Udink stelt zich tot emoties omvormen in taak: beleid Procureur-generaal maakt rechter uit voor saboteur M Israëlisch leger lang op vocht twintig uur Jordaans grondgebied >4 Astraal: dominering der exacte wetenschappen Drs. H. J. Eijsink burgemeester van Meppel Twee kerken in Enschede worden gesloten wei Kamperen bij minister Orgelconcours in Domstad ihamij en Buttinger gaan samen Zaak mr. R. in hoger beroep M. J Langste militaire actie sinds twee jaar Figuurballet in mathematisch lijnenspel Door sluiting 35 man ontslagen Den Uyl vraagt opheldering DONDERÜAG 5? JANUARI Zakelijke en rationele aanpak (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het beleid van de ontwik kelingssamenwerking moet in feite gericht zijn op de herstructurering van de wereld. Dit beleid, zei minister drs. B. J. Udink (ontwikkelingshulp) gistermiddag in de Haagse Pul- chri Studio voor het Contactcen trum Voorlichting, moet zakelijk en rationeel worden gevoerd. De taak van de ontwikkelings minister is vooral al de heersen de emoties te transformeren in een continu beleid. Want, zei minister Udin'k, de emo- ties zijn éven heftig en sterven gauw, maar het beleid kan niet worden af- gebroken. Minister Udink sprak over de moeilijke verhouding tussen de ont wikkelingssamenwerking en de bestaande publieke opinie, die ge paard gaat met veel emoties. Confrontatie Naast het grote probleem van de confrontatie tussen Oost en West heeft men in de wereldpolitiek te maken met het enorme vraagstuk van de rijken en armen. Ook dit is een probleem van confrontatie, die kan uitlopen op een conflict. Daarom staan we voor de opdracht ook de spanning uit deze confrontatie DEN HAAG Met ingang van 16 februari is drs. H. J. Eijsink benoemd tot burgemeester van Meppel. Sinds 1965 was hij burgemeester van Bel- lingwolde. Na de samenvoeging met de gemeente Wedde, was hij vanaf 1 september 1968 burgemeester van Bellingwedde. De heer Eijsink (40) is hervormd en een van de vice-voorzitters van de PvdA. Ook is hij lid van de Raad voor de Arbeidsmarkt. In Meppel volgt hij prof. mr. A. Kleyn op. ENSCHEDE De hervormde ge meente in Enschede 6900 lidmaten heeft met het oog op de moeilijke financiële positie een vijfjarenplan opgesteld, dat een aantal ingrijpende bezuinigingen beoogt. Daarbij wordt gedacht aan een beperking van het aantal kerkdiensten en afstoting van de Lasonderkerk en het kerkgebouw Philadelphia, alsmede aan een beper king van het aantal predi kantsplaatsen. De kerkvoogdij wijt het financiële tekort aan het teruglo pend aantal lidmaten en aan wat zij noemt het vreemde financiële kli maat, waarin de kerken in Nederland moeten functioneren. wereld derlam Ierland zichd en, ti iSB te halen en een samenwerking en samenleving tot stand te brengen. Dit kan alleen gebeuren door te streven naar een herstructurering van de wereld. Net zoals dat bijvoorbeeld het ge val is met het probleem van oorlog en vrede, zei minister Udink, die aandachtig werd aangehoord, zullen we altijd te maken hebben met dit vraagstuk Tegen deze achtergrond is bijvoor beeld de toetreding van Engeland tot de EEG slechts een intern Europees vraagstuk. Gevaarlijk Het beleid van de ontwikkelingssa menwerking moet gedragen worden door de publieke opinie. Maar die twee lopen niet parallel. In Nederland is men geneigd teveel te willen. Dat kan gevaarlijk zijn. Maar even gevaarlijk is het, dat de publieke opinie zich nauwelijks voor het probleem interesseert, zoals in de Verenigde Staten. In dit land is men overigens met de ontwikkelingshulp voorop gegaan. Men had het idee een kruistocht te moeten ondernemen in de wereld en gelijk elders het communisme te bestrijden. Maar dit gehele complex van Ame rikaanse naastenliefde werkte niet meer. De ontvangende landen wilden zich niet in ruil voor hulp politiek binden. Toen de Amerikaanse publieke 'opi nie werd geconfronteerd met ernstige binnenlandse problemen was de aan dacht voor de ontwikkelingssa menwerking nergens meer. Dit, waarschuwde minister Udink, kan ons ook overkomen. minister Udink, die publieke