Rijnmond bestuurlijk tot Gr.-Rotterdam integreren Spraakverwarring rond bouwcijfers van Schut V dessa 56ct! WAAR ZIT HET TEKORT VAN 2000 VOLTOOIDE WONINGEN? In twee etappes remise voor actieve Knijpers W. A. FIBBE LANCEERT CONCREET STRUCTUURPLAN BELEIDSNOTA MET VOORONTWERP VAN WET Verhoog de rentesubsidies scheepsbouw Raiffeisenbank verontrust over het rentepeil Werkgevers roepen garantieregeling in het leven Regiobestuur voorzien van vele eigen taken - inspraak van gemeenten tijdelijk voor» Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Minister Laird gedaagd in proces-Calley 9 WOENSDAG 21 JANUARI 1970 W. A. FIBBE ....concreet plan.... Minister Melissen (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Minister Nelissen van economische zaken zal het kabi net vrydag voorstellen de rentesub sidies voor de scheepsbouw met an derhalf procent te verhogen tot 3V& procent. In totaal bedraagt de finan ciële steun van de overheid dan tien procent van de kontraktprys, het maximum, dat de EEG aan haar lid staten toestaat. Over deze kwestie zou vandaag nog een brief aan de Tweede Kamer wor- 1 den gezonden. Enkele maanden ge leden drong mr. Nelissen, toen als KVP-Kamerlid, er bij de toenmalige minister De Block op aan, de rente subsidies aan te passen aan het EEG- niveau. Men neemt aan, dat het kabinet met de beslissing van mr. Nelissen ak koord zal gaan. De scheepswerven kunnen dan hun schepen voor een aanmerkelijk lagere prijs aanbieden, wat de concurrentiepositie van Neder land goed zal doen. Morgen zal ook het grootste deel •m het rapport van de commissie- Bisheuvel-Langman worden gepubli- 1 'n?ed. In dit rapport doen zij de re dering enkele suggesties over een mo gelijke- oplossing van de - financiële problemen bij Verolme. Het standpunt van de regering zal waarschijnlijk later bekend worden gemaakt, hoewel optimisten geloven, dat het kabinet ten aanzien van de scheepsbouwindustrie en dé samen werking op dat gebied nog vrijdag een beslissing zal nemen. UTRECHT De Coöperatieve Centrale Raiffeisenbank is bezorgd over de ontwikkeling van het alge mene rentepeil in Nederland en in andere westerse landen. Zij zegt dit in het jaaroverzicht van 1969. De scherpe rentestijging legt een extra druk op het bedrijfsleven, aldus de bank, waarvoor in vele gevallen de draagkracht ontbreekt. Dit geldt in het bijzonder voor het midden- en leinbedrijf, inclusief land- en tuin bouw. Het hoge renteniveau op de natio nale en internationale geld-en kapi taalmarkt is volgens de bank een aanwijzing voor het ontbreken en van evenwicht in hde Wersterse eco nomie. Gevreesd wordt dat een aan houdende inflatie onze welvaarts bronnen in ernstige mate zal aantas ten. Het netto spaartegoed bij de Raif feisenbank is in 1969 gestegen met 985 miljoen. Het totaal van de aan deze bank toevertrouwde gelden nam toe met ruim 16 procent tot 0 9.106 miljoen. voorts verwerkte zij in 1969 ruim drie miljoen betaalcheques. Er kon den bijna 140.000 nieuwe rekening houders worden ingeschreven. DEN HAAG Het verbond van Nederlandse ondernemingen en het Nederlands Christelijk Werkge versverbond hebben, ter aanvulling van een bestaande voorziening, een garantieregeling voor de loonontwik keling in het leven geroepen. Deze opent de mogelijkheid dat de deelnemende werkgevers financiële steun krijgen bij eventuele conflic ten. De bedoeling van deze regeling is om werkgevers