AiUilliaans vliegtuig koers zetten naar moest Cuba QA Actiecomité ensceneerde treinoverval in Ruurlo Angstige uren boven de Caraïbische Zee Woeste Indianen op oorlogspad M. Vlasblom zegde PCBO vaarwel de oof pt Kaper dreigt met pistool „Wij beefden van angst 'Britse mini-pil uit de markt Hervorming economie Sowjetunie boekt geen resultaten Vier Egyptische officieren gefusilleerd Dubcek vertrok naar Turkije Ruzie in trein: "TOT BEHOUD SPOORLIJN ACHTERHOEK wie mag het eerst naar wc? VS-diplomaten moeten Bolivia verlaten Steekpartij om moeder Storingen in treinverkeer Uit de Haagse hof geplukt JANUARI! 5 MAANDAG 26 JANUARI 1970 men, tijd overw^ bewoonn Na afloop: een Havanna-sigaar Een angstig avontuur beleefden 31 passagiers van een Antilliaans vliegtuig, toen zaterdagmiddag een kaper met pistool in de hand het toestel dwong naar Cuba te vliegen. JWK ZIEN dorpsl len begr e Ringvj oorwetei worden uur bij ongewe akelijk sen Do :ijde van te be raad te g WILLEMSTAD ,.Wij zaten wel rustig in onze stoelen, maar oe beefden en transpireerden van angst." Dat zei gisteren de heer scar Jansen, een van de passagiers van het toestel van de Neder - mds Antilliaanse luchtvaartmaatschappij, dat zaterdagmiddag ge- aapt werd en gedwongen werd koers te zetten naar Cuba. Dp heer Jansen gaf eerlijk toe wij zij mdsbang te zijn geweest. „Je weet loit wat zo'n gek wil en een geladen rung; woonbo stool plus een handgranaat zijn sbesluit en prettige dingen in een vliegtuig. Orai hoop nooit meer zoiets mee aken." Voor hem en 30 andere passagiers !gon het\ angstige avontuur, toen tien minuten na het vertrek van San- to Domingo boven de Caraïbische j Zee een man dreigend met een j pistool op de stewardess toekwam. De Fokker Friendship was op weg van Santo Domingo naar Curasao. Grij LONDEN Twee soorten anti- ccptiepillen te weten Normenon Verton, worden in Engeland v<an markt gehaald. »e Britse fabrikanten volgen hier- het voorbeeld van hun Ameri- se collega's, die de productie van pil, die in tegenstelling met an- soorten, slechts één hormoon, 'sestogeen, bevat, vorige week aandag hebben stopgezet. Het besluit is genomen in overleg oentevi net de Britse raad voor Veiligheid 1J91.0J 'an Geneesmiddelen, die zich met inder |en onderzoek naar orale anti-eon- eptive bezig houdt. Ongeveer 20.000 rouwen in Groot-Britannië gebrui- b ten deze pil. De ondernemingen wen- s len te benadrukken dat er geen di- mat!1 ec*e ref'en v°or ongerustheid is. Werkten voor CIA ns De 54-jarige gezagvoerder David Taber vertelde na afloop: „Toen de deur van de cockpit openging en ik het pistool in de rug van mijn ste wardess en de waanzinnige grijns op het gezicht van de man achter haar zag begreeu ik dat hij naar Cuba wilde." De kaper die in gezelschap van zijn vrouw en twee kinderen was en later geïdentificeerd werd als de Cu baan Roberto Gonzales werd te kennen gegeven dat het vliegtuig niet voldoende benzine aan boord had om Havanna te bereiken. Besloten werd om naar Port au Prince te vliegen om benzine in te nemen. Onmiddellijk na de landing op het Haitiaanse vliegveld werd het toestel omsingeld door politie en mi litairen. Toen de Cubaan het wapenvertoon van politie en militairen opmerkte, die met automatische pistolen en ge weren een wacht vormden om het vliegtuig, bracht hij een handgranaat te voorschijn en dreigde de pin eruit te trekken. De nerveuze Cubaan gaf daarna opdracht naar het nabij gelegen Cu baanse vliegveld Santiago de Cuba te vliegen en zei dat hij de granaat zou laten ontploffen indien iemand het vliegtuig zou proberen te verlaten of binnen te komen. Bij aankomst in Santiago verliet de Cubaan en zijn gezin het toestel