Auschwitz - 25 jaar geleden Prof. Geluk doet voorspellingen Egypte verloor zeventig man bij verdediging van eiland Waarom afdingen op de ijverige PvdA-klas Vierde net via lege FM? itw Akkoord in cao siga renin dustri e Bevoegd gezag Het valt wel meedenken de meesters ing vernietigingskamp wordt herdacht ZATERDAG 24 JANUARI 1970 De 88-jarige Deense Asta Niet en, een. beroemde ster uit de tijd clteittan st°mme is getrouwd rtraat net 70'iari9e antiquair Chris- nm >eic trekt ïl uit niet probi e me s de ie re da tian Theede. Het echtpaar brengt de wittebroodsweken door op de Canarische eilanden. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Realiseerbaar en triviaal is „leegstaande" FM-zenders te gebruiken voor een vierde radio programma. Waar financiële midde- I Ien ontbreken kan grootmoedigheid 1 oplossing bieden: de 4e lijn van de Draadomroep, waarop een selectie buitenlandse programma's staat, zou rechtstreeks op de lege FM-zenders kunnen worden doorgeschakeld en zo ten dienste staan van toestelbezitters en afgesloten Draadomroepabonnees". „Een pikante bijzonderheid hierbij is, dat. dit (PTT-)programma tot 1 uur 's nachts doorgaat en na' middernacht i ook niet ondienstig zou zijn voor de j middengolf". Dit zeide prof. dr J. Geluk, die i gisteren officieel afscheid nam van de binnenlandse omroep, waar hij hoofd is van het NOS-laboratorium voor radio en televisie, om naar de Wereldomroep over te stappen. Over de toekomst van de televisie gaf prof. Geluk eveneens inzichten* er worden systemen ontwikkeld om bij het beeld maximaal 4 geluidska- it Sjedoean na dertig uur ontruimd it Israëlische luchtraid hij Kairo TEL AVIV Israëlische commando's hebben donderdag bij de Jnval op het strategische Egyptische eiland Sjedoean 70 Egyptische Ömilitairen gedood en 62 als gevangenen meegevoerd. Zij hebben ristermiddag om vijf uur (pl. tijd) het eiland ontruimd na het meer an dertig uur te hebben bezet. Gedurende die tijd demonteerden M/ een zeeradarstation van Britse lakelij, dat naar Israëlisch gebied met erc* verscheept. Voorts brachten zij ïhaite tal De Spiegel (2) 'Van uw dagblad ben ik reeds 42 lar abonnee en De Spiegel las ik lim 25 jaar. Dit weekblad is nu 'eggevallen. Wat waardeer ik nu uw zon- jsblad „Zo". Het is wel geen ad- irtentieblad of geïllustreerd blad, aar ik heb juist het nummer van iterdag 17 januari gelezen van a )t z. Ik las het met genoegen (wat :n informatie), 'k Heb iets voor De Ye liegel in de plaats gekregen. Ik ^hd het uniek. Houden „Zo". Otterdam A. Treurniet Crematie (2) Met het bewijsstuk uit Amos 2 van tthias een maar EagI ers 1 wat de heer A. van Gameren stijl, it Numansdorp tegen ds. H. G. Ab- lectie ia aanvoert, als zou lijkverbran ding hier in deze tekst wel degelijk usic erboden worden, kunnen we het S elemaal niet eens zijn. Iters Ik denk dat de geachte inzender, ias zie ®°r hij zijn bewering voor deze im heeft twee motortorpedoboten tot zinken en bliezen voor hun vertrek nog Egypti sche installaties op. Dit is gisteravond meegedeeld door een militaire woord voerder in Tel Aviv. Radio-Kairo bevestigde de ontrui ming van het eiland. Volgens deze radio zijn 80 Egyptenaren gedood, ge wond of vermist bij de Israëlische actie. Egyptische mededelingen volgens welke 55 Israëliërs bij de actie zou den zijn gedood of gewond, werden als „onzin" van de hand gewezen. Volgens Tel Aviv sneuvelden drie Is raëliërs en werden er zes gewond. Vier en een half uur was gisteren om het eiland gevochten, dat op een afstand