een steun in de rug te geven tegenover, wat de werkge vers noemen, onverantwoorde loon eisen. De verbonden delen in een toelich ting hierop mee, dat bij vrije loonon derhandelingen de invloed van de overheid en de centrale organisaties van werkgevers en werknemers sterk verminderd is. Steeds is echter terwille van een verantwoordde loonontwikkeling de noodzaak erkend van een goede on derlinge coördinatie. Daarom is ook van werkgeverszijde besloten de krachten verder te bundelen met aanvaarding van financiële konse- kwenties, zo deelt zij mee. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Rijnmondvoorzitter W. A. Fibbe heeft dinsdag in de vergadering van de Rijnmondraad een plan gelan ceerd tot wijziging van de struktuur van het openbaar lichaam. Daarin is een schets opgenomen van een wetswijziging, die nodig zou zijn. Bepalingen over de eigen financiën volgen nog. In grote trekken ziet deze visie er zo uit: Een volledige bestuurlijke integratie voor deze regio, waarbij vele taken, die gemeenten nu voor een groter geheel uitoefenen, naar het openbaar lichaam gaan, dat aangeduid is met de naam „Groot- Rotterdam". Geen statische omvang van dit gebied, maar mogelijkheden omliggende gemeenten er in op te nemen. Een raad als hoogste or gaan, rechtstreeks te kiezen, maar bestaande uit minder leden dan de 81, die de Rijnmondraad nu telt. Instellen van een college van advies en samenwerking door mid del waarvan de gemeentebesturen „een royaal recht van medebe- raad hebben ten aanzien van de taakvervulling van het openbaar lichaam". Een bijzondere vondst in deze schets is de opstelling van een pak ket van overgangsbepalingen, die de bedoeling hebben tot een geleidelijke groei naar de nieuwe taken te ko men. Het gaat om een periode van vier jaar, waarin de ontwikkeling van het gebied tot een functioneel geïntegreerd geheel tot stand moet komen. In die periode fungeert liet college van advies en samenwerking bijna in parallel-schakeling met de raad van „Groot-Rotterdam". Op deze manier wordt beoogd de continuïteit in de diensverrichting te waarborgen. Het college van advies en samenwerking krijgt in die vier „een aan mede beslissingsrecht grenzende inspraak". Bij dit alles bleven de uit gangspunten, die de Rijnmondraad in. zijn interim-nota van 22 januari 1969 voor de minister van binnenlandse zaken, onverkort bestaan. Die nota ging uit van, een regiobestuur met eigen bevoegdheden en eigen geldmiddelen (niet van de gemeenten verkregen), inspraak der gemeenten en direkte verkiezingen van een raad door alle stemgerechtigde inwoners der be trokken gemeenten. „Als grondslag voor het pakket bij de wet aan het openbaar lichaam toe tè kennen rechtstreekse taken kun nen gelden de taken, die nl in feite door enkele gemeenten, waaronder overwegend Rotterdam als op zichzelf staande funkties voor de re gio worden verricht. De verwevenheid van belangen in de regio vergt vervulling van deze taken vanuit een voor het gehele ge bied geldende integrale visie", aldus de beleidnota, waarin de heer Fibbe zijn visie ontvouwt. „Dit beleid zal verzekerd moeten zijn van de daadwerkelijke instem ming der bevolking, hetgeen het best kan worden nagestreefd door het te doen berusten bij een raad, die de bevolking van de gehele regio re presenteert. Toekenning van dit ta kenpakket zal het openbaar lichaam in staat stellen de ontwikkeling van- het