Vaticaan hult diplomatiek zich nog stilzwijgen m VERZET TEGEN FRANS PLAN Wereldkerk wel grote indruk maar nog niet veel steun Uw probleem is het onze... Vrolijke boekjes van Woord voor Woord EERSTE COMMENTAREN STAP BISSCHOPPEN Een woord voor vandaag Na verklaring bisschoppen Waardering in Nederland ALFRINK NAAR ROME Open avondmaal in Brussel Noodtoestand Bourgeois Ongerust Geboren jooc nu bisschop Korte filmshow voor jeugdwerk BEROÈPINGSWERK Omdat Christus bij de doop de innerlijke werking van God ver wacht, schenkt God Hem het uiterlijk teken van Zijn reinigende kracht. In Lucas 3:22 lezen vee dat de "Heilige Geest in lichame lijke gedaante als een duif op Hem neerdaalde.Zo laat God aan de mensen die bij die doop aanwezig zijn, en via Lucas ook aan ons, zien wat de doop betekent. Later wordt in de bijbel gesproken over de doop met de Heilige Geest. Dat is een uitdrukking die je in reformatorische kerken nau welijks hoort. Je hoort echter zoveel te meer de pinkstermensen spreken over de doop met de Heilige Geest. Dan is het een bijzon der wonderlijk geval, een geestelijke crisiservaring die gepaard gaat met het spreken in tongen. Daarmede hebben ze echter de ware betekenis van de doop met de Heilige Geest verdoezeld. Dat spreken in tongen is op zichzelf niet meer dan een teken, zoals de doop zelf een teken is. Het is niet iets dat met onze persoonlijke heiligheid te maken heeft. Eigenlijk heeft de doop veel meer te maken met de heiliging van andere mensen. De doop reinigt ons opdat God ons kan gebruiken. De Heilige Geest wordt ons gegeven, opdat God ons in deze wereld kan gebrui ken. Daarom spraken de eerste gelovigen in tongen, want God wilde die eerste christenen in de hele wereld voor alle volken gebruiken. Maar daarom behoeft God ons niet te laten spreken in tongen. Wel schenkt hij ons die kracht die wij nodig hebben om andere mensen te helpen. Een christen leeft altijd voor anderenanders is hij geen echt christen. We lezen vandaag: Genesis 18:1-15 WOENSDAG 21 JANUARI 1970 IIEUW (Van onze kerkredactie) ROME/UTRECHT Het enige commentaar dat het Vaticaan tot nu toe heeft gegeven op het communiqué van de Nederlandse bisschoppen, kwam van de commentator van Radio Vaticana. Nadat hij het communiqué had voorgelezen, zei hij dat hij in tien jaar tijd niet zoiets voor de microfoon had gebracht. Hij vroeg zqn luisteraars met een verlichte geest en een vredig en vertrouwvol hart te wachten op wat de paus tegen zijn zoons uit Nederland en zijn kinderen in de wereld te vertellen heeft. Het Vaticaan lijkt met commentaar eerst de aan gekondigde komst van kardinaal Alfrink af te wachten. Wanneer hij naar Rome qaat. is noq niet' hekend. IE. tegri >p Z'ïi dan I oneli naak Hens tapp' Later verwees hy nog eens naar de brief, die paus Paulus voor het pasto raal concilie begon, aan de Neder landse bisschoppen heeft geschreven. „Deze brief bevestigde", zei de commentator, „dat de paus de moei lijke situatie waarin de Nederlandse bisschoppen zich bevinden, volledig begrijpt. Met het oog op het gevaar van ontsporingen die het geloof van de Nederlandse katholieke bevolking ernstig zouden kunnen schaden, ver klaarde de paus dat hij het Neder landse episcopaat wilde helpen, de huidige moeilijkheden beter te kun nen overwinnen." Waarin die hulp zou bestaan, bleef in het midden. De officiële woordvoerder van het Vaticaan, Fausto Vallainc, wilde geen enkel commentaar geven. Wel was hij later bereid, om „als eenvoudig pries ter" zijn persoonlijke mening te geven. Hij herinnerde toen aan de „ontzag lijke zwijgende meerderheid." Als de geestelijken die het celibaat trouw zijn, op het Sint-Pietersplein zoudeen betogen, zouden er niet hon derd of duizend, maar honderdduizen den zijn, dacht hij. Brieven