WEST: GEEN JONGEHEER ComiDentaar vinden moeder Spanning in West- Berlijn neemt toe „Moeilijkheden met onze wethouders? Nonsens" •Ki.i -examen Steekpartij in duurder Kinderen hun dode Het Kwartet Winterslag Gouverneur van Antillen Rotterdam Politiekorps dreigt met Curacao staking Crita) hit weer MIST KUS VOOR KAMPIOEN STIPTE GRENSCONTROLE overweegt India atoombom te maken 'X au uit van Mastrigt bestuur de CHU Jirecteur: F. Diemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer jotdkantoor Leiden leewe leidse Courant Maandag 26 januari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur ln het plaatsje Winterslag in Belgisch Limburg is ook zaterdag weer een massale demonstratie gehouden. Deze foto werd geno men.toen de stakers door een dei- leiders werden toegesproken. •DEN HAAG Met ingang van •pensdag wordt het inschrijfgeld rij-examens met ƒ2,50 verhoogd. Ut de prijs van een formulier, jMlzakelijk voor het verkrijgen van Pf" geneeskundige verklaring, wordt let een kwartje verhoogd tot 2,25. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het is niet on mogelijk dat de tot gouverneur benoemde oud-premier van de Nederlandse Antillen, dr. E. Jonckheer, de Koningin nog deze week zal verzoeken zijn benoe ming in te trekken. Dat gebeurt dan niet alleen op verzoek van de Antilliaanse re gering; ook binnen het Neder landse kabinet schijnt men de benoeming van Jonckheer onge daan te willen maken. De Antilliaanse regering, die giste ren in spoedvergadering bijeen kwam naar aanleiding van een crisis in het politiekorps, ziet in de huidige ge volmachtigde minister nog steeds de man die een van de voornaamste oorzaken is geweest van de onlusten in mei vorig jaar. Het verzet in de partij van Jonckheer. de Democrati sche Partij, tegen zijn benoeming neemt ook toe. NEW YORK De Antilliaanse minister-president Petronia en zijn minister van finan ciën. Rozendal, zijn zondag plotseling uit New York in Willemstad terug gekeerd. Zij zouden besprekingen hebben gevoerd met de heer Jonck heer, die daar al sinds 19 januari verblijft. Het Antillenhuis te Den Haag deel de gisteren mee, dat de heer Jonck heer in Amerika „dienstbesprekin- gen" voert. Maar volgens Antilliaan se regeringskringen zou minister- E. JONCKHEER president Petronia er bij de gevol machtigde minister op hebben aan gedrongen, zijn benoeming tot gou verneur niet te aanvaarden. Er circuleerden dit weekeinde al berichten, als zou Jonckheer hebben besloten zijn benoeming niet te aan vaarden. Maar de directeur van het kabinet van de Nederlandse Antil len ontkende dat. POLITIE Op de Antillen zelf is de onrust ook toegenomen, na de schorsing van commissaris Sprockel van de Antil liaanse politie. Sprockel zou onlangs hebben gezegd, dat de komst van oud-premier Jonckheer als gouver neur grote moeilijkheden tot gevolg zal hebben. En aangezien hij niet over voldoende politiemannen kan beschikken, zou hij, om onlusten het hoofd te kunnen bieden, zijn man nen opdracht moeten geven btf rel letjes gebruik van vuurwapens te maken. De commissaris werd direct door de regering geschorst in afwachting van een nader onderzoek. De Politie bond op Curasao stelde de regering een ultimatum: als Sprockel niet voor zondagavond (Antilliaanse tijd) weer lot commissaris zou worden be noemd. zou de bond tot „actie" over gaan. STAKING Het kabinet sprak gisteravond laat nog met vertegenwoordigers van de Politiebond. Vandaag zou deze zich opnieuw beraden over te nemen maatregelen. Als de regering de schorsing niet zou opheffen, is het niet onmogelijk dat het politiekorps in staking zal gaan. DJAKARTA Het blad van het Indonesische leger