Duitsers Veel keren kerk plotseling de rug toe OAC kapittelt Prot. Nederland i Vooral artsen patriotten en jongeren I L2 p Medische student slecht voorbereid op taak ei Wurmbrand: Gerucht van geheime dienst Een woord voor vandaag Reden vaak politiek Of kerkbelasting? V erpleegopleiding niet meer onder Sociale Zaken Vrouw met bijl geslagen zwaar gewond EREDOCTORAAT VOOR IR. BOERMA Aankomst van Dubcek werd chaos „Brief hoogst aanvechtbaar Vaticaans blad geen vrouwelijke priesters Hervormd-Lutherse samenwerking Puzzelhoek 1' NOG MILJOEN BIAFRANEN IN NOOD Gowon gelast onderzoek naar plunderingen Ds. Germs overleden BEROEPÏNGSWERK Misselijk makende snijkoeken uit de roulatie Oost-Duitsers naar Genève joden monunu in Westerborï Weer twee zei verbrandingei in Frankrijli CH -vragen ovefe1", de kansspelen BEKERING CHROESJTSJEF JWE DINSDAG 27 JANUARI 1971 De Geest drijft Jezus naar de woestijn voor Hij in het beloofde land de mensen gaat vertellen dat God nog veel meer te geven heeft dan het aardse land. In die woestijn wordt hij tot drie maal toe verzocht. Maar het merkwaardige is dat die verzoekingen pas plaats vinden ia de periode van veertig dagen, tenminste als we het evangelie van Lucas volgen. We lezen in het vierde hoofdstuk "En Hij at niets in die dagen en toen zij voorbij waren, kreeg Hij honger." Wat moeten wij nu aan met die woorden? Christus was toch volkomen mens? Hij had toch voedsel nodig, net zo goed als ieder ander? En weer zullen we deze woorden alleen helemaal begrijpen, als we terugdenken aan Israël in de woestijn op weg naar Palestina. Want Israël at ook niets. Israël kon immers niet voldoende voedsel meenemen de woestijn in. Dat zou toch allemaal bedorven zijn. Maar Israël was ook niet in staat de woestijn te ontginnen. Daar voor ontbrak de tijd Zo lang konden ze niet op één plaats blijven. Israël zou niets te eten gehad hebben als niet God zelf Zijn volk had gevoed met hemels manna Als Lucas zegt: "En Hij at niets in die dagen", dan bedoelt hij dat Christus genoeg had aan wat God voor Hem was. Aan het eind van die periode kreeg geen uitgemergelde man honger, want aan het eind van zo'n vastentijd is ieder gevoel van honger verdwenen. Een gevo.ede man, door God gevoed, kreeg hongerx zoals ook Israël soms in de woestijn honger kreeg. Daarover morgen. Wc lezen vandaag: Genesis 21:1-21 99 (Van onze kerkredactie) BERLIJN De Evangelische Kerk in Duitsland maakt zich zor gen over de sterke toename van het aantal bedankjes voor de kerk. Met name in West-Berlyn zijn alarmerende getallen aan het licht gekomen. Vorig jaar zijn 13.500 Westberljjners uit de Evangelische Kerk ge treden. Dat is meer dan één procent van het ledenaantal. Men is vooral ongerust over de zeer sterk stijgende lijn. Vijftien jaar geleden keerden per jaar nog geen 4000 mensen de kerk de rug toe. Sinds 1958 overschreed het jaarlijks verlies de 6000. In 1967 lieten zich nog 6350 mensen afvoeren. Maar in 1968 waren dat er 9060 en in 1969 zelfs 13.500. Toch ziet Kurt Scharf, de evange lische bisschop van Berlijn de toestand niet somber in. In zijn nieuwjaarspreek ging hij in op de UTRECHT De commissie-Van Loon, ingesteld door het departement van sociale zaken en volksgezond heid, heeft voorgesteld de opleiding voor verpleegkundigen te laten res sorteren onder het ministerie van on derwijs en wetenschappen in plaats van onder dat van sociale zaken. Mejuffrouw M. P. Larsen, voorzit ter van sectie docenten van de Ka tholieke unie van verpleegkundigen, zei dit gisteren in Utrecht op een vergadering van de unie. Zij voegde hieraan toe dat de op leidingsbevoegdheden niet langer bij de ziekenhuizen zullen berusten als het