opinie begint vijandig te worden. Omdat men er genoeg van begint te krijgen om hulp te ontvangen. De tendens in de ontvangende lan den begint afwijzend te worden, om dat wij uit hoge morele gevoelens zo graag willen .helpen.... Wie geeft, gedraagt zich als een bevoorrechte. We moeten echter han delen zonder pretenties, zonder te willen helpen. Het gaat bij de ont wikkelingssamenwerking om een ge zamenlijk belang, betoogde minister Udink, het gaat om het bedrijven van een rationele wereldpolitiek. Maar onze ontwikkelingshulp ligt nog steeds onder de ban van de lief dadigheid. Wij geven en zij ontvan gen. Zo'n scheiding wordt ook ge maakt tussen blank en zwart. En zij die geven menen meer te zeggen te hebben dan zij die ontvangen. Geen hart? Zo toonde minister Udink aan, dat de publieke opinie in Nederland niet conform het beleid is. Er bestaat twijfel aan dat beleid, dat ontsproten is aan de emotionaliteit en deze nu op een zakelijk vlak moet brengen. „Die minister gedraagt zich als een econoom. Hij heeft geen hart", zo luidt het verwijt. Minister Udink: „Natuurlijk doet hii het met zijn hart. Maar ook zakelijk. Niemand in de wereld wacht op onze emoties, maar wel op onze daden. De emoties zijn maar kort. Daarom moeten ze getransformeerd worden is een blijvend beleid". APELDOORN In verband met het voornemen om het militaire oefenterrein in de Harskamp uit te breiden heeft een bijzonder com missie uit de Tweede Kamer gisteren een hearing gehouden in het kam- peercentrum De Harskamperdennen. i Een actiecomité van kampeerders I heeft de commissie een lijst met tien- duizend handtekeningen van boze re creanten overhandigd. Kinderen van de kampeerders hebben van hun on genoegen blijkgegeven door het schrij ven van brieven, aan de minister van j defensie. „Als die plannen doorgaan komen wij bij u in de tuin kampe ren", zo schreef een van de kinde ren. UTRECHT In mei en iuni 1970 wordt onder auspiciën van de Ge meentelijke Muziekschool in Utrecht voor de tweede maal het Domstad Orgelconcours voor amateurs gehou den. Het concours heeft twee afdelingen: interpretatie en improvisatie. De jury bestaat uit. Cor Kee, Nico van de iHooven en Theo Teunissen. De voor selecties worden in mei in de Leeu- wenberghkerk gehouden, de finale is op 13 juni in de Buurkerk. GRONINGEN ARNHEM De handelmaatschappijen Buttinger in Groningen en Vihamij in Arnhem I hebben gisteren tot volledige samen- I werking besloten. Beide bedrijven I produceren sanitaire artikelen, ver warmingstoestellen en electrische huishoudelijke apparaten. De besturen van de twee ven nootschappen zijn ervan overtuigd dat door deze fusie een sterkere posi tie zal worden ingenomen en dat daarmee een nieuwe basis voor een toekomstige groei wordt gelegd. De bedrijven hebben samen zo'n 1200 I employees in dienst. Volgens de di- I recties zullen er geen ontslagen val len. Bij werkzaamheden aan de Romeinse Via Flamina zijn de resten van een duizenden jaren oude mammoet gevonden. De archeologen zijn wat in hun nopjes met hun „schat"' en met haarfijne precisie worden de kostbare stoffelijke resten van het oerbeest uitgegraven. DEN HAAG „U hoeft zich niets meer te herinneren na twee jaar sabotage." Met deze snij dende opmerking kwam de pro cureur-generaal, mr. F. J. G. ba ron van Voorst tot Voorst, giste ren voor het Haagse Hof een der getuigen te hulp, namelijk de hoofdagent J. Boerrigter, in de hoger-beroepzaak tegen de Haar lemse rechter mr. H. G. R. Mr. R. staat deze week terecht we gens het veroorzaken van een dode- Vijandig Op het ogenblik evenwel bestaat er in bepaalde kringen in de Scandina vische landen en Nederland groot en thousiasme voor de ontwikke lingshulp. Elders in Europa is dit en thousiasme veel minder groot. Belangrijk is uiteraard de publieke opinie in de arme landen. En, zei Demonstranten in gevecht met de rijkswacht voor het gebouw van de Russische ambassade in Brussel. De jongelui hadden zich uit protest tegen de arres tatie van de Belg Van Brante- gem in Moskou geboeid aan de spijlen van de ambassade. Maar een