maakte zaterdag melding van de arrestatie van 800 le den van de luchtmacht, omdat zij ge heime contacten met communisten zouden hebben onderhouden. Eveneens uit Djakarta komt het bericht dat oud-president Soekarno op haar verzoek, van zijn derde vrouw, de Japanse Ratna Sari Dewi is gescheiden. (Vai i onzer verslaggevers) Een criticus is een man wiens horloge vijf minuten voorgaat op de horloges van andere mensen. SAINTE-BEUVE „U wil per se het bad mogelijk verslijten." DE BILT Overwegend droog weer met in het algemeen veel bewolking en op vele plaatsen mist. Weinig wind en ongeveer dezelfde temperaturen als 'van daag. DE BILT Nadat zaterdag een opvullende depressie van zuid oost Engeland via zuid Nederland naar Duitsland was getrokken, beïnvloedde gisteren een volgen de storing het weer in ons land. Deze trok van het Kanaal naar het Waddengebied en voerde zachte lucht aan. In het zuiden van het land werd het gisteren dan ook plaatselijk 9 graden, maar in het noorden werd het maar ongeveer 5 graden. De störing veroorzaakte vooral in het westen en noorden van het land omstreeks 10 mm neerslag. De temperaturen zullen daarbij in het noorden van het land nog iets hoger worden. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon 1 tot 4. Min. temp.: 1 tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog et maal: 60 procent. Barometerstand: heden 10 uur: •'5,8 cm (1011 millibar), stijgend. Zon en maan 27 januari zon op 8.28. onder 17.18: maan op 22.57. onder 10.04;30 janyari LK. ROTTERDAM Zondagmor gen vroeg is in haar woning aan de Hollandsestraat in Rotter dam-Zuid de 32-jarige mevrouw M. C. H. Zuidmeer om het leven gebracht. De dader, de 34-jarige zeeman F. H. L uit Rotterdam, geboren in Curacao, kon even later worden aangehouden. Hij heeft een volledige bekentenis afgelegd. De zaak kwam aan het licht toen om half vijf twee jongetjes van tien en acht jaar totaal overstuur bij de wachtcommandant van het politie bureau Sandelingplein kwamen. Uit de verwarde verhalen kon de poli tieman opmaken dat hun moeder was doodgestoken. Ook konden de kinderen vertellen wie het .had ge daan en waar de man vermoedelijk kon worden gepakt. Onmiddellijk rukte de politie uit naar de Hollandsestraat. Overigens was het adres niet onbekend omdat de politie er wel eens eerder voor ruzie had moeten assisteren. In de achterkamer vonden de politieman nen de vrouw dood en hevig bloe dend op de grond liggen. Ook was er nog een meisje van een half jaar thuis. De vrouw was sedert twee jaar gescheiden. Sinds vorig jaar had ze een verhouding met de zeeman die haar nu heeft neergestoken. Het j meisje van een half jaar is uit deze verhouding geboren. De jongens wa ren uit haar eerste huwelijk. Enkele j maanden geleden heeft mevrouw Zuidmeer een eind gemaakt aan de j verhouding met de zeeman. Sinds die j lijd heeft hij herhaaldelijk gepro- I beerd de vrouw wee*.- över te halen de verhouding voort te zetten. Er is daardoor vaak ruzie geweest. (Zie ook pagina 6) Momenten van grote vreugde en ondraaglijke spanning beleefden enkele duizenden Nederlandse schaatssupporters op de ijsbaan van Innsbruck, waar de Europese kampioenschappen werden ver reden. Spanningtoen Europees en wereldkampioen Dag Fornaess. in een magistrale rit op de 10.000 meter de schijnbaar ongenaak bare positie van Ard Schenk be dreigde. Opluchting, toen de Noor 1,8 seconde te langzaam bleek en onttroond werd als Europees kampioen. De belang rijkste kus voor Ard was natuur lijk van zijn verloofde Bonna. Naar Moskou MINISTER Luns heeft onlangs ge zegd goede verwachtingen te hebben van het bezoek dat een hoge ambtelijke delegatie