Medisch team voor Nigeria wordt meer dan verdubbeld HULPVERLENING KOMT OP GANG rentétot 7% Terre des Hommes zet zich in voor kinderhospitaal Rijkspostspaarbank Saldo schatkist met 191 miljoen teruggelopen MILJOEN EXTRA Lagos beheerst toestand rg Scotland Yard geeft zoeken op Uit de Haagse hof geplukt Overval 7 WOENSDAG 71 JANUARI 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nigeria heeft vooral behoefte aan medische hulp. Daarom zal het Nederlandse team zo spoedig mogelijk worden uit gebreid tot een groep van 30 tot 40 man. Twee artsen, een voedsel deskundige, alsmede een aantal verpleegsters en technici houden zich gereed om per chartervlucht naar het noodgebied in Afrika te vertrekken. Minister drs B. J. Udink van ont wikkelingshulp vertelde ons dit giste ren na een besloten vergadering van de Kamercommissie voor buiten landse zaken. Men had gesproken over de nood in Nigeria. Deze nood, deelde de minister mee, beheerst de regering van Nigeria. La gos heeft de toestand in de hand. Er kan alleen hulp worden verleend op afroep van de Nigeriaanse regering. Het is gebleken, dat op het ogen blik in de eerste plaats medische hulp nodig is. Er is een grote behoefte aan medicamenten. Ongeveer drie weken nadat Lagos akkoord gaat met de medische hulp kan de aanvulling van het Nederlands medisch team ver trekken. Voor deze expeditie is een bedrag van één miljoen gulden extra uitgetrokken. Niet zo erg De minister voor hulp aan de ont wikkelingslanden bevestigde, dat de berichten "uit het getroffen Biafraanse gebied minder afschrikwekkend zijn. Dit bleek ook uit een telegram, dat minister Udink gisteren ontving van het hoofd van het medisch team. Dokter De Klerk maakte een tocht •dwars door het getroffen gebied en constateerde bij de enkele honderden gezinnen, die hij ontmoette geen ab normale ondervoeding. Ook de levensomstandigheden van de vluchtelingen zijn beter dan men aanvankelijk verwachtte. Het Nigeriaanse Rode Kruis, aldus schetste minister Udink de situatie, is goed georganiseerd en werkt naar be horen. Dit Rode Kruis heeft laten we ten niet direct behoefte te hebben aan hulp in de vorm van voedsel en transport. Het contact met alle delen van de bevolking is namelijk hersteld. De wegen, die aanvankelijk waren ver- i sperd zijn in vrij goede staat. Ook de bruggen zijn in orde. Andere bestemming Minister Udink onderstreepte nog- j maals, dat Nigeria vooral op langere termijn hulp nodig heeft. Er zullen grote bedragen nodig zijn voor de re- contructie van het land. Het geld, dat dc regering beschikbar stelde voor de luchtbrug krijgt nu een andere be stemming: 300.000 gaat naar het Nederlandse Rode Kruis, 700.000 naar het Nigeriaanse Rode Kruis en 200.000 naar Unicef. Ook het internationale Rode Kruis in Geneve meldt geruststellende be richten uit Nigeria. Men noemt het schromelk overdreven, dat de mensen de bossen verhongeren. Hedrik Beer, secretaris-generaal van het internationale Rode Kruis rapporteerde na een bezoek aan Port Harcourt, Aba, Oemoedike, Oemoea- hia, Ikot Ekpene Oploe en Avvocma- nana dat de distributie van levens middelen over het algemeen bevre digend verloopt. Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de héle dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. DEN HAAG De organisatie Terre des Hommes zet zich in om het kinderhospitaal annex polikliniek en voedseldistributiecentrum in Oost-Nigeria te heropenen of een nieuw te bouwen. Daarvoor zal veel geld nodig zijn, evenals voor de verzorging van de vijfhonderd kinderen, die in Gabon vertoeven onder verantwoordelijkheid van Terre des Hommes. Duitse caritas-organisaties en het Duitse Diakonische Werk zich voor honderden kinderen uit Oost-Nigeria verantwoordelijk gesteld. Het Poolse schip Nereida liep \de haven van Gdynia binnen 1 «t een lading van 100 ton ijs, J dii niet op de vrachtpapieren voorkwam. Het ijs ontstond dooi de hoge golven die het schip tijdens een storm overspoelden en door de lage temperatuur van schip en zee ogenblikkelijk bevroor. Op de foto: de beman ning verwijdert het ijs. Mevrouw McKay LONDEN Scotland Yard heeft na 22 dagen van intensief speurwerk het zoeken naar mevrouw McKay gestaakt. De politie heeft toegegeven niets nader gekomen te zijn tot de oplossing van de geheimzinnige ver dwijning, die op 29 december bekend werd. Sinds die datum heeft niemand meer iets van de 55-jarige vrouw vernomen. De politie heeft op alle mogelijke plaatsen naar haar gezocht en duizenden mensen gehoord. Eén van de schaarse aanwijzingen dat mevrouw McKay nog in leven was bestond uit een brief waarin geschreven werd dat de vrouw zich in gevangenschap bevond en hulp nodig had. Familieleden hebben het handschrift als dat van mevrouw McKay herkend. LAGOS De hulpverlening aan de hongerige slachtoffers van de stammenstrijd in Nigeria verloopt bevredigend. De pro blemen van het transport naar het vroegere oorlogsgebied wor den langzamerhand opgelost, aldus het Internationale rode kruis. Er schijnt een eind te zijn gekomen aan de massale trek van de Ibo's, nadat de Nigerianen meer dan een miljoen vrijgeleiden boven dat ge bied hebben uitgeworpen. Hier en daar hinderen groepen Ibo's, die nog steeds trouw blijven aan Biafra on danks de officiële overgave, de hulp verlening. Bij de rivier de Niger zou zich nog een Biafraanse eenheid bevinden, die strijd wil leveren met de federale troepen, kennelijk omdat men nog niet heeft gehoord dat het allemaal afgelopen is. Ziekenhuizen De Amerikaanse regering heeft drie verplaatsbare ziekenhuizen en Weekstaat Nederlandsche Bank AMSTERDAM De cijfers van de weekbalans van de Ned. Bank zijn beïnvloed door de volgende transac ties. Op grond van de ter zake gel dende overeenkomsten tussen de staat en de bank heeft de staat voor een bedrag van 250 miljoen schat kistpapier bij de bank ondergebracht ter herfinanciering van: guldenstrekkingen door de Bondsrepubliek Duitsland en Indo nesië op het Internationale Monetaire Fonds resp. groot 145 miljoen en 73 miljoen, die in november resp. december 1969 hebben plaatsgevon den; een deel, groot 32 miljoen van de overneming in december 1969 van een vordering ad 108.6 miljoen van Duitsland op het fonds uit hoofde van de algemene leningsovereen komsten. De bankbiljettencirculatie vertoont het normale verloop van een verdere terugkeer van het papier, ditmaal riet ƒ71,2 min. tot ƒ8833 min. Met de schatkist is het deze week bepaald slecht gegaan. Ondanks het feit dat er grote inkomsten zijn geweest is het saldo toch met 191 min. ach teruitgegaan en heeft nu de stand be reikt van slechts 25.6 min. Ook de banken zijn verder terug gelopen. zij het niet in zo hevige ma te als de schatkist. Hun saldo is ver minderd van 85. min. tot 78 min. Wel hebben de banken van de rui mer vloeiende middelen gebruik ge maakt om de rekening van de dure voorschotten drastisch te verlagen en wel met niet minder dan 564 min. Daardoor is deze rekening thans ingekrompen van 617 min. tot 53 min. Het goud is onveranderd geble ven. De deviezenreserve is aange groeid met 69 min. Goud en devie zen samen maken nu een bedrag uit van 7866 min. De geldmarkt is vandaag rui mer geworden waardoor het tarief van daggeld eindelijk kon worden verlaagd van 6 3/4 tot 6 pet. Ook vandaag is er geld in markt overge bleven. De verwachting is dan ook dat op korte termijn een verdere ver laging van call-monev mogelijk zal zijn. 19/1 12/1 Activa: (in duiz. gld..) Goud fi.197.770 6.107.770 Vorder, in goud enz. 1.389-571 1.340,621 Buitenl. betaalmidd. 