen wordt een poedige aanmelding op prijs gesteld. Deelnemers aan de séance betalen 1 voor hun inschrijving, welk be- bag ten goede komt van de gehan- licapte schakers. Vorig jaar kon uit ie opbrengst van deze bijdrage de litgave van een brailletijdschrift 'an de Nederlandse Blindenschaak- >ond worden gefinancierd en een iraille-uitgave van het Teleac-cur- usboek gesubsidieerd. Degenen, die als toeschouwers de chaaksimultaan-séance willen bij tonen. hebben gratis toegang tot Ie Stadsgehoorzaal. Nieuwe voorzitster voor Valkenburgse bejaarden VALKENBURG Maandag werd i het Dorpshuis een bejaaiden- niddag gehouden. Een van de be- aarden. de heer J. van der Zwart 'edankte alle leden voor de gezel- 'ge middagen en vooral hen die 'Itijd hebben klaargestaan om met 'un auto bejaarden op te halen en veer weg te brengen. De nieuwe 'residente, mevrouw Van 't Wout, verd welkom geheten en mevrouw "an Kesteren werd bedankt voor de voortreffelijke manier waarop !ij de vorige vergaderingen had ge leid. Voor deze middag waren de heer De Heus, hoofd van de chr. school en zijn vrouw uitgenodigd om dia's ;e laten zien van de Keukenhof en ^un reis naar Oostenrijk en Vene tië. De volgend*: bejaardenmiddag |al gehouden worden op maandag *3 februari. levert meer moeilijkheden op, maar b. en w. verwachten dat bij de hui dige krapte op de arbeidsmarkt ook hiervoor een oplossing zal kunnen worden gevonden. „Gezamenlijk hebben ons college en het bestuur van de woning bouwvereniging „de Brittenburg", in wier opdracht het complex van 58 woningen wordt gebouwd, een gesprek gehad op het departement van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, omtrent de vraag, op welke wijze de houw van dit com plex zou kunnen worden voltooid", aldus h. en w. Vertraging Inmiddels heeft de N.V. surséan ce van betaling gevraagd, die voor lopig is verleend en waarbij rnr. A. H. G. Blankenstein tot bewind voerder is benoemd. Ook hiermee houdt de woningbouwvereniging uiteraard regelmatig contact. De mogelijkheid bestaat nog dat de N.V. zelf het complex woningen afbouwt, aangezien nog geen fail lissement is uitgesproken. In dat geval moet wel met een aanzien lijke vertraging in de oplevering rekening worden gehouden. Mo menteel is het complex woningen voor ongeveer de helft voltooid. In ieder geval is meer uitgevoerd dan betaald. Een vergadering van kre- diteuren zal worden gehouden op 12 maart. Voordien mag de voort zetting van de werkzaamheden niet worden verwacht. Een andere mogelijkheid is dat de opdrachtgeefster de woningen door een andere aannemer laat vol tooien. Daartoe is echter ingevolge de besteksbepalingen nodig dat de N.V. eerst bij deurwaardersexploit wordt gesommeerd de werkzaam heden te hervatten onder de nodige zekerheidsstellingen. Een dergelijk exploit is inmiddels uitgebracht. B. en w. geven de voorkeur aan een oplossing die niet kostenver hogend werkt, aangezien de huur prijs van de woningen ondanks de bijdragen van het rijk, toch is af gestemd op de bouwkosten van de woningen, zodat kostenverhogingen zouden doorwerken in de huurprijs. Met de bouw van de paviljoen winkels op het Hoornesplein heeft het bouwbedrijf nog geen begin gemaakt. Het raadsbesluit tot ver koop van de grond voor deze win kels is trouwens nog niet door g.s. goedgekeurd. Het lijkt b. en w. du bieus of dit college tot die goed keuring zal overgaan. Indien dat wel het geval mocht zijn, ligt het voor de hand dat b. en w. dat besluit in geen geval zullen uitvoeren, zolang geen absolute ze kerheid bestaat, dat dit werk tot een goed eind zal