SCHENK UIT SCHADUW HOLLAND FESTIVAL Het Kwartet Keesies conditie groeiend Bols schaart zich bij vedetten De fans van Ard Schaatsen in cijfers Et ARD SCHENK Europese titel 11a twee jaar weer in Holland Gelukstelegram Sterk bezet jeugdtc Korballers naar 'n draw Hermes DSV uitgeschakeld tornooi 9 MAANDAG 26 JANUARI 1970 ts ma a sr. Hie >ndem niet bevre< ten. D eming -ederij an. *een est erd. nindei ?pen toe aral net r en 900 die loot nu h i Goe< thi Stelle ook iet vi ite scl kott erlani eist o de Duri erm v heeft er zaterdag nauwelijks reke ning meet gehouden, dat de Euro pese titel, die hij in 1966 in Deven- 1 ter veroverde, ooit een tweede maal 5 e in zijn bezit zou geraken. „Er zijn de laatste jaren zoveel jongens naar voren gekomen, die goed zijn op alle afstanden, dat ik al lang 'tevre- ^jden zou zijn geweest als ik vlak onder de top had kunnen mee- draaien", aldus de scherp analyse- rende Nederlandse kampioen. „Mensen als Claeso, 1 en Fornaess I zijn vooral sterk op de lange af- stand. Daar moet je veel trainings- arbeid voor verrichten. Men kan echt niet zeggen dat mijn voorberei- ding zo goed is geweest. De hele zomer heb ik door studie nauwe- pi|Zyks kunnen trainen. In oktober stond ik voor de keur: studeren of schaatsen en die paar maanden la- ter inhalen. Ik waagde de gok. Dat het nu zo goed is uitgevallen is een c gelukkige bijkomstigheid." Schenk compenseerde zijn gebrek aan basisconditie op het ijs. Zijn ijstraining was harder dan die van de overige leden van de kernploeg. „Leen Pfrommer heeft dit seizoen een uitgebalanceerd programma op- i gesteld. Er waren maar twee wed- 5 strijden waarop ik, voluit moest gaan: de nieuwjaarswedstrijden in - Oslo en het Nederlands kampioen- schap. Voor het overige werd het ritme niet onderbroken." In de rest van het. seizoen zal de Nederlandse kampioen dezelfde gedragslijn vol- gen, al zal hij zich nog iets meer c laan richten op de lange afstanden. l/WWWWWVWWWWWWWAAAAA/WWVWVW DEN HAAG Minister dr. M. A. M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, heeft de Europese schaatskampioen Ard Schenk in Innsbruck het volgende telegram gestuurd: Gelukgewenst met dit tweede Europese kampioenschap in uw schaatscarrière stop grandioos" mi nister Klompé. Ard Schenk in uiterste concentratie op weg naar zijn zege op de 1500 m. INNSBRUCK Noorse journalis ten, niet onbekend met het enthou* siasme van de Nederlandse schaats- supporters. toonden zich verbaasd over het grote aantal Nederlanders dat naar Innsbruck was gekomen en over het lawaai dat ze maakten. Nadat het Wilhelmus door het Ne derlandse publiek was meegezongen werd de ijsbaan bestormd. De wed- strijdoommissarissen en de aardige meisjes in nationale kostuums die de medailles hadden aangedragen wer den door het publiek dat bij de kampioen wilde komen bijna onder de voet gelopen. Schenk startte voor zijn ereronde met een krans om zijn schouders en een boeket witte bloemen in zijn ihainden. De schreeuwende supporters gingen hem, over het ijs glijdend, achterna. Het. waren er honderden. Al snel kwam hij tot staan en zag zioh omringd door een menigte die hem wilde dragen. De ereronde werd ingekort en Oostenrijkse functionarissen wisten Schenk tenslotte te bevrijden en door een uitgang onder het midden veld te laten verdwijnen. De Neder landers bleven rondlopen om de kampioen te vinden totdat ze het op gaven