Met de rug tegen de muur veel harder knok tfÊÊÊk Je Inflatie SUKRISTOL Stoker voorspelde moord op minnaar van zijn vrouw Platina voor Heintje UITTENBOGAARD KOMT „EXPRES" TERUG door Rolf Hoekstra Provo-nota in raad Amsterdani BB omvormen tot sabotage - apparaat Gebruik van de pil in YS niet zonder gevaren Nederlandse eierproduktie 30 pet gedaald Minister Klompé positief tegenover wensen BBK Natadingrat terug van bezoek aan Suriname Uitstel Officier eist acht jaar celstraf Behandeling van kunstnier op fondsrekening TWEE MILJOEN LANGSPEELPLATEN VERKOCHT 1970 5 WOENSDAG 21 JANUARI 1970 t las in d Jk ?lede eld :te. va (B uit kkerl ,EN HAAG De Haagse journalist en schrijver Leo Uittenbogaard (54) heeft nV©5 iet (*oor kem gestic^te weekblad, dat 31 is (ajanuari voor het eerst verschijnt en in alle vvd ciosken voor 65 cent te koop is, niet voor schei: niets Expres genoemd. „Ik kom heel opzet- IfcJ terug. Als het niet lukt, val ik gevoelig op m'n neus, maar ben ik tegelijk van 'n egenjobsessie genezen." prin d, Van het moment af dat deze rebel onder de jour- heenalisten in 1966 bij Wereldkroniek met 'n knal de s di deur achter zich dichtgooide, groeide zijn verlangen poij. naar 'n eigen blad, waarin werkelijk progressieve ft. journalistiek 'n kans zou krijgen. Leo Uittenbogaard 5 tri was 25 jaar hoofdredacteur geweest van Wereldkro- wor niek. maar te vooruitstrevend. pQ „Men wilde veel liever terug naar de oude formu- ,jj le van gezelligheid, naar gezapigheid dus. Ik weiger- vtr. de water in de wijn te doen en nam op staande k'njvoet ontslag. Een heel nare tijd volgde. Eerst het applaus van de collega's. Ik kreeg het ene interview na het andere. Eindelijk eens 'n vent die consequent s, zeiden ze. Daarna kwam de leegte, want ik ben gek op dit vak. Het laat je nooit meer los. Ik wilde terugko men met 'n eigen blad en die wens werd 'n obsessie, temeer toen bleek dat ik gelijk had gehad. Naarma te de tijd verstreek verdwenen de taboes. Ik was te vroeg geweest. In 'n heleboel dingen ben ik een voorloper". iatie] rotto POPULAIR t be- gen- ook men nds rko- Heeft "n nieuw weekblad bestaansmogelijkheden In deze tijd? „Ik hoop het. Na opiniebladen als de Haagse Post, Elsevier en Vrij Nederland komt er 'n hele tijd niets en dan krijg je Boulevard, gevolgd door Bel gische bladen als Kwik en Zondagsnieuws. Voor 'n populair blad, en daarmee bedoel ik niet vulgair of oppervlakkig, is volgens mij wel degelijk ruimte". Ik wil hete hangijzers brengen die door andere bladen niet worden gebracht. De communicatie middelen zijn nu eenmaal in handen van een paar gegoede mensen, die in feite bepalen hoe vrij onze persvrijheid is. U kent de bijna amechtige eerbied LEO UITTENBOGAARD van het boze briefje van de abonnee en voor de adverteerder. Ik heb daarvan geen last, want mijn blad komt in de vrije verkoop". U krijgt toch ook met advertentieproblemen te maken? „Maar mijn uitgangspunten zijn anders. Aller eerst speelt het. persoonlijke element een belang rijke rol. Ik wil die krant nu eenmaal maken en moet dat doen met bescheiden middelen. Maar zijn miljoenen 'n waarborg voor succes? Wanneer je met de rug tegen de muur staat knok je veel harder". „Ik heb geen groot, kapitaal kantoor nodig, maar werk gewoon thuis. Het is 'n aardig huis met veel ruimte. De undcrground-kranten worden gemaakt in de meest (afzichtelijke keldertjes, maar ze komen van de grond. Ik werk met twintig losse medewer kers. Dat is niet alleen financieel voordelig maar ook praktisch van belang, want een kleine vaste ploeg journalisten werkt verstarrend". FLESJE PARFUM „Natuurlijk kan ik 'n party geven of de vrouwen van directeuren 'n duur flesje parfum sturen in de hoop, dat mijn blad in aanmerking komt voor ad vertenties. Ik begin er niet aan en kan het voorlo pig ook zonder advertenties wel een tijdje uithou den, hoewel ik vanzelfsprekend hoop dat de adver teerders komen". Is 'n weekblad van zestien pagina's met 'n opla gecijfer van 50.000 niet wat klein? „Het is inderdaad een kleine krant, maar de men sen worden steeds gemakkelijker en houden vaak niet van zo'n pak papier. Het wordt een blad met grote foto's en forse koppen, maar niet zoals de Belgische