Zeven landen dit najaar met eigen liedjeskamp Songfestival reddeloos j Schaatsen in Heerenveen SPEL MET 110 Klop op de ACTEURS deur is eindelijk in zicht VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN CAROLINA YES Lappie Loep in kokosnoten Kareltje Knetter en de Bos-bubbel 11 WOENSDAG 28 JANUARI 1970 fan onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM We hoeven et erg knap te zijn in 't koffie- ikkijken om te voorspellen dat tt Eurovisie Songfestival waar- ijnlijk reddeloos verloren is. gemeen wordt aangenomen, at de NOS bezig is, het laatste èstijn van het lichte lied om de Grand Prix Eurovision" in el- aar te zetten. Zeven landen, waarbij Zwit- rland als directe overloper ngeert, gaan nog dit najaar eigen t.v.-liefdesfestival op uw zetten. Deze landen zijn: Duitsland ZDF. - 'vier Scandinavische landen. Oos- nrijk en Zwitserland. Van het urovisie Songfestival hadden Zwe- Noorwegen. Denemarken. Fin- nd. Portugal en Oostenrijk zich al •uggetrokken. Voor Duitsland doet RD (eerste programma) mee. Als i DF, het tweede (onafhankelijke) rogramma. zich verenigt met de eglopers betekent dat nog niet tota- terugtrekking van de Bondsrepu- liek (die hiermee wel al enkele jaren ■eft gedreigd omdat de Duitse taal ooit een voet aan de grond krijgt), aar als Zwitserland de gelederen •rlaat is dat precies de overloper. het Eurovisie Songfestival de ekslag geeft. Er zijn immers op 't ogenblik maar 2 landen die nog meedoen, en dat is -t uiterste getal voor het laten door gaan van de kamp om de Grand Prix. Mocht Zwitserland dus aansluiting zoeken bij de nieuwe groepering, die geen grens stelt voor deelnemersaan tallen. en zich eveneens van het Eurovisie Songfestival losmaken dan is dat daarmee ten dode opgeschre- ven. De zeven landen willen hun wed strijd in oktober voor de televisie houden, onder de titel ..Show Chance I International". Het proces zou het zelfde zijn als dat voor het stervende Eurovisiesongfestival: er moeten nieuwe liedjes worden gezongen en het gaat om de aantrekkelijkheid van het liedje, niet om de presentatie. De praktijk Nu is echter allang gebleken, dat dit een heel mooie stelling is. maar de praktijk we! anders uitwijst. Natuur lijk moet het liedje bekoorlijk of hip zijn. al naar de stemming van de ju- rys. de muziek moet kwaliteiten heb ben (de woorden doen er nog het minste toe).... maar dat zo'n liedje meestal staat of valt met de presen tatie, i.e. et de vocalist(e) persoonlijk kan niemand ontkennen; Het zijn de artiesten, die brood zien in het Songfestival, omdat zij er een flinke duw omhoog in hun carrière mee kunnen veroveren, en wie zou hen dat misgunnen1 De stelling, dat niet ïh de eerste plaats het liedje maar wel de vocalist(e) wordt geko zen. is al meermalen bewezen: dik wijls zijn winnende liedjes in het niet gezonken bij andere, die niet werden bekroond en als hits de platenmaat schappijen verrukten. En zo leverde dan toch het liedje, zij het langs andere weg, goede re venuen op. Krampachtig 't Ts gek. maar niets schijnt zo moeilijk te zijn als op commando een goed festivalliedje te schrijven. Hoe dikwijls schiet er niet zomaar een liedje naar de top. terwijl jaar op jaar de collectie voor de nationale voorronden Songfestival aan de zeer magere kant is. Dan wordt er. op een enkele uitzondering na. enig maak werk uit de grond gestampt en daar mee moeten we het dan maar weer doen. 't Heeft ons jarenlang negatieve successen opgeleverd, maar dank zij Lennv Kulir en het heel goede liedje „De Troubadour" zijn we er weer een keer bovenop gekomen. Hoe het er dit jaar voorstaat moeten we afwach ten. De 11e februari zal het ons leren. En ach, als we nu weer de klachten van Helen Shepherd horen, is het misschien niet zo'n ramp als het krampachtige gedoe voor en rondom de Grand Prix Eurovision na zo'n 13. 