worden gebracht. B. en w. achten het in het belang van het gehele winkelcentrum ter plaatse, dat ook de paviljoenwinkels zo spoedig mogelijk worden ge bouwd. Groslijst WD-Noordwijk NOORDWIJK Tijdens een druk bezochte ledenvergadering van de V.V.D., afd. Noordwijk, is de verkie zingslijst samengesteld voor de ge meenteraadsverkiezingen in Noord- wijk. De lijst ziet er als volgt uit: Th. F. J. Jansen, N. C. van Hese, mevr. M. U. van der Poll-Vermeer, C. P. Schaafsma, ir. J. Kuiperbak, mevr. G. J. J. de Wolf-Van der Berg, B. Langenegger, mevr. A. Isarin-Moo- lenaar, mr. B. Punt en G. R. van Stijn. In zijn toespraak zei de lijstaan voerder, de heer Th. F. J. Jansen, dat de gemeenteproblematiek van vandaag niet meer opgelost kan wor den met een verkiezingsprogram van gisteren, maar slechts door mensen met de visie op morgen. NOORDWIJK Het resultaat van een in opdracht van het Chr. Nat. Vakverbond gehouden enquête onder driehonderd leden heeft het ver- bondsbestuur aanleiding gegeven met kader en leden van de besturenbon den van gedachten te wisselen over positie en beleid van de christelijke vakbeweging. Gisteravond belegde de Chr. Be sturenbond Noordwijk in het Vereni- IN KATWIJK KATWIJK Donderdag om half acht vergadert de gemeenteraad van Katwijk. Onder meer zal wor den voorgesteld een lening van f 14.285 te verstrekken aan de Stichting ter bevordering van de NIJMEGEN De eerste foto van prins Carlos Xavier Bernardo, de zoon van prinses Irene (30). De fotograaf is de trotse vader prins Carel Hugo van Bourbon- Pairma (39). LISSE De VVV van Lisse is te arm om ervoor te kunnen zorgen dat de straten van het dorp zomers met bloemen worden versierd Gis teravond hield de VVV de jaarver gadering in De Nachtegaal waar dit probleem uitgebreid werd be sproken. In de mooiste tijd van het jaar, de tijd dat Keukenhof in bloei staatis er in heel Lisse geen en kele straatversiering te bekennen. De toeristen komen vanuit de bloe menpracht in Keukenhof het kale dorp in. Tot 1968 werd langs een gedeelte van de Hereweg bloem- versiering aangebracht aan de licht masten, maar ook dat moest de af gelopen Keukenhof-periode achter wege blijven. Uit het financiële jaarverslag van de VVV bleek waarom men geen bloemversierin gen aanbrengt. De heer M. de Vries vertelde, dat een bedrag van 1800 gulden niet meer te betalen was. De heer H. M. L. van Stijn wees op het feit dat in de omgeving van zijn bedrijf aan de Kanaal straat ook versieringen werden aan gebracht. Met weinig geld werden mooie resultaten bereikt. Het be stuur wierp tegen dat zelfs een- Agenda voor Lisse LISSE De afd. Lisse van de chr. ouderenbond heeft donderdag om 3 uur in de zaal van de Geref. kerk een ontspanningsmiddag. Te vens is er bestuursverkiezing. Donderdagavond om half acht is in het kerkgebouw van de Oud- Geref. Gemeente een leesdienst. Op datzelfde tijdstip houdt ds. W. Suyker een bijbellezing in het kerkgebouw aan de Tulpenstraat. Donderdagavond om 8 uur ver gadert de vereniging Theorie en Practijk in de Nachtegaal. De heer J. Timmer van het Lab. voor bloem- bollenonderzoek houdt een lezing over de groei van tulpen. De fotoclub Bollenstreek komt vrijdagavond bijeen in de filmzaal van het Bloembollenlaboratorium. De Instuif opgeheven KATWIJK Met ingang van 1970 is de jeugdsociëteit De Instuif opgeheven, in verband met gebrek aan belangstelling. Het bestuur heeft b en w verzocht om een subsidie in de kosten van het werk over de maanden september t.m. november ten bedrage van f 191.35. NOORDWIJKERHOUT Tegen over het raadhuis aan de Heren