sseOnderzoek naar explosie de" munitiewagen in Eilat Informatie op tv over Biafra te emotioneel krant van formaat tig Israëli's ontkennen sabotage "Militair reed met auto boom reet, tgei tegen D. Houwaart voorzitter chr. journalisten VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN rei -tv CAROLINA YES Lappie Loep in kokosnoten Kareltje Knetter en de Bos-bubbel M 197 O*" MAANDAG 26 JANUARI 1970 iatig ot lagstuk 1 belang uit Fi ft gevo 'rapft moge on< landse mini Engel >ening nse zi; ;t voli irtelijk dat nen plan. ■bemid ti "EL AVIV De Israëlische lerbevelhebber Haim Bar Lev een onderzoek gelast naar oorzaak van de ontploffing i een munitiewagen in de renstad Eilat. Bij de explosie ^erdagmiddag kwamen zeven- 1mensen om het leven, 33 rden gewond. verklaring van het onderzoek l^m onverwacht, nadat eerder ont- d was. dat sabotage in het spel Deskundigen hadden de mening d esproken dat de explosie een on- ik is geweest. I Twee Arabische guerrilla-orga nisaties beweren verantwoordelijk te zijn voor de ontploffing. Een guerrilla J vertelde, dat hij een bom had gege- j ven aan een niet-Joods lid van de j Israëlische strijdkrachten, die de bom I onder de auto had geplaatst. Schip "ei ecreta In de huidige escalatie van het conflict in het Nabije Oosten hebben Israëlische vliegtuigen in elkaar op- volgende golven gisteren Egyptische versterkingen aan de Rode Zee en de Golf van Suez gebombardeerd. De Egyptenaren beweren een van de aanvallende straaljagers te hebben neergeschoten. In de Golf van Suez bombardeerden de Israëliërs gisteren een Egyptisch bevoorradingsschip, al dus deelde een militaire woordvoer der mee in Kaïro. Zes burgers die zich op het schip bevonden, zouden gewond zijn ge raakt. Zwaar gehavend is het schip door Egyptische torpedoboten op sleeptouw genomen. Eerder op de dag zouden Egyp tische commando's het Suezkanaal zijn overgestoken en een van de be- tOOSENDAAL Het afgelopen skeind zijn verschillende personen Ori( stoffer geworden van het ver- %r. In Roosendaal kwam de 30-jari- beroepsmilitair H. L. van Hemstel Middelburg zaterdagmiddag om leven, toen hij met zijn personen- o tegen een boom reed. Hij zou aar zijn gehinderd door een passe- ïde vrachtwagen en een personen- De vier mede-inzittenden wer- met vrij ernstige verwondingen het ziekenhuis in Roosendaal op- de bi en in rnde 3e >lij m gstels 1 op en bo nomen. VEENDAM In de nacht van terdag op zondag kwam de 20-jari- M. Wubs, die met zijn auto op de. iker weghel ft terecht was gekomen, intaal in botsing met een tegenlig- p r en werd op slag gedood. De isecre stuurder van de tegemoetkomende igen moest ernstig gewond naar t St. Lucasziekenhuis in Winscho- i worden gebracht. Zijn echtgenote de mede-inzittende van het slacht er liepen slechts lichte verwon- V hesngen op. De beide personenauto's enden totaal vernield. TILBURG De 68-jarige wielrij- aa >r R. Boers uit Tilburg is zaterdag- fond op hetkruispunt Ring- ian-Petrus Loosjesstraat door een isserende auto gegrepen en onder- sg naar het ziekenhuis aan zijn rwondingen overleden. WINTERSWIJK Een andere aarde wielrijder, de 79-jarige J. Maas uit Winterswijk werd bij toversteken van een voorrangsweg dBjereden. Gisteravond is hij aan en ver* verwondingen in het ziekenhuis g blean Winterswijk overleden, et ZEIST Tenslotte werd de 81-ja- T< ge C. W. Duijnen uit Zeist bij het iieu\ ifersteken van een winkelstraat aan- ct d< «reden. Ook hij overleed onderweg iar het ziekenhuis aan zijn verwon- istiniingen. lijk •ntiei op ck >1= langrijkste Israëlische radarstations vernietigd hebben. Een woordvoerder in Tel Aviv zei, dat hiervan niets bekend was. Israëlische ooggetuigen hebben gisteren