OPBRENGST VAN BTW 600 MILJOEN LAGER Commentaar V akbondstient je groot strijdpunt 'immmM ai osmmtf Ministerie: Belastingverhoging is zinloos Verolme tegen exploitatie reuzendok door aparte N.V. Het Kwartet HET WEER Vandaag weer geen voetbal Thema feesten: „Vrijheid - ook voor de ander" Staking in metaal dreigt ïeowe Leidse Courant Zaterdag 24 januari 1970 - 50ste jaargang ^vooraanstaande prot. christelijke - dagbladen '"tl, 0 Directeur: F. Oiemer loofdredacteur: Dr. E. Diemer (otdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Volharding is geconcentreerd 1 geduld. CARLYLE [Vandaag in ZO Hein Hogeweg: Pleidooi voor een geteisterde generatie Rolf Hoekstra: Cees Buddingh' en "his poets voice" Prof. dr. K. J. Popma: Vertellen is medemenselijkheid Dr. C. Rijnsdorp: Hij weet blijkbaar alles van padden en niets van de bijbel Joop Theunissen: Laat uw kinderen spelen in vier jaargetijden Ton van der Hammen: Ban christelijk defaitisme uit Huib Goudriaan: Een schoen gaat rond de wereld Paul van Langstraat: Onze dialecten in kaart en op plaat Phé Wijnbeek: Hebben wij Couperus ontmoet? Jeanne de Vlieger: Gerda van Hees kleedt ze aan J. den Boef: Russen tellen hun kleintjes Dick Ringlever: Er zit weer muziek in de lucht (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT Bij Ierland nadert Oceaandepressie met regen ;n een toenemende wind. De ir.- hiervan zal morgen merk baar worden. De temperatuur ligt drie tot vijf graden boven het vriespunt. Alleen in Noord- Nederland schommelt het kwik nog om het vriespunt. De komende dagen geven onbestendig weer door de verhoogde depressie- jaktiviteit. Vooruitzichten voor maandag. Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: van ongeveer nor maal tot 5 graden boven normaal. Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Barometerstand: heden 10 uur 75 cm (1000 millibar), dalend. Zon en maan 25 januari zon op 8.31, onder 17.14; maan op 20.33, onder 9.45; 30 januari LK. 26 januari zon op 8.30, onder 17.16; maan op 21.45. onder 9.55; 30 januari LK. CZBU VZMLUJ/n ZD INTERIEURVERZORGING CPUN5&UPGD MEER KEUS IN PASSENDE OMGEVING DEN HAAG De KNVB heeft gisterenmiddag laat het volledige programma voor de zaterdagvoetbal- iers afgelast wegens de slechte gesteldheid van de terreinen. Ook in de; diverse afdelingen wordt vandaag niet gevoetbald. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In politieke kringen in Den Haag wordt met spanning uitgekeken naar de definitieve cijfers over de belasting opbrengst in 1969. Deze cijfers zouden weieens kunnen aangeven dat de BTW 600 miljoen minder heeft opgebrcaht dan minister Witte- veen aanvankelijk (in september 1968) bad geraamd. Een Israëlische soldaat bekijkt een Russische bazooka, een van de vele buitgemaakte wapens op het Egyptische eiland Sjadman. Op het ministerie van finan ciën wijst men er echter op, dat, indien deze grote tegenvaller zich zou voordoen, dit toch voor een groot deel te wijten is aan incidentele factoren. Zo moest bijvoorbeeld in 1969 200 miljoen gulden worden terugbetaald voor belastingen op oude voor raden. Da was een éénmalige uitgave. Ook wordt opgemerkt dat in sep tember 1969. in de toelichting op de miljoenennota 1970, een herziene ra ming werd gegeven en een vermin derde opbrengst van 450 miljoen gul den werd genoemd totale opbrengst geen 5.450 miljoen gulden maar 5 miljard gulden. MEEVALLER Het wordt nu niet onmogelijk ge- Griep: record van vorig jaar gebroken DEN HAAG Meer dan deskun digen hadden verwacht, heeft Neder land nog van de griepgolf te lijden gehad. Hoewel men ervan uitging, dat ons land min of meer immuun was geworden als gevolg van de epi demie vorig jaar. blijkt nu. dat de grieppiek deze maand hoger is dan in 1969. In de eerste helft van januari overleden ai 101 patiënten en ver wacht wordt dat dit aantal zal stij gen boven dit van