voorstel wordt gerealiseerd, maar bij door het ministerie erkende scho len. De leerlingen, met een basis-oplei ding op havo-niveau, zouden „volle dig leerling" moeten zijn en geen gesalarieerde werkkrachten. Ver pleegkundigen die het diploma van deze opleiding halen, komen onmid dellijk in aanmerking voor functies in het middenkader; voor topfuncties moet daarna nog een hogere oplei ding worden gevolgd. Mejuffrouw Larsen deelde ook nog mee dat met ingang van 1 augustus hogeTe opleidingen, opleidingen voor docenten in de verpleegkunde en op leidingen voor de maatschappelijke gezondheidszorg door het ministerie zullen worden gesubsidieerd. EINDHOVEN Gistermorgen heeft de politie te Best de 26-jarige echtgenote van een leraar aan een school voor industriële vormgeving, in zorgwekkende toestand in de wo ning aangetroffen Zij was met een bijl toegetakeld. De 46-jarige leraar heeft zich in de loop van de morgen bij de politie gemeld. Hij gaf toe dat hij had gepoogd zijn vrouw van het leven te beroven. Het drama speelde zich gisternacht om vier uur af ten huize van het echtpaar aan de Heikampweg. De man was voor de derde maal ge trouwd. Zijn -jonge vrouw had hem gezegd, hem met de kinderen te zullen verlaten. WAGENINGEN De landbouwho geschool in Wageningen heeft beslo- tep ir. A. H. Boerma te benoemen tot doctor honoris causa in de landbouw wetenschappen wegens zeer uitste kende verdiensten. Ir. Boerma is di recteur van de voedsel- en landbouw organisatie van de Verenigde Naties in Rome. ANKARA De aankomst van de nieuwe Tsjechoslowaakse ambassa deur in Turkije, Alexander Dubcek, is een enorme chaos geworden door de grote aantallen fotografen en verslaggevers die de ex secretaris van de Tsjechische communistische partij omringden. Dubcek kreeg niet de gelegenheid na zijn aankomst een kopje Turkse koffie te drinken, het traditionele welkom voor buitenlandse gasten. Volgens welingelichte kringen heeft Dubcek ontslag genomen als lid van het centraal comité, zijn enig overgebleven politieke functie. Hij heeft evenwel opnieuw geweigerd zelfkritiek uit te oefenen. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Het Oeku- menisch Aktiecentrum (OAC) heeft in een bijtend commentaar gereageerd op de open brief, die Protestants Nederland aan kar dinaal Alfrink en de bisschoppen heeft geschreven. Het OAC noemt deze brief „in de huidige oecumenische context hoogst aanvechtbaar". Voor het OAC is om te beginnen het tijdstip van wat genoemd wordt ..de interventie van protestants Ne derland" merkwaardig. De brief is namelijk verschenen juist nu de ker kelijke gesprekken, die al jarenlang aan de gang zijn, in een (voorlopig) beslissend stadium zijn gekomen. Het OAC wijst op de verschijning van het hervormde synodale geschrift „Onze verhouding tot de Rooms-Ka- tholieke Kerk" en de doopakkoorden. Het kerkelijk beraad over het ge mengde huwelijk is juist afgesloten en ter goedkeuring voorgelegd aan de beleidsorganen van de kerken. Het beraad over vragen van ambt en avondmaalsviering staat op het punt te beginnen. In de komende zitting van het pastoraal concilie komen de oecumenische vragen aan de orde. Op dit ogenblik trekt Protestants Nederland aan de rem. In de voorafgaande periode, waarin bij voorbeeld de ..humanistische ten- denzen" in de Nieuwe Katechismus ook al bekend waren (het boek da teert van 1966). heeft de vereniging himmer positief of negatief geïntervenieerd (nauwkeriger ge zegd: heeft net commentaar van Pro testants Nederland de mensen van het OAC blijkbaar himmer bereikt; red.) Gesteld dat het waar zou zijn, dat binnen de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland onrustbarende