bladen op de manier van: Is koningin Fabiola zwanger? En lees je dat ze inderdaad niet zwanger is". Gaatu zelf schrijven? „Ja, ik ben 'n hoofdredacteur met weinig zitvlees. Ik heb er altijd op uit willen gaan. Dat blijkt ook uit al die reizen die ik heb gemaakt. Ik ben overal geweest en heb de wereld misschien wel tien keel rondgevlogen". Is uw weekblad een antwoord op de grote pers combinaties? „Het is een van m'n uitgangspunten geweest, want ik haat vervlakking. Ik geloof ook in deze tijd in het kleine blad met een eigen gezicht en ik hoop dat meer mensen op het idee komen, want dan begint de competitie, moet je op je tenen lopen en hou je elkaar fris". „We vinden 'n krantenconcern als van Springer in Duitsland een gevaar, maar het zelfde gevaar dreigt in ons land. Je komt in de sfeer van de oorlog terecht: je kunt niet praten. En als ik vertel dat ik 'n weekblad ga beginnen kijken ze je aan, alsof je iets onzindelijks gaat doen." uren: vrij* -11.00 don- isdag uur; stda- AMSTERDAM Na nogal wat geredetwist heeft burgemees ter Samkalden gisteren aan de Amsterdamse raadsleden een nota van het provoraadslid Roel van Duvn toegezonden „inzake het publiek onderwijs van sabotage en andere niet-militaire verzets- vormen oftewel democratie als afschrikwapen". lijke" bevolking rechtstreeks naar het leven staat, is dat goeddeels de bestaansreden van het vijandelijke leger. Bovendien vormt het een doelwit voor vijandelijke militaire operaties, die het in tijd van oorlog uitlokt. Aangezien de combinatie leger- BB dus niet alleen een potentiële oorzaak van oorlog is, maar tevens volkomen ongeschikt in geval van oorlog de bevolking te beschermen, moet een alternatief voor deze combinatie worden gevonden, aldus de nota. Guerrilla Zoals in Algerije en Vietnam is gebleken, wordt dit geboden door de guerrillaoorlogvoering. Moderne legers, uitgerust met superieure middelen, bleken daar met of nau welijks in staat het verzet van een primitieve maar desparate bevol king te onderdrukken. Een even tuele bezetter zal zich in Amster dam onmogelijk stamde kunnen houden, wanneer onze stad be woond wordt door 830.000 sabo teurs, spionnen. pseudocollabora- teurs en andere illegale werkers. De Amsterdammers moeten ver trouwd worden gemaakt met de ge dachten dat wetten de mogelijkheid in zich dragen a-moreel te zijn en dus overtreden moeten worden. Een kritische gezindheid tegenover de wet, een principieel wantrouwen tegenover de autoriteiten is de bes te waarborg voor een effectieve bescherming bevolking. Democratie De directe democratie, die ont staan zal in Amsterdam, als deze anti-autoritaire mentaliteit alge meen wordt en die zich over heel Nederland en zelfs ver daarbuiten kan verspreiden, aal een grote af schrikkingskracht op een kandi daat-bezetter uitoefenen. Met nadruk wordt In de nota ge steld dat de sabotageguerrilla uit sluitend verdedigend kan worden gehanteerd en dus voor geen enkel land een bedreiging vormt. Het in ternationale wantrouwen kan aldus door deze strategie worden vermin derd. Raads»'"d Van Duyn heeft B. en W. gevraagd een advies over deze nota uit te brengen. ROEL VAN DUYN Aanvankelijk was dr. Samkalden niet bereid de nota ter discussie te stellen, wat de provo de opmerking „censuur" ontlokte. De door de bur gemeester nu wat gekuiste nota het reglement van orde geeft hem het recht bepaalde passages te schrappen aal dus toch in de raad aan de orde komen. De dienst Bescherming Bevol king, aldus de nota, is niet in staat onze veiligheid in tijd van oorlog te garanderen. Tegen atoomwapens, waterstofbommen, chemische of bacteriologische wapens is geen dienst ter wereld opgewassen. De catastrofale verliezen aan mensen levens, goederen en organisatori sche apparaten zullen een chaos doen ontstaan die, mede door de totale optredende geestelijke ont reddering, waarschijnlijk het einde van onze cultuur zal betekenen. Erkenning Uit het simpele bestaan van de BB blijkt dat zelfs de autoriteiten erkennen dat het leger niet in staat kan worden geacht voor veiligheid en leven van de burgers in te staan. Zoals in elke oorlog zal het leger integendeel juist oorzaak zijn van de desastreuze situatie, waarin