schaak ILATELIE IN DE WEST mil m iwma f» „Uitzicht op morgen", eeuw kerkelijk leven WP jubileert met fraaie gezinsatlas DURF «llTtRDAS 24 JANUARI 1970 =1 hi. de publicatie van het iorlopig Nederlands emis- iprogramma 1970 zijn thans de overzichten van Suri- ^me en de Nederlandse An- jen bekend. De posterijen in Suriname voorzien voor boog zeven uitgiften. De enkele jaren terugke- |ide series zullen ook in 1970 jrschijnen: vijf paaswelda- sigbheidszegels met toeslag jmen 25 maart in de ver- lop en een evengrote serie inderpostzegels mèt het ge- No^uikelijke velletje kunt u 25 jvember tegemoet zien. ttr' tieDe N te hi overige vijf herdenkingsse- hebben betrekking op jubilea zeer uiteenlopende feiten en keilingen: 3 april zullen twee ze- verschijnen wegens het twin- irig bestaan van het middelbaar irwijs in het land; 20 mei even twee herdenkingszegels we de ingebruikneming van het itarlaatsgebouw van de We- lpo8tvereniging te Bern; 26 juni j eens twee zegels ter ere van ■zilveren Verenigde Naties; op juli herdenkt het land met drie ils het feit dat 40 jaar geleden binnenlands luchtpostnet werd ipend en ten slotte 1 oktober vier zegels ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de Suri naamse Voetbal Bond (S.V.B.). Al les bij elkaar interessant en voor themaverzamelaars een flinke va riëteit in onderwerpen. Voor de Nederlandse Antillen staan dit jaar vier postzegelemis sies op stapel, waarvan er twee tot de gebruikelijke kunnen worden gerekend: namelijk die voor socia le en culturele instellingen, be staande uit vier zegels met toe slag. vergelijkbaar met onze Ne derlandse zomerpostzegels. en de jaarlijkse kinderzegels in vier waar den met toeslag, die zoals steeds in november uitkomen. De serie van drie Kerkenzegels, waarvan de uitgifte het vorig jaar op het laatste moment wegens ont dekte drukfouten werd aange houden, staat althans voorlopig voor september van dit jaar op het programma. De vierde serie wegens het eer ste lustrum van Trans World Radio komt 5 februari in de verkoop. TWR, een beetje te vergelijken met onze Wereldomroep, legt zich uit sluitend erop toe het evangelie over de wereld te verbreiden. Dit gebeurt in 33 talen. De organisatie werd na de Tweede Wereldoorlog door de Amerikaanse evangelist dr. Paul E. Freed opgericht. Via een internationale 'Youth for Christ'-conferentie in Zwitserland kwam hij in Spanje terecht, alwaar een grote behoefte aan evangelie verbreiding bleek te bestaan. De meest efficiënte wijze van werken bood de radio; op 11 fe bruari 1952 werd de TWR opge richt. Het station begon in 1954 met behulp van een 2500 Watt-zen der vanuit de internationale stad Tanger onder de roepnaam "de stem van Tanger". Na het onafhan kelijk worden van Marokko moest een andere basisplaats worden ge zocht en dat werd Monte Carlo, vanwaar sinds 16 oktober 1960 heel Europa, het Midden-Oosten en Noord-Afrika binnen bereik liggen. Maar dr. Freed wilde meer. Ook het westelijk halfrond moest in het iewfl zwi den, pro; Em 'rank Marshall Op 9 november 1969 was het 'ijfentwintig jaar geleden dat de Amerikaanse schaker Frank J Marshall overleed. Wie kent hem egenwoordig nog? Hij leefde in len tijdperk waaruit ons alleen •soon ,og maa de allergrootste namen Pr® lekend zijn gebleven: Rubinstein. 