humanisti sche tendenzen aan te wijzen zijn, dan meent het OAC dat „het huidige oecumenische ethos" geen verbreking van het gesprek vraagt, maar juist een versterking. Het OAC concludeert, dat de inter ventie van Protestants Nederland is ingegeven door „andere overwegin gen, dan die welke thans door de kerken in Nederland voor hun onder linge betrekkingen aanvaard zijn". Over die „humanistische tendenzen" zou ook wel het een en ander te zeg gen zijn, maar dat is volgens het OAC niet ter zake nu Protestants Nederland „andere dan oecumenische oogmerken" nastreeft. VATICAANSTAD Barsotti schrijft in blad Osservatore uitkomsten van een analyse, die het afgelopen jaar is ingesteld naar de motieven, waarom men de kerk de rug toekeert. ZUIVERING Zijn conclusie was, dat de toename van een aantal uittredingen beschouwd kon worden als „een zui vering van de kerk, die haar niet slecht bekomt". Voor het kerkelijk leven noemde hij de weinigen, die nu tot de kerk toetre den, kwalitatief veel zwaarder we gen, dan degenen, „die er waren, maar met een half hart". Scharf noemde drie categorieën met name. De kerk wordt vooral ver laten door artsen, patriotten en losgeslagen jongeren. Doordat het verhaal van zijn preek nogal onvolledig in de krant kwam, ontstond er met name in artsenkrin gen en in de Berlijnse CDU-fractie nogal wat verontwaardiging over Scharfs uitlatingen. Later lichtte hij toe, dat in 1969 I minstens 87 protestantse artsen voor de kerk bedankt hadden op een to taal van 4500. Dat is tweemaal zo hoog als de doorsnee-uittreding. Scharf had dit als voorbeeld ge noemd om te illustreren, welke bete kenis techniek en wetenschap voor hetlevensgevoel van onze tijd heb ben. Liefde tot het vaderland en opko men voor de eer van de natie noemde Scharf hoge waarden. Hij zei zelfs, dat de kerk moet opwekken om ze te handhaven. Maar patriottisme en de nationale eer mogen voor een christen hooit de laatste absolute waarden zijn. Scharf zei geschrokken te zijn, hoe vaak in de brieven, waarmee men voor de kerk bedankt, de kerk ver weten wordt, dat zij niets doet voor het „levensrecht van het Duitse volk" (lees: het opeisen van de voormalige Duitse gebieden ten oosten van de Oder-Neisse-grens). Vooral het memorandum, dat de Evangelische Kerk een aantal jaren geledep over dit onderwerp publi ceerde en waarin Polen de hand toe gestoken werd, blijkt bij veel conser vatieve Duitsers nog altijd kwaad bloed te zetten. JONGEREN Tenslotte wees de bisschop op jon geren, die in deze tijd de koers zo kwijt geraakt zijn, dat zij zuiver ne gatief tegen de establishment aanschoppen. Volgens hen is de kerk veel te conservatief en traditie-ge bonden. Men kan dus volgens Scharf be paald niet zeggen, dat „men" de kerk verlaat uit kritiek op haar politiek en sociaal engagement. In deze richting zoeken vooral de kranten van het Springer-concern het. Het omgekeer de komt evenzeer voor. In de stad Düsseldorf zijn vorig jaar 1570 mensen uit de Evangelische Kerk getreden of 0.52 procent. Niet zoveel als in Berlijn, maar toch twee maal zoveel als het-jaar daarvoor. Velen daar konden niet instemmen met het maatschappelijk engagement van de kerk of met de „bocht naar links" van vele ambtsdragers. Ook de sterke inzet voor de ontwikke lingshulp van de kerk wordt door vele bedankers afgekeurd. De landskerk van Hannover meldt 6287 uittredingen in 1968 (0.14 pro cent) tegen 4546 in 1967. In Zuid- en Zuidwest- Duitsland blijft het aantal uittredingen echter gering. In Baden is het aantal toetre dingen zelfs tweemaal zo hoog. Volgens een. totale schatting zijn in 1967 42.000 en in 1968 57.000 mensen in West-Duitsland uit de Evange lische