gezegd, dat bij het aanbre ken van de dag een pompstation op Libanees grondgebied, op 500 meter van de Israëlische grens, is opgebla zen. Het station vormt een onderdeel van de grote oliepijpleiding van Sa- oedi-Arabië naar de Middellandse Zeekust. UTRECHT De drie dienstplichti ge militairen Herman Kernkamp, Bob Taalman en Kees Keizer, zijn tot respectievelijk 21 dagen licht, acht dagen verzwaard en 12 dagen ver zwaard arrest, gestrafd, nadat zij eind October als protest tegen hun extra lange opleiding en diensttijd de mogelijkheid van een staking hadden geopperd, die echter nooit is uitge voerd. Soldaat Kernkamp deelde in een radiouitzending van het Vara-pro- gramma „Dit is het begin" mee dat hij tegen deze „onrechtmatige" daad een 'bezwaarschrift zal aantekenen. (Van een onzer verslaggeefsters) DEN HAAG Op een vergadering van het Centrum voor christen jour nalisten, die zaterdag in Nieuwspoort in Den Haag werd gehouden, is de heer D. Houwaart gekozen tot voor zitter. De .heer J. Mastenbroek, hoofd voorlichting Amsterdam, hield een inleiding over „de voorlichtingspoli- tiek van een stedelijke overheid naar oogmerken en problemen". „De voorlichter heeft een taak die in vier onderdelen uiteenvalt", aldus de heer Mastenbroek. „Ten eerste moet hij zoveel mogelijk informatie geven over het werk en over het beleid van de gemeente, opdat de burger zich een zelfstandig oordeel kan vormen. Zijn tweede taak is de burger het beleid van het bestuur duidelijk te maken. Het derde: het voeren van een campagne tegen de frustratie. Hij moet de burger wijzen welke wegen hij moet bewandelen naar het bestuur en hij moet het bestuur wij zen op de mogelijkheden, zich tot de burgerij te richten. De vierde vraag die de voorlichter heeft, is het bewerkstelligen van openheid en openbaarheid. De burger heeft recht op een zo volledig moge lijke informatie", aldus de heer Mastenbroek. VIDEO is een merkwaardig en leerzaam programma, om dat het voor het grootste deel is gebaseerd op wetenschappelijk kijkonderzoek, annex rondvraag op straat. Waarmee niet gezegd wil zijn dat de betrachte objec tiviteit altijd onaanvechtbaar zou zijn. Pogingen ertoe zijn ech ter mogelijk en dikwijls verras send in hun resultaat. Gisteravond werd de door Kees van Langeraad bekwaam gepresenteerde uitzending overwegend gewijd aan de tv-informatie over Biafra. die door 98 procent van de ondervraagden werd gezien. Twaalf procent vond de totale voorlichting te veel, 66 pet. vol doende. De indruk bestond, dat de informa tie zich te veel op het emotionele vlak heeft bewogen en er mede daardoor misverstand is ontstaan tussen rege ring en volk over de te bieden hulp, omdat het volk onvoldoende zou zijn ingelicht over de politieke zijde van het conflict. Deze argumenten werden aange voerd door Wereldomroepjóurnalist Dick Scherpenzeel en na korte aarze ling bevestigd door een in de studio aanwezige socioloog. Scherpenzeel zei ook, dat indertijd de gehele actie „Eten voor India" is ontstaan uit een emotionele reportage die Brandpunt toevallig maakte, toen een team op doorreis in India in een hongergebied verzeild raakte. De re gering van India was toen juist be gonnen met een groots project voor het oplossen van het eigen voedsel- vraagstuk en was daarom niet zo ge lukkig met het Nederlandse alarm. Over VARA's verstoorde tv-uitzen- ding Goed leven heeft 14 procent van de kijkers zich werkelijk boos ge maakt, 23 pet was een beetje boos en 20 pet onverschillig. Ongeveer 42 pet had zich geamuseerd of had geïnte resseerd toegekeken. De helft van de kijkers vindt dal de VARA de uitzending had moeten stop pen, maar iedereen noemde de jonge renactie dom en slecht voorbereid. Kring