14 'jaar weer eens ophoudt. De zonni ge grap is er allang af, 't is een kwestie van de platenbiz' geworden, in een omlijsting van ruzies en ver wijten. Dan kunnen we die perikelen toch net zo goed vaarwel zeggen: er zijn intussen zoveel liedjeswedstrijden in zoveel landen ontstaan, dat een stoere festivalganger als Ben Cramer het maar nauwelijks kan bijbenen- Hoe het zij, dit voorjaar is het Eurovisie Songfestival nog in leven en we staan er met onze neus vlak voor. Natuurlijk zullen we weer uit kijken naar de nationale finale op 11 februari en naar de Amsterdamse show op 21 maart. Daarna zien we wel weer. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM NOS-radio en -te levisie zullen enige aandacht beste den aan het Europees schaatskam- pioenschap voor dames, dat op 31 ja nuari en 1 februari a.s. in het Hee- renveense ijsstadion Thialf wordt verreden. De NOS noemt het „ruime" aan dacht. maar dat berekent, dat men zaterdag van 3.30 tot 4 uur en van 5.35 tot 6 uur (nog geen uur in totaal dus) naar samenvattingen van de 500 en 1500 meter kan kijken. De vol gende dag vertoont Passepartout schaatsbeelden tussen 2 en 3 uur en van 4.15 tot 4.55 uur, alles op Ned. 1 en alles met commentaar van Theo Koomen. Op zaterdag wordt tussen 2 en 5 uur het radioprogramma op Hilver sum III voor korte reportages onder broken en verder hoort U een en an der op dezelfde zender in NCRV's Sportshow tussen 5 en 6. Zondag is „Langs de lijn" (Hilversum 1) tussen de bedrijven door in Heerenveen Om 6 10 uur vijf minuten nabeschouwing. Kitty Courbots speelt het meisje. Bas ten Batenburg de getrouwdeman in de eenakter „Lunchpauze", die de gevierde Engelse auteur John Mortimer tien jaar geleden als eigentijds toneel schreef. Het ongelijke paar, dat al een paar afspraakjes achter de rug heeft, wil nu een lunchpauze doorbrengen op een hotelkamer. De schrijver iaat zien, om welke reden het toch tot 1 niets komen kan. j Vanavond om 9.10 uur bij de AVRO op Nederland 2. HILVERSUM Nadat wij U trouw op de hoogte hebben gehouden van alle perikeler die de KRO heeft moeten overwinnen om het plan-van-jaren: hei op televisie bren gen van „De klop op de deur" te verwezenlijken, kunnen wij U nu vertellen dat volgende week de opna men beginnen en de eerste aflevering in oktober a.s. op het scherm zal ko men. De realisatie van Ina Boudier-Bak- ker's lijvige roman in een ver- j volgspel van 15 afleveringen elk 45 j minuten durend, is minstens zo'n j groot karwei als die van „De kleine zielen". Opnieuw wordt de kijker straks geconfronteerd met een Ne derlandse familie maar nu in een tijdperk dat loopt van 1868 tot 1920. waarmee drie generaties worden overbrugd. Ook brengt „De klop" ons niet in select Den Haag, maar in historisch Amsterdam. Zoals iedereen weet. heeft Ina Boudier-Bakker er bij het schrijven van haar familieroman naar gestreefd die zoveel mogelijk te pro- jecteren tegen de achtergrond van- maatschappelijke en sociale gebeur- 1 tenissen, dit in tegenstelling tot Cou- i perus, die slechts het wisselende weer van Nederland in zijn vertelling betrok. Op de televisie zal zoveel mogelijk ook dit achtergrondgebeuren worden duidelijk gemaakt. Bewerker Jan Staal is echter uitgegaan van de ge dachte. dat Ina Boudier het gebeuren in stad en land „over het pluche ta felkleed" bekeek. Nederland I: N.O.S.: 18.45 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.51 Reclame. N.O.S.: ten. 18.20 Uitzending van D b6. ,g 55 Journ£ai STER: 19 Hilversum I 402 mVARA 18 00 Nieuws 18.11 ActualUei- 18.30 Stereo: Klinlt Klaar zonder nonsens. 19.35 Buitenlands weekover zicht. 19.45 Tango Rumba or kest met zangsolisten. 30.30 Stereo: VARA-Dansorkest en solisten. 20.55 Lokale radio, speciale uitzending van Din gen van de Dag. 21.15 Stereo: Pop-eye. 21.45 Nou, en ca- baretprogramma. 