Vakbond moet belangen werknemers behartigen Ivkow - Taimanov: kleurloze remise BOEREN ZETTEN WEG AF Ivoorkust verleent politiek asiel aan gevluchte generaal Ojoekwoe CNV en Convent doen samen kadervorming GVP-jongeren niet zo blij met kabinet Waldegaard officieel winnaar Advies SER-commissie gedragsregels bij fusie LORD HUNT: OMVANG VAN NOOD TOCH GROTER /N NVV: „Werk vakbonden doorkruist Gemeenten moeten zich houden aan termijn van Schut „Du i d elijk alt er na tief Man doodt zijn vrouw en ook zichzelf Donner weer naar overwinning Inhaalmanoeuvre eist twee doden 7 ZATERDAG 24 JANUARI 1970 ofzui eidei 127 10164. 5peci iderd 1 20164, els, 1 fapens n de van 'r ondei) 10 blijft 1 be ouwii logev son eiden ierins irwaé expe lijnen j crisis in het Nabije Oosten is er niet slechts één, die in een nieu we oorlog tussen Israël en de Arabi- vlees] sche ,anden kan uitmonden. t Zij wordt mede veroorzaakt door de onberekenbaarheid van Arabische landen, waar militairen aan het be wind zijn en staatsgrepen aan de orde van de dag. Meestal worden zij verijdeld, zoals in Irak, waar tientallen mensen zonder vorm van proces werden neergescho ten. omdat dé kleine leidende groep zich onzeker voelde. Minder bloedig werden grepen naar de macht de kop ingedrukt in Soedan en Libië, die niet zonder reden een bijstandsverdrag met Egypte hebben gesloten. In landen als Syrië, Jordanië, Libanon en ook Algerije moeten de leiders ter dege op hun tellen passen, willen zij niet onverwacht aan de kant worden gezet. Zelfs president Nasser van Egypte weet vandaag niet of hij morgen nog aan de macht zal zijn, vooral nu Is- h raël met overtuiging zijn land vogel vrij heeft verklaard. Om zich staande te kunnen houden hebben alle Arabische leiders de ver nietiging van de staat Israël boven aan hun politiek verlanglijstje ge- plaatst. bas Als laatste hebben de jonge revolu tionaire militairen in Libië zich ge schaard in de rij van onverzoenlij- ken. die alleen met geweld het geschil willen beslèchten. Zij hebben het niet bij woorden ge laten. Op korte termijn krijgen zij tientallen gevechtsvliegtuigen uit Frankrijk, dat tevens de benodigde piloten zal opleiden. Het is voor Frankrijk een bijzonder aantrekkelijke transactie, omdat zij niet alleen groot financieel voordeel, maar ook belangrijke politieke winstI oplevert. Ook de vijftig Mirages, die Israël lang geleden al besteld en betaald had, maar van De Gaulle niet mochten worden, gaan naar Libië. Een veelzeggende bijkomstigheid. Eerst zou Libië maar 15 toestellen krijgen, maar volgens Jean Lecanuet (een vroegere Centrum-kandidaat bij de presidentsverkiezingen) worden het er nu al 190. Er wordt nu gezegd, dat het nóg er ger zou zijn geweest, als niet de Fran sen maar de Russen de kans hadden gekregen om door wapenleveranties hun invloed uit tte breiden. Het mag waar zijn. Deze houding ver- udert echter niets aan het feit, dat een nieuwe grote oorlog in het Nabije 1 5 Oosten onvermijdelijk begint te wor- den Aan het optreden van Israël valt tcj zien. dat het nu al met deze ontwik-1 keling rekening houdt en alles doeti om een nieuw Arabisch avontuur on aantrekkelijk te maken. DEN HAAG Een commis sie van de SER heeft een ont werp van een eerste interim- advies voorbereid ovr gedrags regels bij fusies. Zjj is van oor del dat de bij de fusies in acht te nmen gedragsregels betrek king moeten hebben op de be langen van kapitaalverschaffers en op de belangen van de werk nemers. Als representanten van de werkne- mersbelangen moeten in de eerste plaats de vakorganisaties optreden in het