dezer dagen aan Moskou brengt. Het bezoek past in het streven naar ontspanning, uitmondend in een Euro pese veiligheidsconferentie, waarvan ook de Russen niet afkerig zouden zijn. Reeds waren contacten gelegd met Polen. Hongarije, Roemenië en Joego slavië ondanks de teleurstellende gebeurtenissen in Tsjechoslowakye. Vooral de kleinere Oosteuropesc lan den hebben ook vóór de invasie in Tsjechoslowakije op een veilig heidsconferentie aangedrongen. Moskou heeft er zich ten slotte bij neergelegd, nadat het zijn greep op de landen van het Sowjetblok had verstevigd, o.a. door de zgn. Brezjnef- doctrine. Deze stelt de Russen nl. in staat mi litair tussenbeide te komen in „so cialistische landen", die een eigen weg dreigen in te slaan. Daartoe is volgens de laatste berich ten een multinationale strijdmacht gevormd door de zeven Warschau- pactlandcn. Het opperbevel berust bij een Russische generaal. Uit de houding van de leiders in het Kremlin blijkt, dat zü een veiligheids- conferentie willen gebruiken om hun positie in Europa te verstevigen. Dit streven zou vooral zijn ingege ven door de snelle verslechtering van de betrekkingen tussen Moskou en Peking, die een vergelijk in Europa noodzakelijk maakt. Echter is duidelijk, dat de Russische leiders hun wil niet kunnen opleggen aan landen die geen deel uitmaken van het Warschaupact. Zo zal een voorlopige regeling van het Duitse probleem niet tot stand komen, zolang zij erkenning van de DDR blijven eisen. Van een Europese vciligheidsconfe- rentie kan dan ook nog geen sprake zijn. Minister Luns heeft het tijdens zijn bezoek aan Bulgarije kunnen vaststellen. Alleen voorbereidende besprekingen kunnen ertoe leiden. Vandaar dat het vandaag begonnen Nederlandse be zoek aan iMoskou moet worden toe gejuicht. BERLIJN De represaille maatregelen, die Oost-Duitsland neemt aan de grensposten tegen het wegverkeer tussen West- Berlijn en West-Duitsland. zou den naar verwacht werd van daag een hoogtepunt bereiken. Kilometerslange files zijn het gevolg van de stiptheidsactie die de Oostduitse grenswachten voe ren, als antwoord óp de ..parle mentaire werkweek" van de Westduitse Bundestag in West- Berlijn. Bondskanselier Willy Brandt is gisteravond in West-Berlijn aangeko men om besprekingen te voeren met de Westduitse burgemeester Klaus Schütz en de drie geallieerde bevel hebbers. Verstoring Gisteren was de vijfde dag dat van Oostduitse zijde moeilijkheden wer den veroorzaakt door middel van een verscherpte grenscontrole. Een Oost duits persagentschap protesteerde nog voor de aankomst van Brandt in Wesl-Berlijn tegen diens aanwezig heid. De Westduitse conferenties werden een verstoring genoemd van de po gingen de spanning tussen oost en west te verminderen. Burgemeester Schütz zou volgens het Westberlijnse dagblad Morgenpost" voornemens zijn de Oostduitse premier Willy Stcph een brief te sturen met een zelfde inhoud als het schrijven dat Willy Brandt reeds aan Stoph heeft gericht. De Oostduitse leider Walter Ul- bricht heeft nog niet gereageerd op de aan hem gezonden brief, waarin Brandt voorstelt onderhandelingen tussen de beide Duitslanden te voe ren. Burgemeester Schütz heeft zich reeds eerder in 1967 in een schrijven aan Oost-Berlijn uitgelaten over een gewenste verbetering van de betrek kingen tussen beide landen. Oost- Duitsland heeft hier echter nooit op geantwoord. Bondskanselier wenste aan het Willy Oostduitse Brandt protest NEW DELHI De Indiase rege ring overweegt een atoombom te ma ken. Zij onderzoekt wat de kosten zijn. Volgens het betrouwbare Indiase blad The Statesman zou de regering bezorgd zijn over het grote verschil in defensieve kracht tussen China en India. De regering zou onder druk van niet te veel aandacht te schenken. De j de parlementscommissie voor atoom- traditionele vergadering in Wcst-Ber- energie, tot deze overweging zijn ge- lijn zal ook in de toekomst, ondanks i komen. Aanvankelijk wenste zij de scherpe Oostduitse protesten ge- j kernenergie uitsluitend voor vreed- woon doorgang vinden. 