Kerk getreden. BELASTING Merkwaardig is, dat er in de discussies bijna niet gesproken wordt over de „Kirchensteuer" (kerkbe lasting). In West-Duitsland kent men het systeem, dat de belastingdienst voor de kerken de „vaste bijdrage" van de leden int. Wie genoteerd staat in de burger lijke stand als „evangelisch" of „ka- tholisch" (en dat is 95.7 procent van alle Westduitsers), merkt elke maand, dat van zijn salaris naast de loonbe lasting een bedrag wordt ingehouden als „Kirchensteuer". dat varieert van acht tot tien procent van de loonbe lasting. Om zich hieraan te onttrekken, moet men zich officieel bij de kerk en overheid af laten boeken als lid. De rooms-katholieke bisschoppen hebben onlangs bekendgemaakt, dat zij, die geen Kirchensteuer meer betalen, ook geen recht meer hebben op de sacramenten. Een maatregel, die vrij wat kritiek heeft opgewekt. In verschillende evangelische landskerken is het streven, om het percentage van de kerkbelasting ge leidelijk omlaag te brengen. Pater Divo het Vaticaans (Van onze kerkredactie) GENÈVE Van 28 tot 30 januari komt een nieuwe gemeenschappelijke werkgroep van de Hervormde We- L 5 6 7 Invul-puzzel Vul horizontaal in: 1. platte steen, 2. man 'van adel, 3. kleur. 4. soort hert,^5. ketting zon der einde met emmers of bakken. 6. menen inbeelden, 7. zoon van Abraham. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en eindletters beide van. boven naar beneden- gelezen een zegs wijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. 1. grens, 2. preek, 3. menie, 4. ratel. 5. nuk. 6. k, 7. j. 8. wel, 9. model. 10. riool. 11. geest. 12. manie. De zegswijze luidt: Een tukje doen. Christus zelf niet wilde dat vrouwen priester werden. „Hij verkoos man nen en alleen aan hen heeft hij de voortzetting van zijn zending in de wereld toevertrouwd." Dat betekent niet, aldus het artikel, dat man en vrouw geen gelijke rech ten kunnen hebben, maar de roeping tot het priesterschap hangt af van de wil van Christus, terwijl de gelijkbe rechtiging stoelt op gelijkgeaardheid. Zelfs de kerk, aldus pater Barsotti, kan niet ingaan tegen de wil van Christus zoals deze tot uitdrukking komen in het Nieuwe Testament. De kerk is absoluut afhankelijk van die wil en als zij er ontrouw aan zou worden, zou zij ophouden te bestaan omdat zij niet ianger in Christus zou zijn. Romano, dat 1 reldbond en dè Lutherse Wereldfede ratie voor het eerst bijeen. Onderwerpen vah gesprek zijn de voortzetting van het theologisch ge sprek, de praktische gevolgen van een theologische consensus, de rol van de beide wereldbonden bij de jonge kerken en vragen van een nau were samenwerking. Vorig jaar april kwam een theolo- genontmoeting in Leuenberg tot de conclusie, dat de geschilpunten, die in het verleden scheiding maakten, hun scherpte verloren hebben en de weg naar nauwer gemeenschap open ligt. Begin april zal er in Leuenberg, Zwitserland opnieuw een theologen- gesprek zijn. Tussen de Nederlandse Hervormde Kerk en de Evangelisch-Lutherse Kerk in ons land bestaat reeds lang een consensus. ONDERWIJS MOET PRAKTISCHER (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Boerhaaves ge neeskundige vorming van studenten Iet wel: 250 jaar geleden was heel wat beter voor hun toekomstige beroepsuitoefening, dat de huidige manier waarop medisch onderwijs wordt gegeven. Er zijn radicale maatregelen nodig om onze studenten beter te kunnen voorbereiden op het toch overwegend praktische werk, dat hen wacht. Prof. dr. H. A. Tiddens zei dit gistermiddag bij het aanvaarden van zijn ambt als hoogleraar in de me thodiek van het onderwijs in de ge neeskunde aan de Utrechtse universi teit. Zijn rede had hij als