overleg over fusies en niet de ondernemingsraden. De commissie meent dat deze typische belangenbe- hartigingsfunctie de taak is van de vakbeweging als onafhankelijk insti tuut. De commissie staat onder voorzit terschap van prof. mr. W. C. L. van der Grinten. Haar ontwerpadvies slechts een voorlopig oordeel komt in een speciale openbare vergadering op 30 januari van de raad in behan deling. Regelingen die door de com missie worden voorgesteld vereisen geen handelend optreden van kabinet o£ parlement. Zij zijn veeleer gericht tot de maatschappelijke organisaties dan tot de overheid. De commissie-Van der Grinten merkte onder meer dat de gedragsre gels verplichtingen opleggen aan besturen van ondernemingen, maar dat er voor de vakorganisaties niet de verplichtingen uit voortvloeit van die regels gebruik te maken. Geheimhouding De informatie over de voorgeno men fusie moet aan betreffende vak organisaties worden verstrekt voor dat het fusieoverleg geheel is afge rond. De commissie-Van der Grinten taald had.j vestigt er de aandacht op om infor- afgeleverd! maties aan vakorganisaties over een voorgenomen fusie, niet voortijdig gepubliceerd mogen worden. Voor gesteld wordt dat de onderneming al leen dan informaties over fusies aan de vakorganisatie(s) doorgeeft, wan neer deze zich heeft (hebben) ver plicht geheimhouding te betrachten. Een speciale commissie van de raad, bestaande uit negen personen, zou voorehands met toezichthoudende en richtingevende taak en bevoegd heden moeten worden bekleed. De commissie zou moeten bestaan uit drie leden voorgedragen door werk geversorganisaties, twee leden voor gedragen door ondernemersorga nisaties, een lid van de Nederlandse organisatie voor het effectbedrijf en drie onafhankelijke leden, van wie een als voorzitter der commissie fun geert. Aan de vraag of het wenselijk is dat van overheidswege preventieve of repressieve controle op fusies wordt geoefend om te voorkomen dat nationaal-economische onwezenlijke machtsconcentraties ontstaan, wordt in het ontwerp-advies van de com missie-Van der Grinten voorbijge gaan omdat de vraagstelling van een geheel andere orde is. Het verongelukken van een 17- jarige inwoonster van Weersélo op de rijksweg Hengelo-Almelo bij Borne, waar de laatste jaren tientallen slachtoffers vielen, deed voor de boeren uit de omliggende plaatsen de maat overlopen. Met trekkers zetten zij de weg af, terwijl kinderen met spandoe ken zwaaiden. Tijdens de demon straties kwam de Bornse burge meester mr. C. P. M. Bevers vertellen, dat Rijkswaterstaat had besloten verkeerslichten aan te brengen op het gevaarlijke punt. an ai eisten :tels. pon sch auton 's avoi half en df :g.f7. ïgsadi oor De iekt zi hai de 'iserin de iar p< UTRECHT Het CNV gaat samen met de partners van het Convent van Christelijke Socia le Organisaties (werkgevers, boeren, middenstanders) de vor ming en scholing van bedrijfs- kader verzorgen. Het NVV is niet erg te spreken over dit initiatief van het CNV. Het vindt dat hier een terrein kredii braag lag voor een stuk samen- rg din werking tussen de drie vakbon- a den. me st of Ier me bij dat orspoo: rènkaj 1. Voo: els na: uur nden terker (Hm sponde sonlaa: ling? HANNOVER Vice-voorzitter Mansholt van de Europese Commissie, heeft aangekondigd dat hij ..zeer bin nenkort" een tweede versie van zijn plan voor de hervorming van de structuur van de landbouw in de EEG zal publiceren. Mansholt deelde dit gisteren mee op een bijeenkomst van agrarische deskundigen en boeren in Hannover. W oonruimteicet DEN HAAG Bouwminister