de bevolking zich bevindt. Immers, terwijl het de „vijande- WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van gezondheid heeft giste ren 381.000 exemplaren van een cir culaire verzonden, waarin artsen, Apothekers en ziekenhuisdirecties wor den aangespoord de pakjes met an ti-conceptiepillen te voorzien van een etiket met een waarschuwing. In de tekst op dit etiket wordt ge wezen op het „toenemende gevaar" van trombose en embolie dat door het onderzoek in Engeland en de VS aan het licht is gekomen. Minister van gezondheid Robert Finch zei dat de berichten uit Enge land over het ontstaan van borstkan ker na het gebruik van de pil kenne lijk overdreven zijn en niet tot pa niek mogen leiden. (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT In 1962 produ ceerde ons land nog ruim zes miljoen kippe-eieren voor de con sumptie; tengevolge van EEG- maatregelen en concurrentie daalde dit cijfer in 19(59 tot 4,3 miljoen stuks. Een betere ontwikkeling noemde de heer H. H. Garrelds, voorzitter van het produktschap voor pluimvee en eieren, het gisteren, dat het verbruik per hoofd van de bevolking in Neder land in 1969 steeg tot 211 stuks (1967 - 197 en 1968 - 204 stuks). De consumptie van slachtpluimvee ligt in Nederland per hoofd van de bevolking op 5,5 kg. De groei in het verbruik gaat hier bijzonder traag. Nederland is in 1969 zowel de grootste eierexporteur als de grootste exporteur van gevogelte gebleven. Voor de eierafzet in het eerste half jaar van 1970 worden moeilijkheden verwacht als gevolg van de toene mende produktie zowel bij ons als bij andere EEG-landen. De EEG heeft sinds .1962 aan twee dingen niet voldaan: de markt is niet open gebleven voor invoer uit derde landen en de mogelijkheid tot expor teren naar derde landen is beknot. De heer Garrelds zag als oorzaak van dit feit de ambtenaren van de EEG, die „te weinsg kaas gegeten hebben van de handel en vaak niet worden gehinderd door deskundigheid." Vervolg van pag. 1 De werkgeversvoorzitters stellen voorop, dat er geen gemakkelijke uit weg is, waarbij alle kolen en geiten kunnen worden gespaard. „We zullen er met z'n allen wat voor over moeten hebben". De voorzitters doen daarom een dringend beroep op alle partijen om eraan mee te werken dat lonen en prijzen in 1970 niet „voor de zoveelste keer" uit de hand lopen. Dit beroep houdt in voor REGE RING EN PARLEMENT: de over heidsuitgaven wat minder laten stij gen dan gebruikelijk was en vooral terughoudend zijn met maatregelen die direct van invloed zijn op de kosten van het levensonderhoud. Voor de WERKGEVERS: niet over arbeidsvoorwaarden onderhan delen met anderen dan vertegen woordigers van de erkende vak beweging, niet zwichten (zelfs niet onder .stakingsdreiging) voor onver antwoorde eisen en op het gebied van de prijzen de grootst mogelijke terug houdendheid betrachten. Voor de VAKBEWEGING: de economische mogelijkheden in het oog houden en zich ook niet onder invloed van wilde acties laten ver leiden tot het stellen van eisen, die zeker op langer zicht niet in het belang van de leden zijn. Voor de WERKNEMERS: geen Geeri cyclamaten èn geen calorieën! de veilige zoetstof In handig draaidoosje. 400 tabletten 85 cent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Minister Klom pé (CRM) staat over het alge meen positief tegenover de wen sen die bij de actiegroep van beeldende kunstenaars BBK '69 leven. Dit maakten Jules Chapon, Wessel Couzijn, Else Mulder, Jan Sierhuis en Josem Walstra gisteravond op een persconferentie bekend na afloop van een twee en een half uur durend gesprek met de minister in Rijswijk. De vijf beeldende kunstenaars, die spraken namens de ongeveer 280 aangesloten leden, kregen een posi tief antwoord op de vraag of de mi nister bereid is de beeldende kunste naars medebeslissingsrecht te geven als leden van commissies die haar moeten adviseren over het te voeren cultuurbeleid. De minister was, aldus Else Mul der, van mening dat de beeldende kunstenaars ook inspraak moeten hebben in de commissie -die zich be zig houdt met de herstructurering van de raad van de kunst. De BBK '69 die zich heeft afgescheiden van de op actie zonder overleg gerichte BBK