vorig jaar januari: 143. Dr. N. Masural, specialist op hel gebied van griepepidemieën, wijt dit aan de besmetting uit omliggende landen, waardoor een groot aantal mensen, dat vorig jaar geen griep kreeg alsnog ziek zijn gewox-den. In Amerika, waar de griep vorig jaar ook hard toesloeg, had men deze invloed niet. met als gevolg, dat een epidemie dit jaar uitbleef. Overigens, aldus dr. Masurel, is de epidemie in Nederland nog maar half zo ernstig als in Italië, Spanje en Frankrijk. DEN HAAG Het thema van de bevrijdingsfeesten zal dit jaar „vrij heid ook voor de ander" zijn, aldus blijkt uit het antwoord van premier De Jong op opmerkingen van Eerste- Kamerleden over de begroting van zijn ministerie. Het Nationaal Comité 25 jaar be vrijding, dat een nationale manifes- tatie voorbereidt en plaatselijke en regionale feesten stimuleert en coör dineert, streeft er naar de viering een niet uitsluitend op het verleden ge richt karakter te geven. Het thema „Vrijheid ook voor de ander" doet een beroep op bet openstaan voor andermans overtui ging en biedt vele mogelijkheden voor een viering die zowel de generatie, die de verschrikkingen en oorlog cn bezetting heeft meegemaakt als de generatie die over deze periode slechts uil overlevering heeft ver nomen. zal aanspreken, aldus de premier. acht dat door allerlei factoren die 5 miljard in 1969 niet is gehaald. Of dit al direct een extra belas tingverhoging betekent in 1970 Op het ministerie van financiën „gelooft men er niets van", „dat zou zinloos zijn", aldus het commentaar. En mi nister Witteveen. die trouwens einde lijk met vakantie is. denkt niet in die richting. Het is namelijk zo een duidelijke meevaller dat het totale begro tingsbeeld van 1909 gunstiger is dan men had verwacht. De krappe kaspositie van het Rijk is eveneens een oorzaak voor de extra belangstelling voor de balstingcijfers en dan zijn deze cijfers ook belang rijke aanwijzingen voor de begro tingspositie. Het Tweede-Kamerlid van de ARP, de heer G. A. Ivieft sprak in novem ber bij het belastingdebat zijn onge rustheid al uit over de krappe begro tingspositie van het rijk. De minister l zou geen reserves hebben om tegen vallers op te vangen. In het debat liet minister Witte veen toe merken dat als het totaal- beeld ongunstig zou zijn de inkom sten moesten worden verhoogd. Maar de minister denkt nu een voordeel van 100 miljoen gulden te scoren. Duidelijk is dat het verloop van de btw-opbrengst. vooral als er struc- tuele tegenvallers zijn. uiteindelijk ook beslissend zal zijn voor het per centage, waarmee de btw in 1971 wordt verhoogd. In een ongebruikelijke kraam kliniek in Port Harcourt worden nu ongeveer 500 kinderen door vrijwilligers uit o.m. Engeland verzorgd. De kinderen komen allemaal uit het voormalige Biafra. VENLO Gisteravond zijn politie j en brandweer er eindelijk in I geslaagd de 23.000 kilo vloeibare phenol uit de omgeslagen Duitse tankauto over te pompen in een an- i dere tankwagen. 's Ochtends om half tien was het j gevaarte geslipt en gekanteld, maar j j halverwege de avond was het nog I steeds niemand gelukt om de pomp op gang te krijgen. Phenol is een zeer gevaarlijk goedje. Het ontbrandt onmiddellijk wanneer het aan de i i lucht wordt blootgesteld en is dode- lijk bij inademing. (Van onze soc.