die niet xljn voorzien van naam en adres kunnen niet in behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar In verband staan moeten In afzonder lijke brieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Is afval van spruiten geschikt voer voor konijnen en kip pen? Antwoord: Mits dit niet in rot tende toestand verkeert, is het geschikt voer voor konijnen; wel moet het niet nat gevoerd worden. In de natuur eten de konijnen het wel nat, maar de omstandigheden voor vastzittende dieren zijn geheel anders. Voor kippen verdient het aanbe veling een afgeoogste stronk aan een touw in de loop op te hangen. Dat verschaft ze niet alleen groen voer maar ook lichaamsbeweging. U moet ze zo hoog hangen, dat ze opspringen moeten. Het verdient aanbeveling de konijnen en kippen er wat droog voer bij te geven. Vraag: Op mijn handschoen is 14 dagen geleden een briljantinevlek gekomen en nu is de duim voor een groot gedeelte zwart geworden. De stof is nappa. Hoe kan ik die vlek verwijderen? Antwoord: Omdat het vet diep in dit zachte leer is doorgedrongen en ter voorkoming van kringvorming kan u de handschoen het beste ge heel in een jampotje met wasbenzi ne dompelen. Enige tijd laten inwer ken en dan in de buitenlucht dro gen. Zo nodig herhalen. Vraag: In de vrije sector kocht ik een huis dat nog gebouwd moest worden. Dit huis heb ik 9Vz jaar geleden betrokken. Hierin is een bouwpremie verwerkt van de rege ring en een bedrag ter bevordering van eigen woningbezit. Door omstandigheden moet ik verhuizen. Moet ik die premie terugbetalen? Antwoord: De bouwpremie van de regering wordt in de regel verstrekt op voorwaarde dat u 10 jaar lang de woning als eigenaar bewoont. Ver trekt u binnen die tijd, dan kan de premie worden teruggevorderd en wel geheel of gedeeltelijk. Vraag: Wij hebben een gaskachel evenals onze buren. Nu blijkt dat bij de een het plafond vuiler is dan bij de ander. Men zegt dat de vloer bedekking daarvan de schuld is. Trekt de gaskachel het stof van de vloer en slaat het dan tegen het plafond aan? Welke vloerbedekking is in dit opzicht de beste? Antwoord: Volgens onze inlichtin gen is niet de vloerbedekking de schuld. Het vuil worden van het plafond kan verschillende oorzaken hebben, zoals roken en slechts trek ken van de schoorsteen. Vraag: In augustus 1968 kregen we drie aanslagbiljetten tegelijk van de belasting, samen zo'n zevenhon derd gulden. Daar we gepensioneerd zijn, konden wij het niet binnen 5 maanden betalen en we hebben uitstel gekregen. Maar nu is mijn man gestorven. Moet ik dan nog verder betalen? Het staat op de naam van mijn man. Antwoord: Belastingschulden be horen evenals de andere schulden van de overledene tot de nala tenschap. Het feit dat de schuld op naam van de overledene staat, doet hieraan niets af. U kan natuurlijk de erfenis verwerpen of onder voor recht van boedelscheiding aanvaar den. Is u in gemeenschap van goe deren met uw man gehuwd creweest, dan blijft ook nog uw aansprake lijkheid bestaan krachtens de huwe lijksgemeenschap. Vraag: Van welke plantsoort zijn deze scheutjes? De plant heeft een hoogte van twee meter bereikt. Antwoord: Dit zijn scheutjes van de hennep. Vroeger werd deze plant wel als bastvezelplant gebruikt, bij voorbeeld voor witte garens en weefsels, touw, zeildoek, enz. Uit het zaad wordt wel olie gewonnen, o.a. voor bereiding van groene zeep. De plant is berucht geworden door dat daaruit hasjiesj en marihuana gewonnen wordt. Bij de foto: een illustratie uit No- ach. AMSTERDAM Wie de boekjes „Het Begin" en „Noach", verteld door Karei Eykman leest, ziet er in gedachte de „no- zem"-televisieverteller Aart Staartjes achter. Overigens is hij vader van een paar kinderen. Het zijn goed verzorgde, vrolijke boekjes. De illustraties