werd als volwaardig gespreks partner geaccepteerd. Inspraak Minister Klompé beloofde te zullen bevorderen dat er een gesprek op gang zal worden gebracht over de I anderhalf-procentsregeling waarin kunstenaars ook inspraak zullen krij- gen. Ook werd de suggestie gedaan door de BBK'69 niet-bestede-geiden in het kader van deze regeling in een fonds te storten, opdat daar dan later weer kunstopdrachten uit kunnen worden gegeven. Minister Klompé voelde hier iets voor. Ook sprak de delegatie nog over de contra-prestatieregeling en de pensi oenregeling voor beeldende kunste naars. Minister Klompé zal hierover contact opnemen met haar collega Roolvink van sociale zaken. De BBK '69-delegatie zal op korte termijn het gesprek met de minister voortzetten. Dan zal het plan worden besproken om een servicebureau voor beeldende kunstenaars met rijks subsidie in het leven te roepen. SCHIPHOL De Indonesische ambassadeur in Nederland, majoor Taswin Natadiningrat, is gisteravond op Schiphol teruggekeerd van zijn eerste dienstreis naar Suriname. Hij had daar tevergeefs geprobeerd om zijn landgenoten te bewegen de Surinaamse nationaliteit aan te ne men. Daardoor zou volgens de heer Natadiningrat veel van hun ontevre denheid worden weggenomen. De in j Suriname woonachtige landgenoten van de ambassadeur bezitten het In- I donesische staatsburgerschap. Daardoor hebben zij minder rech- j ten dan de Surinamer. Zij komen bij voorbeeld niet in aanmerking voor studiebeurzen en kunnen geen amb tenaar worden. Minister Klompé van CRM heeft gistermiddag een BBK- delegatie ontvangen op het ministerie voor een gesprek. Op de foto van links naar rechts: Else Mulder, Josum Walstra, Jules Chapon, Jan Sierhuis, mi nister Klompé en Wessel Couzijn. AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank heeft gistermiddag acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de 41-jarige in Paramaribo geboren stoker J. L. wegens po ging tot moord op de minnaar van diens ex-vrouw. L. werd te vens zware mishandeling van de ze vrouw tenlaste gelegd. Dreigbrieven Terwijl L. een gevangenisstraf we gens verkrachting uitzat had zijn 28-jarige vrouw zich van hem laten scheiden. Tijdens haar bezoeken in de gevangenis vertelde zij haar ge wezen man vriendschappelijke be- DEN HAAG Het voornemen bestaat de kunstnierbehandeling als afzonderlijke verstrekking op te ne men in het verstrckkingenbcsluit zie kenfondsverzekering. De kunstnier behandeling zal dan alleen voor zie kenfondsrekening kunnen worden verstrekt in door de overheid erkende ;entra. Dit schrijft de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid, dr. Kruisinga, in antwoord op de schrif telijke vragen van het Tweede-Ka merlid drs. Van den Doel (soc). De bewindsman heeft de zieken fondsraad bericht in het erkennin- genbeleid naast de technische opzet mede te willen betrekken de geble ken en de te verwachten behoefte en de geografische spreiding. Op die manier zal, overeenkomstig het interim-advies van de gezond heidsraad inzake kunstnier en nier transplantatie. worden 'gestreefd naar een doelmatige voorziening in de be hoefte aan dialyseplaatsen. Het \s, zo merkt de staatssecretaris in ant- trekkingen te hebben aangeknoopt met een 24-jarige leerling-monteur. L. was daarop dreigbrieven gaan sturen waarin hij schreef de minnaar van zijn vrouw te zullen vermoorden. In oktober, vijf dagen na zijn ontslag uit de gevangenis gebeurde dat ook bijna. L. was 's nachts teruggegaan naar het huis van zijn gewezen echtgeno te. Hij trof de vrouw en haar min naar in bed. Met een dolk stak L. op de twee nog half slapenden in. Zij raakten beiden zwaar gewond. „Crime passionel" De officier, mr. A.F.J.C. Haber- mehl, wist niet zeker of L. ook zijn vroegere vrouw had willen vermoor den. In ieder geval achtte hij zware mishandeling bewezen. Ten aanzien van de leerling-mon teur meende de officier dat L. wel degelijk had geprobeerd die te ver moorden. Verdachtes raadsman, mr. E.F.L. Steijns, geloofde niet dat hier sprake was van een poging tot moord en zware mishandeling. „Als L. wer kelijk had willen doden had hii dat in enkele ogenblikken kunnen doen." Mr. Steijns wilde het gebeurde lie ver