dergelijk vertoon mag in een geordende satnenleving niet en daarom is de politie er snel aan te pas gekomen. TEL AVIV Israëlische een heden, gesteund door tanks, vliegtuigen, pantserwagens en artillerie, hebben dinsdagavond een grootscheepse aanval gedaan DEN HAAG Met „Astraal" van Rudi van Dantzig, dat woensdag avond in de Koninklijke Schouwburg in première ging en dat zondagmid dag in de Rotterdamse Schouwburg te Rotterdam komt, betreedt Het Na tionale Ballet de ruimte buiten de aarde. „Astraal" ging in december in Amsterdam in première en Rudi van Dantzig heeft zich laten inspireren door de Apollo-vlubht, de moderne jet-vliegtuigen, de auto-races en vooral snelheidstests, alles wat heeft te maken niet alleen met snelheid maar vooral met mathematiek en menselijk vernuft. Er is ook een verslag in van de zo ?rote mate waarmee de exacte we tenschappen de mensheid van nu do mineren. „Astraal" werd door dat alles een „figuurballet", heel koel, eindigend met een rake weergave van de wet matigheid van de banen van de he mellichamen ...of atomen, hetgeen in Wezen wellicht hetzelfde.is. De muziek is van Anton Webren: ■Fünf Stücke Opus 10" en „Sechs Stücke Opus 6" en voor een dergelijk „figuurballet" is die muziek prachtig. Inderdaad heeft Van Dantzig drie vrouwen gesteld tegenover een groep mannen. Maar er zijn geen mense lijke spanningen in deze tegenstel ling. In de mannengroep is een lei der. Wat deze aangeeft zijn directie ven aan materie, welke materie door de dansers wordt uitgebeeld. Boeiend strak, met mooie bewegin gen, passend in de tijd. een wetma tigheid uitdrukkend, waaraan Van Dantzig de wereld onderworpen ziet. Dat alles goed versterkt in decor en costuums van Toer van Schayk: voor de mannen tot uiterste sober heid teruggebracht met lichtblauwe helmen en enkele felle kleurschetsen, voor de vrouwen witte maillots, weer met enkele kleurschetsen. Enkele bollen als decor, verbonden met witte baan-lijnen, welke 'lijnen zich herhalen in elastieken, waarmee de vrouwen onderling zijn verbon den. Met die elastieken worden de ma thematische figuren versterkt. En opmerkelijk is, dat Van Dantzig zich bij dit volstrekt moderne en ma thematische koele lijnenspel zich gro tendeels houdt aan klassiek-acade- mische danstechniek, deze uitbou wend en aan de tijd aanpassend met een eigen bewegingsgamma. HANS W. LEDEBOER op de guerrillabases in Jordanië en het gebied van Ghor Safi ten zuiden van de Dode Zee rond 17 uur lang bezet gehouden. Het was de langdurigste militaire actie op Jordaans grondgebied in bijna twee jaar. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv zei dat bij de strijd zes Arabi sche guerrillastrijders gesneuveld zijn. De Israëliërs hadden geen ver liezen geleden. Twintig uur na de actie trokken de J Israëliërs zich weer terug. Als krijgs buit namen zij mee tanks, pantser voertuigen, jeeps en allerlei soorten vrachtwagens, bazooka's en automati sche geweren. Een Jordaanse militaire woordvoer der zei later dat de Jordaanse strijd krachten de Israëliërs tot een terug tocht hadden gedwongen. IViet politiek In Israëlische militaire kringen liet men weten dat de operatie geen po litiek karakter heeft gehad. Het ging slechts om het normaal functioneren van de Israëlische potasfabriek in So dom, die herhaaldelijk het doelwit is geweest van de Arabische guerrilla strijders, te waarborgen. Jordanië heeft intussen de Veilig heidsraad in kennis gesteld van de Israëlische aanval. De politie van Jeruzalem deelde mee dat de afgelopen dagen 16 Is raëlische Arabieren waren gearres teerd, die verdacht worden van een aanslag op vice-premier Jigal Allon. De Arabieren zouden behoren tot de El Fatah. Dayan gewond Minister van defensie Dayan is gis teren bij een sprong uit een op de grond staande helikopter gewond ge raakt aan de linkerenkel. Nadat in een ziekenhuis een gips verband was aangelegd, ging hij weer aan het werk. Vorig jaar liep de generaal ernstige rugverwondingen op bij een onder- DAJAN aardse instorting tijdens archeologi sche opgravingen zijn hobby in de buurt van