en werden zij in Cubaanse hechtenis ge nomen. De bemanning en passagiers kregen een gastvrij onthaal. Zij wer den getracteerd op rum, sigaretten en een Havannasigaar. Het was de eerste keer dat een vliegtuig van de ALM gekaapt is. De ALM heeft vijf toestellen en werkt samen met de KLM. DR. VAN DER MOLEN: AMSTERDAM Drs. J. W. van der Molen uit Harderwijk promo veerde aan de Vrije Uni versiteit tot doctor in de economische wetenschappen. Het proefschrift han delde over de economische hervor ming in de Sowjetunie, die premier Kosygin in september 19G5 aankon digde en met de invoering waarvan 1 januari 1966 is begonnen. De conclusie van het onderzoek is dat door de economische hervorming weinig of niets is veranderd ten op- zichte van het oude systeem en dat dit- ook nauwelijks is te verwachten, zolang de communistische partij een zeer strikte controle op de economie uitoefent. Het onderzoek berust voor namelijk op Russische bronnen. rPOEN de trein Zutphen-Winterswijk bij het station Ruurlo gestopt was, trad het opperhoofd van de Indianen naar voren. Hij dwong bestuurder en conducteur een proclamatie te tekenen, waarin ze be loofden de trein tegen de plannen van de NS en staatssecretaris Keyzer in voor de Achterhoek te zullen behouden. Op de achtergrond keken de overige leden van de Achterhoekse Indianenstam zwijgend en dreigend toe. I Na kapen radarinstallatie PARIJS Vier Egyptische officie ren zouden zijn gefusilleerd, nadat Israël er in slaagde moderne Egyp tische radarinstallaties buit te ma ken. zo meldt de International Herald Tribune. De krant bericht verder, dat i een dozijn andere officieren om de- I zelfde reden tot gevangenisstraffen zijn veroordeeld. WENEN Tsjechoslowakije'# vroegere leider. Alexander Dubcek is I gisteravond uit Praag vertrokken naar zijn nieuwe post van ambassa deur in Turkije. Op het vliegveld 'werd hij uitgeleide gedaan door hoge ambtenaren van het ministerie van buitenlandse zaken, i Dubcek zou besloten hebben zijn ontslag in te dienen als lid van het centrale partijcomité. Hij zou hebben geweigerd in zijn ontslagbrief zelf kritiek te leveren, iets waarop sterk j was aangedrongen. Prins Charles 's werelds best geklede man NEW YORK De Engelse prins Charles is tot de bestgeklede man ter wereld uitgeroepen in de groep van de internationale society. De stichting „Fashion foundation"' i bestaande uit mode-ontwerpers en I kunstenaars, heeft ondermeer de Amerikaanse vice-president Spiro Agnew en de evangelist Billy Gra- i ham vermeld op de lijst van de vijf- tien best geklede mannen. Grote verdiensten voor het VGLO 680- I 420- II 236- pr(jzen :eit vai afnem Voot zoals 53, kg, UTRECHT Zaterdagavond heeft de rijkspolitie uit Driebergen met be- i hulp van leden van de verkeersgroep j en de spoorweg recherche, tien reizi- gers uit de trein Utrecht Arnhem gehaald. Het gezelschap dat bestond uit vier Griekse echtparen met een aantal kinderen en twee Nederlan ders, was in hevig gevecht gewikkeld over de vraag wie het eerst van het toilet gebruik mocht maken. De 'rein liep door dit voorval een vertraging op van een half uur. (Van een onzer verslaggevers) LA PAZ Vijf Amerikaanse di- 5^ lomaten hebben Bolivia verlaten na andiiviiloor de regering beschuldigd te zijn, ^oo lat zij werkten voor de CIA. Namen ijn niet genoemd. De minister van binnenlandse za- en. kolonel Aroyoam maakte vorige 5ródei!reek de ontdekking bekend van een IA „operatiecentrum" in het cen- k rum van La Paz. Dit centrum, zei ij, wordt gebruikt voor het aftappen 'an telefoonlijnen en voor het ver- seideri enden van radioboodschappen. UTRECHT Na 12 jaar be- j zoldigd bestuurder te zijn ge weest van de