EGYPTISCH EILAND BEZET Commentaar Go won: Elk leger kent wangedrag Twee torpedoboten tot zinken gebracht Gruwelijke moord op Boodschap meisje (16) Eindelijk kansen voor voetballers Koffers van juwelenroof gevonden VEERTIG EXECUTIES IN IRAK iMËÊMmwm BiHmmmi Het Kwartet 1Actie Israëlische parachutisten Weer radarstation buitgemaakt Interpol maakt jacht op Rubensdief Nigeria breidt hulp uit Geen vertraging in gesprek Britse EEG-lidmaatschap HIT WEER let: ;s zac liter Tweelingfuncties bij Albert Heijn „Weekendstraf" overal mogelijk 1 Nieuwe Leidse Courant Vrijdag 23 januari 1970 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer ootdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur NOG MEER VERRASSINGEN IN PETTO Voordat de Israëlische commando's het belangrijk strategische eilandje Sjedoean, dat de Golf can Suez beheerst, na een felle strijd veroverden, zei de Israëlische stafchef Bar Lev: „Wij zijn in staat van oorlog met de Egyptenaren. Wij hebben nog meer verrassingen voor ze in petto. De Egyptenaren leggen zich toe op de verdediging van Kairo. maar wij zul len ze geen rust, gunnen. Leny u ilde geen verkering *- nNDANKS het feil TEL AVIV Ondersteund door jachtbommenwerpers en grote I (marine-eenheden hebben Israëlische parachutisten gisteren het Egyp tische eiland Sjedoean in de Golf van Suez bezet en het aldaar ge legen garnizoen overmeesterd. |j Volgens dc laatste berichten heb- i ben de Israëliërs een zich op het Jeiland bevindend radar-station buit gemaakt waardoor aan de Egyptische [uchtafweer opnieuw een zware slag s toegebracht. Bovendien heeft de Is- s jraëlisohe luchtmacht tijdens een actie Egyptische torpedoboten, die (zich in de buurt van het eiland be tonden, tot zinken gebracht. Aan jord van beide schepen zouden zich 40 opvarenden bevinden. Tijdens de gevechten die na de lan- ding uitbraken zouden 19 Egyptische militairen zijn gedood en 41 anderen gevangen genomen. Aan Israëlische |W/M/jW23724jan.70 tand ieuiüonstelling mechanisatie in land- en tuinbouw, terrein- en gazonbewerking dagelijks geopend van 9-17 uur toegangsprijs f 3.50 Amsterdam ■"<£11 ■speciaal Trein-Toegang-biljet met 3x reductie! verkrijgbaar op 140 NS-stations ALMELO Interpol zoekt naar de Zandvoortse barexploi- tant Hans M. (27). die begin dit jaar werd gearresteerd na het stelen van een Rubens met een geschatte waarde van een kwart miljoen gulden. Na zijn nieuw jaarsverlof keerde hij niet terug naar de open gevangenis „Niendure" in Almelo. Het spoor leidt naar Spanje, waar Hans M. zijn vrouw zou willen op zoeken. Hij wachtte op Oudejaars avond tevergeefs op haar. Hij had haar gevraagd naar Nederland te vliegen om samen het nieuwe jaar in te gaan. Zijn vrouw scheen de voorkeur te geven aan Zuid-Spanje, waar ze een bar exploiteert. Daar had ze haar man ook leren kennen. Na het stelen van de Rubens, waarmee hij in één klap uit de financiële moeilijkheden wilde komen, zou zijn vrouw weinig meer voor een ontmoeting voelen. Men vermoedt dat hij in het bezit is van een vals paspoort. Samen met de Britse dameskapper Paul Brennan probeerde hij uit het Singermuseum een Rubenspaneeltje te stelen. De roof lukte, maar toen ze de door de verzekering uitgloofde beloning in de wacht wilden slepen werd Hans M. gearresteerd. Zijn compagnon wist de dans te ontspringen. KLM BEZET VIJFDE PLAATS OP DE WERELDRANGLIJST ROTTERDAM In een door de lala uitgegeven overzicht over de lijndiensten der grootste luchtvaart maatschappijen ter wereld komt het lijnennet van de KLM met 284.820 kilometer op de vijfde plaats achter Panam. BOAC, Air France en Trans World, doch vóór Lufthansa en Alitq- 'ia. De lijst is opgemaakt aan de hand van gegevens uit 1968. DEN HAAG Het persbericht Waarin wordt aangeduid dat een zit tend bewindsman in 1971 benoemd *ou worden tot directielid van de KLM mist iedere grond. Dit heeft minister-president P. S. J. Jong gisteren geantwoord op ■chriftelijke vragen van het Tweede- Kamerlid drs. J. den Uyl (soc.) zijde zouden drie doden en zes ge wonden zijn gevallen. De para's landden gistermorgen rond negen uur op het eiland. Een hefschroefvliegtuig liet hen neer op het noordelijk gedeelte van het eiland en onmiddellijk na de landing trok ken zij via moeilijk begaanbaar ter rein naar het zuiden waar zich de