155 155 GIdsvorder. op buiten], 2.717 fi.228 Papier ill disconto 274.940 2B2.242 Papier d. bank gek. 1.283.605 1.033.605 Voorsch. en beleningen 52.912 617.272 Nederl. munten 30.950 30.688 Passiva Bankbiljetten 8.832.887 8.904.085 's Rijks schatkist 25.637 216.511 Banken in Nederi. 77.988 85.505 Andere ingezetenen 55 604 51 851 Banken in buitenl. 44.201 45.193 Andere niet-ingetenen 9.161 13.484 Saldi buitenl. geld 5.474 5.833 Tot. goud en dev. 7.865.780 7.796.783 waarvan convertibel 1.389.726 1.340.776 Dekkingspercentage 87,52 84.25 vijftig jeeps naar Nigeria gestuurd. Engeland stuurde vrachtwagens en landrovers. Uit de Sowjetunie zijn zeventien artsen en maatschappelijk werkers onderweg naar Nigeria. Israël zou te horen hebben gekregen, dat men van dat land geen hulp wenst te aanvaarden. De EEG zal 600 ton babyvoedsel en 3000 ton geconcentreerde soep leve ren. De EEG-ministerraad heeft gisteren in Brussel besloten hiervoor 600.000 dollar beschikbaar te stellen. Shell-BP heeft gisteren ingenieurs gestuurd om de installaties te inspec teren in de rijke olievelden langs de Niger, die tot het laatste ogenblik in Biafraanse handeij zijn geweest. Rusland De Nigeriaanse ambassadeur in de Sowjetunie, G. T. Koeroebo, heeft gisteren op een persconferentie in Moskou verklaard, dat de hulp .van de Sowjetunie aan federaal Nigeria meer heeft bijgedragen tot de over winning van Nigeria dan alle andere factoren samen. Op een vraag naar de omvang van deze Russische steun wilde hij niet ingaan. Hij noemde de houding van de Russen tegenover Nigeria „groot moedig en prijzenswaardig," vooral gezien het feit. dat zij geen econo mische belangen in Nigeria hebben. De vrouw en kinderen van de voormalige Biafraanse leider Ojoek- woe bevinden zich in Ivoorkust, zo is in Abidjan vernomen. Zij zouden eni ge dagen voor de overgave van Bi afra in Ivoorkust zijn aangekomen en per vliegtuig naar Bouake zijn ge- saan. de tweede stad van het land. De aanwezigheid van Ojoekwoe zelf in dat la'nd is vorige week door de regering tegengesproken. PARIJS Secretaris-generaal Oe Thant van de VN heeft gisteren met de Franse president Pompidou de toestand in Nigeria, het Nabije, Oos ten en Vietnam besproken. Na afloop van het overleg verklaarde Oe Thant dat het onderhoud „nuttig en harte lijk" was geweest. Een van de Arabische terro risten, die gevangen genomen werden tijdens een actie van Israëlische strijdkrachten op de berg Hebron. De Arabieren hiel den zich schuil in een grot. Tijdens het vuurgevecht kwam een van hen om het leven. Daar komt nog bij, dat de hulpor ganisatie een team zal samenstellen, dat de ouders gaat opsporen van deze kinderen, opdat ze terug naar Nigeria kunnen. Voor de wezen zoekt men pleeggezinnen in Nigeria. Dokter Jeile Vleer, die het kinder hospitaal in Oost-Nigeria heeft opge richt en geleid, zei gisteren in Nieuws poort dat men in geen geval pleeg ouders in Europa zoekt. Het beste is, dat de kinderen teruggaan naar hun land. Hij gelooft, dat er in Ni geria voldoende pleeggezinnen zullen ?ijn. „De Nigerianen houden bijzon der veel van kinderen. Adopt; ie Dokter Vleer vertelde, dat 23 pleeg ouderparen zich een paar maanden geleden hebben gemeld om een wees je te adopteren, dat uit het zieken huis kon worden ontslagen. Zo spoedig mogelijk zal Terre des Hammes besprekingen voeren met de regering in Lagos. Dit deelde de heer Dessauvagie, secretaris voor de Ne derlandse