van slechts vijftien kilometer van Bardeka ligt. de voornaamste Egyptische basis aan de Rode Zee. taire installaties en kampen in de di recte omgeving van Kairo en in de noordelijke en zuidelijke sectoren van het Suez-kanaal. Het was de vijfde aanval bij Kairo in ruim twee weken. Volgens minister van voorlichting Galili hebben de aanvallen diep in Egypte tot doel, de Egyptenaren te tonen dat de daadwerkelijke toestand anders is dan „in de leugenachtige propaganda (van de Egyptische auto riteiten) wordt voorgespiegeld." Waarnemers zeggen dat de aanval len bij Kairo midden op de dag eens te meer aantonen dat Israël het lucht ruim beheerst in belangrijke strate gische gebieden als Helwan, waar een grote Egyptische luchtmachtbasis wordt verondersteld. nalen te geven, waardoor het geluid stereofonisch kan worden. Mede door deze ontwikkeling zal het mogelijk worden dat de onderti teling van films e.d. op een apart beeldvlak worden geprojecteerd, zo dat het beeld er niet meer door wordt beschadigd. Ook wordt ge werkt aan stereoscopische beeldover dracht, waarvoor methoden, goed be kend van de Japanse ansichtkaarten, worden toegepast. Wat de toekomst van de radio be treft deed prof. Geluk ook voorspel lingen, gebaseerd op wetenschappe lijk onderzoek. In het jaar 2000 zullen radioluiste raars (uiteraard tegen vergoeding!) zelf verbindingen tot stand kunnen brengen met centraal opgestelde ban-o-theken en ze het gewenste thuiskrijgen, zonder dat er een om roep aan te pas komt. Datzelfde zou ook met beeldbanden kunnen gebeu ren. De omroepen zouden dan alleen nóg betekenis hebben voor het be handelen van actuele, culturele of propagandistische onderwerpen, ook, wanneer net satelliet-omroepen geldt. Hierbij zullen radio en televisie even grote kansen behouden. Prof Geluk waarschuwde in dit verband tegen het doen van al te grote investereingen in ontwikkelin gen die een bepaalde richting uit gaan, omdat de kans bestaat dat ten tijde van de ingebruikneming en de exploitatie een nieuwere technische ontwikkeling de vorige al heeft ach terhaald. EINDHOVEN Partijen bij de cao voor het produktiepersoneel in de si- garenindustrie zijn het eens gewor den over een loonsverhoging van 28 cent per uur voor alle werknemers van 23 jaar en ouder. De jongeren zullen een loonsverho- ging naar rato van de jeugdloonper- j centages ontvangen. Deze loonsverho- ging bestaat uit een reële loonsverbe- I tering van drie procent en uit circa j vier procent in verband met de lo- j pende en toekomstige stijging van de I kosten van het levensonderhoud. Voorts zijn partijen het eens ge worden over een beperkte trapsge wijze bijsturing, wanneer de kosten van levensonderhoud een stijging van vier procent duidelijk te boven gaan. Het aantal vakantie- en snipperda gen wordt van 15 op 17 gebracht. De vakantiebijslag wordt met 0,4 procent verhoogd. Per 1 juli a.s. zal de ar beidstijd per week worden bekort van 43 3/4 uur op 42 uur. TAAT we een tyd beleven waarin zowel allerlei ver schuivingen optreden als allerlei overgeleverde waarden worden aangevochten, is nu wel aan ieder be kend. De een heeft hel er moeilijker mee dan de ander. Wie toch al oog placht te hebben voor betrekkelijkheden zal ook vandaag minder bekommerd in het leven staan dan de geboren absolutist. Want hy ziet het betrekkelijke in het heden evenzeer als hij het zag in het verleden. Waarop het wel aankomt is het bezit van een geeste lijke wapenrusting, met inbegrip van vermogen om geesten die in dit alles werkzaam