gebied tot een functioneel geïnte greerd geheel op effectieve wijze te bevorderen". Geen havens Onder de rechtstreekse taken, die het openbaar lichaam in zijn defini tieve positie zal moeten vervullen, wordt niet opgenomen het aanleggen en onderhouden van zeehavens. „Deze zaak zal in een te scheppen ruimer bestuursrechtelijk verband moeten worden uitgeoefend. Wel moet de mogelijkheid verder worden geopend dat het openbaar lichaam gedurende een overgangsperiode deze taak te verrichten krijgt," zegt de nota-Fibbe. In de beweegreden van de te wijzi- i gen wet wordt direct al het nieuwe element der bestuurlijke integratie toegevoegd. Nu wordt daar slechts gesproken over „coördinatie van het beleid der gemeentebesturen". In de eerste plaats moet echter een bestuurlijke integratie tot stand ko men. In di visie-Fibbe is de naam Rijn mond vervangen door „Groot-Rotter dam": „opdat de burger aanstonds zal weten dat het bij het openbaar lichaam gaat om de sociaal-econo mische entiteit, die ontstaan is door de van Rotterdam uitgegane ex pansie. De naam Rijnmond is, naar de ervaring leert, niet aanstonds dui delijk", zo wordt gesteld. Voorgesteld wordt dat de regering bij algemene maatregel van bestuur andere gemeenten dan de in de hui dige wet opgesomde aan het gebied toe kan voegen. Dat gebeurt nadat Ged. Staten, de raad van Groot-Rot terdam en de betrokken gemeente raad (of raden) zijn gehoord. - Als .het gebied wordt uitgebreid moeten, binnen zes mganden nadat deze 'maatregel is ingegaan 'f&adsver- kiezingen voor Groot-Rotterdam worden gehouden. De regering heeft overigens ook de bevoegdheid een verzoek van een gemeente om in het gebied te worden opgenomen af te wij zen. Dit besluit moet dan met rede nen omkleed zijn. jaar benoemd en kiezen uit hun mid den een voorzitter. Er wordt ten minste zesmaal per jaar vergaderd. De voorzitter van Groot-Rootterdam woont de vergaderingen bij en bVengt een raadgevende stem uit. Verhoudingen De verhoudingen en wederzijdse verplichtingen van de raad en het dagelijks bestuur van Groot-Rotter dam en het CAS zijn uitvoerig omschreven. Het CAS kan ih de raad worden gehoord, het kan ook uit ei gen beweging raad en dagelijks bestuur van advies dienen. Adviezen van het Cas worden in overeenstem ming met de mening der meerderheid opgesteld, afwijkende meningen wor den vermeld, minderheidsnota's kun nen worden bijgevoegd. Mede met het oog op de taken en voorzieningen van Rijnmond kan het CAS in de overgangsperiode van vier jaar vooraf kennis nemen van voorstellen betreffende die taken waarover de Rijnmondraad zich moet uitspreken en brengt het advies uit. Het kan dan ook zelf voorstellen aan de Groot-Rotterdamraad doen. Bij geschillen daarover kan het in be roep gaan bij Ged. Staten. Luitenant William Calley heeft gisteren het Amerikaanse leger verzocht de aanklacht in te trek ken dat hij 109 Zuidvietnamese burgers vermoord heeft in het Zuidvietnamese gehucht My Lai. Op de foto Calley (rechts) bij het betreden van het gerechts gebouw in Fort Benning, Georgia. Links zijn burger-advocaat. George Latimer, en in het midden zijn militaire verdedigermajoor Kenneth Raby. Ledental? (Advertentie) Dringt direct door tot aan de haard van de pijn ï>cnmutiMhe pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsetn. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Alaesal diep op'de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensalie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreektI Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. Over het aantal leden van de Groot-Rotterdamraad zwijgt de visie-Fibbe in concreto. In de toe lichting wordt vermeld: redenen van praktische aard nopen er naar veler mening toe de raad uit minder dan 81 leden te laten bestaan. In verband met het sterk arbitrale karakter van een beslissing op dit punt wordt ver- jelding van een nieuw aantal voorshands achterwege gelaten." Een nieuw artikel in de ontworpen wetswijziging opent de mogelijkheid tot instelling van commissies met bestuursbevoegdheden, de z.g. functi onele commissies. Voorzien wordt al leen in decentralisatie met het oog op uitoefening van nieuwe taken. Niet voorzien wordt in z.g. territo riale decentralisatie. Maar, zo wordt opgemerkt, het zal met toepassing van dit artikel mogelijk zijn op rui me schaal tegemoet te komen aan de behoefte van inschakeling van ge meentebesturen, die op de belangen specifiek zijn ingesteld. Dergelijke commissies krijgen dan bevoegdhe den van de raad en van het dagelijks bestuur. Mogelijkheden om het aantal leden van het dagelijks bestuur naar be hoefte vast te stellen moeten worden geopend. Voorgesteld wordt te bepa len dat dit uit vier, vijf of zes leden zullen zijn. Daarvan kan worden af- gew ken onder goedkeuring van Ged. Staten. Programmering Een zeer nieuw element is het voorstel het openbaar lichaam te be lasten met de ontwikkelingspro grammering. De huidige wet ver meldt slechts de ruimtelijke orde ning. Dit laatste begrip en de ontwik kelingsprogrammering dekken elkaar niet. Voor het omschrijven van de be voegdheden op het gebied der ontwik - kelingsprogrammering zijn bepalin gen ontleend aan de schets voor het stadsgewest Eindhoven. Uitvoerig worden de procedures voor vaststel len en herzien van struktuurplannen omschreven. Op dit terrein vervalt de bevoegdheid der gemeentebestu ren. Bij algemene maatregel van bestuur kan worden bepaald dat ta ken en bevoegdheden van rijksorga nen en van de provincie aan het openbaar lichaam toevallen. De be doeling is dat van deze mogelijkheid gebruik wordt gemaakt als blijkt dat deze zaken beter op regioniveau kun nen worden behandeld. Voor het college van advies en sa menwerking is gedacht aan elf leden: drie door B. en W. van Rotterdam te benoemen, vier te benoemen door een gecombineerde vergadering uit de B. en W.'s van de Rechter Maasoever, op Rotterdam na; twee op gelijke manier uit B. en W.'s van van het eiland IJsselmonde en twee op gelijke manier uit B. en W. van Voorne-Putten. Zij worden voor vier FORT BENNING (GEORGIA) Het gisteren begonnen proces tegen luitenant William Calley verdacht van moord op Zuidvietnamese bur gers is verdaagd tot 9 februari. De advocaten van Calley willen dat minister van defensie Melvin Laird, de minister voor het leger Stanley Resor en generaal William West- moreland, chef van de generale staf, getuigen. Lattimer, hoofdverdediger van Cal ley, bracht berichten te berde, waarin is gezegd, dat minister Laird zelf aan president Nixon zou hebben verzocht Calley in staat van beschuldiging te stellen. Tijdens de behandeling bewaarde Calley het stilzwijgen. Hij toonde niet veel aandacht voor de juridische woordenstrijd over de vraag of zijn zaak door de krijgsraad kan worden behandeld. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG „De minister schiet schromelijk tekort", „De posi tie van minister Schut is onhoudbaar", „ernstige teleurstelling" en „zijn cijfers zijn misleidend". Deze verwijten aan het adres van de minister van volkshuisves ting kan men vooral de laatste dagen horen. De bui barstte los toen het Centraal Bureau voor de Statistiek eind vorige week de cijfers van de woningproduktie in 1969 bekend maakte. Die cijfers maakten immers mel ding van 123.000 voltooide woningen in 1969. terwijl minister Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning 5 januari verkondigde dat zijn programma van 125.000 woningen ruimschoots was overschreden. Het verschil tussen die cijfers, is de oor zaak van de ongerustheid, boosheid en ook spraakverwarring. Als minister Schut in zijn begro ting echter spreekt over zijn woning bouwprogramma, dan bedoelt hij daarmee het aantal woningen, dat zijn ministerie in een jaar „uitgeeft". Dat staat in de memorie van ant woord, aan de Tweede Kamer. Uitgangspunt We citeren: „Het blijkt dat bij de discussies inzake de woningbouw niet altijd dezelfde uitgangspunten wor den gekozen. het aantal woningen in de on- gramma en de realisatie daarvan moet men van het volgende uitgaan: Hoogovenschaaktornooi WIJK AAN ZEE Na zijn verras sende nederlaag tegen Ree heeft Frans Kuijpers zich in de zevende ronde van het Hoogovenschaak tornooi niet volledig kunnen herstel len. Hij kwam tegen de overigens hoog genoteerde Finse meester Westerincn na twee zittingen tot re mise. Daarmee verloor Kuijpers echter geen terrein op de koplopers omdat Taimanof samen met zijn landgenoot Platonof een genoeglijk partijtje af rondde met remise, waardoor de win nende Ivkof mede aan de leiding kwam. Westerinen staat nu derde met 5 punten, waarna Hort en Kuij pers dc vierdé plaats delen met 4Vs punt. Kuijpers heeft overigens alle mo gelijke moeite gedaan om tot winst te komen. Maar hij trof zijn Finse te genstander al evenzeer in een vecht lustige bul, zodat, beide heren elkaar met alle denkbare combinaties en plannen te lijf gingen. Toen de partij gisteravond werd afgebroken had Westerinen wat meer materiaal, maar Kuijpers weerde zich zo goed dat hij in de voortzetting verdiend naar remise koerste. Het was overigens een van de wei nige wedstrijden waarin er echt van leer werd getrokken in deze zevende ronde. Ook bij Benkoe Filip was het „beetpakken" geblazen en dat kostte Filip de partij. Maar voor het overige was er weinig vuurwerk ook al speelden de meeste deelnemers duidelijk op winst. In de meestergreep een compliment voor Van Geet die een sublieme par tij tegen de Zuidslaaf Sokolof in twee etappes naar verdiende winst drukte. Het was een juweel van een combinatie slag. Vandaag hebben de topspelers in Wijk aan Zee vrijaf. UITSLAGEN Uitslagen van de partijen die dinsdag werden geschaakt in het hoogoventornooi zijn: zevende ronde grootmeestergroep: Kavalek (Tsj) Donner (Ned) Vt - Vt: Bobotsov (Bul) Corllever (Ned) afgebr; Langeweg <Ned> Hort (Tsj) Vt - Vt; Janosevlc (Z sl) Kurajica (Z sl) Vt - Benkoe (Vst) Filip (Tsj) J-0: Platonow (Rus) Taimanow (Rus) - Vt; Kuijpers (Ned) westerinen (Fin) Vt - Vt; Ivkow (Zsl) Ree (Ned) 1-0. De stand na zeven ronden is: 1. Ivkov en Taimanow 5 Vt; 3. Westerinen 5; 4. Hort. Kuijpers 4>/t: 6. Kavalek. Kurajica 4: 8. Donner 3'/t; 9. Benkoe, Filip en Ree 3; .12. Bobotsov 2'/s plus 