afdeling van Terre des Hommes, gisteren in Nieuwspoort mee. De heer S. Wiegersma en pastor Reventlow, voorzitters van de Neder landse en Deense afdeling van Terre des IHommes zullen naar Lagos wor den afgevaardigd. De heer Dessauvagie noemde het teleurstellend, dat minister Luns voor zijn vertrek naar Bulgarije heeft ge zegd, dat naar zijn mening de inza melingen voor hulp aan de bevolking van Oost-Nigeria nauwelijks noodza kelijk zijn. De hulpverlenende orga nisaties zullen nog veel geld nodig hebben. Vierduizend kinderen uit Nigeria vertoeven buiten hun vaderland, waarvan duizend in Ivoorkust, en ruim drieduizend in Gabon. Behalve Terre des Hommes hebben ook de DAMASCUS Syrië heeft giste- ren de Arabische landen de overwe- j ging gegeven hun economische be trekkingen met Nederland te herzien. Aanleiding is de campagne die door de burgemeester van Amsterdam zou zijn gelanceerd en die tot doel heeft een half miljard dollar voor Israël bijeen te brengen. (Dat zal vermoede lijk de actie „Honderd dagen voor Is raël" zijn). De Syrische minister van econo mische zaken en buitenlandse handel, Chaddam, zal „een belangrijke nota" over de Amsterdamse campagne in- dienen bij de Arabische economische raad. die volgende maand in Kairo I bijeenkomt. Chaddam heeft gisteren de zaak besproken met drs. H. Heijnen, de Nederlandse handelsattaché in Da mascus. LI ELEMAAL brandschoon is Den Haag niet. In het weekeinde wil er nog wel eens een klap vallen; politieke onlustgevoelens geven ons zo nu en dan een rel tot en met een bomaanslag toe; argeloze passanten krijgen een pak slaag en inbraken staan geregeld op het politierapport. Maar onze banken zijn oases van plechtige rust en veel sensationele kasovervallen vermeldt de geschie denis in de Residentie niet. Deze week echter is er intern een enorme spanning geweest of er een grote slag op het programma stond of nie*. Het begon met een anoniem tele foontje aan de directie van een grote firma, die tal van sigarenwinkels exploiteert. Winkels, die overigens sigaretten zaken moesten heten, want de omzet van sigaren blijft zwaar achter bij die van de sigaretten. Het telefoontje meldde met som bere stem, dat om klokke vijf een roofoverval zou worden gepleegd op één der filialen. Wat doet men met zo'n medede ling? Hard lachen en zeggen dat het een kwalijke grap is? Er blijft dan het risico dat men te doen heeft met verkjikkerswraak van een der bendeleden en er wel degelijk een beroving op het spel staat. Veiliger dus om in ieder geval de politie te waarschuwen. En alle filiaalhouders, die prompt om vier uur hun kassa's ontdeden van de overgrote deel der dag omzet En een hamer achter de toonbank legden. Toen ik de neus van het alarm kreeg voelde ik me Ironside en Mai- gret tegelijk, vermengd met iets van de heldhaftigheid van de Bonanza- familie, de bewoners van de High Chaparral en de eeuwig trekkende Rawh'de. Het liefste was ik achter de toonbank gekropen, maar mijn rookverstand gaat niet verder dan mün lijfmerk en dus werd ik als volkomen ongeschikt-voor-het-vak afgewezen. Maar tegen vijven werd ik onrus tig. Pikte een paar filialen in eikaars buurt uit en ging op pad. Het eerste stond nogal vol met klanten, die allemaal opgehouden werden door een meisje dat maar niet besluiten kon welke aansteker haar liefste waardig zou zijn. Het duurde mij te lang en ik sloop de winkel uit. Botste buiten tegen een meneer in regenjas. „Kijk uit''. zei ik woest. Maar de man hoorde of zag niets, hij staarde in de win kel. Een rover? Tien stappen verder keerde ik me om. De man staarde mij na. Ijlings liep ik verder tot de volgende winkel, waar ik ijverig de etalage