Zondagmiddag de gerefomeerde tv- dienst, die van veelbelovende opzet was. De poging om de kijkers mee „in de kring" te nemen, leek ons niet geslaagd, want in feite werden zij ner gens bij betrokken. Wel kunnen zij achteraf schrijven en deze post zal op 6 februari via de radio worden behan deld. Daarom zaten er aan .de tftfel geen jongeren :om mee* te spreken? Mis schien was men dan minder in het abstracte gebleven. De pogingen van mevrouw Wielenga om het gesprek ook in de realiteit te trekken, leden schipbreuk doordat er wel interes- sant en kundig, maar te sterk theore- tisch-theologisch werd gediscussieerd. Dit moet het zoals ook in onze huis kamer bleek) voor buitenstaanders moeilijk hebben gemaakt, het geheel goed te volgen. In feite was er trouwens meer spra ke van een forumgesprek dan van een televisiedienst. Had men de kring werkelijk willen sluiten, waarom werd er dan geen gelegenheid gegeven om op te bellen en mee te spreken? Dat kan tenslotte in andere uitzendingen ook heel goed. De avondprogramma's van zaterdag en zondag leverden weinig onderde len van formaat op. Een uitspringer was bij de VARA David Frost met Noel Coward, dat in feite eeh gran dioos stuk toneelspel van de schrijver acteur was. waarbij Frost terecht op de achtergrond bleef. Heel gevat, geestig en knap in elkaar gezel. Schaatsen Natuurlijk is er veel gekeken naar de verrichtingen op de schaats in Innsbruck, waarbij het commentaar van Theo Koomen een amusements nummer op zichzelf was. Maar onze vaderlandse trots heeft in spannende j wedstrijden, die uitstekend in beeld j werden gebracht, weer eens extra glans gekregen doordat Ard Schenk j triomfeerde. Het was het urenlang kij ken wel waard. Hier een heel nieuwe creatie van de beroemde Engelse detective Sherlock Holmes (rechts) en zijn assistent dr. Watson, zoals Peter Cusing en Nigel Sock die heb ben gemaakt voor de Engelse serie, die de VARA vanavond op Ned. 2 begint uit te zenden. De eerste aflevering draait om een verdwenen ministeriële brief, en het enige aanknopingspunt is een bloedvlek op het tapijt. Genoeg voor het „meesterbrein" om het raadsel op te lossen. Nederland 1 NCRV 7.04 uur Scheepsjongens, daarna deel 1 van „Jeugd herinneringen". 7.30 uur Tweekamp, studentenquiz. 8.20 uur Hier en Nu. 8.45 uur Please sir. 9.10 uur Gevraagd: een recreatiedeskundige. 10.15 uur Beeldlijnen. Nederland 2 VARA 7.30 uur Coronation Street. 8.20 uur Deel 4 Indisch ABC. 9.10 uur Nieuwe serie Sherlock Holmes: De tweede vlek. 10.00 uur Beroemde dierentuinen. 10.25 uur Achter het Nieuws (met publiek). Hilversum I NOS 8.05 uur Komt U maar luisteraars kunnen tele fonisch meepraten. 10.55 uur Duke Ellington in Rotterdam, jazzprogram ma. I Hilversum II NCRV 7.48 iiur Metropoleorkest speelt. I 8:30 uur Vijfde symfonie van Beethoven: Concert gebouworkest. I 9.40 uur Voortzetting gesprek over „Hervormd Ge reformeerd, op weg naar eenheid?" 10.40 uur Voorrang, daarna eigentijdse muziek. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 86 "Dan,' zei Nicolaas, 'moet ik het aan u overlaten.' - 'Wel dan zal ik u eens wat zeggen,' hernam de herbergier: 'Hier in de voorkamer zit een heer die tegen negen uur een vleespudding met aardappelen heeft besteld. Er is meer dan hij op kan, en ik twijfel er niet aan, of u mag gerust bij hem aanzitten; hij zal zeker geen bezwaar maken.' - 'Niet?' vroeg Nicolaas, op wie om de waarheid te zeggen, het vooruitzicht op een smakelijke pudding indruk had gemaakt. - 'Welnee,' antwoordde de herbergier. 'Uw manier van spreken zal hem zeker bevallen. Maar wij zullen het spoedig weten, wacht maar een ogenblik.' De herbergier snelde naar de voorkamer, en Nicolaas deed geen poging hem tegen te houden. Het duurde niet lang, of de herbergier kwam te rug, met een vergenoegd en verwonderd gezicht. "t Is in orde,' zei hij. 