ir. scheid! Schut ziet geen aanleiding om de in- wba werkingtreding van zijn besluit van 23 december, dat beoogt goedkope i huurwoningen in groter mate dan voorheen ter beschikking te stellen van gezinnen met lage inkomens, uit te stellen. Dit blijkt uit het antwoord van de bewindsman op vragen van het PvdA-Tweede Kamerlid Vellenga, die om dergelijk uitstel had verzocht. De heer A. Hordijk, secretaris voor onder meer scholing en vorming van het CNV, zei naar aanleding van deze kritiek, dat het NVV de activiteiten van liet Convent verkeerd uitlegt. De scholing en de vorming zijn volgens de heer Hordijk binnen het Convent eerder aan de orde gesteld dan in het overlegorgaan van de drie vakcentrales. Bovendien hehbben de drie vakcentrales nadrukkelijk de vrijheid van elke centrale om ook eigen cursussen te organiseren vast gelegd. Bij de vorming komen ook levens beschouwelijke vraagstukken aan de orde, en die zal ieder graag in eigen kring behandelen. De activiteiten van het Convent zullen die van de drie vakcentrales ook niet doorkruisen: het een sluit het ander niet uit. Het vorming- en scholingsinstituut van het Convent heeft trouwens een I breder program dan alleen de vor ming van ondernemingsraadsleden: hel richt zich pok op de maatschap- pelijke oriëntatie van jongeren en op de kaders van de organisaties. LAGOS/ABIDJAN De uit- I geweken Biafraanse leider, ge- 1 neraal Ojoekwoe bevindt zich J 1 in Abidjan, de hoofdstad van de j Westafrikaanse staat Ivoorkust, j Hij heeft daar politiek asiel ge- kregen, echter op voorwaarde dat hij zich onthoudt van poli- j tieke activiteiten.Het secreta- I riaat van president Houpouet- i Boigny maakte dit gisteren be- kend. Wanneer hij in Abidjan is j aangekomen, werd niet bekend- gemaakt. De federale regering in Lagos heeft nog niet gereageerd. De'regering van de Ivoorkust deelde mee. dat zij Ojoekwoe asiel heeft verleend op grond van het principe, dat de Ivoor kust geen asiel zal verlenen aan een I regering in ballingschap. Ook zal vanaf het grondgebied geen enkele terroristische daad tegenover een an der lanicl worden toegestaan. Dit radi cale standpunt geeft ons land de mo gelijkheid elke politieke vluchteling te ontvangen die deze regels wil res pecteren, aldus het regeringscommu niqué. Niet bemoedigend Uit al de verwarrende en vooral tegenstrijdige berichten die kort na de beëindiging van het Nigeriaanse conflict over de gehele wereld wer den verspreid, valt nu toch eindelijk wel op te maken dat de situatie in dat land bepaald niet bemoedigend genoemd kan worden. zi.jn in Frankrijk gekochte en tot bommenwerpers omgebouwde parti culiere vliegtuigjes, bevestigde de mening van Hunt. „Ik zag de ogen van stervende kinderen, ogen die dui delijk de vraag stelden „U gaat toch niet van ons weg?", vertelde Von Ro sen. die pas teruggekeerd is uit Biaf- ra. Overigens wilde Von Rosen op zijn persconferentie nog kwijt dat hij nooit in de overwinning van Biafra heeft geloofd, ondanks zijn verwoede ondersteuningspogingen. „Ik hoopte enkel te bereiken dat de federale re gering zou gaan inzien dat een mili taire oplossing niet verkregen kon worden", aldus de Zweedse graaf. AMERSFOORT De jonge ren van het Gereformeerd Poli tiek Verbond zijn niet zo geluk kig met het huidige kabinet. De heer J. P. de Vries, voorzitter van het landelijk verband GPV- jongeren, liet dat op de vandaag gehouden jaarvergadering van deze organisatie duidelijk mer ken. Ilij noemde de leiding van de minis ter-president zwak. „Een VVD'er voor justitie betekent een ernstige bedrei ging van onze