titel „Boer- haave en Bartjens" meegegeven. Hij zei verder: geleidelijk beginnen we te begrijpen dat ook het medisch onderwijs een leraarsopleiding nodig heeft. Thans is het zo, dat leersitua ties slecht worden gedefinieerd, dat onze doelstellingen vaag zijn, dat de onderwijsopbouw soms met deze doelstellingen in tegenspraak is, dat de relatie tussen onderwijs en ge zondheidszorg soms niet meer valt te ontdekken. Daar kan en moet door samenwerking met onderwijsdeskun digen een uitweg voor worden gevon den. Welke mogelijkheden ziet prof. Tiddens om tot een oplossing van de ze problematiek te komen? Om te beginnen moet veel meer vaardig heidstraining in het medisch onder wijs worden opgenomen. Verder moeten klinisch onderwijs en kli nische praktijk beter op elkaar wor den afgestemd. Moderne onder wijskundige inzichten moeten in het geneeskundige onderwijs worden toe gepast en evenzo, dat, wat we tegen woordig instructietechnologie noe men. Zo kan bijvoorbeeld simulatie de vaardigheid van de toekomstige arts ontwikkelen zonder dat een beroep behoeft te worden gedaan op overbe laste clinici en patiënten. Studie teksten en -handleidingen kunnen hoorcolleges overbodig maken en tijd scheppen voor meer contact in klei nere groepen. Wil men studenten meer tot ,.doe-het-zelvers" vormen, een hou ding die in de praktijk bijzonder waardevol is, dan zijn leeropstellin- gen die beeld en geluid aan de stu dietekst toevoegen van belang. Ver der is geprogrammeerde instructie een veel doelmatiger over drachtsvorm. En de mogelijkheden van de computer voor zelfinstructie en zelfontwikkeling binnen het ge neeskundig onderwijs zijn, zo zou men haast zeggen, bijna onbeperkt. Al deze mogelijkheden vragen ech ter veel geld. Er zou een desnoods tijdelijke financieringsmoge lijkheid voor tot stand moeten ko men, aldus prof. Tiddens die de hele onderwijskundige aanpak in de ge neeskunde als een noodsituatie zou willen kenschetsen. Het samengaan van factoren als een stijgend aantal studenten en een dalende belangstelling voor een aca demische loopbaan in de medische faculteiten zal het volgens prof. Tid dens gemakkelijker maken tot spoe dige heroriëntering te komen. LAGOS Het Nigeriaanse staatshoofd, generaal Gowon, heeft een onderzoek gelast naar de juistheid van buitenlandse persberichten, als zouden mili tairen van de derde federale divisie in het voormalige Biafra hebben geplunderd en de bevol king bestolen. Volgens goedingé- lichte kringen in Lagos, zou ge neraal Gowon, die een politiek van verzoening jegens de voor malige tegenstanders voorstaat, door deze buitenlandse berichten in verlegenheid zijn gebracht. Een vertegenwoordiger van Oe- Thant in Nigeria heeft gisteren be kend gemaakt, dat het vraagstuk van ondervoeding, armoede en sterfte in het voormalige afgescheiden Nigeri aanse gebied nog vele maanden een bron van ongerustheid zal blijven. Brigade-generaal Said Oeddin Khan verklaarde dit na een zesdaagse reis door het vroegere Bi.afra. Geen moord Volgens Khan zijn er geen aanwij zingen van moord, maar zouden er wel gevallen zijn geweest van plun dering en zouden vrouwen zijn ge molesteerd. Zeker twee federale mili tairen zijn schuldig bevonden aan verkrachting en terechtgesteld. Een plunderende soldaat zou zijn neer geschoten. „Nigeriaanse officieren hebben soms op heel strenge wijze de hand gehouden aan de militaire ge dragscode", zo liet de zegsman weten. De vertegenwoordiger van de Vere nigde Naties deelde verder mee dat de stroom vluchtelingen nog toe neemt en dat naar schatting voor een miljoen mensen hulp nodig is. Het Nigeriaanse rode kruis heeft langs de wegen veldkeukens ingericht, die echter