RIJLES TELEVISIE ENORME LEKKEN IN ONZE GRENZEN' Effectenbeurs gebukt inflatore krachten in onder de VS Mijnwerkers leveren slag met rijkswacht krant van FORMAAT MUTEST -mWWm m I BEELDBAND HELPT LEERLING EIGEN FOUTEN TE ZIEN Effect: tien lessen an 99- Utrechtse officier: Ex-SS'er gaat Joden bestrijden Onrust in Belgische Kempen Rechter breekt met uniforme straffen Van Rappard 19e op lijst Binding Rechts Monteur: Banden mr. R's auto waren versleten ZATERDAG H JANUARI 1970 BH tig. onsJ s 99 ARNHEM Wat de Britse politie onlangs introdu ceerde om verkeerszondaars te overtuigen, wordt in Ne derland als Europese primeur door rijschoolhouders ge bracht: televisie in de auto. Caban coördinatie- en ad viesbureau voor de autorijopleidingen in Nederland demonstreert er nu mee op zijn 25 rijscholen en heeft er ook al de eerste duidelijke resultaten mee bereikt. Het principe van het nieuwe ■steem is gebaseerd op een iuwlettende observatie van de irling tijdens het rijden. Ach- in de auto is daartoe een eine televisiecamera bevestigd, weer in contact staat met !n videorecorder. Op die ma- er worden zowel het straat- ield als de handelingen van de erling feilloos op de beeldband istgelegd en nog belangrij- - kan de kandidaat later recies zien wat zijn fouten wa- Op het ogenblik worden de „beel- nde lessen" alleen gegeven aan erlingen, die vlak voor hun examen aan en deze dus kunnen beschou- en als een proefexamen. Maar het de bedoeling het systeem later ook de normale lessen toe te passeri. V Fouten Voor deze proefexamens rijdt het Eindhoven gevestigde Caban met .1 lesauto en een caravan erachter at hele land door: elk van de bij de rganisatie aangesloten rijscholen •ijgt regelmatig bezoek en wordt larmee in de gelegenheid gesteld haar leerlingen de laatste test voor het examen, af te nemen. Deze mogen een half uur rijden en kunnen daarna in de caravan, waar de beeldband wordt afgedraaid, op het tv-scherm zien wat hun zwakke plekken zijn en wat nog moet wor den bijgeschaafd. Directeur J. D. Douma: „wat uit eindelijk een goede autorijder maakt, is zijn vermogen om te anticiperen, om vooraf te zien wat er wellicht gaat gebeuren en daarnaar te hande len. En dit is nou net wat je zo bijzonder goed op de beeldband kunt volgen". Videorecording doordringt de leer ling van fouten, die hij normaal wel licht niet zou hebben toegegeven. ..Je kunt een leerling tijdens het rijden nou wel vertellen, dat hij te voren had kunnen weten, dat die bromfietser naar links zou zwenken omdat hij een fietser moest inhalen, maar op dat moment is de kandidaat er allang voorbij en druk bezig met nieuwe situaties. Na afloop knikt hij misschien, maar meestal is hij het. moment dan allang vergeten. Als hij die situatie nu op het tv-scherm te zien krijgt, beseft hij het meer". VV Resultaten Het kijkgedrag van de leerling: de beeldband legt liet feilloos vast. Bij de eerste proeven zijn al duide lijke resultaten geboekt. De meeste instructeurs constateerden de volgen de normale les een opvallende voor uitgang bij de leerlingen. Ze reden doordachtcr en reageerden anders. Bij Caban is men ervan overtuigd, dat een proefexamen met de videore- :lende khou- e UTRECHT Mr. A. Somer- ril, officier van justitie bij de ftrechtse rechtbank acht het oodzakelijk dat het wetboek ran strafrecht zodanig wordt angepast dat de politie de mo- elijkheid krijgt belastingont- uikers in voorlopige hechtenis nemen. •Belastingontduiking is in Neder- ind op grote schaal mogelijk", aldus e Utrechtse officier. „In onze gren en zitten enorme lekken omdat er en aanzien van smokkel geen dcug- elijk vervolgingsbeleid kan worden ivoerd. Smokkelaars kunnen maar s uur worden vastgehouden. Ze ouden tijdens de verhoren hun oond stijf dicht. Zodra zf.