zedelijkheidswetgeving. De houding in de Nieuw-Gulneazaak Dit blijkt bijvoorbeeld nu weer uit "as *>"der meer hardvochtij en tege- de woorden die de speciale afgevaar- novPr opzettelijke gezagsondcrmij- digde van Harold Wilson naar Nige- Volgens minister Schut is de ter mijn waarbinnen de in de gemeente geldende regels met betrekking tot de toepassing van de wet moeten zijn aangepast, voldoende ruim. In antwoord op vragen van drs. Van den Doel (soc,), of, het bevoor rechten van kopers boven huurders niet 'grievend onrechtvaardig' is, zegt ir. Schut dat het geven van de moge lijkheid aan een eigenaar om in zijn eigen huis te gaan wonen wanneer dit leeg staat 'een tamelijk late er kenning (is) van een recht dat in vrijwel alle staten van Europa van oudsher aanvaard is en wordt'. CHU-jon geren: Op vervroegde verkiezingen rekenen DELFT De CHU-jongerenorga nisatie heeft in een communiqué ge reageerd op de uitlatingen van de liberale fractieleider mr. Geertsema. die donderdag de mogelijkheid heeft geopperd van vervroegde verkiezin gen van de Tweede Kamer, indien de uitslag van de verkiezing voor de Provinciale Staten sterk zou afwijken van de huidige politieke verhouding. „De Statenverkiezingen kunnen dus van nationaal belang worden. Het betekent dat het kabinet niet pas in 1971. maar reeds dit jaar inzet van de verkiezingen dreigt te worden", aldus de CHU-jongeren. De christen-democratische partijen moeten er daarom voor zorgen dat zij voor de Statenverkiezingen een meer markant politiek profiel tonen. ria. lord Hunt, tijdens een radio-uit zending van de BBC heeft gezegd. Hunt, die onlangs nog scherp in ging tegen persberichten over ver hongering in het voormalig Biafra en misdadig optreden van de federale troepen, zegt nu: „Ik heb een lege- reenheid gezien die op controle uit-; i ging waarvan de officieren daden be gingen die gestraft moeten worden. De soldaten van de eenheid hadden kennelijk toestemming om te doen en laten wat ze wilden. Wellicht is de omvang van de nood en de behoefte aan voedsel toch groter dan ik ver moed. Maar dat kan en moet bestre den worden met de aanvoer van voedsel. Von Rosen De Zweedse graaf Carl Gustav von Rosen, die vorig jaar nog de strijd van de Biafranen ondersteunde met ning op straat, in het onderwijs en in de kunstwereld gedraagt dit kabinet De heer De Vries zei het niet onm gelijk te vinden, dat dt jaar in het ka binet een politiek conflict uitbreekt. Hij verwacht dat eerder dan een conflict met het parlement. „De vervroegde verkiezingen zullen overigens ook de| «gCTingspartij^ wel gelegen ZSn MONTE CARLO De Zweed Bo Waldegaard heeft officieel de rallve van Monte Carlo gewonnen. De orga nisatoren hebben dit geisterenmiddag aan tal van protestantse kiezers, I j die niet voor samenwerking met del I KVP voelen. Dit met name als vrucht! van „het uitstekende optreden van de heer Jongeling in de Tw'eede Kamer... gezien d velastenverzwaringen in het begin van 1971", veronderstelde hij. De voorzitter oefende met name kri tiek uit op minister Beernink, „die in 'n interview krasse taal spreekt", maar In het parlement „door de knieën gaat als wordt aangedrongen op afschaffing van de filmkeuring.,, Toch gaf hij de voor keur aande bestaande coaliet boven een kabinet, waaraan de PvdA mee doet. In dit verband wees hij op de defen siepolitiek, eiesstelsel, de bstrijding vanj de inflatie („ondanks de slechte erva ringen van de laatste jaren") en het J AFREMMEN van revlutionaire tenden zenrdoor dej blijft vode positieve e hevVlren.e De heer De vres krtieerde voorts de