zyn te onderkennen. Ook in dat verband mag dan en moet soms zelfs de vraag worden gesteld, of bepaalde structuren en ka ders nog voldoende zyn opgewassen tegen bepaalde ge volgen in het denken van dezen en genen. En of men niet juist vanwege verouderde structuren en kaders weerlozer tegenover deze gevolgen staal dan anders het geval zou zijn geweest. YY7ANNEER ik dit zo neerschrijf, denk ik ditmaal aan zekere problemen waarmede in deze dagen ook besturen van bijzondere scholen worden geconfronteerd. Voorop behoort te staan dat deze besturen aller waar dering toekomt naar de mate waarin zy met getrouw heid en toewijding functioneren. Men denke daar niet gering over. Zoals ons politieke leven bijzondere erken telijkheid verschuldigd is aan de altijd veel te weinigen die het apparaat van de politieke partyorganisaties op gang houden, zo ons maatschappelijk leven aan wie het zelfde daar doen; niet zelden zijn het bovendien dezelf den. Die schoolbesturen slaan in de Mammoetwet hoog ge noteerd hoger kan het niet als „het bevoegd ge zag". Bij hen berust dus zowel het gezag als de be voegdheid. Men kan zeggen: dat is de glorie van het bijzonder onderwys: maar het legt tegelijk onmisken bare verplichtingen op. Het minste wat zulk een bestuur heeft te doen is op de hoogte te blijven van wat er. in de wereld van het on derwijs gaande is. Wellicht komt daarbij de wekelijkse aandachtige lezing van een of meer onderwijsbladen. En als het goed is, stellen die bladen reeds in kennis van bepaalde gcdachtengangen die in onze tijd gang baar, en bovendien werkzaam zijn. dit laatste doelde ik toen ik opmerkte dat het zo belangrijk is de geesten te onderkennen. Niet dat alle gebeurtenissen in onze dagen diepe achtergronden hebben. Maar er zijn er wel heel wat waarvan een zuivere toetsing niet mogelijk is zonder dat men zich de achtergronden bewust is. En die denkwerelden spelen ook in het onderwijs een rol, in het openbare maar evengoed in het bijzondere. De docent behoort zich dat bewust te zyn. Maar kennis op dit gewichtige punt behoort óók deel uit te maken van de geestelijke inventaris van allen die deel uitma ken van „het bevoegd gezag". Het is nogal wat: deel uit te maken van „bevoegd gezag" en nog wel in een tyd waarin het gezagsbegrip lang niet meer zijn natuurlijke kracht heeft en waarin ook van het gezag geldt, dat de erkenning ervan almeer komt te liggen in de mate waarin het zich weet waar te maken. De waarheid van gisteren immers moet zich vandaag waar weten te maken. LI IER en daar ervaart al een schoolbestuur dat het zich in deze moderne situatie bevindt. Dat vergt van zulk een bestuur heel wat. Aan wijsheid. Aan ken nis. Aan inzicht in wat. ook in deze tyd, niet alleen voor de school het beste is, maar vooral ook voor de genen die de school bezoeken. De wijzigingen in het denken zyn ook ten aanzien van de school opmerkelijk. Daarin is helaas veel als negatief te verwerpen, tegeljjk echter veel als positief te waar deren. Bepaalde denkbeelden zijn zonder meer revo lutionair; in andere openbaart zich een gevoel van be trokkenheid bij het onderwijs waaraan niemand onge straft voorby zal zien. In dit alles zullen ook besturen van gisteren niet toe kunnen zonder enige vooruitgang. Zoals het regeren van stad en land in de vorige eeuw iets anders was dan het regeren nu, zo ook het besturen van scholen en an dere instellingen. Wie dan blijft volharden in een spoe dig als verstard bevonden begrip, roept wrevel, irritatie en weerstand op. Het