| zijn losgc- aten waarschuwen zij hun kornuiten at hun smokkelmethode is ontdekt, 'e volgende keer bedenken zij een og slimmere manier om hun waar Uegaal over de grens te krijgen." Drie miljoen Mr. Somerwil deed deze frappante itspraak gistermiddag tiidens de be- andeling van de zaak tegen de '-jarige Duitse 'beroepschauffeur Wolfgang V. In opdracht van zijn 'aas had hij op 15 december bijna 'ier miljoen sigaretten ons land bin- jpngesmokkeld. De contrabande moest worden af- eleverd bij een schuur in het 'trechtse Vleuten. De officier reken- te voor dat de sigaretten van dure 'uitenlandse merken voor ongeveer an half miljoen gulden waren ge- °cht in de Engels-Amerikaanse vrij- 'andelszone bij Hamburg. Aan in- terrechten en accijnzen is de Neder- andse staat door dit smokkelcomplot corder het effect van tien normale lessen evenaart. De organisatie (20.000 leerlingen per jaar) hoopt in de nabije toekomst dan ook méér de beeldband bij nor male lessen te kunnen gebruiken. Ook ziet zij perspectieven voor rij proeven voor gevorderden. De heer Douma: „iedere automobilist met het rijbewijs op zak heeft nu eenmaal zijn eigen gewoontes en ingeroeste fouten. Met de beeldband kun je ze er zo uithalen. Een half uur rijden met de beeldband zou voor heel wat autorijders zeer verfrissend werken". De enige reden, waarom men daar nog niet aan toe is, vormen de kost; -.. De combinatie auto-caravan plus alle apparatuur kost dertig mil le en dat is nog te kostbaar om. er meer van op de weg te brengen. Die hoge kosten betekenen overi gens wél. dat ook de leerling duurder uit is. Betaalt hij voor een normale les 12,50 gulden, het proefexamen kost 17,50 gulden. „Maar de meesten hebben dat er graag voor over omdat ze zelf erva ren wat het effect ervan is". Zowel de verkeersorganisaties als de politie zijn zeer te spreken "over het Eindhovense initiatief. Leden van de Porschegroep verklaarden zelfs, dat een dergelijke installatie ook voor hun groep zeer nuttig zou zijn. Algemeen wordt het Eindhovense initiatief beschouwd als een nieuwe stap vooruit naar verbetering van het rijschoolwezen in ons land, dat vol gens directeur Douma (en vele ande ren) op sommige punten nog een gro te chaos vertoont. Niet in de laatste plaats vanwege het grote aantal beunhazen (de heer Douma schat hun aantal op 5000. evengroot als het aan tal geregistreerde scholen). „Door, zoals het geval is, hogere eisen te gaan stellen aan rijschool houders bereikt men wel een beter onderwijs, maar de beunhazen ver dwijnen er niet door. Sterker nog: zij zullen wellicht in aantal toenemen omdat zij goedkoper kunnen werken. Zij zijn nu eenmaal niet onderwor pen aan de eisen, die worden gesteld ten aanzien van de vaak dure outilla ge. Zolang niet iedereen, die een rijschool wil beginnen, aan vast gestelde voorwaarden moet voldoen en de vereiste papieren moet bezit ten, lossen we het probleem niet op". Verschuiving Overigens verwacht de heer Dou ma, dat in de toekomst het aantal leerlingen zal afnemen. „Over vijf jaar zal alleen de jeugd nog maar lessen omdat de ouderen of het rijbe wijs al hebben of er niet meer aan beginnen. Die verschuiving is nu al duidelijk merkbaar. Zestig procent van de leerlingen is 18 tot 25 jaar; I vijf jaar geleden lag het accent nog in de groep 35 tot 45-jarigen". De heer Douma verwacht daarom over vijf jaar nog maar 200.000 leer lingen per jaar (nu nog 400.000). Dat De combinatie auto-carava door het hele land. betekent, dat het park van 7000 lesauto's van nu straks zal moeten worden gereduceerd tot 2000, met als gevolg grotere concentraties in de rijschoolwereld. Of over dde vijf jaar ook kwa litatief zal zijn gesaneerd is nog een vraag. Invoering van de beeldband bij