'Ik dacht het wel. U zult daar iets zien, wat de moeite waard is. Drommelswat zijn ze aan de gang De kastelein hield de kamerdeur reeds open, die Nicolaas, door Smike met het pak op zijn schouder gevolgd, binnenstapte. Nicolaas had wel verwacht iets wonderlijks te zullen zien, maar niet zo iets wonderlijks, als hij nu zag. Aan het andere eind van het vertrek zag hij twee jongens, de één vrij klein, de ander tamelijk lang, als matrozen gekleed, met gordels, schoengespen, staartjes in de nek en pistolen, die schermden, met een paar korte toneelzwaarden. De kleine jongen had de grote lelijk in het nauw gebracht, en een lang, zwaarlijvig man die tegen een tafel stond te leunen, vermaande hen nadrukkelijk wat meer vonken te 'Meneer Vincent Crummies!' zei de herbergier mei bijzondere eerbied, 'hier is de jongeheer.' Meneer Vincent Crummies ontving Nicolaas met een buiging, die het midden hield tussen de statige groet van ren Romeins keizer en de knik van een drinkebroer, en beval dc kastelein -weg te gaan en de deur te sluiten. 'Dat is een fraaie groep,' zei hij, terwijl hij Nicolaas wenkte wat achteraf te blijven. 'Als de grote zich niet overgeeft, steekt de kleine hem in drie seconden morsdood- Nog eens, jongens De twee strijders gingen opnieuw aan dc gang. en hakten op elkaar in dat de vonken in het rond vlogen, tot grote blijdschap van Crummies, die dit voor een zaak van veel belang scheen te houden. 'Als je het zo doet, zal er zeker gebisseerd worden, jongens!' zei meneer Crummies. 'Nu moest je maar eens adem scheppen en je pakken gaan uittrekken.' Nu keerde hij zich tot Nicolaas, die merkte, dat het gezicht van meneer Crummies met dc lengte en dikte van zijn lichaam evenredig was, dat hij een dikke onderlip en een schorré stem had, alsof hij gewend was hard te schreeuwen, en dat zijn zwart haar zeer kort was geknipt, om (zo Nico laas later vernam) des te beter allerlei toneclpruikcn te kunnen opzetten. 'Wat denkt u daarvan, meneer?' vroeg meneer Crummies. - "t Is won derlijk,' antwoordde Nicolaas. 'Zulke jongens zult u niet vaak te zien krijgen, zou ik denken,' zei Crummies. 'Overmorgen geef ik in Portsmouth mijn eerste voorstelling. Als u daar heen gaat, kom dan eens kijken en zie wat een opgang dit zal maken.' Nicolaas beloofde, dat hij komen zou als hij kon, schoof daarop een stoel bij het vuur, en raakte terstond met de toneeldirecteur in gesprek. Me neer Crummies was zeer gul en spraakzaam, wat misschien een gevolg was, niet slechts van zijn natuurlijke inborst, maar ook van de grog, die hij in ruime mate opslurpte, of van de snuif, waarvan hij uit een grauw papiertje, dat hij in zijn vestzak had een grote hoeveelheid gebruikte. Hij sprak zonder de minste terughoudendheid over de stand van zijn zakent en weidde uit over de verdiensten van zijn toneelgezelschap en de talen ten van zijn familie. Dé volgende morgen zouden al de leden van het ge zelschap elkaar te Portsmouth aantreffen, waarheen dc vader zich met zija zonen begaf om enige buitengewone voorstellingen te geven. (Wordt vervolgd) ICADIO VAVAVO.MI Hilversum I 402 m. AVRO: Xleuws. 18.11 Radlojour- Jnaal. 18.30 Stereo: Promenade- orkest Radiokoor en zangso- 19.30 Nieuws. R.V.U.: 19.35 De vuuraanbidders. N.O.S.: 20.05 Komt U maar... lussieprogramma met luis- Jteraars en -gevarieerde muziek. 2.30 Uitzending Bond Zonder [Naam. N.O.S.: 22.30 Nieuws. 122.40 Mededelingen: 22.55 stereo Jazz in aktle. 23.55-24.00 Nieuws. f Hilversum II 298 m. NCRV: 118.30 Nieuws. 