BIJBELEN VOOR NU AL EEN ZAMBIA SUCCES Geweld of niet bij sociale revoluties? I Alfrink mag niet naar de paus Onderwijs is grootste vraagstuk van vandai Ds. H. van Beek wordt hoofdvlootpredikant Tokyo Capital Holdings N.V. Een woord voor vandaag Puzzelhoek Een boek om te bezitten Land van Jahweleert ons de bijbel verstaan Vlaardings initiatief slaat goed aan s Minttn Arjos-conferentie Brazilië Vaticaan weigert diplomate WlttlC jim'. BEROEPINGSWERK MAANDAG 26 JANUARI 1970 WE Vorige week eindigden we bij Lucas 41, waarin staat dat de Geest Jezus de woestenn inleidt. Ik schreef toen, dat het er niet in de eerste plaats om ging Jezus te verzoekenmaar om de wereld te laten zien dat de Heilige Geest in staat is Hem daar voor falen te vrijwaren. Maar het tweede vers geeft nog een gedachte, waaraan we niet voorbij mogen gaan. Als Lucas zegt dat de Geest Jezus de woestijn inleidt zegt hij, „waar Hij veertig dagen verzocht werd door de duivel". Nu zijn we geneigd dat laatste woord als het allerbelangrijkste en allerverschrikkelijkste woord te zien. Een duivel is altijd iets angstaanjagends. Maar het gevolg is dat hij daardoor vaak meer aandacht krijgt dan hij verdient. Voor Lucas was dat woord „duivel" niet het belangrijkste in deze zin, maar het woord „veertig". Wij westerlingen zijn ge neigd daar over heen te lezen. Maar getallen hebben veel meer inhoudt in de bijbel dan bij ons. Veertig is maar niet één meer dan negenendertig. Veertig jaar was Israël in de woestijn. Veertig is het getal van beproeving. En ineens zien we dat Jezus zich hier identificeert met de slaven die eindelijk uit Egypte konden weg trekken. De weg naar het beloofde land leidt door de woestijn waar de duivel machtig is. Maar God zorgt dat het volk aankomt. Israël faalde in de woestijn, maar Christus trarrwwi. En nu wil Hij met ons meegaan door de woestijn van ons leven op weg naar het ons beloofde land, waar we eeuwig bij de Here zul len zijn. We lezen vandaag: Genesis 20 1-18. ROME Paus Paulus wil kardinaal Alfrink voorlopig niet ontvangen om over het celibaat te spreken. Dit wordt gemeld door het Italiaanse blad „II Gior- no". Toen het secretariaat van de kardinaal in Utrecht om een reactie werd gevraagd weigerde het commentaar te geven. Uit het feit dat het bericht niet onmiddellijk werd ontkend, blijkt dat er wel een bepaalde waarheid in moet zitten. Volgens II Giorno wil Rome het vraagstuk van het ver plichte celibaat niet „heet van de naald" bespreken. Wel worden volgens het blad de contacten voortgezet via de aposto lische nuntius in Den Haag, Angelo Felici. Deze heeft in de ogen van velen in de Nederlandse Rooms Ka tholieke Kerk echter zijn gezicht ver loren, omdat hij weigerde de vorige zitting van het pastoraal concilie bij te wonen. Het niet verschijnen werd hem door de leden van het concilie zeer kwalijk genomen. Paus Paulus heeft indertijd het „probleem van de pil" proberen op te lossen door de stelling: „Komt tijd, komt raad." De tijd is wel gekomen en iedere goede raad aan de paus luidde: het verbod opheffen. Toen ie dereen al ging doen of het verbod opgeheven was, kwam paus Paulus toch nog met zijn verbod. Kennelijk wil hij ten aanzien van het celibaat hetzelfde principe volgen. i 13 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 Invul-puzzel Vul horizontaalin: 1. afscheiding, 2. leerrede, 3. rode kleurstof, 4. houten klepper, 5. gril, 6. medeklinker, 7. medeklinker, 8. huid, 9. voorbeeld, 10. afvoerka naal, 11. vernuft, 12. dwaze ge woonte. Bij juiste oplossing leest men op 13 verticaal een zegswijze. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Hor.: 1. barak, 4. beker, 7. gaper, 9. terrein, 11. Eden, 13. eens, 15. ral, 16. pet, 17. sta, 18. Lea, 20. wee, 22. Eiia, 24. mild» 25. religie. 