en de stad ingingen voor een avondje feestvieren. rdokl DEURNE Het Nederlands mi- cro-korbalteam heeft in de sporthal in de belgische plaats Deurne gelijk gespeeld tegen België met 1010. Bij de rust had Nederland een voor sprong van 64. Nederlandse ploeg had bij v voortduring een overwicht op de Belgen. Het team was technisch be ter en dat leek als zo vaak, tegen de Belgen ook nu weer goed genoeg te zijn voor een ruime overwinning. De Belgen keken steeds tegen een ichterstand op, maar kwamen door un hoge tempo en grote felheid op [e juiste momenten terug. Al in de irste minuut nam het Nederlandse ttal de leiding door aanvoerder 'Uwen, doch de Belgen sloegen niddelijk terug. Spelverdeler Tom [an Rhee had een groot aandeel in de voorsprong die Nederland gere geld nam. Na de hervatting was de Amsterdamer aanzienlijk minder op .dreef en hij moest zijn direkte tegen- stander drie doelpunten toeslaan. Wel stond Nederland vlak voor h'et einde nog met 109 voor, maar door een dekkingsfout slaagde België er alsnog in gelijk te komen. INNSBRUCK Tegen de achtergrond van besneeuwde hellingen en pittoresk wit bestoven dennebossen voerde het legioen op klompen een onbeheerste vreugdedans uit. Ard Schenk, voor de tweede maal in zijn schitterende carrière Europees kampioen hardrijden op de schaats, reed met enkele vlugge halen van zijn schaatsen uit de dichte kluwen weg. Het legioen teas losgebro ken na zoveel emoties en angsten in zo'n kort tijdsbestek te hebben doorstaan. Er moest een ontlading volgen van alle opgekropte spanningen. De enkele hoffelijke Oostenrijkse politieagenten zagen tot hun verbijste ring dat supporters over de hekken wipten, het ijs overstaken en en masse bezit namen van het middenveld voor de viering van een natio naal Hollands feest. Het Wilhelmus werd massaal meegezongen. Na twee jaar van Noorse zegepralen had Nederland de hegemonie in de schaatssport weer overgenomen. SCHIEDAM Hermes DVS mag zich na de 10 nederlaag die het op eigen terrein tegen RBC leed wel uitgeschakeld achten voor promotie naar de eerste divisie. De Schiedam mers verzuimden tegen RBC een groot veldoverwicht in doelpunten om te zetten. Dit enerzijds door pech bij scho ten op paal en lat van Gerard Flaes, Kees van Kooten en Wim Klein, en anderzijds door het missen van de meest eenvoudige kansen door Ger Bakkes en Kees van Kooten. RBC greep de overwinning in de eerste helft toen Van Nierop een inzet van een der Roozendalers dusdanig van richting veranderde dat, de overigens bepaald niet ster ke, doelman Spermon kansloos was. Jan Bols tijdens zijn magistrale race op de 5.000 meter. „Eén seconde sneller dan Fornaess" gebaart coach Leen Pfrommer. Maar wat heeft het allemaal wei nig gescheeld of de hautaine Noor se titelhouder Dag Fornaess had zijn titel geprolongeerd en daarmee de enkele Noorse supporters het besef gegeven dat hun land nog altijd de grootste macht in het schaatsen rijden is. Tot die laaiende vreugde uitbarstingen waaraan Schenk nu bijna ten prooi viel, zouden zij ech ter niet zijn gekomen. Zo populair is Dag Fornaess niet. Maar hij zou het wel verdiend hebben. Evenals de uitbundige huldiging van Schenk volkomen op zijn plaats was. Want hier streden twee grote kampioenen. Met inzet van hun uiterste krachten, gaven zij meer dan elk voor zich waarschijnlijk voor mogelijk had gehouden en werkten zij zich op de tweede