22.10 Country en Western muziek. 22.30 Nieuws. 22.38 Mededelingen 22.43 Actualiteiten. 22.55 Ste reo: Electro nische muziek (gr.). 23 20 Radio Jazz Magazi ne. 23.55—24.00 Nieuws. Hilversum II 298 m: NCRV 18 30 Nieuws. 18.41 Actualitei ten. N.O.S19.00 Het Hoogo venschaaktoernooi tn wijk aan Zee, 19.03 Openbaar Kunstbezit. 19.13 Vijftig vere nigingen voor vrouwen en meisjes?, discussie. 19 35 Geen onderdaan maar burger: uit zending over de staatkundige vorming van de Nederlander 19 50 Programma voor blinden en slechtzienden. 20.00 Stereo: Omroep Dubbelkwartet. 20.15 Stereo: Concertgebouworkest en solist. In de pauze: 21 25—21.45 Fermate - een luchtig pauzeprogramma. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementsover- zicht. 22.43 Stereo: X. een sprong in het duister: lichte grammofoonmuziek en repor tages. 23.35—24.00 Nieuws. clame. N.O.S.19.04 Scala: in- tn Kimwa formatie! programma. IKOR: 30 Nieuwa 19 30 Kenmerlc; over kerk en samenleving. STER: 19.55 Re clame. N.O.S.: 20 00 Journaal. STER: 20.15 Reclame. 20.20 Uit zending van het Gereformeerd Politiek Verbond. 20.30 Socute- ra N.O.S.: 20.35 Allotria, speelfilm. (Rijkskeuring; 18 jaar). 22.10 Eigentijds: pro gramma rond de Argentijnse componist/regisseur Mauricio Kagel. 22.440—22.45 Journaal Nederland II: N OS: 18.45 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.51 Reclame N.O.S: 18.55 Journaal. STER: 19.00 Re clame. AVRO: 19.04 Kleur: XS- tuurelland (Wildlife Island), filmreportage. 19.30 Irtfo- maandelijkse advies en infor matierubriek. STER: 19.55 Re clame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.15 Reclame. AVRO: 20.20 Jonge mensen op weg naar het Concertpodium: mu ziekprogramma. 21.10 Kleur: Lunchpauze. eenakter van John Mortimer. 21.40 Spreek uur: medische rubriek. N.O.S: 22.10 Journaal. TELEAC: 22 15-22.55 Cursus Spaans, voor beginners les 2 (herh.) Hilversum I. 402 m.: AVRO: "00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Ste reo: L»l<Jhte grammofoonmu ziek. (8.30-8.33 De Groen teman). 8.50 Morgenwij ding. 9.00 Stereo: Klankju- welen (gr). 9.35 Waterstanden. 9.40 Schoolradio. 10 00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvltamt- Slick. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 11.30 Voor de vrouw. (11,55 Beursberichten). 12.30 Sportre- vue. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio journaal. 13.30 Stereo: 't Muzi kantenuur: I. Fluit en piano: II. Pianorecital: III. Radio Blazersensemble: IV. Mono: Alt en piano. 14.30 Literaire uitzending. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Nieuws. 18 03 Stereo: De wereld van de opera: beschouwing over de operj Idomeneo van Mozart. 17.00 Kömer. voor |e tieners. 17.30 O: rondje" radio: jeugdprogram ma. 17.55 Mededelingen. NCRV: 17 45 Sportactualitelren. 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: radio competitie koren en korpsen. Hilversum III. 240 m. en FM-kanalen.: NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Muziek van toen voor luisteraars van nu. 9.30 Lichte instrumentale muziek. 10 00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). N.O.S.12.00 Nieuws. 12.03 Pop Slick. KRO 13.00 Nieuws 13.3 Actualiteiten. 13 08 Piet Romer, amusementsprogram ma. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop- en count ymuziek. (15.00 Nieuws) 16.00 Nieuws. 16.03 lu RRRrrrrr17.00 Nieuws. 17.02 Actualiteiten. 17 07—18.00 Ver- zoekplatenprogramma. TELEVISIE HORKEN Hilversum II. 298 m.: KRO: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Badlnerie: klassieke muziek (gr.). Nieuws, huisvrouw. nastlek voor de huisvrouw.) NOS.: 10.00 Wat heeft dat kind?. pedagogische lezing. 