Tel Aviv. Hij ver toefde enige tijd in een ziekenhuis. Arabische guerilla-organisaties be weerden destijds dat zijn verwondin gen het gevolg waren van een moord aanslag. FRASERBURG Bij het verlenen van hulp aan een Deens schip is gis termiddag de Britse reddingboot The Duchess of Kent omgeslagen en ge zonken. Vier bemanningsleden zijn verdronken. Een wordt er nog ver mist. Een Russische vissersboot heeft de lijken van de slachtoffers opge pikt. Slechts een bemanningslid van de reddingboot heeft het ongeluk, dat even ten noordoosten van de Schotse Noordzeekust plaatsvond, overleefd. lijk ongeluk op 21 februari 1968 op de Zuiderhoutlaan in Haarlem. De 17-jarige bromfietser Henk Lammers uit Hillegom werd door de auto van mr. R. geschept, toen de rechter met zijn wagen in een slip was geraakt, naar hij zei door onbekende oorzaak. De procureur-generaal plaatste de opmerking over sabotage toen hoofd agent Boerrigter zei zich niet precies meer te herinneren wat op de avond van het ongeluk was voorgevallen. De procureur doelde op de vertragen de acties van de verdachte tijdens het vooronderzoek. President mr. Slotemaker maakte echter bezwaar tegen de opmerking. Hij zei dat mr. R. gebruik had ge maakt van de wettelijke middelen die iedereen ten dienste staan. De Haarlemse rechter zei het hof, dat hij na het ongeluk in een shock toestand verkeerde; hij had geen ver band gelegd tussen de botsing en de activiteiten van een groep mensen bij de sloot naast de weg waar het slachtoffer na de botsing was terecht gekomen. Borrels Van het personeel van de ambulan ce kreeg hij het advies naar een zie kenhuis te gaan om zich aan het ge zicht te behandelen. Daarna was hij door twee agenten naar het politiebu reau gebracht. Hoofdagent Boerrigter had hem daar in zijn gezicht laten ademen en zou toen volgens rar. R. hebben gezegd: „zeker flink wat bor rels gedronken';. De hoofdagent had na het ongeluk gemerkt dat een van de banden van mr. R's auto geen profiel meer had. Hij had de band verwisseld voor de reserveband. De gladde band was in beslag genomen. De andère banden 1 waren later opgespoord en eveneens in beslag genomen. De Haarlemse rechter had hierte gen geprotesteerd omdat in het pro ces-verbaal melding werd gemaakt van het door de hoofdagent aange brachte wiel. Volgens mr. R. had de gladde band tijdens het ongeluk niet onder de auto gezeten. Een onderzoek v'an de rijksrecherche wees echter uit dat er geen verwisseling had plaats gevonden. Het gerechtshof hoorde een groot aantal getuigen en deskundigen. De 1 ratsten waren allen van mening, dat de banden van de auto slecht waren. Twee slipdeskundigen menen dat de beschadigingen aan mr. R.'s auto zon der twijfel door de bromfiets veroor zaakt zijn. Hoger beroep De rechtbank in Den Haag had mr. R. op 14 november wegens het in ge vaar brengen van het verkeer tot de maximale boete van duizend gulden of dertig dagen hechtenis en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van een jaar veroordeeld. De rechtbank verweet de Haarlemse rechter „gebrek aam zorg ten aanzien van de toestand van de banden van zijn auto". Hij werd echter vrijge sproken van het hem ten laste geleg de gebruik van de rijvaardigheid ver minderde stoffen (alcoholen luminal). De officier van justitie bij deze rechtbank, mr. A. W. Rosingh, was van het vonnis in hoger beroep ge gaan. Hij had een gevangenisstraf van drie maanden geëist en ontzeg ging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee jaar. •In tegenstelling tot de rechtbank had de officier bewezen geacht dat mr. R. grove schuld had gehad aan het ongeluk. Volgens hem had mr. R. het ongelük veroorzaakt, terwijl hij onder invloed van sterke drank ver keerde. Dit laatste zal vandaag uitvoerig door het hof worden behandeld. ENSCHEDE Vijfendertig werk nemers van de firma Weber en Zo nen in Glanerburg komen op straat te staan doordat in de bedrijfskas geen geld meer zit om loon uit te betalen. De directie van het bedrijf, dat heteluchtkanalen voor luchtver- versingsinstallaties produceert, heeft eergisteren