0 asker, Capablanca, Aijechin. En lij die allergrootsten behoorde Marshall nu net niet. al kwam lij er dicht bij. Zijn stijl van ipeien was als het ware een 'eerspiegeling van zijn karakter: 5 ileurrijk, stoutmoedig, vol humor, n vooral: vol combinaties. Het - droge positiespel, dat in zijn tijd iverigens nog lang niet zo sterk Mas ingeburgerd als tegenwoordig Fre E'nc*e allerminst. liuun In het dagelijks leven was hij een en al goedmoedigheid, vrien delijkheid, en zat hij vol grappen. Niet het minst is hij in het scha-, ken bekend geworden om zijn ..Schwindels", het „spelen op valletjes", dat door de oude Vid- mar zo werd afgekeurd. Te zijner nagedachtenis twee winstposities van Marshall, ook ditmaal uitgezocht door Soultan- beieff en gepubliceerd in Europe Echecs. Ze zijn niet al te moei lijk. hoewel U ze toch ook weer niet in een handomdraai zult kunnen oplossen. Voor het geval U ze wel lastig vindt bieden wij U opgave 3 aan: Kinderspelals U het zietl Correspondentie aan de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat <25, Den Haag. OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen der op gaven uit de rubriek van 17 januari (I. (Menchik), (1) Menchik—Thomas. Oplossing: 1. Pf5t (De klassieke voortzettingl) 1 Pxf5; 2. gxf5, a3; 3. f6tl Kh8: 4. Dh6 axb2t; 5. Kbl Tg8; 6. hxg6 fxg6; 7. Dxh7t en zwart gaf het op. (2) Menchik—Rejflr. Oplossing: 1 I. Le5t Kg6 (Na 1Lf6 komt 2. Dxg5t); 2. Le2l I.f6; 3. Dh5t Kf5; 4. f4 (Dreigt Dh7 mat) 4Lxe5; 5. Ld3!) (Een aardige tussenzet. Op 5Kf6 volgt nu 6. Dxg5 mat); 5Dxd3; 6. Dh7t (In tijdnood vergenoeg' Vera zich met damewinst, maar na 6. DxgSt Ke4; 7. Dxe5 zou het mat geweest zijn) 6 Kf6 7. fxe5 en zwart gaf het op (3) Menchik—Colle. Zwart had zo- luis'. op d4 zijn paard geofferd en meende het stuk terug te zullen winnen met twee pionnen als extra-winst. Er volgde 1. Dxd4 Tad8: 2. De3 Txd2 (Dat zou zwart's pointe moeten zijn 3. Dxd2? Ph3t wint de dame) 3. Lel! (De tegen- oolnte die de kwaliteit wint) 3 Ted8:, 4. Lxd2 Txd2: 5. Kh< Txa2: 6 Tbd1 Kg8; 7. Td8t Kf7; 8. Td7t Kg6; 9 Txc7 Dg5; 10. DeS Kh6: 11 Txg7l Dxg7; 12. Dxf4t KhS; 13 Txo6 Txg2; 14.Dxf5l Kh4; 15. Df4t Kh5: 16 Te5t Tg5: 17. Dg4t en zwart gaf het op. Een lange, maar wél de moeite waard! zendingswerk betrokken worden en dat geschiedt via het station Bo naire, dat sinds 1964 met een ca paciteit van 3/4 miljoen Watt met drie zenders 30 zenduren per dag verzorgt. TWR werd en wordt uit sluitend gefinancierd uit giften. De zeer merkwaardige geschie denis van TWR en het zendings werk heb ik ontleend aan dr. Freed's boek "Frohe Botschaft wir kunden den Volken". Dit boek is verkrijgbaar bij TWR, Postbus 61 te Baarn (prijs ƒ9.-). Op de herdenkingszegels zijn het zendercomplex op Bonaire en het vignet van TWR te zien. J.J. M. KIGGEN Wit aan zet won. Hoe? SCHUBERT Op EMI-Electrola C 063-01.859 6tereo, ook mono afspeelbaar, verscheen een opname van het „Menuhin Festival orkest" onder leiding van Yehudi Menuhin, ge heel gewijd aan de componist Franz Schubert. Het werd een heel aanvaardba re lezing van de alom bekende en geliefde „Unvollendete", die op de eerste plaatkant staat, misschien een beetje nuchter in het tweede deel, maar toch heel mooi door de juiste tempokeuze en de lyrische inslag, waardoor de interpretatie In haar geheel wordt gekenmerkt. De tweede zijde bevat een viertal ouvertures: naast de meer bekende twee Ouvertures in Itali aanse stijl (resp. in D en in C) kan de luisteraar kennismaken met het zelden gespeelde voorspel tot „Die Zwll- lingsbrüder". weliswaar niet tot de sterkste uitingen van de meester behorend, maar toch de moeite waard en de ouverture tot „Alfonso en Estrella". Ook deze stukken werden ge nuanceerd en fijnzinnig gerea liseerd. De opnamekwaliteit van beide plaatkanten voldoet aan hoge eisen, (prijs 19,90). BRAHMS Van Joh. Brahms, een van de voornaamste vertegenwoordigers der laat klassieken, zijn op een l.p. van Decca twee dramatische werken uitgebracht nl. zijn Can tate op. 50 „Rinaldo" voor tenor, mannenkoor en orkest en het „Schicksallied" (Song of Desti ny) op. 54 voor koor en orkest. Het eerste op tekst van Goethe. Sterk lyrische werken, die, voor wat betreft Brahms als romanti cus, een bepaalde affiniteit op roepen met betrekking tot het werk van Schubert. Mag Brahms in zijn symfo nische werken minder toeganke lijk zijn, dat is hij niet in zijn liederen en koorwerken en ka- mermuzieken. Prachtig zijn zijn melodieën, boeiend de homoge niteit tussen woord en muziek. Dit laatste geldt zeker voor deze werken die waarlijk type rend zijn voor het oeuvre van Brahms. Vooral in „Rinaldo" waarin de tenor soli ontroerende momenten oproept. De sonore klank van het mannenkoor komt op de plaat goed tot zijn recht, zo ook die van het Ambrosian Chorus. Het geheel draagt de van Brahms zo bekende Ietwat don kere toon van een christelijk reli gieuze ernst zoals we die ken nen uit zijn veel gezongen en bekende Altrapshodie. Het orkest doet boeiend begeleidend werk o.l.v. Claudio Abbado. Het is mu ziek die men graag vele malen zal willen beluisteren, omdat ze onmiddellijk aanspreekt en meesleept. Muziek van een Brahms die ons daarin zeer lief is. Decca Stereo SXL 6386. „Ja, zo was het, zo dacht en leefde men in kerkelijke krin gen". zo stellen wij ons voor, zal de reactie zijn van hen. die het boek van de schrijfster A. M. de Moor-Ringalda „Uitzicht op morgen" lezen. Dat geldt ze ker voor de oudere geënga- geerden, die de overrompe lende ontwikkelingen in het kerkelijk leven bewust heb ben meegemaakt en nog mee maken en verontrust raken doordat oude geloofswaarden werden en worden aangetast en het Woord- en kerkgezag hun kracht verliezen. Doch ondanks deze ontwik kelingen, die de schrijfster als een eeuw kerkgeschiedenis van 1860 tot heden in roman vorm geeft, waarin de veran deringen zich afspiegelen in het predikantengeslacht Syt- zama, is het toch geen pessi mistisch boek geworden, want er is „uitzicht'. Hoeveel herkennen we niet in het gedachtenleven, in de verstarde opvattingen, in de kerkelijke levenssfeer en het sociale klimaat van onszelf en als het u gaaf als mij, dan komt men toch tot de con clusie dat veel doorbroken is wat doorbroken moest wor den. Dat een sleur-christen- dom is opgestoten tot zelf den ken, naar een bezinning die uiteindelijk toch moet leiden tot een vernieuwd en eerlijk christelijk levensbesef. Dat is dan dat uitzicht en niet zon der grond. De schrijfster leeft zelf in een kring waarin men dage lijks geconfronteerd wordt met de kerkelijke en sociale problemen. Zij is uiteraard goed geïnformeerd, weet wat er gaande is en staat wonder lijk objectief in haar tijd, wat een verdienste is op