aanmerken als een crime passion- nel en zei dat de verdachte en zijn slachtoffer daar precies zo over dach ten. Uitspraak 3 februari. De vijftigjarige G. Harold Cars- well, die door president Nixon is voorgedragen als opperrechter. Vorig jaar stond de Amerikaanse senaat afwijzend tegenover de benoeming van Haynsworth. In het hoogste rechterlijke college van de VS was een vacature ontstaan door het ont slag van Abe Fortas. J^EN beslissing over de eigen in komsten van de Europese ge meenschap en de daarmee onlosma kelijk verbonden versterking van de Europese parlementaire bevoegd heden is voorlopig tot volgende maand uitgesteld. Nederland liet gisteren het onaan vaardbaar horen ten aanzien van hardnekkige Franse pogingen, deze bevoegdheden uit te hollen. Ook over de eigen inkomsten van de gemeen schap kan nu geen akkoord worden bereikt. Het uitstel zal ook invloed hebben op het op gang brengen van een gesprek over toelating van Engeland, aange zien de Franse president geweigerd heeft zich op de Haagse topconferen tie aan een aanvangsdatum te binden. Overigens houdt Pompidou zich ook niet aan de afspraken die hij op die conferentie wél heeft gemaakt. Het verzet tegen het geven van werke lijke bevoegdheden aan het Europese parlement is daar een eerste blijk van. De Franse weigering is gebaseerd op het feit, dat Frankrijk geen bevoegd heden kan toekennen aan het Euro pese parlement die het eigen parle ment worden onthouden. Die verkla ring klinkt redelijk, maar is dit niet. President Pompidou was van bedoelde omstandigheden op de hoogte, toen hij in Den Haag de toezegging deed, waaraan hij zich thans niet wil hou den. Er moet intussen iets gebeurd zijn dat hem van gedachten deed ver anderen. Als we aannemen dat geen kwade trouw in het spel is, moet de oorzaak worden gezocht binnen het F'ranse kabinet, waarin minister Debré als super-gaullist een belangrijke plaats inneemt als waakhond van Pompi- dou's voorganger. Debré is ook de man. die de grondwet voor de Vijfde republiek heeft opge steld en reeds uit dien hoofde beter dan wie ook weet, of afspraken (als die in Den Haag werden gemaakt) verwezenlijkt kunnen worden. Het zal moeilijk zijn uit dit Europese slop te geraken. Temeer omdat Frankrijk het probleem als zuiver technisch behandelt, terwijl het toch duidelijk een politiek karakter heeft, beslissend voor de toekomst van de gemeenschap. Geruchten als zou staatssecretaris De Koster uit protest tegen de Franse houding willen aftreden, zijn uit de lucht gegrepen. Hij vertolkt slechts het sterk afwijzende standpunt van zijn land, bij afwezigheid van minis ter Luns. CANNES -. Het veertienja rige Nederlandse „zangwonder" gehoor geven aan oproepen tot wilde i woord op een vraag nog op. niet acties voor gewin op korte termijn j waar dat in een aantal ziekenhuizen en vertrouwen stellen in de erkende een of meer kunstnieren die daar i vakbeweging, die „uw belangen al deel uitmaken van een dialvsecen- jarenlang toch waarachtig niet slecht trum. buiten gebruik staan of'hebben behartigt". I gestaan. Heintje heeft gisteren op de internationale muziekbeurs Midem 70 in Cannes een platina- plaat gekregen omdat twee mil joen exemplaren zijn verkocht van zijn langspeelplaat Heintje. Heintje, die West-Duitsland verte genwoordigt als de meest succesvol le zanger van het populaire genre in de Duitse taal, is de eerste kunste naar van het Europese vasteland die dit verkooprecord heeft bereikt. Tijdens een feestelijke bijeen komst in het luxueuze hotel Ma jestic reikte de directeur van zijn platenfirma aan Heintje de bij behorende trofee uit. Met de toeken ning heeft Heintjes carrière een hoogtepunt bereikt, dat tot nog toe aan slechts weinigen te beurt ls ge vallen. Het succes van de jongenssopraan begon, toen zijn éerste plaat, Mama, die in november 1967 werd uitge bracht, binnen een maand een ver koopcijfer behaalde van meer dan een miljoen exemplaren. Heintje ls reeds in het bezit van vijftien gouden platen, twee gouden leeuwen van Radio-Luxemburg en twee gouden Europa's van de Saar- landse omroep. Bovendien heeft hij al drie geslaagde films op zijn naam.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5