zijn employé's van het besluit in kennis gesteld. De vakbón- den weten echter nog van niets. Het bedrijf beschikt nog over een dikke orderportefeuille, maar niet over li quide middelen. De bank kon geen krediet meer verlenen, zodat het be drijf wel tot sluiting'verplicht is. Zesde slachtoffer Kraavbeek gevonden DRIEBERGEN Onder het puin van het door brand verwoeste be jaardentehuis Kraaybeek is gisteren het zesde slachtoffer gevonden. In to taal zeven mensen zijn bij de brand om het leven gekomen. Vier ervan zijn reeds geïdentificeerd. Vandaag wordt het zoeken naar het laatste slachtoffer voortgezet. Keyzer naar KLM? DEN HAAG De PvdA-fractielci- der in de Tweede Kamer, drs. J. M. den Uyl, heeft minister-president De Jong vragen gesteld over persberich ten als zou staatssecretaris Keyzer van verkeer en waterstaat in 1971 benoemd worden tot directielid van de KLM. De heer Den Uyl acht „een niet voor misverstand vatbare te genspraak van een dergelijk bericht" gewenst. Hoe onwaarschijnlijk dit bericht ook mag zijn. Het Kamerlid wijst er op dat der gelijke benoemingen overgelaten die nen te worden aan het kabinet dat bij het ontstaan van de vacature bij de KLM zitting heeft. ..De in het bericht gesuggereerde afspraak zou in het bijzonder ontoelaatbaar zijn, waar het hier gaat om een be windsman die in* zijn huidige functie mede de belangen behartigt van het bedrijf, waarvan hij volgens het be doelde bericht, directeur zou moeten worden", aldus de heer Den Uyl. Het woef in Europa weer min. temp. gisteren neerslag Amsterdam ij zei -S 0.1 Brussel gch.bew. 0 0 Frankfort geh. bew. -3 0 Genève mist -3 0 Innsbruck geh bew. -7 0 Kopenhagen ijzel -2 0 Locamo geh. bew. 0 0 Londen onbew. 3 Luxemburg mist -8 0 Madrid onbew. 0 Majorco zw. bew. 3 0 München geh bew. -6 0 Nice zw bew. 0 Parijs geh. bew. 5 half bew. 3 0 Wenen onbew. -10 Zürlch geh. bew. -5 0 De dochter van Stalin, Svetlana, heeft gisteren moeten vernemen dat de Sowjetregering haar de Russische nationaliteit ontnomen heeft. Moskou isvan mening dat de handelingen en geschriften van de dochter van de man, voor wiens eerherstel achter j de schermen zou worden geijverd, I j een smet werpen op haar voormalige vaderland. Op de foto Svetlana in 1 haar woning in Princetown, New i I Jersey, in gesprek met journalisten. Biafra Generaal Gowon van Nigeria wei gert het, wat hij noemt, bloedgeld van de hulporganisaties, die de noodlijden de bevolking tijdens de oorlog in Biaf ra gesteund hebben. Maar hoeveel bloedgeld kleeft er aan de handen van de wapenleveranciers in Engeland en Rusland? Zevenbergen H. Lokcrs Uygiue In het Tijdschrift voor Sociale Ge neeskunde schrijft Prof. A. de Waard dat geëist mag worden dat schoolloka len even zindelijk zijn als polikliniek lokalen. Blijkens een onderzoek dat destijds door een commissie uit de on derwijswereld naar de zindelijkheid in de Rotterdamse openbare scholen I werd ingesteld, is men hier echter nog ver van af. Het schoonhouden van deze gebou wen geschiedt op een wijze, die de toets der kritiek allerminst kan doorstaan, aldus de conclusie van de commissie, neergelegd in een uitvoerig rapport. Op de Gemeentelijke autori teiten heeft dit rapport echter weinig indruk gemaakt en het stuk zal dan ook wel in de één of andere bureaula liggen te verstoffen. Alleen wanneer er een kleuterleidster een aangereden kat enkele uren op school bij zich Ijoudt om het dier na schooltijd naar een dierenarts te bren gen, komen de autoriteiten in het ge weer en wordt deze dierlievende leer kracht wegens het in gevaar brengen, van de volksgezondheid op non-actief gesteld. Onzindelijke klasselokalen, veront reinigde lucht, ondrinkbaar water, dat zijn de omstandigheden waaronder de Rotterdamse jeugd opgroeit Het ware te wensen dat naast de economische belangen ook de zaken die de volksge zondheid werkelijk raken door het ge meentebestuur eens nauwlettend in het oog werden gehouden. Een goede gezondheid begint nog at« tijd bij een goede hygiëne! Rotterdam M. Voge^aa'

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9