zijn op de be kende wijze door Bert Bouman gete kend, heel kleurig, maar een beetje grof. De tekst is kinderlijk. Dezelfde kri tiek, die de meeste kinderbijbels moeten ontgelden slaat ook op deze boekjes: er staat niet wat er staat. Met veel dichterlijke vrijheid zijn de beide verhalen in elkaar gezet. Maar wie zondagsavonds naar de tele visie-uitzending Woord voor Woord kijkt, moet dat al lang hebben begre pen. Jammer, dat het kinderlijke soms overgaat in kinderachtig, zoals bij de uitdrukking: Het land liet er die dag geen gras over groeien. De tekst is hier en daar weieens meer wat ge zocht, om niet te zeggen oubollig. De boekjes kosten ƒ3,50 per stuk en zijn uitgegeven door Moussault's uitgeverij te Amsterdam. Onder de Nederlandse rooms-katho- Heken overweegt de waardering voor de houding van de bisschoppen. Vooral de aktiegroep Wereldkerk toont zich voldaan. Deze middengroep waardeert het met name, dat de bis schoppen zowel aan Noordwijkerhout als aan Rome vast willen houden. Dr. B. Willems, voorzitter van de commissie die het concilierapport over de ambtsbediening samenstelde, vond het bijzonder jammer dat de tijds limiet die Noordwijkerhout wenste, is weggevallen. Duidelijk teleurgesteld was deken J. Joosten van Echt, woordvoerder van de conservatieve Limburgse pries- tergroep Waarheid, en Leven. Volgens hem hebben de bisschoppen hun ver antwoordelijkheid afgeschoven op de paus. Het is nog maar de vraag, of deze groep, zoals de bisschoppen vragen, alle actie zal opschorten en de bis schoppen rustig hun beleid zal laten voeren. Als de bisschoppen in Rome gaan vertellen dat hun mening die van het Nederlandse kerkvolk is, achtte deken Joosten zich verplicht dat tegen te spreken. Zelfs al zou het waar zijn dat de meerderheid achter opheffing van het celibaat staat, dan moet men volgens deken Joosten nog bedenken, dat het kerkvolk jarenlang op negatieve wijze beïnvloed is. Namens de (nog conservatievere) Confrontatie-groep legde de heer Bongaerts een zeer scherpe verkla ring af „Het schisma is een feit. De bisschoppen zullen nu de wrange BRUSSEL In de Nederlandse evangelische hervormde kerk van de Belgische hoofdstad (deel uitma kend van de Protestantse Kerk van België; predikant ds. P. Fagel) kan voortaan iedereen aan het avondmaal deelnemen, ongeacht of hij belijdend lid is of niet. Eerst was al bepaald, dat ouders met, hun kinderen van na de zon- dëgsschoolleeftijd aan het avondmaal konden deelnemen. Toen bleek dat ook ouders met jongere kinderen in gezinsverband wilden gaan, werd uitgesproken dat daar niets tegen is. Dat betekent overigens niet een afschaffen van het doen van openba re belijdenis. De jongeren worden opgeroepen deel te nemen aan de ca techisaties en de jonge volwassenen worden opgewekt „kleur te beken nen" als christen door belijdenis te doen. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Beslissend voor de kans van slagen voor kardi naal Alfrink in Rome zal de hou ding van de rest van de wereld kerk zijn, aldus ons commentaar vandaag elders in deze krant. Wie de berichten van de laat ste dagen nagaat, merkt wel, dat de uitspraken van het pastoraal concilie te Noordwijkerhout be gin deze maand elders grote in druk hebben gemaakt. Vooral in Duitsland komen de bisschoppen onder steeds zwaarder druk om de Nederlandse weg in te slaan. Maar al met al lijkt de steun nog bepaald onvoldoende. Het Duitse weekblad Der Spiegel bracht verleden week de uitslag van een priesterenquête. Twee derde deel van deze Duitse priesters sprak zich uit voor ontkoppeling, ook al waren zij zelf niet van plan om te trouwen. In het nummer van deze weck pu bliceert Der Spiegel een interview met dc Amsterdamse studentenpastor tan van Kilsdonk. Hij vertelt, dat de