PP die har acieoe vergroting van de e der kiezers begon met hebezet houden j van dre amerzetels, die de kiezers voor! de KVP hadden bestemd. Ze maakten! hiermee in feite propaganda voor een' socialistische politiek,,. Hij sprak de wens uit, dat het GPV| Eén minder Niemand schijnt er acht op te slaan, maar er is deze maand bij het kleuteronderwijs en het lager onderwijs iets verbeterd. Voor de lagere scholen is de leerlingenschaal verlaagd van 39 tot 38 en voor de kleuter scholen van 40 tot 39; voor beide onderwijsniveaus volgt op 1 augustus nog eens een verlaging met 1 punt. Omdat we met z'n allen zo sterk zijn in het elkaar doorvertellen van wat er allemaal misgaat in het onderwijs, vind ik dat ook een ont wikkeling in de goede richting ge signaleerd mag worden maar je kunt jammer genoeg niet zeggen dat het een ontwikkeling is die sterk tot de verbeelding spreekt. De leerlingenschaal behoort naar mijn gevoel tot de vervelende som men die vroeger in de Toetsnaald stonden. Schaalverbetering bete kent dat de grensgetallen. die gel den voor het recht op een onder- wijzer-erbij. verlaagd worden. Maar een school die vlak boven of een eindje boven zo'n grensgetal zit, profiteert er niet van; wel krijgt een school die net onder het getal zit, er een man of een vrouw bij. Tot eind december van het vorig jaar hadden lagere scholen met 179 tot en met 217 leerlingen recht op 6 onderwijzers, het hoofd inbegrepen. Nu mogen het er 6 zijn bij 174 t/m 211 leerlingen: over een. half jaar wordt de regeling: 6 leerkrachten bij 170 t/m 206 leerlingen. Boven die aantallen gold tot 1 januari jl. dat men voor elke 39 leerlingen méér 1 onderwijzer erbij mocht hebben; nu is dat het geval bij elke 38 leerlingen meer en straks bij el ke 37 meer. Deze cijfers houden niet in dat alle klassen tegen de 40 leerlingen tellen: de gemiddelde bezetting is gelukkig kleiner. Maar van de an dere kant moet men in de gaten houden dat er ook veel grotere klassen zijn. Volgens de laatste ge gevens (1967) telden onder invloed van verschillende factoren ruim 13 procent van de klassen 40 t'm 44 leerlingen, ruim 3 procent 45 t/m 49 leerlingen en 0.3 procent 50 t/m 54 leerlingen. Handtekening Ruim drie kwart miljoen Neder landers hebben in 1968 hun handte kening gezet onder een petitionne ment ter verlaging van de leerlin genschaal. Hoevelen van die drie kwart miljoen merken nu iets van wat er voetje voor voetje aan de verlaging wordt gedéón? De ope ratie van deze maand stelt te wei nig voor om indruk te maken. Er Is alleen epn financieel verhaaltje van te vertellen. Voor het kleuteronderwijs zijn de kosten van het verbeteringetje op jaarbasis rond 9 miljoen gulden en voor het basisonderwijs rond 20.5 miljoen gulder.; bij deze laatste post gaat ruim 17 miljoen zitten in personeelskosten en ruim 3 miljoen in materiële exploitatie-uitgaven. Voor 30 miljoen gaat de schaal met 1 leerling omlaag. Hoera. Charme Even ertussendoor: Se hoge leer lingenschaal is een oud zeer. Wat een van Veringa's voorgangers erop wist te verzinnen wil ik bij dezen aan de vergetelheid ontrukken. In 1928 zei minister Waszink dat grote klassen naast pedagogische bezwa ren ook pedagogische voordelen door Ton Elias hebben. „Ook voor de leraren heeft een grote klasse naast haar kwade haar eigenaardige goede zjjde. Een grote klasse moge een verzwaring van de arbeid beduiden, te spreken voor een groot gehoor heeft ook zijn charme". Educto De onderwijstentoonstelling Educto die in Valkenburg is gehou den. heeft 'n kleine 20.000 bezoekers getrokken. De nationale