dag met kop en schouder boven hun di rekte konkurrerrten. Een konkurren- tie die na de eerste dag uit niet minder dan zes man had bestaan: Fornaess plus zijn landgenoten Grönvold, Tveter en Thomassen, Schenk met Jan Bols en Kees Ver kerk en een enkele Zweed: Göran Claeson. Schenk bezette toen al de eerste plaats dank zij een rappe sprint (40.55) en een voor zijn doen zeer sterke 50Ó0 meter in 7.34.9. Dag For naess was nog niet boven de vierde positie uitgekomen. De winst op de sprint (een razendsnelle 40.13) had hij door overmoed (het rijden op een te scherp schema) en de slechte con ditie van het ijs verspeeld. Op de 1500 meter gaf de in topvorm ver kerende Ard Schenk hem een klap, die zelfs het ijzeren zelfvertrouwen van de Noor moet hebben onder graven. Op de 10 kilometer had Fornaess de waanzinnige moed, om uit de vrijwel geslagen positie zo hard te rug te vechten dat er van de vorste lijke marge van 18.6 seconden, die Ard mocht verliezen, er bij het in gaan van Fornaess' laatste ronden nog maar 1,4 seconde was overge bleven. Op het moment van de waar heid bleek de Noor teveel te hebben gegeven. Hij verloor snelheid en in plaats van het laatste verschil weg te werken werd de marge vergroot tot 1.8 seconden in het voordeel van de Nederlandse kampioen. Deze had door de gestage regel maat waarmee Fornaess in 't tweede gedeelte van zijn rit een seconde per ronde van zijn in het eerste paar gestelde tijd wegliep, alle hoop op het kampioenschap laten varen. Schenk zag dat Fornaess het laatste rechte stuk binnen de elf seconden moest afleggen hij realiseerde zich' ook dat de Noor wankelde en niet meer tot een sprint in staat was. Toen Fornaess' tijd op het scorebord verscheen en er een enorm gejuich opging, verborg hij zijn gezicht te gen de schouder van Pfrommer. De uitgebalanceerde, gerijpte, scherp analiserende sportman huilde. Hij mocht. Het duurde maar een ogen blik, toen ving hij samen met Grön vold de uitgeputte Fornaess op, die bij het uitrijden geen woorden meer kon uitbrengen. De Noorse kampioen was niet ge slaagd, maar door zijn tomeloze geldingsdrang had hij toch iets ver overd dat hem in zijn gehele car rière tot nu toe was ontgaan: de eindzege in een van de vier ritten van een groot kampioenschap. Een grandioos titelgevecht was beslist. Een wedstrijdenreeks om niet snel te vergeten, die Nederland naast enkele teleurstellingen voor de eer ste keer in de geschiedenis van de schaatssport een drievoudige zege op de 5000 meter bezorgde. En wie stond daar op de hoogste trede van het platform? Kees Ver kerk. Dezelfde Verkerk, die vijf we ken wegens ziekte geen wedstrijd had kunnen rijden en die weer zijn latent aanwezige eerzucht had ont stoken om net als bij de Olympische Winterspelen van 1964 op een af stand keihard toe te slaan. Die niet zoals gesuggereerd wordt opgebrand bleek, maar met het oog op de W.K. in Oslo in een verheugende conditie start. Nog niet voldoende maar toch- genoeg om de bij wijze van voor proefje de 5 kilometer te winnen. Dagenlang had Verkerk in vol ledige afzondering zijn concentratie opgevoerd tot een niet eerder bereik te intensiteit. Maar op de tweede dag wilden de benen niet. Een nachtje rust na de geweldige krachts-inspanning op de 5000 meter was niet genoeg geweest. Op de 1500 meter ontbrak hem de macht om krachtig toe te slaan en toen hij daarmee zyn kansen op een