weg is „De Gemeentewoning" af gebroken. Dit verre van fraaie ge bouw, dat echter voor het vereni gingsleven van de hervormde ge meenschap vele verdiensten had, moet plaats maken voor de woning van de predikant. voudige versieringen niet meer wa ren te betalen voor VVV. Men sug gereerde dat misschien de midden stand geld bijeen kon brengen, waarop de heer L. Tibboel, voorzit ter van de middenstandsvereniging opmerkte dat men de middenstand niet overal voor moet laten op draaien. De WV, die voor 1970 met een begrotingstekort van 4000 gulden zit. kan bet ook niet klaarspelen. Ook werd nog gevraagd of het geld niet uit de „Keukenhof-pot' kan komen, maar die vraag kan alleen de gemeente beantwoorden. De heer J. van Dijk deelde mee, dat er een comité wordt gevormd om het 5 mei jubileum op waardige wijze te vieren. NIJMEGEN Het bureau pers en voorlichting van de universiteit te Nijmegen heeft bekend gemaakt dat prinses Irene en haar baby het uitstekend maken. Prinses Irene heeft het bed reeds verlaten en vólgt met blijdschap het gedrag van haar zoon. Meer accommodatie op Kativijkse camping KATWIJK B. en W. stellen de gemeenteraad voor een krediet van f122.000,beschikbaar te stellen voor de verbetering van de was- en toiletaccommodatic op het camping- terarein in Noordduinen. KATWIJK Voor de gas-, water en elektriciteitsvoorziening van 77 woningen, die worden gebouwd op e enterrein nabij de Hoorneslaan en de Parsstraat, en voor de aanleg van straatverlichting en brandkranen ter plaatse, vragen b. en w. een krediet van f 161.350, SASSENHEIM Gistermiddag namen B. en W. en het gemeente- personeel in de raadzaal afscheid van de chef algemene zaken de heer A. Goedbloed. Speciale gasten waren enkele manschappen Rijks politie, de heer Wissmann van no tariskantoor en marktmeester Van Kesteren, waarmee de heer Goed bloed vaak te maken had Burge meester Van Knobelsdorff was de eerste die de scheidende ambte naar toesprak. Hij zei dal deze vanaf november '57 met tal van zaken was bezig geweest, in de laatste tijd in het bijzonder met ruimtelijke ordening en het be stemmingsplan. Buiten de secretarie gaf hij lei ding in de korfbalsport en was hij steunpilaar van de plaatselijke ARP. Al ziet men hem node ver trekken. zijn promotie is hem van harte gegund. In Aalsmeer l: rijgt men een nieuwe medewerker op de secretarie, waarover men zich ver heugen kan. In z'n dankwoord zei de burgemeester dat de heer Goed bloed meer had gedaan dan van hem werd verwacht. Secretaris Berntzen spraK na mens het secretariepersoneel. Hij merkte op dat het afscheid van collega's bij een steeds groeiende zaak, toch gezond is. Dit brengt verjonging met zich mee. De heer Bunjes volgt de heer Goedbloed op en als waarnemend chef is de heer Hoogenboom de gelederen kernen versterken. Namens het personeel deed hij een geschenkenbon cadeau. De heer Bunjes sprak namens de collega's van afdeling algemene zaken. Hij wees op de afdeling die in de tijd van de heer Goedbloed zo was gegroeid. Erkentelijk was hy voor de goede sfeer en plezie rige verstandhouding. Steeds werd ingesprqngen waar dit nodag was. Zijn besluit naar Aalsmeer te ver trekken is weloverwogen genomen. In z'n dankwoord zei de heer Goedbloed dat zijn vertrek wel op eigen verzoek was, maar niet gaar ne werd genomen. In Sassenheim had hij altijd met plezier gewerkt en gewoond. Als ambtenaax, die werkte achter de schermen, had hij er altijd voldoening in gehad om bouwstenen aan te dragen voor het algemeen bestuur. Boeiend vond hij het om mee te mogen werken voor de gemeenschap. Tot