ontoereikend zijn en slecht zijn uitgerust. De landelijke directeur van de Unicef, de Deen Paul Larsen, heeft gisteren verklaard dat het grootste probleem in het vroegere Biafra, de opsporing van de duizenden zieke kinderen in de bossen, oplevert. ASSEN In de leeftijd van 61 jaar is overleden ds. W. E. P. Germs. Ds. Germs was van 1904 tot 1907 predikant van de hervormde gemeen te te Gasselte. Vervolgens was hij tot zijn emeritaat in 1945 verbonden aan de straf gestichten te Veenhuizen. Hij was ook actief op het gebied van de drankbestrijding. De crematie geschiedde vandaag in Groningen. NED. HERV. KERK Beroepen te Arnhem: C. A. Kore- vaar te Rotterdam; te Ederveen: H. A. v. Slooten te Nijkerk; te Kats en Wilhelminadorp en te Heerewaarden: kand. L. Oosthoek te Utrecht. Bedankt voor Alblasserdam (vac. E. M. Pannekoek): H. P. Swets te Lunteren. Emeritaat verleend aan D. Visser te Bergen (N.H.). GEREF. KERKEN Beroepen te Baarland (in comb. m. 's Gravenpolder): kand. Jac. Wagen makers te Sliedrecht; te Zwarte- broek: R. H. Boiten te Warns en Scharl; te Nieuw Vennep (vac. G. W. H. Peddemors): P. Popma te Zutphen; te Rijnsburg: drs. G. Hei- tink te Eist (Gld.). Bedankt voor Wormerveer: J. v. Loo te Marum (Gr.). GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Enschede-noord: drs. A. N. Hendriks te Delft. Bedankt voor Emmeloord en Creil: H. D. v. Herksen te Heemse. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Terwolde: J. v. Haa- j ren te Amersfoort. I Bedankt voor Zoetermeer: W. Suy- I ker te Lisse. Ibo-artsen Larsen bevestigde ook federale be richten, dat Ibo-artsen op hun posten terugkeren en gaf te kennen dat vier van hen weer werkzaam zijn in het ziekenhuis in Okporo, nabij Oeli, waar 900 zeer zieke kinderen zijn op genomen. President Moboetoe van Kon- go-Kinsjasa, die tijdens de oorlog in Biafra steeds de federale regering heeft gesteund, is gisteren uil Gagon in Lagos aangekomen. Hij beschul digde de imperialisten ervan de stammenstrijd in Nigeria te hebben aangewakkerd. DEN HAAG De fabrieken van .Verkade in Zaandam en van Bussink in Deventer hebben bekendgemaakt, dat een partij snijkoeken van deze fabrieken minder geschikt is voor consumptie. Het eten van deze koek veroorzaakt een gevoel van misse lijkheid, dat na ongeveer vier uur voorbij is. Het eten van deze koek heeft overigens, voor zover bekend, geen ernstige gevolgen. Bij enige keuringsdiensten in het land waren klachten binnengekomen na het eten van deze koek. Zo wer den in Amsterdam tientallen perso neelsleden van het Wilhelmina- gakthuis onwel. Een en ander is het gevolg van een fout in de samenstel ling van een bij derden betrokken grondstof. De koeken zijn te herkennen aan het codenummer 954 of 53 op de wik kel. -&MONTE CARLO Op 5 februari zullen twee nieuwe Antilliaanse post zegels uitkomen, die herdenken, dat vijf jaar geleden Trahs World Radio Bonaire werd opgericht. (Van onze kerkredactie] GENÈVE Drie verte woordigers van de Oostdi protestantse kerken komen i gen in Genève voor een ti daags officieel bezoek aan Wereldraad van Kerken. Zij zullen onder meer besprek hebben met secretaris-generaa Eugene Carson Blake en me André Appel van de Lutherse reldfederatie. Het gesprek zal vooral gaan ofggel praktische consequenties van hef dat de Oostduitse regionale ev? sche kerken zich hebben Iosl van de Evangelische Kerk in D dt land en een eigei* bond hebbeiwek sticht. De drie zijn de voorzitter vice-voorzitter van de Bond EIDl voen ;en ®dei san rach Evangelische Kerken in Oost-D)d in land, Albrecht Schönherr, wa^ a] l mend bisschop van Oost-Berlijr bisschop Gottfried Noth van Sa[ej. en synodepraeses Ingo Braecklein