belangrijkste Egyptische stellingen bevonden. Hevige strijd Daar aangekomen poogden de Is raëli's met megafoons de Egyptenaren er toe te bewegen zich over te geven. Toen daaraan geen gevolg werd gege ven ontwikkelde zich een hevige strijd die tot in de middag duurde. Daarna werden de zuiveringsacties opgezet. Een Israëlische woordvoerder, die een en ander onthulde, zei dat de ge vangen genomen Egyptenaren onmid dellijk van het eiland zijn gehaald. Volgens zijn zeggen ligt het niet in de bedoeling het eilandje bezet te hou den, maar moet de actie gezien wor den in „het kader van de huidige mi litaire operaties als gevolg van de Egyptische beslissing do wapenstil stand niet langer 1e erkennen". Op hel eiland zou zich geen burgerbevol king bevinden. Laat ontdekt Kaïro dat uren later pas melding maakte van de Israëlische actie deel de mee, dat Israëlische troepen het eilandje bombardeerden. Volgens het persbureau voor het Nabije Oosten werden twee Israëlische toestellen neergehaald, hetgeen door Israël werd ontkend. Ook zouden tijdens de landing aan Israëlische zijde tezamen dertig do- j den en gewonden zijn gevallen. Slechts één Egyptische torpedoboot zou tot zinken zijn gebracht. Het eilandje, dat 50 km ten z.w. van langrijkste Egyptische marinebases bij Sharm el Sjeik ligt, is strategisch van groot belang voor Egypte. Het ligt aan de zuidelijke toegang tot de Golf van Suez, 30 km uit de Afrikaan se kust. Volgens waarnemers is hel in ieder geval wel duidelijk dat het Egypti sche leger bijna „blind" is gemaakt nu Israël de laatste maanden syste matisch alle Egyptische radarstalions langs het Suez-kanaal en rond de Golf van Sues onschadelijk hebben gemaakt of in handen hebben gekre gen. De rijkspolitie ie Bndel geassisteerd dloor Belgische col lega's zoekt naar sporen rond om de plaats waar de zestienja rige Belgische Leny van Deursén (inzet) dood werd gevonden. De zeventienjarige II. H. uit Budel lieeft inmiddels bekend haar na een ruzie om het leven te hebben gebracht. DEN' HAAG Eindelijk is er dan weer een redelijke kans dat er mor gen bij de zaterdag-amateurs compe titievoetbal mogelijk is. Zeven totale afgelastingen, de eerste bekerronde op 22 november en een vrije zaterdag rond de feestdagen in december heb ben voor een ongekend lange onder breking van negen weken gezorgd. De KNVB besloot vanmorgen al thans voor het Zuiden en Westen van ons land de beslissing over het al dan niet doorgaan van de wedstrijden over te laten aan de consuls ter nlaatse. BUDEL De weigering van de 16-jarige Leny van Deursen uit het Belgische Hamont om opnieuw een verkering aan te knopen met de 17-jarige bouwvakker II. H. uit Budel is woensdagavond uitgelopen op een afschuwelijk drama. Op nog geen steenworp afstand van de Belgische grens raakte de jongen zo buiten zichzelf door de onbeantwoorde lief desbekentenis dat hij het meisje wurgde en haar daarna inet een stuk glas de keel doorsneed. Driftig Na afloop van haar danslessen in Budel stapte Leny van Deursen tegen half elf op haar fiets en reed naar huis. Onderweg kreeg zij gezelschap van haar gewezen vriend H. H., die haar voorstelde om de afgebroken verkering voort te zetten. Het meisje voelde daar niets voor en maakte dat ook duidelijk. Daarop werd H. zo driftig dat hij zijn vrese lijke daad volbracht. Het ontzielde lichaam van zijn slachtoffer sleepte hij naar een sloot langs de weg. Daar werd het 's och tends door een voorbijganger gevon den. Bloed Gistermiddag kon H. worden ge- arresteerd. Leerlingen van de dans- j school hadden hem samen met het meisje zien wegfietsen. Terwijl de jongen zich op zijn werk in Leuven bevond verrichtte de politie huiszoe- i king. De met vers bloed besmeurde kleren waren gauw gevonden. Toen H. 