zichzelf. Ongetwijfeld zal het laatste deel van de drie delen „Stroomversnelling" de jonge lezers aanspreken, want daar in spreekt hun taal, hun kri tiek. Daarin hoort men hun afwijzen van de kerk in de huidige constellatie en het ontzeggen van gezag voor de toga. Hun wil naar oprecht heid en eerlijkheid. De schrijfster verdedigt noch veroordeelt, doch de beelden die voor ons levend iv or den indelen „De breuk" en de Wereldmachtenmaken begrijpelijk dat deze reacties moesten komen. Dat wil niet zeggen dat in haar roman alle factoren die mede de ont kerstening in de hand werken ook verdisconteerd zijn. Soms slechts even aangeduid, doch dit zou ook een té grote opga ve zijn. Het gaat hier om een eeuw kerkelijk leven en als zodanig is het boek geslaagd en waar deerbaar. Het is een goed verzorgde uitgave van J. H. Kok te Kampen, 415 blz. (f 15,90). HERM. STEGGERDA In 1970 bestaan de Winkler Prins Encyclopedieën honderd jaar en om dat jubileum te vieren heeft Elsevier de Winkler Prins Gezinsatlas laten verschijnen. Een nieuw staaltje van grafische en topografische vaardigheid, waarom Amsterdam al eeuwenlang beroemd is. Een algemene wereldatlas, samengesteld door het geografisch in stituut van Elsevier en de redactie van de WP encyclopedieën. Een kleine zestig landkaarten in acht kleuren offset, kaarten die uitmunten door duidelijkheid en volledigheid. Vooral de kaarten van Nederland en België zijn onovertroffen, maar ook andere we noemen maar Suriname of Oost-Europa met de betrouwbare spelling van de plaats namen al jaren bekend van Elseviers atlas. De keus van de kaar ten wordt duidelijk door het doel bepaald, zoals de Bos-atlas typisch voor het onderwijs wordt gemaakt. Wat niet zeggen wil dat men ook uit deze gezinsatlas niet veel zou kunnen leren. De kaarten worden steeds gevolgd door een heldere beschrijving van de landen, met foto's en andere illustraties. Vóór het kaartengedeelte een compendium van 62 bladzijden over allerlei geografische en geologische onderwerpen, en met alle eer en aandacht voor de reis naar de maan. Dan zijn er nog zestien blad zijden met facsimile-kaarten uit de zestiende en zeventiende eeuw (meer interessant dan praktisch, en dus In zo'n naslagwerk nauwelijks op hun plaats) en 72 bladzijden register. Een kloeke uitgaaf van 276 bladzijden voor f45, wat een spot koopje is. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NI COLAAS NICKLEBY 85 Ik was blij toen hij wegging, want ik was bang voor hem, maar voor hen op school werd ik nog banger, en zij behandelden mij ook nog harder.' - 'Kijk mij eens aan,' zei Nicolaas, die al zijn oplettendheid wilde opwekken. 'Nee draai je niet om. Herinner je je niet een vrouw, een vriendelijke vrouw, die zich over je heenboog, en je kuste, en je liwr kind noemde?' - 'Nee,' zei de arme Smike, zijn hoofd schuddend, 'r.iets daar van.' - 'Ook niets van een huis, behalve dat huis in Yorkshire- 'Nee,* antwoordde Smike treurig. 'Maar wel van een kamer, ren grote, eenzame kamer, boven in huis, met een luik in de zoldering. Dikwijls stopte ik mijn hoofd onder mijn deken om dat luik niet te zien, want ik was er bang voor als ik 's nachts zo alleen lag, en dacht, wat erachter zou zijn. Er was ook een klok, een oude klok in een hoek. Dat weet ik wel. Die kamer ben ik nooit vergeten, want als ik akelig droom, zie ik die altijd terug. Ik zie er dingen en mensen in die ik toen nooit gezien had, maar de kamer is altijd dezelfde, die verandert nooit.' - 'Wil je mij nu het pak geven?' vroeg Nicolaas plotseling van het onderwerp afstappend. - 'Nee, nee!