celibaatsdwang de Nederlandse kerk in een noodtoestand heeft gebracht. Elke week treden gemiddeld acht jonge priesters uit hun ambt om te (rouwen. Dc noodtoestand in Neder land is zo groot, dat men zelfs geen jaar meer kan wachten met het afschaffen van de celibaatsplicht. zei hU. Een woordvoerder van kardinaal Döpfner van München zei verleden week, dat zelfs in het conservatieve Beieren de rooms-katholieken minder afwijzend tegenover de idee van de getrouwde priester' gaan staan. Een actiegroep in München heeft Döpfner gevraagd de celibaatsplicht op te hef fen. De werkgemeenschap van West- duitse priestergroepen had juist maandag een brief aan kardinaal Al- I frink geschreven, waarin de „open- I lijke en vastbesloten" uitspraak van Noordwijkerhout wordt geprezen. Het is te betreuren, dat bijna alle Duitse bisschoppen tot nu toe hebben gezwegen. De Nederlandse kerk heeft de wereldkerk een dienst bewezen en tevens die landen geholpen, waar de celibaatsplicht al lang een ondraag lijke last voor priesters en gelovigen is geworden, aldus de brief. Een parochiepriester in Rome zei over de .uitslag van Noordwijkerhout: „Wij zijn al gewend aan dergelijke dingen uit Nederland. Het lijkt wel. of de Nederlanders zeer duidelijk on der woorden brengen wat zij denken zonder zelfs aan een schisma te den ken." Een jonge priester in Perugia zei te geloven, dat de stemming van Noord wijkerhout in overeenstemming is met wat werkelijk in de Nederlandse kerkprovincie leeft en op nationaal niveau ook gevolgen zal hebben. Overigens vond hij voor de Italiaanse priesters het huwelijk op dit moment niet goed. „Zij zouden nog meer bourgeois worden." In juni zal de bisschoppenconferen tie in Italië de problemen van het priesterschap bespreken. Ter voorbe reiding zijn aan alle parochies 212 vragen voorgelegd. De celibaats- kwestie komt daarin niet voor, want voor de Italiaanse bisschoppen is de ze kwestie definitief van de baan na de pauselijke encycliek. Toch kunnen de priesters hun mening kwijt, als zij de vragen over hun psychologische moeilijkheden moeten beantwoorden. Wel komen er ook uit Italië steeds meer berichten over enquêtes over het celibaat. Bij de enige officiële prriesterenquête (in Turijn) bleken 304 van de 465 ondervraagde priesters voor toelating van gehuwde mannen tot het priesterschap te zijn. Van de tweeduizend Oostenrijkse priesters, wier mening gevraagd is, bleek „een aanzienlijk aantal", speci aal beneden de vijftig jaar. voor afschaffing. In Frankrijk is het nog betrekke lijk rustig. Het episcopaat verdoezelt het probleem helemaal en stelt zich ermee tevreden, dat in 1968 op een totaal van ruim 41.000 priesters slechts 116 ontheffing van hun celi- baatsgelofte vroegen. In België toonden rooms-katholieke zegslieden zich gisteren al direct on gerust over de stap van de Neder landse bisschoppen, omdat men zioh goed realiseert, dat ieder besluit in Nederland voor België grote gevolgen zal hebben. Overigens noemde hulp bisschop Schoemakers van Mechelen de toestand in België verleden week nog buitengewoon rustig. Kardinaal Suenens zei gisteren voor de radio, dat de reactie van de paus zal afhangen van de vraag, in hoe verre een echte dialoog mogelijk zal zijn. Hij wees naar de volgende bis schoppensynode als weg naar een oplossing. In Zwitserland bestaat het pro bleem nauwelijks. In Genève hebben nog maar twee priesters hun ambt neergelegd om te kunnen trouwen. De Spaanse bisschoppen hebben hun geestelijkheid gewaarschuwd, dat er aan het celibaat niet te tornen valt. Toch zijn ook hier talrijke priesters, die de Nederlandse kerk met grote belangstelling volgen en begrijpen. Kardinaal Enrique y Tarancon, aartsbisschop van Toledo, was het eens met de houding va nhet Neder landse