de opleiding is nog maar één stap BRUSSEL Een Belgische oud- SS'er heeft gisteren gezegd dat hij de vooroorlogse ultra-rechtse politieke beweging Rex nieuw leven gaat in blazen. Hij wil daarmee de Joden be strijden en de Palestijnse comman do's steunen. Jean-Robert Debaudt, zo heet de ex-SS'er, is twee jaar geleden voor het laatst in. het nieuws geweest in Bel gië toen hij probeerde voor de parle mentsverkiezingen een lijst in te die nen met Leon Degrelle, de belang- j rijkste Belgische oorlogsmisdadiger, als enige kandidaat. De poging is toen op niets uitgelopen. Promotie met lof DELFT In ons bericht over de promotie van ir. L. IH. de Nie uit Bruchem is een onjuistheid geslopen. Gemeld werd dat het de laatste vijf jaar niet meer voorgekomen was dat er iemand met lof aan de TH promo veerde. Dat was niet juist. Op woens dag 30 oktober 1968 promoveerde dr. ir. L. J. van der Pauw. hoofdin genieur bij Philips in Eindhoven, ook met lof. De Californische circus-zeehond Homer ziet er wat droef uit nadat vier tandartsen hem met vereende krachten van één kies verlost hebben en vier kiezen van vul lingen voorzagen. Het bleek een zo ingrijpend karwei, dat Hómer enkele dagen zijn optreden zal moeten staken. Financieel weekoverzicht LENINGEN direct voor U beschikbaar als U een eigen huis bezit. 4000 kost 62.- p. maand 6000 kost 93.- p. maand 9000 kost 138.- p. maand Elk ander kapitaal óók mogelijk. Bel of schrijf direct voor geheel vrijblijvende inlichtingen. Fa. MOONEN Passage 10 a, Heerlen Tel. 04440 - 10806. AMSTERDAM Tot dusver heeft het nieuwe jaar aan de ef fectenbeurs weinig spectaculairs opgeleverd en de start in de eerste drie weken heeft een zwakkere stemming te zien ge geven. Het algemeen koersge- middelde daalde enigszins, maar vooral internationals hebben terrein verloren, in overeen stemming met New York, waar het Dow Jones-gemiddelde ge zakt is. De oorzaak is vooral het gebrek aan vertrouwen in de conjunctuursontwikkeling, on der invloed van afremmende voor bijna drie miljoen gulden getild. „Dat bedrag trekt de staat zo onge veer ook jaarlijks uit voor de grens bewaking", merkte mr. Somerwil op. De Duitse smokkelaars gingen bij zonder uitgekiend te werk. Wolfgang V. kwam met een vrachtwagen met aanhanger bij 's-Heerenberg de grens over. De aanhanger was leeg, maar in de voorste wagen lag voor een lief kapitaaltje aan sigaretten. De contra bande werd aan het oog onttrokken door kunstig opgestapelde kratten bier. Dat was nog niet eens nodig geweest, want de douanebeambten controleerden de wagen niet eens. Alleen de papieren van de chauf feur werden ingekeken en het bier werd ineeklaard. Omdat het bier voor doorvoer was bestemd en de wagen zodoende van een doorvoerverzege- ling was voorzien koesterde de doua ne eeen enkele argwaan. Hoe zij was opgelicht bleek toen de wagen dankzij een tip bij het ver- keersDlein Oudenrijn kon worden aangehouden. Tussen de laadbak en de bestuurderscabine was de verzege ling verbroken en spoedig ontdekte de douanerecherche de sigaretten. „Kleine jongens" Wolfgang V.. die voor zijn aandeel in de smokkel van zijn baas geen cent had gekregen werd door de poli tierechter tot tien weken hechtenis veroordeeld. De officier had vier maanden geëist met aftrek van het voorarrest. Daarvan waren twee maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter hield kennelijk rekening met de op merking van verdachte's raadsman. ..In dit soort zaken krijgen de kleine jongens de klappen. De grote heren blijven buiten schot", aldus mr. J. A. van Waarden uit Amsterdam. DEN HAAG Professor mr. VV. F. C. van Hattum, de Haagse politic- rechter heeft gistermiddag gezegd dat hij zich niet kan verenigen met de vrij uniforme strafmaat die wordt