slot dankte hij voor alle medewerking. schooltandverzorging. Dit bedrag zal worden bestemd voor de aan schaf van een verplaatsbare be- handelapparatuur. Voor de aanschaf van meubilair ten behoeve van de Caspar de Co- lignyschool wordt een krediet ge vraagd van f 14.500. Als de raad het goedkeurt, zal de concertcommissie „Pro Organo et Musica", een subsidie van f500 worden toegekend. B. en W. stellen verder voor met het oog op de voorbereiding voor de herdenking van de bevrij ding op 5 mei, een krediet van f40.000 beschikbaar te stellen ver deeld over de twee Oranjevereni gingen, resp. in Katwijk aan Zee en Katwijk aan den Rijn. Voorgesteld wordt ook een be drag van f 15.000 beschikbaar te stellen voor Biafra. Een krediet van f 12.000 wordt voorgesteld voor de aanleg van een voetpad bij het recreatiegebied „de Pan van Persijn". Voor de aanleg van gas-, water en elektriciteitsleidingen en twee brandkranen en de plaatsing van zes lichtmasten voor negentien in het saneringsgebied nabij de Rijn straat, tussen Zandsloot en de Nieuwstraat, te bouwen woningen, wordt een krediet van f 46.960. voorgesteld. Burgerlijke stand van Noordwij kerhout NOORDWIJKERHOUT Gebo- ren: Jacobus M, z v J van Dijk en E Vogelenzang; Sandra J L, dv W L J Kerkvliet en J C W van Vel- zen; Petra A A dv W L J Kerk vliet en J C W van Velzen; Mike L P J, z v J A van den Berg en M M de Haas: Sigrid E dvPA Groe- newoud en H A Bergman; Alida M, d vPQM Pennings en C A M van Engen: Patricia C T, d v C M van der Klaauw en T C Vastenhout. Ondertrouwd: C Gans, Leiden en MPT Duivenvoorden. Getrouwd: C A van der Lans en P C M H van Amersfoort; J J van Exter, Noordwijk en G J Cremer. Overleden: Johanna A J de Vries, 63 jr, echtg v G Gort; Cornells A van den Berg, 66 jr, echtg v W J M van Emmerik, Kerkstr. 91. NOORDWIJKERHOUT Nu de gemeentelijke dienst van openbare werken dezer dagen de nieuwe Catan-kolkenzuiger in gebruik neemt, is de mogelijkheid voor par ticulieren geopend om tegen een redelijke vergoeding de beerputten, kolken e.d. te laten ledigen. Zij die nen hiervoor een verzoek te richten tot de directeur van gemeentewer ken.- KATWIJK In de „vierhoek", die wordt begrensd door de Rijn straat, Nieuwsitraat, Wassenaarse- weg en de Zandsloot, zijn mogelijk heden geopend voor de bouw van een aantal eengezinswoningen met bijgebouwen. Het ligt nu in de be doeling een begin te maken met de aanleg van de weg en van de rioleringen. De kosten worden be groot op f 55.000,B. en W. stellen voor dit bedrag te voteren. DEN' HAAG De KVP-senator Kraaijvanger heeft gisteren bij het debat in de Eerste Kamer over de begroting van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening kritiek uit geoefend op het beleid van minister Schut. Hij had weinig respect voor het door de bewindsman uitgegeven persbericht van 5 januari over de realisatie van het woningbouwpro gramma. Dat was psychologisch on juist. „Het beleid van deze minister kan beter. Ik erken er zijn externe za ken die de woningbouw nadelig kunnen beïnvloeden en die de mi nister zelf weinig of niet in de hand heeft. Maar dat kon hij van tevoren weten en in het woningbouwpro gramma incalculeren. Ik ben er niet ondersteboven van dat minister Schut het schema niet heeft gehaald. De minister moet geen excuses ach teraf zoeken en niet goochelen met cijfers". WARMOND B. en w. hebben de raad laten weten niet te widlen dat er ook maar iets komt wat de bouw van een sportzaal zou kun nen stagneren. In verband hiermee hebben zy met de pachter van de- grond, waarop de sportzaal ge bouwd