episcopaat. Hij geldt als leider van de progreessieve vleugel in Spanje. De houding van de Poolse bis schoppen is absoluut afwijzend je gens ook maar enige vorm van toe geeflijkheid. De Britse pers had gisteren nog maar weinig aandacht voor het com muniqué van de Nederlandse bis schoppen. De kranten daar interesse ren zich vooral voor de sensationele kant van de celibaatskwestie. Zij ge bruikten het afgelopen jaar vette koppen _om te vertellen, dat een je^- zuïetentheoloog met een klooster zuster trouwde en dat een moeder overste haar klooster verliet om met een priester te trouwen. In totaal traden vorig jaar in Enge land honderd priesters uit. Het laat de meerderheid van de rooms-katho- •lieken koud. Voor hen heeft de zaak afgedaan, toen de paus verzocht, niet verder over het celibaat te discus siëren. In de Verenigde Staten blijft het percentage uittredende priesters laag, waardoor de zaak weinig aandacht krijgt. Overigens kwam gisteren het bericht binnen, dat van de 176.000 Amerikaanse nonnen in twee jaar 13.000 uitgetreden zijn. De eerste indruk van de Ameri kaanse bisschoppen was er gisteren j een van opluchting. Men was bang voor een te radikalc uitspraak en is er zich terdege van bewust, dat er naar Nederland gekeken wordt. I vruchten plukken. Hopelyk geeft de wereldkerk een zeer afdoend ant woord." De priestergroep Septuagint komt eind deze week met een verklaring. Pater J. van Kilsdonk zei als per soonlijk commentaar, dat Septuagint nooit in een echt conflict met de bisschopen komen zal, maar span ningen achtte hij niet uitgesloten. Voor het overleg met Rome achtte hij een onverschrokken en deskun dige verdediging van het Nederland se beleidsprogram door bisschoppen, theologen en gelovigen nodig. De voorwaarden daarvoor zijn volgens hem aanwezig. Drs. P. Verhoeven, -medewerker van het pastoraal centrum van het bisdom Den Bosch, zei te menen dat het pastoraal concilie inderdaad een goede afspiegeling is van de mening van het kerkvolk. Maar, zei hij, zo dra het in een of andere parochie concreet wordt, doordat een priester wil trouwen en vraagt aanvaard te worden, zullen er emotioneel nog al wat moeilijkheden blijken te liggen. 0 li ml „zie in"). nou zien LONDEN De als kind van joods rvg ouders geboren kanunnik Hugh Mon U tefiore (48) is anglicaans bisschop va voor Kingston geworden. De nieuwe bisschop behoort tot eekiter van de voornaamste joodse familie >"et van Engeland. Toen hij zeventiei jaar was, ging hij tot het christendoi zou over. Twee jaar geleden baarde hi groot opzien, toen hij de mogelijkhei opperde dat Christus homosexuee zou zijn geweest. lang (van geve priwi prui'i allee „nee j es i hij echt: ioek Ifeesi BRUSSEL Staatssecretaris De Koster van buitenlandse za ken heeft gisteren op de verga dering van de EEG-ministerraad de nieuwe Franse voorstellen over de zeggenschap van het Europese parlement ten aanzien van de EEG-begrotingen, zonder meer van de hand gewezen. De Franse voorstellen, in de raad verdedigd door minister Schumann, hielden onder meer in de handhaving van de bestaande adviserende be voegdheden van het Europese parle ment. De Nederlandse regering blijft vasthouden aan de beginselbesluiten van de december-marathon, waarin het Europese parlement duidelijk het laatste woord bij de Europese begro tingsprocedure werd toegezegd, al dus staatssecretaris De Koster. De Franse voorstellen gaan echter minder ver dan deze beginselbeslui ten. Het Europese parlement dient naar de mening van minister Schu mann niet het laatste woord te heb ben bij het vaststellen van Europese begrotingen, als die na 1974 gevoed zullen worden door eigen middelen, dwz. heffingen en douanerechten op ingevoerde landbouw- en industrie- produkten en een deel van de BTW-opbrengst