* antwoordde Smike. 'Kom, laten wij opschieten.' Dit zeggend, versnelde hij zijn pas, waarschijnlijk in de verbeelding dat zij onder deze samenspraak waren blijven stilstaan. Nicolaas dacht in stilte na en prentte zich elk woord van dit gesprek onuitwisbaar in zijn geheugen. Eindelijk bereikten zij Godalming, waar ze in een kleine herberg een slaap plaats namen cn gerust sliepen. Dc volgende morgen stonden zij weer op, maar niet zo vroeg als de zon, en wéér op weg, maar niet met de frisheid van de vorige dag, hoewel met hoop en moed genoeg om lustig voort te stappen. Deze dagreis was vermoeiender damde vorige, want zij hadden hoge cn steile heuvels te beklimmen. Ten slotte kwamen zij tussen de duinen, waar heuvels van allerlei hoogte en vorm en groene vlakten elkaar afwisselden. Hier zag men er één, die zo steil was, dat hij bijna alleen voor de schapen en geiten die erop graasden, te beklimmen was, daar rees een ander zo zacht glooiend uit de vlakte op, dat men zijn grenzen bijna niet kon bepalen. Langzamerhand werd het uitzicht vrijer, en kwamen zij nogmaals in een open landstreek. De wetenschap dat ze dc plaats van bestemming na derden, gaf hun nieuwe moed. Maar de weg was moeilijk cn Smike was afgemat. De avond begon te vallen, toen zij voor de deur van een herberg bleven stilstaan die nog drie uur gaans van Portsmouth verwijderd was. 'Drie uren?' zei Nicolaas, terwijl hij'mct beide handen op zijn wandelstok leunde, en Smike aankeek. - 'Een stijve drie uur,' herhaalde de herber gier. - 'Is de weg goed?' vroeg Nicolaas. - 'Zeer slecht,' antwoordde de herbergier zoals hij, als herbergier, natuurlijk zeggen moest. - 'Ik moet toch verder,' zei Nicolaas aarzelend. 'Ik weet haast niet wat ik doen zal.' - 'Ik wil u niets aanraden,' hernam de herbergier, 'maar als ik in uw plaats was, ging ik niet verder.' - 'Niet?' vroeg Nicolaas, met dezelfde on zekerheid. - 'Nee, zeker niet als ik ergens kon blijven waar het goed was,' zei de herbergier, waarop hij zijn voorschoot ophaalde, en met een on verschillig gezicht naar de donkere weg bleef staan kijken. Een blik op de vermoeide Smike deed Nicolaas het besluit nemen te blijven waar hij was. De herbergier bracht hen naar de keuken, en daar hier een goed vuur aan was, merkte hij op, dal het bijzonder koud was. Als er geen vuur had gebrand, zou hij misschien gezegd hebben, dat het warm was. 'Wat kunnen wij vanavond te eten krijgen?' - 'Wel, wat zou u willen hebben?' was het antwoord van de herbergier. Nicolaas vroeg naar koud ossevlees, maar er was geen koud ossevlees, naar een eierstruif maar er waren geen eieren, naar een schapebout, maar dié was onmogelijk te krijgen, hoewel men er vorige week volop van had gehad en er overmorgen waarschijnlijk weer in overvloed zou zijn. (WORDT VERVOLGD) Al beheerst men het bieden, toch zal men het begrip „durf" niet mogen verwaarlozen. Onderstaand spel geeft daarvan een voor beeld. Zuid en Noord missen de drie hoog ste troeven in ruiten, maar bieden niettemin 5 O en dat wordt nog gemaakt ook. Nu worden alleen de drie hoogste troeven ge mist, en dat er dan een gerede kans be staat dat er twee hoge onder elkaar vallen, leert de kansberekening. De meest waar schijnlijke verdeling, wanneer men drie kaar ten mist, is Immers 21. Toch mag het knap worden genoemd zo als het manchecontract in ruiten wordt ge realiseerd. De kaartverdeling was: - 0? 