18.4'l Actualitei- (ten. 19.00 (N.O.S.): Hoogoven- ihaaktoerhooi in Wijk aan ,Zee. 19.03 Literama: over boe ken, schrijvers en toneel. 19.18 luziek en dienst: informaties over kerklied en kerkmuziek. 19.48: Stereo: Metropole orkest en zangsollst. 20.10 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 20.25 Op de man af. praatje. 20.30 Stereo: Concertgebouwor kest en solisten. 31.40 Her- irmd - gereformeerd, op weg haar eenheid? lezing. 22 .05 Ste reo: Lichte grammofoonmu ziek. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 N -uws. 22.40 Voorrang: een artistiek voorkeurspro- gramma. 23.30 Stereo: Moderne kynermuz ">pn.). 23.55-24.00 Nieuws. TELEVISIE VA.VAVOVI» Nederland I. N.O.S.: 18.45 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.51 Reclame. N.O.S.: 18.55 Journaal. STER: 19.00 Re clame. NCRV: 19.04 Scheeps jongens van Bontekoe, ver volgverhaal. 19.14 Kleur: De waaier van Sevilla, familie- feuilleton. 19.30 Tweekamp: quiz tussen studententeams. STER: 19.55 Reclame. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER: 20.15 Re clame. NCRV: 20.20 Actualitei tenrubriek. 20.45 Kleur: Please S'.rl. een luchtige TV-serie. 21.10 gevraagd: Een recreatie- deskundige. 22.15 Beeldlijnen documentaire. N.O.S.: 22.35-22.40 Journaal. Nederland II. N.O.S.: 18.45 Kleur: De Fabeltjeskrant. STER: 18.51 Reclame. N.O.S.: 18.55 Journaal. STER: 19.00 Re clame. N.O.S.: 19.04 Scala: in formatief programma. VARA: 19.30 Coronation Street. Tv- -feuilleton. STER: 19.55 Recla me. N.O.S.: 20.00 Journaal. STER" 20.15 Reclame. VARA: 20.20 Indisch ABC: Dl. IV: Het Rijk Overzee: poging tot her stel. 31.10 Kleur: Sherlock Hol mes: De tweede vlek, TV-se- rle. 22.00 Kleur: Beroemde Dierentuinen: San Diego (Cali- fornië filmreportage 22.25 Ach ter het nieuws. X.O.S.: 23.05-23.10 Journaal. België. Kanalen Nederlands: 2 en 10 18.55 zandmannetje 19.00 Sport. 19.20 Woobinda. dierenarts») 19.45 Hier spreekt men Nederlands, taalwenken. 19.50 Zo'klicht: culturele ac tualiteiten. 19.55 Mededelingen en De Weerman. 20.00 Jour naal. 20.25 De schone van New Orleans, speelfilm van Renè Clair. 31.45 Liesbeth List zingt Brenda Behan. 22.00 Gastpro- gramma: De Socialistische ge dachte. 22.30 Nieuws. GRAMMOFOONPLATEN PROGRAMMA DRAAD OMROEP VANAVOND van 18-20 uur I. Anton Bruckner. Sym phonic nr. 3in d kil. t. II Ri chard Strauss. 1. Concert voor hoorn en orkest nr. 1 in Es gr.t. op. 11. 2. Duett-Concerti no voor clarinet en fagot met strijkorkest en harp. 3. Vier letzte Lieder. Hilversum I. 402 m. AVRO: 7.00 Nieuws en och tendgymnastiek. 7.20 Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojour naal. 8.20 Stereo: Lichte gram mofoonmuziek. (8.30-8.33 De groenteman). 8.50 Morgenwij ding N.O.S.: 9.00 uitgebreide reportage of herhaling N.O.S.- programma. 9.35 Waterstan den. 9.40 Muziek uit de Mid deleeuwen en Renaissance (opn). AVRjO: 10.00 Voor dc kleuters; 10.10 Arbeidsvitami nen (gr). (11.00-11.02 Nieuws). H.30 Voor de vrouw. (11.55 Beursber.). 12.30 Voor de land bouw. AVRO: 12.40 Toppers van toen (gr.). 13.00 Nieuws 13.11 Radiojournaal. N.O.S.: '".30 Spiegel van België. 14.00 Stereo: Klein Chanson. 14.40 jazz uit het historisch archief. AVRO: 15.10 Nederlandse com ponistenportretten: Daniel Ruyneman. 16.00 Nieuws. 16.03 Inleiding tot muziekbegrip 16.25 Stereo: Moderne kamer muziek (opn). 16.45 Land der Muzen: kunstkroniek. 17.15 Stereo: Jazz Spectrum; oude en moderne jazz. 17.56 Mede delingen. Hilversum II. 298 m. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.11 Het levende woord. 7.16 Stereo: Klassieke muziek (gr.)- (7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Actualitei ten.). 8.00 Nieuws 8.11 Te Deum laudamus (gr.). 