plaats je in de top had verspeeld reed hij een ontspannen tien kilometer tot slot. In Innsbruck bereikte Jan Bols een hoogtepunt in zijn nog vrij kor te schaatsloopbaan. Een vierde plaats in het eindklassement en twee tweede plaatsen op de vijf en tien kilometer. Leen Pfrommer was over het op treden van zijn team uiterst tevre den. Ard Schenk Europees kam pioen, Jan Bols vierde, Kees Ver kerk zevende, de debuterende Jap- pie van Dijk twaalfde en alleen Peter Nottet tegenvallende met een vijftiende plaats. INNSBRUCK Het totaalklassement van de Europese schaatskam pioenschappen, die het afgelopen weekeinde in Innsbruck zijn gehouden, luidt als volgt: Kees Verkerk valt Leen Pfrom mer uitgeput in de armen na afloop van de door hem ge wonnen 5.000 meter. ROTTERDAM Het jeugdtoer- nooi dat Feijenoord in samenwerking met de Stichting Communicatie '70 op 22, 23 en 24 mei organiseert is in- ternationaler getint dan ooit te voren. De buitenlandse ploegen die aan het toernöoi deelnemen zijn Norrkoping (Zweden), Aarhuus (Denemarken) HSV Hamburg (Duitsland), Stan daard Luik (België), New Castle United en Celtic (beide uit Enge land). De vaderlandse vertegenwoor digers zijn Feijenoord, Sparta, PSV en Go Ahead. INNSBRUCK Kees Verkerk heeft schaatsminncnd Nederland niet bij de neus genomen. De voor hoofdsholte ontsteking, enkele we ken geleden opgelopen, bleek echt. De algemene gedachte tijdens de Europese kampioenschappen, vooral in het argwanende Noorse kamp dat de man uit Puttershoek een nieu we klucht opvoerde, werd tijdens de tweede dag ontzenuwd. Toen bleek dat Verkerk in zijn rit op de 5000 meter tot op de bodem van zijn re serves was gegaan. Toen ook bleek dat Verkerk na zijn ziekte qua vorm groeiende is. Een verheugend ver schijnsel met de wereldkampioen schappen in Oslo voor de boeg. Toen bleek ten slotte oOk dat Verkerk niet opgebrand is. Op de tweede dag bleek welis waar dat Verkcrks vorm nog niet voldoende was om met een Euro pese titel gehonoreerd te worden. Maar Oslo duurt nog even. 500 m 5000 m 1500 m 10.000 m Totaal 1. Schenk 40.55 7.34.9 2.04.8 15.59.7 175.625 2. Fornaess 40.13 7.43.4 2.06.3 15.42.9 175.715 3. Claeson 40.73 7.37.6 2.06.0 15.55.5 176.265 4. Bols 41.36 7.34.2 2.07.3 15.46.6 176.543 5. Thomassen 40.64 7.37.4 2.06.6 16.03.4 176.755 6. Grönvold 40.31 7.37.9 2.06.6 16.13.1 176.955 7. Verkerk 41.68 7.32.9 2.08.2 15.59.1 177.658 8. Tveter 41.03 7.37.9 2.064 16.17.8 177.843 9. Koskinen 41.45 7.53.8 2.08.3 15.59.9 179.492 10. Guttormsen 42.67 7.43.0 2.07.8 16.00.9 179.815 11. Sandler 42.53 7.46.6 2.08.7 16.00.7 '.80.125 12. Van Dijk 42.95 7.42.5 2.09.5 16.06.7 180.702 13. Zimmermann 42.33 7.48.5 2.10.7 16.11.1 181.302 14. Joemasjev 41.97 7.50.6 2.10.2 16.31.8 182.030 15. Nottet 42.23 7.48.9 2.10.8 16.27.1 182.042 16. Hietala 43.20 8.03.0 2.11.8 16.37.6 185.313 Vreugde op het ereschavot na afloop van de 5.000 meter. Kees Verkerk, die de afstand won, wordt geflankeerd door louter landgenoten. Jan Bols greep het zilver en het brons was voor Ard Schenk. Dagblad dat u omzet geeft van een provincietelt meer gezinnen dan sommige provincies. Praktisch geen doublures met andere dagbladen derotterdammer- dordts dagblad - nieuwe leidse courant - nieuwe haagse courant R dam.W.de Wlthttr. 25 tel.115568 telex 21431 Kantoren te Den Haag- Leiden - Dordrecht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9