behoort tot de noodzakelijke wijs heid, dit in te zien. JTOUTEN die hier gemaakt kunnen worden zijn van velerlei aard. Men kan bijvoorbeeld zonder meer aan overgeleverde gezagspatronen vasthouden. Dat kan een poos goed gaan, maar betwijfeld moet worden of het onderwijs daarbjj op den duur is gebaat. Men kan verder tegenover problemen die zich voordoen in paniek geraken en reeds dadelyk de indruk vestigen van er niet op te zyn berekend. Dat ook deze houding onjuist is, laat zich begrijpen. Hoe het wèl moet. laat zich niet in enkele woorden ver tellen. Van die onmogelijkheid lijkt dan de schrijver ivan een beschouwing als deze te profiteren. Zy bedoel de ook voornamelijk op een algemene situatie de aan dacht te vestigen. Want er liggen hier nu eenmaal op niet altijd even sterke schouders zware verantwoordelijkheden, welke wezenlijk mogen heten voor onze samenleving van van daag. Het is de wet die hier van „bevoegd gezag" spreekt; welnu, dan mag ook van de overheid worden verwacht dat zy de hiermee belasten ook de mogelijkheden biedt en de middelen verstrekt die nodig zyn. Om te eindigen met wat méér is dan een kreet: met het onderwijs zyn zeker tegenwoordig levensbelangen in het geding. DIEMER Tegenaanval 'briek ging schrijven, omtrent deze lak niet eerst de kanttekening van Statenvertaling heeft nagelezen, Mat: ant datl zou hij zeker tot een ge- 3aas, c »ei andere conclusie gekomen moe- en bil m zijn va Zij brengen dit immers in een ge- n Egn eel ander verband, want zij acht- in n het voor mogelijk dat hier een irhaling plaats vindt van de met |schiedenis uit 2 Koningen 3 vers waar een levend mens werd ge- ui tvof>°d en wiens beenderen toen aan n lotei afgod Chamos werden geofferd, feker is men ervan dat hier sprake van een buitengewoon onmense- ke wreedheid welke is gepleegd, e God niet ongestraft wilde laten. Misschien wil de inzender ook de oeite nog eens nemen te lezen het- een de bekende Engelse godgeleer- Matthew Henry uitvoerig als et'klaring over deze tekst geeft, dan omt dit geheel overeen met de tnttekenaars en hetgeen ds. Abma eeft gezegd, schal leskensgraaf bijeen B.M. Verhoeff eeds k ij, zoa C. vai bestuu ii imte. lijke r Een tegenaanval van twee Egypti- j sche vliegtuigen de afgelopen nacht, had geen succes, aldus Israëlische mededelingen. Ook een poging van i twee kleine Egyptische vaartuigen een landing uit te voeren, mislukte. Vier Egyptenaren zouden hierbij zijn gedood en één gevangen genomen. Eén van de boten ontsnapte. Tot de gesneuvelde Egyptenaren behoren de bemanningen van de twee tot zinken gebrachte torpedoboten, in totaal 40 man. De totale Egyptische bezetting was, volgens Tel Aviv, 110 man. De sterkte van de Israëlische invasiemacht is niet bekendgemaakt. In ingelichte kringen in Israël noemt men het buitgemaakte radar station weliswaar modern, maar in waarde niet te vergelijken met het Russische radarstation, omdat het Britse vrijwel geen geheimen voor de Israëliërs heeft. Raid bij Kairo De Israëlische luchtmacht voerde gisteren weer aanvallen uil op mili- Auschwitz: het eindpunt van de reis en van het leven voor vier miljoen mensen. Op het stationsemplacement, selecteerde de SS de gevangenen. De sterken „mochten" nog enige tijd werken. De anderen gingen direct naar de gaskamers. (Van onze parlementsredaktie) DEN HAAG Groningen lag vorige week vrijdag en zaterdag in de greep van de winter. Voor de nieuwe en ongezellige Martinihal wap perden de rode vlaggen in de vrieskoude. Binnen vergader den de 600 ..partijgenoten". Ijverig en met overgave als een brave en grote' klas, zich amper de weelde gunnend eventjes op te staan en zich te vertreden. Daar was geen tijd voor. Want niet alleen moest een provinciaal en ge meentelijk program worden vast gesteld. maar ook een uitgebreide resolutie behandeld over een eerlijke verdeling van de inkomens en ver mogens. En dan waren er nog de resoluties over Nigeria. Cuba en het Noorden des lands, onderwerpen, die een zelfbewust congres in deze tijd niet kan laten rusten. Vierhonderd keer nam de klas een beslissing en een niet te tellen aantal keren gingen de vingers met de stembiljetten in de hoogte. De armen werden er lam van. Maar niemand mopperde in de klas. IISTROOSTIG SCHRAPTE een „rode" burgemeester van een ge- meente in de kop van Overijssel vrij dagavond de bevroren aanslag van j zijn auto. Hij gaf me een lift naar staad. Toen hij instapte en de wagen langzaam op de sneeuw optrok zei hij: „De partij wordt me nu wel vreemd. Wat willen ze toch met die gekozen burgemeester?" De man had het er moeilijk mee en had zich nog niet getroost met de gedachte van zijn collega Thomassen van het grote Rotterdam, dat de „ge kozen burgemeester'' er de eerste vijf jaar toch niet zal zijn. Ja. het zal wel niet zo'n vaart lo- pen. Dat geluid kon men na afloop i van hel vlijtig congres ook in de top leiding beluisteren. En men ging een andere uitleg geven aan het met zeer grote meerderheid genomen besluit, j Het valt wel mee. Dat was men ook geneigd te zeggen van andere duide- lijke pitspraken van de „partijgeno ten". "Er werd wat vergoelijkend gesproken door de meesters voor de i klas. Het is waar, veel uitspraken vielen radicaal uit. De fractie in de Tweede Kamer moet er wel verlegen mee I zijn. Maar het stak me. dat het werk I van de grote klas werd gerelativeerd. Er was hard gewerkt in de par tij-afdelingen en vrijdag en zaterdag met overgave en vooral serieus ver gaderd. Waarom dan die pogingen om af te dingen in deze democra- j tische partij? Even terzijde: Over de val van het kabinet-Cals schrijft hij, dat de indiener van de motie slechts de executeur is geweest, die handelde onder de druk van externe omstan digheden. Over de partijen lees ik dan. dat de KVP relatief meer behoudend werd. terwijl de ARP zich sociaal gezien meer „links" ging opstellen. De resolutie van het ARP-Convent van november moet volgens drs. Kui per ook gezien worden als een appel op de KVP om zich te vernieuwen en op de PvdA om zich niet te isoleren. Dat appel heeft het congres in Groningen kennelijk niet begrepen en gehoord. Het wordt er niet gemakkelijker op met de zogenaamde progressieve con centratie. l ls!ïia en Serge zal de plaats inne- -n van Helen Shepherd in de natio- i'e ronden voor het Eurovisie Song- en 30 januari in leek °g lebben stiva! t genu nersfoort. rking. ri De lari Kt Saskia en Serge willen wel (Van onze radio- en tv-rcdactie) Hilversum Het zangduo Alle tien de solisten resp. duo's 'Ien daar drie liedjes zingen el _ai )or e'k wordt dan één liedje uitge- en, dat zij op 11 februari in de via televisie uit te zenden finale ten li ihore brengen. Eeri internationale jury zal na de iele het winnende liedje kiezen. Saskia en Serge hebben geen be- raar tegen de „onnozele" teksten, e biljf d!1P Helen verachtelijk heeft afgewe- le wed P' Haar persoonlijkheid als voca- gaat uit ooven „Ik hou van jou. Ka Jij aard. mij trouw", heeft ze ver- WARSCHAU Vijfentwintig j jaar geleden, op 27 januari 1945, kwam een eind aan een