wordt, overleg gepleegd over verlaging van de overeengeko men schadeloosstelling van f21.514. Dit overleg heeft tot resultaat ge had dat van de Grondzaken-Vesti- gingsdienst van de LTB te Haarlem bericht is ontvangen dat er geen enkele behoefte aan bestaat opnieuw over de schadeloosstelling te onder handelen. Onderhandelingen over verlaging van de schadeloosstelling brengen volgens deze dienst onver mijdelijk met zich mee dat van de zijde van de paohter alsnog schade zal worden geclaimd voor het ver vallen van één plantjaar. De totale schadeloosstelling zou daardoor wel eens hoger kunnen zijn dan het nu overeengekomen bedrag. B. en w. zijn van mening dat het geen zin heeft de onderhandelingen voort te zetten, en geven er de voor keur aan met de paohter tot over eenstemming te komen. gingsgebouw een dergelijke vergade ring, geleid door de voorzitter, de heer C. Benschop. Deze wees in zyn openingswoord o.m. op de algemene vervlakking, die tegenwoordig valt te constateren en het volkomen ont breken van lust en liefde om zich te verdiepen in werkelijke waarden. De heer A. Hordijk leidde de dis cussie in met een toespraak, waarin hij de resultaten van de enquête uit eenzette. De enquête en het daar mee verband houdende sociologisch onderzoek is werk van enkele jaren en uitgevoerd door wetenschappelijke medewerkers van de Vrije Universi teit te Amsterdam. Het rapport is nog niet geheel gereed, maar men verwacht dat het in de loop van dit jaar zal verschijnen. De uitslag van de enquête had het CNV-bestuur in zekere mate veront rust, zei de verbondssecretaris. In de eerste plaats omdat ongeveer 65 pet van de leden niet uit overtuiging de keuze voor de chr. vakbeweging had gemaakt, maar om verschillende nevenredenen. Daardoor rees de vraag of de chr.-sociale gedachte wel zó was overgekomen, dat deze ook werkelijk een boodschap was. Later werd tijdens de discussie de enquête aangevallen, waarbij o.m. werd gewezen op de kritiek, die staatsraad Ruppert, oud-voorzitter van het C.N.V., op het onderzoek had geleverd. Men betwijfelde of deze 300 leden wel een doorsnee vormden van het verbond in zijn totaliteit. Zijn de ondervraagden niet gerecruteerd uit de ongeïnteresseerde achterban? Verbondssecretaris Hordijk meen de dat het enquêteresultaat wel als juist kon worden aanvaard en ging verder uitvoerig in op de samenwer king tussen de grote vakcentrales. Op tal van niveaus treedt men samen op om de belangen van de werknemers te behartigen. Bjj de enquête sprak 62 pet zich uit voor een fusie tussen NKV en CNV, terwijl een belangrijk deel de voorkeur gaf aan een alge hele fusie tussen de drie vakcentra les. In de ontwerp-beleidsconclusie verklaart het CNV zich voor samen werking, doch met behoud van het eigen gezicht van de christelijke vakbeweging. Fusie wijst het verbond af. Het is onze taak, aldus de heer Hordijk, het beleid van de christe lijke vakbeweging waar te maken. Daarbij komt het aan op de inbreng en de persoonlijke inzet van allen. In de gedaohtenwisseling kwam het voor en tegen van de fusiegedachte uitvoerig aan de orde. Een voorstan der wees op de grotere machtspositie van één vakcentrale en de mogelijk heden in het materiële vlak; tegen standers wezen de fusie met klem af op grond van het eigen karakter en de grondslagen van de christelijke vakbeweging. Boven materiële voor delen, zo die er al zijn, staat het be houd van geestelijke waarden. De heer Hordijk bestreed aan de hand van voorbeelden uit andere landen, dat een eenheidsvakbeweging de werknemers meer zou aanspreken. Het