's avonds van zijn werk kwam liep hij recht in de armen van j dc wachtende politiemannen. Hij heeft een volledige bekentenis afge legd en zal maandag aan de officier I van justitie in Den Bosch worden voorgeleid. QNDANKS het feil dat president Nixon een nogal passief beleid voert slaagt hij er steeds weer in, de indruk te wekken dat onder zijn be wind de zaken in Amerika en in de rest van de wereld er beter voorstaan dan onder Johnson. - Ook zijn jaarlijkse boodschap aan het congres (State of the Union) geeft een optimistisch beeld, een beeld, dat in de komende jaren onder zijn leiding nog gunstiger zal worden. Veel nadruk legt Nixon op het schep pen van een beter leefklimaat, zoals bestrijding van lucht- en waterver ontreiniging, minder misdaad in de grote steden en minder inflatie. Hierbij lijkt hij echter opnieuw bezig te zijn met de gevolgen en niet toe te komen aan de oorzaken. Zoals de te genstellingen tussen rijk en arm, blank en zwart. Nixon volgt een zig-zag-koers. Een grootscheepse aanpak van sociale vraagstukken en burgerrechten valt niet te verwachten. Toch zullen juist deze kwesties in de komende jaren bepalend zijn voor de Amerikaanse samenleving. Men kan niet op de oude voet blijven voort gaan. Intussen gedraagt dc president zich, alsof hij meent dat een „stille meer derheid" hem in staat zal stellen de erfenis uit het verleden zo goed mo gelijk te bewaren. Een dergelijk „conservatisme" wordt een schone schijn die bedriegt. Nixon acht ook de vooruitzichten op vrede in Vietnam groter dan een jaar geleden. Hij zou er goed aan doen zich op dit punt nader te verklaren. Met een optimistisch beeld kan Nixon niet volstaan. De problemen blijven. LAGOS Het staatshoofd van Nigeria, generaal Gowon, heeft gisteren op een persconfe rentie journalisten uitgedaagd of zij een leger kennen, waarin géén wangedrag voorkomt. Hij vond de hulpverlening bevredi gend verlopen. De persconferen tie werd bijgewoond door de groep journalisten, die eerder Lachen en glimlachen zijn poort en deur, waardoor veel goeds in de mensen kan binnenglippen. MORGENSTERN Zon en maan 24 januari zon op 8.32, onder 17.13; maan op 19.21, onder 9.34; 30 januari LK. Barometerstand: Heden 1(1 uur 75,6 cm (1008 millihaar), dalend. prijs omdat ik ging" ïder LONDEN De Franse minister van buitenlandse zaken Schumann heeft gisteren beloofd dat de EEG elk uitstel van het begin van de bespre kingen over de toetreding van Enge land tot de EEG zal vermijden. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat zonder moeilijkheden het tijdrooster kan. worden. gevolgd dat op de EEG-topconferentie van december in Den Haag is vastgelegd. Minister Schumann deelde dit in Londen mee in een toespraak ter ge legenheid van de 25ste verjaardag van de Frans-Britse vereniging. Op de bijeenkomst waren ook aan wezig de ministers Stewart (bui tenlandse zaken) en Thomson (Euro pese zaken). Schumann zei verder dat Frankrijk nu wil dat Engeland aan de EEG deelneemt en dat Engeland liet ook wil. Dat betekent echter dat Enge land het verdrag van Rome en de 1 daarna genomen besluiten dient te I aanvaarden. DE BILT Vanavond en van nacht veel bewolking met op de meeste plaatsen regen. Morgen overdag ook opklaringen. Matig tot krachtige, aan de kust af en toe harde wind, ruimend van zuidoost naar zuidwest. Hogere temperaturen dan vandaag, voor al in hel noordoosten van het land. DE BILT Een hogedrukgc- bied boven Oost-Europa nam ieis in betekenis af, waardoor giste ren vanuit liet zuidwesten zach tere lucht tot boven ons land kon doordringen. Het front, dat de voorste be grenzing van deze Oceanische lucht vormde, werd voorafge gaan door een zone met regen en ijzel. Deze storing nam geleide lijk in aktiviteit af en kwam bo ven het noordoosten van ons land vrijwel tot stilstand. Hier bleven de temperaturen dan ook onder het vriespunt, terwijl het daar entegen gistermiddag in Zeeland omstreeks 5 graden werd. Gistermiddag keerde op Schiphol minister Luns terug van een vier daags bezoek aan Bulgarije. Op de foto: de minister met naast hem jhr. De Ranitz tijdens de persconferentie. De minister houdt een kranteknipsel in de hand waarin staat dat hij zich voor de rechter zat moeten verant woorden inzake Biafra. dit op ver zoek van dr. De Boo?/. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Het levensmid delenconcern Albert Heijn, dat in diverse filialen in heel het land al geruime tijd kampt met personeels tekort, wil nu in navolging van de ontwikkeling in Amerika zg. twee- lingfuncties creëren. Dit houdt in, dat gehuwde vrouwen getweeën één baan kunnen aannemen, mits zij et- voor zorgen dat gedurende de werk tijd van 45 uur per week steeds één van beiden aanwezig is. De dames kunnen dan, al naar hun eigen behoeften en mogelijk heden, zelf hun onderlinge werktijd- verdeling regelen. Een woordvoerder van Albert Heijn heeft meegedeeld, dat er in totaal minstens 150 koppels nodig zijn. Darbij is aan caissières de grootste behoefte. was vastgehouden in Port Har- court, omdat de Nigeriaanse autoriteiten ontstemd waren over de berichtgeving. Generaal Gowon maakte bekend, dat zijn regering besloten had de hulp aan het voormalige Bialra met tien miljoen Nigeriaanse ponden (ƒ88 miljoen) te verhogen. Het geld komt onmiddellijk beschikbaar. Eerder was al voor een waarde van 60 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Op de vraag hoe Nigeria staat tegen over de Afrikaanse landen die Biaf- ra hadden erkend, antwoordde Go- j won dat deze landen zelf moeten be- slissen wat er moet gebeuren. (Tanza- nia, Zambia. Ivoorkust en Gabon). Veroordeeld Lord Hunt, de Britse afgezant voor hulpverlening, heeft gisteren de ma- i nier waarop de britse pers de situatie van de vluchtelingen in de getroffen i gebieden behandelt, veroordeeld. Hij zei met afschuw vervuld te zijn door i de toon en de algemene tendens van de verhalen over de toestand van de i Nigeriaanse vluchtelingen. Verslaggevers vroegen hem of zijn verklaring inhoudt, dat hij persbe- j richten over het lijden van de vluch- j telingen in het voormalige Biafra niet i gelooft. Hunt antwoordde hierop: I „Het gaat om de waarhid, de hele j waarheid en niet om halve waarhe- j den." Voor vervolg zie pag. 11 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De recherche heeft een spoor gevonden In fle spec taculaire juwelenroof die woensdag middag in het centrum van de stad werd gepleegd. In Amersfoort hebben kinderen dc kofffers teruggevonden die vol met gouden sieraden en juwe len uit een in de Hoogstraat te Rot terdam geparkeerd staande auto wer den gestolen. De auto was van een vertegen- i woordiger van een groothandel in ju- welen, de firma Teulings, in Den j Bosch. Spelende kinderen vonden de vier j j koffers in een ondiepe sloot. Van de I I inhoud die een verkoopwaarde had i van rond de half miljoen gulden is j (behalve enkele gouden armbanden die nog in de koffers werden aange- i troffen) nog niets gevonden. Nadat de kinderen de koffers bij de politie hadden gebracht is onmiddel lijk een speurtocht begonnen. Ook zijn Rotterdamse rechercheurs naar Amersfoort gegaan. Van de daders j ontbreekt nog elk spoor. No mislukte roup BAGDAD In Irak zijn tot dusver l veertig personen terechtgesteld, die zouden hebben deelgenomen aan de mislukte staatsgreep. Onder de te- rechtgesteklen bevindt zich de minis ter van binnenlandse zaken. Rasjid Moesleh. De Iraakse regering be schuldigt Perzië en de VS ervan de samenzweerders te hebben gesteund. Radio-Bagdad meldde dat driedui zend automatische geweren en 650.000 stuks ammunitie zijn ontdekt. De Perzische ambassadeur in Bagdad en vier andere Perzische diplomaten hebben op last van de regering het land verlaten. Ook West-Duitsland en Engeland zijn van medewerking aan het komplot beschuldigd. Politieke waarnemers geloven wei nig van de officiële verklaringen over (Van onze parlcmenlsrcdaclie) DEN HAAG De in 1964 begonnen proef met het uitzitten van straffen in een aantal gedeelten, is als ge slaagd beschouwd. Het gaat om vrijheidsstraffen tot een maximum van veertien dagen. Zo'n straf kon bijvoorbeeld in zeven weekends worden opgeknapt. In een aantal arrondissementen bestond deze mogelijkheid, die nu wordt uitgebreid tot het hele land. DJAKARTA De bewaking door militairen van de voornaamste rege ringsgebouwen in Djakarta is ver scherpt wegens de toenemende pro testen van studenten tegen de ver hoogde prijzen van benzine en petro leum. een samenzwering. Men vermoedt, dat het Baath-regime onder het mom van een verijdelde samenzwering be zig is een flinke zuivering onder zijn tegenstanders uit ie voeren. Onder de geëxecuteerden zijn er verscheidene uit de tijd van de in 1958 ten val gebrachte monarchie. VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE JtBONNEE OPGEEFT. Gezellige kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. per maand per kwartaal Ik geef op als nieuwe abonnee; Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet'V De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad hokje zwart maken naar keuze Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1