8.30 Nieuws. .8.32 Stereo: Voor de hulsvrouw. (9.00-9.10 Gymnas tiek voor de huisvrouw.) 9.35 Schoolradio. 10.00 Koren op de molen, godsdienstige lezing. 10.15 Operamuziek (gr 11.00 Nieuws. 11.03 Ferdinand Huyck (deel 15). seriehoorspel. 11.25 Voor de zieken. 11.55 Medede lingen. KRO: 12.00 Stereo: Ge varieerd programma. (12.22 Wij van het land; 12.26 Mededelin gen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws: 12.41 Actualitei ten; 13.00-13.05 Raden maar 14.00 Conciliepostbus. 14.05 Schoolradio. 14.30 Muzikaal middag-magazine. (16.00 Nieuws.) 17.00 Overheidsvoor lichting. 17.10 Voor de kinde ren. 17.15 Hal! faimlliepro- gramma. 18.19 Uitzending van de KVP. Hilversum III. 240 m. en FM- kanalen. VARA: 9.00 Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de pep. (10.00 Nieuws.) 11.00 Nieuws. 11.03 Een opvallend vrolijk geva rieerde visite. (12.00 Nieuws. 13.00 Nieuws. 13.03 Licht pla- tenprogramma. 14.00 Nieuws. 14 03 De Eddy Becker Show. 15.00 Nieuws. 15.03 Drie-draai. 16.00 Nieuws. 16.03-18.00 Mix. platenprogramma. (17.00 Nederland I: NOS/NOT: 10.45-12.00 Sehool-tv. België: Nederlands progr. kan. 2 en 10. 14.05-15.50 en 17.55 Schc W£SJ SITUATIE" IXS D£2E Mocrev 96 Eelko verloor geen I ogenblik zijn waardigheid j en zijn tegenwoordigheid (van geest. „Agressieve Idier'n moet'n in deze boss'n an de lijn word'n gehoud'n, juffrouw!", sprak hij bars „Zo will'n het de poüVe- iwett'n, ingevolge artikel [816 sub b! En die wett'n jzegg'n nerg'ns, dat de ge- I noemde en betreff'nde Idier'n speciaal viervoeters lof zoogdier'n moet'n weez'n. zoals hond'n, stier'n. paard'n Igeit'n of muiz'n! Het wets- artikel is dus van toepas sing op alle leev'nde have 'en daar hoort die uut z'n I kracht'n gegroeide kriele- kip van uwes edele óók bie! An de lijn dus met dat akelige beest!" Maar Sybila's lachje kirde bitter als gal door de serene stilte van het woud. „Wat doen de heren hier eigenlijk?' vroeg ze. „Wat heeft u hier te zoeken?" „U schijnt de ernst van de toestand I nog niet duidelijk in te zien, juffrouw", vervolgde Eelko scherp. „In zulke ge- 1 vall'n wil een stevig verhaaltje nog wel ereis help'n! Uw naam! Ik denk. dat we een héél aardig zaakje kunn'n maak'n van de vernieling'n, die door uw kriele- I kip benn'n aangericht an de kleding en uutrusting van een particulier persoon en een dienstdoend beambte van de plietsie! Dat gaat geld kosfn, juffrouw! uw naam. „Mijn naam is Sybila van Sorcieren en het gaat me heleméél geen geld kosten", lachte de heks. Ze sprak een duistere toverformule, er scho ten twee felle stralen uit haar ogen en daar stonden Eelko Eelkema en smidie Verholen alweer, netjes gekleed als altijd. Alleen hadden ze eikaars pakje aan en de maten daarvan klopten niet helemaal Het grote oerwoud had de kleine Lappie volkomen opgeslokt. Het spoor dat hem misschien naar de verblijf- 1 plaats van Jonas had kunnen leiden, was hij kwijt geraakt in hel hoge gras. Hij liep moeizaam over de drassige bodem en zuchtte. "Ik kom hier nooit meer uit". Hij keek radeloos om zich heen. "Het is toch haast niet mogciijk", mopperde hij. "ik heb toch goed opgelet en opeens... weg sporen!" Uppie ging op een afgebroken tak zitten en steunde zijn hoofd in de handen. Af en toe schudde hij mistroostig het hoofd. Hij had echter niet in de gaten, dat hij scherp in het oog gehouden werd door een klein zwart kereltje, dat zich achter een dikke boom verstopt had. Jonas was op zijn zijde gaan liggen en keek door de ope ning van de hut, want daar bevond hij zich in. De haren rezen hem te berge, toen hij zag, dat enkele zwarte mannen bezig waren een groot vuur te stoken onder een kookpot... FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7