10.20 Stereo: Muziek uit de Barok. (opn.) KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken 11.55 Mededelingen. NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd pro gramma. (12.26 Mededelingen .v... -t.b.v. land- en tuinbouw; 12.30 19.55 Mededelingen en De Nieuws; 12.41 Actualiteiten: en 10 19.25 Zandmannetje: Vlekje en de walvis. 19 30 Vergroot glas op de postzegel. 19.45 Hier spreekt men Nederlands. 19.50 Zoeklicht: culturele actualitei ten .veerman. 20.00 Journaal. Doris Day-Show, afl 25. 20.50 Panorama: actualiteiten uit de gehele wereld. 21.35 Volkscon cert door het Omroep Symfo nie-orkest o.l.v. Daniël Sterne- feld. 22.10 Gastprogramma: Het vrije woord. 22.40 Nieuws. Nederland I: N O S /NOT 10.45—12.00 en 14.00—14.50 opera school-tv. 17.00 België: Nederlands progr. amusementsprogrnm- Kan en 10: 14.05—15.50 fij School-tv GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOM ROEP VANAVOND VAN 18—20 UUR Le vieux chalet. Roulez. tamboers - Chant des Suisses: Le chagrin de Madeleine; La Voor de batelière - Dedans ma chau- (9 00—9.10 Gym- mlère: Lisa: Te voicl vigne- ron; Le bon village - Ne pleu- re pas Jeannette; Tout slmple- ment: Sylvie - Marche des Ar- mourins; Colin et MarieMe; G'schichten aus dem Wiener Wald: Weln. Weib und Gesang: Mon homme: Sleepy time gal. My prayer: Tuxedos and flowers: Carioea; In the pines: Nine pound hammer: In a shanty in old Shanty town: The glory of love; I'm getting sentimental over you: 15.30 Meer over min der: mensen en dingen die minder op de voorgrond tre den. (16 «W - 18.02 Nieuws) rhythm. Minor blues; Dorail- ce: Desafinado; Beggar for the blues; Bashin"; I'm an old cowhand. In dit verhaal van Annetje en Fre- derik wordt Annetje s kindertijd overgeslagen: wij ontmoeten het paar op hun bruiloft en maken dan met een kennis met vele familieleden en bekenden die wij langzamerhand zullen zien vergrijzen. Mieke Bos speelt Annetje. Ton Kuyl is Frederik. In totaal zullen 110 acteurs en actrices in dit spektakel spel optreden, werkelijk geen kleinig heid voor regisseur Peter Holland, om de menigte van rollen bezet te krij gen! Als ouders van Annetje zien wij de altijd naar de frisse lucht van Mon nikendam terugverlangende dok tersvrouw in de persoon van Mary Smitshuyzen. haar echtgenoot is Jan Teulings. De zusters van Frederik, die hun leven lang blijven neerkijken op het argeloze Annetje, dat iedereen vriendelijk tegemoet komt en zo dik wijls teleurstellingen ondervindt, zijn Anita Menist, Elisabeth Versluvs en IJda Andrea. Andere meespelenden zijn Doré Smit, Els Bouwman, Ab Abspoel, Jan Staal. Lies de Winct, Ben Aerden, Ri ta Maréchal, Carol van Herwijnen en velen meer. Uiteraard zullen de binnenscènes, waarvoor Fokke Duelz en F.ls Salo mons het historisch interieur deden herleven worden afgewisseld met film opnamen buiten gemaakt. Een bijzonderheid is. dat elke afle vering een dramatisch hoogtepunt zal bevatten. Natuurlijk kan. ook in 15 afleveringen, het verhaal slechts glo baal worden gevolgd, maar de onder delen zullen sprekend zijn en „De Klop" zal er zeker in herkenbaar blijven. Nederland 1 NOS 7.04 uur Scala. 7.30 uur (Kerkelijke zendgemachtigden) Kenmerk. 8.35 uur Allotria, vooroorlogse Duitse amusements film. 10.10 uur Eigentijds: uitvoering „Match fur drei Spie- Ier" van Kagel. Nederland 2 AVRO 7.Ö4 uur Natuurfilm, daarna Info. 8.20 uur Muziekprogramma te geven door leerlingen van het Rotterdams Conservatorium. 9.10 uur Eenakter van John Mortimer: Lunchpauze. 9.40 uur Dokter Van Swol houdt spreekuur. Hilversum 1 VARA 7.45 uur Malando en zijn orkest, daarna dansmuziek. 9.15 uur Pop-eye, show uit Drachten. 9 45 uur Kritisch programma „Nou, en 10.55 uur Elektronische muziek. 11.20 uur Jazzmagazine. Hilversum 11 NOS 8.00 uur Omroepdubbelkwartet zingt. 8.15 uur Concertgebouworkest en de violist Herman Krebbers in werken van Flothuis, Beethoven en Dvorak. 