1 zame doeleinden te gebruiken. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE ABONNEE OPGEEFT.I (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG De heer C. J. van Mastrigt zal in mei aftreden als vice- voorzitter van de CHU. Hij heeft het hoofdbestuur van de Unie laten we ten, dat hij zich op de algemene ver gadering niet meer herkiesbaar zal stellen. De heer Van Mastrigt is enige tijd voorzitter van de Unie geweest, nadat drs. Tilanus die funktie om gezond heidsredenen moest neerleggen. Bo vendien is hij lid van de Tweede en Eerste Kamer geweest. Ook was hij voorzitter van het CNV. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM „Op 30 sep tember heeft de gewestelijke vergadering een onafhankelijke commissie benoemd. De eerste fase van haar werk is voltooid: het samenstellen van een voor- advies over de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen. Dat vooradvies moet met de afde lingsbesturen worden besproken. Daarna stelt de commissie een kandidatenlijst op. Dat moet nog gebeuren. Die lijst houdt géén bindend advies in. Dat advies en dat is de derde werkfase komt in handen van het gewestelijk bestuur, dat het op 3 maart in de gewestelijke vergadering brengt. Pas daar wordt de kandida tenlijst vastgesteld. Aldus vanmorgen de heer C. M. L. Roozenmond. gewestelijk voorzitter van de Partij van de Arbeid, naar aanleiding van berichten in enkele ochtendbladen dat er een vertrouwe lijke. bindende advieslijsl zou zijn sa mengesteld. Op die lijst zouden de wethouders drs. J. Reehorst (financiën), H. W. Jet- tinghoff (openbare nutsbedrijven) en drs. J. G. van der Ploeg (onderwijs) bijzonder laag zijn geplaatst: drs. Ree horst zelfs op de vijftiende plaats! Dr&. A. J. Lems zou lijstaanvoerder zijn. Hij zou een wethouderszetel am biëren. Als nummer twee zou op de lijst staan de heer F. van Heezik, thans assistent van de PvdA-gemeen- j teraadsfractie en bekend om zijn sym pathieën voor „nieuw Links". Wei houder R. Langerak en het gemeente raadslid L. den Adel zouden helemaal niet meer op de lijst voorkomen. „Alles pure nonsens." zei de heer Roozemond. Alleen van de heer Lan gerak is bekend dal hy enkele weken geleden zelf heeft gezegd niet meer in de raad te zullen terugkeren. Volgens dezelfde berichten had wet houder Reehorst een belangrijke rol 'vervuld in de pogingen in Rotterdam een progressief akkoord af te sluiten, welk akkoord niet van de grond kwam. „De heer Reehorst", zegt de heer Roozemond ons, „is lid van de lande- j lijke commissie voor het progressief akkoord. Dat is hij nóg. En Rotterdam is een van de plaatsen waar juist wel een progressief akkoord tot stand kwam." Over berichten als zou een actieve actiegroep van Democratisch Appel in Rotterdam de invloed van „Nieuw Links" willen terugdringen, zegt hij: ..Binnen de partij in Rotterdam is van het bestaan van een Democratisch Appel niets bekend, laat staan van i zo'n actiegroep." Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; straat: plaats: Als beloning voor mijn aktiviteit per maand ontvang ik een "Gouda Bobqüet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant per kwartaal veertien dagen gratis. Mijn naam is: straat: plaats: inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1