1 afgebr; 13. Platonow 2V«; 14. Cortlever l'/t plus i afgebr: 13. Janosevic en Langeweg l'/t. Zevende ronde meestergroep: Andersson (ZHWE( 8 Drimer (Roe) 1-0: Day (Can) Honfi (Hon) o-iPiket (Ned) van Schel- tinga (Ned) Vt-Vt: Forintos (Hon) Antu- nac (Zsi) afgebr: Hartoch (Ned) Medina (Spa) Vt-Vt: van Geet (Ned) Sokolow (Zsl) 1-0: Smederevac (Zsl) Clarke (Gbr) Vt-Vt; Doda (Pol) Maeder (Wdl) 0-1. De stand na zeven ronden Is: 1. Honfi 5: 2. Andersson, Hartoch en Medina 4'5. Forintos 3Vt plus l afgebr: 6. Day. Clarke, Van Geet en Piket 3' 10. Maeder. Sme derevac en Van Schelfinga 3: 13. Antunac 2Vt plus 1 afgebr: 14. Doda. Drimer. en Sokolow 2Vt. Derde ronde damesgroep: Timmer (Ned) Cohn (Wdl) Vt-'/t: Gokralova (Tsj) Assenova (Bul) Vt-Vt; Cardoso (Bra) Tuk (Ned) Vt-Vt; Konarkowska (Zsl) Ferrer (Spa& 0-1; Heemskerk (Ned) Alexandria (Rus) o-l; Teodorescu (Roe) Vreeken i (Ned) Vt-"/». De stand na drie ronden Is: 1. Alexan- drla 3: 2. Assenova en Ferrer 2Vt; 4. Tuk j en Vreeken 2: 6. Teodorescu lVi; 7. Car- doso. Cohn en Vokralova 1; 10. j Heemskerk, Konarkowska en Timmer "s. PARTIJ De partij uit de grootmeestergroep tus sen Ivkov (Zsl) en Ree (Ned) uit de zeven de ronde van het hoogovensdhaaktornooi zag er als volgt uit: Wit: B. Ivkov zwart: H. Ree. Slclllaans 1. Pgl - £3 c7 - c5; 2. c2 c4 R7 - g6; 3. d2 - d4 c5 x d4: 4. pf3 x d4 Pb8 - c6: 5. e2 - e4 Pg8 - f6: 6. Pb - c3 Pc6 x d4; 7. Ddl x d4 d7 - d6: 8. Lel - e3 Lf8 - 87; 9. f2 - f3 0 - o: 10. Dd4 - d2 Dd8 - aö: 11. Tal - cl a7 - a<S: 12. Lfl - e2 Lc8 - c!7 13. o - 0 Tf8 - d8; 14. a2 - a3 Ta8 - c8: 15. 1)2 - b4 Daó - C7; 16. Le2 - d3 Ld7 - c6; 17. PC3 - da Le6 X d5: 18. 04 X d5 Dc7 - d7: 19. b4 - b5 a6 X b5: 20. Tel - bi e7 - e6; 21. Ld3 x ba Dd7 - e7; 22. Le3 - bS Td8 - f8: 23. d5 x e6 De7 x e6; 24. Lb6 - d4 Pf6 - h5: 25. Ld4 X g7 Ph5 X R7: 26. Tfl - dl Tf8 - d8; 27. Dd2 - d5 De6 x d5: 28. Tdl x d5 Kg8 - f8: 29. Lb5- £1 Tc8 - b8: 30. Tda - b5 Td8 - d7: 31. Tba - b6 Pg7 - e6; 32. Lfl - ba Td7 - d8: 33. Lba - c6 Tb8 - a8: 34. Tb6 X b7 PeB - ca; 35. Tb7 - c7 Ta8 x a3g 36. Lc6 - d5 Td8 - d7: 37. Tbl - b7 Pc5 - d3: 38. h2 - h.3 Td7 x c7: 39..Tb7 x C7 Ta3 - al: 40. Kgl - h2. Zwart overschrijdt dc tijd en wit wint. MINISTER SCHUT het aantal - woningen in on gesubsidieerde sector, waarvoor een bouwvergunning is verleend. het aantal woningen in de parti culiere gesubsidieerde sector, waar voor' een subsidiebeschikking is afge geven. het aantal woningen met rijksle ning, waarvoor machtiging tot gun ning is verstrekt. „In de discussies worden vaak nog andere aantallen gehanteerd (het aantal woningen waarvoor bouwver gunningen is verleend, het aantal dat in uitvoering is genomen, het aantal voltooide woningen en het aantal ge produceerde woningequivalenten). Het is duidelijk dat deze aantallen niet met elkaar behoeven overeen te komen. Niet alleen is er een „tl-_ me-lag" tussen de verschillende sta-" dia. maar het is ook niet zeker dat een bouwplan, waarvoor machtiging of vergunning is verleend, subsidie is toegezegd of een bouwvergunning is afgegeven inderdaad tot uitvoering komt." Tot zover de minister in zijn me morie van antwoord. Vem:n-(| bepltl In zijn persbericht van 5 januari baseerde de minister zijn aantal 132.000 „gerealiseerde" woningen op de uitgegeven beschikkingen. Dat waren er meer dan het gestelde uit gangspunt van 125.000. zoals het bouwprogramma vermeldt. Men krijgt