10.45 uur Iks, actueel magazine. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAS NICOLAASNICKLEBY 'En v 88 vroeg de directeur. - 'Een middel te vinden om mijzelf j en mijn arme reismakker aan de kost te helpen,' antwoordde Nicolaas. 'Dat is de waarheid.' - 'Wat is er le Portsmouth meer te verdienen dan op een andere plaats?' - 'Er liggen veel schepen in lading, zou ik denken,' antwoordde Nicolaas, 'en ik zal proberen een plaats aan boord van een of ander schip te krijgen. Dan heb ik toch te eten en te drinken.' 'Ge zouten vlees en verse rum, erwtensoep en scheepsbeschuit,' hernam de toneeldirecteur, aan zijn pijp trekkend om hem aan te houden. - 'Daar mee kan men toch in leven blijven,' zei Nicolaas; 'ik zal er wel aan wen nen.' - 'U zult er wel aan moeten wennen, als u aan boord komt,' zei de directeur; 'maar dat zult u niet.' - 'Waarom niet?' - 'Omdat geen kapi tein of stuurman u zou willen aannemen, zolang hij een bevaren matroos' krijgen kan en daaraan is geen gebrek.' - 'Wat bedoelt u,' vroeg Nicolaas, ontsteld door deze voorspelling en de toon waarop zij werd uitgesproken. 'Niet alle mensen kunnen matroos worden? Men moet het beroep Ieren, denk ik?' Crummies knikte. 'Juist,' zei hij. 'Maar niet als men zo oud is als u, en eerst een heer is geweest.' Er volgde een poos van stilte. Nicolaas staarde treurig in het vuur. 'Valt u geen ander beroep in, dat iemand van uw voorkomen en uw be kwaamheden met gemak zou kunnen uitoefenen en dat hem eer en voor deel zou geven?' vroeg de toneeldirecteur. - 'Nee,' antwoordde Nicolaas, terwijl hij zijn hoofd schudde. - 'Wel! Dan zal ik u er een noemen,' zei Crummies, terwijl hij zijn pijp neerlegde en zijn stem uitzette. 'Het to neel!' - 'Het toneel?' riep Nicolaas bijna even luid. 'Ja, het toneel," her haalde Crummies. 'Ik zelfben bij het toneel, mijn vrouw is bij het toneel, mijn kinderen zijn bij het toneel. Ik heb eens een hond gehad, die op het toneel geboren en gestorven is, en zelfs mijn paard komt op het toneel, in 'Timur de Tartaar.' Ik zal u er op brengen, en uw vriend ook. Zeg maar ja! Ik heb iets nieuws nodig.' - 'Maar ik ben onbekend met dit vak,* zei Nicolaas, die niet wist wat hij van dit onverwachte voorstel moest den ken. 'Ik heb nooit in mijn leven komedie gespeeld, behalve toen ik nog op school was.' - 'U bent voor het toneel geboren,' hernam meneer Crummies. 'Uw houding en gang maken u bij uitnemendheid geschikt voor het hoge blijspel, uw donkere blik voor het treurspel, en uw harte lijke lach voor de klucht. Het zal u zo goed afgaan alsof u van kindsbeen afin het voetlicht hebt gestaan.' Nicolaas bedacht hoe weinig hij in zijn zak zou houden, als hij de kosten in de herberg had betaald, en aarzelde. 'U kunt ons op honderd manieren van dienst zijn,' vervolgde meneer Crummies. 'Bedenk eens, wat een mooie affiches iemand van uw opvoeding zou kunnen schrijven.' - 'Ja, mij dunkt dat ik daar wel bekwaam genoeg voor zou zijn,' zei Nicolaas. - 'Welzeker,' hernam Crummies. 'U zou zelfs stukken kunnen schrijven, stukken, die juist voor ons gezelschap ge schikt waren, stukken om het in zijn volle kracht tc doen uitkomen. Wij i terstond een nieuw blijspel hebben," zei de directeur. 'Wacht! e, expres vervaardigde decors. U moet maken dat er een dege lijke pomp en twee wastobben in voorkomen.' - 'In het stuk?' vroeg Nico laas. - 'Ja, antwoordde de toneeldirecteur. 'Ik heb ze op em verkoping goedkoop gekocht. 7.o doet men in Londen. Men schaft enige nieuwe decors en kostuums aan en laat daar een stuk bij schrijven. De meeste tonelen houden er een auteur op na.' - 'Werkelijk?' riep Nicolaas uit. - 'O ja,* zei de directeur. 