WIJS LOONWET NIET AF Commentaar •ene m UR iekeiiliuis Bakker naar de West voor overleg Minister Luns is kwaad over VARA-uitzending 1 filosoof schotel IIIIHIW Het Kwartet Weinig winti BEHANDELING l\ FEBRUARI Overleg in Stichting spoedig hervatten Over Jonckheer en Statuut Protest ingediend bij voorzitter 81 Weer bomaan slagen bij Fiat Ambonnese jongens niet welkom in koffiebars ieiiwe leidse Courant Dinsdag 27 januari 1970 - 50ste jaargang ir: F. Diemer •edacteur: Dr. E. Diemer Ikantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 alles ernstig neemt, hemt de ernst niet ernstig. SIRIUS HiT WEER DE BILT De afgelopen 24 ur lag ons land in een over- flrangsgebied tussen een hoge- I rukzone boven Rusland en een ■iepe despressie bij Groenland. luchtdrukverschillen waren lein, zodat de eerder aange- oerde vochtige lucht stagneerde raarbij op uitgebreide schaal nisl ontstond. Een zwakke frontale storing reroorzaakte vooral in het zui len en oosten van het land af :n toe regen. Inmiddels begon een rug van ïoge luchtdruk boven Spanje en de Britse Eilanden langzaam in betekenistoe te nemen. Deze ijrug breidt zich nu naar het (ordoosten uit. waardoor op- laringen zullen voorkomen. )aar de winden nog zwak zullen blijven de mislkansen groot. loruitzichtcn voor donderdag: ptal uren zon: van 1 tot 5; temp.: van ongeveer nor- 1 tot 4 graden boven normaal; temp.: van ongeveer nor- tot 4 graden boven nor- baal; Kans op een droge periode van pinstens ,12 uur: 95 procent; !ans op een geheel droog etmaal "l procent. J Barometerstand: lieden 10 uur: l"6 cm (10.13 millihaar), stijgend. Zod eti maan j28 januari zon op 8.27, onder 117.20; maan op 0.00. onder 10.14; 30 januari LK. ilvrtn'p Ituolrinli o/> Svnuut Oiiiianrtiartlbuar yvhuiitllittuitl ROOLVINK Over enkele weken zul de Eerste Kamer de Loonwet van minister Roolvink behandelen. De minister heeft nu in zijn memorie van antwoord op het wetsontwerp laten weten een afwijzing van zijn voorstellen niet te zullen aanvaarden. Onder bedreiging van hetzelfde onaanvaardbaarheeft de Tweede Kamer de Loonwet op 26 september vorig jaar aangenomen. Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Prijsbeleid en groeikansen B (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Roolvink van Sociale zaken blijft op liet standpunt staan dat de Eerste Kamer zijn Loonwet moet aan vaarden. Ook voor de Senaat geldt bet „onaanvaardbaar" van de regering bij verwerping van de wet. In zijn memorie van antwoord spreekt de minister wel de hoop uit dat er wegen en middelen ge vonden zullen worden om het overleg in de Stichting van de arbeid te hervatten. Het NW en het NKV trokken zich uit het loonoverleg terug nadat de Twee de Kamer de wet onder druk van het 'onaanvaardbaar' had aan vaard. Van zijn kant schrijft de minister thans, dat hij alles wil doen wat re delijkerwijs van hem verwacht mag worden om het loonoverleg uit de im passe te halen. Hii betreurt de wei gering van het NVV en het NKV ver der aan het loonoverleg deel te ne men. Schorsen De minister heeft begrip voor die senatoren, die menen dat men tijdens de behandeling van de wet in de Tweede Kamer de beradslagingen be- NIJMEGEN Prinses Irene rond acht uur vanmorgen voor lar bevalling in het St. Rad- -25joudziekenhuis in Nijmegen ingekomen. Zij was vergezeld UI an haar echtgenoot, prins Karei nugo van Bourbon-Parma. AMSTERDAM Een aantal leden van de actiegroep „Notenkraker" hebben gisteren het bureau van het Concertgebouw een half uur bezet Het gezelschap, onder wie de heren Peter Schat, Mengelberg en Andries- sen. was het kantoor van adjunct ad ministrateur Rösner binnengegaan en eiste, dat hun een zaal voor discussie zou worden verhuurd. De heer Rösner weigerde dit. waar na de groep op de grond ging zitten. Na een half uur werden zij door de politie meegenomen. ter had kunnen schorsen. Overigens voegt minister Roolvink daaraan toe dat een schorsing geen uitweg had kunnen bieden. De staatsrechtelijke gevaren die sommige Eerste Kamerleden menen te onderkennen bij de manier van be handelen van de wet in de Eerste Kamer, ziet minister Roolvink niet. Hij is het met die leden eens, die stellen dat overheidsbemoeiing met het bedrijfsleven zoveel mogelijk moet worden vermeden. In de be paalde gevallen kan men daar echter niet onderuit. Ten overvloede schrijft de minister dal het bedrijfsleven bij de voorbereiding van de wet erkende dat het instrument van ©verbindend verklaring van arbeidsovereenkoms ten slecht kan worden gemist. De Eerste Kamer verzocht minister Roolvink eind vorig jaar opnieuw overleg te plegen met de Stichting