van de I gruwelijkste hoofdstukken uit de serie oorlogsmisdaden door de nationaal-socialisten in Duits land bedreven. Op die dag drong i het Sow jet-leger door tot in het in Polen gelegen concentratie- en vernietigingskamp Auschwitz j en werden de weinige overle- venden bevrijd. Het waren slechts 7600 zieken, die letterlijk niet meer in staat waren op eigen benen te staan. De executies die zij allen op bevel van de SS had den moeten ondergaan, konden dank zij de Russische ingreep niet meer worden uitgevoerd. De overige ge vangenen, die Auschwitz overleefden, waren reeds tevoren door de Duitsers te voet naar het westen gedreven. Wie niet verder kon werd doodge schoten. In totaal zijn in Auschwitz in de periode 1940 - 1945 ongeveer vier mil joen mensen ter dood gebracht. Voor het merendeel waren dit Joden uit Polen en andere door de Duitsers be zette landen. Onder het mom van „vestiging el- ders" werden zij in volgepakte goede- j renwagons gestopt en dwars door Europa rechtstreeks naar Auschwitz gebracht. Het bij het kamp beho rende drie kilometer verder gelegen vernietigingskamp Birkenau was het eindpunt van de reis en voor de over grote meerderheid ook het eindpunt van het leven. Op de stationsemplacementen sor teerden SS-artsen alle aangekome- nen. waarbij vrouwen met kinderen en oudere of zwakke mensen werden afgescheiden. Zij waren allen be stemd om onmiddellijk te worden ge dood. Wie door de doktoren arbeidsge schikt werd verklaard moest onder „Zyklon-B-gas" binnenstromen. Bin nen tien minuten was het dan afgelo- pen. Museum Een half uur na het inlaten van het gas werden de deuren weer geopend en de lijken door groepen geVangenen naar buiten gebracht. Vervolgens werden gouden tanden uitgebroken, het haar van de vrouwen afgeschoren en de levenloze lichamen met een lift naar de inmiddels warme oven van het crematorium gebracht. Het vroegere concentratiekamp is tegenwoordig een museum. De stenen barakken van het hoofdkamp staan er nog steeds. Vlak naast de plotse- torens van de crematoria vandaag nog in de hoogte. ook onmenselijke omstandigheden, goals J oVoudïide ïpoo^ü, akken de honger, ziekte en zware folteringen, 1 in omliggende fabrieken of bij het aanleggen van wegen zwaar werk verrichten. De meesten van hen over leefden het niet. Zij die onmiddellijk na aankomst in Auschwitz al ter dood werden ver oordeeld werden in als doucheruim ten gecamoufleerde gaskamers opge sloten. Ze kregen dan het bevel zich uit te kleden en als dan de ruimte vol was, werden de deuren dichtge schroefd en lieten de Duitsers het per kilo aan een fabriek in Beieren geleverd. Herdenking In een van de barakken kan men ook nu nog talrijke folterwerktuigen zien. evenals de zogenaamde „sta-cel- len", cellen, die zo klein waren dat de gevangene er alleen rechtopstaand in kon. Hij kreeg dan niets te eten en stierf in deze cel al gauw de hon gerdood. Naast deze barak bevindt zich de „zwarte wand", waartegen 20.000 ge vangenen werden .gefusilleerd. In de nabijheid van deze zwarte wand lag vroeger de „ziekenbarak", waarin de SS-artsen de berucht geworden proe ven met mensennamen. Het Nederlands Auschwitz comi té herdenkt morgen met een bijeen komst in het Concertgebouw in Am sterdam de bevrijding van het kamp. In de gebouwen worden grote ho- l pen brillen, schoenen, kinderspeel- j Ons land telt ongeveer 500 tot 600 j was. Deze rol is nu aan de confessio- MAAR WAT ER ACHTERAF ook geïnterpreteerd wordt, de partij is in een ander vaarwater terecht gekomen. De