Protestants Chris telijke Bond van Onderwijzend Personeel heeft, de heer M. Vlas blom zaterdag met een grootse 1 receptie afscheid genomen van de Nederlandse onderwijswereld. De heer Vlasblom, die zijn eerste schrede in het onderwijs onder meer in Rotterdam zette, sluit hiermee een 45-jarige carrière af, waar hij met vreugde op terug kan zien. Als levenswerk van de heer Vlasblom kunnen worden gerekend zijn verdiensten voor het VGLO. Met een regeringsopdracht reisde hij het hele land door om schoolbesturen aan te sporen VGLO scholen op te richten voor een bepaalde groep jongeren tussen de 12 en 15 jaar. Ook heeft de heer Vlasblom zich later ingezet voor de oprichting van het LEAO en het LAVO. u LEAO en LAVO om draai de." „Wat hij heeft gedaan in meer dan vijf en twintig jaar op didac- tisch. pedagogisch en organisatorisch gebied voor het voortgezet onderwijs is ongelooflijk veel," aldus het or gaan van de PCBO. En zaterdag was het dan zover dat Vlasblom in Utrecht werd bedankt voor al het werk. dat hij voor het onderwijs had verricht. En kele honderden onderwijzers en ver tegenwoordigers van onderwijsorga nisaties kwamen de heer en me vrouw en de kinderen Vlasblom hul de brengen. Hij werd o.m. toegespro ken door de heren Brouw (van de PCBO) en streefhout (inspecteur van het economisch onderwijs). (Van een onzer verslaggevers) Het verongelukken van een 17- jarig meisje uit Weerselo op de rijksweg Hengelo-Almelo bij Borne, waar de laatste jaren tientallen slachtoffers vielen, heeft vele boeren uit de omlig gende plaatsen in beweging ge bracht. Met trekkers zetten ze de weg af, terwijl hun kinderen met spandoeken demonstreerden te gen de gevaarlijke situatie. Tij dens de demonstratie kwam de Bornese burgemeester mr. C. P. M. Bevers vertellen, dat het ge meentebestuur inmiddels heeft besloten verkeerslichten op de bewuste plek aan te brengen. 3T,\AT RUURLO De trein van Apeldoorn naar Winterswijk is zaterdagmiddag in Ruurlo tot stoppen gedwongen. Duizenden belangstellenden uit Ruurlo en omgeving demonstreerden door middel van spandoeken als on derdeel van de actie tot behoud van deze lijn, die gedoemd is te verdwijnen. Een groep „Indianen" stak onder aanvoering van de grote „Winnetou" vuurwerk af, terwijl de spandoeken met leuzen als „Trein ontspoord. Achterhoek vermoord" en „Keyzer, wees wijzer" op de trein werden ge hangen. Proclamatie De bestuurder en de conducteur werden gedwongen een proclamatie De heer Vlasblom nam een .uit proef" in de fraaie stoeldie hem ten geschenke werd aangeboden. ROTTERDAM In de Drievrien- denstraat heeft zich in de nacht van zaterdag op zondag een steekpartij Het orgaan van de PCBO noemt j voorgedaan. Het slachtoffer, de ne- Spil i Vlasblom in het laatste nummer „de spil waar de opbouw van het VGLO gentienjarigc A. Verboom, kreeg ste- I ken in buik en armen. Hij is niet ernstig gewond naar het Dijkzigtzie- kenhuis gebracht. De onbekende da der is ontkomen. Deze man had aangebeld bij het huis van de familie Verboam. De man wilde contact hebben met mevrouw Verboom. Zij stuurde de man weg, maar deze bleef aanhouden. Toen hij opnieuw belde, ging de zoon naar be neden. Hij heeft even staan praten op de stoep. Hieruit ontstond ruzie, waarna Verboom werd gestoken. Hij is op eigen gelegenheid eerst naar het poli tiebureau Oostervantstraat gegaan en van daar naar het ziekenhuis ge- j bracht. ROTTERDAM Een trein met voetbalsupporters is zondagmiddag bij het station Rotterdam-Zuid op twee sporen tegelijk terecht geko men. waarschijnlijk doordat een wis sel te vroeg oversprong. De treinen in beide richtingen op dit zeer drukke baanvak moesten nu ge bruik maken van het