een verkeerd beeld als men die 132.000 gaat beschouwen, als werke lijk gebouwde woningen. Zijn de cijfers van het CBS dan niet juist, vraagt men zich hier en daar af. Die cijfers kloppen natuur lijk wel. Het is een feit dat er vorig jaar 123.000 woningen zijn gebouwd, 2000 minder dan de verwachte 125.000. Men kan genoeg oorzaken aanwijzen om dat tekort te verklaren: december is altijd al een slechte bouwmaand geweest. Maar december 1969 spant de kroon. Niet alleen het slechte weer speelde de bouwers parten, ook het groot aantal vrije dagen vanwege Kerst en Nieuwjaar Het ministerie van volkshuisvesting geeft elke maand een overzicht uit over de totale pro- duktie in de voorafgaande twaalf maanden, dus bijvoorbeeld van 1 maart 1969 tot 28 februari 1970. Ach teraf blijkt dat in elk maandelijks jaaroverzicht dat in 1969 is uitgege ven, het aantal geproduceerde wonin gen tussen de 124.000 en 125.000 wo ningen lag. Voor de minister reden om vertrouwen te hebben in liet bouwprogramma. Meevallers Er zijn zelfs meevallers geweest vorig jaar. Toen bleek, dat men het in de vrije gesubsidieerde sector niet halen zou, hevelde minister Schut 5000 woningen va'n de particuliere ongesubsidieerde sector over naar de gesubsidieerde. Want er zouden dacht hij, toch niet meer dan 20.000 vergunningen in de ongesubsidieerde sector kunnen worden „uitgegeven" in plaats van de geplande 25.000. Nu blijkt dat er in die sektor 23.000 wo ningen zijn „uitgegeven". Dat was weer een meevaller van 3000. Waar zit het tekort van 2000 vol tooide woningen? Dat vroeg men zich vorig jaar ook al af, toen de totale cijfers over 1968 achter bleven. Die woningen worden nog gebouwd. Aan gezien de bouwtijd door allerlei oor zaken langer is geworden, konden ze niet meer voor het eind van het jaar worden opgeleverd. Maar ze „komen er uit". Theoretisch is het dus mogelijk dat er in 1970 meer dan 125.000 woningen gereed zullen komen. Theoretisch, want de bouwwereld is van een groot aantal factoren afhankelijk. Factoren, die een minister wel kan beïnvloe- i den, maar die hij nooit helemaal in 1 de hand kan hebben: de overspannen i arbeidsmarkt in het westen, de sterk I gestegen rente, stijging van de stich- I tingskosten. het slechte weer. Nipt pessimistisch Niemand hoeft nu al pessimistisch te zijn over de uitkomsten van 1969 en 1970. Waarschijnlijk zal het twaalfmaandelijkse overzicht tot eind januari weer om de 125.000 woningen schommelen. Wat men ook vergeet is, dat cr tegenwoordig steeds meer grole een heden worden gebouwd. Complexen van bijvoorbeeld 7000 woningen wor den niet eerder geteld, dan de laatste woning is afgeleverd. Dat duurt lan ger en dat verklaart de soms grote maandelijkse schommelingen. Minister Schut zal de Eerste Ka mer nog een aanvullende memorie van antwoord zenden over zijn be groting. Daarin zal hij ongetwijfeld de heersende „spraakverwarring" uit de doeken doen. En als dat is gebeurd, kan de kritiek op zijn beleid, zo die er dan nog zal zijn, meer gefundeerd zijn. Het is nu volop lente en zomer wat de Italiaanse mode-prominen ten betreft. Hier een creatie uit de zomercollectie van huize-Fontana. Rome, voor het romantische samenspel van voorjaar en zonne warmte: een zwart-op-wit gebor duurde maxijapon. die toch de benen koel kan houden, zelfs als- de zomerhitte wat te uitbundig wordt

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9