28. reëel, 29. snaak, 20. stère. Vert.: i. bever, 2. Agen, 3. kar, 4. bee, 5. Erie, 6, roest. 8. prestatie, 9. tel. 10. nep, 12. dadel, 14. nevel. 18. leges, 19. air, 20. wie. 21. edele. 23. acra, 24. milt, *26. lek, 27. ges. ROME Nauwelijks heeft paus Paulus een aantal heiligen geschrapt uit de lange rij of er komt weer een nieuwe bij: Maria Dolores, een Spaanse die de verpleegstersorde stichtte van de zusters dienaressen van Maria, kreeg gisteren een aure ool. De non leefde van 1826 tot 1887. Haar eigenlijke naam was Maria Desolata Torres Acosta. (Van onze kerkredactie) KAMPEN Als Jezus sprak gebruikte Hy de dingen die Hy om zich heen zag als illustraties. De mensen keken er dan naar en keken er doorheen en zagen wat Christus bedoelde. Samen met de fotograaf Alfons Senfter pro beert dr. Okke Jager ons in het boek „Land van Jahwe" te laten zien wat Jezus zag en er ons doorheen te laten kijken, opdat we inzien wat de bijbel ermee bedoelt. Het resultaat is 55 prachtige kleu renfoto's uit Israel, die niet alleen subliem gemaakt zijn door de foto graaf, maar eveneens subliem zijn afgedrukt. Okke Jager schrijft daar bij, zoals hij zelft zegt: „informatieve en meditatieve verwijzingen naar bijbelse gebeurtenissen". Wij zijn geneigd de bijbel te actua liseren om hem voor de mensen van onze tijd te verklaren. De bijbelse beelden worden in eigentijdse beel den omgezet. Sinds zijn reis door Israel is ds. Jager een vraagteken gaan zetten achter die methode. EIGEN AARD In een voorwoord zegt hij: „De bij belse beelden hebben zozeer een ei gen aard dat ze niet zonder meer als een uiterlijke vorm van de inhoud kunnen worden losgemaakt. In de concrete taal van het Oude Testa ment is „De Here is mijn herder" een werkelijkheid die alleen op deze manier onder woorden kan worden gebracht. Om de moderne stadsmens bij psalm 23 te brengen, moeten wij hem laten kennis maken met herders uit Palestira." Hij voegt daaraan toe: „Wie dat te veel moeite vindt, kan die psalm wel afschrijven." Ik geloof dat Jager op dit punt misschien net een beetje te enthousiast is. Christus is niet alleen in de antieke wereld van Israël geko men. Christus komt nog dagelijks on ze wereld binnen en laat ons door die wereld heen de tekenen van God j zier.. Maar een feit is dat een reis door I Israel ons de ogen opent voor bepaal- i de bijbelse zaken waar we, of over heen lazen, of die we nooit begrepen i hebben. En Jager laat ons via het I cameraoog van Senfter allerlei din- I gen zien die ineens eer bepaald nieuw licht op bijbelse woorden laat vallen. VERKLAREN Jager wijst ons hier een geheel nieuwe wijze om bijbelteksten te verklaren. Tot nu toe hebben wij het altijd en vrijwel uitsluitend met woorden geprobeerd. We stappen echter nu uit de wereld van het woord in de wereld van het beeld, denk aan de televisie. Op deze wijze kunnen dingen duidelijk gemaakt worden in een tel waarvoor men vroeger aan duizend woorden niet genoeg had. Dit boek heeft bijna ruzie veroor zaakt in mijn gezin. Mijn vrouw las het en zei: „Wat een prachtig boek, dat moeten we iemand waarvan we veel houden cadeau geven." En ik zei: „Je hebt het hart niet. Dat boek wil ik niet missen Tot nu toe heb ik het nog gewonnen. „Land van Jahwe" bevat 55 kleu renfoto's van de Duitse fotograaf Al fons Senfter en begeleidende tekst van dr. Okke Jager. Het boek is een uitgave van de nv Gebroeders Zomer en Keunings uitgeversmaatschappij te Wageningen. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Je zou kunnen zeggen, dat de aktie Bemba- bijbels voor Zambia van de christelijke gereformeerde jeugd uit Vlaardingen volledig uit de hand is gelopen, want het streefbedrag 1650,is nu al overschreden tot vijfduizend gulden en daar zal het wel niet bij blijven. Alles is tot nu toe boven verwachting gegaan. Op 27 november hebben deze jon gens en meisjes gevolg gegeven aan de oproep van het Nederlands Bijbel Genootschap aan de jeugd „Bijbel je mee", Uit een aanttal projecten heb ben ze bijbels voor Zambia gekozen. Waarom? „Omdat het geen zen- dingsgebied van een Nederlandse kerk is. De anglicanen werken er Het was voor ons een onbekend land, dat je kon gaan ontdekken. En „bij bels", dat sprak ons wel aan. Je kon ook een project voor bij voorbeeld fietsen kiezen. Als jeugd wilden we iets doen voor de jeugd in Afrika. Volkstaal De naam bemba-bijbels is afgeleid van de volkstaal in Zambia. Prak tisch alleen scholieren en studenten kunnen de bemba-taal lezen. De bij bel is al in die taal vertaald, maar het gaat nu om verspreiding ervan. Een bijbel kost ruim vier gulden. Dat betekent dat nu al meer dan duizend bijbels kunnen worden gekocht, ter wijl de opzet was 350". De hbs-ers Mar van der Veer en Bert van Zellem, twee leden van het aktiecomité Zonlicht in Zambia, ver tellen enthousiast over de vorderin gen, die tot nu toe zijn gemaakt en en de toekomstplannen. De aktie loopt van 27 november tot 14 maart. Inmiddels is het arbeidster rein ver uitgebreid, want ook de christelijke gereformeerde jeugd van plaatsen als Rotterdam, Schiedam, Maassluis, Rozenburg en Oud-Beijer- land is gaan meedoen. En dank zij publiciteit in bladen van andere kerkgenootschappen zijn nu ook andere jongeren gaan mee doen. Mar en Bert hopen eigenlijk, dat weer anderen op het idee komen zoiets te beginnen. Dat hoeven dan niet bijbels voor Zambia te zijn, maar iets dergelijks van de projectenlijst van het NBG. Topavonden Hoe is het geld er gekomen? Met het houden van zogenaamde top avonden. Een deskundige kwam spre ken en dia's werden vertoond uit de NBG-serie „Wat zal Afrika lezen". De jeugd was op die avonden wel aan wezig, maar ze vond het jammer, dat ouderen verstek lieten glaan. Veran dert misschien nog wel. In enkele bejaardenhuizen in Vlaardingen en Rotterdam worden speciale Zambia-avonden gehouden, waarbij ook wordt gezongen en na tuurlijk gecollecteerd. In de kerst- en oudejaarstijd zijn er boterletters en kerstkransen ver kocht. De winst was voor de aktie. Ook hebben de Vlaardingse jongens in een fietsenloods naast de kerk zelf oliebollen gebakken maar die heetten toen bemba-bollen voor bemba-bij bels. Dan is er in sommige plaatsen de oppasdienst, de oud-papieraktie en de klusjesdienst, Wat dat laatste betreft staan de jongens voor niets, te begin nen bij het repareren van een huis bel een kapot lampje en te eindigen bij het stemmen van een elektronisch orgel of een harmonium. De aanvra gen worden aan deskundigen doorge geven. Bijbelquiz Het belangrijkste is op het ogenblik wel de bijbelquiz, Vijftig vragen uit de NCRV-quiz „Tot ziens in Jeruza lem". Voor kinderen is er een kinder quiz over dieren uit de bijbel en te kenopdrachten. Voor een rijksdaalder kan een quiz op papier worden aan- gevraagd bij de heer E. H. J. Kam panje, Wilhelminastraat 34 in Vlaar dingen. Een gulden minder kost de kinderquiz. Op 1 maart moet alles binnen zijn. Een vijfde van de opbrengst wordt aan prijzen besteed. Natuurlijk ontbreekt de bazaar niet in de scala van mogelijkheden: op 6 en 7 maart in Vlaardingen voor Rot terdam en omstreken. Tot slot is op 14 maart de laatste topavond, waarop het nu nog onbekende eindbedrag wordt overhandigd aan ds. Ype Schaaf, Afrika-kenner en secretaris van het Nederlands Bijbel Genoot schap. Een leuk gevolg van de hele aktie is, dat de jongeren gaan corresponde ren met jonge christenen in Zambia, Reverend P. Dil, voorganger van de Anglicaanse kerk, die op het ogenblik in ons land is heeft het contact ge legd. ZAMBIE (MOORD-RHODESIËE Regeringscommissaris prof. Posthumus Van onze onderwjjsredacteur DEN