broodvraagstuk is maar een deel van de sociale problematiek. Het is trouwens de vraag of men niet te eenzijdig mikt op materiële wel vaartsverbetering. Daarnaast klinkt steeds meer de roep om zorg voor het welzijn. Daarom rust op het CNV de taak een duidelijk beleid uit te stip pelen, ook voor de zedelijke en gees telijke vraagstukken. Bij de discussie zette de heer Hor dijk nog uiteen waarom het CNV een eigen standpunt had ingenomen ten aanzien van de Loonwet. Ook wij hebben bezwaren tegen artikel 8, maar niet zodanig, dat wij de samen werking met de overheid opzeggen. Over een wet behoort door het par lement te worden beslist, niet door de vakcentrales. Zy kunnen trachten hun standpunt in te brengen, maar het is hun niet toegestaan op de stoel van de volksvertegenwoordiging en de overheid te gaan zitten. De heer Hordyk ontkende met nadruk dat dit standpunt door politieke overwe gingen was ingegeven. Het CNV had nee gezegd tegen het verbreken van de samenwerking met de regering, hoewel het wist, dat dit mogelijk door velen zou worden misverstaan. (V an onze rechtbankverslaggever) DEN HAAG Een jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorge bracht luidde de eis van de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen een 28-jarige Turk die deel uitmaakte van een complot van acht verdachten, waarvan zes Turken, die zich bezig hielden met verhande len van hasjiesj. De politie nam een partij met een handelswaarde van rond f 50.000 in beslag benevens een „smokkelauto". Verdachte werd aan gemerkt als de „smokkelbaas" in deze affaire. De feiten speelden zich af in de periode september-oktober van het vorig jaar. De politie kwam de smokkelhandel op het spoor, toen een Haagse gara gehouder een auto moest herstellen, waarbij hy in de Pontiac een gehei me bergplaats ontdekte, en de poli tie waarschuwde. De hasjiesj bleek gekocht te zijn in het Turkse plaatsje Gaziantep voor een bedrag van 1300 lire, doch met genoemde „zwarte markt" waarde. De verdachte, geboren in Tarsus, verblijft ongeveer vijf jaar in Neder land. Hij is gehuwd hetgeen hem niet verhinderde om nu reeds 4«/» jaar in concubinaat met een Nederlandse vrouw te leven. Desondanks hield hij vour de rechtbank koppig vol, geen Nederlands te verstaan hoewel de r>resident van de rechtbank, prof. mr. \V F. C. van Hauum vaststelde, dat verdachte zowel bij de politie als rechter-commissaris zich vrij goed in het Nederlands wist uit te drukken. Maar verdachte bleef bij zijn „niet- verstaan-poiitiek" zodat een uiterst moeizaam verhoor via de tolk, de heer Nauta, wetenschappelijk medewerker in de Turkse taal aan de Leidse uni versiteit, aanving. ZWARE TAAK „U wacht een zware atak", zo kon digde de president aan en inderdaad, het „vertolken" bracht herhaaldelijk problemen, ook doordat verdachte al lerlei aanvankelijk afgelegde beken tenissen, nu min of meei nerntp en meestal van niets wist. Toch kwam er bij stukjes en beetjes uit, dat hij in overleg met een land genoot per auto naar Turkije was ge gaan, teneinde hasjiesj te halen. „Ik ging alleen maar met vakan tie", maakte verdachte er nu van. Hij had dan wel iets bemerkt van de hasjiesj aankoop in Gaziantep en had later op een verscholen plaatsje in ie bergen meegeholpen, om het „spul" in kleinere zakjes te doen, doch verder zou hij er zich niet mee hebben ingelaten. Zo kwam hii ook tot de ontkenning, dat hij in een wo ning aan de Nieuwe Mol: f 50 een plak hasjiesj had verkocht. Uiterst vaag bleef hij ook om trent hetgeen zich afspeelde in de woning van een andere Turk aan de