wensen zijn moeilijker te vervullen. Een partij met zo'n ver langlijst komt meer apart te staan. Ook de redevoering van fractielei der drs. j. M, den Uyl was bepaald niet „aanhalig", zeker niet tegenover de christelijke partijen. Politiek is een partijcongres van de PvdA een belangrijke gebeurtenis. Men wil bij de volgende ronde wel meeregeren. maar ongewild raakt men meer geïsoleerd. Dr. E. Bleumink schrijft in het le den-contactblad van de CHU De Ne derlander: ..Nu de PvdA zich steeds meer in de richting van een dogmatisch soci alistische partij ontwikkelt, ziet het er naar uit, dat de drie christelijke partijen de voornaamste initiatiefne mers zullen zijn voor de realisatie van een welzijnssamenleving, waarin het gaat om de kwaliteit van heh bestaan. Dit heeft niemand kunnen voorspellen, omdat er in de zestiger jaren in de PvdA een duidelijk stre ven was naar een progressieve volkspartij, waarvoor de kwaliteit van het bestaan het belangrijkste po litieke item (op binnenlands vlak) goed, koffers, kunstledematen haar bewaard. Dit alles is slechts een klein deel van de resten die de slachtoffers hebben achtergelaten. De SS „verzilverde" alle voorwerpen, die zij van de slachtoffers afnam. De uitgebroken gouden tanden werden tot gouden staven omgesmolten en de vrouwenharen werden voor 50 mark 1 overlevenden, die de verschrikkingen van Auschwitz hebben doorgemaakt. Precieze cijfers zijn hierover niet be kend. Het comité is nog steeds bezig 25 jaar na de oorlog om van het rijk gedaan te krijgen dat voor deze men sen een behoorlijke financiële rege ling wordt getroffen. nele partijen vrkeren." toegevallen. Het kan TN Anti-revolutionaire de geeft drs. D. Th. Staatkun- Kuiper een interessante beschouwing over de ontwikkeling in de partijen geduren- I de de afgelopen tien jaar. [A, WAT IS rat „progressieve" ei- J genlijk. Het is om te duizelen. Drs. Kuiper vindt dat de „linkse" ARP de exclusieve christelijke sa menwerking niet als het hoogste goed mag zien. terwijl prof. mr. I. A. Die penhorst in Nederlandse Gedachten van deze week opmerkt na tal van denkbeelden van het rapport van de Commissie Duidelijkheid van de Achttien „verwerpelijk" te hebben genoemd dat de drie christelijke partijen na hun eensgezind optreden op den duur ook tol één organisatie zullen komen. Waarom houdt een Westduitse CDU een veroordeling van een Nederlandse christelijke volkspartij in?, vraagt de hoogleraar Die christelijke partijen gaan dan volgens dr. Bleumink de progressieve rol van de PvdA overnemen. En om het helemaal ingewikkeld te maken geeft ik ook nog de vraag door van prof Diepenhorst, waarom de libera len en socialisten niet samen kunnen gaan. Het Ls toch een Europese ont wikkeling. Mijn excuus, maar ik heb niets an ders willen doen dan hier en daar wat bouwstenen aan te slepen voor een interessante politieke discussie, die dan wat anders kan verlopen dan volgens het tot nu toe gebruikelijk patroon van onbewezen veronderstel lingen en politieke uitspraken. Tn dit laatste nummer van Neder landse Gedachten van vorig .iaar stond een politieke puzzel. De inzen ders mochten een limerick insluiten. Dit dichtte de heer W. J. A. Goed hard: Een 90-jarige zonder kwalen Doet nog vele stappen zonder dwalen len Als bewijs van haar jeugd Is zij onlangs vol vreugd Bevallen van een paar flinke radi- kalen. Die 90-jarige is de partij zelf en dat rechtvaardigt natuurlijk de pu- blikatie van dit schoons. BERT DE JONG

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5