in de zes landen. De Koster vond de Italiaanse mi nister Moro aan zijn zijde; andere EEG-partners steunden, hoewel ge nuanceerd, het Nederlandse stand punt. Compromis De Belgische minister van buiten landse zaken, Harmei, probeerde het meningsverschil op te lossen met een kom spitl er g hij wil scha bij DE KOSTER I mfli Wti compromis: dat het Europese pafte- ment wel het laatste woord laat bi; vó-ti het vaststellen van de begroting doch met zekere grenzen. Kruiswoord-puzzel Horizontaal, ll vogel, 5. weekdier, 9. bid (Lat.), 10. plaats in Geldcrl., 11. vaarwel, 12. venster, 14. open plein in een dorp, 15. schadelijk, 19. zeeschildpad, 21. woede, 22. kleur, 23. vertrouwelijk, 26. hoog heidsrechten, 29. spoorstaaf, 31. no bel, 33. vlaktemaat. 34. gehooror gaan, 35. tijdrekening, 36. klap, 37. slotwoord van liturgische gebeden. Verticaal. 1. eetgerei, 2. papegaai, 3. dreef, 4. lans, 6. min. 7. gravin uit .het Holl. Huis, 8. bedehuis, 13. vis, 14. wisselgebed, 16. erg, 17. eetge rei, 18. duikereend. 20. behoeftig, 24. belegsel, 25. schraal, 26. gras soort, 27. levenslucht, 28. aanloop, 30. papegaai, 32. eer. OPLOSSING VORIGE PUZZEL. Hor. 1. kolk. 4. spatel, 9. adé, 10. tol, 11. Ase, 12. redres, 14. ante, 15. aar, 16. dat, 17. ijs, 19. Priamus, 22. nat, 24. ent, 25. mos, 27. perikel, 30. Lt, 32. non, 33. ren, 35. rage, 37. regaal, 39. ore, 40. Pan, 41. art, 42. termijn, 43. imme. Vert. 1. karmijn, 2. ode, 3. Leda, 4. s.o.s., 5. pl.. 6. tantum, 7. Est, 8. leed, 10. terrein, 13. rap. 14. aam, 16. dateren, 18. sap, 20. ink, 21. sol, 23. tenger, 26. stilte, 28. roe, 29. leg, 31. krot, 34. naam. 36. are, 37. Ran, 38. arm, 40. pij. Maar De Koster wees dit plan met een van de hand zeggende zich zullen blijven houden aan de be ginselbesluiten. Besloten werd de zaak op een vol gende vergadering op 5 en 6 februari weer aan de orde te brengen. Volgens de staatssecretaris moei het de Franse regering wel duidelijk zijn geworden, dat het Franse plat bij geen van de partners kans van aanvaarding maakt. AMERSFOORT De werkgroej audio-visuele media van het Lande lijk Centrum voor Gereformeeri Jeugdwerk organiseert in samenwer king met de Zuid-Hollandse centra voor gereformeerd jeugdwerk op 21 januari 1970 een show van korte films, die bruikbaar zijn in hei jeugdwerk van boven de zestien jaar. Deze show wordt gehouden in Atrium te Rotterdam en in de Tri- umfatorkerk in Den Haag. De bedoe ling is te laten zien, dat er veel films beschikbaar zijn voor het samenstel len van programma's voor het jonge renwerk. Er wordt een gevarieerd program ma geboden met bekende films, zoals Niet genoeg van Bert Haanstra, Ho mo Homini van de Trnka Studios, Behold., all thing new, een documen taire over Uppsala, Oratorium voor Praag van Jan Nemec, De Hand van Jiri Trnka, Neighbours van Normal Mac Laren, Schermerhoorn van Mar tin Seip en Werkelijkheid van Karel Appel van Jan Jan Vrijman. De filmshow is bedoeld voor hen, die leiding even aan of deelnemer aan vormen van jongerenwerk boven zestien jaar. NED. HERV. KERK Beroepen te Zwijndrecht: W. Sirag te Rotterdam-zuid; te Rouwveen: J. Smit te Putten. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Urk: J. Stuij te Wie* ringermeer. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Scherpenisse: Chr. v. d. Poel te Yerseke. Het weer in Europa weer min. temp. neerslag gisteren Amsterdam licht bew. -4 Brussel zw. bew. -2 Frankfort geh. bew. -9 Genève geh. bew. -0 Innsbruck mist -7 Kopenhagen ijzel -3 Locamo geh. bew. -1 Londen zw. bew. 5 Luxemburg mist -0 Madrid geh bew. 6 Majorco mist 8 München geh. bew. -8 vlee de Ver Pul grit tje bes i A. i Fra liet eve de lijk Wa Nice Parijs Rome Wenen Zürich licht bew. geh bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2