HAAG In sombere ogenblikken zie ik uit de univer sitaire problematiek geen uit weg meer maar telkens is er weer het „en toch". Wij kunnen de universiteit noch aan monu mentenzorg, noch aan een slo persbedrijf overlaten. Dit zei prof. dr. K. Posthumus, rege ringscommissaris voor het we- Een lectuurcentrum in de Zam- biaanse plaats Mindolo. liet is tevens een christelijk opleidings centrum voor journalisten. MS"3 ROME Het Vaticaan heeft de' accreditering geweigerd van de 44-ja- rige Westduitse Elisabeth Müller als tweede ambassaderaad bij de West duitse ambassade bij het Vaticaan. Zij zou de eerste vrouw zijn op een hoge post bij het Vaticaan. Een woordvoerder van het Vaticaan heeft gezegd, dat het Vaticaan de voorkeur blijft geven aan de handhaving van de traditie, dat het corps diplomati que uit mannen bestaat. In de Nederlandse delegatie is wel een vrouw, maar zij heeft een veel lagere rang. l.eea intr tenschappelijk onderwijs, zate u dag bij de viering van het zeve e? dé lustrum van de TAEK, veegai et t b eniging van afgestudeerden ai de Katholieke Hogeschool. Prof. Posthumus noemde het oami derwijs het grootste collectie feei vraagstuk waarvoor ons volk va und daag wordt gesteld. Maar het gespi over studie en onderwijs is, als torenbouw van Babel, uitgelopen een zo grote spraakverwarring dat bouw tot stilstand kwam. Er ontsto ark een nieuw vakjargon, waarmee tenstaanders tot zwijgen worden bracht. Pseudo-oplossing oud f di gent DEN HAAG Ds. J. W. Scpmcycr, hoofdvlootpredikant. zal zyn functie neerleggen en overdragen aan ds. H. van Beek, die sinds 1949 als vlootpredi- kant werkzaam is. De functie-overdracht zal op vrijdag 27 februari geschieden in een bijzon dere samenkomst in de Haagse Kloosterkerk. Van 1961 af is ds. Sepmcycr hoofdvlootpredikant geweest. H(j volgde toen ds. J. H. Sillevis Smitt op. De nieuwe hoofdvlootpredikant is 47 jaar oud, heeft veel gevaren en kent het werk van de geestelijke ver zorging onder marinemensen door en door. Zo is hij tijdens de Koreaanse oorlog in dat land gestationeerd ge weest. Ook was hij drie jaren op de Nederlandse Antillen verbonden aan de marinebasis Parera (bij Wil lemstad). Ds. Sepmeijer zal pastoraal werk in algemene dienst gaan verrichten bui ten de militaire sfeer. Beide predikan ten behoren tot de Nederlandse Her vormde Kerk. (Van onze parlementsredactie) ZWOLLE Op een Arj.os- studieconferentie over Brazilië heeft de xNmsterdamse hoogle raar prof. dr. J. Verkuyl zich scherp verzet tegen het gebruik van geweld bij de sociale om wenteling in Latijns-Amerika. Niet de „roekeloze" guerrillatak- tiek kan die landen uit de „rot- zoo;" halen Wat het Westen dan moet doen, somde prof. Verkuyl ook op: het ver lenen van morele steun aan de struc tuurverandering in Latijns-Amerika, ontwikkelingshulp (zonder er zelf be ter van te worden!), het verlenen van beurzen. Er zijn al kontakten ge legd met de vakbonden In Zuid- Amerika. Dr. A. L. Constandse van de Am sterdamse universiteit was het daar niet mee eens: hij acht het gebruik van geweld wel geoorloofd, vooral als dat groter geweld zou uitsluiten. Als voorbeeld noemde hij Cuba, waar tijdens de revolutie van Castro enkele duizenden Cubanen om het leven kwamen. Maar onder het bewind van Batista werden meer dan 25.000 Cu banen gedood. T orres Prof. Verkuyl noemde drie modell- len van struktuurveranderingen: de preventieve revolutie in semi-fascis- tische geest, zoals de militaire junta in Peru, de communistische revolutie a la Castro en de revolutie als gees telijke opdracht (Camillo Torres). Zelf prefereert de VU-hoogleraar de „revolutie" van de CDU in Chili en Venezuela. Hoewel de discussie zich toespitste op de vraag „geweld of geweldloos heid". bleef de emotie achterwege. ^^pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets Er werd door de ongeveer honderd anwezigen (onder wie ARP-voorzit- ter dr. Veerman en drs. Hoogendijk van de Kuyperstichtlng) helder ge discussieerd. Konkrete resultaten kwamen er niet uit. Dat was ook niet te verwachten. Wel hoopt de Arjos door middel van d,eze bijeenkomst de aandacht van de partij op Latijns-Amerika te vestigeA. Leugens99 De organisatoren, die een uitge breide documentatie hadden ver zorgd. werden door enkele mensen opgebeld, die familie in Brazilië heb ben wonen en die de documentatie „leugenachtig" noemden. Deze men sen hadden dit ook aan de Brazili aanse ambassade meriedceld. NED. HERV. KERK Beroepen te Sommelsdijk: R. C. Cu perus te Ede; te Lunteren (vac. R. de Bruin): J. H, Vlijm te Krimpen a, d. IJssel. Aangenomen het beroep v. d. gene rale synode tot pred. v. buitengew. werkzaamh. (secr. raad voor de zaken v. overheid en samenleving): drs. J. E. v. Veen te Vlaardingen. GEREF. KERKEN Beroepen te Urk: H. R. Groenevelt te Barneveld. Aangenomen, naar Drachten: D, D. Soepboer te Lutjegast, die bedankte voor Den Ham. Aangenomen naar Rotterdam-Zuid- wijk, G. Snel te Oude en Nieuwe Bildtzijl, die bedankt voor Aalten, Appingedam, Barendrecht, Halfweg, Oosterwolde, Winsum (Gr.), en Win terswijk. GEREF. KERKEN (vrjjgem.) Bedankt voor New Westminster en voor Toronto (Can. Ref. Ch.): W. Wie- renga te Berkel en Rodenrijs. -&• De 83-jarige Amerikaanse kardi naal James Francis Mclntyre, die als z.eer conservatief bekend staat, is af getreden. iara< era o nd- laar Naast dit jargon dat over een njtfaai verzameling denigrerend, karil i turiserend en ridiculiserend gebru te woorden beschikt (bourgeois, te nocraat, bureaucraat, autoriteit, perialist, slaaf, repressieve tole'il tie), is een bron van verwarring:! pseudo oplossing van problemen dei vervanging van de vraagstelling doj eenwoord of herhaling met and< woorden. Stel dat men een middel wil h< ben dat geneest van griep en niers ngsi nen, van hoge en lage bloeddruk, v iak jicht en kanker, van ouder word en sterven. Noem het middel „alk j hest"; overal wordt aangekondigd jn alkahest voor alle ziekten het g neesmiddel is. Maar de apothek heeft het niet in voorraad. Zo word in het onderwijsdebat de termen mocratisering" en „projectonderwij gebruikt, aldus prof. Posthumus. In de loop van zijn betoog nam regeringscommissaris stelling teg een uitspraak van Marcuse die zegd heeft dat het herstel van vrijheid van denken „nieuwe strenge beperkingen kan vereis van de theorieën en praktijken in hooi onderwijsinstellingen die met al h methodes en begrippen ertoe dien oefc de menselijke geest in het gevestig ene universum van spreken en handel op te sluiten". Prof. Posthumus stel hier tegenover: zou men zich kunnen bevrijden door tirannie verdrijven door tirannie? V V( AU tg1st n da gevestigd te Willemstad, Curasao, Nederlandse Antillen Participatiemogelijkheid in de sterk expanderende Japanse economie. Beleggingsfonds geadviseerd door de heer Osamu Sasaki. Uitgifte van aandelen aan toonder van U.S. 1,nominaal, in coupures van 5, 10, 50 en 500 aandelen tot de koers van U.S. 20,per aandeel. De uitgifte geschiedt door bemiddeling van een internationaal Syndicaat onder leiding van: PIERSON, HELDRING PlERSON N.M. ROTHSCHILD SONS THE NOMURA SECURITIES CO., LTD. MERRILL LYNCH, PIERCE, FENNER SMITH Securities Underwriter Limited BANQUE ROTHSCHILD LA COMPAGNIE FINANCIERE MANUFACTURERS HANOVER LIMITED Inschrijving tot DONDERDAG 29 JANUARI 1970, 15.00 UUR door bemiddeling van uw bankier of commissionair. Bij les mee ktei lerti iven ider eksc ïger ider ik". Dat ra t i i en, rinp ireh id-, fefc de. ilf J ere 'Olgi ,7 Hoel Rest dru' het ften date nog niaa Al jen, )ish «n F

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2