43 O B 8 7 5 3 2 HB1063 A V 8 5 4 3 N W O B 10 7 6 1052 H 8 7 6 O V z O AH A 954 V 8 2 H 9 2 A VB 9 O 10964 4» A 7 Nu missen Noord/Zuid nog wel meer dan de drie troeven, zoals men ziet. "s? H en V zijn belangrijk, maar belde problemen wer den opgelost, mede door het bledverloop, waarin Oost zich onjuist opstelde. Na C- opening doubleerde Oost het 2 «fr-bod van Noordl Zuid steunde harten, maar na 2 4 van West ging Noord naar ruiten, dat weer werd gedoubleerd. Zuid volhardde en uit eindelijk stopte men bij 5 Het was Zuid duidelijk dat Oost over een vrij sterke kaart beschikte en daarmee werd rekening gehouden. Oost kwam uit met 4 6. die na 4 9 en V door Noord werd ingetroefd Noord vervolgde met troef voor de aas en zag tot zijn genoegen de vrouw vallen. Oost vervolgde mef schoppen, weer voor Noord, waarbij de heer en de aas vielen. Ander maal speelde Noord troef. West liep een Correspondentie san de heer B. 1. Nuye, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. schoppen bij. Oost kwam met de derde schoppen, wat Noord zijn voorlaatste troef kostte. Noord sneed nu harten via Oost, wat luk te, en speelde naar 4 A. Verder was het een simpele zaak. Noord kwam met 4 H aan slag en liet Zuid een klaver introeven. Zuid vervolgde met <Z> A en één getroefd, waarna de vrije klaverkaart het contract veiligstelde. Overigens blijkt uit dit spel weer duidelijk wat taxatie vermag. Uiteindelijk hebben Zuid en Noord samen maar twintig punten, maar een zo gunstige kaartverdeling dat er slecht» een paar probleempjes zich zouden kunnen voordoen: de klaver moest drie-drie zitten en H bij Oost. Toen dat bleek was het contract binnen. Hartenuitkomst baat ook niet, althans wanneer Zuid durft te snijden, maar dat moet goed zijn gezien het biedverloop. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Hor. 1 karkar, 6. ornaat. 12. beek. 14. eens. 16. ct. 18 me. 19. are, 21. do. 22. tr. 23. Homerus. 26. toendra, 29. tred, 30. kapen. 32. Iran, 33. es, 34. I.I.. 36 fan. 37. Be. 38. mi, 39. kees. 41. Rama. 43. ei. 44. paradijs. 45. as. 47. peer. 49 nier. 52 ra. 54. n.L. 55. get. 57. sg„ 58. Ie, 59. orde, 61. gelag. 63. odol. 65. ener- lei. 67 alliage. 69. zo. 70. ga. 71. til. 73. as. 74. Ee. 75 Hal. 77. lama. 79. Drente. 80. urgent. Vert. 2. eb. 3. remedie. 4. keer. 5. e.k.. 7. re. 8. Nede. 9. anoniem. 10. as. 11. echtel. 13. er. 15. kranig. 17. tors. 19. Asaf. 20. eten. 22. tram. 24. me. 25. uk. 27. on, 28. dr. 31. parabel. 35. lepel. 37. basis. 39. kip, 40. sar, 41. Rijn, 42. aar. 46. groeze, 48, energie. 50. egoïsme, 51 Geleen. 53. Arno. 55. geit, 56. taal. 58. loge. 60. de. 61. ge. 62. gl. 64. Da, 66 laan. 68. laag. 72. ia. 75. Rr.. 76. Lt„ 77. Lr.. 78. An INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van 10 en twee van ƒ5. PUZZEL VAN DE WEEK Horizontaal: 1. overeenkomst, 7. leven, 13. salaris, 14. bijb. figuur, 16. hoofdwerk der oud noorse letteren. 17. pers. voornaamw.. 18. muzieknoot. 20. achting. 