van Rotterdam uitgaande spoor. De doorgaande trei nen werden over een goederenspoor geleid. Grote vertragingen traden ook op door een storing in het automatische beveiligingssysteem tussen Rotter dam en Schiedam. Alle seinen kwamen op rood te staan, waardoor elke trein bij ieder sein moest stoppen en de machinist telkens telefonisch toestemming moest vragen door te rijden. Zondagavond had men de storing nog niet opgespoord. te tekenen waarop in vergulde letters vermeld stond: „Dat de spoorlijn tot in lengte van dagen behouden, be waard en bereden blijft voor het volk van Ruurlo en wijde omstreken." Burgémeester dè Beaufört narti" 'dé proclamatie daarna in ontvangst op het gemeentehuis, en verklaarde zich „gekwetst en verontwaardigd' te voe len over de afgekondigde maatregel van de Nederlandse Spoorwegen, die met de lijn Zutphen - Winterswijk jaarlijks een verlies lijdt van' bijna drie kwart miljoen. De burgemeester vond het bijzon der vreemd dat twee spoorlijnen in het noorden van het land, die meer dan twee en een half miljoen verlies opleveren, gehandhaafd blijven. Hij vestigde tevens de aandacht van de Nederlandse Spoorwegen op de moge lijkheid en de belangstelling van de Deutsche Bundesbahn, een aanslui ting tot stand te brengen op het Duit se spoorwegnet naar Borkum. Prentbriefkaarten De Nederlandse Spoorwegen tref fen, volgens het actiecomité, waarin de belanghebbende gemeenten Zut phen, Vorden, Ruurlo, Borculo, Lich tenvoorde en Groenlo zitting hebben, reeds maatregelen om net personeel in deze gemeenten over te plaatsen. De trein kon na een oponthoud van een half uur vertrekken. De voorzit ter van het actiecomité kondigde nog meer acties aan. Zo wordt overwogen om staatssecretaris Keyzer, die over de opheffing van de lijn moet beslis sen, massa's prentbriefkaarten uit de Achterhoek te zenden. Frans meisje (17) verbrandt zichzelf PARIJS Een 17-jarig Frans 1 meisje heeft zich zaterdag met benzi ne overgoten en is brandend uit de derde verdieping van haar school gesprongen. Zij werd naar het zie kenhuis gebracht, waar ze enige uren later aan haar verwondingen stierf. Dit was het vierde geval van zelf- verbranding in Frankrijk binnen tien i dagen. Druipende stonden ze op de stoep. De regen siepelde in een kring uit de jaszomen en trok zo een tovercir kel rond hun voeten, die ze stamp ten, terwijl de hoofden met rukjes zwaaiend druppels rondspetten. Het was een vertoning die niet in onze tijd past. Meer een stukje uit de Couperiaanse dagen toen „sneeuw vlokken zich hechtten aan het blan ke bont. dat heur blozende gelaat omgaf..." Toen kon men „in de hoge mar meren hal staan, terwijl het water van hen afdroop". Zo nodig mocht men er „een bleek gelaat" bij hebben en indien een tragisch einde op komst diende te zijn, dan konden „de eerste koortsrillingen reeds zijn bleke lip pen doen beven". Maar wie stapt nu nog druipend een stadsflat met parket binnen? Men heeft een plastic parapluie. die met een vlug gebaar weer droog te schudden is; men heeft van tram of bushalte naar het huis, nooit meer dan vijfhonderd meter te lo pen, dat heeft de gemeenteraad zelf gezegd; en in vijfhonderd meter kan men hoogstens nat worden bij een gestaag regentje en niet zo drui pend, dat er een stroompje uit vloeit... In de stad neem je anders een taxi of je schuilt in broodjeswinkel, kroeg of café. Je doet van alles maar je loopt niet door de regen tot er geen droge draad meer aan je-lijf is. Maar ze stonden daar en dropen Regen en lachten om mijn verbouwereerd gezicht. Of ze de jassen niet beter in de douchecel konden hangen? Ik knikte stom ja. Rende toen om handdoeken, waarmee ze hun ge zichten afwreven, die