jtie Zij werden in december al'^2^ Genève venvacht maar liet het st, op het allerlaatst afweten. De i f daarvoor is niet bekendgemaakt. (Van een medewerker) AMSTERDAM Op maandj mei zal koningin Juliana het gedenkteken in het voormalig i Westerbork onthullen. De kunstd Ralph Prins uit Den Haag heefP gedenkteken gemaakt, dat sobi uitgevoerd omdat de joodse kei nootschappen bezwaren hadden 1 een monument. Op grijze marmeren platen tekst worden aangebracht. uitPe Klaagliederen 4 vers 18 van Jer^rot-- die deze uitsprak bij de vernietpni'g van het Joodse volk in de dageni® de profeet: „Zij belaagden ons? We elke schrede, zodat wij over jdeh pleinen niet konden gaan. Ons was nabij, onze dagen waren j vuld. Ja, ons einde was nabij"i-oor tekst zal zowel in het Hebreeuw in het Nederlands te lezen zijn. Stootblok erdui Het gedenkteken zal hoofdzal bestaan uit een stootblok aan| einde van een spoorlijn. Het van het oude stootblok was te vermolmd om het te gebruiken, een nieuw moest worden Tussen de bielzen ligt grof gril teken van de moeizaam af te 1< weg. Het stootblok in Westerbork het einde van de Boulevard Misères, waar de treinen aanki met te deporteren joden. Het v< ook het punt waar de treinen bijna 100.000 joden vertrokken de Duitse vernietigingskampen. Mr(j alle iote. i ;omii hee Ook ter iter iblic eg ooi Vrag< ;en over girrf lie 1 aar DEN HAAG Het Tw?ede kan lid Boërtieh (ARP)'Treeft dè minden van verkeer en waterstaat "gevr srt, of het niet juist zou zijn, de ver ense king van overschrijvingsopdrac ir J* op het girokantoor steeds te dat ^sid op de dag van ontvangst. Hij stelt dat dit ook bij banken ongebruikelijk is, waardoor hetff^w bliek er steeds zeker van kan wanneer een bepaalde betaling acht kan worden te hebben plaat had. i H MARSEILLE Gisteren zijn Frankrijk weer twee gevallen zelfverbranding bekend gewon Een 20-jarige kweekschoolleei et v .v.d. heeft zich in Marseille in brand stoken en is later aan zijn verwom gen bezweken. Hij had reeds tv maal eerder getracht een einde zijn leven te maken. In het Zöid-Franse Tarbeson ple erga de een vrouw van een invalide fl an zelfmoord door middel van verbef",, ding. Ook zij liet verder geen verklai gen achter betreffende het mo voor haar daad. In de afgelopen gen hebben nu al zes Fransen vuurdood gekozep, eden. egen e va ekoi etrei er hi et o| en t esc! ok i DEN HAAG HetT CH-kamei fam mr. Scholten heeft de minister er gewezen, dat veelvuldig in Neds*8™ landse dag- en weekbladen via vertenties reclame wordt gemaï voor deelneming in het buitenla aan kansspelen, dfe in Nederls verboden zijn. Hij informeert er verder naar of minister de omvang kent van 0 verschijnsel van de zgn. speelbussi "laa waarmee vanuit verschillende Neöi jjjjj landse steden reizen worden gei naar speelgelegenheden in binnen-, buitenland. Ook verlangt hij inziqj in het vervolgingsbeleid. (Van onze^ kerkredactie) PUTTEN Richard Wurmbrand gelooft niet in de verhalen ovt de bekering van Cliroesjtsjef tot het christendom. Het evangelisatienieuwsblad „Opwekking" publiceert een brief vail aan evangelist Anne van der Byl, waarin Wurmbrand het vermoeden ui' spreekt, dat het hele verhaal door dc Russische geheime dienst in omloop i gebracht als een late poging, om de afzetting van Chrocsjtsjef te rechtvaar digen. Wurmbrand schryft, dat hy de bron van de geruchten heeft trachten-, achterhalen, door overal heen te scrijven (naar zijn contacten in Oost-Europa) maar iedereen weet het alleen van pamfletten. En waar die vandaan komei is onbekend, aldus Wurmbrand. laui ikh col 1 c groo meij heb in, die voei Ove dacl W PA1 den omd

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2