van de arbeid. De Stichting kon daar niet op ingaan omdat hij tegelijker tijd zei niets aan de wet te willen wijzigen. Bij een informeel gesprek tussen minister Roolvink en vertegenwoor digers van de vakeentralen, heeft de minister toegezegd bij de toepassing van artikel 8 van de Loonwet be hoedzaam te werk te zullen gaan. De vakeentralen wilden dat de minister deze uitspraak op papier zou zetten. Dat weigerde hij. Politieke kringen nemen aan dat de Eerste Kamer de wet nu wel zal moeten goedkeuren. Overigens ver wacht men dat de minister de Kamer zal toezeggen met een wetswijziging te komen, zodra hij dat nodig acht. Deze toezegging moet een meerder heid in de Kamer voor de wet garan deren. (A'an onze parlementsredactie) DEN HAAG Vice-premier Bakker is vanmorgen naar de Antillen vertrokken, waar mor gen besprekingen zullen begin nen over het Koninkrijksstatuut, J DEN HAAG Minister Luns heeft in een brief aan de voor zitter van de VARA geprotes teerd tegen het feit, dat deze omroep een telefonisch commen taar van de minister maar ge deeltelijk heeft weergegeven. De VARA had de heer Luns om commentaar gevraagd op de beschul digingen, die dr. Middelkoop vrijdag via de VARA-microfoon tegen dc be windsman had geuit over het Neder landse optreden inzake Biafra. liet commentaar werd afgelopen vrijdag uitgezonden in liet programma ..Din gen van de dag". Tot 31 januari heeft u nog de tijd om uw Esso Maanrace-kaartjes met 3, 4 of 5 manen in te leveren bij uw Esso dealer of op te zenden aan Esso Nederland. En denkt u ook om de EXTRA WEDSTRIJD. Het woord ESSO nog niet compleet? Dan snel nog even 'n paar kaartjes in huis halen. Tot 10 februari kunt u namelijk de 4 kaartjes die het woord Esso vormen met het extra wedstrijdformulier inzenden. Het is uw laatste kans op een leuk opblaasbaar tijgertje of op het winnen van één van die geweldige prijzen! En die kans laat u zich toch zeker niet ontgaan. Op naar Esso! vaardbaar, dat het regeringsstand punt zeer onvolledig en derhalve on juist is. weergegeven. De VARA had nog geen gelegenheid zich over de inhoud van de brief te beraden. TURIJN. Opnieuw zijn gisteren een viertal bomaanslagen gepleegd in de Italiaanse stad Turijn om te pro testeren tegen dè prijsverhogingen in het Fiat-concern. Er werd geen schade aangericht, en De minister, zo schrijft hij in zijn I niemand werd gewond. Twee bom brief, had verwacht, dat zijn reactie het luisterende publiek zou bereiken zonder ingrijpende coupures. ..Deze verwachting is ijdel gebleken. Slechts een tweetal opmerkingen mijnerzijds werden uitgezonden, terwijl men bij de aanvang wederom de beschuldi ging van de heer Middelkoop heeft herhaald." men waren voor de Fiatfabriek ge plaatst. een derde ontplofte voor het gebouw van het dagblad ,.La Stam pa" dat ook tot de Fiatgroep behoort, j Een vierde bom explodeerde voor het j gebouw van een linkse organisatie j van nationale verenigingen der an- ti-fascistische partisanen. Aan het overleg nemen deel de premiers Petronia van de Antil len en Sedney van Suriname. Men neemt aan dal minister Bakker eerst zal spreken met de Antilliaanse premier over de benoeming van dc gevolmachtigde minister te Den Haag. dr. Jonckheer, tot gouverneur. Op de Antillen is veel verzet legen deze be noeming gerezen. Premier Petronia heeft vorige week in New York dr. Jonckheer zelfs verzocht zich terug te trekken. Deze deelde gisteren bij zijn terug keer in Nederland mee. dat hij er niet aan denkt zijn functie weer beschik baar te stellen. Hij gaat er vanuit, dal zijn benoeming een zaak is van de Koninkrijksregering en dat de Antil- liaanse regering niet het recht heeft op die beslissing af.te dingen. Maar ook de Nederlandse regering heeft dr. Jonckheer laten weten dal zy er prijs op zou stellen, als hy zich 1 terugtrok. Men heeft hem zelfs al een amhassadeurspost aangeboden. Kabinet Premier Petronia zal minister Bak- j ker in Willemstad voorhouden, dat de j komst van dr. Jonckheer naar Cura- cao de val van zijn kabinet kan bete- 1 kenen. De Nederlandse regering zou er veel voor over hebben, dit te voor komen. De formatie van het kabinet- Petronia heeft toch al zo lang ge- duurd. Op Curagao ziet men in dr. Jonck- j heer nog te veel de man die verant- 1 woordelijk zou zijn voor de ernstige I onlusten op het eiland, vorig jaar mei. Vlak voor die crisis uitbrak, werd de j vroegere premier tot. gouverneur be noemd. Met name in zijn eigen Democra tische Partij bestaan ernstige bezwa ren tegen zijn gouverneurschap. Een deel van de partij is wel bereid hem j te aanvaarden, wat een scheuring tot gevolg zal