onderwijs tentoonstelling die in april weer in de Jaarbeurs komt, had het niet op dat regionale evenement in het zui den. Leveranciers van bepaalde sohooluitrustingen kregen aange zegd dat ze niet meer in Utrecht konden exposeren als ze zich ook in Valkenburg vertoonden maar er viel op de „Educto" nog genoeg te zien. En te horen. Bij de lezingen over alle mogelijke onderwijs vraagstukken werden 8000 toehoor ders geteld. En toch blijft men maar zeggen dat voor onderwijszaken geen inte resse bestaat. Orde Op een internationale conferentie over onderwljsdemocratie, gehou den in Amersfoort, heeft drs. W. Langeveld de vraag onder ogen ge zien waarom de school meer een appel doet op gedweeheid en dis cipline dan op kritisch meedenken en meebeslissen. Hij wees erop dat de school als instelling ontstaan is in een tijd toen men de democratie vooral zag als een onderonsje van notabelen. Het heersende establishment had behoefte aan mensen die hun werk deden en zich verder rustig hielden. De kinderen moesten nuttige za ken leren en dat was al inspannend genoeg. Lezen en schrijven zijn eeuwenlang als uiterst moeilijk be schouwd. Er is een tijd geweest dat de staartdeling en vermenigvuldi gen aan de universiteit werden on derwezen. Dat orde en discipline zoveel na druk kregen, zou ook kunnen sa menhangen met het geestelijk kli maat van de Victoriaanse en Wil- helminische tijd: imperiumbouwers hebben behoefte aan gehoorzaam heid. Daar het onderwijs in die da gen bijna geen verband hield met de belevingswereld van de leerlin gen, onstond vaak een sfeer van verzet tegen de school die de do cent dwong tot autoritair optreden, aldus drs. Langeveld. En verder... uitte een scribent in het Week blad van Leraren VWO/AVO laatst zijn misnoegen over de herrie schoppers aan de universiteiten die de weg van de minste weerstand hebben gekozen. Met hun gemid delde van een 6 op de eindlijst von den ze zich goed genoeg voor een studie in de culturele antropologie, de politicologie enz. Naar aanlei- rHnCT van een persfoto van een stu dent die zich bij de oolitierechter in Utrecht onhebbelijk gedroeg, vroeg de leraar: wie had die jongen in de klas? In het laatste nummer van het Weekblad heeft zicli een andere le raar gemeld: „Ik heb hem in de klas gehad. Een briljante leerling. Ogenschijnlijk moeiteloos haalde hij achten en negens: zijn eindexa men loog er dan ook niet om". Je kunt de zaak natuurlijk niet omkeren en stellen dat alle contes tanten tot de topgroep behoren, maar het is wel oppassen met ver dachtmakingen over wat er aan hen mankeert. WIJK AAN ZEE Op de monitor in de toeschouwerszaal van het Hoogovenschaaktornooi pleegt men de belangrijkste partijen te programmeren. Tornooidirecteur P. Zwart besloot evenwel niet het duel Ivkow-Taimanov aan den volke te tonen. Hij was van een puntendeling overtuigd. Hij kreeg gelijk na 17 zetten, een kleurloze remise. De twee topspelers, die gezamenlijk aan de leiding blijven, geven er blijkbaar de voorkeur aan „het struikelen" aan derden over te dragen. De voorzitters van KVP. ARP en CHU zouden deze kwestie mei elkaar moeten bespreken. Eventueel zou volgens de CHJO de „Groep van achttien" bij elkaar moe ten komen teneinde stappen voor te stellen om al voor maart een duide lijke aanduiding te geven van een gemeenschappelijke visie op de lan delijke politiek. „Een gesprek van de Unie-raad hierover of over een eventueel af zonderlijk scherper geaccentueerde landelijke opstelling van de CHU is eveneens gewenst", aldus de CHJO. In kringen van CHU en KVP schijnt men weinig te voelen voor gehouden zeven klassementsproeven vervroegde verkiezingen. Tal van te kijken. Slechts in een daarvan was praktische bezwaren worden geop- Waldegaard de snelste. Zijn ploegge- perd en de staatsrechtelijke juistheid J noot Gerard Larrousse legde vijf ervan wordt betwijfeld. 