-ccon. redactie) DEN HAAG De moeilijkhe den in de metaalnijverheid groeien naar een bijzonder on aangename climax. De werk geversfederatie in de klein- metaal, die circa 25 branches in deze bedrijfstak omvat, is in woede ontstoken over de pogin gen van de vakbonden van de bedrijven toch het geweigerde „vakbondstientje" af te dwingen. Kortgeleden hebben de vakbonden enkele bedrijven in het land een ul- I timatum gesteld. Hier en daar zal maandag overeenstemming moeten zijn bereikt inclusief betaling van tien gulden per werknemer aan de vakbonden anders gaat het bedrijf plat. De afgelopen weken zijn reeds tien tallen bedrijven vrijwillig tot afslui ting van een kontra kt. waarin het vakbondslienlje is opgenomen, over- gegaan. In de metaalindustrie betalen de bedrijven dit tientje al lang. De indruk bestaat bij de vakbon- i den dat de bedrijven in de metaal- nijverheid minder op de hoogte zijn van wat de vakbeweging ook in het belang van de bedrijven doet. De werkgeversfederatie zou in dit opzicht onvoldoende voorlichting hebben ge geven. Het begrip voor de vakbewe ging blijft hier lot een minimum be perkt. Rechter De werkgeversfederatie dreigt thans een rechterlijke beslissing uit te lok ken over de vraag, of het optreden van de bonden rechtmatig is. Wan neer de werkgevers de zaak bij de rechter aanhangig maken is echter niet gezegd. Bij de vakbonden heeft men de in druk dat de federatie than3 op het I laatste moment nog met veel drukte een poging wil doen de vakbonden van hun stakingsplannen af te bren gen. De vakbeweging komt echter weinig onder de indruk van deze dreigementen; zij gaat rustig haar j ultimatums uitvoeren. Hel afdwingen van het vakbonds- i tientje noemen de werkgevers een methode van „geweld en terreur". Belangrijke bedrijven waar reeds overeenstemming werd bereikt en het vakbondstientje werd betaald, zijn: Visser en Van der Giessen in Dor drecht (500 man) en het Electrotech- nisch bureau Wigo in Gorinchem. Noodklok over inflatie TLJET lijkt er op. dat ons land wak- ker wordt uit een inflatieroes. Van alle kanten klinken geluiden van onrust over de voortdurend sterk stij gende prijzen. De werkgeversorgani satie zijn er deze weck in geslaagd op spectaculaire wijze de aandacht op dit probleem te vestigen. De voorzitters van de werkgeversver bonden deden dit in de vorm van een open brief aan het Nederlandse volk. In 1969 stegen de prijzen in ons land met 71 a proeent een Europees re cord en in de afgelopen tien jaar verminderde de waarde van de gul den met 30 procent. Aan deze ontwikkeling moet een halt worden toegeroepen, omdat dit tempo van waardedaling van ons geld ern stig aan onze welvaart dreigt te gaan knagen. De werkgevers vragen het gehele bedrijfsleven de handen ineen te slaan om met elkaar te pogen de prijsstijging de baas te blijven. De drie samenwerkende vakcentralen zijn het er volmaakt mee eens, dat prijsstijgingen zoveel mogelijk tegen gegaan moeten worden. Zij richtten een brief aan de nieuwe minister van economische zaken en verzochten om een strak prijsbeleid voor de toe komst. Waar het mogelijk is zouden zelfs de prijzen naar beneden moeten ter compensatie van prijsstijgingen elders. Desnoods moeten prijsverlagingen af gedwongen worden. Als het bestaan van een bedrijf op het spel komt te staan zullen er in het prijzenvlak ont heffingen mogelijk moeten zijn. Het is duidelijk, dat werkgevers en werknemers in Nederland hetzelfde willen, namelijk tegengaan van geld ontwaarding door zoveel mogelijk de prijzen in de hand te houden. Of werkgevers en werknemers dit do>'l ook langs dezelfde weg denken te he reiken is zeer de vraag. Voorzitter Lanser van het CNV heeft in zijn rede tot de verbondsraad de werkgevers verweten, dat deze zelf de looneisen van de vakbeweging op jagen door materiële verbeteringen, die niet direct in de consumptieve sfeer liggen, zoals spaarloon en ver- mogensaanwasdeling. onmogelijk te maken. De vakbeweging gelooft, dat langs de weg van spaarloon en vermogensaan- wasdeling de prijsbeheersing wordt gediend. De werkgevers z.iin het hier niet mee eens. Zij stellen, dat ook deze vormen van niet-eonsumplief loon prijsverhogend werken. Wij dachten, dat de meningsverschil len ernstig moeten worden doorge praat binnen het bestuur van de Slichting van de Arbeid. Is het alle partijen bittere ernst met het tegen gaan van de inflatie dan moet men ook bereid zijn meningsverschillen