toegepast voor het rijden onder drank invloed. „Het is onjuist daarvoor een vaste lijn aan te houden en geen I bijzondere omstandigheden bij de be- paling van de strafmaat in aanmer king te nemen", aldus mr. Van Hat tum. Officier van justitie jhr. mr. W. C. van der Poll had tijdens de behande- ling van de zaak van een magazijn- I meester die onder invloed een lichte i aanrijding veroorzaakte de gebruike lijke straf geëist: twee weken gevan genisstraf en een jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter veroordeelde de verdachte die voor de eerste maal terecht stond tot 200 boete, twee weken gevangenisstraf en een jaar ontzegging van de bevoegdheid aan het verkeer deel te nemen. De twee laatste straffen voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Dit tot groot ongenoegen van de officier. Deze overweegt om hoger beroep tegen het vonns van mr. Van Hattum aan te tekenen. „Het opleg- gen van een geldboete en zware j voorwaardelijke straffen is juister omdat het vaste tarief weinig indruk blijkt te maken. Ook komt dit het j prestige van de rechterlijke macht i niet ten goede", aldus de politierech- 1 ter. BRUSSEL Bij de mijnen in de Belgische Kempen, waar reeds drie weken een wilde staking gaande is, is het gistermiddag voor het eerst tot vrij ernstige ongeregeldheden gekomen. De rijkswacht heeft op verscheidene plaatsen traanas gebruikt om gro te groepen stakers uiteen te drij ven, die de mijngebouwen be stormden. Bij het treffen tussen rijkswachters en stenen gooiende stakers zijn vijf politiemannen gewond. Ookzaak van de onlusten was een beslissing van de regering om de nieuwjaarspremie van de mijnwer kers (ten bedrage van 400 gulden) vrijdag uit te keren, doch alleen aan degenen die het werk hadden hervat. Normaal zou de premie pas februari uitgekeerd worden. De stakers heb ben daarop gistermiddag geprobeerd de lokalen te bestormen, waar de lo nen en premies werden uitbetaald. Vooral te Zolder kwam het tot een zwaar treffen en werd veel schade aangericht. Nadat de rijkswacht on der een hagel van stenen verscheide ne charges had uitgevoerd, wierpen de stakers barricades op, die later in brand werden gestoken. Ook een au tobus en een brandweerjeep gingen in brand, waarna de rijkswacht wa terkanonnen inzette. Er werden en kele arrestaties verricht. Ook te Winterslag kwam het tot DEN HAAG De burgemeester van Gorkum, mr. L. R. J. ridder van Rappard, is in alle kringen in Zuid- Holland van de politieke partij Bin ding Rechts geplaatst als nummer ne gentien op de kandidatenlijst voor de Provinciale Staten, In de verschillende kieskringen werden als nummer één geplaatst mr. J. Sepers te Rotterdam, mr. L. van Heyningen, Den Haag en P. J. J. van Wingerden te Kwintsheul. Een acht ste plaats in alle kringen in Zuid-Hol land verwierf mevrouw J. M. B. A. (Hetty) Bennink-Vïrhoeve uit Den Haag. ongeregeldheden, nadat enkele hon derden arbeiders tot de lokalen van de mijnadministratie waren doorge drongen. Te Waterschei en Beringen maakte de rijkswacht eveneens ge bruik van traangas om opdringende groepen stakers uiteen te drijven. De regionale afdelingen van dee Belgische socialistische en christe lijke vakbonden hebben er bij de re gering op aangedrongen alle mijn werkers de nieuwjaarspremie uit te betalen. De stakers van de Kempense mij nen blijven overigens ook vasthouden aan hun eis van een onmiddellijke loonsverhoging van vijftien procent. DEN HAAG Chef-monteur G. van der Mcrwe noemt de banden, die bij de auto van d.e Hharlemse rechter mr. R. behoorden, „alle vijf totaal versleten". Hjj had vóór het ongeluk een afspraak met de rechter gemaakt de banden te vernieuwen, „maar als ik toen gezien had hoe slecht ze wa ren, zou ik hebben gezegd dat