1 proeven als snelste af. HAARLEM De Haarlemse politie ontdekte gisteravond de lijken van in Monte Carlo bekend gemaakt en I 22-jarige vrouw en haar 28-jarige echtgenoot in de woning van het echtpaar in de Nagtzaamstraat te bevestigden daarmee de officieuze uitslag. Na de bekendmaking van het offi ciële eindklassement verkluarde Wal degaard dat hij in de laatste fase niet meer tot het uiterste was gegaan. „Ik wist dat ik alleen mijn voorsprong moest vasthouden om eerste te wor den, zei de tweevoudige rallyewin naar." Om deze uitspraak teillustre- ren behoeft men. slechts naar de uitslagen van de in de laatste nacht tot Haarlem-ost. Aangenomen wordt dat de man de vrouw met een mes om het leven heeft gebracht en zich daarna heeft opgehangen. De buren van het echt paar wisten te vertellen dat het dik wijls ruzie had. Het familiedrama zou zich vrijda gochtend hebben afgepeeld. Het echtpaar zou vrijdagavond op bezoek gaan bij kennissen in Amsterdam. Toen de Haarlemmers niet kwamen, reden de Amsterdammers naar Haar lem. Toen ze na langdurig bellen geen gehoor kregen, riepen ze de hulp van de politie in. In de grootmeestergroep gebeurde aanvankelijk vrij weinig doch tegen sluitingstijd, omstreeks zes uur. werd er royaal met punten gestrooid. Voor Nederland was het belangrijkste feit de winst, met zwart, van Donner op Bobotsov. Onze grootmeester klom er door naar de vijfde plaats, zijn ach terstand op de koplopers Is IV» pt. Dit deficit zal door Donner niet aan te vullen zijn, maar in elk geval mag worden gehoopt op een zeer eervolle plaats in de eindrangschikking. Een wild duel was dat tussen landskampioen Ree en Finlands eerste man, de fantasierijke Weteri- nen. Na ruim 40 zetten moest Ree capituleren. Er waren toen weder zijds zo ongeveer alle soorten van verschrikkingen uitgewisseld. De re mises veroorzaakten weinig opwin ding. De hangpartij tussen' Janosevic en Cortlever toont remise-tendenzen. Bij de meesters werd „de derby" tussen de Hongaarse kampioen Fo- rintos en koploper Hinfi een affaire met een kortsluiting. Honfi blunder de en ging kansloos ten onder. Dit hield in dat de Spanjaard Medina gedeeld met hem op kop kwam. De wijze waarop Van Geet tegen Antunac verloor sloeg de zaal af en toe met stomheid. De Zuidslavier j vernietigde de witte defensie, die met 1 ambities was opgetrokken. Er is in deze groep een kans, dat Hartoch de afgebroken partij tegen landgenoot Van Scheltinga wint. maar een uur na het afbreken durfde niemand daarop nog een weddenschap af te sluiten. In de damesgroep werd opnieuw 50% van de partijen verdaagd. Veeltetekenend was hier de zege van mevr. Heemskerk op titelhoudstcr Ingrid Tuk en de Winst van de Rus sin Alexandria op oud-kampioene Corry Vreeken. AMSTERDAM »- Twee negentien jarige meisjes 'zijn gisteravond ge dood toen de auto waarin zij meere den bij het inhalen van twee auto bussen slipte en tegen een boom botste. De chauffeur van de auto die evenals zijn derde passagier zwaar gewond in het ziekenhuis van de Vrije Universiteit is opgenomen moest uitwijken voor een tegenligger. De slachtoffers zijn mejuffrouw C. M. Röling uit Uithoorn en mejuf frouw A. J. M. Pouw uit Kwakel. Het ongeluk gebeurde op de Zijdelweg in Amstelveen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7