even later rood gloeiend en blozend te voorschijn kwamen. Ietwat bekomen van de schrik zette ik de sluizen van mijn mede lijden open. ..Wat hun overkomen was? Of de HTM het vervoer gestaakt had? Al le taxi's bezet...?" Rende intussen heen en weer tus sen kamer en keuken om koffiewa ter op te zetten, de kachel bij te porren, koekjes in een vergeten trommeltje te zoeken. Bedacht bij het koffie inschenken, dat ik beter soep had kunnen aanbieden. Eindelijk was er wat rust. Eigen lijk clank zij hun brede tevreden heid, waarmee ze de koffie genoten, de benen gestrekt in behaaglijk leu nen. Toen pas merkte ik, dat ik maar doorjammerde en zij helemaal niet zo meelijwekkend deden. Integen deel. Ze zagen er diep tevreden uit Van stomme verbazing zweeg ik. En begonnen zij hun verhaal. „Lekker uitgewaaidlangs het strand gelopen, dat was een opfris- ser... na een duffe week binnen. teruggelopen door de Bosjes... of je het geloven wilt of niet, maar dc heesters lopen al uit..." „Maar het regent zo", zei ik mat. Er was iets heel onbegrijpends in hun blik. En in de mijne! Roel en de BB Roel van Duyn trakteerde de Am sterdamse raad op een nota, waarin wordt voorgesteld de BB om te vor men tot een sabotage-apparaat. Want. zo zegt hij, een vijand zal het wel laten een stad te bezetten waarin 830.000 saboteurs, spionnen, pseudo- -collaborateurs e.a. illegale werkers j wonen. Deze provo-nota is een bewijs dat ook bij de jongelui het inzicht veld wint. dat eenzijdig pacifisme alleen maar een uitnodiging is tegenover j agressors om ons hun juk op te leggen. Toch vergeet Roel een kleinigheid. Gesteld dat zijn plan werd aangeno men en dat inderdaad 830.000 Amster dammers zo gek waren om er aan mee te doen, wat dan? Inderdaad zou Am- j sterdam dan nooit bezet worden. Maar I vermoedelijk zou een vijand (welke dan ook!) al die bezettingstrammelant omzeilen door één enkel welgemikt atoombommetje op de Dam te plaat sen. Een mooiere gelegenheid om in één i klap 830.000 tegenstanders op te rui- men zou zich immers niet gauw voor- I doen. Vergeef mij dit verschrikkelijke cynisme, maar de werkelijkheid van een atoomoorlog IS cynisch. En dit zou nog de snelste wijze van reactie zijn. Een langzamere zou zijn: de polders rond de hoofdstad inunde ren. Amsterdam hermetisch afsluiten en na 1-2 jaar bezetten. Van de 830000 hoofdstedelingen zouden er dan niet veel meer over zijn. Roel herinnert zich de laatste oorlogswinter niet, an ders zou hij deze mogelijkhied ook wel bedacht hebben. Maar nu in alle ernst en niet cynisch. Inderdaad waarborgt de BB onze I veiligheid NIET. Dat kan ook niet. Maar zij kan wel iets doen om men- sen levens te sparen. Want wat Roel vergeet is. dat in een komende oorlog het er geen zier toedoet of Amsterdam overeind bliift of niet. Een vijand die zijn bommen verspilt om daarmee open steden plat te leggen, delft bin nen enkele uren het onderspit doordat de tegenstanders zich wijselijk beper ken tot het bestoken van de plaatsen waaruitzij bestookt worden. Dan blijven voor de burgerbevolking nog genoeg verschrikkingen over, n.l. druk- en hittegolven, radio-actieve neerslag enz. Daartegen is wel degelijk bescherming mogelijk, mits men niet in een epicentrum zit. Zoals wel van zelf spreekt verafschuwt elk welden kend mens de oorlog en zijn gevolgen (die steeds vreselijker worden), maar dat is nog geen reden om alles gelaten af te wachten of een wapen te ontwik kelen dal reeds in tijd van vrede door Jan-en-Alleman gehanteerd kan wor den. Want dat is in feite het sabotage- apparaat dat Roel van Duyn voor ogen staat. Kortgene B. v.d. Boomgaard

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5