het onverantwoord was ermee te rijden". Dit getuigde hij gisteren op de der de dag van de zaak tegen de Haar lemse rechter, die ervan wordt ver dacht onder invloed een dodelijk ver keersongeval te hebben veroorzaakt. Monteur E. Hemmen vond het „haast onbegrijpelijk dat de bescha digingen aan de wagen door de bot sing met de bromfiets zouden zijn veroorzaakt". De echtgenote van de verdachte zei dat zij altijd de auto van haar man schoonmaakte, ook de banden. „Ik waste ze altijd met een dunne oude spons. Daarna controleerde ik ze al tijd. Ik zag dat ze toen nog goed wa ren", betoogde zij. Ook het verschil in spanning tussen de banden kwam aan de orde, Vol gens hoofdinspecteur Endlich had mr. R. na het ongeluk gezegd dat hij 's morgens de banden op „wat meer spanning" had laten brengen. Slipdeskundige A. Bloemen achtte het heel goed mogelijk dat de banden tijdens het slippen tegèn een stoep- rand waren geslagen en daarbij lucht hadden verloren, j De zitting wordt maandag voortge- I zet overheidsmaatregelen en in ver band daarmede, de hoge rente voet. De State of the Union, te vergelij ken met de „Troonrede", bracht wei nig opbeurend nieuws voor Wailstrect, daar vooral aandacht werd gegeven aan binnenlandse pro blemen. Wel werd aangekondigd, dat een evenwichtige en sobere begroting te verwachten is. ter bestrijding van de toenemende inflatie in Amerika. Hieruit neemt men te moeten aflei den. dat president Nixon zijn maatre gelen, ter beteugeling van een onge zonde uitwas der conjunctuur, voor lopig zal continueren. Overigens is in het vierde kwartaal van het afgelopen jaar de econo mische groei in de VS tot stilstand gekomen, als men rekening houdt met de prijsstijgingen, welke zijn op getreden. Maar een feit is het, dat de inflatie verder voortwoekert en nog niet in voldoende mate bedwongen schijnt te zijn. Daarom zal president Nixon zijn afremmingsmaatregelen in. de vorm van beteugeling der overheidsuitga ven en eeri hogè rente nog wel willen voortzetten, al dient hij erop bedacht te zijn, dat de voet tijdig van de rem wordt gehaald, vR de economie niet in een recessie terecht komen. Verminderd Het eerste jaar van president Nixons regering heeft zich niet gekenmerkt door opvallende succes sen. De oorlog in Vietnam is nog niet ten einde gebracht, de groei der eco nomie is verminderd, terwijl de in flatore krachten niet bedwongen werden. Het ziet er naar uit, dat Wallstreet in de eerstvolgende periode eerder een aarzelende houding met afbrok kelende koersen zal te zien geven, dan een krachtige hervatting van de hausse. De ontwikkeling in Amerika is be langrijk, ook voor het Westen, omdat men hier in zekere mate afhankelijk is van de problematiek ginds. Als in de Verenigde Staten de afremming kan worden verminderd, de rente la ger en de doliarstroom naar Europa hervat wordt, dan kan ook hier een verbetering van het economisch kli maat te wachten zijn. Van c'e internationale aandelen is vooral Kon. Olie sterk gebonden aan de luimen van Wallstreet en in het begin van deze week was „de Ameri kaanse kraan" weer opengedraaid en onze markt overstroomd met aanbod in Olies. De koers daalde tot beneden de 134,- maar later kwam er vraag van het buitenland en lokaal opzet ten en trad een verbetering is tot 139,- welke prijs gisteren was afge zwakt tot 137,- Mén moet afwachten op welk tijdstip „de spuit" der Amerikaanse funds van de markt gaat, omdat men nu eenmaal in het beleg gingsbeleid van de Amerikanen niet kan treden. Met grote be langstelling wacht de beurs op de publicatie van de resultaten over het 4e kwartaal der Kon. Shell en men hoopt, dat het optimisme, dat de pers.