21. Ledger (afk.), 22 rijkstelefoon, 23. zedenleer, 26. op de zon betrekking hebbende, 28. deel van een huis. 30. stengel. 31. muziek noot. 33. opbrengst. 35. heden, 36. vaartuig. 38 vreemde munt (afk.). 39. Ned. Spoorwegen (afk.). 40. schaal. 41. broeibak. 42. veld, 43. rivier spaans, 44. voorzetsel, 45. shilling (afk.), 46. Gem. Politie. 48. baan voor balspel. 50. slee. 51. muurbevestiging, 55 sine dubio, 56. burcht In Friesl., 57. houten klepper. 59. lawaai, 62. kledingstuk. 64. meisjesnaam, 65. klasse (afk.), 66. afgelegen, 68. geheel de uwe (afk. Lat.), 69. bevel, 70. vaarwel, 72. plaats In Frankrijk, 74. meisjesnaam. 76. beuzeling, 77. venter. Verticaal: 1stelkunde, 2. zwemvogel, 3. .sportterm, 4. monster, 5. rond- Tout, 6. aanwijzend voornaamw., 7. opgezet, 8. voegwoord, 9. plaatsje In Gelderl., 10. aan de (afk.), 11. Jongensnaam. 12. scheik. element, 15. koor van zangers, 19 kant van een stroom. 21. een weinig scheel, 24. gewicht (afk.), 25. beschrijving, 26. verslag in snelschrlft, 27. telwoord. 29. lord (afk.), 30. afk. van stapelmeter, 32 hoekbalkon, 34. plaats In Drente, 35. uit of betreffende Noorwegen, 37 huisdier, 40, kolenemmer, 44. moeilijk te smelten metaal. 45. monster, 47. aardappel. 49. vogel. 51. afscheiding, 52. water in Friesl.. 53. vreemde munt (afk.). 54. wijze leidsman, 56. afk. van senior. 58. luitenant (afk.). 60. einde, 61. troefkaart. 63. landbouw werktuig. 66. ongedwongen. 67. opstootje. 71. vervoeging van een hulp- werkw., 72. wintervoertuig. 73. schelk. element. 75. Laus Deo (afk.). Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenslag 69, Den Haag. 45. 47. 49. 22—28?; 32x23. 13—19?; 25—20. 19x28; 20x9. 4x13; 29—24. 1823; 39-^33 de verrassing! 28x39; 2420 en wit won. (2) Zwart: 4, 7. 8, 9, 12, 15. 16, 17. 18, 22, 25 Wit: 19. 28, 29, 31. 32, 33, 34, 35. 38. 44, 48. 35—30, 15—20! 31—26 (op 30—24, 16—21, 21—27, 9—131; 30—24, 18—23; 29x9 (op 29x27, 20x49, 27—22, 13x24, 22x13, 49—35) 20x49; 9—3. 27—32. (3) Zwart: 1, 8. 12. 13. 14. 16/22. 24. 26 Wit: 25, 27, 20, 30, 31. 32, 33. 35/38, 41. 43, 46; 22—28; 33x11, 24x42; 37x48, 26x28; 11—7, 21x32; 7—2, 12—17; 48-^12. 17—22; 42—38, 22—27; 41—37, 32x41; 46x37, 18—22: 37—32, 28x37; 38—33. 19—23. R. Palmer in de eerste plaats een mentale kwestie Is. Voorlopig ziet het er nog niet naar uit dat Sijbrands en Wiersma er uit de jonge op komende generatie concurrenten bij krijgen. Misschien dat Palmer met het ouder worden ook evenwichtiger zal zijn. Theoretisch is deze spe ler uitstekend onderlegd en hij behoeft voor weinig opzij te gaan. Als voorlopige conclufeie mag worden gesteld dat voor de ko mende internationale wedstrijden zich nog geen nieuwe sterren aan het firmament hebben ver toond. Uit de wedstrijd enige frag menten; (1) Zwart: 2, 4. 7. 8. 12. 13. 14, 17, 18. 22 Wit: 25. 26, 29, 32. 36. 37, 39, C. Bakker landskampioenschap snel. Op 31 januari is Iaat6te ronde in Arnhem. Tot hebben de gerenommeer- spelere zich min of meer we- e handhaven. In groep I Bron8tring de lijst aan, in groep gaan Van der en Palmer aan kop. Peter Wim de Jong, Ferdi en Jan <le Ruiter heb- zich nog niet waargemaakt. hadden gehoopt en Ver dat Frank Drost nu door breken na zijn goede resul- in het laatste Brinta-tornooi. s er echter nog niet uitgeko- Wlj hebben de indruk dat uitblijven van de doorbraak

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 19