ging bestuderen met een scheef oog zoekend naar de gejaste. Hij stond voor de sigarenzaak in de winkelruit te staren. Opeens bracht ik hem thuis.... Al leen rechercheurs staan zo achteloos niks te doen. Op naar het volgend filiaal. Uit de verte was al duidelijk mijn kans op sensatie verkeken. Op de hoek er tegenover leunde een regenjas tegen de gevel. In achteloos wachten. Op een hol naar de derde zaak, het was al over vijven. Waar niet geparkeerd mag worden stond een zwart wagentje op de stoep, schuin naast de winkel. Ach ter het stuur een man.in achteloos nietsdoen. Ik ben naar huis gegaan. Op die manier krijg je geen kans. Er is overigens helemaal niks overvallen. Blijft wel de vraag of er overval lers zijn geweest, die misschien ook al die achteloze figuren hebben op gemerkt en hun slag maar tot later hebben uitgesteld. De tijd zal het leren. Synoodkreet Naar aanleiding van uw verslag van en commentaar op het optreden van twaalf leden van Synoodkreet ter sy node van de Gereformeerde Kerken op donderdag 8 januari jl. het volgende ter rectificatie. „De „jongeren," wilden zo graag een felle veroordeling van de moderne oorlog", zo schrijft u. Dat is niet juist Wie enigszins geïnformeerd is over de politieke en economische situatie in onze wereld, is verontrust over de ma nieren waarop het westelijk en het oostelijk machtsblok hun belangen po gen te handhaven. Verwijzing naar een escalerend wederzijds afschrik kingssysteem, militaire interventie in de derde wereld enz. moet voldoende zijn. De „moderne oorlog" is te abstract en daarom in dit verband een irreële term. Ondertussen hebben de Synood- kreetleden geen uniform standpunt in deze geformuleerd (al heeft ieder zijn eigen mening), zodat ze niet zitten te wachten op een veroordeling van die situatie door een synode in het rustie ke Lunteren. De synodeleden, op eigen terrein kompetent genoeg, zijn op het gebied van de beoordeling van de internatio nale situatie moeilijk serieus te ne men. En wanneer zij dan menen in zo'n vergadering met meerderheid van stemmen te kunnen uitmaken wat al of niet als zonde beschouwd dient te worden, wordt nogmaals de eigen geloofwaardigheid geen goed ge daan. Heeft de Synoodkreetgroep in eerste instantie nog geprobeerd met, laten we zeggen, opbouwende kritiek (door mid del van gesprekken met synodeleden, gestencilde informatie e.d.) een zo gunstig mogelijke uitspraak te force ren daar de synode per sé een uit spraak wilde doen-, later werd ons duidelijk dat nooit iets anders dan een compromis geformuleerd zou kunnen worden, waarbij iedereen evenveel of weinig bevrediging zou hebben, met een „hoge overheid" als lachende der de. In zo'n situatie kan de kerk beter haar mond houden dan haar gezicht verliezen. Kortom, in deze struktuur van de Gereformeerde Kerken willen wij geen uitspraak vanwege de funda mentele onmogelijkheid. De op zichzelf al belachelijke vertoning dat we daar met beschilderde borden de zaal bin nenwandelden (van "binnendringen" was geen sprake) had geen andere be doeling dan het ridicule van deze hele kerkelijke toestand aan te geven. Amsterdam Namens Synoodkreet: Aad Schravesande Gert Jan Veerman Engelse duikers vinden 60.000 flessen champagne LONDEN Zes Britse duikers, die ter hoogte van Folkestone aan het Kanaal de zeebodem onderzoeken, hebben een „schat" gevonden. Dit kwam aan het licht toen zij dronken van hun werk kwamen. De schat bestaat uit 60.000 flessen champagne aan bood van een vijftien jaar geleden gezonken Frans schip, dat op een diepte van 40 meter ligt De kwaliteit is niet door de zee aan getast

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7