op dit terrein open en eerlijk met elkaar door Ie praten. De juiste oplossing moet dan worden gekozen, zonder dat iemand een ge voel van gezichtsverlies heeft. Is men hiertoe niet bereid dan helpen open brieven en hrieven aan de minister van eeonomisehe zaken niet veel. BRUSSEL De Philips-fabrieken te Hasselt in Belgisch Limburg, waar circa 4.000 man werken, zijn vrijdag gesloten geweest als gevolg van een wilde staking. In Hasselt gelooft men dat de on rust bij de Philips-fabriek mede een gevolg is van de mijnstakingen in Belgisch-Limburg. Regering akkoord met samenbundeling UEN HAAG De regering eeft zich gisteren akkoord ver- laard met de plannen van mi- ister Nelissen (economische za- fen) ten aanzien van de samen- undeling van de Nederlandse cheepsbouwindustrie. Hoewel het kabinet nog niet over "^rete plannen beschikt sprak het in principe voor de samenbunde lt! Verolme-Rijn-Schelde groep uit. Volgende week zal minister Nelis- !n de samenstelling van de com mie van onderzoek bekend maken. commissie zal de plannen voor ^samenwerking verder uitwerken. De AR-fractieleider in de Tweede- -Kamer. mr. B. W. Biesheuvel, zal waarschijnlijk lid van deze commissie I worden, mogelijk zelfs voorzitter. Het ministerie van economische za ken heeft gisteren de brief waarin I saheepsbouwer Cornelis Verolme zijn 1 standpunt weergeeft ten aanzien van I de adviezen van de commissie Bies- I heuvel -Lan,gman aan de regering over de financiële positie van het scheepsbouwconcern. In die brief verklaart Veroime zich niet alleen, akkoord met door de heren Biesheuvel en Langman voorgestelde oplossing, hij geeft ook zijn verzet op tegen een vergaande samenwerking met de Rijn-Schelde-groep. Verolme gaat niet al.koord met het advies van Biesheuvel en Langman het in aanbouw zijnde mammoetdok in het Botlekgebied buiten de onder neming te brengen door de stichting van een aparte NV die het dok zou moeten gaan exploiteren. ISieun-e oplossing Een gehele ol gedeeltelijke afsplit- sing van het dok zal een belangrijke „,ammoeuankers bron tot versterking van de ver mogensopbouw op langere termijn aan het Verolme-concern onthouden. Bovendien is de slechte financiële po sitie van het concern mede-veroor zaakt door de stichtings- en aanloop kosten van hét dok. Overigens heeft Verolme de minister een geheel nieu we oplossing aan de hand gedaan, wal betreft de toekomst van het reu zendok. Verolme doet een dringend beroep op de regering niet te lang te wach ten met het besluit het Verolme-con cern uit de financiële slop te halen. Het bedrijf is momenteel in onder handeling met een aantal grote olie maatschappijen voor de bouw van op de werven te Am sterdam en Rotterdam. Wat de deelname van de overheid tot veertig miljoen betreft stelt Ver. olmê de regering voor dit door middel van een lening te doen, met het recht voor de geldgever het leningsbedrag te converteren in een aandelen-parti cipatie. Verolme gelooft dat dit vlug ger gaal dan een normale gang van zaken bij overheidsdeelname. Ten slotte verklaart de heer Verol me zich bereid heen te gaan als de toestand dat eist. Als de regering wil dat hij binnen een paar maanden al zal vertrekken, wil hij dat. Verolme wil wel graag tot president-commis saris van de onderneming worden be noemd. Naar verluidt hebben de president- commissaris W. A. de Jonge en de commissaris mr. G. P. Helders in ver band met de ontwikkelingen in hel concern hun functies ter beschikking gesteld. Verwacht wordt, dat ook de andere commissarissen hun posten zullen vrijmaken. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars In een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per maand O per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Böuquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuzo Postzegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1