-directeur onlangs toonde, in de cijfers zal zijn terug te vin den. Niet onmogelijk is het. dat de jaarcijfers, welke dan gelanceerd worden, een steun voor de markt zijn. I meenschap en de vraag uit derde landen zal minder dringend zijn, de voorraad-vorming minder sterk. De I totale stijging van de ruwstaalpro- duktie raamt men op 4 miljoen ton, j dus aanzienlijk minder dan in de twee voorafgaande jaren. De eert. Kon. Hoogovens hebben j deze week weinig gereageerd op een j en ander. Gisteren was de koers 103.20.-. Koersverliezen In de lo kale afdelingen was de handel even min geanimeerd en hier en daar wa ren de koersverliezen niet onbelang rijk. Zo daalde de Chem. Industrie Van der Grinten van 359 tot 327.50, dus dat is ruim 157 punten. Gemeld werd üe overname van een Italiaanse onderneming en duidelijk is de laatste tijd gebleken het agres sief karakter van v.d. Grinten, die via overnemingen zijn basis breder maakt. Gezien echter de grote koersstij ging, welke dit fonds achter de rug heeft, is een technische correctie door winstnemingen wel te verklaren. Flauw gestemd waren ook tapijt fondsen, zoals Desseaux en Bergoss. Laatstgenoemd fonds kwam deze week van 397 op 360, slot 364 pet. De beurs denkt, dat de grootste groei eruit is en men weet, dat flinke groei hoog gekwalificeerd wordt, vooral door de beleggingsmaatschappijen, 'j Gist-Brocades kwam ook lager en wel van 124.20 op 120,-. Elsevier, ook een high-flyer, moest een stapje terug. Niet denderend Er komt een fusie tussen Vihamij en Handelmij Buttinger in Gro- ningen. Het ligt in de bedoeling - met een voorstel te komen tot om- wisseling van aard. Buttinger in J Vihamij, in dier voege, dat 1.000 aand. Buttinger te ruilen is in ƒ1.000 aand. Vihamij plus 1500 81/» 1/4 pet converteerbare obligaties Vihamij. De laatste koers van Vi- hamij was vóór het fusiebericht, 131, van Buttinger 280 pet. Zo op het oog is het aanbod voor de aan deelhouders Buttinger niet dende rend te noemen. Bankaandelen hebben de algemene tendens deze week gevolgd. De Cen trale Boerenleenbank te Eindhoven heeft inmiddels medegedeeld, dat een voorspoedig jaar achter de rug is. De toevertrouwde midde'en stegen met ƒ970 miljoen, de verstrekte nieuwe leningen namen toe met meer dan een miljard, dus een flinke uitzetting der debiteuren. Verwacht wordt, dat de bedrijfswinst op ƒ32 miljoen zal uitkomen, dat is 4 miljoen meer dan het jaar daarvoor. Het is te verwachten, dat de han delsbanken, welker aandelen op de beurs genoteerd worden, eveneens een voorspoedig 1969 achter de rug hebben. Tot dusver is dit echter ons insziens niet in de koersvorming tot uitdrukking gekomen. Unilever Van de overige internationals was Unilever luier gestemd en hier was een teruggang in de koers van ƒ119.50 tot 116.30. Heineken Bier, tegenwoordig ook een tapefonds, moest, deze week een flinke stap terug doen en kwam van ƒ186.20 of ƒ180,- dat is 25 punten Het jaarverslag komt de volgende maand en de verwachtingen blijven gunstig voor de aandeelhouders, daar men rekent op goede resultaten. De staalindustrie zal volgens de Europese Commissie van de EEG in 1970 zich minder stormachtig ontwik kelen. Het verbruik in de Ge- Fusie Het bestuur van de Centrale Boe renleenbank deelde nog mede, dat er besprekingen begonnen zijn met de Centrale Raiffeisenbank te Utrecht om tot afspraken te komen over het vestigingsbeleid Beide soort banken hebben hetzelfde dienstenpakket aan te bieden en zitten, ook in kleinere plaatsen, dikwijls vlak naast elkaar. Eigenlijk komen er veel doublures voor en men wil tot samenwerking komen. Er zal ook bekeken worden, of de samenwerking tussen beide partijen verder kan worden uitge breid. Het zou ons niet verwonderen, als hier nog eens een fusie uit te voorschijn zou komen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9