Prinsegracht, waar de hasjiesj in kleine zakjes zou zijn gedaan. Volgens verdachte had hij alleen maar kleine papieren zakjes ge maakt, doch bij zijn eerste verkla ringen had hij o.a. gezegd: „Ik met lepeltje hasjiesj in zakjes gedaan". De tas met negen kilo hasjiesj was ook in de Turkse Club in de omgeving van de Kalvermarkt opgeborgen ge weest, doch dat werd te gevaarlijk ge acht. Verdachte zou toen samen met een landgenoot de tas per bromfiets naar de Scheveningse duinen hebben gebracht waar deze in de omgeving van de strafgevangenis was verborgen. „Dus u hebt in elk geval ook de hasjiesj vervoerd", stelde de president van de rechtbank vast. Maar verdachte bleef het met zyn ontkentenissen de rechtbank moeilijk maken, zodat op een gegeven moment de verdediger, mr. A. F. Guepin de rechtbank om een korte schorsing van de zitting verzocht, teneinde met zijn cliënt overleg te plegen. Dat gebeurde, waarna mr. Guepin mededeelde, dat er kleine misverstanden blijken te ontstaan als gevolg ook van nuance ringen in de vertaling. „Maar hy zet ook de tolk voor aap, die ook bij de rechter-commissaris heeft vertaald", aldus de president. Verdachte had meegeholpen om de schuilplaats in de auto in te richten, en ook het verpak ken van de hasjiesj. „Dus was hij er bij betrokken", concludeerde de pre sident. „Zo ziet hij het niet, hij ziet het als een vriendendienst", gaf de tolk als indruk van verdachte weer. „Ik heb bij alles geen belang gehad", aldus verdachte. De Officier van jus titie mr. jhr. W. Chr. J. M. van der Poll constateerde, dat het hier een uitgebreide handel betreft in verdo vende middelen. Hij herinnerde eraan, dat momenteel nog bestudeerd wordt, of en in hoeverre het gebruik van hasjiesj schadelijk is voor de gezond heid, waaromtrent de mening van ge leerden verschillen. ZORGEN Spr. verklaarde zich zorgen te ma ken over dat toenemend gebruik voor al door de jeugd van het middel. Naast drank en het roken, Is er ook deze opium. Er is reeds vastgesteld, dat gebruik van marihuana en hasjies slecht is. Dit alles zon niet mogelyk zyn. indien er geen smokkelaars be stonden als deze verdachte. Het is van genoegzame bekendheid, dat juist uit Turky'e veel hasjies ons land wordt binnengesmokkeld. Het is bekend, dat met de gebruikers van hasjies nog wel enige clementie wordt gebruikt, doch er is afgespro ken. dat zulks niet zou gebeuren met betrekking tot de handelaren. Ook in Turkije worden dergelijke streng ge straft. hoewel zoals de Officier con stateerde men. daar moeilijk tot een strafvervolging komt. Aanvankelijk heeft verdachte een vlotte bekentenis afgelegd, en de Of ficier verwonderde zich er dan ook over, dat hij nu zich terugtrekt. Ge zien alle omstandigheden, kwam de Officier tot genoemde eis en onttrek king aan het verkeer van de inbedag- genomen hasjiesj en witte tas, die nu als bewenstukken voor de rechtbank op tafel stonden. TWIJFEL De verdediger zei bij de rechtbank een zekere geprikkeldheid te hebben geconstateerd met berekking tot de ontkentenissen van verdachte. Men heeft hier evenwel .te ihaken met een bepaalde mentaliteit van de Turken en mogelijk gebrek aan de juiste commu nicatie. In feite zijn het kleinigheden waar omtrent meningsverschillen bestaan. Ook pL wees op de twijfel welke be staat omtrent de schadelijke gevolgen van hasjies-gebruik en bepleitte een lichtere gevangenisstraf. De rechtbank zal 10 febr. vonnis wijzen. In de mid dagzitting stonden vervolgens nog een aantal andere verdachten in deze af faire terecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 13