'Het is een gewone zaak dat pronken op de affiches'. - Nieuwe decors, een pomp - rijk versierde wastobben! Kunt U niet wat tekenen?' - 'Dat behoort niet tot mijn talenten.' antwoordde Nicolaas. 'Dat is jammer,' zei Crummies, 'anders hadden w ij een gëote houtsnede boven de affiches kunnen zetten.' - 'Hoeveel zou ik met dat alles kunnen verdienen?' vroeg Nicolaas, toen hij een poos had nagedacht. 'Zou ik ervan kunnen leven?' - 'Van kunnen leven?' herhaalde de toneeldirec teur. 'Als een prins. Met uw eigen inkomen en dat van uw vriend, en het schrijfwerk, - zou u wel een pond in de week halen.' - 'Dat meent a toch niet?' - 'Ja zeker! En als wij wat dikwijls een volle zaal hadden, wel bijna rens zoveel.' (Wordt vervolgd) WÉTVLI££TO/G CAVZT fÉRFtcrop uErj>i.ecrpon)^. 98: „U slingert helemaal •niks op de bon!" zei de heks vinnig en ze werd bleek van kwaadheid. „U heeft zich helemaal niet met mijn zaken te be moeien. begrijpt u dat? Kareltje Knetter heeft mij van de winter uit de vos- seklem van Simon de stroper gered. Als beloning voor die goede daad mocht hij toen een wens doen. jWij heksen zijn tot die handelwijze verplicht, op 'grond van de algemene regelen en voorwaarden van de erkende heksen! Aan die regels heb ik mij precies gehouden, dus wat 1 wilt u nou eigenlijk?" „En wat voor een wens heeft Kareltje dan wel gedaan?" vroeg smidje Verholen. „Hij wilde in alle sporten even goed zijn als tien wereld kampioenen bij elkaar." antwoordde de heks. „Ik heb hem toen zijn zin gegeven, maar ik heb hem duidelijk gewaarschuwd óók. Vervulde wensen scheppen slechts nijd en afgunst, heb ik hem gezegd, maar het baasje wilde niet luisteren. Voor de rest gaat de zaak mij geen steek aan." „Maar toch zal de juffrouw hem weer met schielijke spoed hiernaartoe mott'n toover'n, nietwaar Verhool'n?" hield Eelko koppig vol. „Hij is per slot van rekening een minderjarig kind en hij mag niet zonder toestemming van ouders of voogd'n het vaderland verlaat'n. En denk toch eens aan. juffrouw, wat voor een verdriet u die goeie meneer Verhool'n allemaal bezorgt!" Maar Sybil a was niet geïmponeerd door Eelko's treffende woorden. Verdriet doen? lachte ze. „Hahaha! Dal is juist een van de dingen, waarnaar wij neksen streven!" Toen zuchte ze even en voegde er vals aan toe: „Voor mii is er anders tegenwoordig de grootste lol wel af. Vroeger konden we ten-' minste zo gemeen heksen als we maar wilden. Tegenwoordig zijn we jammer genoeg aan de regelen en voorwaarden van de vakbond gebonden. Maar van binnen zijn we verschrikkelijk vals en geniepig gebleven. Daarom hoeft u niet op mijn medewerking te rekenen inzake Kareltje Knetter. En hoepelt u dus nu maar gauw op, voordat ik u betover!" Nerveus liepen smidie Verholen en Eelko even later het huis uit, zonder iets bereikt te hebben 70. Het zwarte kereltje danste voor Lappie uit Lappie liep langzaam achter hem aan "Als hier mensen /ijn. is er ook een dorp en... is er verbinding met de beschaafde we reld... ja. dat is niet eens zo gek, ik waag hei er op..." Het kleine kereltje zocht zich kundig een weg tussen de struiken en bomen en Lappie volgde zwijgend. Jonas had een besluit genomen. Op zijn knieèn kroop hij omzichtig de hut uit en ging rechtop staan. "Vu kan ik ten minste zien, waar ik ben", dacht hij 'Misschien kan ik zo beter een ontvluchtingsplan maken..." Hij keek om zich heen en zag. behalve de zwarte mensen, die bij het vuur bezig waren, een hele serie hutten, die om de open plek gebouwd waren. "Ik zal me naar de koning begeven", be dacht Jonas, "Per slot van zake ben ik een burger van een andere staat". De zwarten keken als een man om toen Jo nas verscheen. Een van ben holde als een dolle weg. "Ach." dacht Jonas, "ze lctrtinen beter bang zijn van mij, daa ik van hen". Maar de man was niet bang van Jonas... FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 11