hebben. En dat zou weer lot een kabinetscrisis kunnen leiden. Voor vervolg zie pagina 5 Minister Nelissen (economische zaken) heeft gisteren zijn debuut gemaakt in Brussel. Hij nam voor het eerst als minister deel aan de besprekingen in de Euro pese ministerraad. Op de foto schudt de Westduitse minister van economische zaken. Karl Schiller, zi.in nieuwbakken colle ga (rechts) de hand. ALMELO De eigenaren van twee koffiebars in Almelo hebben besloten voortaan Ambonese jongens te' weren. Ambonese meisjes hebben wei toegang. De exploitanten van de koffiebars vinden dat er geen sprake is van discriminatie. De maatregel is geno men, zeggen zij, uit pure noodzaak vanwege de agressiviteit van deze jongeren. In beide zaken werden ver nielingen aangericht. het midden- en kleinbedryf. zo wel in detailhandel en ambacht als in land- en tuinbouw, bestaat on behagen. Op de conferentie van dc ARP. waar gisteren dc nota van deze partjj over genoemde bedrijfssectoren werd be sproken. bleek dit duidelijk. Het on behagen was niet onbekend, maar het kwam gisteren met nieuwe overtui gingskracht naar voren. Vooral twee aspecten vielen by de discussie op, namelyk de prijspolitiek en de vraag naar het meekomen van het midden- en kleinbedrijf by de technische en economische ontwikke ling. Het prijsbeleid geeft terecht veel re den tot kritiek, al moet tegelyk op gemerkt worden dat het stellen van een beter alternatief geen eenvoudige zaak is. Het prijsbeleid zal meer afgestemd moeten worden op de rentabiliteit in de bedryfen. Onmiddellijk daarbij dient echter te worden opgemerkt, dat een belangrijke taak van de overheid ook is te waken voor een te forse prijsstijging en geldontwaarding, die onze concurrentiepositie en werkge legenheid aantasten. Hel prijsbeleid zal echter meer afge stemd moeten worden op de rentabi liteit, wil men niet blijvend bedrijfs takken zoals het bakkersbedrijf on rechtvaardig behandelen. Ook de ontplooiing van het midden- en kleinbedrijf, waar altijd nog een kwart van onze bevolking werkt, zal in de komende tien jaar een redelyke kans moeten krijgen. De fiscale en kredietpolitiek zal daartoe op onder delen moeten w orden gewijzigd. Doet de overheid dit niet. dan zakt het midden- en kleinbedrijf, dat voor de opbouw van onze economische structuur onmisbaar is. na verloop van tijd in elkaar. De vermogens- en kapitaalpositie van deze bedrijfssectoren zal door over heidsmaatregelen 'gunstig moeten worden beïnvloed. By de technische en economische ontwikkeling mogen deze sectoren niet onder de wielen van de vooruitgang geraken. De politieke partijen zullen de ko mende jaren bij de verkiezingen meer concrete wensen ten aanzien van de positie van het midden- en kleinbe drijf voor de (orkomst op papier moe ten zetten. DEN HAAG Op het Nederlandse contipentale plat 70 km van Den Helder is aardgas aangebooid. Placid International Oil ltd. dat de boring heeft verricht, heeft hiervan mededeling gedaan. De gegevens moeten nog in detail bestudeerd worden en verschillende boringen zijn nog noodzakelijk, voor- dal de commerciële waarde van de ontdekking kan worden geschal. Placid heeft nog 4 boringen op het Nederlandse plat op het programma staan. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE IBONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. w eerlegd ..Daarin werd gesteld, dat ik mij niet naar Bulgarije had mogen bege ven en dat Nederland thans niets meer doet ter leniging van de nood in het voormalige Biafra." „Beide beschuldigingen heb ik weerlegd, maar uw omroep vond het blijkbaar niet nodig dit deel van mijn uiteenzetting uit te zenden. Ook mijn betoog, dat Nederland meer voor Biafra had gedaan dan de ande re landen, was weggelaten." „Het zou juist geweest zijn indien j men mij zou hebben meegedeeld, dat niet meer dan enkele minuten beschikbaar waren. Ik zou dan of het j interview hebben kunnen weigeren of een afspraak hebben kunnen ma ken over de inhoud van de uitzen ding." Minister Luns acht het niet aan- lekker eten tips Doe een laagje uien m een vuurvaste schotel. Daarop plakken gebraden gehakt, daarop weer ui, daarop aardappelpurée. Bestrooien met paneermeel en een paar klontjes boter erop. In de oven tot goudbruin korstjelsgevormd. een goed stuk vlees hoort erbij Pubficgfte v»v de Sfic**ng WxxSchfingsbureav Vlees, leeswaren en Vteesconserven fff Ik geef op als nieuwe abonnee; H wi per maand j A betaalt: per kwartaal Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet De nieuwe abonnee krijgt onze krant l^H veertien dagen gratis. K inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1